Wederom vorstelijke belangstelling LAATSTE BERICHTEN MASSA HEVIGE GEVECHTEN IN SJANSI ONTBRAND Vorst Cobra BIJ DE LEGER- OEFENINGEN Liefdesdrama te Rotterdam Tienduizendste schip te Rotterdam Cycloon richt groote schade aan ACCOORD VAN NYON H.M. de Koningin, Prinses Juliana en de beide Prinsen aanwezig Jongeman doodt een vrouw en pleegt zelfmoord Dit is om te onthou'en Het is niet voor de varkens gebrouwen SANTÉ z.o. GENEVER f 3.25 p. L. - f 1.65 p. halve L. HAVIK 41 TEL. 292 Pluimveehouders te Landsmeer zeer zwaar getroffen Hokken vernield en dieren gedood OPENING van de A. M. O. J. J. KOLLEN OPMARSCH VAN JAPAN THANS GESTUIT Drie Japansche vliegtuigen neergehaald oueuKrtte'Rinso SPECIAAL VOOR DE WASMACHINE DOOR HONGERSNOOD BEDREIGD KUSTCONTROLE AFGESCHAFT Holland - Schotland in Mei a.s.? Wedstrijden tegen België op 27 Februari en 3 April Door MARK CHANNING Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1937 BINNENLAND ZELHEM, 17 September. H .M. de Koningin is hedenochtend per auto van het paleis Het Loo vertrokken, om opnieuw een bezoek te brengen aan het terrein, waar heden en mor? gen een onafgebroken oefening van de lichte brigade wordt gehouden. Hare Majesteit was vergezeld van Haar eerste hofdame jkvr. Van Tets, Haar adjudant, kolonel jhr. De Jonge van Ellemeet. en Haar ordonnansofficier jhr. Van Lawick van Pabst. Do Konink lijke auto werd met de pont te Bruin- men overgezet Hier voegde H. K. H. Prinses Ju liana zich bij de Koningin. De Prin ses had den nacht doorgebracht aan boord van de „Piet Hein". Gezamen lijk werd naar Zelhem gereden. Hier was gevestigd het bureau van den hoofdhulpleider, luit.-kol. Thoden van Velzen. De kolonel stelde Hare Majesteit op de hoogte van den toe stand op het oorlogsterrein. Op het marktplein van dit Geldersche plaatsje werden de Koningin en Prinses luide toegejuicht en de muziek speelde hot „Wilhelmus". Er werd druk gevlagd. Ook Prins Bernhard was heden ochtend vroeg bij de oefeningen pre sent. Bij het kasteel de Slangenburg, tusschen DoetiPchem en Varsseveld, verruilde de Prins zijn kepi met wit ten band omwikkeld (het teeken voor de niet ingedeelde officieren) voor den oorlogshelm om te paard de oefeningen van een patrouille huzaren der roode partij daadwerke lijk mede te mdken. Naar de com mandant van het veldleger, luit.- generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst opmerkte, zal dit p r a c h- tige voorbeeld zonder twijfel grooten indruk op de deelnemers aan de oefeningen maken. En tenslotte toonde Prins Aschwin zijn belangstelling voor de manoeuvres door een bezoek. Hij was vergezeld van H. Ms. ordonnansofficier le luit. Egter van Wissekerke. ROTTERDAM, 17 Sept. Vanmorgen om half acht deed een pensionhoudster in de Jonker Fransstraat te Rotterdam een gruwelijke ontdekking. Daar haar pensiongast, de 35-jarige Duitscho marktkoopman J. R. nog niet was op gestaan, ging zij hem wekken. De ka merdeur bleek gesloten to zijn en op haar kloppen kreeg zij geen antwoord. Met een reservesleutel opende zij toen de deur en zij zag daar een ontstellend schouwspel. Midden in de kamer vond zij haar pensiongast en een Duitsche Vrouw. Beiden bleken te zijn overleden. Onmiddellijk werd de politic gewaar schuwd en uit haar onderzoek bleek, dat het drama zich ongeveer als volgt had afgespeeld. Gisteravond is de vrouw bij R. op be zoek geweest. Men neemt aan, dat R. haar heeft geworgd. Sporen van een worsteling zijn niet gevonden. R. heeft daarna het lijk midden in de kamer in een fauteuil gezet, waarna hij een twee de fauteuil heeft gezet naast de eerste en zichzelf van het leven heeft beroofd. Dokter C. Kolff heeft den dood ge constateerd van heiden. Hun lijken zijn naar de begraafplaats Crooswijk over gebracht en de politie doet onderzoek naar de familie om haar in kennis te stellen van dit treurige voorval. ROTTERDAM, 17 Sept. Vannacht is het tienduizendste schip in de Rotter- damsclie haven aangekomen. Het was het Engelsche schip Boston Trader, dat te 2.05 uur voor de loodsen van de fir ma Van Es aan de Merwehaven lig plaats kreeg. De Boston Trader is een stoomschip van 384 bruto tonnen en 176 netto ton, het meet 141 voet bij een diepgang van 9 voet en kwam in ballast van Yarmouth. De aankomst van het tienduizendste schip is veel vroeger dan het vorige jaar, 'daar toen eerst ap 7 November dit aantal werd bereikt. BEGRAFENIS HERMAN ROBBERS De ter aarde bestelling van het stof felijk overschot van den te Amsterdam overleden schrijver Herman Robbers, zal geschieden Zaterdagmiddag a.s. op Wester veld, na aankomst van den trein 14 uur 14. 7!iS OUDÉ Iqetfetftl "V-G: LANDSMEER, 17 Sept. - Tijdens de hevige slagregens .van gister avond woedde omstreeks kwart voor zeven boven den westelijken Ka naaldijk, nabij het Noordhollandsche Kanaal, een cycloon, welke den pluimveehouders enorme schade heeft berokkend, die zelfs zoo ver gaat, dat het voor de toch al niet roos kleurige pluimveehouderij in dit ge bied, vrijwel onmogelijk zal zijn haar bedrijf opnieuw op te bouwen. De cycloon hield slechts zeer kort aan, doch in deze luttele minuten heeft zij een geweldige ravage aangericht. Dak pannen werden van de boerenwoningen geslingerd, tallooze hokken, waarin zich veel pluimvee bevond, werden meters ver weggeworpen, terwijl een enkel klein ge bouwtje instortte. Overal langs den dijk liggen stukken gaas en brokken hout. Een pluimveehouder, die gisteren nog in het bezit was van 240 jonge kipnen, heeft er thans geen enkele meer. Deze kippen zijn het gehoele jaar door gevoederd en zouden over eenige maanden leg hebben. Een andere boer, die 2100 eenden en 1200 kippen bezat, heeft do grootste inoeite om deze terug te vinden. Het pluimvee is voor een groo&cleel ge dood. En voor zoover het niet gedood is, zal een belangrijk deel van den leg af zijn, indien er niet goed voor gezorgd wordt. Van een broedmachine werden stukken weggeslagen, terwijl op dezelfde landerij een schuur werd vernield. Tallooze kippen zijn met gewei Alge kracht tegen de schuren gesmakt, waar bij zij werden gedood. Zoo is de vernieling overal ontzettend. Wij hebben nog even een kort onder houd gehad met den burgemeester van Landsmeer, onder welke gemeente het getroffen gebied valt. Deze was zeer on derden indruk van het gebeurde. De toe stand, waarin de pluimveehouderij voor korten tijd verkeerde, was zeer slecht. Juist nu, op het oogenblik, dat een kleine opleving is te bespeuren, en het bedrijf eenige winst oplevert, valt dit alles den pluimveehouders zeer zwaar. Zij zijn fi nancieel niet bij machte aan deze ver woesting weerstand te bieden. Wij verna men nog, dat de schade in de duizenden guldens loopt. MORGEN ZATERDAG 2 UUR N.M. Auto-Motor-Onderdeelen HAVIK 22 TEL. 404 Uw bezoek zal op hoogen prijs gesteld worden. Aanbevelend BUITENLAND Militaire operaties bij Sjanghai ontwikkelen zich tot een loopgravenoorlog SJANGHAI, 17 Sept. (Havas). Het Chineesche agentschap Central News verneemt uit Taijoen, dat zich gisteren in het Noord-Oosten van de provincie Sjansi aan de grens van Tsjahar hevi ge gevechten hebben ontwikkeld. In het gebied van Koeangling en Lingsjiau is de opmarsch der Japansche troepen ge stuit, maar de verliezen aan beide zij den zijn zeer groot. De opmarsch der Japanneezen naar het Noorden heeft, volgens Havas, geen wijziging gebracht in het beeld te Sjan ghai. De toegang tot de buurt ten Noor den van de Soetsjoe-kreek blijft voor Chineesche burgers verboden. Alleen buitenlanders, die kunnen aantoonen, dat zij in deze buurt moeten zijn, wor den toegelaten met een door de Japan neezen verstrekte machtiging, doch zij kunnen er niet verblijven. De Japannee zen ontschepen voortdurend oorlogsma teriaal aan de kaden van Jangtsepoe. Aan de overzijde van de rivier zijn Chineesche troepen te zien. Zoo nu en dan geven deze vuur uit machinege weren of werpen zij granaten. De Ja pansche oorlogsschepen beantwoorden dit vuur prompt en leggen den Chinee- schen batterijen het zwijgen op. Zij sla gen er evenwel niet in deze te vernie tigen. Deze toestand verhindert het han delsverkeer op de Wang Poe. Do voor raden te Sjanghai worden duchtig aan gesproken, hetgeen eenige ongerustheid baart. De militaire operaties bij Sjanghai ontwikkelen zich tot een loopgravenoor- NEEM VOOR DE WASMACHINE ALLÉÉN „OVERVETTE RINSO"! Eindelijk een speciaal wasmiddel, waarbij, nu eens terdege rekening Is gehouden me! de mogelijkheden» die de wasmachine biedt De nieuwe Rinso lost on middellijk in lauw water op en geeft een overvloedig schuim, omdat zij „overvet" Is. Bovendien bevat Rinso bijzonder werkzame bestanddelen, die het tijd rovende voorweken van de was overbodig maken. En het Rinso-sop, waarin U heeft gewassen, behoeft U niet weg te doen! Na het witte goed kunt U achtereenvolgens nog het gekleurde goed, het flanel en het tricotgoed in hetzelfde Rinso- sop wassen voor slechts 12| ets. Lees slechts de eenvoudige gebruiksaanwijzing. Als U een wasmachine bezit, neem dan voortaan geen ongeschikte wasmiddelen meer, maar uitsluitend: log. De Chineesche staf heeft verschei den verdedigingslinies laten aanleggen. Het gebrek aan geschut veroorlooft evenwel geen Chineesch offensief, doch de automatische wapens veroorzaken wel groote schade in de rijen der Ja panneezen. Het Chineesche leger is rijk aan man nen en het terrein rond Sjanghai is gunstig voor de infanterie, terwijl de delta van de Jangtse voor geschut moei lijkheden oplevert. Het karakter der operaties in Noord- China, dat het voornaamste strijdtoo- neel blijft, is geheel anders. Japansche colonnes verplaatsen zich in dit gewel dige gebied. Er staan troepen bij Ta- toeng, op 300 K.M. ten Westen van Pei- ping, terwijl andere troepen Tsantsjoe, op 100 K.M. ten Zuiden van Tientsin, naderen Weer andere troepen bevin den zich In Tsjahar en ten Zuid-Wes ten van Peiping. Er is dus niet een aaneengesloten front. Het gebruik van gemotoriseerde eenheden wordt beperkt door de moeilijke benzinevoorziening. Het Chineesche agentschap Central News meldt, dat de Chineesche lucht- afweer-batterijen drie Japansche vlieg tuigen, die boven Pauting vlogen, hebben neergehaald. Volgens een uit Japansche bron ko mend bericht uit Sjanghai heeft de Chineesche artillerie, welke zich ge nesteld had in het Noorden van de wijk Tsjapei vanmorgen 'een hevig ka nonvuur geopend. Het merkwaardige feit deed zich echter voor, dat alle gra naten in de Chineesche linies terecht kwamen. Japansche waarnemers mee- non daarom, dat de Chineesche troepen onderling strijd voeren. TOKIO, 17 Sept. (Reuter)» Volgens een mededeeling van het Japansche ministerie van oorlog zijn in do vlakte van Tsjoloe, 40 mijl ten Zui den van Peiping, 100.000 Chineesche soldaten omsingeld. SJANGHAI, 17 Sept. (Reuter). Tenzij de Japanneezen toestaan, dat rijst en andere levensmiddelen worden betrok ken uit de pakhuizen, die in de door de Japanneezen bezette gebieden zijn gelegen, zal de Chineesche bevolking van Sjanghai, die met eenige honderd duizenden vluchtelingen is aangegroeid, met een ernstig voedselgebrek te kam pen krijgen. Tot dusver zijn alle pogin gen, de noodige vergunning te verkrij gen, mislukt, MET MAN EN MUIS VERGAAN WARSCHAU, 17 Sept. (Pat.') De bladen melden, dat volgens hier ont vangen inlichtingen het Poolsche jacht „Krzysztof Arciszewski" waarschijnlijk tijdens een hevigen storm aan de Zweedsche kust met man en muis is vergaan. Heden onderteekening van het aanhangsel GENEVE, 17 Sept. (Havas) Van- middag zal in het hotel der Fransche delegatie het accoord worden onderiee- kend, dat aansluit op de overeenkomst van Nyon. In dit aanhangsel worden de maatregelen, die te Nyon zijn overeen- gekomen, uitgebreid tot vliegtuigen en aan de oppervlakte varende schepen. Het aanvullend accoord verzekert „Hulp eri bescherming" aan de koopvaardij schepen, welke aangevallen worden door vliegtuigen en aan de oppervlakte varende schepen, die zich niet houden aan de beginselen van het internatio nale recht, welke bij het verdrag van Londen algemeen zijn erkend. Koop- vaardij-schepen, die onder Spaansche slag varen, vallen buiten deze maatre gelen. Indien do aanval wordt gedaan door een boven-water-schip, waarvan de tonnage en de sterkte grooter zijn dan die van de patrouilleerende vaar tuigen, zullen deze een beroep doen op de andere leden van de patrouille. Britsch schip genood zaakt terug te keeren Uit La Rochelle wordt aan het blad France Bordeaux et du Sud Ouest ge meld, dat gisteravond ter reede van La Pallice het Britsche s.s. Stanmore is aangekomen, dat onderweg naar Rive de Sella, nabij Gijon, waar het vluchte lingen aan boord had zullen nemen, op vijf mijl van de kust door het geschut der rechtschen beschoten was, tenge volge waarvan hef terug heeft moeten keeren. Het schip werd echter niet ge raakt. LONDEN, 17 Sept. (Reuter), - Engeland en Frankrijk hebben be sloten niet langer de controle ter zee langs de Spaansche kusten uit te oefenen. SPORT EN SPEL Naar de „Sportkroniek" verneemt zijn de data van de beid'e wedstrijden tegen België in dit seizoen als volgt vastge steld: 27 Februari te Rotterdam: Nederland België. 3 April in België: België-^Nederland. .Voorts is er ernstig sprake van een wedstrijd Nederland-Schotland, die eventueel half Mei gespeeld zou worden en dan als een goed'ö oefe ning voor de Wereldkampioen schappen kan worden beschouwd. Het ligt voor de hand, dat die wed strijd te Amsterdam zou worden vastgesteld» OMREKENINGSKOERSEN 16 Sept. 17 Sefpt» Off. Niet off, 9.00H 0.72.02 6.17 Brussel 30.61 30.57 ZUrich 41.78 41.75 40.25 46.45 45.30 1.82 6.3S 6.33 Medcged. door do R'dam6cho Bankvereen. FEUILLETON Ned. bewerking door MARIE DE BELMONTE 13) Deze poort gaf toegang tot een ring vormige straat, waarin, behalve een kleine bazaar ook het kwartier van het garnizoen gevestigd was; een bijna lood rechte trap voerde naar de binnenste omwalling, die het iets lager gelegen paleis en tuinen omgaf. Langgerekt, beverig hoorngeschal ver stoorde plotseling de rust van het een zame dal. Toen de laatste der duizenden echo's weggestorven was, scheurde in de verte een rasperig gebrul door de lucht: Sliiv, de tijgerin, begroette haar meester. Op de even te voren nog verlaten wallen krioelde nu het In blauw en wit ge- kleede krijgsvolk; een loop van een ge weer, een bloo^e sabelkling glinsterden in de zon. Tn de binnenstraat verza melde zich een norsch uitziende menig te: vrouwen met harde gezichten en scherpe oogen verlieten haastig hun aarden krotwoningen, met groote man nenstappen kwamen ze aanloopen. druk pratend, maar met gesmoorde stem. Onbeschrijfelijk vuile kwajongens, bru taal en wantrouwend, haveloos en aan matigend, lachten of schreeuwden niet als andere straatjongens, maar ze kro pen stiekum in een hoekje, om elkaar deelgenoot van hun schunnige gehei men te maken. Angst bezielde de bevolking, want de wachters hadden den ruiterstoet van Alam Khan, die eenige mijlen verder uit een nauwen pas was opgedoken, aan gekondigd. Zoodra een der ruiters uit de duister nis te voorschijn kwam, teekende zijn silhouette zich een oogenblik duidelijk af tegen den horizon en verdween dan weer om plaats te maken voor een an der. bijna gelijk Weer dreunde het gebrul /van Shiv door de lucht. De schildwachten luister den er naar en zwegen een oogenblik. Daarop: „Men beweert, dat Allah aan dieren geen hart heeft gegeven", bromde de kleinste der soldaten, „maar die beesten van hem houden meer van Alam Khan dan de mecsten van zijn vrouwen De man bedwong zijn lachlust, 't Was niet heilzaam te lachen, indien het he irekking had op den Cobra. „Wat ie daar zei, is waar', kwam de lange, magere tusschen bei de", een stofje wegblazend, dat het uiteinde van zijn vuursteen ontsierde. „Mijn broer is een van de vier oppassers van het beest. Ze is jaloersch, zelfs op een man." „Is 't waar, dat hij eiken morgen een bloemkrans om haar hals hangt, en dat ze met kostbare oliën gezalfd wordt?" informeerde een der mannen. „Dat alles is waarBovendien eet ze uit een gouden schaal, ingelegd met smaragden (de man zuchtte diep). De goudsmid, die er iets aan repareeren moest, heeft me verteld, dat die hak wel een> lakl (honderdduizend roupies) waard is." „Wah 1riepen drie verschrikte stemmen. Al hun soldijen tezamen .van eenLeele maand zouden nog geen duizendste deel van deze som vertegenwoordigen. „Ja", vervolgde de man voldaan en ze slaapt vóór zijn bed op zijden kussens." Onwetend van de thuiskomst van den Cobra leefden zijn vrouwen tevreden met hun sleurbestaan, waarin slechts door ziekte van een hunner een kleine variatie kwam en dat pas met hun dood eindigde. „Mijn antimoniumWaar is mijn antimonium?" riep een kleine, lenige Georgaansclie, terwijl haar oog speurde in de doos met cosmetiek „Hoe kan een meisje er nu voor zorgen, dat haar oogen bekoorlijk zijn, indien die lamme schepsels haar heur middelen ontste len." „Die staat naast je op het tafeltje", zei lachend een Turei-meisje. „Hoe dikwijls moet ik zeggen, om op te houden met jullie gepraat en je te gaan kleeden', foeterde een dikke negerin, erwijl ze op een fonfein toeliep, in het midden van de vestibule, die haar water kreeg van een natuurlijke warme bron. „Het eten zal bederven, als je niet komt." De beide jonge vrouwen tot wie zij zich richtte, kwamen uit het water. Elkaar nazittend rondom het bassin, speelden ze tusschen de slanke zuilen, die een koepel droegen van veelkleurig glas. „Wil je met de zweep hebben, onge- loovige schepsels?" schreeuwde woedend de negerin, haar log lichaam in bewe ging zettend, alsof zij die vlugge gestal ten, op wier hals en armen, blank als lyorr, waterdruppels schitterden, zou wegjagen. Bij het hooren noemen van het woord zweep 't was geen ijdele bedreiging bleef één .der; rondspringende jonge meisjes plotseling staan, met een arm om een der zuilen geslagen. ,,'t Is de schuld van Gulbundun", riep ze tegen de negerin, terwijl ze haar natte krullen, die haar over de oogen hingen, terugsloeg. „Ze laat me nooit met rust." „Rust? Wie praat er van ru6t. Oh papegaaien. Weest stil", krijschte een hooge 6tem, die uit do Moorsche galerij, welke naar de vertrekken van den Co bra voerde, kwam. 't Was Jaffir, bewaker van den ha rem, het hoofd der eunuchen, een al te zwaarlijvig man, wiens woord wet was. „Kleed je aan", vervolgde hij, met beide handen saamgevouwen op zijn buik, „anders zou de Meester wel eens een paar hoofden kunnen afslaan, voor speelgoed van Shiv Trek je japon aan. Gulbundun, schaamtelooze!" Oogenblikkelijk was het uit met lachen en gekscheren. Er was niet meer te hooren dan het zachte geklater van de fontein en het geklots van het licht bewogen water togen den wand van de piscine. Zelfs do dikke negerin had niets meer in te brengen. Gulbundun, een meisje van twaalf jaar en in 't minst niet onder den in druk, stak een klein, rose tongetje uit tegen het hoofd der eunuchen. „Tk zal me aankleeden, wanneer 't me beliefs!, oh dikste van alle dikkerds", riep ze brutaal. En als om haar onaf hankelijkheid te toonen, stak ze uitda gend een rose teen in het marmeren bekken. De dikke lippen van Jaffier, den eunuch, gingen vaneen en lieten een soort geknor hooren. „Moet ik misschien Shiv even halen?" Hij wist hoe bang ze voor de tijgerin was. Gulbundun bewoog na'denkenrf haar teen door het water, wijs genoeg om te weten, dat in haar blauwe oogen geen vrees to lezen mocht zijn. Gulbundun was een Circas6ische en ontwikkeld voor haar leeftijd. „Op een goeden dag. oh Jaffir", zei ze uitdagend, met afgewenden blik, „wanneer Shiv eens geen olie heeft, om haar huid te doen glanzen, dan zul jij de gelukkige zijn, dien ze opeet. En dan zul je rust hebben." Tegelijkertijd hoorden ze, alsof het dier het verstaan had, een kort afgebro ken gebrul en het gerinkel over de stec- nen van haar gouden ketting. Een gele kop met valsche fonkelende oogen loer de tusschen de zware portières van Bonkhara-borduursel door. Shiv had haar kluisters verbroken. Het bloeiende gezichtje van Gulbun dun verbleekte. Het geklater der fontein en het gemurmel van het water scheen intenser te worden Angstfg drongen de vrouwen zich tegen den marmeren wand. Een tamme pauw slaakte een rauwen kreet en fladderde onhandig naar een breede richel in den wand. Langzaam, met lange, sleepende pas sen liep het gestreepte monster door den harem, even stilstaande snoof het verachtelijk den geur op van parfum. De tijgerin trok een hoogen rug en strekte haar klauwen, waaruit als kleine kromme zwaarden, de gele na gels staken en een lang aangehouden toornig gebrul dreunde onder den koepel. Terzijde zat Gulbundun, beschenen door de regenboogtinten \an een zonne straal, die door het veelkleurig glazen dak viel; haar oogen leken twee diepe blauwe vijvers temidden van een sneeuwveld. De tijgerin haatte dit kind. Het gehrul werd luider, terwijl zij den gestreepten kop tusschen de machtige schouders terugtrok en de gluiperige oogen doordringend vestigde op haar slachtoffer. De gruwel van het schouw spel, waarvan ze getuige gingen zijn, deed de omstanders versteenen. Zelfs het hoofd der eunuchen sloot zijn kleine, diepliggende oogen. Over enkele minu ten zou alles afgeloopen zijn geloofd zij Allah Hij trilde als bruine gelei, die geschud wordt. En toen opeens drong in die drukken- T de stilte het geluid door van ver hoorn geschal dezen keer in korten, snel len kadans. Shiv spitste haar ooren, inwendig grommend, draaide zij een keer om haar eigen spil en daarop liep ze weg met j haar sluipenden gang tusschen den roo- j'y den voorhang door, de gouden ketting rinkelend achter haar aan. Zij wist, dal Alam Khan was thuisgekomen. HOOFDSTUK X. Thuiskomst van don Cobra. Aan het einde van de onderaardsehe gaijg onderscheidde Diana een half ronde opening, waardoor daglicht scheen het bovenste gedeelte van den tunnel, dat boven den grond, die op deze plaats eterk helde, uitkwam. Firoz. noch Chirine waren in haar buurt; ze zou ze bovendien niets hebben kunnen vragen, daar het leven van den hoefslag der paarden en de weerklank van stem men elk gesprek, dat niet geschreeuwd werd, onmogelijk maakte. Kwam er dan nooit een einde aan die verstikkende duisternis, vol van warme paardenlucht cn van den reuk van men- schen, die alleen met water in aanra- king komen, wanneer ze zwemmende een rivier doortrekken? (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 2