Zoo zijn mijn manieren! HET NIEUWE KRUISPUNT BIJ VOLLENHOVE Honden aan het vischmaal Begrafenis van De Russische zangers GELUKKIG GEEN WAARDEERING JUBILEUM DER Handelsschool Kwitantie-tasch met f 110 ontvreemd VLAGGEN UIT middenstanders Ds. A. M. Donner Voor iedere dame een apart model TïlmAünvan^cjjdüm DAMESHOEDEN 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1937 KANTONGERECHT Eemnesser, die door eenige boeren verleid werd Dierenmishandeling Een stroom van aanrijdingen stond hedenmorgen ter behandeling yan het kantongerecht. Een uitzondering daarop vormde o.m. de zaak van een bewoner van Eemnes, die geen vergunning had om bier en alcoholhoudende dran ken te verkoopen en dit toch ge daan had. De Eemnesser beweerde daartoe verleid te zijn door de komst van eenige boeren, die iets gebruiken wilden. Die verontschul diging sloeg niet erg in. De kantonrechter voegde hem toe, dat hij eertijds de brutaliteit gehad had, om een bord buiten zijn woning te plaatsen, waarop stond, dat er bier te koop was. Verdachte gaf dat toe, maar hij had dat bord geplaatst in onwetend heid. Toen men hem er op attent maak te, dat dit niet mocht, had hij het bord onmiddellijk laten weghalen. Hij beloofde beterschap. Het zou hem nooit meer overkomen. Heel hoog vond hij den eisch van het O.M., waargeno men door mr. Klein, dat tweemaal 20 boete vroeg. En dat nog wel omdat hij zes fleschjes bier in huis had. Het O. M.: Maar U moet er ook niet op kunnen verdienen. Vergeet niet dat een ander duur moet betalen voor een vergunning en U die niet had en toch met winst verkocht. Verdachte: Het zal nooit meer gebeu ren. Anders mag U mij dubbel straffen, Edelachtbare. Kantonrechter: Ja, dat zou dan wel gebeuren ook, denk ik. Het O.M.: Daarvoor hoeft U ons heusch niet van advies te dienen. Het werd tenslotte toch nog een duur glaasje bier, want de uitspraak luidde tweemaal 18 boete subs, tweemaal 10 dagen hechtenis. Slechte manieren Op den Utrechtscheweg ter hoogte van de Lichtenberg was einde Juli de rijweg aan een zijde voor het doorgaand verkeer afgesloten wegens reparatie werkzaamheden aan het wegdek. Een automobilist naderde uit de rich ting van de stad en wilde niet wachten voor het tegenkomend verkeer, daar hij meende voorrang te hebben. Eenige wegwerkers, die nu als getuigen voor kwamen, verzochten hem te wachten, daar reeds tegenliggers in het nauwe weggedeelte waren. Daar voelde ver dachte weinig voor en hij reed door. Het gevolg was, dat de andere niet meer vóór- of achteruit konden en gedwongen werden op het afgesloten en in repara tie zijnde wegdek te gaan rijden, dal daardoor vernield en weer overgewalst moest worden. Het was te begrijpen, dat de ar beiders den onwilligen autobestuur der wezen op de gevolgen van zijn vreemde manieren. Het antwoord De bloei dezer inrichting Wij lezen in het Tijdschrift van de Nationale Vereeniging voor Handels- onderwijs en het Nationaal Bureau voor Onderwijs op Economischen Grondslag: „Het feest van het 25-jarig bestaan der Gem. Handelsschool te Amersfoort is tegelijkertijd het zilveren jubileum van haar directeur, den heer J. Peper. In de geschiedenis van het handelson derwijs gedurende deze kwarteeuw is de heer Peper een vooraanstaande figuur. Hij heeft steeds met warmte voor de belangen van het economisch onderwijs gestreden en dat het kortelings aange nomen wetsontwerp in zijn bepalingen betreffende de 4- en de 3-jarige han delsschool is geworden tot wat het is, mag voor een belangrijk deel aan zijn nooit verflauwende toewijding worden toegeschreven. Maar vooral moet ge tuigd worden, dat deze jubilaris is ge weest een goed directeur. Groote liefde heeft hij voor zijn leerlingen gevoeld. En die toegenegcnhpid verflauwt niet, als de leerling de schoolbanken heeft verlaten. Het is bekend, dat de heer Peper van belangrijke feiten in het leven zijner oud-leerlingen, van verlo ving en huwelijk, trouw kennis neemt, dat hij een uitgebreide briefwisseling voert met tal van hen, die verspreid in Oost, Zuid en West over de heele wereld werkzaam zijn, dat hij verschei- denen steunt en raadgeeft in moeilijke dagen van hun leven. Velen zullen op 17 en 18 September zijner gedenken, al zijn ze ver. Ze hebben er reden voor. Dat in het jaar 1034 aan de Gem. Handelsschool te Amersfoort haar 5de klas werd ontnomen, hoezeer er ook voor haar behoud is gestreden, moet voor haar directeur een reden tot groo te droefheid zijn geweest. Hoe gevoelt zich iemand, wiens werk, dat bij in j'arenlangen arbeid beeft opgebouwd, wordt geschonden! Maar er werd niet versaagd: hij heeft met zijn staf van leeraren den arbeid voortgezet. En de 4-jarige Handelsschool bloeit weer op. Haar leerlingenaantal i* bii den aan vang van den cursus 1037/8: 15% groo- ter dan in den vorigen. Een bewijs, dat zij, die in de levensvatbaarheid. in# de levenskracht van deze onderwijsinrich ting in deze stad gelooven, zich niet vereissen. Bloeie deze school steeds blijder! En not? vele jaren onder dezelfde, beproefde leiding. W. TOOSE, Lid v. d. Onderwijsraad. was een groote mond en de opmer king, dat ze maar doen moesten, wat ze niet laten konden. Dat heb ben ze dan ook gedaan en vandaar dat de man zich hedenmorgen te verantwoorden had. Het O.M. meende dat hier een flinke straf op zijn plaats was tegen dezen chauffeur, die geen manieren kende en eischte 40 subs. 20 dagen hechtenis. Kantonrechter: „U behoort eigenlijk geen rijbewijs te hebben. Wie zoo han delt, hoort niet thuis op den weg." De uitspraak werd ƒ30 subs. 15 da gen. Dierenmishandeling Een Barnevelder had in een veel te kleine ruimte een tiental kippen ver voerd. De beesten verkeerden in een deplorabelen toestand wegens gebrek aan lucht. Bovendien had de man den mand nog ruim een uur aan den kant van den weg laten staan. Volgens ver dachte was het niet zoo erg geweest als in het proces-verbaal stond. Wel gaf hij toe, dat de mand te klein was, maar hij had er van te voren niet op gere kend, dat hij zooveel kippen zou koopen. Het O.M. vond die wijze van vervoer ergerlijk en meende, dat de menschen medelijden moesten hebben met dieren, ook al waren zij als slachtvee voorbe stemd. De eisch luidde ƒ20 subs. 10 dagen. De kantonrechter gaf verdachte een flinke terechtwijzing en veroordeelde hem tot ƒ13 subs. 10 dagen. Ondanks waarschuwing Niet ieder gewaarschuwd menschtelt voor twee. Dat bleek hedenmorgen weer eens duidelijk. Een jongeman had zich 's ochtends om acht uur aan een in beweging zijn de vrachtauto vastgehouden en was daarvoor gewaarschuwd. Laat de ver balisant hem dienzelfden dag in de avonduren weer tegenkomen, terwijl hij zich laat voorttrekken door een auto. En nu wa6 de jongeman ont stemd, dat men twee processen-verbaal tegen hem opgemaakt had. Hij was het ook niet eens met het proces-verbaal. Men had een voorletter van zijn naam vergeten. Het verbaal was dus fout en ongeldig. Althans vol gens het jongmensch. Achter de groene tafel dacht men er anders over en zet te men er eenvoudig den voorletter bij. Dat was een tegenvaller. Ook de veroordeeling viel niet mee en luidde voor beide gevallen ƒ3 en ƒ5. Tenslotte was er nog iemand uit Voorthuizen, die met een auto gereden had, terwijl hem het besturen daarvan door de rechtbank verboden was. Zijn broer had hem nog gewaarschuwd, maar hij was toch maar achter het stuurrad gaan zitten zonder rijbewijs. Onderweg reed hij een voetganger aan. Van het een kwam het ander, want bovendien had hij nog een persoon te veel voor in den wagen zitten. De ver oordeeling werd resp. f 5, f 5 en f 1 subs. 6 dagen. De jongeman is nu nog veel verder van huis, want de recht bank zal van deze historie op de hoog te gesteld worden 4 Tegen den betrokken persoon is proces-verbaal opgemaakt Toen gistermiddag een wissellooper van de gemeente zijn tasch met kwi tanties en geld op den toonbank van een winkel aan den Utrechtscheweg ge legd had, deed hij kort daarna de on aangename ervaring op, dat de tasch ontvreemd was. De politie werd op de hoogte gesteld en heeft tegen den be trokken persoon in den winkel procos- verbaal opgemaakt. Het geld ten bedra ge van 110.is in beslag genomen VEREENIGING VAN VRIJZ. HERVORMDEN Donderdagavond 30 September heeft in het 6peeltuingebouw van het Soaster- kwartier een propagandavergadering plaats van de Vereeniging van Vrijz. Hervormden alhier. Ds. Faber uit Zutphen zal 6preken over het onderwerp: „Wat wij Vrijzin nige Christenen gelooven." Gistermiddag is - de van Randwijck-ten toonstelling in het Gildehuis alhier officieel geopend. Op de voorste rij v.t.n.r. mevr. s' Jacob, mevr. van Randwijck, graaf van Randwijck, mr. s' Jacob en freule van Randwijck. (Foto Weers). j~\ E F.A.M. verzoekt ons een opwek- king te richten tot de Middenstan ders om Zaterdag a.s. de vlaggen uit te steken ter opluistering van het Ju bileum der Handelsschool. Die opwekking zal wel niet noodig zijn, want de Handelsschool, dat is immers de eigen school van den middenstand. De School waarvoor dertig jaar terug de Amersfoortsche middenstand zoo met kracht en volharding heeft gestreden. Er was toen maar één middenstands vereeniging, nog geen gesplitste drie-een heid, zooals thans de F.A.M. is, één ver eeniging van en voor allen: Handel en Nij verheid, die van de oprichting in 1901 af steeds weer ijverde voor onderwijs voor jonge middenstanders. De eerste jaren werd een gratis cursus gegeven, waarvoor het lid van Hoogstraten zijn beste krach ten geheel belangeloos gaf. Na diens ver trek werd getracht den cursus voort te zetten met betaalde krachten. De finan ciën reikten echter al spoedig niet ver ge noeg. In 1906 werd het prae-advies van Dr. Borgman over Handelsonderwijs be handeld. 10 October 1907 benoemde H. en N. een commissie om te onderzoeken wat hier te doen is om de vakopleiding van den handeldrijvenden en industrieelcn mid denstand te bevorderen. Het herhalingsonderwijs beantwoordde niet aan het gewenschte. alhoewel er boek houden en Duitsch werd gegeven. Ook de gemeente zat niet stil. Naast reorganisatie van H.B.S. en Gymnasium werd gewerkt aan de oprichting van een gemeentelijke Handelsschool. Maar in 190R bleek, dat op de Rijksbegrooting voor 1909 weer geen cent was uitgetrokken voor dit doel. Weer werd een commissie door H. en N. benoemd en deze bracht op 12 Nov. 1909 rapport uit. De toenmalige voorzitter S. J. van Duinen hield een warm pleidooi en mocht de gemeentelijke poging falen, dan zou direct een nieuwe poging worden on dernomen door particulier initiatief. En ziet H. en N. nam het besluit tot oprich ting van een vereeniging voor het stichten van een Vakschool voor den Handel, en nam tevens de eerste kosten voor haar rekening. In Mei 1910 kon worden meege deeld. dat de nieuwe vereeniging was ge constitueerd onder den naam Ver. Han delsschool voor Amersfoort en Omstreken. Minister en gemeente verleenden van ston de af aan medewerking, maar Ged. Staten moesten heel wat keeren door H. en A/. en door de Ver. Handelsschool worden aangezocht ook de noodige subsidie te verleenen, zoodat het nog tot 14 Sept. 1912 moest duren voor de eerste cursus kon worden geopend onder leiding van den heer J. Peper. Moet er dus nog een opwekking aan den middenstand worden gericht om Za terdag te vlaggen als zijn eigen school jubileert, met haar Directeur, als honder den oud-leerlingen onze stad bezoeken? GEREFORMEERDE GEMEENTE De dienst, welke hedenavond door den heer Wevting uit Rijssen in het kerkge bouw aan de Stooverstraat gehouden zou worden, vindt geen doorgang. VLfrXZlfiSBAAN. RUW/6.LPAÖ. VOL TPAö. V/LQWJZLR A.N.W3. DE BILT. De A.N.W.B, meldt, dat deze week het nieuwe kruispunt van den Rijksweg Utrecht—Zeist met den Rijksweg naar Amersfoort, nabij het landgoed Vollenhover, geheel voor het verkeer zal worden opengesteld. Een bijzonderheid van dit kruispunt is. dat alle verkeersbanen zijn gesplist en bovendien een soepel beloop hebben, waardoor het rijverkeer in alle richtin gen ongestoord kan geschieden, met uit zondering van dat in de richtingen Utrecht—Amersfoort en Amersfoort— Zeist. Dit verkeer zal moeten wachten voor het doorgaande verkeer van rechts, waarvoor voldoende gelegenheid bestaat zonder dit doorgaande verkeer te hin deren, omdat verschillende verkeersba nen uit elkander zijn gehaald en de trambaan ter plaatse i6 uitgebogen. Aan het gevaar van de tramkruising is bovendien tegemoet gekomen door het voorschrift dat de tram daar steeds langzaam moet rijden. Door den A.N.W.B. is een viertal weg wijzere geplaatst, waardoor de te volgen richtingen duidelijk zijn aangegeven. Van 18—26 SEPTEMBER bezoekt U natuurlijk evenals vorig jaar weer DE VROOLIJKE 8 DAAGSCHE die gehouden wordt in 't gebouw ST. AECHTEN, 'T ZAND, AMERSFOORT. Groote draaimolen Tombola Renbaan Paardenspel Hoofd van Jut Schiettent Vele andere attracties. Speciale TEA ROOM Electrisch gebak, bereid op fornui zen welwillend door de P.U.E.M. aan ons in bruikleen afgestaan. Poffertjes, Wafelen, Oliebollen. Let op de circulaire die U deze week thuis bezorgd krijgt. De resteerende visch moest afgekeurd worden Er bestaat nog een oude gewoonte, dat grossiers in visch uit de nabijzijnde visschersdorpen hier in het centrum van de stad hun waar komen afladen, waarna deze door kleinere vischboertjes overgenomen en rondgevent wordt. Tusschen den tijd van afladen en overnemen verloopt soms eenige tijd, waarbij de visch onbewaakt aan den kant van den weg staat. Geleidelijk komen dan de nieuwe eigenaars den vischvoorraad halen. Gisteren werd die traditie gebro ken. Want toen de bokkums rustig lagen te wachten op de vischboeren, kwamen er kapers op de kust. Een paar straathonden passeerde en stelde een nauwkeurig onderzoek in. De bokkums konden hun goedkeuring wegdragen en de smulpartij ving aan. Toen de viervoeters voldoende visch genuttigd hadden, namen zij afscheid van de resteerende bokkums op een wijze, waarmede honden gewoonlijk dankbaarheid betuigen en welke door de menschen in het geheel niet gewaar deerd wordt. Toevallig zag de politie, hoe de hon den de vischtafel verlieten. De resteerende visch werd ter beschik king gesteld van den keuringsdienst, die het maar beter oordeelde de visch af te keuren, welke er op het oog nog altijd prachtig uitzag. Proces-verbaal kon niet tegen de daders opgemaakt worden s FRUIT- EN GROENTENVEILING 15 September Druiven 1023 ct.; Witte druiven 22 23 ct.; Tomaten 2028 ct.; Pruimen 47 ct.; Perziken 415 ct.; Meloenen 613 ct.; Val appel en 26 ct.; Grahan 813 ct.; Bloemé 4—45 ct.; Transp. de Croncel 816 ct.; Triumph de Vienne 1623 ct.; Margueritte Marlillat 1112 ct.;; Beurré de Mérode 89 ct.;: Charles Ross 78 ct.; Beurré Hardv 2122 ct.:; Souvenir de Congres 915 ct.; Signe Tillish 7—11 ct.; Mancks Codlin 1216 ct.;; Maagde peren 68 ct.; Beurré Lebrun 7—9 ct.; Dubbele Bellefleur 7—8 ct.; Valappelen 46 ct.; IJsbont 68 ct.; Diamanlpcren 1011 ct. Inmaakuien 1420 ct.; Bloemkool 1011 ct.; Groene kool 20 61 ct.; Roode kool 18—57 ct.; Chin, kool 31—33 ct.; Pronkers 47 ct.; Spercie- boonen 7J5 ct.; Sn ij boon en 816 ct.; Spinazie 57 ct.; Postelein 67 ct.; Uien 4044 ct.: Bieten 1625 ct.; Wortelen 47 ct. Andijvie 612 ct.; Sla 619 ct.; Prei 8—11 ct.; Raapstelen 57 ct.; Kom kommers 1527 ct.: Selderij 610 ct.; Peterselie 5—8 ct.; Radijs 57 ct. BURGERLIJKE STAND 16 September GEBOREN: Gijsbert, zoon van G. Boon en S. F. Neuteboom; Willem, zoon van W. Boute en B. Schuit; Evert, zoon van E. v. d. Bunt en W. Wijnands; Cornelia Maria, dochter van P. H. Bos en J. M. Geijtenbeek; Marinus. zoon van Th. P. van Kerkoelen en Ch. Willemse; Marrigje Woutera Martina, dochter van W. Vonk en J. van Empelen. ONDERTROUWD: D. Hartogsveld en A. Kroeze; A. J. Schoenmaekers en M. A. v. Keken; L. Schwögler en A M. Hei- tauer; D. van Ouwerkerk en G. Male- stein; E. Jansen en M. v. d. Kolk; H. .T Voskuilen en J. H Kerkman: J. W. G. baron Sloet van Oldruitenborg en J. L. baronesse van Dedem; H. Brouwer en K. L. van Berkum, Vond plaats onder zeer groote publieke belang stelling Onder zeer groote belangstelling heeft hedenmiddag op de begraafplaats Rust hof alhier de ter aardebcstelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van Ds. A. M. Donner, in leven emeritus predikant van de Gereformeerde Kerk, alhier. Te voren leidde Dr. J. Gillebaard, Gereformeerd Predikant te Zeist in het sterfhuis te Zeist den rouwdienst, waarbij hij sprak over Hebreen 11 13—16. In den stoet merkten wij o.a. op: de heeren Mr. Dr. J. Donner, oud-minister van Justitie en lid van den Hoogen Raad; G. O. Donner, Gereformeerd Pre dikant te Scheveningen en J. H. Don ner, lid van den Gemeenteraad van Rotterdam, allen zoon van den over ledene. Verder waren op de begraaf plaats aanwezig vele leden van Kerke raden en Kerkbesturen alhier, predi kanten uit Genemuiden en Assen, ver der deputaties der Gereformeerde Kerk alhier; curatoren der Theologische School te Kampen, waarvan de over ledene tal van jaren cleel uit maakte, het Centraal Bestuur van de Vereeni ging tot Christelijke Verzorging van Krankzinnigen in Nederland, waarvan Ds. Donner vice-voorzitter was en het personeel van de Stichting Veldwijk uit Ermelo, waarvan Ds. Donner voor zitter was. In de aula, waarin de heer G. v. d. Burg het orgel bespeelde, vond een bij eenkomst plaats, waarbij het gespro kene werd verstaanbaar gemaakt door luidsprekers. Het woord werd gevoerd door Ds. S. P. Potma, namens den Keri<eraad der Geref. Kerk. alhier. Ds. Potma herinnerde aan den groo- ten arbeid van den overledene voor de Classis en de Synode. God had hem de gave geschonken van een persoonlijk heid waarmede de Kerken gezegend waren. Hij had veel practischc levens wijsheid en menschenkennis en liefde met de dagelijksche zorgen van dc menschen mede. Hij was een raadsman en leidsman voor de Kerk van Amers foort. Al zijn gaven zette hij om in ar beid. Spr. dacht in dit verband aan het Militaire Tehuis alhier cn de catechisa ties. Daardoor ontstond een hand tus schen Ds. Donner en allen die met hem in aanraking kwamen. Zijn adviezen vonden ingang en hadden practische uit werking. Spr. is God diep dankbaar omdat Hij in hem door zijn begaafdheid zijn Kerken zoovele jaren heeft, geze gend en ook omdat zijn sterven geheel in overeenstemming was met zijn leven. Hierna sprak. Mr. G. v. Baren, burge meester van Delft namens het Centraal Bestuur van de Vereeniging tot Chr. Verzorging van Krankzinnigen in Ne derland en de Stichting Veldwijk te Ermelo. Hij schetste den overledene als de ver trouwensman en voorzitter der Vereeni ging. Prof. Lindeboom, wiens opvolger hij later werd. Hij was een eerbiedwaardig, wijs man met een bedachtzaam oordeel. Zelf gezegend met vele gaven, mocht hij in zijn leven een zegen zijn voor zijn medemenschen. Vervolgens sprak namens het Cura torium en de Hoogleeraren van de Theo logische School te Kampen Dr. J. L. Schouten uit Amsterdam een woord van diepe erkentelijkheid jegens den overledene. Meer dan 30 jaren had hij zijn arbeid met vrucht aan de Theol. School als penningmeester verricht. Spr. wilde dit sterven zien met de oogen des Geloofs en eindigde met het woord: Dc Heere heeft gegeven; de Heere heeft ge nomen, de naam des Heeren zij geloofd. Tenslotte sprak Prof. Ridderbos uit Kampen een kort woord van dankbaar heid voor het gezegend leven van den overledene. Hij heeft zijn gezin geleid met groote liefde en goedheid, het was dan ook een gezin waarop de vreugde en het geluk te lezen was. Op dit rijke leven is een sterven gevolgd, rlat rle ont slapene eens zoo benijdenswaardig heefl genoemd. De blijdschap en de f roost zijn alleen daarin gelegen, dat hij niet alleen een vader van zijn gezin was. doch zelf een kind van den Vader in den Hemel Hierna werd gezongen Psalm 84 vprs 6, waarna de bijzetting van het stoffe lijk overschot in het familiegraf plaats vond. Feu zoon van den overledene dankte voor hot gesprokene en de betoonde be langstelling. Als slippendragers fungeerden de oud- Groote belangstelling voor dezen kerkzang Do St. Joris was gisteravond vol bij hot. zingen der Russischo Zangers, stu denten van het Oostersch Orthodoxe Se minarie te Parijs, in 1920 gesticht door den patriarch Eulogius. Toen mevrouw Roland Holst na haar verblijf in Rusland in Polen een gods dienstoefening der Orthodoxe Russische Kerk bijwoonde, werd zij diep ontroerd en begreep het zich keeren der Sovjet tegen het hoog opheffende dezer gods dienstoefeningen hoven het matericelo. Dat opvoeren naar hooger deed in hoofd zaak dc heerlijke kerkzang, zonder in strumentale begeleiding; do zware, no bele baseeluiden vormden voldoenden grondslag voor den zang. De St. Joris vol, do herinnering aan het zingen dezer Russen was in do her innering gebleven. Ook bij ons. Met ver langen zagen we uit naar deze herha ling. En weder brachten deze uitste kend geschoolde stemmen onder leiding cn vaak met cnkelzang van J. Dennis- sov, niet alleen schoonc zang maar te vens ontroering. We gebruikten het woord enkclzang en niet het woord solo, dat evenals het woord concert hier vloeken zou. 't Is wat anders. Het is een stuk godsdienstoefening Deze zang in een zaal te geven, zou gelijk staan aan ontwijden Ook deze avond dus ont roering naar het beluisteren, al leeft do herinnering aan den avond van tweo paar nog bij ons voort. Toen de geko zen nummers nog meer den tekst be lichtten „Wanneer wij in het huis Uwer glorie staan, is het. ons. als staan wij in den hemel zelve". Noode hebben wo tevens deze maal „dc levendige liede ren, verhalend van een heilig gebeuren" gemist. Mogelijk werden zulke zangen .weggelaten om nog meer eenheid to brengen in het programma. Het meest heerlijke gezang was dat van Wilten Donderdag „Ik aanschouw Jw rijk versierde woning, o mijn Hei land, en ik heb geen dusdanig kleed, dat ik zou mogen binnengaan." Dat klonk innig devoot. Verder het tevre den, gelukkig, als gestameld geheel „Nu laat, Gij Heere, uwen dienstknecht gaan in vrede." Tevens trof de mooio zang van psalm 137, waar de nobel© bas aan het. eind jubelend opstijgt, even. als in de daarop volgende De Zaligspre kingen, dat ook twee jaar geleden werd gegeven. Betreffende het technische zingen viel ons bovenal het evenwichtige der stemmen tegenover elkaar op. wat hier iets anders wil zeggen dan „van gelijke kracht." De leiding en de persoonlijke zang van den heer Dcnissov stellen wo hoven zijn bewerkingen van oude melo dieën. Dr. Keulen gaf na het inleidend orj gelspel van den heer Mooij con be schouwing over dezen Russisehen zang, waarop de achtergrond van devo tie den stempel drukt. Deze zang is geen symbolische uiting maar vormt, een waarachtige deelnamo aan de godsdienstige handeling. Deze kunst is de grondslag van het gebed. Aan het tweede deel vooraf, wees hij op het feit, dat de godsdienst het eeni ge is, wat aan den Rus in den vreem de bleef. Die godsdienst bloeit op in do ballingschap ziet naar de toekomst, nu de band met den Staat verbroken is. Deze verdrukking werd een loute ring. Spr. vroeg steun voor dit Russi sche Seminarie, waar de student zoo wel als de leeraar moest rondkomen met 50 cent per dag. Bij het heengaan werd voor dit doel gecollecteerd. WESTSINGEL 21 ouderlingen, terwijl dc ouderlingen de bear droegen. Onder de talrijke aanwezigen merk ten wij o.m. nog op. Prof. v. d. Hcrst, v. d. Valerius Kliniek uit A'dam, den Diiecteur v. d. Stichting Vogelenzang, den Heer de Blinde, alsmede de be stuursleden de Heeren T. W. L. Baron v. Heemstra, Jhr. Mr. H. A. M v. Asch v. Wijck; M. Fernhout, burg. v. Middel burg, Notaris Brouwer uit Utrecht, Ds. Bartlema uit Zeist; Dr. Hamer, Dir. Geneesh. v. d. Stichting Veldwijk te Er melo en Dr. Wessels, inspect, bij het Rijkstoezicht v. d. Verg. tot Chr Ver zorging van Krankzinnigen in Neder land. Politie, Rijksveldwacht en Maréchaus see, zorgden voor de afzetting op en om de begraafplaats. AUTOMARKT Op de automarkt alhier werden gis teravond 209 wagen6 aangevoerd. NED. HERV. KERK Beroepen: te Laarbroek (toez.), cand. J. H. Cirkel alhier. Aangenomen naar Eek en Wiel (toez.) cand. J. de Groot, alhier. Bedankt: voor Foudgum, Pur- merland en den lip, cand. J. de Groot alhier. GARNIZOEN Aan den opperwachtmeester-a dmini- strateur H. J. Los van het 5e Regiment Veld-Artillerie zal op 11 October a.s. de zilveren medaille voor 24 jaren trouwen dienst worden uitgereikt. Aan den wachtmeester H. C. van Har derwijk van het 5e Regiment Veld-Artil lerie zal op 22 October a.s. de zilveren medaille voor 24 jaren trouwen dienst worden uitgereikt.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 5