DE LES UIT DE RAMP VAN DE JONGE JACOBUS De loonen der mijnwerkers Onderbrengen 20 MILLIOEN MEER Plannen van de K.N.I.L.M. Volkenbond en Wereldvrede UITSPRAAK VAN DEN RAAD VOOR SCHEEPVAART Schip was goed toegerust Postwisselvervalscher staat terecht DE MAASBRUG TE HEDEL De „Blauwe-Zand"- affaire van dienstweigeraars Militair werk wordt niet gevorderd Sluiting en opening der Kamers Het pilotencorps met vijf vliegers uit gebreid PLOTSELING LINKS AFGESLAGEN Verduistering bij een ziekenfonds Landhuishoudkundig congres 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1937 Verbetering van het voorluik in deze soort schepen is dringend noodzakelijk AMSTERDAM. 11 Sepl - De Raad voor de Scheepvaart heeft uitspraak ge daan inzake het vergaan van het atoom schip ..Jonge Jacobus" ter tnogte van dn Portngeesche kust nabii de Burlinge waarbij alle opvarenden om het leven zijn eekomen De raad is van oordpel. dat deze ramp. is veroorzaakt door het in slaan van het voorluik b' hevig stormweer Er moet ^en eeweldige stortzee op het voorschip zijn geko men waartegen het luikhoofd nie< bestand is geweest Daarmede was bet lot van het «schip beslikt en ook van de bemanning, daar de woeste zee alle uitzicht op redding in de booten beeft henomen Alvorens eenige nadere beschouwin gen aan deze droevige -amp to wijden wil de Raad hier nog gedenken den kapitein Jager en de een eD twintig andere opvarenden in het hilzonder d( elf Nederlanders, onder verwijzing naai d woorden door den voorzit r vóór de behandeling van deze zaak Ier zittin? van den Raad gesproken, waarbij de in specteur-generaal zich heeft aangeslo ten Met name wil de Raad hier nog de aandacht vestigen op de bewonderens waardige plichtsbetrachting van den 6tuurman-radio-telegrafist A. van Vuu- ren. die tot h»t laatste oogenblik zijn post heeft ineenomen De groote kalmte van zijn berichtgeving heeft ook de schepen-, welke de door hem ^egeven seinen hebben opgevangen, groote be wondering gewekt Er bestaat geen enkele aanwijzing dat aan de zeewaardigheid van het schip bij het ondernemen van deze reis volgens de bestaande <roor» drif ten Iets zou hebben ontbroken. In tegendeel moet worden aangenomen dat schip en uitrusting volkomen in orde waren. Een ramp als de onderhavige doet echter weer opnieuw zien, dat her voorluik, aangebracht in een open kuil, bij hevig stormweer „het zwak ke punt is. Met klem dringt de raad aan op bijzondere versterking van het voorluik, dat in een open kuil is aangebracht, niet alleen op nieuw te bouwen schepen, doch ook op be staande schepen. De uitspraak in deze zaak heeft ver traging ondervonden, omdat de Raad nog een nader onderzoek noodig achtte naar de inrichting van het voorluik van de „Jonge Anthonie". een zusterschip Twee jaar tegen hem geëischt AMSTERDAM. 14 Sept. Een post- wisselvervalscher stond vandaag terecht voor het Amsterdamsche Gerechtshof, gepresideerd door mr. Joh. M. Jolles. Ditmaal was het geen lid van de ben de, die onder aanvoering van den „lam me consul" den Staat door middel van valsche postwissel voor duizenden heeft benadeeld, doch een buitenlander. Een Duitscber. een 26-jarige koopman, had aan twee andere personen, eveneens buitenlanders, de noodige inlichtingen en materialen gegeven ora postwissels te vervalschen. De verdachte, die vandaag in hoogeT beroep terecht stond, was op 12 Mei door de Amsterdamsche rechtbank ver oordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van de voorioopige hechte nis. Ziin beide mede-verdachten werden voor den tijd van anderhalf en twee en een half jaar achter slot en grendel ge zet Zij deden afstand van hooger be roep De koopman vond echter, dat de recht bank zijn aandeel in bet misdrijf te zwaar had gestraft Uit het getuigenverhoor bleek echter, dat de man die in het bankje der ver dachten zat de ..hersens" van de bende vertegenwoordigde. De procureur-generaal mr. J. Ver- steegd vond de houding van verdachte uiterst listig. Hij geeft verschillende punten toe. doch de hoofdzaken in de dagvaarding ten laste gelegd ont kent hij. Vast staat thans echter, dat hij proefpostwissel6 heeft doen verstu ren en dat hij duidelijke aanwijzingen heeft gegeven hoe de valsche postwissels vervaardigd moesten worden. Verdachte genoot als buitenlander gastvrijheid en is er niet voor terugge schrokken. den staat te benadeelen. Spr vorderde bevestiging van het vonnis: twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De verdediger mr. M. Bamberg pleitte clementie. Arrest 26 September, van de „Jonge Jacobus", dat geheel de zelfde luiken heeft. De Raad is op grond van dit nader ingesteld onderzoek tot de conclusie ge komen. dat. al voldeden dan de luiken van de ..Jonge Jacobus" aan de voor schriften van den Germanischen Lloyd, een ramp als de onderhavige leert, dat een verbetering van het voorluik op deze soort schepen dringend noodzake lijk moet worden geacht. De verbete ring zou hierin kunnen bestaan, dat het voorluik van sterke stalen luikdek sels wordt voorzien, doch de Raad ont veinst zich niet. dat aan deze construe tie bezwaren verbonden kunnen zijn ook van financieelen aard. In elk geval zijn extra versterkingen bij de afdek king van bet voorluik te bewerkstelli gen, waardoor aan de bezwaren tege moet gekomen wordt en waarvoor ver schillende oplossingen te vinden zijn Met groote waardeering heeft de Raac kennis gpnomen van de pogingen door dp in de buurt zijnde schepen gedaan om iets voor de „Jonge Jacobus" te doen In het bijzonder denkt de Raad hierbij aan de F.ngelsche schepen ..Kan tara" en ..Alexia" en aan het Neder landfiche schip ..Achilles" al waren zij door het noodweer absoluut verhinderd de ..Jonge Jacobus" te naderen en de bemanning te redden Hoogst waarschijn liik Is bet trouwens aan de bemanning niet gelukt om in de booten te gaan Ten slotte moet met groote dankbaar heid gewag worden gemaakt van de po gingen door den consul-generaal der Nederlanden te Lissabon. W F. Zeegers. in het, werk gesteld om. toen nog on zekerheid omtrent bet lot van de be manning bestond, zekerheid dienaan gaande te verkrijgen. Behoudens tegenspoed kan 19 December de eerste auto passeeren De A.N.W.B. schrijft: In recordtijd zal de brug over de Maas bij Hedel \oor het verkeer wor den opengesteld als eerste brug ge bouwd volgens het plan voor versnel den brugbouw, waarvoor de nu al weer bijna vergeten extra-halve cent benzine belasting wordt betaald. In het voorjaar van 1936 werd een aanvang met de werken voor den brugbouw gemaakt en op 19 Decem ber aanstaande zal, indien er zich geen tegenspoeden voordoen, de eer ste auto zonder het sinistere geklep per van de schipbrug den overkant van de klaas kunnen bereiken, ook al zal het in 1938 bijna zomer zijn, voordat het werk geheel is voltooid. Aan de Noordzijde van de brug is een kruising met den provincialen planweg, welke ten Zuiden van de Waal van Nij megen over Druten en Rossum naar Hedel loopt en met den weg, welke het land van Altena en het Zuiden van de Bommelerwaard met den Rijksweg Utrecht's-IJertogenbosch verbindt. De kruispunten van beide wegen met den Rijksweg zijn tamelijk dicht bij elkaar gelegen en zullen worden opgevangen in een zoogenaamd half klaverblad. Dit samenstel van wegen, gecombineerd met een viaduct onder den Rijksweg door, beoogt kruisend en linksafslaand verkeer op den Rijksweg geheel te vermijden. Het verkeer dat linksaf wil, moet den Rijksweg aan de rechterzijde verlaten om door het viaduct de andere zijde van den Rijksweg te bereiken. De brug te Hedel heeft een rijbaan ter breedte van 11 M. benevens twee rij wielpaden van 2.75 M.; de opritten ver krijgen twee door een middenberm van 4.50 M. gescheiden rijbanen van 6.25 M. met ter weerszijden een opsluit strook van 0.50 M.; ze worden voorzien van twee 2 M. breede vrijliggende rijwiel paden. van de rijbanen afgescheiden door een, met het oog op parkeeren ge deeltelijk verharden, tusschenberm ter breedte van 2.50 M. De rijwegen worden gedeeltelijk met beton en gedeeltelijk met klinkers de rijwielpaden met tegels verhard Klachten tegen ir. A. A. Mus sert, Melchers en Bun- ning voor de recht bank Naar de Telegraaf thans kan mede- deelen, zal op 16 dezer een begin ge maakt worden door de Amsterdamsche rechtbank met de behandeling der straf zaken in zake de relletjes op 14 Mei j.l. op „Het Blauwe Zand" aan de over zijde van het IJ te Amsterdam, waarbij de N S.B.-leider, ir. A. A. Mussert, be trokken was. De zaken zijn gescheiden. Klager en beklaagde zulen zich in het openbaar voor de vijfde kamer der rechtbank te verantwoorden hebben. Op 16 September, te twee uur n.m., zal terechtstaan de verdachte Bunning, die er van beschuldigd wordt met stee- nen naar ir. Museert's auto, welke zeer beschadigd werd. geworpen te hebben Openbare geweldpleging wordt hem ten laste gelegd. Deze man zit sinds drie en een halve maand in voorarrest Hij zal verdedigd worden door mr. A. Rodri- gues do Miranda. In zijn zaak zal ir. Mussert als getuige gehoord worden. Als zoodanig is de N.S.B.-leider gedag vaard van de zijde van het O.M. Op 30 September zullen verder als verdachten voor de rechtbank moeten verschijnen Ir. A A. Mussert zelf en P Melchers. Laatstgenoemde zou den N.S. B.-leider bedreigd en gemolesteerd heb ben. welk feit de rechtbank zal hebben te onderzoeken. De klacht tegen Ir. Mus sert is als het ware een tegen-klacht van Melchers; ir. Mussert komt voor als verdachte, omdat hij Melchers met zijn zweep bedreigd zou hebben. Als verdediger van Ir. Mussert zal op treden het N.S.B.-lid der Eerste Kamer mr. A. J. van Vessem, terwijl Mr. F. Heemskerk de verdediging van Mel chers op zich zal nemen. NIEUWE ONBEWAAKTE OVERWEG MET LICHTSIGNAAL Naar de K.N.A.C. verneemt, heeft de minister van Waterstaat voor den over weg bij K.M. 21.420 van den 6poonveg ArnhemZwolle onder de gemeente Brummen tot weder opzegging onthef fing verleend van de verplichting tot afsluiting, onder voorwaarde o.a. dat een automatische waarschuwingsinstal latie van het te Steenwijk beproefde type wordt geplaatst. Wordt deze door den minister gestelde voorwaarde door de Nederlandsche Spoorwegen geaccepteerd dan zou de tweede onbewaakte overweg, voorzien van een automatisch lichtsignaal, in ons land worden ingevoerd. RUWEO PUWieLOAO WATEP Het standpunt van den Alg. Ned. Mijnwerkersoond HEERLEN, 14 September. Het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Mijn- werkersbond vergaderde Maandag 13 September tot vaststelling van zijn hou ding ten aanzien van de voorgestelde wijzigingen in de loonregeling en het collectief contract voor de mijnindustrie. Hoewel bet hoofdbestuur erkende, dat de door de werkgevers toegezegde loons- verhoogin? van 5 pet. eenige verlich ting in de positie der mijnwerkers zal brengen, meende men toch, dat, nu de werkgevers bezwaar maken tegen de verstrekking van een uitkeering ineens, tenminste 10 pet. loonsverhooging noo dig is om den in de gezinnen der mijn werkers ontstanen achterstand in te halen en de toenemende prijsstijging van levensmiddelen op te vangen. In de hoofdbestuursvergadering werd tevens het verloop besproken van de onderhandelingen, die reeds eenige maanden plaats vinden in een sub commissie van de contact-commissie over het ontwerp collectief contract van den Ned. Mijnwerkers Bond. in welk rapport naast een verkorting van werk tijd. vermeerdering van het aantal va cant iedaeen, aangedrongen wordt op doorbetaling van Christelijke feestda gen. verbetering van bevorderingskan sen en overwerkregeling, wijziging in de vakgroepeering, en medezeggenschap over de vakopleiding wordt voorge steld. Hoewel tijdens de onderhandelin gen op eenige punten met name ten aanzien van overwerk, vacantie, losse arbeiders, en vergoeding van gereed schap eenige toezeggingen bleken te zijn gedaan, werden deze concessies toch onvoldoende geacht. Het hoofdbestuur achtte het vooral teleurstellend, dat ten opzichte van werktijdverkorting een doorbetaling van Christelijke feestdagen, de directies een beslist afwijzende hou ding blijver, aannemen. Besloten werd vast te houden aan den eisch, dat. als geen uitkeering werd ver strekt, de loonen ingaande 1 October met 10 pet. verhoogd dienen te worden, terwijl ten aanzien van de herziening der verschillende bepalingen van het collectief contract, eveneens verdergaan de toezeggingen moesten worden ver langd. Wanneer geen voldoende conces sies in de contact-commissievergadering van 20 Sept worden gedaan, zal op Zondag 26 September een buitengewoon congres worden belegd ter overweging van nader te nemen maatregelen. K. BUITEN f Te Werkhorst bij Meppel is overle den de heer K. Buiten Azn., oud-burge meester van Ruinerwolde, in den ouder dom van 72 jaar. De heer Buiten werd in 1901 raadslid, waarna hij in 1906 wethouder werd en op 25 Juni 1909 burgemeester, welke functie hij tot 16 October 1934 heeft be kleed. Na het neerleggen van zijn func tie vestigde hij zich als ambteloos bur ger te Werkhorst. VROUWELIJKE STUDENTEN TE LEIDEN LEIDEN. 14 Sept. Bij de Ver. voor Vrouwelijke Studenten te Leiden heb ben zich heden 115 nieuwe leden laten inschrijven, tegen vorig jaar 106. De Minister van Defensie antwoordt op de vra gen van Ir. Albarda •s-GRAVENHAGE, 11 Sept. - Op schriftelijke vragen van den heer Al barda in verband met het voornemen der regeering dienstweigeraars onder te brengen in een kamp op het eiland Ro zenburg en betreffende den aard van den door hen aldaar te verrichten ar beid heeft de minister van Defensie ge- antoord: Het ligt in het voornemen de dienst weigeraars, wier gewetensbezwaren over eonkomstig de wet van 13 Juli 1923» zijn erkend, te werk te stellen in een spe ciaal voor hen in te richten werkkamp op het eiland Rozenburg. Hun arbeid aldaar zal bestaan in het vastleggen van sterk in verstui ving verkeerende duingroepen» in beboesching, in verbetering van den zomerpolder, enz. Werk van mili tairen aard. zal, gelijk wel vanzelf spreekt, van hen niet worden ge vorderd. Het noodige toezicht In het kamp zal niet door militairen wor den uitgeoefend. De directie van het kamp zal berusten bij den rent meester der domeinen te Klundert. Krachtens artikel 3 van het Kon. Be sluit van 3 Mei 1924. houdende maatre gelen ter uitvoering van de wet van 13 Juli 1923» betreffende dienstweigering, geschiedt de nadere regeling van de in die wet bedoelde tewerkstelling door den minister van defensie. De noodige wettelijke grondslag voor de hierboven geschetste tewerkstelling, waaromtrent voor zooveel noodig overleg wordt ge pleegd met den minister van financiën, onder wien het werkkamp zal ressor teeren. is derhalve aanwezig cn eenige wijziging of aanvulling van de dien6t- weigcringswet is niet noodig. De voor de tewerkstelling noodige kredieten zullen, zooals steeds, in de ontwerp-rijksbegrootinjr worden aange vraagd. Aanvulling van het tekort van het werkloosheids- subsidiefonds 's-GRAVENHAGE. 14 Sept. In gediend is een wetsontwerp tot wij ziging en verhooging van de begroo ting van inkomsten en uitgaven van het werkloosheidssubsidiefonds voor het dienstjaar 1936. In de toeliohting wordt o.m. het vol gende opgemerkt: In de nota betreffende den toestand van '6 Rijks financiën, behoorende bij de ontwerpen van wet tot vaststelling van de rijksbegrooting voor het dienstjaar 1937, werd reeds medegedeeld, dat on danks de verhooging van de rijksbijdra ge aan het fons van 46.000.000 tot f 53.000.000.het zich liet aanzien, dat het fonds voor 1936 een tekort zou geven van circa 20 25 millioen. Volgens de thans bekende gegevens moet gerekend worden op een verhoo ging der uitgaven met 20.690.000; de ze verhooging is toe te schrijven, eener zij ds aan de omstandigheid, dat de ge meentelijke uitgaven voor steun en werkverschaffing in 1936 tot hoogere bedragen zij«n gestegen dan aanvanke lijk verwacht werd, als gevolg waarvan het geraamde bedrag wegens gewone bijdragen aan gemeenten onvoldoende is gebleken, anderzijds aan een stijgen de behoefte aan bijzondere bijdragen (extra- en belastingbijdragen) bij on derscheidene gemeenten. Bovengenoemd bedrag wordt thans dus aangevraagd. 's-GRAVENHAGE, 14 September. De Kamers der Staten-Generaal zijn in vereenigde vergadering bijeengeroepen in het gebouw van de Tweede Kamer, op Zaterdag, den 18den September 1937. des namiddags te kwart voor drie uur. In vereenigde vergadering zijn de beide Kamers der Staten-Generaal bij eengeroepen in de Ridderzaal, op Dins dag, 21 September, des namiddags te half een. De Tweede Kamer is bijeengeroepen Dinsdag 21 September 4 uur. Aan de orde is dan de aanbieding der rijksbe grooting en het opmaken van de nomi natie voor het voorzitterschap Dc Eerste Kamer zal dien dag te half vier bijeenkomen en vervolgens Woens dag d.a.v. 2 uur en Donderdag 23 Sep tember 11 uur. In verhand met het voor stel om de troonrede met een adres te beantwoorden en eenige andere aangele genheden als het trekken van afdeelin- gen en het benoemen van eenige com missies. MOND- EN KLAUWZEER IN GRONINGEN GRONINGEN, 14 Sept. Ook in de provincie Groningen is thans, nadat de ziekte gedurende eenige jaren niet wa9 voorgekomen, een geval van mond- en klauwzeer geconstateerd, en wel te Winssum. Maatregelen zijn genomen om uit breiding van de ziekte te voorkomen. AMSTERDAM, 14 Sept. In verband met de uitbreidingsplannen van de K.N.I.L.M. met name de a.s. opening van Australiëlijn en de aanzienlijke ver meerdering van diensten, welke in Mei jl. reeds is ingegaan, heeft de K.N.I.L.M haar pilotencorps met vijf vliegers uit gebreid, t.w. de heeren L. J. Fritz, R. Ph A. van Rees, P. Badings, C. ten Katen en G. J. Schipper. Begin October zullen deze heeren naar Indië vertrekken. Om dezelfde reden heeft de K.N.I.L.M. een vijftal werktuigkundigen aangeno men, welke reeds deze week naar Indië vertrekken. De K.N.I.L.M. heeft zich in alle op zichten verzekerd van een vlotten gang van zaken, zoodra tot definitieve ope ning der nieuwe lijnen kan worden overgegaan. De drie door de K.N.I.L.M. bestelde Super Lockheed vligtuigen worden ein de van dit jaar in Indië verwacht. Alsdan zal de K.N.I.L.M. gereed zijn om terstond nadat de vergunningen zullen zijn verleend, niet alleen de Australië-dienst, maar ook de lijnen op Manilla en Saigon te openen. Twee inzittenden van een auto zwaar- en twee licht gewond GRONINGEN, 14 Sopt, Vanmiddag reed een Friesche personenauto» be stuurd door den 29-jarigen W. J. Kam penaar van Groningen naar Twijzeler- heide, buiten de 6tad op den Frieschen straatweg ter hoogte van de melkfa- fabriek Ommelanden, wilde de chauf feur een voor hem rijdende vrachtauto passeeren, doch deze laatste die be stuurd werd door den 28-jarigen expe diteur J. Kazemier uit Aduard, sloeg plotseling linksaf in de richting van Leeg kerk. Daardoor kwam de personenauto in de knel en bot6te eerst tegen de vrachtauto en vervolgens tegen een boom. In de auto zaten zes personen. Van hen werd de 56-jarige mevr. Gr. van der Veen uit Dantumawoude ernstig aan het hoofd gewond, ter wijl zij bovendien een hersenschud ding kreeg. De 52-jarige mevrouw Tj. van der Kooi uit Zwaagwest- einde brak het linkersleutelbeen en liep eveneens een ernstige hoofd wonde op. De 54-jarige mevr. G. A. de Vries, eveneens uit Zwa&gwesteinde, en haar 15-jarig dochtertje Cornelia kwamen er met niet ernstige hoofdwonden af. De vijfde inzittende van deze auto en de beide chauffeurs bleven ongedeerd. De twee zwaargewonden zijn, na ter plaat se te zijn verbonden, naar het Acade misch Ziekenhuis te Groningen overge bracht. De personenauto werd zoo goed als vernield. De verkeerebrigade heeft het onderzoek ter hand genomen. Tegen den penningmeester 2^ jaar gevangenisstraf geëischt ARNHEM, 14 September. Het O.M. bij de rechtbank te Arnhem eischte he denmiddag twee jaar en zes maanden gevangenisstraf tegen den 55-jarigen postbode W. M. B. uit Doesburg, die zich aan verduistering van een bedrag van ongeveer vijfduizend gulden heeft schuldig gemaakt ten nadeele van het ziekenfonds T.O.N.I.D.O. te Doesburg, waarvan hij penningmeester was. Verdachte had de verduisteringen ge durende de laatste vier jaren gepleegd en verborg de tekorten op zeer sluwe wijze. Bereikten den voorzitter van het fonds klachten over niet betaalde reke ningen, en informeerde hij daarover bij den verdachte, dan verklaarde deze het geld juist gegireerd te hebben en toon de dan een stortingsbewijs van de giro. Hij had evenwel alleen dit deel van het stortingsbewijs ingevuld en zelf *an een stempel voorzien. De malversaties kwamen aan het 'icht toen een apotheker een klacht in diende bij den burgemeester. Toen de politie de boeken bij verdachte in be slag nam. nam hij de vlucht. Eenige dagen later werd hij te Zevenaar aan gehouden. waar hij even tevoren door een auto was aangereden en een been had gebroken De verdachte, die een volledige be kentenis aflegde, verklaarde niet te weten, waar al het geld gebleven was. Een gedeelte was aan het gezin besteed. Waar de rest is gebleven wist hij niet De subst. officier van justitie, mr Baron Spevart van Woerden wees er in zijn requisitoir op. dat door de frau des van dezen verdachte tal van ge zinnen in Doesburg in moeilijkheden zijn geraakt, aangezien men onbetaalde rekeningen gepresenteerd krijgt, waar van men meende, dat de verdachte ze Teeds lang betaald had. Spr. kwam ten slotte tot den eisch van twee en een half jaar gevangenisstraf. Uitspraak 28 September a Resoluties voor de 18e Volken- bondsvergaedring namens een aantal Nederlandsche corporaties 's-GRAVENHAGE, 14 Sept. Zooal6 bekend hebben eenigen tijd geleden Lord Cecil, Henri Rolin c.a. zich tot tal van vereenigingen, aangesloten bij de Internationale Vrèdes-Campagne» de Internationale Unie van Volkenbonds- vereenigingen en de beweging voor het Wereld Jeugd congres gewend met het verzoek hen te steunen bij een gezamen lijke poging den Volkenbond ertoe te brengen, zijn zending van verdediger van den wereldvrede met kracht te ver vullen. Aan dit verzoek is in vele lan den gehoor gegeven. In Nederland hebben zich door be middeling van het Nederlandsch comi té der Internationale Vredcs-Campagne een aantal vereenigingen, tezamen tel lende ruim 250.000 leden, tot de 18e Volkenbondsvergadering gewend niet resoluties, waarin wordt aangedrongen op een internationale politiek, gegrond op het handvest van den Volkenbond die den wereldvrede zal kunnen verze keren en zich krachtig zal keer.en te gen eiken aanval. Deze wensch is even eens onder de aandacht van onzen mi nister van buitcnlandsche zaken ge bracht. De bedoelde vereenigingen zijn: Alg. Ned. Vrouwen Vredebond; Centrale Bond van P.T.T.-personeel; Centrale Bond van Ned. Verbruiks-coöperaties; Intern. Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid, Ned. afd.: Ned. Ouderraad bij het openbaar lager onderwijs en de Ver. van Academisch gevormde Christen Vrouwen. Het Ned. Verbond van Vakverenigin gen heeft een telegram van soortgelijke 'strekking tot het secretariaat van den Volkenhond gericht. Het eere-voorzitterschap aan Prins Bernhard aange boden 's-HERTOGENBOSCH, 14 Sept. He- denmiddag is zooals gemeld te 's-Her- togenbosch in „Casino"' het 89ste Ne derlandsche Landhuishoudkundig Con- gres aangevangen onder voorzitterschap van Mr. A. G. A. Ridder van Rappard te Velp. De eerste dag werd bijgewoond o.m- door den directeur-generaal van den landbouw Ir. A. Roebroek, prof. Ber ger, den heor Kipp, lid van Ged. Sta ten van Noord-Brabant en vertegen woordigers van do centTale landbouw organisaties. Na begroeting der gasten en der aan wezigen memoreerde de voorzitter bet huwelijk van het Prinselijk paar en de ophanden zijnde blijde gebeurtenis, waarbij hij het Prinselijk paar namens het congres gelukwenschte. Zeer tot zijn leedwezen was bericht van verhindering ingekomen van Z.K.H Prins Bernhard. Daar Z.K.H. Prins Hendrik eere-voorzitler van het con gres is geweest en deze steeds de ven gaderingen heeft bijgewoond, hoopte spreker, dat Prins Bernhard eveneens het eere-voorzitterschap zal willen aan vaarden dat hij dikwijls het congres met zijn aanwezigheid zal vereeren. Besloten werd een telegram van hul' de en erkentelijkheid te zenden aan ILM. de Koningin. Bij acclamatie werd Mr. A. G. A. Ridder van Rappard tot voorzitter her kozen. Nadat nog enkele punten van internen aard waren behandeld, werd overgegaan tot behandeling der prae- adviezen, welke reeds gepubliceerd zijn- Naar aanleiding van de inleiding door Ir. C. van Meel. consulent van den N.C.B. voor jonge boeren in Tilburg op zijn prae advies „Hoe moet de plat- telandjeugd haar wijen tijd doorbren gen?" gaf na gedachtenwisseling de voorzitter de drie centrale landbouw- organisaties in overweging over te gaan tot stichting van een commissie. Deze commissie zou dan dit voor het gan- 6che land belangrijke vraagstuk ern stig kunnen bestudeeren Bij haar ar beid kan zij het bestuur van het con gres achter zich weten. Na de inleiding van Dr. P. J. H. van Ginneken uit Bergen op Zoom over „De Londensche Suikerconventie 1937 en haar gevolgen voor de Nederlandsche suikerbietenteelt" had niemand behoef te tot debat. De voorzitter schreef zulks toe aan de heldere uiteenzetting van het inge wikkelde vraagstuk door den inleider. Zij is van belang vooral omdat de con ventie nog in de volksvertegenwoordi ging moet worden geratificeerd. Deze zal met de wenken zeker rekening hou den Hierna volgde schorsing van bet congres tot Woensdag. De congressisten begaven zich hier na naar het stadhuis, waar burgemees ter Mr. F J. van Lanschot ben officieel heeft ontvangen. Na bet gebruik van ververschingen bezichtigde het gezelschap onder lei ding van rlon burgemeester de basiliek van St. Jan. De eerste congresdag werd besloten met een gemeenschappelijken maaltijd COLLECTIEVE ARBEIDS OVEREENKOMSTEN 's-GRAVENHAGE. 14 September. - Bij Koninklijk Besluit is bepaald, dat de wet van 25 Mei 1937 op het alge meen verbindend en onverbindend ver klaren van bepalingen van collectieve arbeidsovereenkomsten op 1 October a.s. in werking zal treden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 6