Vorst Cobra Europa spreekt met Amerika N. B. C. REPORTAGE „Hallo, here the K. L. M." Het clubgebouw „Sunlight" Iets over de inrichting Betalingscontingenten voor Duitschland Teraardebestelling Herman Robbers Tal van letterkundigen aan de groeve DE RIJTOER DOOR DEN HAAG Nieuwe verkeerstunnel te Dordrecht geopend Waar zijn de Postvliegers! Auto rijdt in op groep kinderen Heffing op margarine oliën en vetten Door MARK CHANNING Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 20 SEPTEMBER 1» Acht vliegers boven Europeesche wereldsteden maken contact met de Amerikaansche luisteraars De National Broadcasting Company van de Vereenigde Sta ten, de grootste Amerikaansche om- roepmaatschappij N.B.C., wilde haar hoorders weer eens iets nieuws bie den en deed dat vanavond in den vorm van een experiment, dat de mo gelijkheid moet aantoonen, niet al leen om uitzendingen van ver uit el kaar gelegen plaatsen zoodanig op to vangen en te relaleeren, dat zij als geheel opnieuw uitgezonden kunnen worden, maar tevens om dat te doen als de relais-punten geen vaste, er gens gevestigde zenders zijn, maar kleine bewegende en beweeglijke zenders, zooals uit brandweer- en politieauto's, en uit vliegtuigen. Daartoe startte gisteravond te ruim 8 Uur van Schiphol het D.C. 3-vliegtuig der K.L.M., P.H.-A.L.P., de „Pelikaan", bestuurd door den gezagvoerder Hon- dong, voor een korte vlucht boven Am sterdam en een gedeelte van do Noord zeekust tusschen IJ muiden en Noord- wijk. Teneinde de proof op overtuigende wijze te nemen heeft de N.B.C. de me dewerking ingeroepen van acht verschil lende Europeesche landen Op het vast gestelde tijdstip zijn in acht hoofdsteden verkeersvliegtuigen opgestegen met een speciale zendinstallatie aan boord, door middel waarvan het vliegtuig zich op een nauwkeurig bepaald tijdstip moest melden. Daarvoor had elke machine slechts tien seconden toegemeten gekre gen. Via een grondstation in het betrok ken land moest dit worden opgevangen en vandaar per telefoonkabel naar Bern worden geleid, waar'het centrale knoop punt was en waar men verhonden was met den volkenbondszender te Genève, welke op de kort egolf de aldus ontvan gen en onmiddellijk na elkaar uitgespro ken aanmeldingen der vliegtuigen naar de Vereenigde Staten uitzond. Hier moest het te New York worden opgevangen om via het Nationale radionet ten gehoore van de vooraf op de hoogte gestelde Amerikaansche luisteraars te worden ge bracht. Het Nederlandsche vliegtuig was aan de beurt onmiddellijk na het te met het zelfde doel opgestegen S a b e n a-vlieg tuig cn zou onmiddellijk gevolgd worden door het boven Berlijn vliegede toestel der Deutsche Lufthansa. Aan boord van de nieuwe „Pelikaan" had men voor dit doel een speciale repor- lage-zender geplaatst met een capaciteit van circa 100 watt en werkende op een golflengte van 55 meter. Het grondsta tion van den rijksberichtendienst op Schiphol was per telefoon verbonden met het centrale knooppunt te Bern en kon dus meeluisteren naar de daar ont vangen uitzendingen uit de andere vlieg* tuigen. Op de gewone luchtvaartgolf van 952 stond Schiphol in verbinding met do „Pelikaan" en kon aldus draadloos den marconist waarschuwen, onmiddellijk nadat de Belgen zich hadden gemeld: „nu jullie beurt". Terstond klonk de stem van den speaker: „Hallo, hallo, here the K.L.M.-machine D.C. 3 „Pelikaan", fly ing over Amstedam, piloted by Jack Hondong" Hiermee had het K.L.M.-vliegtuig zijn opdracht vervuld. De uitgezonden woorden werden te Noordwijk door het zendstation Nora opgevangen en per telefoon doorgegeven naar Bern en van daar via Genève naar Amerika, waar de luisteraars binnen een tijdsverloop van vijf minuten gehoord hebben hoe acht vliegtuigen, vliegende hoven acht verschillende Europeesche steden, zich na elkaar gemeld bobben tenminste, indien de uitzending geslaagd is en de ontvangst goed was. Daarom trent zal men binnen enkele dagen rap port ontvangen. Inmiddels bestond ook van de zijde der Nederlandsche P T.T., van de Nozema en van de. Nederlandsche Seintoestellenfabriek belangstelling voor dit experiment. Uitgevoerd naar ontwerp van Ir. Meischke De officieole opening van het nieuwe ontvangst- en clubgebouw „Sunlight"- te Vlaardingcn, waar omtrent wij in ons avondblad van Zaterdag reeds een en ander meld den, geschiedde in tegenwoordig heid van zeer vele autoriteiten. Wij zagen onder meer de heeren A. Hartog, directeur Unilever N.V, Rotterdam, C. W. Barnish, direc teur Unilever limited Londen, E. K. Fabian en C. Baardman, directeu ren der Levers Zeep Mij. Rotter dam. Wat het gebouw zelf betreft, het is in moderne landhuisstijl uitgevoerd naar ontwerpen en onder leiding van ir. M. C. A. Meischke, boofdleeraar in de Bouwkunde aan de Academie voor Beeldende Kunsten en Technische We tenschappen te Rotterdam. Met den bouw werd op 1 Mei van dit jaar be gonnen door den aannemer Vellekoop te Rotterdam. Zooals het gebouw thans is verrezen, is het met het front gele gen naar het lommerrijke recreatie park voor het personeel, dat reeds sinds jaren op het. terrein der Sun- light-fabrieken aanwezig was. Het groot e terras, dat door een kap van royale afmetingen wordt overluifeld, ligt uiterst gunstig op het Zuiden. Het inwendige van het gebouw bestaat uit een groote zaal. omgeven door gan gen en dienstvertrekken; de groote zaal, ruimte biedende voor ca. 300 personen, is voorzien van een toofteel met een ca bine voor filmvoorstellingen. Aan de overzijde van de zaal, waarvan de wand, die op het terras uitkomt, geheel uit openslaande glazen deuren bestaat, be vindt zich een bar en hierachter ligt de keuken. De zaal is uitgevoerd in ivoor kleurige betimmering met een donker roodkoperen lamhrizeering, van onde ren afgezet met binten van coromandel- hout. Deze lamhrizeering is omgeven door een roodkoperen omlijsting. De zaal maakt door de warme tinten on het veelvuldig gebruik van rood koper een gedistrhgeerden en intiemen indruk. Deze wordt verhoogd door een zeer in genieus systeem van indirecte verlich ting. De uitvoering van de betimmering oil verlichting is geschied door en naar ont werp van den binnenhuisarchitect A. Th. Peet te Den Haag. De groote zaal kan door opvouwbare schotten volgens een geheel nieuw systeem desgewenscht verdeeld worden in een groote en een kleine zaal of in drie kleine zalen, dit met het oog op het tegelijkertijd ont vangen van meerdere gezelschappen. Naast de keuken is de bestuurskamer van de Personeelsvereniging „Sun light" gelogen, die geheel in crème en Wit is gehouden en een soberen, doch voornamen indruk maakt. Tegenover de zaalzijde der gangen be vinden zich aan weerszijden garderobes voor de bezoekers, doch die zoodanig zijn ingericht, dat zij ook door de leden der Sportvereniging Sunlight als kleed kamers kunnen worden gebruikt. De kleedkamers zijn voorzien van wasch- tafels. douche-inrichtingen, enz. Do gordijnen en het tooneelgordijn zijn uitgevoerd in ivoor tint met zilver glans. Tegenover het tooneel prijkt al9 eenwandversiering het portret van wij len Viscount Leverhulm, den grond vester van het vandaag over de geheel e wereld verspreide Lever concern, ge kleed als Peer van Engeland, naar een bpkend schilderij. De stichting van dit fraaie ge bouw getuigt zeker van gezonden durf en initiatief van de Directie van de Lever's Zeep Maatschappij op het gebied van sociale zorg voor de em ployés. Wij twijfelen dan ook niet, of het personeel van do Sunlight Zeepfabrieken zal dit schitterend blijk van belangstelling in zijn wel zijn ten zeerste op prijs weten te stellen. Voor het vierde kwartaal wederom verhoogd De Regeeringspersdienst meldt: De Nederlandsche en de Duitsche regee- ringscommissies hebben van 15 en 18 September te Berlijn vergaderd voor de vaststelling van de bctalingscontingen- ten voor den uitvoer van Nederlandsche en Ned.-Indische goederen naar Duitsch land gedurende het vierde kwartaal van 1937. In verband met de stijging van den Duitschen uitvoer naar Nederland was het mogelijk voor het vierde kwartaal de betalingscontingenten voor den Ne- derlandschen uitvoer naar Duitschland wederom te verhoogen.. Daarbij werd vanzelfsprekend met de seizocnschommelingen rekening ge houden. DOOR TREIN GEGREPEN EN GEDOOD WARMOND, 19 Sept. Vanmorgen omstreeks kwart voor twaalf is op den overweg alhier de 45-jarige R. uit Oegst- gcest door eeu trein uit de richting Am sterdam gegrepen en gedood. Het stoffe lijk overschot van het slachtoffer is naar het ziekenhuis te Warmond ver voerd. De trein, die op weg was naar Leiden, kwam daar 17 minuten te laat aan. Het nieuwe recreatiegebouw der Sunlight fabrieken Mevrouw Top van Rhijn-Naeff geeft uiting aan de dankbaar heid voor het vele dat de overledene voor de Ne derlandsche letterkunde heeft gedaan Zaterdagmiddag is Herman Robbers op de begraafplaats Weeterveld te Vel- sen begraven. Zijn stoffelijk overschot is ter ruste gelegd in den schoot van een hoogen duintop, en tal van letter kundigen en bewonderaars van Herman Robbers hebben hem naar zijn laatste rustplaats geleid. Tevoren vond in de ontvangkamer een eenvoudige plechtigheid plaats, die op de tallooze aanwezigen een diepen indruk maakte. Mevrouw Top van Rhijn—Naeff en de Vlaamsche letterkundige Lode Zielens hebben in schoon© woorden den over ledene gehuldigd en hem dank ge bracht voor hetgeen hij voor de Neder landsche letterkunde heeft gedaan. Het was de wensch van Herman Robbers, zeide mevr. van Rhijn-—Naeff, dat zij een der weinigen, die zijn overgebleven, van hen, die met hem jong zijn ge weest en met hem oud zijn geworden een laateten groet bracht. Spreekster herdacht Arie Prins en Jac. van LooiJ, die hem zijn voorgegaan en die veel aan hem verschuldigd waren. Herman Robbere was een harde werker, die daarbij veel van gezelligheid hield. HU was al daarom de geboren romanschrij ver, omdat hij de werkelijkheid in den mensch ontdekte. Voorts bracht spreek ster den overleden© hulde voor hetgeen deze gedaan heeft voor Elsevier's maandblad, dat buitenlanders ons heb ben benijd. Hij was een geboren letter kundige van het haast uitgestorven rae van boekenminnaars. Zijn „Van stilte en stemming" moet in de nobele 6feer van zijn boekenkamer zijn ontstaan. Spreekster eindigde met een persoonlijk dankwoord. Na de treffende woorden van Lode Zielens, die hierop volgden, dankte nog een broer van den overledene voor het geen deze voor de familie is geweest. Onder degenen, die de baar volgden toen deze naar de groeve werd gedra gen merkten wij o.a. op Jan Prins na mens de Maatschappij der Nederland sche Letterkunde te Leiden; Albertine Draaijer de Haas, die namens „Oefening Kweekt Kennis", den Haag, een bloem stuk op de baar legde: Frans Mijnssen namens de Rijkscommissie van advies terzake subsidie aan letterkundigen; mr. P. Drooglcever Fortuyn, burgemees ter van Rotterdam; dr. J. P. Bierens de Haan, voorzitter, Fehna de Meyier, se cretaresse en 'Herman Salomonson, bestuurslid van den P.E.N.-club. Else- viere Uit gevers Mij was vertegenwoor digd door de directeuren de heeren J. C Andriessen en dr. J. G. van Gelder en door ir. W. J. Burgersdijk, commissaris. De Vcreoniging van Letterkundigen werd vertegenwoordigd door Frans Bas- tiaanse. Verder waren aanwezig tal van letterkundigen, o.a. mevr. Ina Bou- dier—Bakker, Emmy van Lokhorst, Marie van Zeggelen, Marie Schmitz, J. F. Beijers, J. W. Schotman, H. A. Ladru mevr. Moulijn, Victor van Vriesland Laurens van der Waals en de Vlamin gen Fr. Verschooren en Gerard Wal schap. Verder waren aanwezig de hee ren J. Stokking. secretaris van de Ver. van Boekbinderspatroons; D. Hudig, prof. dr. G. A. van den Bergh van Eijsinga, prof. N. van Wijk. voorzitter der Nederlandsche commissie voor in telectueele samenwerking; dr. P. H. van Moerkerken, enz. Nadat de kist in het graf was neer gelaten sprak mevrouw Robbers eenige woorden van dank tot de aanwezigen voor hun belangstelling. DE VLIEGTOCHT VAN IR DE KOK De beide Nederlandsche vliegers, op weg naar Zuid-Afrika, de heeren ir. De Kok en Schmidt Crans, zijn Zaterdag te Cairo aangekomen. Alles is wel. Welke route de Koninklijke stoet zal nemen 's-Gravenhage, 18 Sept. De rijtoer welke H.M. de Koningiu Dinsdagmiddag a.s., na afloop van de opening der zit ting van de Staten-Generaal, zal maken, gaat langs de volgende route: Vertrek Palei9 Noordeinde om 16 uur, Noordeinde, Zeestraat, Bazarstraat, rechtsaf Trompstraat, linksaf Hugo de Grootstraat, rechtsaf Prins Hendrik straat, Prins Hendrikplein, Prins Hen drikstraat, Koningsplein, Weimarstraat, Regentesseplein (linker rijweg), Regen- tesselaan (linker rijweg). Loosduinsche- weg (linker rijweg), Lijnbaan (linker rijweg Prinsegracht (midden rijweg tot Brouwersgracht, daarna rechter rijweg), Groote Markt, Luthersche Burgwal. Ge dempte Burgwal, Gedempte Gracht, rechtsaf Spui, linksaf Houtmarkt, Nieu we Haven, Plctterijstraat, Scheldestraat, Maasstraat, Zuidoost Buitensingel, Rijn straat Te ongeveer tien minuten voor vijf zal de stoet daar arriveeren aan het Staats spoorstation, vanwaar de Koningin, zoo als bekend, naar het Loo vertrekt. De Krispijnwijk had bij deze gelegenheid vele feestelijk heden georganiseerd Zaterdagmiddag is onder enorme be langstelling de nieuwe verkeerstunnel te Dordrecht, die do oude stad onder den spoorweg door verbindt met. de z.g. Krispijnwijk, offdcieel in gebruik geno men. Burgemeester Bleeker hield de ope ningrede, waarin hij een historisch exposé gaf van de wording van den tunnel en de groote werken, die tege lijkertijd zijn uitgevoerd n.l. de riolee- ring der Vuile Vliet en de uitvoering van een grootsch wegenplan in aanslui ting op den rijksweg naar de Moerdijk- brug. Spr. memoreerde de groote moei lijkheden, vooral van financieelen aard, die aan de tot stand koming van dit alles waren verbonden en hoe tenslotte met medewerking van het werkfonds do plancn verwezenlijkt konden wor den. Namens de hoofddirectie der Neder landsche Spoorwegen voerde ir. A. Plomp het woord, die er op wees» dat de spoorwegen met genoegen hun mede werking aan het opheffen van het ver keersobstakel, dat de overweg was, hadden verleend. Nadat nog namens de Krispijnhewo- nei's was gesproken en een gelegen heidslied door de duizenden aanwezi gen was gezongen, werd een grappige samenspraak gehouden door een aan tal historische figuren. Tenslotte knipte mevrouw Bleeker— van Lookeren Campagne het afsluit- lint door, waarna de genoodigden den tunnel doorwandelen, gevolgd door een interessanten optocht met tal van mu ziekcorpsen. De Krispijnwijk heeft ver- er tal van feestelijkheden georgani seerd. die werden ingezet met een wie lerwedstrijd. De kosten van den tunnel, den we genaanleg en de groote rioleringswer ken hebben 1.040.000 bedragen. Mr. P. J. OUD EN DE V.D.B. Naar de Avondpost van welingelichte zijde verneemt, ligt het in de bedoeling op de eerstvolgende jaarvergadering van den Vrijzinnig-Democratische Bond Mr. P. J. Oud te verkiezen tot lid van het dagelijksch bestuur der partij, om hem daarna te benoemen tot voorzitter van den Bond. Daarmede zal het leiderschap van de Kamerfractie en dat van de partij in één hand worden gelegd. Tot dusver waren beide functies gescheiden. De voorzitter van de V.D. Kamerfractie was alleen lid van het hoofdbestuur zonder meer. De heer Oud heeft zich reeds bereid verklaard een benoeming tot lid van het dagelijksch bestuur aan te nemen. Hoeveel dagen zijn ze onderweg! 2 5 5 2 18.9 18.9 19.9 15.9 15.9 16.9 17.9 18.9 19.9 Amsterdam Halle/Leipzig Budapest Athene Rhodus Alexandrië Bagdad Basra Djask Karachi Jodhpur Allahabad Calcutta Rangoon Bangkok Penang Medan Singapore Palembang Batavia Bandoeng 19.9 18.9 17.9 16.9 15.9 15.9 19.9 m 18.9 Zeven kinderen gewond Te Heemstede reed Zaterdagavond oj den Heerenweg in de richting Haar lem een auto, met als leerling-chaijl- feuse mevrouw R. de V., geb. ten K. onder toezicht van den heer A. A. vai M., beiden wonende te Vlaardingen. Éven voorbij de buitenplaats „Grof nendaal", wilde de bestuurster een aut:- passeeren. Daar evenwel uit de richtin: Haarlem eenige auto's naderden, trachi te mevrouw De V. haar voorrijdt rechts te passeeren. Tegelijkertij!, kwam uit de Van Merlenlaan een ante Uit voor een hotsing wilde mevrour De V. de Van Merlen inrijden. De her Van M. greep echter het stuur om |i trachten het erf van huize „Zuide: hoek" op te rijden. Dit bleef echter b een poging. De auto botste tegen er paal van het hek van de villa. Juist wj uit de Van Merlenlaan een groep vai negentien kinderen van het Doopsgezii- de Kinderhuis te Haarlem met een lek ster het hek voorbijgeloopen. Na de bo 6ing met den paal schoof de auto no; een eind door, waarbij de wagen achte op de groep kinderen inreed. Een zt vental werd hierbij gewond. Van der moesten, er drie met beenbreuken et andere verwondingen naar het Dia« nessenhnis te Haarlem worden ver voèrd. Een voorbijkomend geneesheer later bijgestaan door drie dokters ui Heemstede, verleende bij dit ongeluk d? eerste hulp. Dé vier lichtgewonde kin deren zijn naar het Doopsgezinde Kin derhuis teruggegaan. Verhooging met 1 ct. per K.G. Van bevoegde zijde vernemen wij, dal de heffing op margarine, vetten en oliën met ingang van heden wordt ver hoogd met 1 cent per kg. Aangezien door den JNIinister. vas Economische Zaken de wensch w&! uitgesproken, dat de per 29 Augustus 1.1. plaats gehad hebbende verlaging van bedoelde heffing geheel aan den consument ten goede zou komen en dil ten aanzien van margarine en vetten niet mogelijk was voor zoover deze pro ducten in verpakkingen van kg. wor den gedetailleerd, is het noodzakelijk de toegepaste verlaging van de heffing op margarine en vetten tot 4 cent te beperken. In verhand hiermede was het nood- zakelijk ook de heffing op oliën m<?'< een cent te verhoogen. FEUILLETON Ned. bewerking door MARIE DE BELMONTE 15) Omlijst door slanke rose en zwart marmeren zuilen strekten zich als een rij verrukkelijke fresco's de sprookjes achtige tuinen van het paleis uit. waar in, volgens zeggen van Chirine. elke» dag een honderdtal tuinlieden werkte. „Heusch", verklaarde de jonge Perzi sche geruststellend, terwijl haar haod streelend over het lange haar van Gul- bundun gleed, dat ab een gouden stroom het kind tot in het midden hing „Ik zal er mijn Heer over spreken. Ilij doet altijd alles, wat ik hem raad", ver volgde ze fier Chirine scheen zoo zeker van haar macht, dat Diana opnieuw moed kreeg Wie weet of alles wel beschouwd, haar toestand niet gunstiger was, dan hij leek? Misschien bracht elk uur haar nader bij Colin Gray. De bedreiging van Alam Khan, hot leven van den resident betreffende, kwam haar weer in herinnering. „Denk je", vroeg ze. dat je Heer mij zal toestaan mijn vader te spreken?" „Te vader?" Verwonderd trok Chirine haar boog vormige wenkbrauwen omhoog. „Je vader is riict bij mijn Heer. Ik heb hooren zeggen, dat voor 't oogen- blik het te gevaarlijk was de hand op hem te leggen." Dit was een heele opluchting voor Diana. Alam Khan had dus gelogen, toen hij beweerde, dat sir John zijn ge vangene was. In het verhaal van een bergbewoner komen evenveel leugens als komma's voor. Er was immers een spreekwoord, dat zei. dat een bergbe woner geboren was. om te bedriegen evenals een slang om te kruipen. „Later zul Je zien, Chirine", zei ze dankbaar, „boe Engelschen hun dank baarheid betoonen aan wie hen te hulp zijn gekomen. Wat je ook aan mijn vader vragen zult, hij 7a! het je geven." Chirine glimlachte, terwijl ze speelde met een halsband, bestaande uit vijf snoeren smaragden om den hals van Dilkoosh, haar lievelingshinde „Wat zou hij me moeten geven, .lat ik al niet bezit", zei ze zachtjes. „Mijn Heer is de rijkste man van de wereld Ik kan geen wensch uiten, of hij wordt terstond vervuld. En nu ik jou heb" vervolgde ze, haar schitterende oogen op Diana vestigend, „heb ik niets meer te vragen. Mogelijk aat ik je heelemaal niet meer gaan", besloot ze ondeugend. „Vanavond zul je haar voor het laatct bij je hehben". krljschte de hooge stem van Jaffir. den eunuch, achter de deur. „De Beschermer der Geloovigen heeft bevolen, dat de Engelsche vrouwe mor genavond bij hem zal dineoren." Chirine's oogen bliksemden geërgerd. „Mijn Heer wenscht volstrekt geen zieke als gast te hebben, en het Engel sche meisje heeft koorts", zei ze, haar hand leggend op het voorhoofd van Diana. „Ik zal persoonlijk met hem spreken. Je kunt gaan", riep ze gebie dend. De eunuch maakte een diepe salaam voor haar, wier macht hij kende cn haatte, doch toen hij zich omkeerde lag een valsche grijns op zijn dik gezicht. HOOFDSTUK XI. Khoon laat het masker vallen. De drank, welke tijdens do schermut seling met de achterhoede van den Co bra door den dwerg Khoon, den Mor- goolschen gids, toegediend was aan Co lin Gray, had deze bewusteloos gemaakt en die toestand had eenige uren ge duurd. lievige pijn in polsen en enkels droeg er toe bij, om hem weer bij kennis te brengen en tot de ontdekking, dat hij als gevangene in handen van den vijand was. Hij lag oorover dwars op het ra- del van een kameel, armen en beenon stevig gebonden, waardoor zijn ledema ten gekneusd en vleeschwonden ont staan waren. Een lange forsche man, met geheel be haard gezicht hield in de eene hand een hamboe-stok met ijzeren punt, in de an dere de teugels van het dier; met groo te passen liep hij er naast, aanhoudend een klagelijk liefdeslied van de grens neuriënde „Ter liefde van Allah", smeekte Gray flauwtjes, „laat je dier halt houden!" Het scheen hem, of zijn hoofd op het punt was van te barsten zoo'n pijn deed het hem. De kameeldrijver zag naar het smar ts lijk vertrokken vuurroode gezicht, naar do met bloed beloopen oogen van den gevangene en de teugels van den kameel inhoudend, deed hij hem knie len. „Help eens, Broeder" riep hij tegen één, die voor hem liep, „de kafir is ziek." Samen trachtten zc Gray op te tillen, doch deze, die zwaar was, gleed hen uit de handen en viel op den grond als een zak meel welke van een wagen gewor pen wordt. Met een mes sneed de man vlug de touwen door van Gray. De Engelschman keek om zich heen. Ze bevonden zich in een woeste kloof tusschen bergen, waar achter een roode zon onderging. Vluk bij hem keek- een troepje bergbewoners, hoog gezeten op hun paarden, de wa pens dwars over hun knieën, met be langstelling toe. Toen ze merkten, dat hij niet in staat was. om een poging tot ontvluchten te doen, stegen een stuk of drie af en kwamen om hem heen staan met norsche gezichten onbe schaamd op hem neerziend. Met moeite draaide Gray, wiens sla pen bonsden, zijn hoofd om, toen hij den hoefslag van een paard hoorde. Zwijgend hield Khoon, de Mongool, zijn teugels in „Wie heeft die touwen doorgesne den?" vroeg hij na een pauze, met een harde uitdrukking in de oogen. „Dat zou ik je niet kunnen zeggen." Gray trok zijn pijnlijke schouders op. „Had ik je niet gezegd hem tot nader order op het dier te laten?" vroeg de Mongool met vorschenden blik op de ge zichten van het escorte, terwijl zijn ei gen geel gelaat ondoorgrondolijker was dan ooit, „Dat zul ie wel gezegd heb ben", viel Gray in de redo. „Maar 't zou je slecht zijn bekomen, indien je je meester een lijk had afgeleverd." Khoon bleef, doch de forsche hergbe- woner keek verheugd en de lieden van het escorte, bij wie deze laatste gezien scheen te zijn. luisterden vol geestdrift: bergbewoners honden nooit van een he velhebber; tenzij hij zelf bergbewoner of of een sahib is. „Sta op hond; beval de dwerg met toonlooze stem. De Engelschman deed een poping zich op te richten, doch hij zakte in elkaar. „Zet den kafir op het beest oh leuge naar", riep de Mongool voor zijn doen vriendelijk tegen den forschen man. De kameeldrijver beschouwde Gray met afschuw. „Ik voel er niet veel voor hem aan te raken," mompelde hij onwillig. Een flauw glimlachje vloog over het opgcloopcn gezicht van Gray. „En ik evenmin, om door jou te worden aangeraakt, oh zwijn9gebroed", repliceerde hij met de bedoeling den man te steunen in zijn poging zich te rechtvaardigen. Hij en het escorte begrepen, dat het leven van den kameeldrijver op het spel stond. Ze kenden Khoon. „Opgeblazen zot," begon de dwerg met weinig goeds voorspellende zacht zinnigheid. „je broertjes, daar ginds in het hol, zullen je bij onze thuiskomst met vreugde verwelkomen, indien je mijn bevelen niet opvolgt." De zwaarlijvige man verbleekte. Hij kende de verborgen bedreiging der woorden. Het betrof niets meer of min der dan den dood door de tanden van uitgehongerde ratten, speciaal voor dit doel gefokt en opgesloten in een leeg staand gebouwtje, dat vroeger dienst deed als graanschuur. Geholpen door ziin kameraden heesch hij Gray ruw op den rug van den ka meel. „Bindt zijn beenon goed vast," riep hij tegen de anderen, boosheid voor wendend. „Als hij valt, kan zijn lichaam onder het dier blijven slingeren als de uier van een koe. Ze behoeven niet te mee- nen. dat ik hem te hulp zal komen." Zelfs het feit van zittend te rijden welkome verandering bracht Gray niet in die mate verlichting, als hij ver wacht had. Weer werd hij gekweld door razenden dorst; de uitwerking van den drank maakte hem nog steeds dui zelig. Half buiten kennis hoorde hij de stem van den dwerg Khoon, die naast hem was komen rijden. Ofschoon hij te paard zat als een Centaurus leek hij meer op een aap in zijn met gele zijde gevoerd gei ten vel. „Als je 't graag wilt, zal ik je een paard geven," zei hij. „Tegen welken prijs?" vroeg de En gelschman met droge koel. Die ellendige dorst maakte, dat hij bijna niet spreken kon en zou hem nog tot wanhoop brengen. „Een boek, je weet wel welk." „Dat heb ik niet meer in mijn bezit," antwoordde Gray, op het punt van flauw vallen. „De inhoud staat gegrifd in je her- sens. Vertel dien aan mij. Dan zul jc water en rust hebben." Gray's hart. sprong op. Waarom niet voor te wenden, dat hij den Mongool het cijferschrift openbaarde. In ruil zou hij zich voorloopig tevreden stellen met wat hem werd aangeboden; een paai'd. water en rust... Later 7.ou het hedrog natuurlijk uitkomen. Doch... komt tijd, I! komt raad... Als hij eerst maar weer op krachten was en zijn zinnen bij el kaar had. zou hij de slagen van het noodlot, hoe zwaar ze ook waren, beter kunnen dragen. „Geef me water, opdat Ik spreken kan." kreunde hij. „Binnen vijf minuten," antwoordde een stem. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 2