dimdtA (pLcdmux Amersfoort 100.000 KILO PAPIER PER DAG .draaiboek jl. Séwisüiman ARRESTATIE Auto botst op motortram dqjmjdja Levering van varkens door de V eehouderij- Centrale •g fcw ymwohsi qmAsi iapdwijn Per flesch f 0,65 Per anker f 25«— lAiMdit&s&JLüJüimd 17 JsL 145 ONONDERBROKEN WITTE BAAN Een machine met „hersens" INDE TROUWKAMER Ingrijpen van een voogdijraad UIT DE STAATSCOURANT Een zwaar gewonde F 10.000 VOOR DE ZWEEFVLIEGSPORT Barbaarschheden 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1937 Grand Thé&tre. Van Vrijdag 10 t,m. Donderdag 16 September vertooning van de film „Sherlock Holmes." Zondag dnnrlnonond 1 46 4 6.15 en S.30 uur. (Laatste voorstelling). Avondvoorstelling overige dagen 8.10 uur n.m. lederen middag 2.30 matinée. City Théater. Vanaf Vrijdag 10 Sept. vertooning van de films „De mijnen van koning Salomo" en „Het geheim van de Schorpioen." Zondag 1.45. 4 uur. 6.15 en 8.30 uur. (Doorloopend) Aanvang laat ste voorstelling 8 30 uur Zaterdag 615 en 8.30 uur Overige dagen 8.10 uur. Zaterdag en Woensdag matinee 2 30 uur. Museum Fléhite. Westsingel. Geopend dagel 10—12 en 1—4 uur. uitgezonderd des Zondags. 'sZaterdags 1012 en 1.303 uur '(Sfadgenooten hebben 's Zaterdags vriion toerrp-nA Theosofische Bibliotheek. Ge bouw Theosofische Vo-eeniging, Re gentesselaan. lederen dag van 68 uur. Stcrhuis Beekenst.laan 6. Tedere avond geopend en Zondagsmiddags voor alle meisjes. R.-K. Leeszaal, Nieuwstraat 24. Filiaal uitleen-bibliotheek: Edison- straat 35. Openbare Leeszaal met Jeugdlees zaal, Muurhuizen 9. Gildchuis A. K. G. tlo. Zuidsingel 16. 1520 Sept. Van Randwijck- tentoonstelling. Toonzaal Sierkunst. Zomerten- toonetelling Werken van o.a. Ma- chiel Brandenburg, Louie Cardi- naals, Albert Fiks, Louis Schrikkel. 16 September. Rest. Germania. Vergadering van Handel en Nijver heid. 8.15 uur n.m. 16 September. Gildehuis A.K.G. Ledenvergadering der N.R.V. 8.15 uur n.m. 16 September. Parochiehuis P. Borststraat. Oranje vereeniging „Socete rkwartier." Prijsuitdeeling 8.15 uur n.m. 16 September. Amersf. Kunstkring. Excursie naar Frans Ilalstentoon- stelling te Haarlem. 18 September. Nuts-Speeltuinver- een. Kruiskampkwartier. Opening nieuw clubgebouw 3 uur n.m. 18 September Amicitia. Receptie Handelsschool 35 uur. Feest avond 8 uur. 22. September. Districtsdag Kamer (V. Koophandel 2 uur n.m. 22 September. Monopole. Joodsche Vereen. Nut en Genoegen. Cyclus Opperrabbijn J. Tal uit Utrecht „Verleden, Heden en Toekomst, van Joodsch standpunt bezien". 8.15 uur. 22 en 23 September. Amicitia. Gezelschap Jan Nooij. 8 uur. 23 September. St. Joriskerk. Orgelconcert door G. v. d. Burg en Ch. I-Iavelaar. 8 uur n.m. 2-4 September. Amicitia. Bijeen komst Ver. van Huisvrouwen. 2.30 uur n.m. 24 September. Amicitia. 't Nut. Lezing over Portugal door W. H. Koenraads en H. Dinger. 8 uur n.m. 25 September. Amicitia. Feest avond Handelsschool. 8 uur. 27 September. Amicitia. Opvoe ring door de Princevlag van „Hoe het weeuwtje uit het Hof van Hol land gewijd werd". 8.30 uur n.m. 29 September. Amicitia. Vergade ring der Ver Nat. Veiligheid. 8 uur n.m. 30 September. Ver. v. Vrijz. Her vormden. Spaeltuingebouw Soester- kwartier. Ds. Faber uit Zutphen spreekt over: „Wat wij Vrijz. chris tenen gelooven". 8 uur n.m. BAARN 16 t.m. 19 September. Badhotel. Dahliatentoonsfelling. NEDERLANDSCH HERVORMDE RADIO OMROEP AMSTERDAM, 15 Sept. Zaterdag Jl. kwam te Middelburg het bestuur van de vereeniging tot oprichting van een Nederlandsch Hervormde Radio- omroep bijeen Uit het verslag van dei secretaris bleek, dat het ledental gesta dig stijgt. Het bestuur is voornemens een algemeene ledenvergadering te houden te Utrecht, waarvoor als voor loopige datum 27 October werd vast ge steld. Hier zal het reglement ter tafel komen de actie landelijk worden ge organiseerd. Vragen van het Eerste Kamer lid Pont aan minister Steenberghe Het Eerste Kamerlid Pont heeft de volgende schriftelijke vragen gesteld aan den' Minister van Economische Za ken: 1. Indien, gelijk de Minister in zijn antwoord op vragen van het lid der Tweede Kamer, den heer van der Weijden. betreffende levering van var kens door de veehouderij-centrale ver klaart. dat niet aan een bepaalde firma werd geleverd, doch wel eenige ver kooptransacties werden afgesloten met „een" Zvvitsersch importconsortium waarhij een prijsverschil van ongeveer 22 pCt. overigens wordt erkend hoe is dan de naam van dit consortium, daar de Minister in zijn verder betoog namelijk wel spreekt van het „genoem de" consortium, doch nalaat den naam te noemen? 2. Indien aan het ander te noemen Zwitsersch consortium werd verkocht, waarbij de Ned. N.V. Zilversmit en Pin to's handelmaatschappij te Rotterdam zich 6lechts met het toezicht op dezen export belastte, waarom werden dan de facturen door de veehouderij-centrale ten name van genoemde Nederlandsche vennootschap uitgeschreven? 3. Indien het juist is, dat verwach tingen omtrent toekomstig gunstiger transacties met Zwitserland den bedon gen prijs aannemelijk deden zijn, hoe vallen deze verwachtingen dan to rij men met de door de Regeering gevoerde politiek van productiebeperking, waar door een blijvende verovering van nieu we markten wegens een alsdan nood wendig te voorzien tekort aan varkens tot de onmogelijkheden behoort, en der halve het verkoopen van de betreffende partijen tegen prijzen, welke belangrijk lagen beneden die, welke elders konden worden gemaakt, weinig zakelijk schijnt? 4. Acht de Minister het niet veeleer aangewezen om voor onzen afzet steeds de hoogste markten te benutten, wan neer het er niet om gaat een markt blijvend te veroveren? 5. Was dr. Deterding op het oogen- blik, dat hij genoegen nam met een prijsreductie van f 0.03 per kg. (de helft van het verschil tusschen 0.40 en f 0.34) er mede bekend, dat gelijk uit het antwoord van den Minister blijkt door de veehouderijcentrale ook voor f 0.32 en f 0.30 was verkocht? Zoo neen, i6 hier dan wel sprake van een correcte halveering van het prijsver schil en is de Minister niet van oordeel, dat., waar hij in het midden laat of dr. Deterding recht had op dit prijsverschil hetgeen er op zou wijzen, dat de voor waarden van een dergelijke belangrijke transactie niet werden vastgelegd doch verzekert, dat zijn ambtsvoorgan ger, met het oog op het zeer hooge be drag der reeds, aangekochte landbouw producten, derhalve uit waardeering voor dr. Deterdings ingrijpen om te ge raken tot hoogere landbouw-, tuinbouw en veeteeltprijzen, op de reductie van f 0.03 was ingegaan, een dergelijke handelwijze in het algemeen afkeuring verdient, en in het bijzonder wanneer personen die. als dr. Deterding, zich voor hun vaderland zeer verdienstelijk hebben gemaakt, daarvan het slachtof fer worden? 6. Is de Minister verder niet van oor deel, dat bijaldien dr. Deterding geen recht kon doen gelden op een bereke ning der varkens tegen den laagsten prijs, waarop ze aan welken „buiten- landschen" afnemer dan ook zouden worden verkocht, de alsdan onverplicht toegestane reductie van f 0 03 feitelijk het karakter draagt van een geschenk ten koste der Landbouwcrisiscentrale, derhalve van de boeren-leveranciers tot wier steun dr. Deterdings aankoopen juist zouden strekken? Indien daarentegen dr. Deterding krachtens eemaakte overeenkomst wel ïanspraak kon doen gelden op dezen laaorsten prijs, is dan deze maatstaf niet slechts op de varkens zij het ook ach teraf en slechts ten deele toegepast, doch ook op de overige door of namens hem aangekochte producten? 7. Is de Regeering niet van oordeel, dat, waar uit bet antwoord van den Mi nister wel is gebleken, hoezeer de vee- houderiicentrale op belangrijke punten gefaald beeft, hetgeen er eenerzijds niet top kan hebben bijgedragen om den eer bied voor de overheid te versterken en anderzijds tof de overtuiging moet heb ben gelpid. dat de economische nadee- len dezer centrale voor de boeren groo- ter zijn dan dn beweerde voordeden bef in hpf welbegrepen landsbelang moet worden geacht ten spoedigste tot liauidatie der veehouderijcentrale te be sluiten? DE ONTHULLING VAN HET MO NUMENT OP DE MOERDIJKBRUG 's-GRAVENHAGE, 15 Sept. - De mi nister van waterstaat, ir. mr. dr. J. A. M. van Buuren, die morgen het monu ment op de Moerdijkbrug zal onthullen zal daarbij vergezeld zijn van den hoofdingenieur-directeur van den rijks waterstaat, dr. ir. L. R. Wentholt. O) De nieuwe couranten- papier-machine van de fir. ma van Gelder te Velsen (Van onzen verslaggever) MET een snelheid van ongeveer 20 kilometer per uur glijdt, dag en nacht, een meer dan vijf meter breede baan papier uit de nieuwe groo- te courantenpapiermachine, welke de N.V. Vereenigde Koninklijke Papierfa brieken der firma Van Gelder en Zo nen in haar fabriek te Velsen kortgele den in gebruik heeft genomen. Zonder een minuut tusschenpoos dreunt de ge weldige machine, die een machinehal van 122 Meter lengte in beslag neemt en smetteloos blank verschijnt het pa pier uit de stalen ingewanden van het monster, om op machtige rollen te wor den gewikkeld. Hefkranen zwaaien de rollen, die zoo hard als hout aanvoelen, omhoog en brengen ze verder. Nauwelijks enkele meters voorbij de machine zijn ze op maat gesneden en ingepakt, gewogen en van een merk voorzien en verdwijnen ze in de diesel-auto's om hun weg te vinden naar de rotatiepersen van groo te en kleine dagbladen in den lande en vandaar in den vorm van keurig ge vouwen en afgesneden couranten in de bus van de lezers. Aan den anderen kant van de fabriek, in het Noordzeekanaal, liggen 6chepen, uit Finland, Zweden, Rusland of Cana da, geladen met hout, meestal fijnspar; lange stammen, die in 6tukken ge zaagd en gehakt, met kleine electrische treintjes naar de houtstoffabriek worden vervoerd. Op een slijpsteen wor den de stammen met water afgeslepen tot een brei-achtige massa, die na ette lijke keeren te zijn gezuiverd, vermengd met 18 procent cellulose welke in een andere fabriek op het terrein wordt ge maakt en 6 procent chinaclay de grondstof voor het krantenpapier vormt. Een vernuftige spuit-installatie zorgt er voor, dat deze grauwe pap in de pa piermachirie komt en daar in een dun laagje wordt uitgespreid op een 5.40 Meter breede koperen band zonder ein de. Soms wordt aan de papier-brei nog wat anilinekleurstof toegevoegd, om de voor bepaalde bladen karakteristieke kleuren te krijgen. De band-zonder-einde voert het dunne laagje pap verder door de machine, rol len zorgen ervoor, dat het grootste deel van het water er uit verdwijnt en even verder zijn vacuumbuizen opgesteld, die opnieuw vochtigheid verwijderen en plotseling ziet het oppervlak er als papier uit. Het volgende deel van de machine, dat er eenigszins uitziet als een reusachtige verhuiswagen, bestaat uit een groot aantal droog-toestellen Vilten banden slorpen vocht op en glan zende, met stoom verwarmde metalen trommels zorgen ervoor, dat het opper vlak glad wordt. Ten leste wordt het papier over een „kalanderrol" geleid welke het oppervlak geheel glad maakt, terwijl voor gesatineerd papier nog een speciale installatie kan worden inge schakeld. Een „bobineuse" wikkelt het papier nóg een keer over en snijdt de breede baan tegelijkertijd op de ge- wenschte breedte en het proces is vol tooid. In de reusachtige en modern in gerichte machinehal waar een voch tige warme atmosfeer heerscht en waar de lucht vervuld is van het gedender der vele electro-motoren, werkt nauwelijks een dozijn man nen; de groote machine doet zijn werk automatisch en als er iets mis loopt, zorgen foto-electrische cellen ervoor, dat de electrische schakel- hersens, die alleen al een groot lo kaal vullen met een wirwar van relais, zekeringen en kabels, hun plicht doen en alle mogelijke maat regelen nemen om de zaak weer in orde te brengen. drijf per week voor het opwekken van electrische energie en voor kook- en droog-doeleinden. Vijf turbines, twee met een capaciteit van 15000 K.W. en de andere van 6000, 4000 en 1000 K.W., leveren draaistroom van 3000 Volt. Alles gaat met groote cijfers: de pro ductie van de groote nieuwe machine bedraagt 600.000 K.G. per week. Met de oude machines, die van veel geringere capaciteit zijn, maar toch nog geheel in bedrijf zijn, levert de fa briek circa 1 millioen K.G. per week. Zoo weinig menschen als er bij de groote machines werken, zoo veel zijn er in de talrijke neven-bedrijven: slijpe rij, cellulosefabriek, de transport van het ruwe hout, en niet te vergeten de uitgebreide werkplaatsen, waarin gere geld wordt gewerkt aan het onderhoud der machines. In totaal werken bij het bedrijf ongeveer 800 menschen, om de geurende stammen, na hun lange zee reis, om te vormen tot rollen glad en blank papier, die de laatste nieuwsbe richten onder de oogen van de Neder landsche courantenlezers brengen. Een verstoord huwelijk, waarbij de politie den gummistok moest hanteeren AMSTERDAM, 15 Sept. Een zeven tienjarig meisje, dat aan de zorgen van den voogdijraad was toevertrouwd en dat in een inrichting werd verpleegd, was korten tijd geleden daaruit ont vlucht Zij hield zich verborgen voor de politie en voor men haar op kon spo ren, vernam men, dat zij vandaag te Amsterdam in het huwelijk zou treden Dit zou ten gevolge hebben, dat zij meerderjarig werd, waardoor zij aan het toezicht van den voogdijraad ont trokken zou worden. Om dit te voorko men, heeft de voogdijraad ingegrepen. Twee rechercheurs verschenen voor de huwelijksvoltrekking in de trouwkamer en arresteerden de jonge bruid om haar weer naar het gesticht terug te brengen. De bruidegom, die pas achttien jaar is, nam het geval kalm op, doch de fa milie dacht er anders over. De politie moest, daar er met stoelen gesmeten werd, van den gummistok gebruik ma ken en zelfs met een revolver dreigen. De rust was betrekkelijk spoedig weer hersteld en het meisje kon op transport worden gesteld. Onderscheidingen Bij K.B. is verleend de eere-medaille, verbonden aan de orde van Oranje N&s eau, in zilver, aan J. van Vliet, te Rid derkerk, opzichter van den polder Voor- Donkersloot. Hooge Raad van Arbeid Bij K.B. zijn benoemd onderscheiden lijk tot lid en plaatsvervangend lid van den Hoogen Raad van Arbeid de heeren G. Klein en B. Ponetein. beiden te Am sterdam. P.T.T.-diensi Bij beschikking van den directeur generaal der PTT is met ingang van i6 October 1937 aangewezen als beheer der van het bijpost-, telegraaf- en tele foonkantoor te Utrecht-Nicolaasstraai de commies bij den post-, telegraaf- en telefoondienst J. A. Broer thans te Gou da. CONTINGENTEERING VAN TOILET ZEEP BEËINDIGD 's-GRAVENHAGE, 15 September. De contingenteering van toiletzeep zal na afloop van de tegenwoordige contin genteeringsperiode op 30 September 1300 ton steenkool verstookt het he- a.s. niet worden voortgezet. Een overzicht van de grootste papier machine in de fabriek der firma van Gelder Zonen. De papierbaan-in- wording beweegt zich van rechts naar links resp. door de nat-, pers- en droog-afdeeling. Op onbewaakten overweg te Schoorl door de buffers van de tram opengereten en totaal vernield SCHOORL, 15 Sept. Vanavond om tien minuten voor half aoht is op den onbewaakten overweg nabij het station Schoorl een personenauto in volle vaart in botsing gekomen met een motortram van de Noorder Stoomtram Maatschap pij. welke op weg was van Warmenhui zen naar Alkmaar. De wagenvoerdor van de tram had het ongeluk zien aan komen en had de tram welke langzaam reed halverwege den overweg tot stil stand weten te brengen. De auto werd door de buffers van cle tram opengereten en totaal ver nield. De auto werd bestuurd door den heer de Waal Malefijt uit O ver veen, die tussohen de wrakstukken bekneld raakte en moe6t worden uit gezaagd. Hij was er zeer ernstig aan toe. Nada/t door dokter Heringa de eerste hulp was verleend, is hij in bewueteloozen toestand, met ver schillende bloedende verwondingen en inwendige kneuzingen naar het stadsziekenhuis te Alkmaar, ver- voerd. De dame» die naast den bestuurder zat, bekwaam een bloedende hoofdwon de, doch deze was niet van ernstigyn aard. Ook zij is naar het genoemde zie kenhuis overgebracht. De tram had ge- ruimen tijd vertraging. Speciaal voor streken, niet nabij de groote vlieg velden gelegen 's-GRAVENHAGE, 15 Sept. - In aan sluiting op het bericht dal het da< e lijksch bestuur van het luchtverdedi- gingsfonds f 10.000.— heeft uitgetrokken om de zweefvliegsport te steunen ver nemen wij nader dat leze geUsn ir. het bijzonder zullen worden aangewend om de zweefvliegerij vooral in die streken van ons land te steir en waar -lez*. sport door verschillende omstandighe den nog niet in die mate tot ontwikke ling kan komen als in de centra, nabij de groote vliegvelden Het doel hiervan is dat ook in alle declen van het land dan de gelegenheid zal bestaan om in het bezit te komen van het zweefbrevet B.. wat vereischt wordt om in aanmerking te komen voor opleiding tot motorvlieger door 't lucht verdedigingsfonds ONDER RANGEERENDEN TREIN GERAAKT GRATHEM (L.L 15 Scpt - Vanmid dag is de 16-jarige H Hebben uit Hev't- hnizen waarschijnlijk door onoplettend heid bij het oversteken van de sporen op het emplacement van het station KeipenGrathem door een rangeeren- den trein gegrepen en op slag gedood Zijn lijk is naar de ouderlijke woning vervoerd. OMREKENINGSKOERSEN 15 Sept. 16 Sept. Off- Niet off Londen °.U0 9.01 Berlyn 0.72.01 U.72.05 Parijs 0.45 0.20 Brussel 30.58 30.61 ZUrich 41.74 41.78 Kopenhagen 40.22 40.20 Stockholm 46.45 46.40 Oslo 45.27 45.25 New York 1 .«2 1.82 Praag 6.38 6.38 Mcdeged. door de R'damsche Bankvereen. DE slaven der oudheid werden ge brandmerkt met het eigendomstee- ken van hun meesters, een gebruik, dat in onzen tijd van paspoorten, vinger afdrukken en desnoods loodjes, al een heel griezeligcn indruk maakt. Maar toch kan men nog in de Amsterdamsche Jor- daan en de Rotterdamsche zeewijk vreemd versierde winkeltjes vinden, die er uitzien als Indianen op het oorlogspad. In ramen en deuren zijn de gekste teekeningen ge brand. Het is het rijk van den tatouist, den etser met de electrische naald, die hei mensclielijk lichaam als zijn plaat gebruikt Op den Engelschen National zender hoorden we een dezer avonden zoo'n ta touist, in zijn kringen een man van in ternationale reputatie, die enkele cu rieuze dingen over zijn beroep wist te vertellen. Uit enkele radio-notities, die we maakten, laten we een resumé van zijn opmerkingen volgen. "Mijn beste klanten", zoo zeide deze man, die een heel beschaafde indruk maakte, „zijn niet meer zooals dat vroeger ging, de dokwerkers en de matrozen, maar hel zijn de dames. Een paar dagen geleden kwam er nog een vrouw van middelba ren leeftijd bij me, die graag haar wangen een rozig tintje wou geven, maar een tintje, dat niet afwaschbaar was. Haar opmaakdoos kan ze wegdoen. Dit kleurenwerk, dat oude dames een jonge-meisjes kleur verleent, is een van mijn voornaamste bezigheden. En wenscht U mooie wenkbrauwen? Met een haal van mijn naald hebt U de mooiste zwarte wenkbrauwen, dia U zich denken kunt, en die ook altijd blij ven." „Een korten tijd geleden kwam er een rijke dame bij me, die me vroeg haar eenzelfde tatouecring te geven als Cleo patra bezeten heeft. Ze wenschte haar armen, beenen en rug met groene slan gen betatoueerd te hebben. Een andere dame liet me eens haar geliefde poe del op haar arm tatoueeren met de naam van het beestje er onder. Ook zijn er vrouwen, die den lievelingspsalm van hun overleden man of de kerk waar ze getrouwd zijn ingeët6t willen hebben. Het meerendeel van de teeke ningen, die ik maak slaat op de liefde, dan volgt oorlog en als derde komt godsdienst. Er kwam een keer een man bij me, die zijn testament op zijn rug liet tatoueeren. Maar wat mij cle mees te klandizie bezorgt, is het teekenen van meisjeskopjes, of ineengestrengelde harten met een meisjesnaam er onder. Maar er zijn o zooveel klanten, die heel gauw terugkomen om den naam van het meisje te laten veranderen. Eén zoo'n klant heeft een-en-dertig van die veranderingen ondergaan. Een vrouw, die van haar man de bons kreeg, liet eens het roode hart, dat op haar arm stond in zwart overdoen. Een doorsnee, eenvoudig tatoueerwerkje duurt een mi nuut of vijf, maar ik heb er ook wel eens van over de honderd uur gehad- Dat. was het schilderen van een zee meermin over het heele lichaam van een klant." Gedurende de kroningsfestiviteiten was de spreker bijna dag en nacht druk bezig met zijn electrische naalden kra nen, vlaggen en de letters G. R (Ko ning George) op de armen van buiten- landsche bezoekers te schrijven. Het, gekste werk dat hij ooit heeft moeten doen was een man, die zijn hoofd en het grootste deel van zijn li chaam als een zebra liet betatoueeren. Het diende voor een circusnummer o" toen de man zichzelf voor het eerst weer in den spiegel hekeek, was hij buitengewoon in zijn nopjes. Een kepr vroeg hem de broer van een vermoord man het woord „Wraak" met een kogel er nnder op zijn borst te tatoueeren. Wanneer we niet wisten met boevee. zorg de Engelsche radio-omroep, dc B B. C., de betrouwbaarheid van haar sprekers toelst, dan zouden we hier on- geloovig de schouders ophalen. Maar uit eigen ondervinding is ons bijvoor beeld de zebra-man hekend, die elkp Zondagmorgen in een van Londen'-" grootste parkpn te vinden is. Dit mogen uitwassen zijn der moderne beschaving, zij zullen ons misschien leeren een wei nig toegeeflijker te zijn jegens de be schaving van andere, niet Europeesche volkeren. HET MOTORONGELUK TE HEERLEN HEERLEN'. 15 September. Een van de beide slachtoffers van het motoron geluk dat vanmorgen om elf uur op den Hcerenweg geschiedde, de 25-jarige on gehuwde mijnwerker J. Reesing. is in den loop van don middag in het St. Jo* zefziekenhuis overleden. De toestand van den andere, den 16* jarige G. Koort. is nog steeds zorgwek kend.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 6