mmmmsm STRAATROOF Fr. ADLER IN VRIJHEID wa! een pijn! POST VAN DE Richtingaanwijzers op de trams Een gebiedende eisch AKKERTJES TE HAARLEM Invoer van vleesch uit Denemarken TENTOONSTELLING VELDWACHTER AAN DEN DISSELBOOM KON. FAMILIE TE KAMPEN STEUNGELDEN GESTOLEN DE ROOFOVERVAL OP Dr. DE RIDDER KOTA AGOENG Gedeeltelijk verbrand 3e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1937 Tegen verdachte een jaar en twee maanden ge- requireerd Feit bewezen geacht AMSTERDAM. 3 Sept. E<-ti handelsreiziger 6tond vandaag v.-t r het Hof terecht, verdacht van straat roof. Deze zaak is reeds herhaalde lijk voor geweest; de laatste maal werd de behandeling geschorst tot heden, om nog een getuige te hoo- ren, die verdachte's alibi zou kun nen bevestigen. In gezelschap van een vriend had herdachte op 3 Maart v&n het vorig»' jaar een handtasch een onderwijzeres ontrukt. Zij had eenige oogenblikken tevoren haar 6alaris bij een bank ge ïncasseerd. In de buurt van het bank gebouw had het tweetaj een auto ge parkeerd en om de beurt waren zij naar binnen gegaan om uit te kijken naar een slachtoffer Toen de dame buiten kwam maakten zij een kleinen omweg en reden haar met de auto tegemoet Op een stille plaats zou de verdachte, die thans terecht stond, zijn uitgestapt en haar het ta6chje hebben ontrnkt. Enkele dagen later zijn zij te Bilt- hoven aangehouden na een diefstal van benzine Het nummerbord bleek valsch te zijn overgeschilderd Door de politie deskundige konden echter de werke lijke nummers weer te voorschijn wor den gebracht. Het bleek, dat beide mannen ook debet waren aan een straatroof te Den Haag. Zij werden daar tot zware straf fen veroordeeld. De verdachte hoorde zich daar door het Hof te 's-Gravenhage tot twee jaar veroordeelen Voor de Haarlemsche berooving kreeg hij an derhalf jaar. Van dit vonnis stond hij than6 in honger beroep terecht De man, een nog jeugdig handelsreiziger ontken de De getuige, die thans ziin alibi zou kunnen bewijzen en die zou kunnen verklaren, dat het verhaal van den mede-verdachte niet klopte (deze beken de) wist over den dag en het uur. waar op de overval was gepleegd, weinig te vertellen. De procureur-generaal Mr. Dr D. Reilingh achtte het. bewijs uit de ge tuigenverklaringen bewezen. De mede-verdachte heeft een volle dige bekentenis afgelegd en verdachte als zijn mede-dader aangewezen. In verband met het langdurige voor-arrest requireerde spreker een gevangenisstraf voor den tijd van een jaar en twee maanden, daarbij ook rekening houdende met het yonnis, dat verdachte nog moet on dergaan voor het misdrijf te Den Haag gepleegd. Mr. I. Schoenfeld pleitte vrijspraak, •ubs. clementie. Minister licht regeerings- besluit nader toe 's-GRAVENHAGE. 3 September. De Minister van Economische Zaken heeft ten vervolge op de beantwoording van vragen van den heer Weitkamp betref fende den invoer van rundvleesch uit Denemarken nog medegedeeld, dat het hem bekend is dat het besluit der re geering om voor 1937 een invoer van 3.600.000 K.G rundvleesch uit Denemar ken toe te staan in landbouwkringen tot critiek aanleiding heeft gegeven. De Minister is ter nadere toelichting van het bedoelde besluit der regeering bereid mede te deelen. dat het toestaan van dezen invoer oorzaak vond in den wen6ch tot een verruiming van de han delsbetrekkingen tusschen Denemarken en Nederland te geraken waardoor een aanzienlijke uitvoer van Nederlandsche producten, met name ook van sierteelt producten, mogelijk werd. De regeering verwachttp daarbij, dat de Nederland sche rundvleeschmarkt voldoende sta biel zou blijken om dezen invoer, welke ten 6lotte niet meer bedraagt dan 1 pet. van de totale vleeschconsumptie in 1936, te verdragen, welke verwachting'olij- kens het mavklverloop gedurende den Iaat6ten tijd niet ongegrond is geweest. Gezien het geringe percentage, dat <le onderhavigp invopr van dp totalp vleeschconsumptie uitmaakt kan in dezen niet van een maatregbl eesproken ■worden, die het landbouwbedrijf in on- gunstigen zin zou kunnen beïnvloeden Voorts geeft de Minister als zijn mee ning te kennen, dat. hoezeer hij zich ook er van bewust is. dat de inkomsten In den landbouw in vele opzichten nog onbevredigend zijn. hij een zoodanigen maatregel onder bepaalde omstandisrhe- den gerechtvaardied zou kunnen ach ten. n.l. indien daarmede belangen van andere deelen van het nationaal be drijfsleven in belangrijke mate zouden worden bevorderd, en zeker indien daar toe sierteeltproducten behooren. welke kunnen worden sreacht een onderdeel van dpn landbouw uit fe maken De Minister i« eveneens van oordeei dat niet crefrarhl mopt worden de be driifsresultafen van de slapers te ver beteren door maatrppelen. welke de prij zen der koeien omlaae drukken. HET SPARLUSTRUM Gisteren 2 September werd te Zoeter- mper op feestelijke wijze het feit her dacht. dat vijf jaar geleden door den heer a. j m. van Well aldaar werd overgegaan tot oprichting van de orga nisatie „Dp Spar", het eerste vrijwillige filiaal-bedrijf in Nederland. Na een propaganda-rondrit met een 50-tal versierde reclame-auto's door een deel van Zuid-Holland, werd in Zoeter- meer een drukbezochte Sparbeurs ge houden, waaraan door vele der voor naamste fabrikanten uit den lande werd deel genomen. Het besluit van de Sparlustrum-vie- ring werd gevormd door een maaltijd, waaraan behalve diverse plaatselijke autoriteiten, een trroot aantal grossiers, fabrikanten en winkeliers eenige voor aanstaande levensmiddelen-dist ribuan ten uit Zweden deelnamen, die in ons land tegenwoordig zijn om het Spar-sy- steem te bestudeeren. In de talrijke redevoeringen die wer den gehouden door kopstukken uit de kringen van fabrikanten, grossiers cn winkeliers, kwam duidelijk tot uiting, welke een merkwaarrlisre vlucht de nog zoo kort bestaande Spar-organisatie in ons land heeft genomen. DE PERIODIEKE PERS Door den waarnemend burge meester van den Haag, Prof. Ir. C. L. van der Bilt geopend 's-GRAVENHAGE. 3 September. Ter gelegenheid van het 25-jarig be staan der vereeniging de Nederlandsche Periodieke Pers is vanmiddag in Pul- chri Studio een tentoonstelling van circa 600 periodieken en wetenswaar digheden op het gebied van papier, cli- che-vervaardiging en adresseermachi- nes eeopend door den waarnemend bur. gemeester van 's-Gravennage, prof ir. C. L. van der Bilt. Onder de talrijke belangstellenden be vonden zich de heeren J. G. Pater als vertegenwoordiger van den directeur- generaal der PT.T., A. J Lievegoed, chef van den regeeringspersdienst. P. Peereboorn en Mr W. G. Veenboven voor de vereeniging „De Nederlandsche Dagbladpers": .T Kuypers voor de R.K Nederlandsche Dagbladpers, mr. Joh. J Belinfante voor het A.N P en Mr. J F. E Belinfante voor Aneta, Mr. J J. van Bolhuis voor den Ned Journalisten kring, G. P. Bon voor de R.K. Journa listenkring, Jhr Mollerus en mr. Bec kers voor het genootschap voor Recla me, H Coppens voor de vereeniging van erkende Advertentiebureaux, S. Kort- huis voor de Federatie van Werkge versorganisaties in het Boekdrukkers- bedril f. F L. van der Bom voor den Bond van Boekbinderspatroons. I. Noot hoven van Goor voor den Nederland- schen Uitgeversbond, de heeren Ko ningsveld en Mr. Niemeyer voor den Bond van Steendrukkers en de Ned. Chemigrafische Vereeniging. de heer Proost voor den Ned. Papierbond, G. E. Bouwmeester en A. van Leeuwen voor de „Club van Veertig", de heer Lehr- buch voor de vereeniging „De Provin ciale Pers", prof. J. A. Veraart en vele anderen. De voorzitter der jubileerende ver eeniging, de heer A. J. G. Strengholt sprak een inleidend woord, waarin hij de aandacht vroeg voor de Periodieke Pers, die zooveel jaren voor anderen aandacht heeft gevraagd. Prof. Ir. C. L. van der Bilt opende daarna de tentoonstelling, welke hij alleszins belangrijk noemde. De jubi leerende vereeniging is voorgegaan in vrijwillige ordening van het bedrijf. Spr memoreerde de verdiensten der vereeniging ten opzichte van de moei lijkheden der papierindustrie in oor logstijd. De wethouder sprak de hoop uit. dat de tentoonstelling, tot verhoog de activiteit en bloei der vereeniging zal aansporen. Voorts voerden nog het woord de heer Pater voor het hoofdbestuur der P T.T., Jhr. Mollerus voor het genootschap voor reclame.'de heer S. Korthuis voor de federatie van boekdrukkerspatroons, de heer Koningsveld voor de chemigrafi sche veveeniginsr en de heer Lehrbuch voor „De Provinciale Pers". Er waren vele bloemen. Ongevallenverzekering Nederland-Zwitserland Evenals met Duitschland en België een verdrag ge sloten 's-GRAVENHAGE, 3 September. In gediend is een ontwerp van wet, hou dende goedkeuring van het op 27 Ja nuari 1937 te Bern tusschen Nederland en Zwilserland gesloten verdrag betref fende ongevallen verzekering. Aan de memorie van toelichting ont- leenen wij: Het toenemend verkeer in het bij zonder het scheepvaartverkeer langs den Rijn met Zwitserland doet de behoefte gevoelen om met dat land te komen tot een regeling van de betrek kingen dor beide landen tot elkander op het gebied der wettelijke ongevallen verzekering. zooals zulks op dit gebied reeds is geschied tusschen ons land mei Duitschland en België. Deze regeling is nedergelegd in het verdrag, waarvan de tekst als bijlage is gevoegd bij het onderhavige wetsont werp tot goedkeuring van dat verdrag. De inhoud van het met Zwitserland ge sloten verdrag is vrijwel gelijkluidend aan dien van het met België gesloten verdrag, gopdtrckeurd bij de wet van 18 Februari 1922. Het verdrag berust op het territoriali- to.tsbcginsel. op welk beginsel uitzon dering is gemaakt: le. Voor personen, die ten behoeve van een in het land hunner woonplaats gtvestigde onderneming in het andere land werkzaam zijn. en 2e. \oor het zich bewegend deel van een in een der beide landen gevestigde transportonderne ming. J. HOEKSTRA HAALT HET C-BREVET OP YPENBURG RIJSWIJK. 3 September. De beken de zweefvlieger J. Hoekstra heeft he denmorgen op het vliegveld Ypenburg het C-brevet (kunstvliegen) als motor vlieger gehaald. Voor de variatie kreeg de die naar van Hermandad ook de noodige zweepslagen mede Onder den rook van Lichtenvoorde ligt het vlek men kan het ook ge hucht noemen Lievelde en dat wordt o.m bewoond door de gebroeders R. De beide R.'s verstonden het melk te winnen van de koe, maar booger ging hun bevattingsvermogen feitelijk niet, want ze schenen niet te weten, dat overtredingen op provinciale verorde ningen, die geconstateerd zijn door be- \oegde personen en die dus beboet zijn geworden, slechts kunnen worden ver geven, als een bedrag in contanten, na venant de grootte van de overtreding, is voldaan. Zij hadden hunne schuld niet betaald cn dies bleven ze strafbaar en het was daardoor, dat ze in moeilijkheden raak ten van veel erger aard. Een der R.'s, wiens voornamen wor den aangeduid met de letters J A., be gaf zich op zekeren dag met zijn paard en wagen naar Lichtenvoorde, om het „witte gevaar", dat hij dien morgen der koeien had ontfutseld, naar de plaats van bestemming te brengen J. A. was vroeg en dies spaarde hij de 1 P.K.-havermotor en won hij tijd Langzaam kwam hij voorbij het Lich- tcnvoordensche raadhuis rijden, in welks onderste verdieping, zooals op dergelijke plaatsen meer gebruikelijk is, de politie huist. Een der leden van het corps der handhavers van de wet, her innerde zich, op het moment, dat hij R.'s neus zag, dat deze nog de bovenbe doelde kleinigheid te vereffenen had en daarom sprong hij de straat op om den melkknecht te 6ommeercn stil te staan. Deze voelde daar evenwel niets voor en daarom gaf hij, middels de uitvlucht „ik heb geen tijd", te kennen, dat het hem liever zou zijn, als de veldwachter zijn tenten weer ging opslaan beneden het raadhuis. De dienaar van Hermandad, die even wel, alleen reeds terwille van zijn pres tige, op moest treden, raadde R. nog maals vriendelijk, doch zeer dringend aan stil te houden. Het antwoord van R bestond uit een zweepslag op den rug van het rossinant, dat zijn wagen voorttrok, terwijl hij uitriep, dat hij onder geen voorwaarde aan het verzoek des veldwachters wilde voldoen. Laatstgenoemde raakte uiteraard bui ten zich zelf en liep hard op den wa gen toe, die steeds grootere vaart kreeg. Hij greep de kar bij den disselboom beet, om zoodoende te trachten op den bok te klimmen. Hij had echter buiten den waard, in casu, buiten de zweep des voermans, gerekend, die verwoed op den rug van het paard neerkwam in steeds sneller tempo. De veldwachter, geen kans krij gende, op den bok te klimmen, versaag de niet; hij hield den disselboom kramp achtig vast. De melkknecht scheen d»-ze situatie zeer schoon te vinden en om haar nog een tikske luister bij te zeb ten. verdeelde hij de slagen, die hij eerst voor zijn paard had bedoeld, met de regelmatigheid van de klok onder den viervoeter en den veldwachter. Zoo giig hot Lichtenvoorde door De inwoners, die zulk een Wild West- drania slechts op het witte venster be leefden, stroomden toe, om zich deze on belaste vermakelijkheid niet te laten ontgaan. Tenslotte gelukte het den veldwacb ter den boerenknecht te grijpen de wet trekt nu eenmaal steeds aan het langste eind en hem benevens zijn eenspan tot staan te brengen. Er kwam assistentie opdagen en mede daardoor gelukte het den dienaar der wet proce6-verbaal op te maken echter niet alvorens bij een geduchte opstopper had geïncasseerd van den broer van J. A., die in de politioneele stukken werd aangeduid met de voor- Ietter B Ook tegen dezen laatst genoemden tqlg van het geslacht R. werd proces- verhaal opgemaakt. Zooals het gaat, is zulk een geval nooit met de daad alleen afgeloopen. De politierechter waakt er voor, dat er- antwoording wordt afgelegd en dat er vergelding volgt. Ze6 weken na den bewusten dag, waarop zich bovengeschreven geschie denis afspeelde, werden de gebroeders op liet matje geroepen bij den rechtei te Zutphen, die J. A. tot 3 maanden en B. tot zes weken gevangenisstraf ver oordeelde. De gebroeders vonden den politierech ter verre van clement. Ze waren zenuw achtig geweest, enz. enz. Natuurlijk gingen ze in beroep Voor het gerechtshof te Arnhem diende des wege hun zaak en wel Donderdag. Het requisitoir van den advocaat-ge neraal was verre van malscb, hoewel op het eerste gezicht de beide beklaagden er verre van filmster-met-Wild-We«t- allüres uitzagen. Ze bleken echter al eens meer ver oordeelingen achter den rug te hebben gehad, waaruit weer wordt bewezen, dat de eerste indruk niet steeds de iuiste is. Bevestiging van den vonnissen werd geeischt. De gebroeders schijnen gratie te wil len vragen alê de uitspraak, die over 14 dagen zal plaats vinden, navenant de eisch is. H M. de Koningin bezichtigt de „Piet Hein" en maakt er een tocht mede Onverwachts bezoek KAMPEN. 3 Sept. Geheel on verwacht zijn vanmiddag tegen half zes H.M. de Koningin. Prinses Ju liana en Prins Bernhard te Kam pen aangekomen, alwaar H.M. de „Piet Hein" kwam bezichtigen. Het jacht had reeds sind6 vanmorgen half tien aan de IJsselkade gelegen. Den geheelcn dag stonden drommen belangstellenden de komst van de Koninklijke Familie af te wachten. Onder luid gejuich der menigte be gaven de vorstelijke personen zich aan boord. Na een korte bezichtiging ver trok het jacht voor een tocht. De auto's bleven op de kade staan. Na een tocht van drie kwartier op den iJssel in de richting van het Ke- teldiep, kwam het jacht terug. Het aan tal belangstellenden was inmiddels grooter geworden Onder luid gejuich betrad de Koninklijke Familie de kade om weldra weer in de auto plaats te nemen en den terugtocht naar het Loo te aanvaarden. In de stad reed de auto zeer lang zaam, hetgeen door de bevolking zeer werd gewaardeerd. Hartelijk wuivend verlieten de Vorstelijke personen Kam pen. UIT DE STAATSCOURANT Onderscheidingen Is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau P. J. Hamers, te Amers foort, mede-directeur van de Vereenigde Nederlandsche Tapijtfabrieken te Hil versum. Bij K.B. is toegekend de aan de Orde van Oranje Nassau verbonden eere-me- daille. in brons aan C. Hop, schilder bij de N.V. Alkmaarscbe IJzer- en Metaal- Bij K.B. is benoemd tot ridder in de orde van Oranie Nassau A. E Langen- horst, directeur van de R.K. Landbouw- winterschool, le secretaris van de Land bouwtentoonstelling Hul6t 1937 te Hulst Bij K B. is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau: Dr J Weener, predikant bij de Nederduitsch Hervorm de Gcemente te Haarlem. Economische Zaken Bij K.B. is met. ingang van 1 October 1937 bij het departement van economi sche zaken bevorderd tot referendaris in vasten dienst Mr H. C. Schokker, thans hoofdcommies Consulaire Dienst Bij K.B. is de heer A. Gall erkend en toegelaten als consul van Oostenrijk te Soerabaja, voor de gewesten Oost-Java, Zuider- en Oosterafdeeling van. Borneo, Celebes en onderhoorigheden, Moluk- ken, Bali en Lobok en Timor en onder hoorigheden. De consul der Nederlanden te Lyon, de heer J. M. J. C. Lavergne, is overle den. De vice-consul aldaar, de heer L. C. Lambotté, is belast met de waarneming van het consulaat. Vierhonderd gulden te Maas sluis spoorloos ver dwenen MAASSLUIS, 3 September. Uit een ijzeren geldkist, welke was opgeborgen in het kantoor van de gemeentelijke ar beidsbeurs aan de Bonestraat alhier, i6 een bedrag van ongeveer vier honderd gulden ontvreemd. Het geld was bestemd voor de uit- keering aan ondersteunden van het burgerlijk armbestuur, welke uitkeering hedenavond om zeven uur zou geschie den. De penningmeester van het B.A. had het geld vanmiddag bij den ge meente-ontvanger in ontvangst geno men en naar het gebouw van de ar beidsbeurs gebracht, waar het in een kast werd weggesloten. Toen hij de geldkist hedenavond open de, wa6 de inhoud verdwenen. De on dersteunden werden heengezonden met het verzoek morgenmiddag terug te ko men. Het onderzoek wordt ten zeerste bemoeilijkt doordat elk spoor omtrent dezen diefstal ontbreekt. Het personeel van de arbeidsbeurs was om vijf uur naar huis gegaan, waarna het gebouw, dat allen staat, geheel verlaten was. VERKEERSONGELUKKEN TE DEN HAAG Twee met ernstige gevolgen 's-GRAVENHAGE, 3 September. De G.G.D. moest in den loop van den dag bij een aantal verkeersongelukken assis tentie verleenen. Twee van deze onge lukken hadden zeer ernstige gevolgen. Het eerste ongeluk gebeurde beden- ochtend 10 uur, toen in de Wouwerraan- straat een taxi in botsing kwam met een particuliere auto. De botsing was zoo hevig, dat de 55-jarige heer G. V., wonende in de Van Breestraat te Am sterdam, die in de taxi zat, met ern stige verwondingen naar het ziekenhuis aan den Zuid wal moest worden ver voerd. Zijn toestand is zeer ernstig. Zijn 13-jarig zoontje, dat naast hem zat, kreeg een hersenschudding en werd eveneens naaj het ziekenhuis gebracht, vanwaar het later naar huis is terug gekeerd. Het tweede ongeluk gebeurde van middag half twee aan de Sportlaan Bij het nemen van een bocht viel de 23- iariee J. B. uit Poeldijk van een vracht auto. De man werd met een schedelbasis- fractuur opgenomen en is in zeer be- denkelijke-n toestand naar het Roode Kruisziekenhuis vervoerd. Na een zitting van de Rotter- damsche rechtbank, die eenige uren duurde ROTTERDAM, 3 Sept. De secretaris van de Socialis tische Arbeiders Internationa le, de Oostenrijker Friedrich Adler. die te Roosendaal was aangehouden en ingesloten in het huis van bewaring te Rot terdam, omdat hij op een val- sche pas ons land was binnen gekomen is hedenmiddag door de Rotterdamsche rechtbank na een zitting, die eenige uren duurde, op vrije voeten ge steld. Twee door de Haagsche politie gearresteerde jongelieden bekennen hieraan schul dig te zijn Daders ook medeplichtig aan inbraak 's-GRAVENHAGE, 3 Sept. Ir, den avond van 10 Augustus men zal zich de geschiedenis nog wel herinneren vervoegden zich aan het huis van Dr. de Ridder op het Oranjeplein hier ter stede twee mannen, die meedeelden, den dokter te willen spreken. De arts, die op dat moment alleen thuis was, liet do mannen boven komen. Het bleek toen, dat zij gekomen waren om den dok'er te dwingen, geld af te geven, aan welk verzoek de arts evenwel geen trvolg wenschte te geven. Er ontstond een wor steling Dr. de Ridder werd legcii den grond geslagen en beroofd van zijn por tefcuille, waarin een bedrag van circa f 30,De daders vluchtten, zonder een spoor achter te laten. Het eenige wat de politie bii haar onderzoek kon helpen, was een nauwkeurig signalement, het welk Dr. de Ridder van de daders kon éeven. De Haagsche politie is er dezer dagen in geslaagd, de daders van deze roof overval achter slot en grendel te zetten. Zondag 29 Augustus werd door de re cherche aangehouden als verdacht van een kleine inbraak in een wijnhandel in de Anna Paulownastraat op 18 Augustus de 20-jarige J. C. V. uit de de Riemer- straaL Bij het onderzoek, dat de politie in de woning van dezen jongeman in stelde, vond zij verschillende flesschen wijn, afkomstig uit genoemden wijnhan del, benevens een boksbeugel. V.. die aanvankelijk ontkende en beweerde de flesschen wijn van een onbekenden vriend gekregen te hebben, viel tenslotte door de mand. Tevens kwam vast te staan, dat hij twee mededaders had ge had, terwijl voorts bleek, dat hij zich ook schuldig had gemaakt aan een in braak in een perceel aan het Smids water. gepleegd op 23 Juli j.l. Op 31 Augustus j.l. werd aangehouden Neem daar riu loch eeris eert paar "AKKERTJES" voor en lol Uw ver bazing en welbehagen zal de pijn verdwijnen, want AIRIER-CACHETS helpen uitstekend bij Rheumaliek, Rheumatische zenuwpijn, Lendenpijn Spit, Spierpijn, Gevatte Koude, enz. Jfafer/jnrfxaSmaakloos ouwel-omhulsel om product poeder. Ge proetï daardoor niets. Ze glijden naar binnen.| Per 12 st. 52 cl. Zakdoosje 20 ct. Volgens recept van Apotheker Dumont de 20-jarigo L. J. D., wonendo aan do Gedem.pte gracht, die na een streng ver hoor tenslotte toegaf tezamen niet V. de inbraak in de Anna Paulownastraat tc hebben gepleegd. Eergisteren Woensdag 1 Septemher arresteerde de politie tenslotte nog den 23-jarigen J. J. H. Z., wonende aan de Houtmarkt Nadat ook deze jonge man aanvankelijk had ontkend, gaf liii na eenigen tijd toe zich tezamen met V. schuldig te hebben gemaakt aan de inbraken aan het Smidswater cn in de Anna Paulownastraat. Tijdens het onderzoek in deze zaken viel het de politie op. dat V. en Z. be antwoordden aan de signalementen door Dr. de Ridder gegeven van de daders van den op hem gepleegden overval. Op dien bewusten avond hadden de daders zich ook bediend van een boksbeugel. V. en Z. werden nu aan een streng verhoor onderworpen, waarbij zij tpnslotte bekenden zich aan den overval tc hebben schuldig ge maakt. Bii confrontatie met dr. de Ridder herkende deze de mannen pertinent. V. O. werden lieden ter beschikking van den officier van justitie gesteld. Mot Z zal dat morgen gebeuren. De Haagsche politie is er van over tuigd met de arrestatie van deze jonge mannen. die nog niet eerder met de justitie in aanraking kwamen, een goe de vangst tc hebben gedaan. 's-GRAVF.NH AGF 3 September Volgens bij het hoofdbestuur der P.T.T. ontvangen inlichtingen heeft de vuurhaard op de „Kota Agoeng" gewoed in de mail kamer. Een ge deelte van de brieven- en pakket poet is verbrand. In welke maje de post door den brand i6 verloren gegaan, is nog niet bekend. 25 KM per uur 6,25M- De A.N.W.B. vraagt er nog eens om in een adres aan den Minister van Waterstaat VOLGENS de Ongevallenstatistiek 1935 is in de groep der groot e ge meenten in niet minder dan 3.7 van het totaal aantal ongevallen de tram betrokken geweest. Bij een totaal aantal ongevallen van 23.549 in deze groep speelde dus in circa 870 gevallen dit vervoermiddel een rol. Dit groote percentage, aldus schrijft ons de A.N.W. B behoeft geen verwondering te wek ken, indien men nagaat dat de tram, welke zich meestentijds op de rijbaan voor algemeen verkeer bevindt, niet al leen doordat zij aan de rails gebonden niet kan uitwijken, doch ook een rem weg beeft, welke bijzonder ongunstig afsteekt bij die van de automobielen. Is de minimum remeisch, welke voor per sonenauto's gesteld wordt gebaseerd op een remvertraging van 3,85 m.s£C.s het geen dus beteekent dat de auto bij een snelheid van 25 km/h binnen 625 m. moet kunnen stoppen, bij de tram ligt de maximum vertraging in de buurt van 1,8 m/sec.5, zoodat deze bij een snel heid van 25 km/h ruim 13 m. du3 meer dan het dubbele, noodig heeft om tot stilstand te komen. In het steeds drukker wordende weg verkeer vormt de tram rlan ook uit ver- keersoogpunt een moeilijke eenheid en het is daarom temeer te verwonderen, dat juist aan dit vervoermiddel geringe re eischen worden gesteld wat de ver keersveiligheid betreft, dan aan de ge wone motorrijtuigen. In ons land behoeft de tram n.l niet voorzien te zijn van richtingaanwijzers en toch is dit een der beveiligingsmid delen, welke daarop naar de meening van de A.N.W.B. zeker niet gemist kan worden. Zelfs voor de ter plaatse he kenden, maar zeker voor degenen die dat niet zijn, kan de onverwachts af zwenkende tram een gevaarlijke hin dernis vormen. Bovendien is het bij de tegenwoordige lage automobielen voor de bestuurders dikwijls onmogelijk orn de hooggeplaatste lijnnummers van de trams waar te nemen en een oordeel te vormen over de richting, welke zij ne men. Een vlotte verkeersafwikkeling is er zonder twijfel bij gehaat wanneer ook de tram tijdig en duidelijk rich tingverandering aangeeft. In Duitschland en ook in Denemarken heeft men reeds ingezien dat de aan brenging van richtingaanwijzers op trams een gebiedende eisch is, zoodal zij in het eerste, land reeds algemeen wettelijk zijn ingevoerd, terwijl in het laatste de toepassing ieder moment te wachten is. Een destijds door den A.N.W.B. aan den Minister gezonden verzoek om een overcpnkomstig wettelijk voorschrift voor ons land mocht niet tot het beoog de doel leiden. Het Bestuur heeft zich thans nog maals tot den Minister gewend en, te rugkomende op het oorspronkelijke ver zoek, gevraagd inwilliging daarvan alsj nog te willen overwegen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 9