GEDENKTEEKEN OP DE MOERDIJKBRU G B-STEUN ZAL WORDEN VERHOOGD 'sWerelds draaiboek Door minister Van Buuren onthuld Geschenk van Kamers van Koophandel Diefstallen bij de N.S. opgehelderd Geruimen tijd geknoeid SPAARREGELING OPGEZET Actie der Vakcentrales FAMILIEDRAMA BIJ DE BELGISCHE GRENS In het wilde weg gestoken Haar stiefkinderen deerlijk mishandeld Een gemeene kwelgeest GEVEL INGESTORT TE ROTTERDAM Persmuskieten 3e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1937 MOERDIJK, 16 Sept. Nop geen jaar ie het geleden, dat H. M. de Koningin de nieuwe Moerdijkbrug over het Hol landsch Diep plechtig opende en daar mee de zoo lang gewensohte en vurig bepleite verbinding tu6sch^n Noord- en Zuid-Nederland tot stand bracht en nu reeds beschouwen de meesten vooral zij, die dikwijls van deze verbinding ge bruik maken haar bestaan als de gewoonste zaak ter wereld. Het „Comité van Actie voor de over brugging van het Holland6ch Diep" had het voornemen om op 12 December van het vorig jaar. toen de brug voor het publiek werd opengesteld, als dankbare herinnering, dien dag op de brug een monument te onthullen, aangeboden door de twaalf Kamers van Koophandel, die jaren lang voor de tot stand ko ming van deze verbinding hebben ge ijverd. Onvoorziene omstandigheden in de vervaardiging van dit monument echter zijn oorzaak geweest, dat dit tot heden moest worden uitgesteld. Het gedenkteeken, dat de minister van Waterstaat, mr. dr. ir. J. A. M. van Buuren heeft, onthuld, is een bronzen reliefstuk, geschapen door den beeld houwer F. J. van Hall. Het is geplaatst tusschen de spijlen in het midden van de "brug, waardoor de symbolische betee- kenis van het beeld zoo voortreffelijk tot haar recht komt. Het monument bestaat n.l. uit een groote vrouwenfiguur met uitgespreide armen, voorstollendé de totstandgeko men verbinding tusschen Noord en Zuid terwijl men onder de vrouwenfiguur wa ter met. visschen, er boven lufch't en wol ken ziet. Het geheel personifieert het bouwwerk, waarop het is geplaatst. De inscriptie onderhet monument luidt: Bij de voltooiing door den Rijks waterstaat van deze verbinding tus schen Noord en Zuid hebben de 12 daarbij naast betrokken Kamers van Koophandel dit gedenkteeken opge richt. 12 December 1936. Onder deze inscriptie zijn de wapens aangebracht van de plaatsen van de be trokken Kamers van Koophandel. Tegen drie uur verzamelden zich tal rijke genoodigden op het gereserveerde gedeelte van de brug om de onthulling van het monument bij te wonen. Rede van den heer W. G. A. A van der Lugt De heer W. G. A. M. van der Lugt, voorzitter van het comité van actie voor de overbrugging van het Hollandsch Diep uit de kamers van koophandel in de omgeving hield een redevoering, waarbij hij o.m. als volgt sprak: „Zelden zal' er een vraagstuk van algemeen nationaal en economisch belang zijn geweest, waarvoor zqp- veel kamers van koophandel zijn warm geloopen in een gemeenschappe lijk optreden, als de spoedige totstand koming van de gewichtigste verbinding tusschen Noord en Zuid, de opheffing der natuurlijke scheiding tusschen twee 'deelen van één vaderland, de overbrug ging van het Hollandsch Diep bij Moer dijk. Dat hier inderdaad van een snellen bouw kan gesproken worden, moge blij ken, als men nagaat, dat 28 Mei 1934 met den onderbouw van dit kolossale kunstwerk werd begonnen, terwijl op 29 Augustus 1936 het brugdek geheel werd opgeleverd, d.i. in VA jaar, waar voor vroeger 5 jaren werd gerekend. Dankbaar zijn het geheele Zuiden en 'de Noord-Oostelijke provincies voor deze verbinding, die zoozeer in een dringende behoefte voorziet, en geju beld heeft een groot deel van Neder land op dien gedenkwaardigen I2den December 1936. Is het dan wonder, dat de twaalf ka mers van koophandel, die jaren lang voor de totstandkoming der brug heb ben geijverd, behoefte gevoelen hare blijdschap en hare dankbaarheid tegen over de regeering voor het nageslacht vast te. leggen in het de eeuwen trot- eeerende brons? Den beeldhouwer F. J. van Hall gaf het aanschijn aan een fraaie en origi neel e schepping. En zoo staat daar dan de symboli- sche figuur opgerezen, die de één-wor ding van de beide gebiedsdeelen ver persoonlijkt, die met een blij gebaar de armen uitstrekt naar het Noorden en naar het Zuiden, door deze brug meer dan ooit verbonden. Met blijdschap en dankbaarheid bie- 'den wij dit monument de Neder- landsche Regeering aan, waarbij wij gaarne een woord voegen van hul de aan Waterstaat en zijn kundige in genieurs voor aller onvolprezen ar beid", 'Spr. verzocht daarop den minister het monument te willen onthullen en namens de Nederlandsche Regeering te aanvaarden. Onthulling door den minister De minister van waterstaat, mr. dr. ir. J. A. M. van Buuren sprak daarop een rede uit,- waaraan het volgende is ontleend. Mijnheer de Voorzitter, Toen het comité van actie uit 12 ka mers van koophandel voor de over brugging van het Hollandsch diep, mij vroeg om het op zijn initiatief gestichte gedenkteeken voor den bouw van de Moerdijkbrug te onthullen, heb ik deze uitnoodiging zeer gaarne aanvaard. U heeft er zoo terecht den nadruk op gelegd, dat de overbrugging van den Moerdijk een werk is, dat, wat zijn be- teekenis betreft, een zeer uitzonderlijke positie inneemt onder de groote wer ken, welke in de laatste jaren in ons land tot stand zijn gebracht. Vormde toch de Moerdijk niet sinds eeuwen de groote hinderpaal, welke moest worden overwonnen, wanneer men van de pro \incie Holland de Zuidelijke gewesten van Nederland wilde bereiken en om gekeerd? Zelfs toen de voortreffelijke stoomponten geregeld op en neer voe ren werd de Moerdijk, vooral op druk ke dagen, als een hinderlijk obstakel gevoeld. En thans staan wij hier op het mid den van een machtig kunstwerk door den rijkswaterstaat op voorbeeldig kor ten termijn tot stand gebracht, dat de beide oevers van den Moerdijk op zeer ruime wijze verbindt. Toch is door dc voltooiing van de brug aan den Moerdijk nog niet volle dig bereikt datgene, wat de regeering zich hier tot taak heeft gesteld, n.l. het tot stand brengen van cm aan hooge eischen voldoende verbinding tusschen het middenwesten en het zuiden van ons land. De toegangswegen naar den Moerdijkschen overgang laten nog helaas veel te wenschen over. Aan dezen onvoldoenden toestand zal thans zoo spoedig mogelijk een einde worden gemaakt. Als de nog uit te voeren werken ge reed zijn, zal de Moerdijkbrug al het nut kunnen afwerpen, waartoe zij door haar ligging is voorbestemd en dank zij haar ruime afmetingen in staat is. De minister onthulde daarop het mo nument en aanvaardde het namens de Nederlandsche. Regeering. DE TWEE DADERS GARRESTEERD Voor ettelijke honderden gul den aan vrachtgoed gesto len en verkocht Reeds geruimen tijd was het bij de Nederlandsche Spopnvegen opgevallen, dat telkens zendingen vrachtgoed, die verschillende artikelen, als sigaren, si garetten, schoenen, manufacturen en dergelijke bevatten op onverklaarbare wijze verdwenen. De spoorweg-recherche stelde overal onderzoeken in, doch het gelukte niet het „lek" op te sporen. In tusschen verdwenen geregeld en in de maand Augustus in toenemende mate tal van inzendingen, die 6oms zeer aan zienlijke bedragen vertegenwoordigden. Pakken van tien, twintig of dertig gul den werden vermist, doch er waren ook zendingen bij, welke een waarde van honderdzesüg gulden en meer bevatten. Wel kwam vast te staan, dat de dief stallen want dat hiervan sprake was stond spoedig'vast vooral plaats had den bij de goederenloods te Amsterdam- Oostenburgergracht. Tenslotte is het aan de Spoorwegrecherche, in samen werking met de Centrale re cherche te Amsterdam giste ren gelukt de daders, beiden Amsterdammers, te arrestee ren. Het zijn de spoorweg beambte H. E. B., die de goe deren wist te ontvreemden en de particulier J. H. B., die als heler optrad. Beide mannen zijn te Amsterdam in verzekerde bewaring gesteld en naar we vernamen heeft een van hen reeds een-gedeeltelijke bekentenis afgelegd. De totale waarde van de goederen, die het tweetal heeft weten machtig te wor den belpopt verscheidene honderden gul den, doch als resultaat van het onder zoek kon reeds een doel van het gesto- lene, dat intusschen reeds door verschil lende banden was gegaan, worden ach terhaald. In hinderlaag. Een mitrailleur-af- deeling in stelling tijdens de Fransche leger manoeuvres in Normandië De filmacteur William Powell werd bij zijn aankomst met de „Statendam" te Rotterdam bestormd om liandtceheningen De minister zal een beroep doen op het geheele Neder landsche volk 's-GRAVENHAGE, 16 Sept. De drie vakcentralen, de Roomsch-Katholieke, de moderie en de Christelijke, hebben reeds kort na het optreden van het nieuwe kabinet een aantal wenschen ter zake van de werkloozenzorg ter kennis van de regeering gebracht. De Regeeringspersdienst deelt thans hieromtrent het volgende mede: Alle drie vakcentralen betoogden in hun brieven in verband met de stijging van de kosten van levensonderhoud^se- dert September 1936 de wenschelijkheid van een algemeene verhooging van de steunnormen en werkverschaffingsloo- nen, met dien verstande, da* het N.V.V. bepleitte deze verhooging in den vorm van een duurtetoeslag toe te kennen. Aan dit verlangen heeft do minister van .Sociale Zaken, prof. Romme, niet kunnen voldoen, al reeds hierom niet, omdat van een zoodanige verhooging der steunnormen in het algemeen al leen die gezinnen zouden profiteeren, die daaraan, althans relatieflgenomen, het minst behoefte hebben, daar zij, die het het hardst noodig hebben, t, w. de groote gezinnen, reeds veelal de door het loon begrensde maximum-uitkecring ontvangen. Deze personen, die het relatief j'uist het meest noodig hebben, zouden dus van een algemeene verhooging van den steun toch geen of slechts gering profijt hebben. Wat de stijging van de kosten van het levensonderhoud betreft, is voorts op te merken* aan de hand der dienaan gaande gepubliceerde cijfers, dat het kostenpeil iets ligt beneden Juli 1934, den datum, waarop de geldende steun normen (ongeacht de daarna in de rege ling successievelijk aangebrachte ver beteringen) zijn ingevoerd. Ook een algemeene verhooging van de werkverschaffingsloonen acht de mi nister niet mogelijk, al reeds omdat de mai»ge tusschen het loon van de werk verschaffing en dat van het vrije be drijf hetwelk in het algemeen zonder inachtneming van verschil in zwaarte van gezinslasten tot stand komt als dan in vele gevallen te klein zou wor den en zelfs in verschillende gevallen geheel zou verdwijnen. De noodzakelijke prikkel om werk in het vrije bedrijf te zoeken, zou dan in vele gevallen geheel worden weggenomen. Hot R.K.W.V., heseffende, dat een al gemeene verhooging van de steunnor men alleen dan tot haar recht zou kun- nen komen, indien de maximum-uitkee- ringen konden worden verhoogd, ver zocht den Minister tevens om den maxi mum-steun niet meer te doen berekenen naar het Joon van het gezinshoofd al leen, doch naar dat van alle gezinsleden tezamen. Hiertegen heeft de minister echtei dit bezwaar, dat, bij toepassing van een dergelijk systeem, het kan voorkomen, dat het gezinshoofd nagenoeg evenveel, zelfs soms nog meer aan steun ontvangt dan hij met werken zou kunnen verdie nen. De Minister heeft de desbetreffende verzoeken derhalve moeten afwijzen, doch Z. E. vond bij de overweging er van reden te meer tot voortzetting van het reeds eerder doo"r hem ter hand genomen onderzoek naar de vraag, in welke gevallen er de grootste behoefte aan eenige meerdere hulp bestaat en in hoeverre het mogelijk zou zijn daar aan tegemoet te komen, zonder dat daaruit de bovenbedoelde nadeelige ge volgen met betrekking tot het zoeken van arbeid zouden ontstaan. Dit heeft ertoe geleid, dat de Mi nister thans heeft besloten om een extra bijslag toe te kennen aan de bij ondersteunden inwonende werk loos geworden kinderen van 21 jaar en ouder, die voorheen zelf reeds zooveel loon verdiend hebben, dat hun inkomsten van eenigszins be hoorlijke beteekenis voor het gezin zijn geweest. De kosten van levens onderhoud toch van deze grootere kinderen drukken vanzelfsprekend relatief het zwaarst, terwijl die ge zinnen, die voorheen leefden van gezamenlijk gezinsloon, hij werk loosheid, doordat zij dan op den steun van het gezinshoofd alleen zijn aangewezen, den grootsten te rugval hebben, Voorts heeft de regeering, in de over weging, dat. door den langen duur der werkloosheid de behoefte aan kleeding, dekking en schoeisel zich sterker doet gevoelen, besloten zulks1 in aanslui ting aan een der kenbaar gemaakte wenschen om, althans voor zooveel de grootere gezinnen betreft, den zgn. B-steun te verhoogen. Dit betreft de extra hulp, welke wordt verleend in den vorm van verstrekking van klee ding, dekking en schoeisel. Tot dus verre geschiedde deze verstrekking ge heel zonder eenige financieele opoffe ring van de zijde der betrokkenen. Deze regeling blijft bestaan, doch daarnaast'wordt nu de gelegenheid ge opend voor een extra B-stéun. Dezo is als een spaarregeling opgezet, indien zin, dat, als de betrokkenen 25 cent per week reserveeren, de overheid dat bedrag suppleert met 25 cent voor ge zinnen vaji J2, 3 en 4 kinderen en met 40 cent voqr gezinnen van 5 en meer kinderen. Het aldus gespaarde bedrag mag uitsluitend voor de verkrijging va^i kleeding, schoeisel en dekking wor den aangewend. Waar de betrokkenen uiteraard eenl- gen tijd zullen moeteji sparen, alvorens zij op grond van deze spaarregeling eenige meerdere extra hulp zullen be komen, zal de regeling voor hen eerst in het begin van het volgende jaar prac- tisch nut kunnen afwerpen, indien de samenwerking ten deze wordt beperkt tusschen hen en de overheid. Wil echter ook in de eerste winter maanden de regeling effectief zijn, dan is nog noodig de medewerking van een derde, met name van het geheele Ne derlandsche volk. Wanneer ook van die zijde wordt bijgedragen, zal door samen werking van overheid en volk een werk- looze met een gezin van twee of meer kinderen tijdig: aan het noodige beddc- goed, schoeisel en kleeding geholpon kunnen worden. De Minister van Sociale Zaken i9 voornemens, zeer binnenkort een beroep ten deze op het Nederlandsche volk te doen. Dronken man verwondt drie personen NISPEN (N.B.), 16 September. Even over de Nederlandsche grens beeft zicb vanavond een familiedrama afgespeeld, dat zeer ernstige gevolgen heeft gehad. Terwijl het gezin van den heer L. Gabriëls, te E6schen, den avond maaltijd gebruikte, stormde plotse ling de broer van Gabriëls binnen. Hij verkeerde in verren staat van dronkenschap en liep met een mes op zijn broer, diens vrouw en zoon toe. Hij stak in het wilde weg, waar bij hij vooral zijn broer eenige ern stige wonden toebracht. Vervolgens maakte hij zich snel uit de voeten na eerst nog het paard van zijn broer, dat voor de woning stond, te hebben gestoken. Met de grootste moeite is het den zoon gelukt zijn vader en moeder in den wa gen, die voor het huis stond, te dragen, waarna hij naar het op drie kilometer afstand gelegen St. Joseph-ziekenhuis reed. Allen zijn hier opgenomen. De toe-' stand van Gabriëls, die 52 jaar oud is, is hoogst bedenkelijk. Zijn vrouw en zoon zijn eveneens ernstig gewond, doch hun toestand is niet levensgevaarlijk. Niemand is getuige geweest van de steekpartij, doch op weg naar het zie kenhuis heeft de familie bloedsporen achtergelaten, welke door buurtbewo ners werden opgemerkt, waarna men op onderzoek uitging en alarm maakte. De rijkswacht te Esschen kon dan ook korten tijd na het gebeurde tot de ar restatie van den dader overgaan, die is ingesloten in de kazerne te Esschen. De motieven, welke den dader tot deze daad hebben geleid, moeten ge zocht worden in een reeds lang bestaan de familietwist. GERAAMTE GEVONDEN BUREN (Gld.), 16 Sept. Bij graaf werk ten behoeve van de automatisee ring der telefoon is op de markt te Buren (Gld.) tegenover het stadhuis op V/2 meter diepte een nog betrekkelijk gaaf geraamte gevonden van vermoe delijk een manspersoon van ruim vijf tig jarigen leeftijd. Zes maanden gevangenis straf geëischt tegen een 36-jarige vrouw ROTTERDAM, 16 September. Op de heden gehouden zitting van de Rotter- oameche arrondissementsrechtbank is gebleken, dat zich in de afgeloopen ja ren een geval van deerlijke kindermis handeling heeft voorgedaan. Hiervoor had zich te verantwoorden do 36-jarige R, G., huisvrouw van T. D., die als stiefmoeder het toezicht had over een tweetal 'meisjes, dochtertjes van D. Ge durende het verhoor bleek, dat de jong ste van de twee. de li-jarige Pietje D. in Januari van dit jaar op een derge lijke wijze werd mishandeld, dat zij in een ziekenhuis moest worden opgeno men. Uit de verklaringen v.an deze jeug dige getuige bleek, dat toen zij haar stiefmoeder vroeg of ze mocht gaan leeren zwemmen, deze hierover zoo kwaad werd. dat zij een matten klopper greep en er het meisje mee te lijf ging. Nadat zij het kind afge ranseld had. schopte ze het. terwijl het op den grond lag, via de voor kamer. naar de al.coof, waar zij het onder een bedstee trapte en de deu ren dicht deed zoodat het meisje bijna geen lucht kreeg. Het kind, dat nu in een inrichting ie opgenomen en zich daar overgelukkig voelt na al de ellende, thpi6 ondervon den, luchtte tegen den president, mr. Marxc, haar hart. Zoo vertelde zij o.m. dat zij met ha,ar zusje 's morgens reeds om zeven uur de straat werd opgestuurd om naar 6ohool te gaan. die pas om ne gen uur afging. Kwamen zo dan 'smiddag6 om 4 uur uit school om 12 uur bleven ze over dan konden ze nog zoo veel bellen en roepen als zo wilden, maar zij werden niet eerder dan 10 uur binnengelaten. Den laatsten tijd gingen zij dan ook maar meteen van school naar een tan te. dio hen dan zoo lang onderdak ver schafte. Eten kregen zij nooit, 's Morgens moesten de 6takkers met een leege maag naar school, terwijl zij hun twaalfuurtje van de school kregem Wanneer zo dan 's avonds warm eten vroegen, werd hen dat eenvou dig geweigerd, zoodat zij van de goedheid van do buren afhankelijk waren. Liet mee6t weerzinwekkend feit van de verwaarloozing, dat tij dens doze zitting bekend gemaakt werd, wa6 wel het feit, dat de beide meisjes nooit gebruik van de W.C. mochten maken. De stiefmoeder trachtte zich te ver ontschuldigen Moor te beweren dat zij last van bedwateren hadden en op die manier maar gehard moesten worden. Het ie dan ook geen wonder, dat do officier van justitie mr. F. M. Wilbren- ninck een fel requisitoir hield, waarin hij het gedrag van de vrouw hoogst walgelijk noemde. Hij vond het hoog tijd dat deze gemeene kwelgeest eens geducht gestraft werd, te meer daar zij naast deze beide stiefkinderen nog een paar kinderen van haar zelf verzorgde, die het veel boter hadden. Een bewijs te meer, dat het niet aan een ziekte ligt, die verd. beweerde te hebben, Spr. eischte derhalve een gevan genisstraf voor. den tijd van zes maanden. De raadsman van verd,. mr.'D. van Oosten Slingeland Jr.. vroeg in verband met den toestand waarin de vrouw momenteel verkeerde, de uiterste cle mentie. Geen persoonlijke onge lukken voorgekomen ROTTERDAM, 16 Sept. Vanochtend is een gedeelte van den achtergevel van pand 87 aan het Hang te Rotterdam, waarin gevestigd is dc kruidenierszaak van de firma A. Burg en welk pand zicb uitstrekt tot aan den steiger, over een breedte van ongeveer acht meter ge scheurd, gebroken en ingestort. Persoon lijke ongelukken hebben zich daarbij niet voorgedaan. Op het oogenblik dat het onderstuk van den gevel bet, begaf, voer er juist een schip voorbij, dat wat water over kreeg. Twee zich aan boord bevindende vrouwen snelden naar het achterdek en klommen in een roeiboot, maar dra za gen zij dat haar vrees volkomen onge grond was. Het schip had niet de min ste 6chade opgeloopen. De bouwpolitie lieeft een roode vlag doen plaatsen als teeken dat de door vaart bij den 6teiger lijdelijk gestremd ONDER VALLEND GESTEENTE BEDOLVEN HEERLEN. 16 Sept. Terwijl de 27- jarige mijnwerker M. Opgenorl uit Hoensbroek vanmQrgen in de onder- grondsche werken van de Oranje Nas- saumijn 3 te Heerlerheide werkzaamhe den verrichtte aan een betimmering, 'deed zich plotseling ter plaatse een in storting voor. O. werd onder het val lend gesteente bedolven. Onmiddellijk heeft men een aanvang gemaakt met het opruimingswerk. N.a korten tijd was het slachtoffer uit zijn benarde positie bevrijd. De levensgeesten waren toen evenwel reeds "geweken. O. laat een yrouw en één kind achter. DE overwerkte persman, die tóch zijn dagclijliscli kolommetje naar dc krant moet kabelen, gaat voor eert dag of tien gedurende een van de Volkerenbonds- zittingen naar Genévc, het dorado der journalisten. Niet alleen bestaat er daar een Bureau d'Information, dat eiken dag een keurig stapeltje doorgeslagen berich ten op zijn tafel neerlegt, die zoo maar naar de krant verzonden kunnen worden maar ook wordt hem elk rapport, elke Volkcnbondspublicjatie. dikwijls met uit treksels er bij, op zijn hotelkamer gebracht. Ook liggen er de „meeningen van welin gelichte kringen" en „hoogst betrouwbare bronnen" er zoo maar voor het oprapen. Elk Volkcnbondstid. elk gezantschap bezit zijn persattaché met een staf van tikfuf- frouwen. die niets liever doen, dan U elke gewenschte inlichting over hun eigen land heelemaal voor niets cn tiptop in orde aan te bicden. Alleen zit er natuurlijk een beetje tendens in verscholen. Maar dat is dan voor dc moeite Als men dus een stel journalisten bij elkaar wil zien, die nieuwsmoc zijn, zoo zou men het kunneji uitdrukken, dan is Genève, het oude s'tadje van Calvijn aan het heerlijke meer, er do aangewe zen plaats voor. Dc Europeesche corres pondent van den New York Times zit er de proeven van zijn laatste boek te corrigeeren. De redacteur Buitenland van de Neue Zürcher Zeitung schrijft van daar zijn Buitenlandsch Overzicht De Amerikaanschc sensatiejagers, die een dik chèqueboek cn een vlotte pen hebben, p.robeeren er hun geluk in de speelzaal van hot Casino en plannen vandaar hun Europarcizen. En waar over zouden journalisten, die bij elkaar zijn, het nu anders over hebben, dan over den gemeenschappelijken vijand: den censor? Zoo tusschen twee telefonades cn een volkenbondsvergadering door, komen de verhalen'los. De Chicago Daily News correspondent vertelde me, met de voe ten op den lievelingsstoel van den se cretaris-generaal Avenol, hoe hij op een avond met een stapeltje telegrammen bij den Spaanschen censor te Burgos kwam, die er met een blauw potlood doorheen vloog en in de gauwigheid er ook de prachtige primeur uitgooide van den dood van generaal Mola. De cor respondent zuchtte maar eens. Toen hij even later zijn berichten naar Parijs doortelefoneerde, vanwaar ze dan via Frjsco naar Chicago gingen, ontwikkel de zich zoo een gesprekje tusschen den Parijschen man en den Spaan6chcn oorlogscorrespondent, waarin zoo ter loops in het grofste Amerlkaansche „slang" gezegd werd: „That old guy was bumped off in his kite", wat we vvij kunnen vertalen met: „Die hooge Piet is vandaag in zijn vliegertje naar beneden v gekikkerd". En we kunnen ons best indenken, dat bijvoorbeeld een Fransche censor, die Hollandsch kent, daaruit niet zou opmaken, dat gene raal Mola in een vliegtuig naar bene den was gestort. En ook in den Russisch-Japanschen oorlog, toen Japansche troepen Moek- den belegerden, waren de Engelscho journalisten er fel op den val van Moekden te kunnen telegrafeeren. Maar de censuur was buitengewoon streng. Een correspondent kabelde toen: „Wan neer Moekden Valt Zend Homjerrl Pond". Op de krant dachten ze dat hjj gek was, maar toen twee weken later een telegram kwam: „Zend Honderd Pontf", herinnerde een redacteur zich het eerste telegram, en die krant was den volgenden dag de eenige ter we reld, die met een artikel over den val van Moekden voor den dag kwam. De beroemde oorlogscorrespondent van de Urtited Press, Web Miller, die in Abessynie den van van Addis Abeba beschreef en later alle journalisten ver baasde door de vlotheid, waarmee zijn Spaansche berichten den censor pas seerden, en die nu weer in China is, beleefde een korten tijd geleden weer zoo iets. Hij had een knap verslag ge stuurd over den toestand in Sjanghai, waarvoor hij den volgenden dag gear resteerd werd. Na verschillende verhoo- ren liet men hem weer op vrije voeten. Het werd hem niet toegestaan zijn ar restatie aan zijn krant te laten weten. Mij belde toen de Tokio correspondent der United Press op en vertelde hem, dat hij dien morgen even in Hotel de Houten Lepel geweest was, waar hij nog al last had gehad van ongedierte. De censor vond daar niets geen kwaad in steken. Maar de krant had het nieuws, dat hun correspondent in China gear resteerd was wegens zijn artikel van den dag te voren en dat hij duchtig door eenige hooggeplaatste officieren aan den tand gevoeld was. Hetgeen klopte. Persmuskicten? Dat is eigenlijk nog een zacht woord er voor. Als je een muskiet in een j'ampotje zet, dan kan hij niet meer steken, maar een journa list? Die lapt drie censors en een heeie regeering aan zijn laars, alleen om de waarheid te kunnen zeggen. En maar goed ook. „Wat is het nuttigste dier?" „De kip!" „Hoezoo?" „Omdat men het beest nd zün dood en vóór zijn geboorte opeten kan!" Politiken

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 7