Spakenburg houdt niet van schoolgaan Ronselarij te Haarlem Weest voorzichtig met paddenstoelen! Een noodlottig geweerschot DE OFFICIERS OPLEIDING Revolverdrama te Best SLIM BOERTJE VRIJGESPROKEN Zondagsrust in Soest Oorzaak nog niet bekend BURGERLIJKE STAND Een steiger ingestort te Delft „De dag des oordeels" Voor het Hof 4 jaar geeischl Reünie „De Prince- vlag" Koopt alleen bij de vertrouwde adressen De varkensleverantie aan Zwitserland Marktpositie heeft door slag gegeven ze BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1937 KANTONGERECHT Iets over bijtende honden, die natuurlijk niet blaften Spakenburg en Bunschoten wa ren vanmorgen weer present met hun eeuwigdurende schoolkwes ties. Het draait er vrijwel altijd op uit, dat Piet of Truitje helpen moest in de huishouding en daar om een dag niet naar school ging. In het proce6-verbaal kan men dan een heel ander verhaal lezen van het hoofd der school of den veld- wachter! Ditmaal was Mijntje een dag niet op school verschenen en Moeder was op het kantongerecht verschenen, om de zaak toe te lichten. De kantonrechter veronderstelde, dat het meisje thuis gebleven was wegens waschdag. Dat was niet het geval. Moeder ver klaarde met iet6 van trots in haar stem, dat pa bij het wasschen helpen moest. Maar den volgenden dag .vas zij zelf altijd overstuur van het vvas- 6chen en moest zij rust hebben. En dan bleef Mijntie thuis, dat was alles. Moeder's gezondheid eischte nu een maal dien gang van zaken. Zij had dit ook aan meester meegedeeld, ma*r die was onvermurwbaar. Ten bewijze, dat zij niet sterk was. toonde moeder aan de heeren achter de tafel een fleschje, met gezondheids droppels. De kantonrechter zeide na deze uit eenzetting, dat Mijntje wel eens een heele week thuis gebleven was. Ja, dat was zoo. maar toen had zij een dikke kuit gehad en kon niet loo- pen. Hot O.M., waargenomen door Mr Klein, meende, dat hier geen sprake was van medewerking en ei6chte 1 4.-- subs. 2 dagen hechtenis. Verdachte: Daar neem ik nooit ge noegen mee. Dat is veel te veel Ik heb nog nooit zoo iets bij de hand ge had. Kantonrechter: Als U nu eens even stil is. dan kan ik ook wat zeggen Het is de eerste keer, dus 1.6ubs 1 dag. Dag juffrouw. Zij: Maar ehdag meneer. Onmiddellijk daarna werd een man lijk vertegenwoordiger van Spaken burg voorgeroepen. Alvorens van wal te steken, informeerde hij of zijn woor den ook in de krant kwamen. Was dat zoo, dan zei hij maar liever niets. De kantonrechter stelde hem in zooverre gerust, dat het niet erg was, wanneer zijn betoog in -le krant kwam, wanneer hij maar de waarheid sprak. Vertelde hij leu gens, ja, dan was het niet zoo mooi Zoo kon de vader beginnen. Hij vertelde, dat hij negen kinderen had en dat hij een daarvan niet naar 6chool had laten gaan, omdat hij geen kleeren voor het meisje had. Zelf ver diende hij maar 13.per week. O.M.: „Hoe komt het dan. dat de veldwachter bij een onverwacht be zoek gezien heeft, dat uw dochtertje in haar Zondagsche kleeren met de wascn bezig was. Met die kleeren mocht ze wel wasschen, maar niet naar school gaan De vader kon dit niet al te overtui gend tegenspreken. De ambtenaar van het O.M. eischte f 3 subs. 1 dag, daar hier kennelijk sprake van onwil der ouders was. En of de vader al zei, dat hij de zuivere waarheid sprak, hij werd ver oordeeld tot 1.50 subs. 1 dag. Slim boertje Een boer uit Woudenberg had be zoek gekregen van een controleur van den Raad van Arbeid inzake de Inva liditeitswet. Hij had hem gezegd, dal hij ge*n personeel had en alleen maar één week in de maand iemand in dienst had, die overigens kon komen, wan neer hij maar wilde. Dat was voor velerlei uitleg vatbaar en al spoedig bleek dat de boer het met de waarheid niet al te nauw gc nomen had. Dus kreeg hij een procesverbaal. In de dagvaarding stond echter, dat hij tegen den controleur verklaard had niemand in dienst te hebben gehad. De toevoeging van die eene week per maand was niet opgenomen. En aan gezien het boertje zijn dagvaarding goed gelezen had. viel hij daarop het gerecht aan. En mft 6ucces. Kantonrechter: „Het staat helaas fout in de dagvaarding, daardoor vliegt U er tusschen uit. Dat is jammer ge noeg" Het boertje glimlachte, waarop het O. M. hem toevoegde: „Het is natuur lijk de vraag, of U er op den duur uit vliegt. Het boertje vond alles best. Kantonrechter: „Het is prettig voor Uw portemonnaie. U hebt echter dien controleur alles voorgelogen en dat is geen manier van doen. Gaat U nu maar weg". Boertje uit Woudenberg af. Als we hem nu maar niet gauw te- rugzienl Zondagsrust Ook in Soest geldt de Zondag als rustdag In de Kerkstraat woonde ech ter iemand, die zich daar niet aan sloorde en lustig aan het herstellen van een stoep begon. Hij had op Zon dag al meer restauraties uitgevoerd en men zou hem reeds gewaarschuwd hebben hetgeen hij echter ontkende. Zijn buurman was politieman en had het meest hinder van een dergelijke kloppartij op Zondag, temeer daar hij 'n den nachtdienst was en overdag moest slapen. De beste oplossing, om daaraan een einde te maken was ver baliseeren. Zoo geschiedde. De versto ring van Soest's Zondagsrust kost den restaurateur f 5 subs. 2 dagen. Onvriendelijk Het is weer het oude liedje, al dus het O.M. Het eerste, wat men doet, wanneer men door een burger gewaarschuwd of terecht gewezen wordt, is een groote mond opzet ten. Deze woorden waren gericht aan het adres van een in keurig uniform ge stoken onderofficier, die voor herha lingsoefeningen onder de wapenen was en van beroep melkventer te Barneveld was. Hij was met zijn meisje uit geweest en ergens aan een slootkant op ver boden grond gaan zitten. Dat laatste wist hij niet. Toen de kantonrechter hem vroeg, hoe hij daar kwam, zei hij, dat dat er niet toe deed. al was hij er heen ge roldHij had er in ieder geval ge zeten. Een burger had hem toen gezegd, dat hij daar niet mocht zitten. Het ant woord bleef men hem niet schuldig, was zelfs heel onvriendelijk. De bur ger, die later opzichter bleek te zijn, had er echter geen werk van gemaakt en was doorgeloopen. Er zou verder ook niets gebeurd zijn, wanneer verdachte eenigen tijd later niet gehoord had, dat er over dat ver blijf aan den waterkant „gekletst" werd. Om daaraan een einde te maken, ging hij naar den opzichter toe en vroeg hem, natuurlijk op niet al te vriendelijke wijze, wat hij wel voor praatjes over hem en zijn meisje rond gestrooid had. Toen ontpopte de burger zich als opzichter en maakte nader hand proces-verbaal op. Verdachte beweerde vanmorgen, dat hij aanvankelijk niet brutaal was ge weest en kreeg toen een hartig woord je van het O.M. in ontvangst te nemen. En daarbij 2.50 boete subsidiair, 1 dag hechtenis, 'Agressieve houding De verklaringen van verdachte en ge tuigen waren nogal uitvoerig, maar kwa men in het kort op het volgende neer: Een sergeant en echtgenoote,' beide ge tuigen, waren op de Leusderheide en sloegen daar het spel van ecnige grutto's gade. Op een gegeven oogenblik kwamen van achter een walletje drie herdershon den te voorschijn, die zich dreigend in de richting van den sergeant begaven, Hoewel deze de dieren trachtte te kal- meeren, vielen ze hem aan en beten hem waardoor hij aan de beenen verwondin gen en een schade van 6.50 aan zijn pak bekwam. De eigenaar had de hon den wel teruggeroepen, maar toen was het te laat. Ook tegen de echtgenoote van getuige traden zij dreigend op, maar hier kon erger voorkomen worden en tenslotte keerden de honden naar hun baas terug. Dé schade zou geregeld worden zonder de politie in het geval te kennen. Die regeling had echter geen vlot verloop en zoo werd de politie van een en an der op de hoogte gesteld. De eigenaar van de honden meende, dat de honden opmerkzaam geworden waren op getuige, doordat deze bewe gingen gemaakt had. Het O.M. vond het een vreemde ge dachte van verdachte, dat hij wilde eischen, dat men muisstil bleef staan, wanneer zijn honden in de buurt waren! Teneinde de verklaringen van een derde getuige te kunnen hooren, werd de zaak drie weken uitgesteld. Schuldig? Aangezien eenige tijd geleden, de Stationsstraat afgesloten was, had in den Berkenweg een druk tweerich tingsverkeer plaats. De bestuurder van een vrachtauto week bij het naderen van een tegenligger iets naar rechts uit, tengevolge waarvan de 3.20 M, hooge laadbak in aanraking kwam met een tak van een berkenboom. Het gevolg was. dat het achterstuk van de vrachtauto een passeerendo auto raak te. De bestuurder daarvan verklaarde, dat de vrachtauto geen schuld trof. Er was in dien nauwen weg slechts één richtingverkeer mogelijk. Den volgen den dag, dus na dit ongeval, werd da dan ook ingesteld. Het O.M. eischte 6 subs. 3 dagen boete en meende, dat de bestuurder het haargroeimiddel verkocht heeft?" „Zoo, bent u de drogist, die mij („Everybody's Weekly"). Soldaat van het 5e reg. infan terie doodelijk getrof fen In den afgeloopen nacht heeft zich op bet kazernecomplex alhier een ernstig ongeluk voorgedaan, dat een dienstplichtigen soldaat van het vijfde regiment infanterie het leven heeft gekost. De betrokken soldaat, in opleiding voor 6ergcant stond vannacht als schildwacht bij het munitiegebouw. Zooals ge woonte is, was zijn geweer geladen met vijf scherpe patronen. Door tot nog toe niet bekende oorzaak is het geweer, dat aan den voet was geplaatst, afgegaan. De soldaat werd in den rechterslaap doodelijk getroffen. Het stoffelijk overschot is naar het hospitaal te Amers foort overgebracht. Een verkorte cursus van onge veer 1 jaar voor cadetten bij infanterie en cava lerie 's-GRAVENHAGE, 9 September. Van bevoegde zijde wordt ons medege deeld, dat in afwachting van een de finitieve beslissing omtrent de verdere aanvulling van het officierskorps de cadetten der infanterie en der cavalerie, die in 1937 tot de Koninklijke Militaire Academie zijn toegelaten met bestem ming voor den dienst bij het leger hier te lande in een verkorten cursus van ongeveer 1 jaar zullen worden opgeleid tot officier. Deze maatregel wordt ge nomen om reeds in 1938 te kunnen voorzien in de grootere behoefte aan officieren, welke het gevolg zou kunnen zijn van de reorganisatie van die wa pens. De langs verkorten weg opgeleiden zullen na hun officiersbenoeming door het volgen van speciale cursussen wor den bekwaamd in de vakken, waarin zij geen onderwijs of minder dan gewoon lijk hebben ontvangen, zoodat deze offi cieren in geen enkel opzicht achter zul len staan bij hen die een normalen cur sus aan de K.M.A. hebben gevolgd. niet te ver naar rechts had moeten gaan. De kantonrechter is nog niet zeker van de schuld van den bestuurder en zal uitspraak doen over 8 dagen. GEBOREN: Jacobus Hendricus Johan, zoon van J. W. Snijder en T. Plooi; Phi- lippus, zoon van J. v. d. Hoek en C. Gouw; Femmigje Tjitske, dochter van P. v. d. Nadort en Z. D. Jansma. ONDERTROUWD: J. v. d. Kooij cn J. J. Veenendaal; W. N. Schroder en E. C- Bruijel; M. H. Riphagen en E. de Kam per; J. A. J. van Zanten en M. T. van Mechelen; H. P. A. Ernst en S. P. Colpa; A. Meyer en C. O. Libert; P. A. Janssen en E. B. v. Maanen; J. v. d. Poll en E. Schimmel; G. v. Essen en L. E. v. Hou ten; G. W. F. v. d. Valk Bouman en C. E. K. van Deventer. GEHUWD: P. J. Groenendaal en C. Kraan; L. Leysma en E. v. d. Kuilen. BINNENLAND Iemand gearresteerd die in niet minder dan 42 gevallen bemiddeling verleend had HAARLEM, 9 Sept. Op grond van verklaringen, afgelegd door een 19-jari- gen Haarlemschen jongeman, die dezer dagen uit Spanje te Haarlem is terug gekeerd, heeft de politie den 36-j'arigen van S. aangehouden, die reeds lang verdacht werd van ronselarij. Na een langdurig verhoor heeft deze man thans een volledige be kentenis afgelegd, waarbij vastge steld ken worden, dat hij niet min der dan in 42 gevallen bemiddeling heeft verleend om personen naar Spanj'e te laten vertrekken. Boven dien is gebleken, dat van S. in op- draoht van de communistische par tij handelde, die hem daarvoor financieel steunde. In totaal heeft hij 23 Haarlemmers, 7 personen uit Beverwijk, 9 uit Zaandam, 2 uit Wormerveer, en 1 uit Ilpendam ge ronseld. Van de 23 Haarlemmers zijn er tot dusver 6 teruggekeerd* De overigens schijnen nog in Span je te vertoeven* Enkelen zouden zijn gesneuveld. De politie stelt thans naar aanleiding van de verklaringen van van S. een uitgebreid onderzoek in en het is niet uitgesloten, dat nog meer gevallen van ronselarij aan het licht zullen komen, Een arbeider zwaar, twee minder ernstig gewond DELFT, 9 Sept. Vanoohtend is op de Brasserskade alhier een steiger, be staande uit enkele planken, welke op twee ladders rustten, ingestort, doordat een der ladders doormidden brak. De zioh daarop bevindende arbeiders, de 29-jarig© W. L. van B.. de 21-jarige P. H. en de 20-jarige G. J.. allen uit Schiedam, die bezig waren met het aanleggen van de buitenleiding der ra diocentrale voor de Nozemna uit Utrecht, vielen op straat. Van B. werd zwaar, gewond. H. en J. kwamen er met min der ernstige verwondingen af. Door de politie werden de drie slacht' offers naar het gasthuis overgebracht. De vorige week is, eveneens bij den leidingaanleg voor genoemde maat schappij, een soortgelijk ongeluk te Delft gebeurd, echter met geen ernstige gevolgen. Een onderzoek naar het gebruikte ma^ teriaal >vordt door de politie ingesteld* Kunstenaarsorganisatie pro testeert tegen het op voeringsverbod AMSTERDAM, 9 Sept. Het bestuur van den Bond van Kunstenaars ter ver dediging van de Kultureele rechten (B. K.V.K.) heeft een adres aan den raad van 's-Gravenhago gezonden naar aan leiding van het verbod door den burge meester tot opvoering van het tooneel- stuk „De dag des oordeels" van Elmer Rice. In dit adres wordt nadrukkelijk gewezen op de nadeelige gevolgen, die dergelijke verboden voor de cultureele vrijheid van ons volk met zich moeten brengen. Namens den bond wordt er bij den raad ten zeerste op aangedrongen dat hij bij de interpellatie over deze zaak, aangevraagd door een van de leden van den raad, zich met nadruk voor intrek king van 't genomen besluit verklaart, opdat de bevolking van een onzer groo- ste steden en cultureele centra niet door overmaat van tactische voorzichtigheid verstoken blijve van wat naar het oor deel van bevoegden in binnen- en buiten land tot het belangrijke tooneelwerk van onzen tijd behoort. Afgewezen minnaar lost eenige schoten en verwondt daar na zichzelf 'fi-HERTOGEN'BOSCH, 9 Sept. In den namiddag van 22 Februari vervoegde zich aan de woning van de familie de Groen te Best de landbouwersknecht M. T. K., die gedurende eenigen tijd omgang heeft gehad met de dochter des huizes. De moeder was tegen dezen omgang, daar zij haar zestienjarige dochter veel te jong vond. K. was hierover gebelgd en toen hij dien middag aan de woning van de familie de Groen verscheen, was hij gewapend met twee dolkmessen en een geladen revolver. Toen K. had aangebeld, opende de dochter de deur. Deze riep onmiddellijk haar moeder. Nadat de moeder gekomen was, vroeg hij haar verlof met het meisj'e te mogen gaan, doch toen zij dit weigerde, trok K. zijn revolver en loste eenige schoten. Een der kogels trof de vrouw in haar wang. K. 6choot zich toen zelf een kogel door het hoofd en viel bewusteloos neer. Door spoedig operatief ingrijpen werd het leven van K. gered. De Bosssche rechtbank heeft K. we gens poging tot moord subs, wegens poging tot doodslag en meer subs, we gens poging tot zware mishandeling van de twee eerste feiten vrijgesproken, maar voor het laatste feit veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden. Zoowel K. als de offi cier van justitie teekenden hooger be roep tegen dit vonnis aan. Het Bossche Hof eischte nu wegens poging tot zware mishandeling een ge vangenisstraf van vier jaar De verdediger, mr. O. Brien uit Zalt- bommel, pleitte clementie. Uitspraak over veertien dagen. Ter gelegenheid van de opening der Staten- Generaal AMSTERDAM, 9 Sept. Ter gelegen heid van de opening der Staten Generaal op Dinsdag 21 September a.s. houdt de „Princevlag" wederom haar jaarlijksche reünie in de residentie. Een groot aantal leden uit alle deelen des lands komt daar bijeen, om aan de Koninklijke Fa milie trouw te betuigen: diverse pijpers korpsen zullen mede aanwezig zijn. Ve le honderden vlaggen worden medege voerd. Na afloop van de plechtigheden der Kameropening vereenigen alle deel nemers zich in den Dierentuin. Des avonds zal in gebouw „Excelsior' in de Zeestraat de jaarlijksche ledenver gadering worden gehouden. Gaat nooit zelf champignons zoeken voor consumptie, tenzij de bekende Cantharellen De heer D. schrijft ons: Lottwes, I my coloog. MET ontstelling las ik in uw blad van een vergiftigingsgeval door consumptie van paddenstoelen met een dergelijken noodlottigen afloop, als in ons land sinds 1910 niet is meege maakt. Waarschijnlijk zullen hierdoor velen van de zwammen worden afgeschrikt en zich van het gezonde volksvoedsel, wel ke de zwammen in het buitenland in derdaad zijn, gaan onthouden. Doch laat men er dan om denken, dat het ook hier weer een geval betrof van z e l f g e- z o c h t e paddenstoelen. Het zoeken van zwammen voor consumptie zonder behoorlij ke kennis hiervan is onverant woordelijk. Evenals in 1910, toen een geheel gezin in Den Haag door het gebruik van .champignons" werd vergiftigd, zal het ook hier wel weer de dubbelganger van de kostelijke Psalliota zijn, die deze treu rige gebeurtenis veroorzaakte. De gewone weidechampignon n.l., die vooral in weiden wordt gevonden, waar paarden loopen (of geloopen hebben), heeft een dubbelganger, welke we onge twijfeld de giftigste en de gevaarlijkste aller zwammen moeten noemen. Eén zoo'n zwam tusschen een heele verzame ling echte champignons, kan den dood van menschen tengevolge hebben. Deze zwam, welke den naam draagt van Groene Knol zwam of Amanita phalloi- des, bevat n.l. twee vergiften. Het eer ste, dat phalline genoemd wordt, vernie tigt reeds in zeer minutieuze hoeveelhe den van enkele milligrammen onze roo- de bloedcellen, doch verdwijnt bijna ge heel bij koken. De eerste verschijnselen van phalline-vergiftiging openbaren zich pas na ongeveer 12 uur, als het gif dus reeds geheel in het lichaam opgenomen is. De tweede giftstof, die niet door koken verdwijnt, is het Amanita toxine. De ver schijnselen zijn: benauwdheden in hevi ge mate, hevige dorst en brakingen met tusschenpoozen van volkomen kalmte, hetgeen in 9 van de 10 gevallen eindigt in een benauwd sterven. Hieruit kan men dus wel opmaken hoe gevaarlijk het gebruik is van ook maar een fragmentje van een Amanita phalloides. liet funeste van het geval is echter dat champignon en dubbelganger soms zoo'n groote overeenkomst vertoo- nen, dat aan verwarring door leeken van beide soorten niet ontkomen kan worden. Hoewel cr enkele verschilpun ten aanwezig zijn (zoo ruikt bij voor beeld een pas geplukte Amaniet sterk naar rauwe aardappels) kunnen deze heel licht door omstandigheden van at- mosferischen toestand, ouderdom van de zwam enz. vervagen. Slechts één raad is afdoende: Ga nooit zelf champignons zoe ken voor consumptie, koop ze ook niet aan de deur van menschen, die ze buiten gezocht hebben, ge bruik ze slechts, als men ze eten wil, van de bekende kweekerijen, dan loopt men absoluut geen ge vaar. Indien men zelf zwammen wil zoeken laat men zich dan bepalen tot het verzamelen van die beken de Cantharelletjes of Dooier- zwammen. Deze soort is in bos- schen zeer algemeen, duidelijk van andere zwammen te onderschei den door zijn dooiergele kleur, zijn gegolfden hoedrand en de geplooi de onderkant van den hoed en le vert goed bereid een kostelijk ge recht. Waarom ze goedkooper ge schiedde dan aan Dr. Deterding De minister van Economische Zaken heeft thans geantwoord op de schrifte lijke vragen van het Tweede-Kamerlid Van der Weijden betreffende levering van varkens door de Veehouderij-centrale aan een bepaalde firma tegen lageren prijs dan aan anderen werd berekend. Minister Steenberghe deelt daarbij het volgende mede: Het is niet juist, dat de Veehouderij centrale aan een bepaalde firma voor uitvoer naar Zwitserland 6632 varkens van bijzondere kwaliteit heeft geleverd voor 22 pet. minder dan aan anderen werd berekend. Genoemde centrale heeft echter wel eenige verkooptransacties voor varkens afgesloten met een Zwit- sersch import-consortium en daaraan varkens geleverd voor een prijs, welke geacht kan worden gemiddeld ongeveer 22 pet. lager te zijn dan die, welke aan anderen, o.a. aan dr. Deterding, werd be rekend. Met genoemd Zwitsersch Import-con sortium zijn n.l. door de Veehouderijcen trale respectievelijk op 27 October 1936, 30 Januari 1937 en 5 Februari 1937 ver- koopen afgesloten voor respectievelijk 5000, 1216 en 5000 varkens voor 100110 kg. ét 32 cent, 32 cent en 34 cent per kg. levend, met volgens handelsusance 4 kg, tarra. Op deze contracten zijn geleverd respectievelijk 5000, 1216 en 629 varkens. Daarenboven zijn in het tijdvak van 5 December 1936 tot li April 1937 aan het zelfde Zwitsersch consortium nog 1910 levende zware varkens van 170ISO kg. verkocht tegen prijzen, varieerende van 30 tot 34 cents. Op de Zwitsersche contracten, afge sloten nadat met dr. Deterding de be kende overeenkomst was gesloten, zijn na 1 Januari 1937 in totaal geleverd 3557 varkens. De minister voegt hier aan toe, dut alle. leveringen aan Zwit serland zijn geschied rechtstreeks door de centrale als monopoliehoudster aan meergenoemd consortium. Dit consor tium had echter met het toezicht op dezen export een Nederlandsche firma, n.l. de N.V. Zilversmit en Pinto's han delmaatschappij te Rotterdam, belast. De minister is van meening, dat do uitvoer van levende varkens naar Zwitserland tegen Je hierboven ge noemde voorwaarden verantwoord mag worden genoemd, -gezien de positie, waarin de varkens-narkt toentertijd verkeerde Deze marktpositie was zoodanig, dat iedere mogelijkheid om :1e markt te ontlasten, moest worden aangegrepen, Dit heeft o.a. geleid tot do met den heer Deterding aangegane transacties voor den uitvoer van 30.000 varkens en 2.700.000 k.g. spek naar Duitschland. Toen dan ook in hef najaar de uitvoer naar Zwitserland naar welk land sedert vele jaren geen uitvoer van le vende varkens had plaats gehad mo gelijk werd, is het begrijpelijk, dat ook van deze gelegenheid tot uitvoer ge bruik is gemaakt. Dat de hierbij gemaakte prijzen laag zijn geweest, geeft de minister gaarne toe. Naast de dringende noodzaak om de varkensmarkt te steunen er zijn nog in Februari en Maart j.l. 14.000 varkens ingevroren hebben verwach tingen omtrent toekomstige gunstiger transacties, als Zwitserland weer eens als meer geregelde afnemer van var kens zou optreden, den bedongen prijs aannemelijk doen zijn. Voorts wijst de minister er op, dat het bij de ten aanzien van export van varkens heerschende verhoudingen on mogelijk is steeds dezelfde prijzen te bedingen. Immers ieder land heeft in mindere of meerdere mate maatregelen getroffen, die den invoer van varkens of varkensproducten beperken, waarbij zeer verschillende factoren den prijs, welken deze landen willen besteden, bepalen. Indien de positie van de var kensmarkt in Nederland zoodanig i6, dat het noodzakelijk geacht moet wor den van de exportgelegenheid, die de ze landen nog bieden, gebruik te ma ken, dan moet wel genoegen genomen worden met de zeer uiteenloopende prijzen, welke daar kunnen worden verkregen. Zoo kon het geschieden, dat, toen de varkens, geslacht voor den ba- conexport naar Engeland, ongeveer 44 cent per K.G. opbrachten een prijs van 40 cent ongeveer terzei f dertij d met dr. Deterding werd overeengekomen, ter wijl voor den export naar Zwitserland niet. meer dan 34 cent kon worden be reikt De restitutie aan Dr. De terding Dat de aan dr. Deterding berekende prijs van 40 cent later is teruggebracht tot 37 cent, vond zijn aanleiding in de omstandigheid, dat, nadat de verkoop aan dr. Deterding was gesloten, bleek, dat deze in de meening verkeerde, dat hem de varkens tegen den laagsten prijs, waarvoor ze aan welken buiten- landschen afnemer dan ook zouden worden verkocht, waren berekend. Af gezien van de vraag of de met dr. De terding in het begin gevoerde alge- meene besprekingen, voordat de feite lijke transacties door de verschillende instanties werden afgesloten, aanlei ding mochten geven tot deze opvat ting. deed het feit. dat dr. Deterding deze meening huldigde en hij op het moment, dat deze moeilijkheden zich voordeden, reeds voor 10 milliocn gul den landbouwproducten had aange kocht, '6 ministers ambtsvoorganger be sluiten op het voorstel van dr. Deter ding een prijsreductie van 3 cent per k.g. te verleenen, in te gaan. Van afwijking ten voordeele van een bepaalde firma van algemeen geldende regelen is geen sprake geweest. AAN HET MADRILEENSCHE FRONT GESNEUVELD 's-GRAVENHAGE, 9 Sept. Naar door het departement van buitenlandsche za ken uit betrouwbare bron werd verno men, zou de Nederlander Sint Klynsma op 9 of 10 Juli 1.1. gedurende de dorps- gevechten te Bruncte, aan het Madri- leensche front zijn gesneuveld, terwijl zijn broeder Fokke zich op 30 Augustus 1.1. in goede gezondheid te Albacete be vond.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 6