Het gouden feest van AMERSFOORT'S SNELLE ONTPLOOIING de Ritmeesterfabrieken HANDEL EN INDUSTRIE len Drukbezochte receptie De demografische ontwikkeling onzer stad sedert 1930 EEN GROEIEND VROUWEN-OVERSCHOT GROEI VAN DE BEVOLKING BLUTHNER VLEUGEL JUL. BLÜTHNER DE VROOLIJKE 8 DAAGSCHE Oud.-Kath. Kerk Van de politie Gevonden voorwerpen dqsmda J. Frima ter aarde besteld BURGERLIJKE STAND 2c BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 21 SEPTEMBER 1937 STADSNIEUWS Optimistische verwachtingen voor de nabije toe komst (Van een bizonderen medewerker.) JÊ J ET vrij groote zekerheid en nauw- lYg keurigheid kan de vermoedelijke ontplooiing eener stad in de naaste toekomst worden afgeleid uit het verloop harer ontwikkeling in het jongste verleden. Nu de economische depressie voor een be ginnende opleving heeft plaats gemaakt en wij hopelijk in den aanvang staan van „be tere" tijden, kan het daarom stellig nut hebben om na te gaan, hoe Amersfoort zich in de jaren 1930—1937 heeft ontwik keld in vergelijking met Nederland als geheel. In het genoemde tijdvak nam de be volking van ons land toe met 9,2 pro cent. Deze vermeerdering is natuurlijk niet over alle gemeenten en streken ge lijk verdeeld. De voortdurende „trek" van het platteland naar de steden leidt er toe, dat deze als regel het sterkst in zielental toenemen. Hiertegenover moet dus een geringere toename of zelfs een afname van de plattelandsbevolking staan. Aan dezen „trek" naar de stad nemen de vrouwen nog in sterker mate deel dan de mannen. Ook voor deze laatsten bieden handel en industrie in de steden meer arbeidsmogelijkheden dan vele van hen op het platteland voor zich aanwezig zien. Maar voor de vrouwen is dit verschil nog grooter. Tegenover een zeer beperkt arbeidsveld in de dorpen staan de steden met hun kantoren, warenhuizen, confectie- en modemagazijnen, lunchrooms, zieken huizen, fabrieken en hun grootere vraag naar dienstboden. Bovendien oefent de merdere bewegingsvrijheid in de stad op tal van jonge vrouwen nog een aantrekkingskracht te méér uit. Als gevolg van dit alles zien wij op het platteland als regel een mannenover- schot, d.w.z. dat er méér mannen dan vrouwen wonen. De steden daarente gen kunnen bijna alle op een vrouwen overschot bogen. Tijdens de crisisperiode waren de ar beidsmogelijkheden in de steden sterk ingeschrompeld. Economisch bezien zijn in een periode van massale werk loosheid, dan ook geen voldoende mo tieven voor een trek naar de stad voor handen. Toch is deze verschuiving in Nederland ook in het besproken tijdvak niet onderbroken. Zoowel de hoop op werk in de stad, zij het dan ook, dat deze hoop veelal óngegrond bleek als de over het algemeen hoogere steun regelingen in de steden vormen daar van de verklaring. Dat de hoogere steunuitkeeringen in de stad geen uit vloeisel zijn van royaliteit, doch een noodzakelijk gevolg van een duurderen levensstandaard, zien de „trekkers" over het hoofd. Amersfoort maakt op den regel, dat steden een vrouwenoverschot hebben, geen uitzondering. Sedert 1930 is dit vrouwenoverschot boven dien grooter geworden. Was aan vankelijk de verhouding 1000 man nen tegenover 1037 vrouwen, thans is zij 1000 tegenover 1045. Aandacht verdient hierbij, dat het Jaar 1935 de verhouding zelfs tot 1000 1046 wist op te voeren. De overigens zeer geringen verlaging van het vrou wenoverschot, welke zich sedertdien deed gelden, houdt zeer waarschijnlijk verband met het ook elders waargeno men verschijnsel van inperking van vrouwelijk huispersoneel en is dus als een typisch crisis-verschijnsel aan te merken. De vrouwengroep onzer stedelijke be volking nam in het besproken tijdvak toe met 23,1 procent, de mannengroep met 22,2 procent. In totaal groeide Amersfoort's be volking sedert 1930 met 22,7 procent hetgeen dus bijna twee-en-een-half maal zoo snel is als het rijksgemid delde. Ontleedt men den groei eener stad, 'dan blijkt die uit twee factoren te kun nen ontslaan. Er kan een geboorte-over schot zijn, d.w.z. dat er méér menschen geboren worden dan er overlijden, en er kan een vestigings-overschot zijn, d w. z. dat er zich meer nieuwe inwoners vestigen dan er ingezetenen naar elders vertrekken. Voor Amersfoort hebben zich beide factoren doen gelden. Over het besproken tijdvak was het gemid delde geboortecijfer van Nederland 21,2 d.w.z. dat er op elke duizend in woners gemiddeld per jaar 21,2 geboor- t en voorkwamen. Voor Amersfoort be droeg het gemiddelde geboortecijfer 19,6 hetgeen dus wat lager is dan het rijks, gemiddelde. Steden hebben evenwel meestal op dit punt een cijfer, dat bene den het gemiddelde van het geheele land blijft. Maar ook het sterftecijfer was in on ze stad iets lager dan het gemiddelde van Nederland, wat dus als een gunsti ge omstandigheid valt aan te merken. Over de besproken periode was het ge middelde sterftecijfer voor het geheele land 8,9 per duizend inwoners per jaar, voor Amersfoort was het gemiddelde 8.5 Het vestigiijgscijfer bedroeg jaarlijks gemiddeld 9,3 per honderd, waartegen over een vertrek stond van 7.3 per hon derd. Bij een overigens zéér bevredi gend verstigingsoverschot van 2 p. hon derd valt toch het vertrekcij.fer door zijn grootte op. Blijkens den hierboven ontleedde ontwikkelingsgang zal onze stad over nauwelijks een tiental jaren zestigduizend inwoners tellen. In menig opzicht is zulk een sjielle groei profijtelijk. Het bevolkings- surplus schept nieuwe behoeften, die bevredigd moeten worden, en werkt dus stimuleerend op de bouwnijverheid, op het debiet der neringdoenden, het leidt tot uitzet ting van het distributie-apparaat. Maar ook voor de gemeente-huis houding is een snelle groei der be volking van beteekenis. Wel-is-waar noodzaakt de groei van het zielen tal tot het doen van tal van kapi taals-uitgaven, voor straten-aan leg, scholenbouw e.d. en stijgen ook de jaarlijksche uitgaven, maar steeds nemen bij een snelle stads ontwikkeling de baten vlugger toe dan de lasten. De demografische ontwikkeling van Amersfoort sedert 1930 wettigt dan ook optimistische verwachtingen voor de na bije toekomst. (Nadruk verboden.) GELEGENHEIDSKOOP. Als bijzondere gelegenheid bieden wij aan een zeer mooie salon vleugel modern instrument, als nieuw. Levering franco huis met vijf jaar garantie. Firma R. VAN DEN BURG, AMERSFOORT ARNHEMSCHESTRAAT. Wie de Amersfoortsche optochten ziet, merkt wel het vele werk op, dat besteea wordt aan de Katholieke jeugd-organisa- tie, die zich vormt in parochiaal vel band. Alle werk vraagt geld, dat spreekt van zelf. Een teeken der ontwikkeling van het verantwoordelijkheidsbegrip, ge paard aan het gevoel van zekere zelf standigheid is wel, dat de ouderen onder de jongelui zeiven willen zorgen voor do versterking der onontbeerlijke financiën. Werken zij mede in de jaarlijksche Berg- revue der St. Ansfridusparochie, de jon gelui van beider geslacht der parochie St. Franciscus Xaverius richten zich op een jaarlijksche Vroolijke 8 dagen, een kermis in St. Aechten en op de groote speelplaats daarbij. Deze week, en ook Zondag a.s. hoort men 's avonds de aan ons oudere nog bekende orgelmuziek en de bel van den draaimolen. Boven en beneden in het gebouw zijn er allerlei spelen om geld te slaan in het behoorlijke, wat tevens pret tig amusement brengt. De jongelui ge ven zich ten volle om hun kermis te doen slagen met poffertjes en oliebollen, speelgoedkraam, kop van Jut, schiettent, ad van avontuur, kortom het oude. smeuige kermisvermaak temidden van vroolijke, prettige omgeving. Elk jaar wordt gezorgd voor iets bij zonders. Als zoodanig kan heden gewe zen worden op de aankleeding van de bovenzaal met oud-Hollanlsche huisjes. Tevens zijn er echte cameleons te zien. Woensdag is er speciale kindermiddag van 3 tot 8. Kermisvol was het er Zater dag en Zondag. Olie als warmtebron Men schrijft ons: De Victor-Oliegloeier-Centrale, Sweerts de Landasstraat 66 te Arnhem, Impor teur en Alleenverkooper voor Holland en België brengt sinds eenigen tijd een buitengewoon vernuftig samengesteld verwarmingstoestel in den handel, waar van de verkoop en montage voor Amers foort is opgedragen aan den heer E. J. van Nimwegen, Leusderweg 145—147, aan welk adres alle gewenschte inlich tingen worden gegeven! Deze oliestookinstallatie, die in enkele uren in iedere haard, fornuis of andere kachel is te monteren, hoè oud of ver sleten van binnen deze ook moge zijn, bestaat uit twee deelen, n.l. een gloeier en een, door een koperen toevoerbuisje, daarmede verbonden beschermd olie reservoir. De gloeier zelve, de eigenlijke warmte bron, wordt gevormd door vier chroom- nikkelsjalen manchetten, welke geheel geperforeerd zijn en concentrisch ge plaatst. Op de waterpas liggende ge meenschappelijke bodem van het man- chettencomplex, gloeierschotel genaamd, staat de olie, van welke de verdam ping opklimt in de gaatjes der man chetten. Eenmaal aangestoken, doet de „Victor" in enkele oogenblikken haar plicht en staat in minder dan géén tijd rood-gloeiend. De gloeier werkt alleen in een bestaande kachel, de verbran dingsgassen worden door den schoor steen volkomen afgevoerd. Het oliereservoir, dat een inhoud heeft van ongeveer 8 1., kan worden opgeno men, omgekeerd en bijgevuld in tuin. kelder of schuur, terwijl de „Victor" zelf in dien tusschentijd rustig dóór blijft branden. Op den voorraad welke het reservoir kan bevatten, brandt het toe stel, dat met een kraan uiterst regel baar is, gemiddeld 24 uur aan één stuk. Het gemiddelde uurverbruik komt dan op ongeveer IV2 cent. Het oliereservoir kan. k\ dan niet ver dekt, worden opgesteld naast den schoorstenmantel, in een kast, onder een tafeltje, enz. Bovendien is het door ziin sierlijke afwerking en vorm een sieraad in elke kamer. Waar men op deze wijze verlost wordt van asch, slakken, roet en stof en de ge heele installatie nimmer behoeft te wor den schoongemaakt, lijkt deze wijze van oliestoken, deze nieuwe manier van huisverwarming volkomen te beant woorden aan alle eischen van hygiëne en economie en daarom een groote toe komst te hebben, ook in ons land. Van uit Amerika bereikt ons hier een aan lokkelijk artikel, dat in de Vereenigde Staten reeds sinds een 7-tal jaren en in steeds toenemende mate burgerrecht verkreeg en ook in ons land tallooze tevreden gebruikers telt. Voor bezoek aan een, door bovenge noemde Centrale te geven demonstratie op aanstaande Woensdag. 22 Septem ber des middags van 25 en van 6M» —8 uur in het Magazijn van den heer E. J. van Nimwegen'. Leusderweg 145— 147, leze men de avertentie in dit blad. Prof. A. Rinkel zal Zondag van zijn gemeente afscheid nemen De aartsbisschop van de Oud-Katholie ke kerk, mgr. A. Rinkel, vroeger pastoor t»i dezer stede, zal Zondag van zijn ge meente afscheid nemen in den kerk dienst. Tal van aanrijdingen Gisteravond heeft in de Vermeerstraat nabij de Paulus Potterstraat een aanrij ding plaats gehad tusschen een wielrijd- ster uit de Jan van der Heijdenstraat en een auto. De wielrijdster was door de auto gegrepen, toen zij zonder richting aan te geven den rijweg overstak. Zij bekwam een bloeduitstorting en is door ar. Stokvis behandeld. Ook nabij de halte Vlasakkers had een ongeluk plaats, doordat een motorrijder uit Hilversum bij het inhalen in het mulle zand terecht kwam, tengevolge waarvan hij slipte. Hij had enkele ver wondingen in zijn gelaat. Op den Hoogeweg is een auto in bot sing gekomen met een militaire vracht auto, doordat laatstgenoemde plotseling remde. De auto werd aan de voorzijde ernstig beschadigd en moest worden weggesleept. Voorts is tegen tal van wielrijders pro ces-verbaal opgemaakt, daar zij op den Leusderweg het voetpad bereden. Op den Zuidsingel werd een 16-jarige jongen plotseling duizelig en kwam met zijn rijwiel te vallen. In het ziekenhuis is hij verbonden. Tegen een stadgenoot is proces-vevbaal opgemaakt, zulks in verband met het coupeeren van oortjes van jonge hond jes. BAARN I Sept.17 Sept. Gevonden: Portsmonnaie, rijwielslot, dameshandschoen, potlood, sleutel, au toped, ring met sleutels, bruin hondje, keeshondje, ceintuur, wit zwart hondje, portemonnaiie, dameshandschoen, arm bandje, beursje, damesrijwiel, dames hoed, badpak met handdoek, riem, auto band- plank voor melkbussen, ceintuur, ceintuur, badpak met handdoek, dames handschoen, vulpen, portemonnaie, ket tinkje, bril, handschoenen, hoedje, schoentje, jasje, belastingmerk, her dershond, corsage, taschje, ceintuur, dameshandschoenen, armband, katje, blazer, handschoen, hond bruin wit, sleutel, passer, ceintuur, badpak met handdoek, dameshandschoen, benzine lamp, ceintuur, sleutel, sleutel, taschje, belastingmerk, vulpen, broche, rozen krans, taschje, ceintuur, dameshand schoenen, heererijwiel, konijn, beursje, belastingmerk, taschje, rijwielsleuteltje, radiateurdop, metstok, vulpen, sleutel, heerenrijwiel, riem, broche, handschoe nen, kraan, sleutel, tasch, ges.p, cein tuur, sleutel, herdershond, lederen étui, dameshandschoen, ceintuur, nummer plaat, knipmes, damesrijwiel, hocky- stick, rozenkrans, bruine hond, cein tuur, nummerbord, dameshandschoen, vulpotlood, cano, muts, regenjas, porte monnaie, luchtfilter, reservewiel, muts, ring met sleutels, broche, ceintuur, hee renhandschoenen, schoen, gulden, hand schoen, sleutelring, insigne, horloge, halsketting, herdershond. 29 September. „Kasteel van Antwer pen." Verkooping van de huizen Zand- voortlaan 17, d'Aulnislaan 5 en Piet Heinlaan 2. 8 uur n.m. 7 October. Hotel „De la Promenade." Verkooning \yinkel-woonhuis Bosch- straat 1 en 3. 8 uur n.m. SOEST 28 September. Hotel „Eemland." Ver kooping woonh. Wilhelminalaan 32 en Schrikslaan 74. 11 uur v.m. DANSINSTITUUT HENNY EN AB BOVENKAMP Het bekende danspaar Henny en Ah Bovenkamp vraagt voor het komend sei zoen weer de aandacht voor zijn dans instituut. Het eerste lustrum zal worden gevierd met een lustrum-bal als inzet van het seizoen op 2 October a.s. in de concertzaal „De Valk". Het belooft iets bijzonder feestelijks te worden. Bovendien vertelt een advertentie in dit nummer van de voordeelen voor ad- spirant-leerlingen. Dansliefhebbers ne men er kennis van. VAN RAND WIJ CK-EXPOSITIE De van Randwijck-tentoonstelling, welke in het Gildehuis wordt gehouden, is ook geopend a.s. Woensdag- en Don derdagavond tot 9 uur; Grand Théêtro Van Vrijdag 17 t.m. Donderdag 23 Sept vertoo ning van da film „Meisjespensio naat." Zondag doorloonond 1 45 4.6.15 en 8.30 uur. (Laatste voorstelling). Avondvoorstelling overige dagen 8 10 uur n.m. Woensdag en Zaterdag 2.30 matinée. City Théater. Van Dinsdag t.m. Donderdag wordt vertoond de film „Rubber." Zondag 1.46. 4 uur, 6.15 en 8.30 uur. (Doorloopend). Aanvang laat ste vooretelling 8.30 uur. Zaterdag 6.15 en 8.30 uur. Overige dagen 8.10 uur. Zaterdag en Woensdag matinée 2.30 uur. Mnsetim Fléhite. Westsingel. Geopend dagel. van 1012. en 14 uur, uitgezonderd des Zondags. '«Zaterdags 10—12 en 1.30—3 uur. (Stadgenooten hebben 's Zaterdags vrijen toeor*»*"*! Theosofische Bibliotheek. Ge bouw Theosofische Ve-eeniging, Re gen tesselaan. lederen dag van 68 uur. Storhuls Beekenst.laan 6. Tedere avond geopend en Zondagsmiddags voor alle meisjes. R.-K. Leeszaal, Nieuwstraat 24. Filiaal uitleen-bibliotheek: Edison- straat 35. Openbare Leeszaal met Jeugdlees zaal, Muurhuizen 9. Gildehuis A. K. G. t/o Zuidsingel 16. 15 t/m. 27 Sept. Van Randwijck- tentoonstelling. Toonzaal Sierkunst Zomerten- toonstelling. Werken van o.a. Ma- chiel Brandenburg, Louis Cardl* naals, Albert Fiks. Louis Schrikkel. 22 September. Monopole. Joodsche Vereen. Nut en Genoegen. Cyclus Opperrabbijn J. Tal uit Utrecht „Verleden, Heden en Toekomst, van Joodsch standpunt bezien". 8.15 uur. 22 on 23 September. Amicitia. Gezelschap Jan Nooij. 8 uur. 23 September. St. Joriskerk. Orgelconcert door G. v. d. Burg en Ch. Havelaar. 8 uur n.m. 24 September. Amicitia. Bijeen komst Ver. van Huisvrouwen. 2.30 uur n.m. 24 September. Amicitia. 't Nut. Lezing over Portugal door W. H. Koenraads en H. Dinger. 8 uur n.m. 25 September. Amicitia. Feest avond Handelsschool. 8 uur. 27 September. Amicitia. Opvoe ring door de Princevlag van „Hoe het weeuwtje uit het Hof van Hol land gewijd werd". 8.30 uur n.m. 28 September. Monopole. Schaak- vereen. A.S.V.A. De hear Landau speelt simultaan 8 uur n.m. BAARN 22 Sept. t.m. 12 Oct. Tentoonstel ling van Japan6che houtsneden in het Baarnsch Lyceum. Dagel. van 10 tot 4, Zondags van 1.30 tot 4 uur. OMTREK Rustend geneesheer te dezer stede Hedenmiddag is op de begraaf plaats „Rusthof" het stoffelijk over schot van den heer J. Frima rustend geneesheer te dezer 6tede in allen eenvoud ter aarde besteld. Onder de talrijke belangstellenden bemerkten wij o. m.: de heeren Ad ter Cock, voorzitter van den Raad van Ar beid, dr. Schreuder, dr. Vleugel Schut ter, dr. Insinger, dr. Diddcns, dr. van der Hoeven, dr. van Hoften, dr. Plomp, dr. Coenen, dr. Haga, Den Ilaag, ds Scholten, Olst, dr. Brester, dr. Hefting, Den Haag, mr. Frima, Den Haag, Van der Scheer, oud-ontvanger van regi stratie en domeinen, mr. Frima, J. van de Bunt en Kroes, als bestuursleden van de Ziekenverpleging. In de aula werrl niet gesproken. Het orgel speelde allereerst Gezang 22 Rust mijn ziel uw God is koning, waar na onder de tonen van Gezang 198: De Heer is mijn Herder, de baar de aula werd uitgedragen. Hierna had de bijzetting plaats. Een familielid dankte voor de betoonde be langstelling. Burgemeester Van Kuyk speldt den heer J. van Schuppen de decoratie op. Rechts de heer M. van Schuppen 21 September GEBOREN: Johanna Jacoha Cornelia, dochter van J. J. van Vulpen en C. Roethof, Huldiging der directie namens de Kamer van Koophandel voor de Geldersche Vallei Het gouden jubileum van de N.V. Ritmeester sigaren fabrieken der gebrs. Van Schuppen te Veenendaal is gisteren op feestelijke wijze herdacht. Des morgens kwa men in de nieuwe fabriek de vertegenwoordigers van het personeel met de directie bij een waarbij menig hartelijk woord werd gesproken. O.a. werd het woord gevoerd door mr. J. j. p. c. van Kuy k, bur gemeester van Veenendaal De burge meester zeide tot zijn spijt niet op de Ritmeesterfabrieken werkzaam te zijn (vroolijkheid) en eigenlijk had spreker hier dus niets te maken. Maar als het hoofd der gemeente wilde hij than6 iets zeggen tot het personeel, dat tesamen met de directie één groote ketting vormt, waaruit geen enkele schakel ge mist kan worden. De groei der fabrie ken houdt dus nauw verband met de wijze waarop het personeel, van oud tot jong, zijn taak vervult. Ieder heeft tot het succes der Ritmeester-fabrieken zijn steentje bijgedragen, door stipte plichts betrachting ook in het eenvoudigste werk. Spreker verzocht dan twee oud gedienden naar voren te willen ko men, te weten de heeren H. v. d. Kraats, de chef-sorteerde/*, en A. van Kruistum, de oudste siga renmaker, die beiden den groei van het bedrijf van klein tot groot heb ben meegemaakt. Hij stelde hen tot voorbeeld voor het geheele perso neel en sp-eldde hun resp. de zilve ren en bronzen eere-medaille der Oranje-Nassau-orde op de borst. Spreker voegde daaraan toe, dat hier uit wel blijkt, hoezeer men algemeen in den lande, tot in de hoogste kringen, de plichtsbetrachting van het Ritmees- terpersoneel naar waarde weet te schatten. Zich richtend tot de directie der fa briek zeide de burgemeester, dat de ge dachten der heeren van Schuppen on getwijfeld zullen teruggaan naar de dagen, toen de fabriek werd opgericht. En zien zij thans om zich heen. dan zouden zij kunnen zeggen: dit trotsche Bahel hebhen wij gebouwd. Maar dat doen zij niet. Spreker weet, dat alle groei en bloei aanvaard is als een ec schenk van God, hetgeen dit gouden jubileum nog mooier en rijker maakt Onder grooten geestdrift der talrijke aanwezigen deed de burgemeester vervolgens mededeeling van het feit, dat het H.M. de Koningin be haagd heeft, den heer J. van Schuppen te benoemen tot ridder in de Orde van Oran je Nassau. In de middaguren werd een receptie gehouden. „De Kamer van Koophandel voor de Geldersche Vallei is er trotsch op, dat zij in haar dis trict een zoo belangrijke tak van in dustrie mag herbergen." zeide gis termiddag de voorzitter der Kamer, de heer J. H. van Lon k hu ij- ze n, tot de directie der jubileerende N.V. Ritmeesters sigarenfabriek, tijdens do drukbezochte receptie, welke in het kantoorgebouw van de nieuwe fabriek werd gehouden. „Niet alleen uit eerzucht zoo ver volgde hij zijn toespraak, of om finan cieel voordeel onzer Kamer, maar veel meer om het groote belang dat voort vloeit uit uw aanwezigheid ten opzich te van bijv. de middenstandsbedrijven van uw omgeving. Wij brengen u hulde voor de wijze, waarop gij, directie, uw bedrijf hebt geleid; moge onder Gods zegen ook in de toekomst rijke vruchten worden geoogst van uw arbeid, zoowel voor uzelf als voor de gemeenschap. Zich in het bijzonder richtend tot den heer J. van Schuppen, herinnerde spre ker er aan, dat deze sedert jaren een zeer belangrijk aandeel in het werk der Kamer heeft gehad, eerst als gewoon lid, later als voorzitter van do afdeeling grootbedrijf, en tevens als lid van tal van commissies. En wat u thans is te beurt gcvallon aan eer cn hulde: gij hebt het ten volle verdiend. Nu weet ik, dat gij de eerste zult zijn om dezen lof af te wijzen. Gij zult wijzen op uw te kortkomingen eji gebreken, en met den ouden di.chter zeggen: „Zoo de lieer het huis niet bouwt, tevergeefs arbeiden des- zelfs bouwlieden daaraan." Wanneer ik dan ook zeg: gij hebt dat verdiend, dan bedoel ik dat, gezien van zuiver men- schelijk standpunt. Uw eerlijke zaken- opvatting, uw stoere arbeid, uw rustig oordeel, uw bezonnen besluit, zij hebben u bekwaamd om als leider in uw zaak haar te brengen op het hooge plan, waarop zij thans staat. Wij hebben gemeend, in den vorm van een album, de gevoelens van de leden onzer Kamer, die al den tijd met u hebben gearbeid, kenbaar te maken. Hoe verschillend van aan leg, gevoelen en uiting zij ook zijn, gij zult ontdekken, dat ze in één op zicht samenstemmen: in groote waardeering voor uw persoon." Na dit treffende officieelo woord na mens de Kamer van Koophandel kwam een schier einrlelooze rij van autoritei ten, zakenrelaties en vrienden de direc tie der Ritmeesterfabrieken gelukwen- schen. Wij zagen er de heeren If. Cro mer en A. Tameling, resp. directeur van. de Deli en van de Senembah-maatschap- pij, het voltallig gemeentebestuur van Veenendaal en vele leden van den Raad, vele notabelen uit deze gemeente: dok toren, predikanten, leden van den ker- keraad, de handelsagent der Ned. Spoor wegen, de stationschef, en de chef van van Gend en Loos, het gemeentebestuur van Rhenen. Voorts kwamen gelukwen- schen de beer Peper, directeur van de Amcrsf. Handelsschool, de heer C. J. van Haansbergen, directeur van hut verbond van sigarenfabrikanten, het be stuur der Coftp. Vereeniging Centraal Beheer, het bestuur van het Prot. Chr. Werkgevers Verbond, de agent van den Raad van Arbeid; vertegenwoordigers van de N.V. Koch on Co., drukkerij Senefeldcr, N V. Ficus Eindhoven, Siga- renkistenfahriek Brabant te Aalst, Hout industrie Krepel Klarenbeek, fa. Carl Cohen te Hamburg, gebrs. Pappenheims tahakshandel, Sehelfema Import Cie, de Verhlifa te Amsterdam, cn dc directies van verschillende Veenendaalsche siga renfabrieken. Wij deden slechts een erecp: het zou ondoenlijk zijn, een ook maar eenigszins volledige lijst van namen te geven. On afgebroken hield de stroom van bezoe kers aan van drie uur tot ver na vijven. Een schat van bloemen werd voorts in den loop van den dag aan het kan toor bezorgd. In elk lokaal kon men tien tallen van de prachtigste bloemstukken bewonderen, als even zoovele uitingen van de vriendschappelijke gevoelens, welke men alom in den lande de jubi leerende firma terecht toedraagt. ALLEEN DEZE VLUCHTHEUVELS Alleen vluchtheuvels met groen lichtgevende verkeers- zuilen mogen door motor- ®qroen rijtulgbestuurders links of rechts worden voorbijgere den alle andere altijd ter rechterzijde. (De overig* ■qroen we99ebruikers moeten 1^ steeds rechts langs.J LlflKS OF RECHTS PASS EE REM

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 5