OVER HET JAAR 1883 DE AMERSFOORTSCHE MIDDENSTAND EEN DAPPER SOLDAAT Caracciola wint Prijs van Italië HELD VAN MUIDEN VERTELT: ur,j hebben in de Leliestraat 25 een gezellig praatje gemaakt met den bijna 81-jarigen A. J. H. Jans. één van de helden van Muiden. WAARSCHUWING Aankoop van poot- aardappelen DE ROOFOVERVAL TE LEUSDEN STREVEN WORDT GEWAARDEERD Wissellooper stond terecht GARNIZOEN Z.N.C.-AMS V ORDE Clqsmda ACHTKAMP IN OOSTENRIJK 2e BLAD PAG 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD Hoe de toestand na de ontploffing was De heer Jans is een krasse baas en nog eiken dag maakt hij zijn vaste ochtendwandelingetje: menige jongere zal hem ongetwijfeld benijden. Toen wij vanochtend bij hem binnenkwamen was hij juist zijn kopje koffie aan het gebruiken, het smaakte hem nog best. zoo zeide hij. Zoo men weet heeft op 19 Januari 1883 een zeer ernstige ontploffing van de bus kruitfabriek „De Krijgsman" te Muiden plaats gehad. Nooit heeft men kunnen ontdekken, wat de oorzaak hiervan is geweest, doch de gevolgen waren ontzet tend. Zoo ontzettend zelfs, dat de heer Jans bij de gedachten aan dezen ochtend Dog droevig gestemd is. Als vrijwilliger ■r- had hij dienst ge nomen. hij was toen pas even twin tig. Bij zijn supe rieuren stond hij bekend als een on verschrokken sol- laat en dit bleek later ook maar al te duidelijk, toen men zijn hulp in- rien bij de ramp te Muiden en eenige j tj i ia ren later bij de A. J. n. Jans ontzettende water snood in do omge ving van 's Hertogenbosch. waar hii weken in het water heeft gestaan om te redden, wat er te redden viel. Zeer dapper heeft hij zich toen onderschei den en het i6 jammer, dat een oud-ge diende nu vergeten zou worden. Onlangs werd een andere held uit Muiden, n.l. do heer Strickling uit leidschedam, bij zijn 75-sten verjaardag voor dit feit gehuldigd. Men verkeerde toen in de veronderstelling dat hij de eenige overgeblevene was. doch nu is gebleken, dat Amersfoort den oudsten held in zijn midden heeft en wij meenen goed te doen den oud-kanonnier Jans van deze plaats af hiervoor een woord van hulde te doen toekomen. De toedracht te Muiden. Het was in den vroegen morgen van Öen negentienden Januari van het jaar 1883, zoo zeide de heer Jans. dat wij met zijn achten opstonden en juist onze schoenen aantrokken, toen een hevige slag werd gehoord. Eén mijner collega's vroeg aan mij: „Jans hoe laat is het?" Ik haalde mijn horloge voor den dag en zei nog: „Bijna half acht." Op dat moment kreeg ik een kolossale iduw en werd over tal van kribben in een hoek gesmeten. Mijn ai-men en beenen waren erg ontveld, zelfs mijn gezicht was niet ongehavend, doch van ernstige verwondingen was geen sprake. Wij wis. ten niet hoe wij het hadden en dachten, dat er iets ontploft was, daar wij kort hij het kruithuis waren. Toen wij buiten kwamen waren wij sprakeloos. Wij stonden als aan den grond genageld. Een dergelijke chaos hadden wij nog nooit gezien, het leek wel of de wereld vergaan was en wij er alleen nog maar waren. Geen levend we zen was er nog te bekennen en alle ge bouwen waren in elkaar gestort. Het mag dan ook een wonder heeten, dat wij gespaard zijn gebleven. Overal laaiden de vlammen op en dit beloofde het erg ste: Toen wij ons oriënteerden, zagen wij. dat het kruithruis met ongeveer 32.000 K.G. buskruit in de lucht was ge vlogen. Met luitenant van Asbeck en en kele andere kanonniers gingen wij op onderzoek uit en vonden tot onze groote onzetting overal lijken liggen, die zeer ernstig verminkt waren. Enkele personen hadden wij uit hun moeilijke positie bevrijd, toen plotseling een hevig gesis werd gehoord. Het was het water van de Zuiderzee, dat kwam onzetten. Door den hevigen slag was de 'dijk doorgebroken en achteraf be schouwd, mag dit een geluk bij een on geluk genoemd worden, daar het groote kruithuis, dat geheel gevuld was met springstoffen, temidden van zoo n hitte stond, dat het elk oogenblik in de lucht dreigde te vliegen. Het Zuiderzeewater stroomde met ont zettende snelheid binnen en hieraan is het te danken, dat dit kruithuis behou den kon blijven. Toen het directe gevaar eenigszms ge weken was, konden wij met de reddings pogingen beginnen. Overal kwamen wij lirbaamsgedeelten tegen en de eene vreo- selijke ontdekking kwam na de andere Tot ver in den omtrek was de slag ge hoord. Na verloop van tijd. toen bei meeste werk reeds door ons verricht was. kwamen hulp-expedities opdagen die zich toen belastten met het verdere opruimingswerk. Precies een maand later, het was den negentienden Februari den verjaardag van Koning Willem III kregen allen een belooning van Z. M. Voor het front van de troepen De Commissaris van Politie alhier waarschuwt het publiek bij herhaling, alvorens in te gaan op advertenties, waarin betrekkingen worden aangebo den door onbekende firma's tegen borg- storting, eerst om inlichtingen te komen bij zijn bureau. k NED. HERVORMDE KERS Te Schelluinen is beroepen cand. A. ^Vi6serhof alhier! weid Jans toen gehuldigd en tot voorbeeld gesteld voor de overige soldaten. Met enkele woorden maakten wij hier boven reeds melding van de Waters nood in Den Bosch, waar de heer Jans zich ook bijzonder heeft onderscheiden. Het zou ons te ver voeren al de finesses v.in dit reddingswerk te vertellen, doen Wel dient gezegd te worden, dat Jans hiei zijn leven op het spel gezet heeft om het leven van anderen te redden. Wij hopen, dat ook van andere züde nog een hulde gebracht zal worden •laar het comité te Leidschedam niet op de hoogte was van deze situatie. Het eigen pootgoed zal ditmaal van slechte kwaliteit zijn Thans, nu de tijd voor het bestellen van pootgoed wederom is aangebroken, lijkt het nu.ttig, nog eens te wijzen op het gebruik van goedgekeurde poot- aardappelen. In den afgeloopen zomer traden er over het algemeen zeer vele ziekteverschijnselen in het gewas op, zoodat venvacht mag worden, dat het eigen pootgoed als regel van zeer ma tige tot slechte kwaliteit zal zijn. Voor de zandstreken is het aanschaffen van „kleipoters" vaak reeds een verbete ring. omdat over het algemeen op den kleigrond de omstandigheden voor het winnen van goed pootgoed zooveel gun stiger zijn dan op het zand. Verreweg het veiligst en als regel het voordee- ligst is men echter uit, wanneer men te velde goedgekeurde poters koopt. Het betrekkelijk geringe prijsverschil weegt ruimschoots op tegen het risico, dat men loopt bij aankoop van kleipoters van onbekende herkomst. Op de zandgronden dient men min stens om het andere jaar nieuw poot goed aan te schaffen. De methode, wel ke velen toepassen om elk jaar een kleine hoeveelheid goedgekeurde poters te koopen en daarvan de poters te win nen voor het volgend jaar, is voor de meeste soorten wel goed, mits men het nieuwe, goedgekeurde pootgoed geheel afzonderlijk, zoover mogelijk van ande re aardappelvelden uitplant. Doet men dat niet en meestal gebeurt dit niet dan is de kans op besmetting van de omringende velden zoo groot, dat het voordeel van het vernieuwen van het pootgoed grootendeels verloren gaat. Dus: óf elk jaar respectievelijk om het andere jaar heelemaal nieuw poot goed óf elk jaar een kleine hoeveelheid en dat uitpoten. niet naast de andere aardappelen, maar zoover mogelijk er van af. Men zal zich herinneren, dat in den nacht van Maandag 22 Maart j.l. on den 80-jarigen boer A. Druif, woonachtig op het „Heetveld" on der Leusden, een roofoverval is ge pleegd. Ondanks een uitgebreid onderzoek, ölaagde men er tot nu toe niet in, den dader op te sporen. Belangrijk in verband met dezen overval is echter de aanhouding door de politie van de drie personen ge weest, di3 vorige week Dinsdag ver dacht van diefstal en inbraak naar Utrecht overgebracht werden. Een van hen heeft namelijk een zoo danige bekentenis afgelegd, dat boven genoemde overval als opgelost be schouwd kan worden. BURGERLIJKEN STAND 11 September Geboren: Johannes Wilhelmus, zoon van Gerardus Lambertus van der Zee en Evertje Schievelt. Overleden: Jan Klok, 10 jaar. 13 September Geboren: Johanna Catharina Ma ria. dochter van J. G. E. Broekenoogen en S. C. Bever; Gabriëla Cecilia, dochter van J. M. F. A. van Dijk en C. G. Wolf; Geertruida Lubertha, dochter van H. Brouwer en Iv van E<?sen. O v e r 1 e d e n G R. v. d. Kast, 92 j„ weduwe van J C. Kamp; E. Meyer, 73 j., echtgenoot van L. Ilagebeuk. In het park Groenendaal te Heemstede is onder regie van Ant. v. d. Velde het openluchtspel „De Christusspeler" opgevoerd. De hoofdrolspelers worden ge grimeerd Het publiek heeft recht op een goeden middenstand „Meer dan een half millioen menschen zijn direct betrok ken bij het distributie-appa raat, den Middenstand, in Nederland, ongeacht het groo te aantal, dat indirect daar mee te maken heeft, zoodat gerust kan gesproken worden dat de Middenstand de rugge- graat vormt van de maat schappij" Dit waren ongeveer de woorden, ver leden jaar gesproken door den toenma- ligen Minister Gelisscn bij de officieela opening der MICA, een gezamenlijke Middenstandsactie in Nederland. En zooals de Middenstand in Neder land een voornaam deel der bevolking is, zoo mogen we voor Amersfoort zeker vaststellen, aldus schrijft do heer L. A. A. \an Hamersvcld, voorzitter der F.A.M. in van Haselen's Woninggids, dat de Amersfoortsche Middenstand wel een belangrijke plaats in Amersfoort onder de bevolkingsgroepen inneemt. En dat is niet iets van de laatste jaren, neen, men sla eens na de oude kronie ken over de geschiedenis van Amers foort. Steeds weer treft het den lezer dan, dat Amersfoortsche kooplui en neringdoenden oen groote rol speelden. Ook vroeger wist men bij geldnood van stadsbestuur enz. de neringdoenden te vinden met allerlei accijns en belastin gen, iets wat heden ten dage als min der goede traditie wel voortleeft. Hoe veel oude namen vindt men niet in de verschillende beschrijvingen uit den ouden tijd van winkeliers en ambacht*- bedrijvcn, namen die nog steeds in Amersfoort gevonden worden onder den Middenstand. Door haar ligging was Amersfoort een voornaam handelscen trum en bloeide hier steeds handel en marktwezen en er was een gezonde Mid denstand. Ook heden ten dage. nu we een zoo uitgebreide gemeente hebben met haar vele industrieën, druk verkeer, enz., is het nog steeds de Middenstand, die een voorname schakel is in den ketting van het economische leven. De tijden zijn veranderd en daarmee de menschen. Maar daarmee ook de winkels en winkeliers. Het strekt den Amersfoortschen Middenstand tot eere, dat ook hij met zijn tijd is meegegaan. Wat winkelinrichting, sorteeringen, ser vice in het algemeen betreft kan dc winkelstand in onze stad elke toets doorstaan. Men heeft aangepast en de opgroeiende jonge Middenstand zal zich blijven aanpassen aan de veranderingen van de toestanden, van liet publiek, enz Men zie maar eens de adreslijst van den Amersfoortschen handeldrijvenden en industrieelen Middenstand en men ondervindt dat op elk gebied in allerlei vormen en ..standen" winkels en bedrij ven te vinden zijn. zoodat het publiek alles, ja alles, vindt in ruimste sor teering. Daarom is het zoo te betreuren, da! In den Hollandschen Schouwburg Ie Amsterdam gaf het gezelschap Saai- bom—Passer Zaterdag de première van ..Zooals de dames het wenschen Een der scènes niet v.l.n.rMagda Jans sens, Bob vott Leersum Ferd, Sterneberg een enkeling nog steeds meent dat al leen Amsterdam de plaats is, waar men goed „winkelen" kan. Maar vergelijkt men wel eens den prijs en de kwaliteit van het daar gekochte met hetzelfde, wat de Amersfoortsche winkel biedt, dan valt dc vergelijking veelal ten gun ste van Amersfoort uit. Dc winkelier in doorsnee kent zijn publiek en weet „service" te geven. Weet zijn klant op zijn gemak te zetten en is bij aankoop veelal een gewaar deerd raadsman. In hoeveel zaken is het knusse, rustige winkelen nog steeds ge woonte tot tevredenheid van klant en winkelier! Zie maar eens op de marktdagen hoe het publiek van de omliggende plaatsen zijn in koopen doet bij de winkels, waar ze als goede bekenden worden ontvan gen en behandeld. In de Kamer van Koophandel voor de Geldersche Vallei, die haar zetel hier in Amersfoort heeft, zijn het ook weer vele Middenstanders, die meewerken aan den opbouw en groei van het be drijfsleven in dit District. Van den Amersfoortschen Mid denstand kan gezegd worden, dat hij met zijn tijd meegaat en zich weet aan te passen. Ondanks het feit dat door werkloosheid, waar ook onze gemeente onder gebukt gaat, en door de andere slechte tijdsomstandigheden, het bedrijfs leven heel wat minder is geworden, ja voor vele bedrijven zelfs „sJecht" is te noemen, toont de Midden stand dat hij zich bewust is van zijn groote taak in het algemeene eco nomische leven. Hij heeft zich aan gepast op allerlei gebied en door al lerlei organisaties getoond de han den ineen te kunnen slaan. Door deze organisaties worden regel matig de leden voorgelicht en ter zijde gestaan. Allerlei acties (men denke aan FAM-Beurs, Mica, Etalagewedstrijden, winkelweken, enz. enz.) worden onder nomen om het publiek aan te toonen, dat de winkelier en vakpatroon „mee" kunnen en dat het publiek veilig haar inkoopen kan doen en haar werk kan laten verrichten in Amersfoort. De organisaties werken erop om het publiek aan te toonen, dat een gezonde Middenstand een groot voordcel voor Amersfoort is. Hoeveel menschen zijn bij het Middenstandsleven betrokken? Hoe veel belasting wordt niet door den Middenstand opgebracht?! Gaat het den Middenstand goed, dan gaat het ieder goedl Men schenkt den vakman, die werk verricht, den winke lier, die U iets verkoopt, vertrouwen want warenkennis is bij het publiek niet meer zooals dat in de dagen der oude geschiedenis was. Toen kocht men brood, wijn, enz. op den smaak (er werd geproefd), laken en baai en flu weel enz. op het geoefende gevoel (het waren stukken voor het leven), maar tegenwoordig gaat men af op het woord van den vakman en winkelier cn koopt, wat die weet aan te hevelen. Diens er varing en warenkennis is de maatstaf. Daarom is het voor het publiek te genwoordig meer dan vroeger een ver- trouwenszaak iets te laten maken en ♦e koonen bii vertrouwde adressen. De Amersfoortsche Middenstand nu beeft in den loon der jaren getoond, dat hii dit vertrouwen waard is TTet publiek weet. dat de organisaties eraan werken den Middenstand on te voeren en ook eeri wakend ootr houden op evontueole uitwassen, waarvan hef publiek de du ne zou worden De Wet op den Uitver koop. tot ct^nd trekomop nn eondrin- een der Middenstandsorganisatie»! in Nederland. is daarvan een «nrekend be- wiis Vroeger werd bet publiek wel een beetle overladen met .allee moot weg" „finale onruimine aan kostrwhy' enz. Dit svsteem was én voor Midden stand èn voor nubliek verkeerd. 70oda* de nieuwe Wet tot stand kwam Fn steeds weer zullen de organi«:atiec blijven werken om den band tu«scben Middenstand en nubliek zoo hecht mo geliik te. doen worden. Dat het Amersfoortsche publiek het streven van den Middenstand waardeert, is wel bewezen door ziin medeleven hii allerlei acties, die werden ondernomen. In beider belang is bet noorlie dat er in Amersfoort een gezonde en bloeiende Middenstand blijft en ik ben overtuigd, dat de Amers- roortscbe winkeliers en vakpatroons dan ook op hun beurt alles zullen doen om het publiek datgene te ge ven, en op die wijze, waarop het - publiek recht heeft en prijs stelt, Voor den politierechter te Utrecht stond dezer dagen een stadgenoot terecht, die teveel krantenroman- tiek van het „gemengde nieuws" had gelezen. Hij was een misdadi ger, niet van de bedachtzame daad, maar eerder een in het nauw ge dreven menschenkind. Want deze wissellooper van een Amersfoort sell incassobureau was in geldverlegenheid geraakt Een bekeu ring, een avondje met zijn meisje, een geleende tien gulden, die niet op tijd terugkomt, dat kan zoo gebeuren. Om het gat te stoppen is hij toen dwaze din gen gaan doen. Ilij droeg een wissel, die hij geïnd had, niet af. Om dat te dekken ensceneerde hij een straatover val. Met een steen sloeg hij zichzelf op het hoofd, zoodat hij er bewusteloos bij neerviel. Dat was, na diefstal, zijn twee de misdaad, valschheid in geschrifte. Bij de politie viel hij door den mand. Het reclasseeringsrapport luidde niet ongu'i stig. Dc eisch was twee maanden voor wnardelijk en de bijzondere voorwaarde dat het gold 23) binnen een jaar werd terugbetaald. Het geld was echter al terugbetaald, maar de verdachte had de kwitantie niet bij zich. De zaak werd aangehouden en het resultaat kan men lezen over veertien dagen. De eerste luitenant J. Serré van het 16o Regiment Infanterie wordt met in gang van 15 October a s. voor onbepaal- den tijd gedetacheerd bij de Luchtvaart- afdeeling. De eerste luitenant G. W. Donker van het 5e Regiment Infanterie wordt met ingang van 1 October a.s. overgeplaatst bij dc School voor reesrve-officiarcn der Infanterie te Kampen. BAKFIETS REED TE HARD EN VEROORZAAKTE AANRIJDING Gistermiddag ruim vijf uur reden twee wielrijdsters door de Kamperbinnen poort in do richting van de Varkens- markt. Daarachter reed met te groote snel heid, ongeveer 25 K.M. per uur, een bak fiets, welke do wielrijdsters passeeren wilde. Deze manoeuvre lukte door de snelheid niet al te goed, tengevolge waar van de bakfiets eerst in botsing kwam met een tegenkomende auto en vervol gens met één der wielrijdsters. Laatstgenoemde viel op het trottoir en bleef versuft liggen. Een inzittende van de auto, een medicus, heeft haar bij om wonenden laten binnendragen. Later kon zij haar reis voortzetten. Tegen den bestuurder van de bakfiets, is proces-verbaal opgemaakt; de bakfiets is ernstig beschadigd. PERSONALIA Onze stadgenoot, de heer J. Th. W. Massa is benoemd tot steward bij de K. L. M. NACHTELIJK BURENGERUCHT Een paar Amersfoorters, dat het in de uren van de duisternis te bont maakte met vreugdegozang, werd geverbaliseerd wegens nachtelijk burengerucht. TEMPERATUUR VAN HET WATER D? temperatuur van het water in Pe- 6ie's Bad bedroeg hedenmorgen 63 gr. F. of 17l/« gr. C. SPORT EN SPEL Gestaakt wegens beenbreuk Dezer dagen herdenkt de Zeistersche 3e klasser Z.N.C. haar 15-jarig bestaan. Ter gelegenheid daarvan speelde Z.N.C. gisteren een vriendschappelijke ontmoeting tegen Amsvorde. Voor de rust heeft Z.N.C. verreweg het beste van het spel gehad al moet daarbij niet vergeten worden, dat de Amersfoorters er toen niet veel van te recht brachten. Het spel speelde zich gedurende die periode in hoofdzaak op de Amsvordc-helft af, afgewisseld door vrij ongevaarlijke Amsvorde-aanvallen. waarmede do Z.N.C.-defensie weinig moeite had. Het was Hilligehekken die Z.N.C. de leiding gaf, waarna v. Ee met een schot vanaf de zijlijn er 20 van maakte. Verkeerd opstellen van den Amsvorde- doelman was mede oorzaak van dit doelpunt. De Zeistersche midvoor bracht den stand op 30 Van F.e nam het -ie doel punt voor zijn rekening, terwijl de Z N C. linksbinnen de 5 deed aanbren gen. Amsvorde kwam in de tweede helft met een sterk gewijzigd elftal binnen de lijnen en het was een groote verbe tering Van de voorhoede ging nu al thans veel meer kracht uit. Door Dam men werd het dan ook al spoedig 51 F.n 7eker zouden er nocr meer Amsvorde doelpunten epkomen zijn, ware het niet dat door een betreurenswaardig ongeval de ontmoeting een ontijdie einde narn Rij een \msvorde-annval kwamen d. Z N C-doelrnan en de Amsvordc-speler R. Vermaak met elkaar in botsing Bei den trapten celiik teeen den bal met al- droevig eevole dat Vermaak ziin been brak. Een oneeval, waaraan nieniand iets kon doen. MEJ. LIZANA AMERIKAANSCH TENNISKAMPIOENE FOREST HTLT 12 Sept \.N P Gisteren is de eindstrijd in het dames enkelspel om het internationaal Ameri- kaansch tenniskampioenschap tusschen mej. Lizana (Chili! en mej. Jedrzejows- ka (Polen) gespeeld. Mej. Lizana ver sloeg haar tegenstandster met 64. 62 en won daarmede voor de eerste maal den titel. Grand Thóètre Van Vrijdag 10 t.m. Donderdag 16 September vertooning van de film „Sharlock Holmes." Zondae donrlnnnond 145 46.15 en 830 uur. (Laatste voorstelling) Avondvoorstelling overige dagen 8 10 uur n.m. lederen middag 2.30 matinée. City Théater. Vanaf Vrijdag 10 Sept. vertooning van do film* De mijnen van koning Salomo" ei Het geheim van de Schorpioen." Zondag 1.45. 4 uur. 615 en 8.30 uur. (Doorloonend! Annvnnc laat <te voorsfelline 8 30 uur Zaterdag 615 on 8.30 uur Overlee dagen 310 uur. Zaterdag en Woensdag •■^nt?»T^/> op uur. ^ustum Fléhlte Westsingel. Geopend dngel 10—1? en 1—4 uur. uitgezonderd des Zondags. '«Zaterdags 10—12 en 1 303 uur Gtadgenooten hebben 's Zaterdags 'dien tr>p«*e~"A Theosofische Bibliotheek. Ge- houw Theosofische V^eeniging. Re- gentesselaan lederen dag van 68 uur. Storhufs Beeken^t.lnan 6. Iedere avond geopend en Zor.dngsmiddngs voor alle meisjes. R.-K. Loeszaal, Nieuwstraat 24. Filiaal uitleen-bibliotheek* Edison- sfraat 35. Openbare Leeszaal met Jeugdlees zaal, Muurhuizen 9. Gildehuls A K G. t/o Zuidsingel 16 1529 Sept. Van Randwijck- tentoonstelling Toonzaal Sterkunst. Zomerten 'oonstelling Werken van oa Ma rhiel Brandenburg. Louis Cnrdl- naale, Albert Fiks, Louis Schrikkel. 14 September. Amicitin. Jaarver gadering van het Roode Kruis. 15 September. St. Joriskerk. Zang door het Russische Studentenkoor. 8 uur. 16 September. Gildehuis A.K.G. Ledenvergadering der N.R.V. 8.15 16 September. Amersf. Kunstkring. Excursie naar Frans Halstentoon- stolling to Haarlem. 18 September. Openluchttheater Birkhoven. Opvoering door de „Princevlag" van „Hoe het weeuw- tje uit het Hof van Holland gevrijd werd." 4 uur n.m. 18 September. Amicitia. Receptie Handelsschool 35 uur. Feest avond 8 uur. 22 en 23 September. Amicitia. Gezelschap Jan Noolj. 8 uur. 23 September. St Joriskerk. Orgelconcert door G. v. d. Burg en Ch. Havelaar. 8 uur n.m. 24 Septamber. Amicitia. Bijeen komst Ver. van Huisvrouwen. 2.30 uur n.m. 24 September. Amicitia. 't Nut. Lezing met lichtbeelden. 8 uur. 25 September. Amicitia. Feest avond Handelsschool. 8 uur. 29 Septemher. Amicitia. Vergade ring der Ver Nat. Veiligheid. 8 uur n.m. BAARN 16 t.m. 19 September. Badhotel. Dahliatentoonstelling. LIVORNO, 12 Sept. Caracciola heeft heden den grooten prijs van Italië gewonnen op, Mercedes Benz in een tijd van 2 uur 44 min. 54 sec. gem. uursnelheid 128,3 km. SCHAKFN SEMMERING, 12 Sept. (A.N.P.) De uitslagen van de partijen, gespeeld in de vierde ronde van den achtkamp waren: Eliskases—Flohr 01 Pctrov—Keres 0—1 Ragozin—Fine 0—1 ReshevskvCapahlanca Vg De stand na vier ronden luidt: 1 en 2 Flohr en Reshevsky, ieder 3 pun ten; 3 en 4 Keres en Fine, ieder 2V£ punt; 5. Capahlanca 2 punten; 6. Ragozin 1V> punt, 7. Eliskases 1 punt, 8. Petrov Vfc punt. OMREKENINGSKOERSEN 11 Sept. 13 Sept. Off. Niet off. Londen v. 99% 9.00 BerRjn 0.73.00 72.98 Parus 0.50 I..50 Brussel 30.01 30.02 Zürich 41.78 4I>0 Kopenhagen 40.20 40.20 Stockholm 46.45 46.40 Oslo 45.25 45.23 New York 1.815$ 1.82 Praag 6.37 6.38 Medeged. door de R'danasche Bankvereen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 5