Esther de Boer van Rijk overleden „BLACK CAP" J. A. SCHOTERMAN Zn. Een actrice van zeldzaam talent De lotgevallen van Piet Krent en Jan Oliebol Onvergetelijke creaties OLD SCOTCH WHISKY p. fl. 3.75 UTRECHTSCHESTR. 17 Ao 1878 Tel. 145 M. J. van Schreven Practisch avontuur van een aanstaand politie-ambtenaar Jacht op millioenen- erfenis Een levendige actie gaande Fabrieksbrand met een nasleep De verzekering opgelicht? Waarschuwing aan de Koopvaardij Onveiligheid ter zee J PAG 2 i SCll DAGBLAD WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1937 Bijna zestig jaren heeft zij op de planken gestaan 'AMSTERDAM. 7 Sept. Heden- avond om half twaalf is mevrouw Esther de Boervan Rijk in den ouderdom van ruim 84 jaar in haar woning aan het Oosteinde alhier, na een ziekbed van enkele weken, zacht en kalm ingeslapen. Met Esther de Boervan Rijk is een bijzonder mensch en een groot en zeld zaam actrice heengegaan, zeldzaam zelfs in Nederland, waar vele artisien tot op hoogen ouderdom hun krachten ean het tooneel zijn blijven wijden. Weinigen echter kunnen terugzien op een bijna zestigjarigen tooneelloopbaan als die van mevrouw de Boervan Rijk. Spelend tot slechts weinige maan den voor haar toch nog bijna onver wacht overlijden, was zij ook in den familiekring tot de laatste weken too de zelfde vlugge, geestige vrouw geble ven, die zij de kaatsten tien jaren was. Juli 1853 werd zij te Rotterdam gebo ren als jongste dochter van een groot gezin, dat uit traditie en vanwege de toen nog bestaande vooroordeelcn tegen het tooneel weinig ophad met de aspi raties van de jeugdige Esther, die haar tooneclambities aanvankelijk dan ook 6lechts kon uitleven bij het dilettanten- tooneel. Toen zij 20 jaar was debuteerde zij hij het gezelsohap van le Gras. van Zuy- len en Haspels, dat toentertijd een .vooraanstaande plaats in de Nederland sche tooneelwereld innam. Hier door liep zij een voortreffelijke leerschool en tal van jeugdrollen speelde zij. ten deele onder leiding van de actrice mevr Beersman. Haar streven om vooruit te komen bracht haar eenige jaren later buiten de landsgrenzen en in 1877 ver bond zij zich aan het gezelschap van Victor Driessens te Antwerpen en in 1880 trad zij eenigen tijd op in het Esther de Boervan Rijk Imperial Theatre en in het Dury Lane Theatre te Londen. In 1881 keerde zij terug bij van Zuy- len. Inmiddels waren het moeilijke jaren voor Esther de Boer—van Rijk. die mede door het overlijden van haar man in het persoonlijke leven een periode van veel zorgen doormaakte, terwijl zij op het tooneel hard moest werken en de gezelschappen waaraan zij verhon den was dikwijls met tegenslagen te kampen hadden. In 1893 werkte zij mede aan de op richting van de Nederlandsche Tooneel- vereeniging, waarvan zij tevens socie- taire werd. Het werd een periode van belangrijk werk. Geleidelijk aan was Esther de Boervan Rijk een actrice van het eerste plan in Nederland ge worden die in 1S95 de eervolle uitnoo- diging kreeg om naar Berlijn te komen voor een optreden in het „Neues Schauspielhaus" en die in 1399 onder veel belangstelling haar zilveren too neel jubileum vierde als „Moeder Pier rot" in een muziekdrama van Worm ser. „De verloren zoon". Samenwerking met Heyermans Omstreeks dezen tijd begon de voor het Nederlandsche tooneelle\en zoo vruchtbare samenwerking van onzen grooten tooneelschrijver Herman Heijer- mans met de Nederlandsche tooneelver- ecniging. In Heijermans' stukken vond mevrouw de Boer—van Rijk rollen, die haar alle gelegenheid gaven haar bij zondere talenten ten volle te ontplooien en die met één slag haar naam als een der grootste actrices van Nederland vestigden tot ver bulten onze grenzen, Hot begon in 1898 met de rol van Esther in „Ghetto". Ouderen herin neren zich welke groote gebeurtenis in die jaren op 24 December een nieuwe première van Heijermans was. Op genoemden datum van 1900 ging voor de eerste maal Heijer mans „Op hoop van zegen", en bracht Ester de Boervan Rijk voor de eerste maal haar creatie van Kniertje, welke tragische figuur al tijd onverbrekelijk aan haar .ver* bonden zal blijen. Kniertje was de rol. die zij het vaakst gespeeld heeft. Kniertje was de naam die zij op den duur in den volksmond ging dragen, „Kniertje Holland" was het adres, waaronder de post trouw elke aldus verzonden voor haar bestemden brief of telegram uit welk deel van de wereld ook aan haar woning bezorgde Kniertje was de figuur waarnaar vele schil ders en beeldhouwers haar in den loop der jaren uitbeeldden. Inmiddels was zij in 1910 toegetreden tot het onder directie van Herman Heijermans zelf gevormde tooneelgezel- schap. In haar gedenkschriften vertelt zij veel over haar samenwerking met Herman Heijermans en over do grooto waardeering en sympathie doch ook over de onderlinge geschillen en moei lijkheden die deze beide figuren als ge volg van hun krachtige en markante persoonlijkheid dikwijls met elkaar hadden. Toen Maurits Binger in 1918 met zijn Hollandia film te Haarlem een poging deed om hier te lande een Nederland sche filmindustrie te vestigen en als eerste experiment niet minder dan Op Hoop van Zegen wilde verfilmen, had zij genoeg moed om aan dit experiment als Kniertje haar medewerking te ver- leenen. Toen. in 1935 zich in Nederland een jonge geluidsfilraindustrie had ge vestigd verleende zij wederom als zoo danig haar medewerking in de verfil ming die do regisseur Benno van „Op Hoop van Zpgen" maakte. Buitengewone vitaliteit Zoowel op het tooneel als in den huiselijken kring, die in haar druk ke leven ondanks alle tooneelbe- 6lommeringen een groote plaats in nam, frappeerde zij altijd weer door haar elegante levendigheid en door haar frischheid van geest, waardoor zij in alles, dat rondom haar gebeurde, belang bleef stellen en nooit de zoo dikwijls door oude ren gekoesterde vooroordeelen tegen nieuwe dingen had. Zoo wekte het bijna sensatie in den lande toen bekend werd in 1923. dat zij op 70-jarigen leeftijd nog het zwem diploma behaald had. Het is ondoenlijk en onnoodig, nauw keurig op te sommen aan welke gezel schappen zij in de volgende jaren nog \erbonden was en in welke stukken zij optrad. Belangrijk werk volbracht zij zoowel bij het Schouwtooneel onder lei ding van Jan Musch en Adriaan van der Horst als bij het Vereenigd Tooneel. In 1923 vierde zij in den Am6terdam- schen Stadsschouwburg haar 50-jarig tooneeljubileum en eerde het Amster- damsche gemeentebestuur haar met de zilveren medaille van de stad. In 1928 vierde zij haar 55-jarig jubileum bij het „Schouwtooneel" met een opvoering van „Moeder", een stuk van Cor Her mus. In hetzelfde jaar gewerd haar een Koninklijke onderscheiding door haar benoeming tot Ridder in de orde van Oranje-Nassau en een jaar daarop be noemde de Koning der Belgen haar tot Ridder in de Kroonorde van België. In 1932 leidden de omstandigheden opnieuw tot de vorming van een eigen Sole Importers: ensemble, waarmee zij onvermoeid avond aan a\ond in alle deelen van het land en vaak ook daarbuiten, tot in de verste uithoeken optrad. Onder zeer groote belangstelling vier de zij op 29 Juli 1933 haar tachtigstep verjaardag en op 25 September van het zelfde jaar in den Amsterdamschen Stadsschouwburg haar 60-jarig tooneel jubileum. Toen haar kleindochter huwde en naar Palestina vertrok, zag zij er ver leden jaar niet tegen op een reis naar Palestina te ondernemen, waarmee zij tevens voldeed aan een hartewenscb. om dit land nog eens tp mogen aan schouwen. Kort daarna echter, verleden jaar. werd zij ziek en was operatief in grijpen noodig. Hoewel zij herstelde en in de afgeloopen wintermaanden zelfs weer optrad, was zij niet meer geheel de oude. Haar voornemen om in den loop \an September een afscheidstour- née te beginnen heeft zij niet ineer kunnen uitvoeren. Nederland verliest in haar een bijzon dere vrouw, een nobel en gaaf mensch van groot en sterk karakter, en de tooneelkunst een begenadigd actrice van bijzondere begaafdheid en buiten gewone werkzaamheid, die in ons volksleven een eigen en bijzondere plaats Innam. Consul-generaal der Neder landen te Berlijn 's-GRAVENHAGE, 7 September. Naar wij vernemen is de consul- generaal der Nederlanden M. J. van Schreven bestemd om op te treden als consul-generaal der Nederlanden te Berlijn, tevens hoofd der handels- afdeeling van H. Ms. gezantschap aldaar. De Minister van Staat, minister van Buitenlandsche zaken a.i. brengt ter al- gemeene kennis, dat de consul-generaal der Nederlanden, de heer M. J. van Schreven, aan wien de leiding van het consulaat-generaal der Nederlanden te Berlijn en tevens van de handelsafdee- ling van H. Ms. gezantschap aldaar zal worden opgedragen, voor belanghebben den bij aangelegenheden betreffende het Duitsche Rijk te spreken zal zijn in een localiteit van het departement van bui tenlandsche zaken te 's-Gravenhage, Plein 23 op Woensdag 8 September a.s., des voormiddags van 912 en des na middags van 14.00—16.30. STAATSCOURANT Bij K.B. van 25 Augustus is met in gang van 15 September 1937 benoemd tot assistent-controleerend geneeskun dige bij de Rijksverzekeringsbank in tij- delijken dienst K. J. van Welscnes, arte te Lekkerkerk. De inbreker in de keuken mei ongeladen revolver Del9-jarige H„ wonend in de van Oldenbarncveltlaan te Haarlem, kwarn Zaterdagavond omstreek6 elf uur thuis en bemerkte, dat hij geen huissleutel bij zich had. Ilij haalde daarom een ladder uit het schuurtje achter de woning en klom door het ongesloten raam van zijn kamer op de eerste verdieping naar binnen. Op hetzelfde oogenblik hoorde hij beneden in de keuken gestommel- Hij opende de keukendeur en zag tot zijn schrik een man, die zich onder de keukentafel trachtte te verbergen. Deze man had een revolver op hem gericht. De jongeman, die voor politieambtenaar studeert, zag echter, dat het zijn eigen revolver was, die hij altijd ongeladen in een kast op zijn kamer bewaart. Deze had de inbreker blijkbaar gevonden. Hij bedacht zich dan ook geen oogenblik, maar 6prong op de man toe, die bij de hierop volgende worsteling het onder spit dolf. Terwijl hij den inbreker in bedwang wist te houden, zag hij kans een vriend op te bellen die op zijn verzoek de po litie waarschuwde. Hij wist namelijk zelf niet het telefoonnummer van de politie. Eenige rechercheurs waren spoedig naar de woning gekomen en arresteer den den inbreker. Het bleek een 33- jarige Franschman te zijn. van beroep mecanicien, die den laatsten tijd in Bar celona liad gewoond. Hij was over Frankrijk en België naar ons land ge komen. Daar hij zonder middelen van beslaan rondzwierf had hij getracht door een inbraak aan geld te kom?n. Bij fouilleering kwamen een aantal gou den voorwerpen te voorschijn, die hij bij het doorzoeken van de woning buit had gemaakt. Waarschijnlijk is hij evenals de heer H. met een ladder de woning binnen gedrongen. Hij is ter beschikking van de justitie gesteld. DE TINBAGGERMOLEN KANTOENG VLOTGEKOMEN Zooals men zich zal herinneren is de tinbaggermolen Kantoeng op 7 Maart, toen het vaartuig van Schiedam naar Banka gesleept zou worden door de sleepbooten Schelde en Humber, in het Kanaal tijdens stormweer volgeloopen en gezonken. Later is de baggermolen in de nabijheid van Fowey aan den grond gevaren. Naar thans uit Fowey aan Lloyds wordt gemeld, is de baggermolen vlot gekomen. Hij werd echter nog door een draad onder water gehouden. Een dui ker heeft toen den draad doorgehakt. De Kanfcoeng wordt thans door twee sleepbooten naar Par gesleept. Van zekere Maaike Kleinjan die in Amerika 74.000.0U0 naliet? Geruchten, informaties, telegrammen Mitsend heen en terug over den Oceaan, telefoongesprekken intercommunaal, in ternationaal, transatlantisch; brieven naar alle mogelijke instanties en parti culieren overal op den aardbol; schud den aan stambooinen, wroeten in dos siers, in archieven, registers, kaart systemen, lijsten, familiepapieren; rei zen en trekken om navraag; familie twisten, verwijdering tusschen tot dusver zeer bevriende bloedverwanten, toenadering tusschen menschen die el kander tot dusver vijandig of onbekend waren; belangstelling van belangheb benden, nieuwsgierigheid van buiten staanders. buitenstaanders, die tot be langhebbenden worden; openbare op roepingen, per radio, in bladen in alle talen der wereld: strikt geheime acties; wederziidsche spionnage; duizelingwek kend gecompliceerde relatie-berekenin gen; verbijsterende bedragen, onmogelij ke kindertallen: leemten en hinderpa len; data. namen, tegenstrijdigheden, onverwachte hoop. uiteindelijke vertwij feling, toch weer hoop Jacht op een millioenen-erfcnis! aldus lezen wij in de N.R.Ct. Erfenis die zich angstvalliger schijnt schuil te willen houden, naarmate steeds meer pretendenten van het recht op een deel van haar aan het licht ko men. Het is een drijfjacht. Het is een lange jacht. Lang zal zij duren, lang ziin de afstanden die het telkens weer ontwij kende wild scheiden van de verste ja gers. Het is een eigenaardige jacht. Want er zijn samenwerkende groepen jagers en drijvers, maar deze trachten niet on derling allen eendrachtiglijk hot (voor wie zichtbare?) wild te omringden, doch betwisten elkaar fervent den buit nog vóór de beer gcscho'en is' Vermoedelijk drie jaar gde-bui over lerd want komen wii tot r'r> r~5'en: wij weten, lezer, dat ge ei naai ml.ert. om te zien of ge er, men kan nooit we ten. wellicht niet ook iets mee te maken hebt! vermoedelijk drie jaar geleden dan overleed, vermoedelijk in den staat Iowa (V. St.), op vermoedelijk vijf-en- negentig-jarigen leeftijd, een zekere Maaike Kleinjan, vermoedelijk zonder testament en, vermoedelijk vieren zeventig miliioen dollar nalatende. oiia! 8 74.000.000. Nu zijn er die dit bedrag gaarne in hun bezit zouden willen krijgen. Maar er zijn er ook die, minder veel- eischend, zelfs al waren er ook duizend erfgenamen, toch gaarne tot dezen zou den willen behooren. En dan gaan beide partijen zoeken. Naar geld. Naar afkomst. Aan beide zij den van den Atlantischen Oceaan. Die aan gene zudo hebben een belangrijken voorsprong. De Kleinjans in Nederland riueten alles op een afstand doen. Het duurt soms vijf weken vóór zij op een \erzoek om inlichtingen een brief terug ontvangen, waarin zijnaar een an dere instantie worden verwezen. Vragen en antwoorden, tusschen elkaar totaal vreemde menschen van verschillende nationaliteit, die elkaar nooit hebben gezien en elkaar vermoedelijk nooit zul len zien, waarvan er één in de meeste gev allen niet geïnteresseerd en dus eer lijk maar ook zonder ambitie is Maar er zijn al vertegenwoordigers van de Europeesche partij overgestoken om persoonlijk de belangen van deze partij te behartigen, nasporingen te doen, waarbij zij, juist bij de min of meer ge- informeerde en geparenteerde personen, lang niet altijd medewerking ondervin den In Chicago zijn al aan een deskundig bureau volmachten gegeven en dat werkt nu naarstig met het vooruitzicht op provisie van bet resultaat. Dat wat de actie van de Amerikaan- sche Kleinjans er ziin verschillende families van dien naam in Iowa aan gaat. Hier te lande heeft men ook niet stil gezeten. Van een bankinstelling te New York uit. wordt bet jachtterrein zorgvuldig verkend en houdt men even- tueele oproepingen van overheidswege terdege in het oog. Ondcrtusschen valt er natuurlijk hier, in het land en in de buurt van de plaats van herkpmst van Maaike Klein jan ook eenoog te doen. Van allerlei zou men reeds te weten ziin gekomen. Een voor de zaak geïnteresseerde stadge noot deed ons een eenvoudieen stam boom van Maaike en eenige bijzonderhe den over het geval toekomen. Hij maakt het eerst melding van een zekere Jan Kleinjan, vermoedelijk geboortig uit 's-Gravendeel; deze is eerst gehuwd ge weest met Petronella Joppe. Uit dit hu welijk zijn geboren, te Nieuw-Vosmeer, onderscheidenlijk in 1765 en 1769, twee kinderen. Na het overlijden van zijn vrouw is Jan Kleinjan in November 1776 te Rhoon getrouwd met Lena Pie- terse Louter. J. D., geboortig en wo nende te Rhoon. Uit dit tweede huwe lijk zijn in het tijdvak van 1777 tot 1796 dertien kinderen geboren, onder wie, 15 April 1794, Cornelis. Deze is 18 December 1827 te Baren- drecht getrouwd met Pleuntje van der Jagt, dochter van Dirk van der Jagt en Neeltje Leeuwenburg.. Dit echtpaar gaat omstreeks 1830 naar Paterson N. J. (Ver. St.) Daar is, 11 Juli 1839, Maaike Klein jan geboren. Waar zij is gestorven kan men, althans kon onze zegsman, op het oogenblik nog niet zeggen. Hij wees er op, dat de vroegere kerke lijke registers van 's-Gravendeel verlo ren zijn gegaan, waardoor de geboorte plaats en -datum van Jan Kleinjan niet met zekerheid was vast te stellen; wel zou echter zijn gebleken, dat bij den doop van de kinderen getuigen Kleinjan aanwezig waren, zoodat men het boven staande aan durft nemen. De naam Kleinjan komt in de oude registers ook voor als Klijnjan, Klevnjan en zelfs eens als Clynjan. In Amerika is er met den naam nog veel wilder omgespron gen. Van de in totaal vijftien kinderen zijn er vier vroeg overleden en elf ge huwd; er zouden dus nogal wat nako melingen op kunnen komen. In 1935 heeft Reuter een oproep ver spreid over de geheele wereld. Het is niet onmogelijk dat Maaike Kleinjan in een rusthuis tc Chicago is overleden. Een andere belangstellende die ons over deze zaak kwam spreken, zcide ons het z.i. curieuze feit te hebben ge constateerd. dat sommige leden van de ééne familie Kleinjan zeer eenvoudige hardwerkende arbeiders ziin, terwijl an deren al sedert verscheidene jaren niets te doen schijnen te behoeven(Maar dat komt in de beste families voor), Er werd van Cornelis Kleinjan opge merkt, dat diens vader z'n zwager, z'n moeder z'n schoonzuster en z'n vrouw z'n tante werd! Ja, als men zoo gaat zoeken in die oude papieren en informeeren en com bineeren, dan komt men af en toe tot curieuze ontdekkingen. Maar alles wordt er niet direct duidc lijker door! 251. Ziezoo, zuchtte de Dikke, jij kunt er in elk geval beter tegen dan onze arme professor, en hij tooide zich met het bovenkleed van den inboorling, en plantte diens hoofdtooisel op zijn eigen hoofd. 252. Met de inhoud van een doosje schoensmeer dat hij uit zijn rugzak haalde besmeerde hij zichzelf terdege, tot hij in hei half duister werkelijk iets van een inboorling weg had. Hij gaf Krent eenige orders. Boeken, die verbrand zouden zijn, bij een der firmanten in beslag genomen 's-GRAVENHAGE, 7 September. In Maart 1934, dus thans ruim drie jaar geleden, brak brand uit in het ge bouw van de N.V. Stoommeelmolen en Koloniale Warenhandel, voor heen Arie Verduyn te Alphen aan den Rijn. De groote goederenvoor raad en machines van de firma wer den nagenoeg geheel een prooi der vlammen. Bij de schaderegeling met de Onder linge Brand-verzekeringsmaatschappij deden zich verscheidene moeilijkheden voor. Allereerst bleken de boeken, waar uit men de waarde van de verbrande voorraden moest taxeeren, eveneens in de vlammen te zijn opgegaan, waarna later, toen de schade eindelijk bepaald was, de O. B. M. de verzekeringssom weigerde uit te betalen. Dg O. B. M. was n.l. voor bedragen boven 20.000 herverzekerd bij Lloyds en deze weigerde het hoogere bedrag het betrof hier 72.000 te betalen. In den loop der tijden betaalde de O. B. M. aan de N.V. een bedrag van 40.000 uit en over de rest werd een civiel proces voor de rechtbank te Amsterdam gevoerd. Inmiddels had een bij de molenaars-firma ont slagen boekhouder, die tegen de fir manten een hovigen wrok koesterde, zich tot de Onderlinge Verzekerings maatschappij gewend en hun ver scheidene bezwarende feiten voor de leiding der molenaars-firma meege deeld. De boeken zouden n.l. heele- maal niet verbrand zijn, doch zich bij één der firmanten bevinden. In verband hiermee .ou de opgave van de waarde der roerende goederen veel te hoog zijn geweest. Inderdaad werden de boeken bij huiszoeking door de politie bij één der firmanten gevonden, doch deze verklaarde verbaasd, dat hij uit deze boeken niet de waarde van de roerende goederen had kunnen af leiden. De accountant, die door den rech tercommissaris werd benoemd kon dat echter w e 1, en toen bleek, dat de roerende goederen ongeveer 10.000 te hoog waren opgegeven. Tegen den 67-jarigen F. M. V., presi dent-commissaris, en diens zoon, den 36-jarigen H. V., directeur van de N.V., werd een vervolging wegens oplichting ingesteld en heden moesten zij zich voor de Haagsche rechtbank verantwoorden. De officier van justitie, mr. Cohen Tervaert, achtte de oplichting bewezen. Vast was komen te staan, dat de hoeken niet verbrand zijn, hoewel verdachten dit hebben beweerd en dat zij de waarde van de roerende goederen te hoog heo- ben opgegeven. De O.B.M. is daardoor tot afgifte van de schade-uitkeering be wogen. Wegens oplichting eischte de officier tegen beiden een gevangenisstraf van vier maanden. Do verdedigers mrs. De Rijke en Schreuder betoogden in uitvoerige plei dooien, dat hier van oplichting geen sprake was. De totale schade is in over leg met de experts van de verzekerings maatschappij bepaald op 72.000. Mocht de post „roerende goederen" daarin te hoog zijn hetgeen pleiters betwistten dan was het totaal bedrag toch juist en kan men niet van oplichting spre ken. Bovendien heeft de O. B. M. nog slechts 40.000 oetaald en over de rest wordt nu juist een proces gevoerd. Het i s onjuist orn tijdens dit proces een straf actie te ontketenen, waarin beide partijen niet gelijkwaardig tegenover elkaar komen te staan. Wat ten slotte de waarde van de roerende goederen betreft, de door de rechtbank benoemde accountant heeft deze op ongeveer 13.000 geschat, terwijl verdachten on geveer 21.000 hebben opgegeven. Maar uit de boeken is die waarde nooit precies te bepalen. Uit verklarin gen van getuigen décharge is n.l. ko men vast te staan, dat in het voorjaar 1934 de pakhuizen van de firma voller dan ooit waren, doch de waarde daar van werd in de boeken gedrukt in ver band met de belasting. Dit wordt door iederen zakenman gedaan. Pleiters concludeerden derhalve tot vrijspraak. Vonnis 21 September. De nationaliteit van het schip late men duidelijk blijken s-GRA\ ENHAGE, 7 September. De minister van defensie heeft aan de Nederlandsche Reedersvereeniging de onderstaande waarschuwing voor de koopvaardij toegezonden, met het ver zoek deze ter kennis tc brengen van de Nederlandsche Scheepvaartmaatschap pijen. Het ministerie- van defensie maakt bekend, dat, in verband met de heer- schende onveiligheid ter zee, Neder- landschen koopvaardijschepen wordt aanbevolen ter meerdere veiligheid van personen en eigendommen: a. Te allen tijde overdan- een goed zichtbare Nederlandsche vlag met vol doend frissche kleuren te voeren; b. Den naam met de toevoeging Hol land in duidelijk zichtbare letters van minstens een meter hoogte aan te bren gen op een huidgang ter hoogte van het midden van het schip; Een Nederlandsche vlag en een wit doek, waarop in zwarte letters van een meter hoogte „Holland", uitgespreid op een \oor- en een achterluik dan wel op liet dek bij voor. en achterschip, te too- nen, overdag goed zichtbaar van uit de lucht; d. Een nachtverlichting te voeren zoo-* danig aangebracht, dat naam en land van herkomst ook des nachts van af de zeeoppervlakte ku nen worden afgele zen. Het al of niet opvolgen van deze raadgevingen brengt uiteraard geen enkele verandering in de gedrags lijn der regeering ten aanzien van Nederlandsche schepen, waarbij zich onverhoopt incidenten zouden voor doen, doch het is gewenscht, dat de onderscheldingstcekenen op sche pen, die rechtens de Nederlandsche vlag voeren, zooveel doenlijk op ge lijke wijze worden aangebracht ten einde misverstanden zoo. goed mo gelijk uit te sluiten. Als zeegebieden, waarin deze maatregelen wenschelijk zijn. wor den voorloopig genoemd de Middel, landsche zee, het zeegebied rondom het Iberisch schiereiland en dat, hetwelk de kust van China bespoelt. „Och, waren alle monschen wijs (Dat is heelemaal niet noodig, als ze achter het stuur maar 'n klein beetje beter wilden opletten, dan konden we al héél tevreden zijn I)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 6