DE MANOEUVRES ZIJN BEGONNEN De Blauwe Zand-affaire DE ACHTERHOEK IN OORLOG! Vele problemen DERDE DOUGLAS DC 3 VOOR DE A.B.A. Waar zijn de Postvliegers Bedorven vleesch Eisch6 maanden met aftrek van voorarrest Onmiddellijke invrijheids- stelling geweigerd EEN ALBUM OVER DE „PIET HEIN" Ronselarij voor Spanje Poging tot chantage RIJKSMIDDELEN 3e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1937 Regen en koude hebben echter geen invloed op de menta liteit van den soldaat (Van onzen WEllL. 16 Sepl. redacteur) „En we moge nog blij zijn, dat we niet in Sjanghai benne" zest een druipnatte huzaar, die van een kleine gevechtspauze dank baar gebruik maakt om zijn brood- iasch een aanzienlijke gewichtsvermin dering te doen ondergaan. Hij redde met deze woorden en velen van ziin kameraden ongetwijfeld ook zijn mentaliteit in deze zware, vermoeiende dagen. Het is geen pretje om voor een dag of ïeven op manoeuvres to moeten gaan in een jaargetijde waarin men niet veel goeds te venvachten heeft wat het weer betreft, zooals de Bilt ditmaal somber voorspelde. Het goot van den regen op dezen eersten officieelen manoeuvredag van de Lichte Brigade en reeds vele on derdeden hadden op de voorafgaande onofficieele dagen, bij het optrekken naar het gevechtsterrein, ruimschoots genoten van Pluvius' gaven. Het was de goede TTnllandsche eigen schap om onder moeilijke omstandighe den te denken „het-kon-nog-erger", waar. door de meeste soldaten al door de regen, moeilijkheden heen waren. Anderzijd: kon men ook constateeren dat de regen door hen heen wa9 Maar uitgesproken fleurig was de stemming in de Achterhoeksche plaats jes en plaatsen waar een groot deel van het schijnoorlogstooeel zich afspeelde Vlaggen woeien van torens en huizen en waarlijk niet alleen ter gelegenheid van de komst van de Koningin en den Prins. Men verheugde zich over het feit dat het leger weer een tijdje in het Achterhoeksche land was. Overal wa6 de bevolking uitgeloopen om de troepen te zien voorbijtrekken. Op het land werd het werk gestaakt als de huzaren voorbij galoppeerden of de pantserauto's van de artillerie langs rolden. En zelfs waagden Achterhoeksche schoonen zich op de plek waar mitrailleurs nijdig ra telden en infanteristen door bosch en over akkers kropen om den vijand te verjagen. Maar dat waren misschien manoeu vres voor de avondmanoeuvres! die geen gevaar oplevert voor de auto. Een schoorsteenbuis voor afvoer van de ook en klaar is Kees. Dat laatste moet nog met eenige reserve genomen wor den. want de bereiding van het voedsel i6 nog niet geheel afVandaag heb ben de troepen runvleesch. aardappelen en groente te verorberen gekregen als avondeten en het kost tijd om al deze kostelijke zaken apart te bereiden. Mor gen komt er erwtensoep en overmorgen weer wat anders En waar al deze voor raden, die duizenden kilo's wegen, over gronte afstanden vervoerd en op ver schillende plaatsen gedistribueerd moet worden, behoeft het geen beloog, dat de intendance zware dagen tegemoet is ge gaan. Slapen, d.w.z. een gezonde nachtrust, is voor den soldaat te (rnanoeuvre)velde een puzzle. Inkwartieren voor den nacht is een zeer betrekkelijk iets. Vannacht zal de soldaat tenminste voor verras singen komen te staan. Het gerucht doet de ronde, dat om twee uur ieder een weer in de beenen moet komen en het vraagstuk hoelaat de dagoefening afgeloopen is. is voorshands nog niet opgelost. De Hettenheuvel is nog niet ingenomen! Zoo ziet het er deze nacht letterlijk en figuurlijk wel somber uit voor de manschappen, maar... alles went En voor den burger is nog een aar dige verrassing bewaard. Het doet goed te merken, dat de tollen bij Oidam, die vrij aardig in aantal zijn, zich vliegens vlug openen als de op tolplicht inge stelde motorrijder nadert en passeeren mag... zonder te betalen. Schrijver de zes hoopt echter, dat deze vrijstellingen hem niet verleend zijn op grond van des tolhewaardem vermoeden van de nadering van een militair motorrijder! Groote drukte OP het kleinste binnenpaadje wordt men verrast door soldaten te paard, te voet, per fiets of op zwaar ronken de motoren. Dat lijkt heel gewoon om op zoo'n binnenpad met een motor of fiets te rij den. Maar thans, waar de regen de we gen herschapen heeft in klei en mod derpoelen is het voor het mitrailleurpe loton, bestaande uit motorrijders, een zwaar, een heel zwaar werk geworden de hun opgedragen taak te volvoeren. Er is meer dan gewone rijkunst voor noodig om met een zwaar bepakte mo tor eenige kilometers te rijden over zachte kieipaadjes ter breedte van hoogstens 25 cM. En vele malen ge beurt het dat de hoogopgeladen. moei lijk te besturen machine wegglijdt in de naast het pad gelegen greppel. Zij. die „vertrouwd" zijn met het militaire rijwiel, wiens grootste renommée is het keiharde zadel en doortrap, zul len begrijpen wat de moeilijkheden van de berijders waren. Veel en velerlei zijn de vehikels, die op het oorlogsterrein verschijnen. Oer oude motoren draaien over de wegen, maar ook de nieuwe Amerik. machines vaardig bestuurd door zwaar in leer en oliegoed gestoken ordonnansen. Lang niet alle auto's waar soldaten in en op gezeten zijn. behooren aan het Rijk Verhuizers en- lastwagens zijn gehuurd uit alle streken van liet land teneinde te voldoen aan de nu eenmaal te stel len vervoerseischen bij dergelijke troe penbewegingen. De ietwat smalende uit lating van een toeschouwer dat het de partement van Defensie niet eens het bezit is van een voldoende aantal wagens deed wel het volkomen gebrek van goed inzicht van den man aan het licht komen. Het Rijk kan ten ecnen male daar niet alleen voor zorgen, om dat zulks niet te dragen lasten met zich mee zou brengen. Thans is het nog een voordeeltje voor hen. die hun wagen te gen een zeer redelijke prijs willen af staan terwijl zij tevens de zekerheid hebben dat hun materiaal in vertrouw de handen is. Menigeen zal zijn wagen beter hebben terug gekregen dan toen hij hem afstond. Ook de motorrijders die in het bezit zijn van eigen machines mogen deze mede nemen als zii aan de manoeuvres deelnemen teg^n een vergoeding van 7 50... per dag! Met vrije benzine. Van karigheid kan hier dus niet gesproken worden. Voedsel en onderdak DE moeilijkheden, waarmede de lei ding hiermede te kampen heeft, zijn welhaast niet te overzien. Het Is geen sinecure om te zorgen voor eeni- re duizenden manschappen en paarden. Keukenwagens 6taan her en der in de lorpen. waar des nachts ingekwartierd wordt en speciale maatregelen heeft men getroffen om de voedsel voorzie ning zoo goed mogelijk in orde te bren gen. Veevoederketels staan in vracht auto's opgesteld. Groote hoeveelheden kunnen hier in verwerkt worden op ge makkelijke wijze, want onder de ketel bevindt zich een vernuftige stookplaat, OFFICIERS-CASINO TE AMSTERDAM Het Officiers-casino der afdeeling Am sterdam der Alg. Ver. van Nederland- schc Reserve-Officieren is verplaatst van het Paviljoen Apollo naar het Amstel- Hotel te Amsterdam en wel met ingang van 1 Ocotber a.s. Hoeveel dagen zijn ze onderweg 6 2 2 6 AMSTERDAM, 16 September. Giste ren is op Schiphol de derde Douglas D. C. 3, uitgerust met Twin Wasp mo toren aan de Zweedsche Maatschappij A. B. Aero transport afgeleverd, waar bij voor de A. B. A. ir. Larsson en chef piloot Lindner optraden, terwijl de Fok kerfabriek. licentiehoudster van de Douglas voor geheel Europa, vertegen woordigd werd door den chef van haar exportafdeeling, den heer Seekatz en haar Douglaspxpert den heer Brassen. Dat de D. C: 3 door de Europeesche maatschappijen goed Is ontvangen, blijkt uit het feit. dat reeds een behoor lijk aantal van deze machines in Euro pa in gebruik is genomen Sedert Mei van dit jaar werden IS Douglas D. C. 3 aan verschillende Europeesche maat schappijen afgeleverd en op de lijnen dezer onderneming in dienst gesteld. De door de Douglasfabriek op dit type ont vangen orders zijn tot 120 machines ge stegen, waarvan er reeds 102 zijn af geleverd. Twee gezinnen ongesteld te Papendrecht PAPENDRECHT, 16 Sept. In Pa- pendreeht zijn Maandag twee gezinnen ongesteld geworden na het eten van paardcnvleesch. Ook in Dordrecht heeft zich een dergelijk geval voorgedaan. De waarnemende directeur van het keu ringsdistrict Dordrecht heeft verband gelegd tusschen de overigens zeer on schuldige ziektegevallen en het feit, dat de drie gezinnen vleesch van eenzelfden Dordfschen paardenslager hebben be trokken. Eenige proefstukken uit den voorraad van den slager worden thans onderzocht. De patiënten zijn intus- schen zoo goed als hersteld. Het O.M. heeft in deze zaak geen elementen kunnen ontdekken, die de groote belangstelling ter terechtzitting recht vaardigen AMSTERDAM, 16 Sept. Het was druk vanmiddag in de omgeving van het ge rechtsgebouw. Lange de gracht en op de bruggen stond veel publiek om de aan komst van ir. A. A. Mussert, die van daag getuige is in de zaak tegen H. J, Bunning, bij te wonen. De politie was eveneens door een sterke macht verte genwoordigd en een aantal persfoto grafen had zich bij den ingang van het gebouw opgesteld. Op de publieke tri bune was slechts een beperkt aantal mcnschen toegelaten. De advocatenban- ken en die van de perstribune waren geheel bezet. Deze strafzaak vond zijn begin in de gebeurtenissen op het Blauwe Zand, vlak voor de verkiezingen, toen de leider van den N.S.B. ir. A. A. Mussert een bezoek aan een geestverwant, wonende op het Blauwe Zand- bracht. Bij dit rel letje zou verd. steenen hebben gegooid Ook tegen ir Mussert werd proces verbaal opgemaakt wegens het gebruik maken van een zweepje. De man, die met dit zweepje zou zijn mishandeld en die ir. Mussert zou heb ben bedreigd werd verbalisccrd wegens bedreiging. De zaken tegen ir. Mussert en P. Mclchers zullen 30 Scptemher worden behandeld. Vandaag behandelt de vijfde kamer der rechtbank gepresi deerd door mr. V. G. A. Bol, de straf zaak tegen II. J. Bunning, stratenmaker van beroep te Amsterdam. De man wordt er van verdacht, dat hij op li Mei openlijk met vereende krachten geweld heeft gepleegd tegen den leider van den N.S.B., ir. A. A. Mussert, F. W. Woelcken en J. C. M. Otto, die zich in een auto bevonden. VerdachLo zou, terwijl hij zich bij een groote groep personen op den openha ren weg bevond, met groote kracht tweemaal van korten afstand een klin ker naar de auto hebben geslingerd. Na het voorlezen van do dagvaar ding door den officier mr. J. Kist vroeg de president of alle getuigen aanwezig zijn. Neen president, zegt de deurwaarder. Ir. Mussert en getuige Schut zijn niet verschenen. De zaak wordt toch voortgezet. Verdachte geeft een relaas van het gebeurde,, zooals zich dit volgens hem heeft toegedra gen. Hij had gehoord, dat ir. Mussert op het Blauwe Zand was. ,„Ik dacht, die wil ik ook wel eens zien Bij het relle tje, dat ontstond toen ir. Mussert do woning, waar hij een bezoek gebracht had, verliet, werd verd volgens zijn zeggen door ir. Mussert geslagen. Ook viel er een schot. Verdachte was toen zoo boos geworden, dat hij steenen op genomen had en naar de auto had ge gooid. Inmiddels is ir. Mussert verschenen. Hij wordt als eerste getuige gehoord. Als beroep geeft get. civiel-ingenieur op. Getuige vertelt dan uitvoerig hoe hij na het verlaten van de woning van Zoutberg werd bedreigd. Toen hij met zijn chauffeur en een 11.9 11.9 12.9 13.9 14.9 15.9 16.9 15.9 15.9 16.9 Amsterdam Halle/Leipzig Budapest Athene Rhodus Alexandrië Bagdad Basra Djask Karachi Jodhpur Allahabad Calcutta Rangoon Bangkok Penang Medan Singapore Palembang Batavia Bandoeng C/3 16.9 15.9 15.9 16.9 15.9 14.9 13.9 12.9 11.9 11.9 fotegraaf tenslotte de auto had bereikt regende het steenen op de auto. Het was aldus getuige aen bombarde ment. De verdediger mr.Rodrigues de Mi randa, stelt een aantal vragen. Verdediger: Was u ervan op de hoog te, dat daar op het Blauwe Zand her haaldelijk ongergeldheden voorvielen? Getuige: Dat was mij bekend. Verdediger: Wiet getuige Mussert dat te IJmuiden een aanslag in elkaar is gezet van communisten op N.S.B.'ers en dat dit voor reclamedoeleinden is ge filmd. De president laat deze VTaag echter niet no© .Verdediger: Droeg u altijd een zweep je bij u? Ook deze vraag laaf de president niet noe. Verdediger: Weet ir. Mussert, hoe lang cr verloopen is tusschen het lossen van het revolverschot en het gooien met steenen? Getuige: dat is een kwestie van een zeer korten tijd. Enkele seconden. Hierna wordt de chauffeur Schut, die gelijk met ir. Mussert ter zitting is ver schenen, gehoord. Hij geeft toe een schot te hebben gelost omdat hij zich ernstig bedreigd gevoelde. Het tijdsverloop tusschen het schot en het werpen van de steenen is slechts zeer kort. Getuige Strieker komt dan voor het hekje. Hij beschrijft de scene, die zich op het Blauwe Zand heeft afge speeld. Toen ir. Mussert het huis ver liet, had getuige geroepen: „Vrijheid voor kerk en staat,,' want aldus get. ik ben katholiek. Hij had, nadat ir. Mussert ruzie had gehad met Melchers, éénmaal met een 6teen zien gooien door verdachte. Verdachte stond op den rijweg, afzon: derlijk van een groep menschen en toen de auto wegreed, vloog een steen door de lucht. Een volgendo getuige heeft het relletje vanuit zijn raam gevolgd. Korten tijd nadat ir. Mussert de woning verliet raakte hij handgemeen met Mel chers. Even later viel een schot, waarna de auto wegreed. Bunning stond op straat met een klinker in de hand. Hij gooide en getuige hoorde glas rinkelen. Pres.: Hebt u door meer menschen zien gooien. Er zijn nog meer deuken in de auto. Getuige had echter alleen B. bezig- gezien. Wel hadden meer menschen steenen in de hand. Een juffrouw, die ook in de rumoerige Blauwe zand buurt woont, geeft 'n be- schrij ing van de gebeurtenissen op den 14dcn Mei. Haar verklaringen wij ken niet af van die van den vorigen ge tuige. Zij beschrijft plastisch hoe Ir. Mussert een zweepje uit de zak haalde en hiermede op het gezicht Melchers sloeg. Even later viel een 6chot. Toen de auto wegging gooide Bunning zijn steen. Onk had getuige gezien, dat er een fotograaf aan het werk was, „ik dacht, wat mal, dat hij een fotograaf bij zich heeft". Er werd gescholden, maar men gooide nog niet met steenen. De chauffeur trok een revolver en vuurde Toen reed de auto weg en op dat oogen- blik gooide men met steenen. Zij had echter niet gezien, dat verdachte gooide. Getuige had Ir. Mussert tegen Mei chers hooren zeggen: „Als ik aan het bewind kom, 6teek ik het Blauwe Znnd op vier punten in brand." Ir. Mussert vraagt nu het getui genverhoor is geëindigd „of hij mag vertrekken. De verdediger verzet zich hier echter tegen, zoodat de N.S.B.-lei- der in de zaal blijft. Requisitoir Het woord is 'dan aan 'dan officier van justitie mr. Kist, die in zijn requisitoir zegt, dat hij in deze zaak geen elemen ten heeft kunnen ontdekken, die de groote belangstelling van vandaag wet tigen. Spr. beschouwt de zaak als hoogst eenvoudig. Er zijn een aantal personen op 14 Mei geweest, die steenen naar de auto van ir. Mussert wierpan. Een steen is tegen het beschermde raam gekomen, waarachter zich het hoofd van Ir. Mussert bevond. Gelukkig zijn er geen ernstige ongelukken gebeurd. Wat hier gebeurd is, isfcechter zeer laakbaar. Dit is geen wijze van optre den in een land, dat prat gaat op zijn groote beschaving an dat er trot6ch op is, dat er voor zijn bevolking groote vrijheid bestaat. Het doet spr. genoegen dat verdachte, een ronde Jordaner, een ruiterlijke bekentenis heeft afgelegd. Hij is geen achterbaksche man, maar hij steekt wel eens te gauw zijn handen uit Ilc vrees, dat hij zich heeft laten ophitsen door de mannen, die naast hem stonden. Bij de 6trafmaat over woog spr. dat de feiten ernstig zijn, verd. reeds eerder is veroordeeld, doch ook, dat hij misschien slachtoffer is van anderen. Spr. vorderde zes maanden ge vangenisstraf met aftrek van den tijd in voorarrest doorgebracht (ruim drie en een halve maand). Na het requisitoir komt mr. van Ves- sem naar voren om uit naam van Ir. Mussert te vragen of hij nu weg mag gaan. Weer verzet do verdediger zich, doch de president geeft alle getuigen verlof heen te gaan. Intusschen is de belangstelling in 'de zaal zeer groot geworden. Zeer vele ad vocaten hebben achter de advocaten- banken, die dicht bezet zijn, een plaats je gevonden. BOEKBESPREKING Met de medewerking van de tech nische commissie, welke belast was met den bouw van het Prinselijk jacht „Piet Hein", heeft de Koninklijke Ne- derlandsche Boekdrukkerij H. A. M- Roelants te Schiedam een met veel zorg samengesteld 70 bladzijden dik ge denkboek uitgegeven, handelende over het Prinselijk jacht. Na een inleidend woord van mr. t. J. A. Trip, de voorzitter van het alge- meene comité tot aanbieding van een nationaal huwelijksgeschenk behandelt eerst kolonel J. C. M. Warnsick de ge schiedenis van onzen vecht-admiraal Piet Hein, wiens roemruchte daden na driehonderd jaar nog steeds populair zijn, meer in elk geval dan die van zijn even verdienstelijke collega's De Ruyter, Tromp, Evertsen en anderen. G. C. E. Crone schrijft over een onder werp, dat zeker opnieuw actueel is ge worden, namelijk de voorgangers van de Piet Hein. Dc naaste voorouders wa ren stoomjachten, daarvoor de prinsen- jachten, een gedurende 200 jaren vrij wel onveranderd soort schip. De voor gangers waren echter geenszins plezier- Een oude gravure van de verovering van de zilvervloot, welke voorkomt in „Het Prinselijk jacht. Piet Hein". jachten, zooals de Piet Hein, doch zij dienden als reisgelegenheid in dienst van den staat evenzeer als voor par ticuliere doeleinden als tot den hofstaat behoorend. Verschillende deskundigen wijden dan verder aandacht aan het huwe lijksgeschenk voor ons Prinselijk Paar, Ernst Crone vertelt hoe het jacht tot stand kwam en ir. W. P. A. van Lam meren, ingenieur bij het scheepsbouw kundig proefstation te Wageningen schrijft over het onderzoek naar den vorm van het model. H. C. A. van Kampen, de hoofdre dacteur van de Waterkampioen be schrijft don de inrichting van het jacht en laat den lezer kennis maken met den kapitein, Otte Blom. Dezelfde schrijver behandelt de gedenkenswaar- dige oogenblikken van de tewaterlating en de overdracht. Het werk is rijk geïllustreerd met goede foto's en producties (waarvan de ongeveer een meter lange, uitslaande panorama-foto van de vlootrevue vooral de aandacht trekt), waardoor het een waardevolle herinnering blijft vormen aan feiten, waarin heel Nederland heeft meegeleefd. Pleidooi De verdediger, mr. A. R. Rodrigues de Miranda, zegt in zijn pleidooi, dat ver lachte, na aanvankelijk ontkend te heb ben, later ridderlijk bekende. Men moet rekening houden met de omstandigheden waaronder dit feit is gebeurd. Ir. Mussert is in de buurt, waar v ele politieke tegenstanders wonen, ver schenen toen de verkiezingen voor de deur stonden. Hij had, zogals alle dic tators of would-be-dictators reclame en propaganda noodig. Het is niet zoo be langrijk of B. gegooid heeft, het gaai 'nier om het principe van de vrijheid, of men het recht heeft zich tegen een aan randing to verdedigen. Op juridische gronden bestrijd pl. de tenlaste gelegde openlijke geweldpleging met vereonigde krachten. Deze „vereenigde krachten" ontbreken geheel. De officier legt dit wel ten laste, doch hij heeft dit niet kun nen bewijzen. De getuigen zeggen: „We hebben B. zien gooien, maar niemand anders". Openbaar geweld is het geweld, waar door de openbare orde wordt ver stoord. In dit geval was daarvan geen sprake. Inbreuk op de openbare orde is niet gemaakt. Daarop was B.'s op zet geen oogenblik gericht geweest en ook van „bewuste samenwerking" kan niet gesproken worden. Toen verd. B. gooide was die openbare orde reeds ver stoord, maar niet door verdachte, maar door ir. Mussert c.s. en zijn fotograaf, die als een gek rondsprong om foto's te maken. Die openbare orde is verstoord door de vechtpartij MussertMelchers en door het schieten van den chauffeur. Juist in het armste deel van Am sterdam, waar slechts 17 menschen op de N.S.B. zouden stemmen met de verkiezingen, verscheen ir. Mus seri met zijn auto's, zijn chauffeurs en zijn hoffotograaf. Men lokt een daad uit voor politieke propaganda cn toept dan: „terreur, terreur". Alle Nederlandsche couranten zijn het er over een6, dat ïfier van provoca tie mag worden gesproken. Spr. her innert aan het gebeurde te IJmui den. „Dit zijn handelingen, die men voor de komst van deze wereldher vormers niet kenden". Ir. Mussert had den plicht gehad zicb aan het milieu van het Blauwe Zand aan te passen, toen hij daar heen ging. De fMograaf gaat rnee in de hoop „een aardige foto" te kunnen maken. Neen, men had bewijsmateriaal noodig van bet relletje, dat met zekerheid verwacht kon worden. De man, die met een revolver heeft geschoten loopt vrij rond. Deze ver dachte, die een steen wierp zit reeds drie en een halve maand in het Huis van Bewaring, terwijl hij ongetwijfeld uit noodweer heeft gehandeld. Pl. drong met klem aan op vrijspraak, subs, riep hij de clementie van de rechtbank in. waarna hij de onmidel- lijke invrijheidstelling van verdachte verzocht. Dc officier verzette zich tegen de in vrijheidstelling, welke na raadkamer werd afgewezen. Vonnis 30 September. Proces-verbaal opgemaakt tegen twee ingezetenen van Beverwijk De politie te Beverwijk heeft proces verbaal opgemaakt tegen twee inwo ners dier gemeente wegens het ronselen van verschillende plaatsgenooten voor Spanje. Een en ander moet nauw ver band houden met d6 Haarlemsche zaak, waarvoor reeds eenige personen zijn aangehouden en in arrest gesteld. Tot arrestatie kon dc Beverwijksche politie niet overgaan, daar de wet daarin niet direct voorziet. Bekend is, dat bedoelde personen negen jongemannen naar het Spaanscho front hebben gezonden, waar van vaststaat, dat vier van hen zijn ge sneuveld. Het onderzoek wordt bemoeilijk, door. dat de ouders en andere familieleden van de geronselden geen inlichtingen willen verstrekken. UIT DE STAATSCOURANT Onderscheidingen Bij K.B. van 18 Augustus 1937 is be noemd tot Ridder in de Orde van Oran- je-Naesau W. Hooijkaas, voorzitter van de Nijverheidsvereeniging te Schoon hoven. Bij K.B. van 3 Augustus 1937 is be noemd tot Officier in de Orde van 0ranje-Na6sau: mr. C. A. Kingma, voor zitter van de commissie van beheer van het Provinciaal, Stads- en Academisch Ziekenhuis te Groningen. Bij K.B. is aan den tolk der le klasse, met den persoonlijken titel van vice- consul der Nederlanden, werkzaam aan het consulaat-generaal der Neder landen te Tanger. Jhr. R. E. F. J. Testa, de persoonlijke titel van consul der Ne derlanden verleend. P .T .T .-dienst Bij K.B. van den 13en September 1937 is aan den ingenieur der Telegrafie en Telefonie Ir. F. Westerveld op zijn ver zoek eervol ontslag verleend met in gang van 16 September 1937. Zuiderzeewerken Bij K.B. is aan den technischen-amb- tenaar bij den dienst der Zuiderzeewer ken in vasten dienst J. L. R. Stöcker te s-Gravenhage op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Landbouwonderwijs Bij beschikking van den minister van economische zaken zijn voor het tijd vak van 1 October 1937 tot 1 October 1938, wederom benoemd tot leeraar aan de rijkslandbouwwinterschool ta Drag- ten, W. van Marie en D. Rijpkema, bei den aldaar. Bij beschikking van den mintster van economische zaken is, voor het tijdvak van 1 October 1937 tot 1 October 1938, benoemd tot tijdelijk leeraar aan de Rijkslandbouwinterschool te Leeuwar den Ir. P. Stallinga aldaar. Bij beschikking van den minister van Economische zaken zijn, voor het tijd \ak van 1 October 1937 tot 1 October 1938, wederom henoemd tot tijdelijk lee raar aan de middelbare landbouwschool te Groningen, S. Nienhuis en Ir. W. Pasma beiden alddar. Bij beschikking van den minister van economische zaken is voor het tijdvak van 1 October 1937 tot 1 October 1938, wederom benoemd tot leeraar aan de Rijkstuinbouwwinterschool te Hoorn, W. Nijboer, aldaar. Vreemde onderscheiding Bij K.B. van 10 September 1937 16 aan mr. Th. L. Palte, adjunct-secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor 's-Gravenhage, te 's-Gravenha ge, verlof verleend tot het aannemen van het onderscheidingsteeken van Of ficier der Orde van Verdienste („Mérite Agricole") van Frankrijkj Drie Hagenaars in arrest gesteld ROTTERDAM, 16 Sept. Een koop* man hier ter stede had van eenige Haagsche jongelui het verzoek ontvan gen eens met hem te mogen praten. De ontmoeting had plaats in een café aan den Coolsingol. Daar vertelden de Hage naars den koopman, dat zij iets van hem wisten, wat hij zeker wel niet graag bekend zou hebben. Zij vroegen 10.000 voor hun zwijgzaamheid. Tijdens de onderhandelingen over dit bedrag werden de twee bezoekers onrustig, blijk baar ontdekten zij onraad en zij stelden daarom voor naar een café in de Aerl van Nacsstraal te gaan. De koopman had daar niet het minste bezwaar tegen, daar hij een vriend gezien had en deze had kunnen vragen de politie te waar schuwen. Toen het drietal dan ook in het andere café kwam waren daar al een paar rechercheurs, die de Hagenaars in arrest stelden. Het bleken te zijn de 24-jarige D. M. de B. en de 31-jarige C N. van D. die zijn opgesloten wegen» poging tot afpersing. Hieronder volgt het overzicht van den stand der rijksmiddelen ultimo Augus tus jl. Directe belastingen: Bedrag raming 110.300.000. Kohieren zuiver bedrag 90.290.793.02. Zuiver bedrag kohier en voor den vo rigen dienst tot en met dezelfde maand van het vorige jaar 81.628.031.66. Overige middelen: 1/12 der raming 31.143.750. Opbrengst Aug. 1937 37.120.075.15. Opbrengst Aug. 1936 31.465.036.25. Opbrengst eerste S maanden 103" 289.952.636.87. Opbrengst idem 1936 235.592.528.56. DE POSTVLUCHTEN AMSTERDAM, 16 September. Za terdag, 18 September a.s., zal het KJ* M.-vliegtuig „Nandoe" van Amsterdam naar Batavia vertrekken. De bemanning van het vliegtuig ?8' bestaan uit de heeren: E. E. Hulsebos (gezagvoerder), A. van Oorschot (tweede bestuurder), M. Veenendaal (werktuig kundige) en H. E. Moulijn (radiotele- grafiet). De post voor het toestel moet uiterlijk Vrijdagavond te Amsterdam zijn DE „NAUTILUS" IN ESBJERG 's-GRAVENHAGE, 16 Sept. Bij het departement van defensie is bericht ontJ vangen, dat H. Ms. „Nautilus" heden to Esbjerg iö aangekomen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 8