disti QjuJbilmm van ds OP GROOTSCHE WIJZE GEVIERD Kennis is veel, karakter is meer. Werkt met maght, luyheidt veraght" HONDERDEN OUD LEERLINGEN 2c BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 20 SEPTEMBER 1937 n E reunie-avond, die ter gelegenheid van het 25-jarig be- staan van de Handelsschool en het zilveren jubileum van haar directeur, den heer J, Peperwerd gehouden, is Zater dagavond een buitengewoon succes geworden. De groote zaal van Amicitia ivas nog meer bezet dan des middags het geval was bij de receptie. Onder de talrijke aanwezigen bemerkten wij wederom den burgemeester, Mr. J. C. Graaf van Randwijck, alsmede vele autoriteiten, die reeds ter receptie aanwezig waren. AAN den avond werd medewerking verleend door de Orkestvereeniging „Amersfoort" onder leiding van den heer Willem Meyer, terwijl Laurens Bogtman, een oud-leerling van de Han delsschool, het vocale gedeelte verzorg de. De uitvoering van het muzikale deel van den avond oogstte een zeer groot succes. Eveneens kon dit gezegd wor den van het optreden van den bekenden radio-humorist en voordrager Koos Koen. Vooral h ij was het, die de zaal somtijds deed schateren. Begonnen werd met het spelen van het. „Wilt heden nu treden" uit Vale rius Gedcnckklanck, waarna de heer J. van Eys uit Hilversum, voorzitter van het oud-leerlingen-comité, een openings rede hield. De opening Van zeer klein is de school in deze 2o jaar gegroeid tot een spruit, die zeer zeker onuer de volwassen mannen mag worden gerekend, aldus spr. De komst van deze boreling in de wereld was niet eenvoudig, er was veel doortastendheid en voortvarendheid voor noodig voor dat alle moeilijkheden en tegenstand waren overwonnen. Wij eeren nu nog de mannen, die het initiatief hebben ge nomen en trots alle moeilijkheden heb ben weten door te zetten. In zijn ope ningsrede op Zaterdag li Sept. 1912 noemde de voorzitter van de Vereeni- ging „Handelsschool en Omstreken," een vereeniging, opgericht onder auspi ciën van het Bestuur der Vereeniging „Handel en Nijverheid", de heer Cro mer, als een van de mannen die met eere genoemd mogen worden de heer G. J. Buys, terwijl hij eveneens met lof gewaagde van de welwillende steun en medewerking ondervonden van den toeninaligen inspecteur van het Middel baar Onderwijs, den heer Fockens. Ook het Gemeentebestuur van Amersfoort werd een woord van dank gewijd voor zijn medewerking. Dat was op li Sep tember 1912, nadat in Augustus 1912 de thans nog in functie zijnde Directeur werd benoemd met de leeraren. Het kindje was niet zoo erg klein, dat viel zeer mee, want men kon de school beginnen met 37 leerlingen, zooals de heer Cremer in dezelfde rede zeide. De oud-leerlingen zullen zich nog wel herinneren dat de wieg van de jonggebo rene alleen niet erg fraai was. Die wieg heeft U zelf kunnen bekijken bij de rondwandeling hedenmiddag en al is de tand des tijds er sindsdien niet onge merkt aan voorbij gegaan, véél mooier was het gebouw 25 jaar geleden toch niet. Dat moge zoo zijn, toch was men blijkbaar dankbaar, dat de Gemeente die lokaliteit beschikbaar stelde, en dat dit gratis geschiedde was voor de ver eeniging een grooten steun. Toch is die huisvesting steeds een teer punt geweest en een luxe woning is nimmer aan onze school beschoren geworden. Al waren wij leerlingen van toen dan nog niet rijp in die dagen en zeer zeker niet volkomen tot oordeelcn bevoegd, zelfs wij beseften, dat de taak van directeur en leeraren in dat opzicht zeker niet werd vergemakkelijkt. De lo kalen waren heusch niet alle voorzien van geluid-isoleerende wanden en meer dere rnalcn genoot de eene klas mede van een goede grap of een straforatie in het andere lokaal. De geuren, bijv. bij het tweede gebouw, waarin de school werd ondergebracht, die de omgeving verspreidde waren van Polak- en Schwarzachtig en daarvan werd gedu rende 11 van de thans verloopcn 25 ja ren genoten, zoo vervolgde spreker. Het pleit voor de capaciteiten van directeur en leeraren dat desniettegen staande het onderwijs er niet door werd geschaad en dat de school steeds een goeden naam heeft gehad en nog heeft. Die naam dateert heusch niet alleen van de jaren dat de omstandigheden in dat opzicht iets gunstiger zijn geworden, Want het mag nog wel eens ge zegd worden in het openbaar, dat de reputatie van de Amersfoortsche Handelsschool uitstekend is, dat heb ik meerdere malen kunnen con- statceren als ik beroepshalve of an derszins te maken kreeg met perso nen uit de kringen van het Han delsonderwijs, zoowel als met lei ders van instellingen en onderne mingen op het gebied van handel en nijverheid, welke leiders dik wijls, door bemiddeling van den di recteur hun personeel betrokken. Dat de roep van de school goed is, Wordt ook wel bewezen door de nog •teeds stijgende belangstelling, blijkend uit ed verheugende omstandigheid, die de directeur mij mededeelde, dat aan het begin van den thans loopenden cur sus het aantal ingeschreven leerlingen, dat van het begin van het vorige cur susjaar verre overtreft. Spr.'s ervaring ten aanzien van het gebodene op deze school is slechts die van een bepaald vierjarig tijd vak, doch meende namens alle oud leerlingen, die van hun belangstelling blijk geven, te mogen zeggen, dat zijn ervaring ook de hunne is. Dat kan niet anders zijn, want voor iets waar in men teleurgesteld i6 geworden, heeft men niet na jaren nog een dus danige belangstelling als hier thans gedemonstreerd wordt. Ik noemde daar zoojuist het vier jarig tijdvak, aldus de heer van Eys, want ik 6tam nog van voor 1923, in welk jaar de Hoogere Handelsschool op 1 September een feit werd. Het blijft nog altijd ten diepste te betreuren dat aan allen, die in onze school belang stellen en niet het minst aan den Di recteur niet de groote teleurstelling is bespaard gebleven, dat dat werk moest worden geliquideerd op last van hoo- ger hand. Maar, ik mocht dat hier voor juist memoreeren, de belangstel ling van ouders en voogden i6 er ge lukkig niet minder op geworden. Al met al past ons mitsdien volko men -gemotiveerd, een feestelijke stem ming en wij allen verheugen ons, dat de school het zilveren feest mag her denken. Wij allen hebben wat aan die school te danken, de een wat minder, de ander wat meer, doch de tijd die wij daar hebben doorgebracht is toch altijd van invloed geweest, op welke wijze dan ook, op ons verder leven. Ik mocht daar jui6t gewagen van de belangstelling die ons comité heeft on dervonden voor zijn plannen tot deze feestelijke herdenking. En om van die belangstelling iets te doen voortduren, hebben de leerlingen en oud-leerlingen gemeend een stoffelijk blijk daarvan aan de school te moeten aanbieden. I-Iet doel van deze school is een prac- tisch doel, zij moet georiënteerd zijn op het practisch leven, nog beter: op het zakelijk deel daarvan, al wil ik daarmede de idieele taak van Direc teur en docenten zeker niet onder schatten. Als symbool van dat zake lijke element in de opleiding die de Handelsschool voorstaat, meenden wij den tijd te moeten kiezen. De tijd die vermaant tot stiptheid in het naleven van onze plicht, de tijd die steeds voortschrijdt, zooals thans 25 jaar zijn voorbijgegaan, en die aanspoort tot het „met macht werken", die geen luiheid gedoogt. De tijd die ook als symbool geldt van gestadige vooruitgang, zoo als wij de jubileerende school een ge stadige vooruitgang toewenschen. Het is om die reden dat wij als cadeau voor de school kozen, een klok met in de omlijsting het devies van de school. Wij hopen, zoo zeide spr. vervolgens na de aanbieding, dat deze klok een eereplaats in het gebouw zal krijgen en dat deze klok nog vele jaren getuigenis moge afleggen van de belangstelling die oud-leerlingen nog steeds hadden, voor sommigen nog na 25 jaar, in „hun" school. De constructie is zoo, dat, mocht nog eens de blijde dag aanbreken dat een betere huisvesting beschikbaar mocht komen, verplaatsing zeer eenvou dig zal zijn. Zich speciaal tot den directeur wen dende, zeide spr.: Niet alleen de school jubileert, ook gij viert een zilveren feest En het doet ons genoegen, dat U in nog zoo goede gezondheid met Uwe echtge- nootë en docihter in ons midden bent, omringd door velen, die gij hebt gezet op het spoor wat geleid heeft tot suc ces in hun leven. Het vele goede wal ik hiervoor van de school mocht zeggen, moogt U mede als een lof aan U persoonlijk toege bracht. aanvaarden. Niet in het minst bent U het geweest, die er toe hebt medegewerkt, dat de school zoo'n goede klank in het verleden had en nog heeft, al eeren wij in dat opzicht in U tegelijkertijd ook degenen die U daar bij assisteerden, Uw docentenstaf. U hebt dat succes weten te bereiken door het geven van Uw gehecle per soon, door al Uw talenten te wijden aan wat U Uw levenstaak achtte. U hebt mij gezegd, toen ik U er naar vroeg, dat dit Uw eerste school was en Uw laatste wel zou zijn en dat, toen U Uw benoeming aam aardde, nu 25 jaar geleden, U zich ook voorgenomen bad aan die school Uw krachten te ge ven zonder eenige terughouding. U bent aan die afgelegde gelofte trouw gebleven en U hebt resultaat gezien van Uw zaaien. En dat laatste niet alleen als do cent, doch ook als mensch. Ik weet uit eigen ervaring hoe het belang van Uw meisjes en jongens U steeds ter harte ging. Niet alleen hun belangen en aan gelegenheden ten opzichte van de school interesseerden U, in alles waart Gij altijd bereid met raad en daad ter zijde te staan. Nooit was U een moeite te veel, nooit was Uw tijd bezet om moeilijkheden tijdens de schooljaren of daarna niet te trachten op te lossen. Menigeen van hen die hier aanwezig zijn heeft veel, zeer veel, aan U te dan ken. Er zijn er natuurlijk ook onder Uw oud-leerlingen die dat niet van harte altijd hebben beaamd, dooh dan was dat, ik houd mij er van overtuigd, om dat het eigenbelang van dezulken bot ste tegen het groótere belang wat U zich voor oogen stelde. Immers U bent een eerlijk man en ik heb steeds U ge zien als een strikt rechtvaardig man. Menschen die volkomen eerlijkheid en strikte rechtvaardigheid voeren als devies in hun vaandel hebben het niet altijd gemakkelijk en zoo zult ook U het niet altijd makkelijk hebben gehad. Maar U hebt stand ge houden tot op dezen dag en wij allen dragen u „de baas" een warm hart toe. Ik mag U namens de oud-leerlingen hier tegenwoordig en hen die door om standigheden verhinderd zijn of in vreemde landen hun levenstaak vonden van harte dankzeggen voor Uw onder wijs, voor Uw vorming en voor Uw lei ding. Ik weet zeker, dat op dit moment de velen, die hier niet zijn ook met dankbare herinnering dit feest geden ken. Zooals gezegd niet alleen die in Nederland wonen doch ook zij die ver toeven in andere landen in Europa, in Azië en Afrika, zoowel als die verblij ven in Noord- en Zuid-Amerika, ook namens hen wensch ik U geluk. Ook U hebben Uw oud-leerlingen en leerlingen een stoffelijk blijk van hun belangstelling willen aanbieden, waar mede zij uiting widen geven aan hun groote waardeering voor Uw persoon en Uw werken. Toevallig is dat, dank zij een „hint" die wij met groote moeite uit Uw huiselijke kring wisten te krij gen, een voorwerp, waarop dezelfde symboliek als bij het geschenk aan de school van toepassing zou zijn. Doch dat gaat niet op, wij weten uit ervaring, dat U geen aansporing noodig hebt tot het wel gebruiken van Uw tijd. Wil deze klok, zoo vervolgde spr., die naar wij hopen in Uw smaak zal vallen, dan aanvaarden als een voorwerp dat U zonder aansporing uit Uzelf gebruikt en gebruiken zult, en gedenk dan bij de vele blikken, die U er, naar wij hopen, nog in een lange reeks van jaren, op zult werpen, dat er in Nederland en daarbuiten zeer velen zijn, die U op recht genegen zijn. Wij mogen daaraan dan nog toevoegen dit album, wat be vat de portretten en handteekeningen van zeer velen, helaas niet allen, die aan de totstandkoming van deze her denking hebben bijgedragen. Komt Uw tijd van rusten eens aan, dan zult U het, hopen wij, nog eens prettig vinden om in een verloren uurtje aan U te doen voorbijgaan de gezichten van hen die eens Uw leerlingen waren. Mag ik nu nog een enkel woord rich ten tot U, Mevrouw Peper. Wij weten met hoeveel belangstelling U de werk zaamheden van Uw man steeds volgde en hoezeer U zich wist aan te passen, Uzelf achterstellende bij het werk van Uw man. Wij zijn overtuigd, dat dat ons ten goede is gekomen en mitsdien past het ons ook U een woord van oprechten dank te zeggen. Hei album Het album is samengesteld door mej. Wyp Kramer en maakt een eenvoudi- gen, forschen indruk. Het heeft een vol-kalfsleeren band, waarop een blind- stempel is aangebracht met het em bleem van de Handelsschool. Uiterlijk sober en strak gehouden, biedt het al bum qua inhoud bijzonder veel aan trekkelijks. Ongeveer 400 foto's van oud-leerlingen, naar alphabetische volg orde gerangschikt, sieren, voorzien van handteekeningen, de stevige bladen. Het moet voor ihen, die de school be zocht hebben, de leeraren en in het bij zonder voor den directeur, den heer Peper, wel heel prettig zijn om het oog eens rustig over het verieden te laten gaan met hen, die kwamen en gingen. En wanneer men al die leerlingen de revue ziet passecren, kan het niet anders dan tot vreugde stem men, dat zoovelen het in de maat schappij ver gebracht hebben. Men ziet foto's van oud-leerlingen, die reeds met succes de eerste schre den op de maatschappelijke ladder •gezet hebben, die reeds getrouwd zijn en wier kinderen alweer met gedachten over de Handelsschool rondloopen, kortom het lijvige al bum geeft een overzichtelijk beeld van al degenen, die hun jeugdjaren hier doorbrachten en zich, met de kennis van de school verrijkt, in de wereld hebben begeven. Voorwaar een boek met een levende historie, die prettige herinneringen op roept. Aan mej. Kramer komt de eer toe, dat zij zich van deze. moeilijke en tijdroovende taak op keurige wijze heeft gekweten. De heer Peper zal dit geïllus treerd jubileumboek een waardige plaats, welke het zeker toekomt, wetên te geven. Nadat de heer J. van Eys de openings rede had uitgesproken, werd 'het Han delsschoollied van M. IJselven Jr. ge speeld, waarna de orkestvereeniging „Amersfoort" nog.de Ouverture Titus van Mozart en een aria uit Occasional oratoria van Handel speelde. De heer Peper aan het woord Hierna hield de directeur der Han delsscholen, de heer J. Peper, een her denkingsrede, waaraan wij het volgende ontleenen: In een zijner vele interessante studiën over de grondslagen der Maatschappij- school, opgenomen in het „Tijdschrift voor onderwijs op economischcn grond slag". wijst Dr. S. Elzinga, Inspecteur van het M.O. in de 3e Inspectie er op, dat van een speciale schoolopleiding voor de verschillende functies in handel en bedrijf gedurende de 17e en 18e eeuw in ons land geen sprake was. De a.s. koopman volgde het gewone, vrij gebrekkige lager onderwijs van die dagen. Daarna vulde hij zijn tekort aan theoretische kennis aan door zelfstudie van een of ander werk over handels kennis, handelsrekenen en boekhouden; de rest moest aangeleerd worden in de practijk. Daarna kwam de 10e eeuw met haar snelle ontwikkeling op industrieel en commercieel gebied, de periode, waar van onze dichler Da Costa in zijn.tijd zang „Vijf en Twintig Jaren" zong: „Een nieuwe levenskracht, doorstroomt de maatschappij der volken, Dit album werd Zaterdag 1.1. aangebo den aan den heer J. Peper, directeur v. d. Midd. Handelsschool. Het bevat ongeveer vierhonderd foto's van oud- leerlingen. De band werd verzorgd door mej. Wyp. Kramer (Foto Fortgcns) De Steden naadren tot elkander; Vol ken, Staten, doorkruisen, mengen zich. Een zelfde stoomkrachtvaert sleept heel ons mcnschdom voort, En effent heel onze aard". Holland echter kon niet meekomen in dien economischen wedstrijd der .Vol ken. Handel en industrie waren ver achtergebleven bij die van andere lan den. Engeland bchecrschtc de wereld markt. In het buitenland, vooral in Duitschland, Engeland en Amerika zag men spoedig in, dat een betere oplei ding voor het bedrijfsleven een dringen de eisch des tijds was. De Nederlandschc handel bleef zich nog jaren tevreden stellen met de ge brekkige opleiding der lagere school. Langzamerhand gingen ook hier te lande stemmen op voor verandering en niet zonder succes. Aan tal van Latijnsche Scholen, de latere Gymnasia, werd een z.g. tweede afdaling gevormd, waar onderwijs werd gegeven in de Handelswetenschappen, de moderne talen, de wiskunde en de economie. Daarnaast waren het de z.g. Franscbe Scholen en particuliere insti tuten die gingen opleiden voor het maat schappelijk leven; dit blijkt o.a. uit het Programma van Onderlijs van een in 1853 to Amersfoort opgerichte Kost- en Dagschool. De verbinding van het klassieke onderricht met het handels-economische was niet van langen duur. De z.g. twee de afdeeling, die het langst stand hield, die van het Erasmiaansch Gymnasium te Rotterdam, werd in 1865 opgeheven. Toen in de tweede helft der 19e eeuw ook in Nederland handel en industrie tot. grootere ontwikkeling kwamen, be gon men eerst recht te gevoelen, dat de opleidihg voor het bedrijfsleven zeer te wenschen overliet en dringend wijziging behoefde. Het was Minister Thorbecke, die met zijn „Wet op het M.O." van 1863 aan dezen stijgenden drang naar econom;#ch onderwijs wenschte tegemoet te komen. Volgens de eigen woorden van dezen grooten Staatsman was de bij deze wet opgerichte H.B.S. in de allereerste plaats bestemd voor hen, „die tot eenigen tak van handel en nijverheid wenschten te worden opgeleid". Daarnaast dus eerst in de tweede plaats moest deze school, ook voor andere maatschappelijke be trekkingen een degelijke voorbereiding geven. De venvachtingen van Minister Thor becke zijn slechts ten deele vervuld. De statistiek wijst uit, dat de H.B.S.die overigens ons volk tot grooten zegen is geweest, slechts zeer ten deelc aan haar oorspronkelijke doelstelling heeft beant woord. Nauwelijks 10% van de abituriënten dezer school is in den handel gegaan. Al zeer spoedig toch oriënteerde de H.B.S. zich in rnathematisch-psysische richting en werd zij naast het Gymna sium een instituut voor voorbereidend hooger onderwijs. Wel werden aan enkele H.B.S.-en, b.v. in Amsterdam, Rotterdam, Dordrecht enz., speciale handelsafdeelingen ver bonden, doch deze stierven alle een vroegtijdigen dood. Niet omdat aan onderwijs in handels- economische richting geen behoefte was, integendeel; een in 1876 verschenen en ook voor dezen tijd nog leerzaam rap port der „Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" toont dit duidelijk aan. De drang naar zelfstandige Handels scholen, werd nu grooter. Op tal van plaatsen: Amsterdam, Rotterdam. Gro ningen, Haarlem, enz werden ze ge opend en in navolging van de H.B.S., met 5-jarigen cursus. Vooral in het begin der 20c eeuw nam bet aantal scholen van dit type stork toe. Hoe langer hoe meer besefte men ook in de middenstandskringen. dat een goede theoretische vooropleiding voor den Nederlandschen koopman een oisrh des tijds was. Rijk, Provincie en Ge meente verstrekken subsidie. In 190? werd door bet Rijk een Inspecteur, n l. Dr. P. Fockens benoemd, speciaal be last met het. toezicht op het Hendels- onderwijs. Naast de toen bestaande 5-jarige Han delsscholen openbaarde zich de behoefte aan een onderwijsinstituut op economi schen grondslag met korteren cursus duur, in het bijzonder bestemd voor den handoldrijvendon en industrieelen mid denstand. Vooral net Tweede Kamerlid Dr. D Bos van Winschoten, was hiervoor de krachtige pleitbezorger. Ook in Amersfoort werd de-e behoefte gevoehl. Ou 13 November 1908 ontvan gen B. en W een plan, in overleg met enkele vooraanstaande -personen uit den Middenstand, ontworpen door den beer G. J. Bins, Directeur der Gemeentelijke H.B.S., don man aan wiens groot initia tief en onvermoeide werkkracht voor een zeer aanzienlijk deel ook de oprich ting der Ambachtsschool en Industrie ën Huishoudschool te danken is en wien het mij een behoefte is van deze plaats daarvoor een postume hulde te brengen. Het plan-Buys hield in: 1. Stichting eener handelsdagschool met 4-f. e.: 2. Stichting eener handelsavond school met 3-j. c. en een voorbereidende afdeeling van 2 jaar. B. en W. van Amersfoort, alsmede de Inspecteur van het Handelsonderwijs Dr. P. Fockens, gingen met dit plan ge- gedeeltelijk accoord en op 21 December 1908 vroegen zij aan de Regeering steun voor de oprichting eener 1-jarige Han delsdagschool. Deze steun bleef echter voorloopig uit. Het particulier initiatief trad nu naar voren en in 1910 werd opgericht de Ver eeniging „Handelsschool voor Amers foort en Omstreken", onder voorzitter schap van den heer C. M. Cremer, wclko functie deze tot 1 Januari 1919 onafgo- broken heeft vervuld. Deze Vereeniging heeft niet gerust, voor zij van de oprichting eener Han delsschool verzekerd was. Op 31 Januari 1911 besloot de Raad van Amersfoort aan de Vereeniging „Handelsschool voor Amersfoort en Omstreken" een jaarlijk- sche subsidie te vcrlecnen van 4000.—. Ook de Rijkssubsidie was de. Vereeni ging verzekerd doch dc Provinciale steun bleef uit. Eerst in het voorjaar van 1912 werd het voorstel der Statenleden Prof. do Louter en Mr. Dr. van Zijst om aan ge noemde Vereeniging de gevraagde sub sidie toe te staan, na heftige bestrijding van het lid der Gedeputeerde Staten, Mr. Bilderdijk, met 26 tegen 12 aange nomen. Hiermede was het laatste beletsel voor de tot stand koming der Amers foortsche Handelsschool weggenomen. In de Bestuursvergadering van 8 Augus tus 1912 werden directeur en leeraren benoemd en Zaterdag li September d.a.v. werd do Amersfoortsche Handels school met 4-j. c. te Amersfoort geopend. Naar ik meen was dit de eerste plech tigheid, welke Mr. Graaf van Randwijk, die enkele dagen geleden op zoo indruk wekkende wijze zijn 25-jarig jubileum als hoofd dezer Gemeente heeft mogen herdenken, als Burgemeester van Amersfoort bijwoonde. Mr. Bilderdijk, het lid der Gedepu teerde Staten van Utrecht, had voor speld, dat de school hoogstens 6 leer lingen zou tellen; zijn voorspelling kwam echter niet uit: aan het eerste toelatingsexamen namen niet minder dan 47 candidaten deel, waarvan er 37 slaagden, n.l. 24 voor de eerste en 13 voor de tweede klasse. De huisvesting der Handelsschool liet al dadelijk alles te wenschen over. Aan vankelijk werd do school gevestigd in het voormalige kantoorgebouw der firma Lamaison en Brouwer in dc Muur huizen. 1 Januari 1913 verhuisden we naar dc toen 33 jaar te voren afgekeurde lagere school in de Kocsteeg, waar we tot 1 September 1924 bleven. Wij deelden daar de bescheiden ruimte met ons Burgerlijk Armbestuur, met Kindervoeding, Muziek- en Zang gezelschappen, Land- en tuinbouwcur- sussen, enz. Reeds in zijn eerste Jaarverslag klaag de het Bestuur der Vereeniging „Han delsschool voor Amersfoort en Omstre ken" over de zeer onvoldoende inrich ting van het gebouw. Reeds toen hield dit Bestuur 't oog gericht op een modern schoolgebouw, waar do leerlingen naar de eischen van den tegenwoordigen tijd onderwijs zou den kunnen genieten; elk jaar opnieuw werd deze klacht herhaald; tal van plannen voor nieuwbouw werden ge maakt, maar nimmer uitgevoerd. Ondertusschen nam het aantal leer lingen gedurig toe. In 1915 moest in den aangrenzenden tuin een hulplokaal ge plaatst worden, dat de leerlingen met den veelzcggendcn naam van Nova- Zembla bestempelden; in 1915 verscheen een tweede hulplokaal, een ander lokaal werd door een schutting in twee afdeo- lingen gesplitst, waar de kinderen zaten als haringen in een ton. Eindelijk 1 September 1924 kwam aan dezen werkelijk onhoudbaren toestand voor een deel een einde; we verhuisden naar de Hellestraat. De behoefte aan een nieuwe school bleef echter bestaan; ofschoon menig modern schoolgebouw in Amersfoort verrees, moest het Handelsonderwijs zich tevreden stellen met een verbou wing, welke begin November 1926 tot stand kwam en inderdaad een aanzien lijke verbetering in de huisvesting ten gevolge had. 't Is in dit gebouw ,dat wij thans nog gehuisvest zijn. Het leerlingenaantal onzer Handels school nam elk jaar toe. „De ontwikke ling van het Handelsonderwijs in deze Gemeente heeft dc verwachtingen, die daaromtrent bestonden, toen tot oprich ting der Handelsschool werd besloten, verre overtroffen. Steeds duidelijker blijkt het, welk een groote behoefte aan dit onderwijs be staat, en wanneer de industrie hier ter stede toeneemt, zal de behoefte nog grooter worden". Aldus R. en W. in een schrijven van 9 December 1918 aan den Raad. Die voortdurende groei veroorzaakte, dat het Bestuur der Vereeniging voor steeds grooter financieelc moeilijkheden kwam te staan: onvoldoende subsidies maakte de invoering eener behoorlijke salarisregeling voor het onderwijzend personeel onmogelijk, wat een groote mutatie onder de leerkrachten ten ge vol ge had. De Raad. van «leze moeilijkheden overtuigd, besloot dan ook met ingang van 1 Januari de Handelsdagschool met de op 15 September 1917 geopende Han delsavondschool voor rekening der Ge meente over te nemen. Hef tijdvak 19121917 was vooral voor de leiding der school wel bijzonder moeilijk; toch en dit wil ik hier nog eens herhalen, deze jaren behooren tot de aangenaamste van mijn leven Naast het onderwijs der 4-jarige Mid delbare Handelsschool deed zich ook in deze Gemeente de l»ehocfte gevoelen aan economisch onderwijs, meer bestemd voor hen. die later in de grootere bedrij ven een leidende nositie zouden moeten innemen. In Februari 192.3 mocht ik B. en W. voorstellen om over te gaan tot stich ting eener z.g. Hoogere Handelsschool mof 5-j. c Van de zijde van het bedrijfs leven: de Mij. van Nijverheid en Han del. de Kamer van Koophandel en Fabrieken, onz. werd dit voorstel met svmmthie begroet en krachtig ge steund. Tot miin niet geringe vreugde namen R. en W. miin voorstel over, dat door den Raad niet on een na algemeeno sfernirien werd aangenomen, en Daarmede was de oprichting der H.H.S. beslist: met ingang van 1 Sep tember 1923 werd ze geopend en kwam al zeer spoedig tot grooten bloei. Des te grievender was de teleurstel ling, toen op 9 November 1933 B. en W« van Amcrsloort een missive ontvingen van den tocnmaligen Minister van On derwijs, waarbij Zijne Excellentie mede deelde, dut hij geen vrijheid kon vinden om in deze Gemeente, waar aan de R.H. B.S. een z.g. A-afdeeling verbonden is, Rijkssubsidie te vcrlecnen ten behoeve van een Handelsschool met 5-j. c. Noch naur t verzoek der Ouders, noch naar het advies der Commissie van Toe zicht op het M.O., waarin met klem van grondige argumenten werd aangedron gen op het voortbestaan onzer lloogero Handelsschool, noch naar tal van Adres sen, die het Departement van Onderwijs werden toegezonden, werd geluisterd, het besluit van den betrokken Minister bleef gehandhaafd: dc opheffing der Hoogere Handelsschool aan het einde van den cursus 19331931 werd een feit: een bloeiend onderwijsinstituut waar aan in deze Gemecnto groote behoefte bestond en nog bestaat moest ver dwijnen; een kwijnende A-afdccllng mocht rustig blijven bestaan. Wij, die het Handelsonderwijs in deze Gemeente 25 jaar lang hebben mogen leiden, hebben wel eens zeer zorgvollo tijden doorgemaakt; doch het jaar 1934 met zijn opheffing onzer Hoogere Han delsschool vormt wel de donkerste blad- zijdo in dc geschiedenis van het Amers foortsche Handelsonderwijs! Gelukkig is dc vraag naar Handels onderwijs, ook na dc opheffing der Hoo gere Handelsschool, onverminderd blij ven bestaan. Ons leerlingen-aantal is steeds stijgende, bij hot begin van den cursus 19371938 bedroeg dit aantal ruim 18% meer, dan dat van het vorige cursusjaar. Ziehier een kort ovcrzocht van de ge schiedenis van het Amersfoortsche Han delsonderwijs. Alleen voor liet dagonderwijs zijn in de afgcloopen 25 jaar meer dan 1300 leerlingen ingeschreven. Voor de Han delsavondschool die heden haar vierde lustrum herdenkt, meer dan 800 leer lingen, in totaal ruim 2100 leerlingen. Een respectabel getal! Van de Handelsdagschool Is van do 1150 vertrokken leerlingen door meer dan 700 candidaten aan het, eindexamen deelgenomen, waarvan meer dan 84% is geslaagd. In verband met ons jubileum, heb ik onder alle bezitters van het eind diploma, voorzoover deze te bereiken waren, een enquête ingesteld. Het over- grootc deel heeft de hun toegezonden vragen uitvoerig beantwoord, waarvoor ik van dezo plaats nog eens mijn hartc- lijken dank wensch te brengen. Hun antwoorden waren niet zelden ontroerend en getuigden van grooto waardecring voor het onderwijs, dat was genoten. Onze oud-lccrlingcn zijn over de gehcelo wereld verspreid; vele heb ben zich een eervolle positie verworven in eigen land, niet weinigen echter ook daarbuiten in Zwitserland, Italië, Bel gië, Duitschland, Denemarken, Frank rijk, Engeland, in Oost- en Wcst-Indië, in Noord- en Zuid-Amerika, in Afrika, in Voor- en Achtcr-Indië, maar hun oude school zijn ze nog niet vergeten! Ik wenschte wel, dat men, vooral dn Overheid eens inzage kon nemen, van wat onze oud-leerlingen over hun Amersfoortsche Handelsschool en het daar genoten onderwijs mij hebben ge schreven. Zij zouden er de conclusie uit. kunnen trekken, dat dit onderwijs waard is ruime en groote belangstelling tc ge nieten van allen, die het bestuur van land, gewest en plaats in handen heb ben. Dit wil ik als Directeur wel zeggen: ik ben trotsch op mijn „jongens en meisjes" en dan natuurlijk vooral op hen, die met het einddiploma der school het leven zijn ingegaan en daarbij steeds het devies der Amersfoortsche Handels school Werkt met Maght, Luyheidt Veraght hebben hooggehouden! De tijd dringt tot eindigen; reeds teveel heb ik van Uw aandacht ge vraagd. Doch ik wil niet besluiten, alvorens nogmaals een woord van dank gebracht Ie iiebben voor de geschenken, die mij ook weer hedenavond zijn aangeboden. Ik ben dankbaar voor al het goede, dat onze Handelsschool in de afgcloo pen 25-jarige periode van haar bestaan heeft ontvangen; ik ben dankbaar voor de goede resultaten, die zij heeft mogen bereiken. Ik ben erkentelijk voor de ontvangen steun, maar ook voor de critiek, die mij niet is bespaard. Voorzoover deze opbou wend was en ingegeven werd door liefde voor het Handelsonderwijs, heb ik er een zeeiynuttig gebruik van gemaakt; was zc afbrekend, dan is ze mij een ernstige prikkel geweest als echte Zeeuw! om met vaste wil door te zetten, wat mij voor onze Handelsschool en voor het Nederlandsche Handels onderwijs in het algemeen, het beste leek. Ik dank het voormalig Bestuur der erceniging „Handelsschool voor Amers foort en Omstreken" voorzoover hier nog aanwezig voor het groote vertrou wen. dat ik steeds heb mogen genieten, ik dank het Bestuur dezer Gemeente voor den steun, steeds ontvangen. Ik dank Oud-leeraren en leeraren, dc medewerkers aan den opbouw onzer School, voor de goede samenwerking. Maar vooral wil ik ook een woord van dank brengen aan mijn vrouw en mijn kind; mijn arbeid voor het Handels onderwijs in en buiten dc school is oor zaak, dat ik betrekkelijk weinig voor haar heb kunnen zijn, in moeilijke oogenbliken zijn beide mij steeds tot grooten steun geweest. En dan dank, hartelijk dank aan mijn oud-leerlingen, mijn „jongens en meis jes", die mij ook na het verlaten der school en dit naar ik hoop ook in de toekomst niet zullen doen, niet vergeten hebben. Moge ik tenslotte eindigen met de bede, dat onze goede Amersfoortsche Handelsschool ook in de toekomst moge groeien en bloeien tot zegen van het opkomend geslacht! Het overige -gedeelte van liet pro gramma bestond uit populaire muziek. Tot slot van den avond trad Koos Koen op, waarover wij hierboven reeds het een en ander schreven, waarna er nog een gezellig samenzijn was.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 5