duudA plateaux j?. CL $dwtehmwi %n. Amersfoort Vorst Cobra De achtkamp in Oostenrijk Raad van Baarn Fa. M. N. OOSTERVEEN Baumgarten nog niet genaturaliseerd fcw $uwj2Ae qwAü iafulivijn Per flesch 0,65 III Per anker 25»— WMditejchjL&teaai 17 Jul. 1^5 Reshevski wint van Petrov EU WE - ALJECHIN DE G.U.K.B.- COMPETITIE Stadionwielerbaan Utrecht DE KWESTIE BAKHUIJS Het gemeentelijk schilder werk FAILLISSEMENTEN Langestraat 42 - Tel. 11 DE BENOODIGDE VISCH even bestellen GLASTRA'S VISCHHANDEL Door MARK CHANNING Ie BLAD PAG. 2 AMEHGi. }BLAD D' G 9 SEP1 EMBER 1937 SPORT EN SPEL Het 400 meter-record en de estafette-records der Trek vogels zullen niet worden erkend AMSTERDAM, 8 Sept. Naar wij vernemen zal de recordcommissie van de Koninklijke Nederlandsche Athletiek Unie zeer waarschijnlijk het Neder- landsch record van Kar! Baumgarten op de 400 meter, gevestigd op 26 Jun. 1937 te Boedapest, met een tijd van 4S.8 sec., alsmede de records over de 4 X 400 nieter estafette van de Trekvogels met een tijd van 3 min. 22,1 sec. en op de olympische estafette van dezelfde ver een iging, met een tijd van 3 min 31,5 eer., heide verrichtingen vonden Zondag j.l. op de Sintelbaan te Amsterdam plaats niet erkennen, omdat Karl en ook zijn broer Heinz Baumgarten nog niet hef Nederlanderschap hebben ver worven. Zij bpzitlcn voor de wet de Duitsclie nationaliteit. Karl en Heinz Baumgarten liepen in hun club mee op de olympische esta fette van Zondag j.l., terwijl Karl Baum garten den laatsten man van de 4X400 meter-ploeg vormde In dit verband zal ook het Neder- landsch record op de Zweedsche esta fette (400300200100 meter) door de Trekvogelploeg met de beide Baumgar- ten's op 31 Augustus j.l. te Rotterdam gevestigd met een tijd van 1 min. 59,1 sec., niet kunnen woeden gehomolo geerd. Baumgarten kon, naar men weet, niet voor Nederland op de Olympische Spe len te Berlijn uitkomen. Nu was op de jaarvergadering der K N.A.U. van Maart 1.1 een voorstel van de A.A.C. aangenomen, waarbij bepaald werd, dat athleten. die jaren lang in Nederland woonachtig zijn en als Ne derlander kunnen worden beschouwd, den titel van kampioen van Nederland kunnen behalen, terwijl zij ook in lan denploegen kunnen worden gekozen, een en ander ter nadere beoordeeling van het bestuur. Zoo kon Karl Baumgarten dit jaar wel Nederlandsch kampioen op de 400 meter worden, doch in 1936, toen deze athleef ook eerste werd in dit nummer, verkreeg de tweede aankomende Mieg bout den nationalen titel Naar wij vernemen zal op de eerst volgende jaarvergadering der Unie een voorstel in behandeling komen, waarin de bepaling welke slaat op het deelne men aan nationale kampioenschappen, het behalen van den titel en het opne men in vertegenwoordigende ploegen door athleten, die door het bestuur der K.N A.U. als Nederlander worden be schouw d, wordt uitgebreid, met betrek king tot het erkennen van Nederland sche records. Wanneer dit voorstel wordt aangenomen zal bet terugwerken de kracht hebben, m.a.w., de mogelijk heid bestaat dat het 400 meter-record en de estafetterecords in tweede instan tie zullen kunnen worden erkend. IU SCHAKEN SUMMERING, 8 September. (A.N'.P.). Vandaag werd de eerste ronde gespeeld van den achtkarnp. De partij Eliskases—Ragozin eindigde na 38 zetten in remise. Het was oen orthodox damegambiet Reshevski won van Petrov in een partij, welke 55 zetten duurde. Het was een aangenomen damegambiet met on geveer gelijk spel. Petrov weigerde in het eindspel een remise-aanbod van den Amerikaan, verloor vervolgens een pion en moest ten slotte de winst aan Reshevski laten. Zeer interessant was de partij tus- schen Capablanca en Fine. welke na 57 zet 1 en werd afgebroken. Het was een damegambiet met de Slavische verde diging. zeer goed door beiden gespeeld. Ook het middenspel dat zeer ingewik keld was. werd op fraaie wijze door beide grootmeesters behandeld. In het eindspel verkreeg Capablanca duidelijk voordeel, doch toen de partij na 57 zet ten werd afgebroken, waren de deskun digen het er algemeen over eens, dat remise toch wrel het slot zou vormen. De stand bij het afbreken was: Wit Capablanca: kh2. tf5, pe3. pion nen op g4 en f4. Zwart Fine: kg7. tel. Ic4. pion op h7. Wit is aan zet. Ook de partij tusschen Flohr en Keres een orthodox damega/mbiet met de ruilvariant, werd afgebroken na 56 zet ten. Ook hier mag remise venvacht worden. De stand was: Wit Flohr: kg2. ldl, pc6, pionnen op a3, e3. f2. Zwart Keres: kc3. ta8. pionnen op ai, d5, g5, h6. Het wedstrijdprogramma HET Euwe—Aljechin Comité deelt mede. dat het voorloopig opgemaakte programma voor de te spelen 30 partijen is vastgesteld. Dit luidt als volgt: le partij Dinsdag 5 October Den Haag 2e Donderdag 7 Oct. Rotterdam 3e Zondag 10 October Amsterdam 4e Dinsdag 12 October Amsterdam 5e Donderdag 14 Oct. Den Haag 6e Zaterdag 16 Oct. Haarlem 7e Dinsdag 19 Oct. Rotterdam Se Donderdag 21 Oct. Leiden 9e Zondag 24 Oct. Den Haag 10c Dinsdag 26 Oct. Den Haag 11e Zaterdag 30 Oct. Groningen 12e Maandag 1 Nov. Amsterdam 13e Woensdag 3 Nov. Amsterdam 14e Zaterdag 6 Nov. Zwolle 15e Dinsdag 9 Nov. Rotterdam 16c Donderdag 11 Nov. Rotterdam 17e Zondag 14 Nov. Den Haag ISe Dinsdag 16 Nov. Den Haag 19e Zaterdag 20 Nov. Buiten 20e Dinsdag 23 Nov. Amsterdam 21e Donderdag 25 Nov. Amsterdam 22e Zaterdag 27 Nov. Buiten 23e Dinsdag 30 Nov. Rotterdam 24e Donderdag 2 Dec. Rotterdam 25e Zaterdag 4 Dcc. Den Haag 26e Dinsdag 7 Dec. Den Haag KORFBAL Voor het komende seizoen zijn de ploegen door het Bondsbestuur als volgt ingedeeld: Eerste klasse: Olympia 2, Altius, Vogel 2, Amers foort 2, Samos 3, Bilthoven 2 en Excel sior 3. Tweede klasse A: Leusderkwartier, Soesterkwartier, Sa- mos 4, Vogel 3, II.D.S., Rhenen en S.K.V. 2. Tweede klasse B: Baerne 2, Duiventwaalftal, De Ra ding, Vogel 4, Olympia 3, Zwaluwen 2 en Excelsior 4. Zaterdagafdeeling: Thor, Samos 5, S.K.V. 3, Altius 2, Bilthoven 3, De Tovers 2 en Altius 3. Adspirantenklasse, Afdeeling A: Vogel a, Samos a, Bilthoven en Baerne. Afdeeling B: Soesterkwartier, Samos b, Vogel b en Excelsior. De mogelijkheid bestaat, dat Vogel 3, kampioen van de tweede klasse in het vorige seizoen, thans ingedeeld in af deeling II A, naar de eerste klasse pro moveert. De hoogste afdeeling bestaat dan uit acht ploegen, hetgeen ongetwij feld zou zijn toe te juichen, al staat daar tegenover, dat de tweede klasse A dan nog maar zes ploegen bevat, hetgeen voor een normale competitie wel wat klein is. Utrechtsche sportjournalisten als sprinters! De laatste wielerwedstrijd van dit sei zoen zal a.s. Dinsdagavond 14 dezer in het Utrechtsche Stadion worden gehou den. Een zeer interessant programma is voor dezen wedstrijd samengesteld. In de eerste plaats komt, zooals reeds gemeld, de zesvoudige wereldkampioen Jef Schorens te zamen met zijn beroem den landgenoot den Belg Kaers, zich meten met zijn rivalen, de Nederlanders van Vliet en Pijnenburg in een Omnium dat sprint, achtervolging en tijdrace over 800 Meter met aflossing omvat. Het geheele programma moet als een krachtmeting tusschen Nederland cu België worden beschouwd. Ook het num mer achter groote motoren gaat tus schen deze beide landen. Voor Neder land starten Piet van Kempen, Cor Wals en Snoek; voor België Seynaeve, Mi- chaux en Balemans. Een aardig nummer belooft een sprintwedstrijd tusschen de Utrecht sche sportjournalisten te worden, een novum in Nederland, waarvoor in journalistieke kringen groote be langstelling bestaat. Een afvalwedstrijd voor nieuwelingen zal het programma afwisselen. Tot waardig slot van het geslaagde seizoen volgt dan een vuurwerk. 27e Donderdag 9 Dcc. Amsterdam 28e Zondag 12 Dcc. Amsterdam 29e Dinsdag 14 Dec. Rotterdam 30e Donderdag 16 Dec. Rotterdam Het comité heeft om aan de wenschen van vele Christelijke schakers tegemoet te komen, slechts 4 wedstrijden op Zondag gesteld. Reims wil procedeeren Volgens een bericht in „l'Auto" is de kwestie-Bakhuys nog niet afgeloopen; ze begint pas. De club Stade de Reims hpeft Bakhuys per aangeteekenden brief gevraagd naar Reims te komen, doch Bakhuys heeft geweigerd het schrijven te accepteeren. Daarop heeft een advo caat, bestuurslid der club, een proces aanhangig gemaakt. Niets zal het club bestuur, dat zelf zijn verplichtingen na komt en dit ook van anderen eischt, hier van kunnen terughouden, zelfs de om standigheid niet, dat de club zelf gevaar loopt gestraft te worden, wegens een zin snede in het met Bakhuys gesloten con tract, die in strijd is met de reglemen ten van de Fransche voethalfederatie. JAN ZEEGERS GEWOND AMSTERDAM, 8 Sept De bekende skiffeur en atnleet Jan Zeegers Jr. is in den Amstel ter hoogte van de Zui- der Gasfabriek vanavond in aanvaring gekomen met een vierriemsgiek van de studentenroeivereeniging Nereus. Bij deze botsing is de heer Zeegers aan den linkerkuit gewond. Met twee diepe vleeschwonden is hij in het Onze Lieve Vrouwegasthuis opgenomen. De beide booten hebben slechts lichte averij gekregen. LAWNTENNI5 DE AMERIKAANSCHE KAM PIOENSCHAPPEN FOREST HILL, 9 Sept. (A.N.P.) Von Cramm heeft zich door een overwinning op Grant onder de laatste vier geplaatst. De ontmoeting duurde drie uren. Von Cramm won met 97, 26, 26, 63, 0-3. OMTREK Moet de verbetering van de bermen der wegen als „pro ductieve" arbeid of als be stemd voor „werkver schaffing" beschouwd worden? BAARN, 8 Sept. "t Is geen langdu rige Raadsvergadering geworden, welke gisteravond onder voorzitterschap van den loco-burgemeester, wethouder F. s'Jacob. plaats vond: te half acht ge opend, was de vergadering- te kwart voor acht reeds geëindigd. Een belangrijke vergadering was het nu juist niet, deze eerste die na de vacantieperiode werd gehouden. Aller eerst kwam aan de orde onderzoek van de geloofsbrieven van het nieuw be noemde lid, den heer J. W. Boer, die den plaats zal innemen van den heer A. van Wely Bleyerveen, die om gezond heidsredenen had bedankt. Terwijl de vergadering een oogenblik geschorst was heeft een commissie, bestaande uit Jhr. Sandberg, v. d. Woestijne en Witte deze stukken onderzocht waarna, na herope ning der vergadering bij monde van den heer Jhr. Sandberg tot toelating werd geadviseerd. Zonder bespreking werd vervolgens besloten tot het aangaan van een kas- geldleening, groot 231.000.en een drietal leeningen met langen looptijd tot een totaal bedrag van f 778.100.—. De bestemming dezer gelden hebben wij reeds eerder in ons blad vermeld. Het verzoek van het bestuur der af deeling Baarn, van den Bond van Nederl. Schilderspatroons om een uil- spraak van den Raad, dat voorkomende schilderwerken onder georganiseerde «J» «Och, waren alle menschen wijs. (Dat is heelemaal niet noodig, als frfewh zo «chter het stuur maar'n Ideln beetje beter v/llden opletten, dan konden we al héél tevreden rijnl) Beëindigd W. M. van Liefland, wonende te Utrecht, Kanaalstraat 83bis. Curator mr. E. W. Hoenders te Utrecht. Beëin digd door opheffing wegens gebrek aan actief. J. Tuithof, kruidenier, wonende te Kockengen. Nicuwstraat 96. Curator mr. J. G. A. van Geldorp Meddens te Utrecht. Beëindigd door opheffing we gens gebrek aan actief. M. A. van Zuijlen. caféhouder, wonen de te Vinkevcen. Curator mr. J. G. A. Geldorp Meddens te Utrecht. Beëindigd door opheffing wegens gebrek aan ac tief. Th. Groenhart, wonende te Utrecht. Curator mr. P. Kaag. Beëindigd door opheffing wegens gebrek aan actief. Uitgesproken P. J. F. van der Kruyf, winkelier, wo nende te Baarn, Laanstraat 110. Recli- ter-commissaris mr. T. J. Dorhout Mees. Curator mr. dr. M. Tydeman te Amers foort. J. van Muyden. wonende te Utrecht, M. A. de Ruyterstraat 5. R.-c. mr. T. J. Dorhout Mees. curator mr. J. Floor te Utrecht D. Keuris, aannemer, wonende te Zeist, Nepveulaan 101. R.-c. mr. T. J. Dorhout Mees, cur. mr. dr. B. van der Mersch te Zeist Baarnsche patroons dienen te worden aanbesteed, werd in handen van B. en W. gesteld voor prae-advies. De heer Ir. Houben (R.K.) vroeg de uitbrenging van dit, prae-advies te wil len bespoedigen hetgeen door den voor zitter werd toegezegd. De heer Witte (R.K.) zou gaarne zien dat dit prae-advies ruim opgevat werd, daar de kwestie dieper gaat dan bij dit geval alleen. Spr. wees er op dat ter plaatse de meening heerscht dat het college van B. en W. de patroonsorga nisaties voorbijloopt inplaats van deze in de verschillende zaken te kennen waarvan hij eenige voorbeelden aan haalde. Tenslotte vroeg spr. van den voorzitter de toezegging reeds op de eerstvolgende vergadering dit prae-ad vies uit te brengen. De voorzitter wilde deze toezegging niet doen maar meen de wel dat hiermede rekening kon wor den gehouden. Aan den rondvraag gekomen, wees de heer van den Brink er op, dat sedert gisteren de bermen van de wegen wor den opgeknapt in werkverschaffing in tegenstelling met een vijftal maanden geleden toen dit als productief werk werd beschouwd. Spr. informeerde hoe B. en W. hiertoe zijn gekomen omdat dit college enkele weken geleden met de vakorganisaties over dit werk heeft ge confereerd en toen van de zijde van B. en W. een uurloon van 0.43 werd ge boden. 't Is daarom onbegrijpelijk hoe dit werk, dat tocli productief werk is. nu plotseling als werkverschaffingsob ject moet dienen en wijt dit aan de meerdere vrijheid in deze, welke in een vorige vergadering aan B. en W. werd toegestaan. De voorzitter deelde daarop mede dat B. en W. bereid zijn dit werk stop te zetten als de Raad zulks beter acht, hetgeen de heer van Calmthout (S.D. A.P. )een zeer merkwaardig antwoord vond. De voorzitter merkte nog op dat de vraag van den heer v. d. Brink meer als interpellatie geschikt was dan voor den rondvraag. De heer v. Calmthout had een ander antwoord verwacht, nu de voorzitter tevens wethouder van Publieke Wer ken was. Allen zijn overtuigd dat de bermen der wegen hard verbetering noodig hebben om Baarn, nu het re sidentie is geworden, het aanzien van vroeger te hergeven; dit moet evenwel niet geschieden in werkverschaffing maar tegen het loon van 0.43 per uur. Spr. vond het antwoord van den voorzitter daarom merkwaardig omdat hij zoo graag een ander geluid had ge hoord. De voorzitter antwoordde hierop dat het werk thans daarom in werkver schaffing wordt uitgevoerd omdat B. en W. de meening zijn toegedaan dat het geen 6trikt noodzakelijk werk is. De heer v. d. Brink, was niet tevre den gesteld. Hij had motieven willen hooren waarom het werk thans in werkverschaffing geschiedt. Nadat, de heer Witte (R.K.) zich in denzelfden geest uitliet als de heer v. d. Brink en gepleit had het object als CASILLA, het fijnste Fransche bessenproduct per flesch 2.30 per H flesch 1.20 per Vk flesch 0.65 Aalbessenjenever per flesch f 2.00 «MMimanBu #A TETEN WIJ MORGEN? VOOR DE KOFFIETAFEL Vermicelli in 6chelpen. Bereiding: 200 gr. fijne vermicelli, Vi L. bouillon (of water met zout) VA eet lepel fijngehakte ui, Vs eetlepel fijnge hakte peterselie, 50 gr. boter, wat bloem, paneermeel. - Kook de vermicelli gaar in de bouil lon. Fruit de fijngehakte üi in de helft van de boter gaar. Voeg hierbij de bloem (8 gram per d.L. vocht) en laat deze eenige oogenblikken mee fruiten. Maak er vervolgens met het kooknat een saus van en voeg hier de vermi celli en de fijn gekookte peterselie aan toe. Verdeel de massa in de schelpen, strooi er wat paneermeel over, leg er do rest van de boter in kleine stukjes bovenop en laat de schelpen in den oven goudbruin worden. (Men kan de gaar gekookte vermicelli ook vermen gen met wat fijngehakte vleeschresten.) VOOR DE MIDDAGTAFEL Gestoofde kabeljauwstaart. Peterseliesaus. Aardappelen. Sla. Broodkoekjes. Bereiding: 300 gram brood (zonder Bereiding: 300 gram Byetaoinehrdcta korst), 3 d.L. melk, 3 eieren, 50 gr. sui ker, 50 gr. krenten, poedersuiker, 100 gr. boter. Verwarm de melk, los er de suiker in op en week er het in dobbelsteentjes ge sneden brood in. Klop deze massa tot een gelijk geheel. Roer hierdoor de schuimig geklopte eieren, de uitgelekte krenten en op het laatst het zeer stijf geklopte eiwit. Bak van dit mengsel kleine ronde koekjes aan beide kantep lichtbruin, dien ze warm op en bestrooi ze dik met poedersuiker. ALLEENgevestigdlltr.str.40,Tel.92 werkverruiming te kwalificeeren, waar door de menschen een kleinigheid meer per uur zouden verdienen, gaf de heer van Calmthout nog een definitie wat werkverschaffing eigenlijk betee- kent om tenslotte'aan den voorzitter de vraag te stellen of het diens bedoe ling is dat de Baad zich thans uit spreekt over de kwestie. Dit bleek niet het geval te zijn doch de voorzit ter zegde toe een en ander nog eens in de vergadering van B. en W. te be zien. Een verzuim hij den aanvang der verj gadering herstellende, sprak de voorzit ter eenige waardeerende woorden over het 6cheidende lid, den heer v. Wely Bleyerveen, welk woord door den Raad met applaus werd onderstreept. Hierna 6luiting. PRINSELIJK ECHTPAAR TE SOESTDIJK SOEST, 8 September. Hedenavond half zeven zijn H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard per auto van het Loo, waar Zij eenigen tijd verblijf hebben gehouden, ten paleize Soestdijk teruggekeerd. FEUILLETON Ned. bewerking door MARIE DE BELMONTE Even later was de lucht doortrild van allerlei muzikale tonen van ontelbare op aambeelden kloppende hamertjes. Gray bevond zich thans in de straat der goudsmeden; het nieuwe metaal van bakjes, doozen en heften van mes sen kunstig gedreven, ingelegd met turkoois en kormalijn. in goed vertrou wen ten toon gespreid in de open uit stalkast van elk kraampje blonk met doffen glans. De Sirdar Mohammed Shah woonde halverwege de derde straat links, bo ven den winkel van een koopman in Hindoe6che stoffen. Een boogvormige doorgang leidde van de straat naar een binnenplaats, waar aan een ring in den muur de magere slier van een Brahmaan vast êtond. Zoodra de hoeven van Leïla op de plaats gehoord werden, sloot een be waker. die er blijkbaar op gewacht had, de zware deur. Nadat Gray de teugels van zijn merrie den man toe geworpen had, betrad h:j het huis. Een bouwvallige trap. .voerde naar een portaal, waar op een deur in Ara bische letters. Duflar (kantoor) te le zen stond. Gray klopte en ging de kamer bin nen. Een Mohammedaan uit Pernjah met arendsneus, grijs baardje, in een versleten Norfolk jas stond op ter begroeting van den binnenkomende. Gray maakte een geheim teeken, waar op Mohammed Shah antwoordde: „Moge gij immer onwetend zijn. wat vermoeidheid beteekent, Sher Del Khan", hierbij majoor Colin Gray een der namen gevend, waaronder deze bij den „Geheimen Dienst" bekend stond en waarbij hij den Engelschman te vens met een veelbeteekenend glim lachje gelukwenschte met diens uitste kende vermomming. „Moge gij immer onbekend blijven met armoede, Sirdar Sahib" voltooide Gray de geijkte begroetingsterm van de grens. „Uw Edele zal wel willen excusee- ren, dat de deur van mijn woning ach ter hem gesloten werd", zei Moham med Shah, die eveneens als Gray sinds jaren verbonden was aan den „Geheimen Dienst". In Yanistan is een gesloten deur achter een bezoeker soni6 het voorêppl van een moord. Doch de bedoeling van Mohammed Shah was duidelijk: hij en Gray verkeerden- beiden in gevaar. „Moge de tralies van de gevangenis even vast gesloten blijven", antwoord de Gray, terwijl hij de kamerdeur be daard öloot. Een oogenblik later kraakte een plank in de gang Beide mannen wis selden een blik, de smalle oogen van Mohammed Shah knepen nog een beet je meer dicht en de rechterhand van Gray gleed naar het heft van een achttien duim langen dolk van den bergbewoner, bevestigd aan zijn ban delier. „In een oud huis zit het vol ratten", zei fluisterend Mohammed Skah en luider tot stichting van den mogelijken luistervink: „Ik heb geen nieuws voor u, Khan Sahib; er is alleen een brief gekomen uit Lahore: onze vriend i6 ziek."f „Wat scheelt hem?" foeterde Colin Gray. „Een jonge man als hij en dan vol ziekten als een kameel van tien maanden." „Drie dagen geleden', hernam Mo hammed Shah plechtig, „heeft hij 'n koortsaanval gehad. Nu heeft zich een abces gevormd. De dokter zegt, dat hij in het gezwel 6nijdcn moet, om het kwade vocht een uitweg te geven." Onder het spreken keek hij over zijn goud geranden bril Gray scherp aan en daarop wierp hij een blik op de „gesloten" deur. Gray begreep. De officier van den „Geheimen Dienst" gaf hem onder be dekte termen te verstaan, dat de Ge sluierde Man een poging wilde doen, om Alam Khan, den Cobra, te bevrij den. „Maar er is nog iets anders: de Re sident Sahib vertelde, dat u trachtte een nieuwen handelsweg te vinden, die door de bergen zou loopen. welke nog niet in kaart zijn gebracht, om zoo door te dringen in het land der Mongolen Een gevaarlijke operatie Een flauw glimlachje vloog over het gebronsde gelaat van Gray. „De slang van 't gevaar kan zelfs op een marktplein verborgen zitten", ant woordde hij met een veelbeteekenenden blik naar het raam, waardoor uit de verte geschreeuw tot hen kwam. „Ik heb gehoord, dat u een gids voor me g&vonden hebt. die deze bergen kent als de aderen aan de bovenzijde van zijn hand. Waar is hij?" „Dat is juist. Ik heb er een gevon den", zei Mohammed Shah, met zijn handpalm op een tafelschel drukkend. „Indien men maar zorgt, dat zijn voed sel gekruid wordt met vrees, dan heeft hij in geheel Yanistan zijn gelijke niet." Een bediende verscheen in de deur. „Breng dien man hier, die wacht", beval kortaf Mohammed Shah. Van de geheele persoonlijkheid van Mohammed Shah kreeg men den in druk van rustige zelfbeheersching en van groote kracht en majoor Colin Gray (de kranige Gray, zooals hij in het leger van de Noord-Westgrens genoemd werd) verheugde zich er over iemand als den Sirdar, tot hulp te hebben. Even later kwam de man binnen, die Gray als gids zou dienen. Het was een mismaakte Mongool, gekleed in een oude verschoten roode uniformjas zon der knoopen. vermoedelijk hier of daar in den bazaar gevonden. Donkere oogen als knikkers in een safraan geel hoorn vlies schitterden in een gezicht, dat op geel leer vol kleine barstjes geleek. Al leen hoofd en schouders waren opmer kenswaardig. „Khoon", zei norsch Mohammed Shah. „dit is de meester in wiens dienst je komt-" „Dat is goed". Het gele perkamentachtige masker keerde zich onmerkbaar naar den En gelschman. „Het minste vergrijp en je zult er voor boelen tot aan je dood toe. Het Britsch gouvernement weet zoowel goed ais kwaad te vergelden". „Dat weet ik wel", antwoordde een neutrale stem. „Goed. De Sirdar Sahib zal je van avond nog naar, ine toe sturen", zei Cray, De ronde oogen in het 6afraan hoorn vlies rolden naar het venster. „Om hoe laat?" vroeg de dwerg on bewogen. „Hoör je niet. dat hij zegt, dat ik je zai sturen, ongeloovigeriep Mo hammed Shah geprikkeld uit. „Je kunt gaan-" Met opnieuw een schuinen blik naar Colin Gray en een plechtstatige buiging voor zijn meerdere, verdween Khoon. „U bent streng. Sirdar Sahib", merkte Gray op tegen Mohammed Shah, toen de deur zich achter, den dwerg Ivhoon gesloten had. „Dat weet heel Yanistan u te zeggen", antwoordde met schuwen blik Moham med Shah. Hij keek in de krant, die hij van de tafel .had opgenomen. „Maar ze weten ook, dat i'k eerlijk ben en dat ze me vertrouwen kun nen Gray verstond maar half de woorden van don Sirdar. Van lieverlede was het geschreeuw uit de verte diohtbij geko men; thans leek het op het bruisen van de branding tegen een rotsachtige kust. Boven het algemeen getier uit waren woedende kreten als: „Ya Ali" (Oh Ali) vermengd met Shaba6ch (bravo geroep). Langzaam stond Gray op, zijn kaken vast op elkaar. „Ik zal 's gaan zien. wat er gaande is", zeide Mohammed Shah. De vastberaden uitdrukking van Mo hammed Shah verried den man, be wust van den ernst van 't gevaar en die besloten is door toedoen van zijn koelbloedigheid en zijn moed dit te bo ven te komen. „Geloofd zij Allah", vervolgde hij, zijn versleten jas dichtknoopend, „dat kolopel Haughton over enkele dagen hier, zal zijn imct zijn bergbattenj en een half bataillon Gurkha's- We zullen hun hulp noodig hebben." Bij de deur bleef hij staan en zei nau welijks verstaanbaar temidden van het volksrumoer: „Wees zoo goed, mijn terugkomst hier af te wachten, majoor Sahib. 't Is beter, dat ik met u mee ga naar den resi dent." Alleen gebleven wendde Gray zich naar den schoorsteen, om een doos van oorspronkelijk Byzantijnsch werk, die hem was opgevallen, beter te bekijken. Opeens draaide hij zich om. al zijn ze nuwen gespannen. Iemand kwam haas tig de trap op. Buiten adem wankelde een oogenblik later zijn oppasser, de Gurkha Limbu, 't vertrek binnen en hijgde: „i)e resident Sahib is dood!" HOOFDSTUK V. Het Geheimschrift. Terwijl Colin Gray ongeloovige blik ken op zijn oppasser Limbu wierp, pro beerde hij de gevolgen van den dood van sir John Lindsay, den resident, tij dens een dergelijke politieke crisis te overzien. Bij zijn ongerustheid kwam nog de gedachte aan de droefheid van Diana Jhndsay, aan haar eenzaamheid, die hem ontroerde. „Ben je er zeker van?" vroeg hij met droge keel. „Ja, ik heb aan hem gevoeld. Hij leeft niet meer", antwoordde eenvoudig Limbu en veegde zich het zweet af, dat op zijn breed gezicht parelde. (Wordt vervolgd)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 2