VROOLIJKE INZET VAN TOONEELSEIZOEN Tehuizen voor PARKETTE G. G. VEENENDAAL V erkoopmgeo Militairen G. G. Veenendaal FRITZ HIRSCH OPERETTE ZIGEUNERMUZIEK BESTAAT 500 JAAR VAN RANDWIJCK- TENTOONSTELLING Derde lustrum der E.A.P.S.V. Diefstal van een geldkistje Neem een Tooneelprogramma 1937-'38 BEDRIJFSLEVEN als Schoolpenhouder f 3.75 Eerste Volksconcert Buurtspoorweg Mij. Verkoop D. K. W. Garage F. FREEDE 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1937 Hilde von Prix maakte een veelbelovend debuut Grafin Mariza VAN acht tot middernacht heeft toovenaar Hirsch ons weer meegevoerd in zijn rijk der begoo cheling. Vier uur lang leven we in een andere wereld, een wereld van zoet sentiment en goeden geest, waar verliefde harten beproefd wor den en desondanks liefde altijd ze geviert. Een wereld met eigen wet ten en eigen rechtvaardigheid, waar schoonheid oppermachtig is en waar de mooiste man de charmant ste vrouw krijgt en de wat minder mooien ook nog gelukkig mogen worden, terwijl de leelijken de hof narren mogen zijn van Amor en al leen maar dienst doen om de amou reuze handeling te compliceeren en om ons het publiek dat betalen mag, zooals Hirscih zegt erger je er niet aan van de eene lachbui in de andere te doen verzeilen. veel élan gezongen, als wij niet eerder van hem zagen. Hilde von Prix maakte een veelbelovend debuut. Zij is voor het gezelschap een groote aanwinst. Haar voornaamste charme schuilt in haar jeugd en haar schoonheid. Zij is waarlijk charmant en zij droeg haar vele fraaie toiletten met opmerkelijke gratie. Naast Karter valt haar mindere routine op, zij beheerscht het tooneel nog niet geheel, alles schijnt nog in ont wikkeling, ook de 6tem en vooral de actie, die nog wel eens van werkelijk gevoel gespeend schijnt. Maar zij woe kert met haar talenten en maakt een goede kans om in het ensemble de eer ste plaat6 in te nemen Reeds nu is wat zij doet alleszins voldoende. Zij kan voor het Hirsch-ensemble een belangrij ke aanwinst worden en er de plaats innemen die Friedel Dotza er zooveel jaren vervuld heeft. Hirsch schijnt een goede keus gedaan te hebben voor deze moeilijke bezetting. Claire Clairy zagen we met genoegen bij het gezelschap terug. Zij is te recht de lievelinge van het publiek, vermakelijk in haar speciale genre. Klein, kittig en komiek zet zij de la chers naar haar hand. Paul Harden, de oude rot. vond ditmaal emplooi in een komische rol. hij is op weg van de jeune premier naar de père noble, maar wat hij ook doet. het is altijd goed. Walter Triebei gaf een bescheiden ko mische charge van vorst Moritz Drago- mir. Fritz Hirsch is een hoofdstuk op zich zelf. Als hij opkomt klatert het ap plaus al in de zaal Het is een lieve lust hem een scènetje te zien maken, hij haalt er uit wat er maar uit te ha len is en als er niets uit te halen valt. dan maakt hij er nog iets van. dat het aanzien meer dan waard is. Hij vindt Wordt geopend door Mr. H. Th. s'Jacob DE opening van de van Rand- wijck-tentoonstelling. welke ge houden wordt van 15 t.m. -o 28 September a.s., heeft op Woensdag 15 September te 3 uur namiddag in het Gildehuis plaats en wordt verricht door den oud-commissaris der Konin gin in de provincie Utrecht, mr. H: Th. s' Jacob. Het comité van voorbereiding en aanbeveling bestaat uit de he er en: Mr. H. Th. s' Jacoboud-commissa ris der Koningin, Utrecht, eere-voor- zitter. F. P. d'Huy, voorzitter, Berkenweg 24. Amersfoort, tevens corresponden tie-adres. B. Noordewier, wethouder. A. J. Spiekerman. wethouder. Mr. L. Stadig, wethouder. K. Kaan, gemeente-secretaris. Ir. C. B. v. d Tak, stadsarchitect. C. G Beltman, directeur van Open bare Werken. G. Adriaans. Ir. B A. Verheii. L. S. Snoek, J. Valkhoff. perscommissie. De tentoonstelling zal hoofdzakelijk een overzicht geven van datgene, wat tijdens de ambtsperiode van onzen Burgemeester is tot stand gekomen, zooals bijv. het veranderde stadsbeeld, de harmonische uitbreiding van Amers foort. enkele voorbeelden van over- heids-bemoeiingen. een en ander be treffende de bedrijven enz. Van de matig gestelde entrée zal gestort worden in het fonds waaraan onze Burgemeester een bestemming zal geven. De centrale veilingen toonen de weelde van Neerland's boomgaarden en tuin derijen op de Agrarische Jaarbeurs te Utrecht Neptunus uit Rotterdam met Van Spaendonck is van de partij Wij brengen nog even in herinne ring de wedstrijden, die morgenmid dag op Birkhoven een aanvang zul len nemen in verband met het derde lustrum van de E.A.P.S.V. Zondag zal Neptunus uit Rotterdam, waarin van Spaendonck uitkomt, van de partij zijn. De wedstrijden beloven overi gens een groot succes te worden. Een overzicht van de thans reeds vastgestelde voorstellingen Het tooneelseizoen, dat gisteravond door Fritz Hirsch in het Grand Theatre zoo goed werd ingezet, belooft weer veel interessante en boeiende voorstel lingen te brengen. Wij ontvingen de prospectussen van Amicitia, van „Het Schouwspel" en van de Katholieke Ac tie „Culturecle Groep", wij geven hier onder een overzicht van de thans reeds vastgestelde voorstellingen. Amicitia en Amersf. Kunstkring Een bedrag van bijna 300 wordt vermist Gistermiddag tusschen 12 uur en half twee heeft men uit het kantoor van den expediteur H. alhier een geldkistje ontvreemd, inhoudende een bedrag van ongeveer 300. Van dezen diefstal is bij de politie aangifte gedaan. Een onderzoek wordt ingesteld. BOEKHANDEL Lnngestraat 33 Telefoon 232 BAARN 29 September. „Ka6teel van Antwer pen." Verkooping van de huizen Zand- voortlaan 17, d'Aulnislaan 5 en Piet Heinlaan 2. 8 uur n m. TEMPERATUUR VAN HET WATER 30-jarig bestaan van het tapij ten- en beddenmagazijn J. G. van Leur Dezer dagen bestaat het Tapijten- en Beddenmagazijn J. G. v. Leur, Wevers singel 4, 30 jaar. Aanvankelijk begon nen in een heel oud en onoogelijk pand aan den Zuidsingel, bleek het noodzake lijk een ruimer pand le betrekken. Ook de nieuwe zaak, voldeed na eenige jaren niet meer, wegens gebrek aan ruimte, zoodat weer verbouwd en uit gebreid moest worden. Zoo nam deze zaak met de groei der stad in aanzien toe en behoort thans tot een der groot sten op dit gebied. Ter gelegenheid van het jubileum hebben vanaf morgen extra aanbiedingen in alle artikelen plaats. DE HARLESDEN BAND Omtrent het bezoek van het Engelsche Leger des Heils muziekcorps de Harlcs- den Band, vernemen we nog de volgende bijzonderheden: Omstreeks 1.45 uur is de aankomst bij plantsoen West-Achter Davidshof. Daar zal de Chr. Muziekverceniging „Hosan na" zijn opgesteld en ter begroeting het „God save the King" spelen. Do Harles- den Band zal deze groet beantwoorden met het „Wilhelmus". Om 2 uur wordt afgemarcheerd naar het stadhuis, waar een aubade wordt ge bracht aan het college van R. en W. Na deze aubade wordt over Westsingel- Varkensmarkt-Arnh. straat naar Amici tia gemarcheerd, waar de Harlesdcn Band een concert geeft. Van de vijf voorstellingen van Amici tia, worden er drie in samenwerking met den Amersfoortschen Kunstkring gegeven, nml. die van 22 October, 17 December en 21 Januari. De navolgende contracten zijn reeds afgesloten: Tooneelgroep „Het Masker" (Ko Ar- noldi) op 22 October a.s. „Elisabeth, De Vrouw zonder Man", met Else Mauhs in de hoofdrol. Het „Centraal Tooneel" (Cees Laseur) op 19 November a s. „Lorelei 1937" met Mary Dresselhuys in de hoofdrol. Het „Hofstad Tooneel" (Cor v. d. Lugt-Melsert) op 17 December a.s. De „Amsterdamsche Tooneelvereeni- ging" (Alb. van Dalsum) op 21 Januari 1938. Het A.B.C. Cabaret" (Louis Gimherg en Corrie Vonk) op 22 Februari 1938. Het Schouwspel De kunstkring „Het Schouwspel" laat weer het Grand Theatre bespelen. Het brengt op 7 October het Gezelschap Saai born—Parser met „Het getrouwde Schoolmeisje"; 4 November de Neder- landsche Tooneelgroep met Bika Hop per; 13 Januari Gezelschap Jan Musch, 24 Februari en 5 Mei voorstellingen van één der vier gezelschappen: „Het Mas ker,', „Centraal Tooneel", „Nieuw Schouwtooneel" of „A. B C. Cabaret". De stukken voor de laatste vier voor stellingen zullen worden gekozen uit het nieuwe répertoire. RIJKSPOSTSPAARBANK In den loop der maand Augustus werd aan het Rijkspostspaarbankkantoor op spaarbankboekjes, ingelegd ƒ80.102,06. Terugbetaald 56.030.35. Derhalve meer ingelegd dan terugbe taald 24.071.71. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 50. MARKTBERICHT 10 September Appelen ƒ4—ƒ8, peren 4—12 per H.L.; hoendereieren 4.50ƒ5, eenden eieren 3ƒ3.50 per 100 stuks; grasboter ƒ1.65 per K.G.; kippen ƒ0.45ƒ0.90, ha nen 0.450.75, jonge hanen 0.60— 0.90, tamme konijnen 0.801.75, tam me eenden ƒ0.45ƒ0.60, alles per stuk; tamme duiven f 0.2Ö—0.30 per paar; ma gere varkens 2226, zeugen drachtige 120160, biggen 1823 per stuk. Aangevoerd waren ongeveer 40 H.L. appelen, 30 H.L. peren, 270.000 stuks hoen dereieren, 1100 eendeneieren, 15 K.G. grasboter, 4 magere varkens, 12 drachtige zeugen, 135 biggen. De temperatuur van het water in Pe- sie's Bad bedroeg hedenmorgen 65 gr. F. of I8I/2 gr. C. BURGERLIJKE STAND 10 September GEBOREN: Jelisa Judica, dochter van G. M. VeRhuyfAin en J. Bouman; Anto- nius Johannes Wilhelmus, zoon van A. J. W. van den Heuvel en G. Brinkhuis. OVERLEDEN: H. C. Kromwijk, 20 J.. ongehuwd; L. de Graaf, 73 j„ weduw naar van W. Koelewijn. alleen deze vluchtheuvels Alleen vluchtheuvels met groen lichtgevende verkcers- zuilen mogen door motor- Iqroen r|jtu|gt>e«uurdcrs links of rechts worden voorbijgere den: alle andere altijd ter rechterzijde. (Do overige ■qroen weggebruikers moeten steeds rechts langs.) LIMKS OF RECHTS PAS5EEREM I K.A. Cultureele Groep" De Katholieke Actie „Cultureele Groep" opent in het Grand Theatre op 21 October. Het Vereenigd Rotter- damsch-Hofstad Tooneel speelt „Over schotje" met Annie van Ees in de hoofd rol. Op 18 November komt ,J)e Nederl. Tooneelgroep óf met „Rijksstraatweg" öf met „Dr. Platon Krechet". „De Ver- eenigde Haagsche Spelers" brengen op 6 Januari Felix Timmermans' „En waar de Ster leef stille staan". Arnoldi's Tooneelgroep „Het Masker" speelt „Groote Liefde" op 10 Februari en de laatste voorstelling op 21 April zal nog gekozen worden uit een van de nieuwe stukken. Zooals men ziet, het nieuwe seizoen brengt keus genoeg. Iedereen kan nu voor zichzelf uitmaken, wat hij het lief ste wil gaan zien en hooren. Hilde von Prix, de nieuwe aanwii Als seizoenbegin brachten de Hirschi- anen „Grafin Mariza", waarvan de muziek van Kalman xvereldvermaard- heid verworven heeft. Eon échte operet te. want Kalman is een Hongaarsche evenknie van de oude rotten als Franz Léhar en Leo Fall, zij het dat hij het bestond de welluidende maar eindeloo- ze Zigeunermuziek te verknippen op operetteformaat De muziek is in deze operette wel zeer de hoofdzaak en zo kreeg bij Hinsch, die er het 5G0-jarig bestaan van de Zigeunermuziek bij her dacht. het volle pond. Ook doordat hij zijn hoofdpersonen als het ware op den voet liet volgen door het zigeuner-trio Kalman Tótli, dat aldus aan de hande ling een levendig en expressief deel had. evenals het bijzonder op dreef zijn de orkest onder Hans Lichtenstein. De mooie man en de charmante vrouw, die het opperste geluk deelach tig werden, waren Egon Karter als Graaf Tassilo en Hilde von Prix als Grafin Mariza. Als we den man dit maal eerst noemen, komt dat. omdat bij het verdient. Egon Karter was een genot voor het oog en vooral voor liet oor Hij zingt prachtig, acteert goed. ziet er eoht hartenveroverend uit, kort om beleeft in deze operette een glans rol. zoo spontaan gespeeld en met zoo- In de vergadering te Zeist is de heer A. Paap tot direc teur benoemd ZEIST, 10 Sept. In de gisteren ge houden vergadering van Aandeelhou ders der N.V. Ned. Buurtspoorweg Mij werd de directeur gemachtigd een over eenkomst te sluiten met de N.V. Mij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen. Volgens de bepalingen dezer overeen komst verbindt N.B.M. zich op haar maatschappelijk kapitaal 50% af te schrijven, doch door het uilgeven van 500 nieuwe aandeelen van 500.— elk het maatschappelijk kapitaal te hand haven op 500.000, Ook zullen worden gemaakt 500 amortisatiebewijzen van 500,af te lossen uit te maken winst. De nieuwe aandeelen en de amortisa tiebewijzen worden afgegeven aan de N.V. Mij. tot Exploitatie van Staats spoorwegen in ruil tegen hare renteloo ze vorderingen. st van het Fritz Hirsch Ensemble klassieke citaten op de wonderlijkste momenten uit onverdachte bronnen en bestaat het weer een snertgedioht van hemzelf zoo over het voetlicht te bren gen. dat we er het uitbundigste genoe gen aan beleven. Hij is een toovenaar als regisseur, hij is het ook met het woord. Wie bestaat het als hij een ge meenplaats een ongekende beteekenis te geven. De décors van Gerard Vroom waren ditmaal niet zoo opmerkelijk, maar de zaal was terecht vol bewondering voor het wonderlijk snelle en geslaagde changement a vu in de tweede acte. De costumes waren fraai en zeer verzorgd. Hirsch hield ook daarin een reputatie op. Er was veel applaus en een gezellige stemming. Het Hirsch-ensemble heeft zich weer volkomen gehandhaafd met dezen inzet van het nieuwe seizoen. Het slaagt er nog maar immer in, zichzelf te overtreffen en de voorstellingen op een peil te houden, dat den meest ver wenden toeschouwer bevredigen kan. We hopen, dat hij ook dit seizoen ons geregeld komt bezoeken, dat hij hier een geliefde gast is. daarvan zal de uitstekend bezette zaal hem wol over tuigd hebben. V. De N.V. Mij. tot Exploitatie van Staatsspoorwegen verbindt zich de oud aandeelhouders gedurende 12 maanden in de gelegenheid te stellen hun aandee len te ruilen tegen een amortisatie- bewijs. De overeenkomst maakt wijziging van de Statuten noodig; een voorstel daar toe kon niet in behandeling worden ge- nomens wegens onvoldoende vertegen woordiging van aandeelen; voor het nemen eener beslissing worden de aan deelhouders thans opgeroepen voor een vergadering op 15 dezer. Wegens het door den Directeur te kennen gegeven verlangen, om met afloop van dit kalenderjaar af te treden als directeur, werd met ingang van 1 Januari 1938 tot directeur benoemd, de heer E. Paap, thans Chef van Exploi tatie bij de Maatschappij. DIEFSTAL VAN EEN RIJWIEL Aangifte is hij de politie gedaan van diefstal van een rijwiel uit een rijwielbe waarplaats alhier. Maandag 11 October houdt de Vereeni ging van Vrijzinnig Godsdienstigen voor Militairen en Militaire Tehuizen in Har derwijk haar jaarlijksche algemeene vergadering. Aan het jaarverslag van den secreta ris. dr. R. Miedema, ontleenen wij het volgende: „Een in alle opzichten belangrijk jaar ligt achter ons. Daar is in de eerste plaats het verheugend feit dat Prof. Dr. J. Lindeboom, hoogleeraar te Groningen en oud-voorzitter van de Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden in Neder land, zich bereid verklaarde het voorzit-* terschap van onze vereeniging op zich te nemen. Vervolgens herdachten wij in het af- geloopen jaar het twintigjarig bestaan onzer vereeniging. Dan wa9 er op 16 October de feeste lijke opening van het nieuwe Tehuis in Harderwijk, waarnaar we vele jaren hadden uitgezien en thans tot werkelijk heid is geworden, een prachtige verbe tering, die ook voor het leven in het Te huis van groote beteekenis is gebleken. De verslagen onzer beide Tehuizen in Amersfoort en Harderwijk spreken van krachtige activiteit en groote toewijding aan het zoo mooie en noodige werk. Met dankbaarheid vermelden wij ook de wijze waarop het Ministerie van De fensie ons steunde bij de financiering van het nieuwe Tehuis te Harderwijk. In den loop van dit jaar werd onze vereeniging uitgenoodigd deel uit te ma ken van de Vrijzinnig-Protestantsche Centrale voor Maatschappelijk Werk. die te Utrecht was opgericht. Deze uitnoodi- ging is onmiddellijk aanvaard. Het financieel verslag van den pen ningmeester van het Alg. Militair Te huis te dezer stede, de heer G. v. Duvl geeft een bedrag van uitgaven en ont vangsten aan van 1305.31, met een ba tig saldo van 46,49. Het batig saldo 1935—1036 bedroeg 278,45. In zijn verslag 19361937 over het Alg. Mil. Tehuis alhier schrijft de secretaris, de heer G. J. do Noov het volgende: Voor een zoo groot garnizoen als Amersfoort is ook in het afgeloopen ver- ecnigingsjaar de behoefte aan een Te huis voor Militairen gebleken. Het be zoek was best en allen getuigden niet groote dankbaarheid ons Tehuis te heb ben bezocht. Gezien de geringe subsidie, die wij over het afgeloopen jaar genoten, in ver band met de groote kosten die het nieu we Tehuis te Harderwijk vergde, hebben we nog reden tot dankbaarheid. Het afgeloopen jaar kenmerkte zich door vele gezellige avonden, buiten de stille viering van Kerstmis en Oudjaar. Bovenal leefden allen mee Bij de heug lijke feiten van de verloving en het hu welijk van ons geliefd Vorstenpaar. Van verschillende zijden ontvingen we goede lectuur, die de uitgelezen jaargang kon vervangen. Het beschikbaar stellen tegen een matige vergoeding van de zalen in de morgen- of middaguren voor het werk der werkloozen en dat der vrou wen van werkloozen, alsmede voor de Vereeniging De Helpende Hand, vond weder ongestoord voortgang. Vermelden wij tenslotte nog, dat de ontvangsten en uitgaven van de ver eeniging 2813.99 bedroegen. Het batig saldo per 1 Juli 1937 bedraagt 786,40 Dn rekenine van het bouwfonds van het Tehuis te Harderwijk geeft aan: uitga ven en inkomsten 1027,24, met een na- deelig saldo van 396.10. ZILVEREN MEDAILLES Aan den fourier H. van der Meulen van het 5e Regiment Veld Artillerie zal op 1 October a.s. de zilveren medaille voor 24 jaren trouwen dienst worden uitge reikt. Aan den fourier G. Rond van het 21ste Regiment Infanterie zal op 1 October a.s. de zilveren medaille voor 24 jaren trou- wren dienst worden uitgereikt, Hebt U iets om ln te lijston? Vraagt dan evon de Lijstenmaker bij U thuis met zijn complete monstorcolloctio U kunt dan op Uw gemak nitzooken met vakkundigo voorlichting. TELEFOON 232. Afd. Kunsthandel en Lijstenmakerij LANGESTRAAT 33. AMERSFOORT. vraagt vrijblijvend demonstratie bij: District-Vert. Oostelijk Utrecht. LEUSDERWEG 23—25. Tol. 1819. Maandagavond door het U.S.O. in Tivoli Maandagavond heeft in Tivoli te Utrecht door het U.S.O. onder leiding van Willem van Otterloo het eerste Volksconcert plaats. Het programma luidt als volgt: 1. Symphonie no. 86 in D. gr. t. Jos. Havdn 2. Symphonie in D. gr. t. K.V. 385 W. A. Mozart 3. Symphonie II in D. gr. t. op. 36 L. van Beethoven „Chulmleigh" van Lord Glanely won de..St. Leger Stakes" bij de groote races te Doncaster. Een snapshot na de beslissende race De Vereeniging van Vrijz. Gods dienstigen vergadert 11 Octo ber te Harderwijk

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 5