STATEN-GENERAAL Residentie in feeststemming EEN TAFEREEL VOL Hervattin* ATTRACTIE Auto te water gereden Voorstellen van mijndirecties afgewezen Ook op dezen Prinsjesdag was de toevloed van belangstellenden weer buitengewoon HET VERTREK VAN HET PALEIS Brandschade te hoog opgegeven? Amsterdamsch koopman verdronken V acature-Rekenkamer 3e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 21 SEPTEMBER 1937 's-GRAVENHAGE, 21 September. Wederom heeft de Koningin zich in den gebruikelijken luisterrijken stoet naar de aloude Ridderzaal op het Binnenhof begeven, ter opening van de gewone zitting van de Staten-Generaal in het nieuwe parlementaire jaar. Reeds vroeg in den ochtend heerschte er in de binnen stad een buitengewone drukte door de velen die van buiten kwamen om de plechtigheid bij te wonen en die zich voeg den bij de talrijke Hagenaars, die er eveneens reeds vroeg op waren uitgetrokken om zich een goed plaatsje te verze keren, hetzij in de omgeving van het Koninklijk Paleis in het Noordeinde of op het Binnenhof, dan wel langs den traditioneelen weg, dien de stoet zal volgen. IN het Noordeinde kon men reeds ge- ruimen tijd voor het vertrek van den Koninklijken stoet de troepen zien aanrukken, bestemd om voor het Pa leis de eerewacht te vormen, of om den stoet te openen en te sluiten. Ook zag men daar de Koningin per auto van den Ruigenhoek aankomen, hartelijk begroet door de wachtende menigte. Vóór het paleis was een compagnie van het regiment jagers ter sterkte van 100 man met het regimentsvaandel, on der bevel van een kapitein, als eere- wacht opgesteld. Bij de 'compagnie be vond zich de commandant van het re giment jagers, luitenant-kolonel K. J. Adams, met zijn adjudant. Van deze eerewacht maakte tevens deel uit de Koninklijke Militaire Kapel, onder lei ding van den kapitein-directeur, docts. C. L. Walther Boer. Zij stelden zich, versterkt door de beschikbare hoornbla zers van het regiment jagers, op, met den rug naar het front van het Palels, terwijl aan de beide zijvleugels, dicht tegen beide zuilengangen aan, de sec ties van de compagnie jagers waren op gesteld. Verschillende troepenafdeelingen zorg den voor de afzetting van den door den stoet te volgen weg en van het Binnen hof Te 12 uur hadden alle troepen de hun aangewezen plaatsen ingenomen. De Koningin verlaat het Paleis Omstreeks 1 uur verliet de Koningin het Paleis onder het spelen van het „Wilhelmus door de Koninklijke Militaire Kapel, terwijl de eerewacht de gebruikelijke honneurs bracht. Op dat moment werd door het opsteken van een vaantje, welk sein werd doorgegeven door de van afstand tot af stand geposteerde manschap pen der le artillerie-brigade, het teeken gegeven aan de op het Malieveld opgestelde bat terij, bestaande uit vier vuur monden, om het eerste van de minuutschoten af te geven, welke gelost werden van het oogenblik af totdat de Ko ningin in het Paleis zou zijn teruggekeerd. Onder het dreunen van het geschut zette de stoet, die onder algemeene lei ding. stond van den eersten stalmeester der Koningin, Jhr. C. E. J. M. Verheyen, zich statig in beweging. Zij werd ge opend door een commando cavalerie, ter sterkte van 100 ruiters van het 2de Het publiek wacht geduldig, onder het beschermend parapluie-dak, achter de houten afzêtting, welke dit Jaar voor het eerst gebruikt wordt regiment huzaren, onder bevel van een ritmeester, met den regimentsstandaard. Hierbij bevond zich de regimentscom mandant, kolonel E. A. F. baron Creutz, terwijl het muziekkorps van het regi ment den tocht rnet marschmuziek op luisterde. Hierachter volgden in hun staatslivreien een rijknecht-majoor en twee rijknechts te paard. Nu kwam een aantal rijtuigen, die aan den Konink lijken stoet voorafgingen. In het eerste rijtuig was de eerste-kamerheer-ceremo- niemeester, Jhr. A. Sickinghe, gezeten, vervolgens, kwamen twee rijtuigen, waarin acht kamerheeren gezeten wa ren. In het eerste van deze rijtuigen bevonden zich do kamerheeren in gewo nen dienst Mr. R. Ridder Pauw van Wieldrecht en Ph. J. graaf van Zuylen van Nijevelt en de kamerheeren in bui tengewonen dienst Jhr. Mr. J. Th. M. Smits van Oyen en Mr. B. Ph. van Ha- rinxma thoe Slooten. In het derde rijtuig hadden plaatsge nomen de kamerheeren in buitengewo nen dienst Mr. W. C. Baron Snouckaert van Schauburg, C. S. Sixma baron van Heemstra, Jhr. J. H. Repelaer van Driel en F. M. L. baron van Geen. Naast elk van de portieren van deze drie rijtuigen ging een lakei. Nu kwamen twee rijtuigen, waarin de groot-officieren, volgens rang van be noeming, gezeten waren. Het eerste van deze rijtuigen bood plaats aan de groot officieren R. F. C. baron Bentinck, R. A. baron van Hardenbroek van Harden- broek en Mr. W. J. baron van Lynden, terwijl in het tweede rijtuig, het vijfde in den stoet, de groot-officieren Jhr. C. L. van Suchtelen van de Haare en G. Ch. baron Snouckaert van Schauburg gezeten waren. In het zesde rijtuig zaten de grootmeesteres mevrouw de douai rière G C. gravin van Lynden van San- denburg, geb baronesse van Nagell van Ampsen en de D .D. dame du palais. Mevrouw C. E. de Brauw, geb. Jkvr. van Rennen. In het zevende rijtuig bevond zich de grootmeester. J. R. F. graaf du Monceau. Naast elk der portieren van al deze rijtuigen gingen twee lakeien. De Gouden Koers passeert NADAT dit zevental rijtuigen, ieder met twee paarden be spannen, was voorbijgetrokken, kwam het groote moment: De gou den koets, met acht paarden bespan nen, waarin H.M. de Koningin ge zeten was. Naast elk paard ging een koetsier, terwijl aan elke zijde van de koets vier lakeien gingen. Links van de gouden koets, een wei nig achter het portier, reed de chef van Van Neêrland's Staten-Generaal. En onder doodsche stilte hoorden Zij in den stemmingsvollen stond, Tezamen weder naar de woorden Geuit door Koninklijken mond. Er ligt een zware taak te wachten, Die inzicht vergt en wijs beleid In 't zuiver afwegen der machten Van ideaal en mooglijkheid. 't Mag zijn dat inzichten verschillen, Dat deert niet. ook al is het veel Als allen dienstbaar blijven willlen Aan 't groot belang van het geheel. Men kan elkanders meening achten In het oprecht gesproken woord, Want uit de botsing der gedachten Komt dan tot slot de waarheid voort. De Kamers gaan haar taak hervatten En alle leden bindt een band Die zij het hoogste moeten schatten En die den naam draagt: Nederlandl P. GASUS het militaire huis, H.Ms. adjudant-gene raal, vice-admiraal F. Bauduin, terwijl op gelijke wijze ter rechterzijde van de statiekoets de gouverneur der Koninklij ke residentie, H.Ms. adjudant i.b.d. lui tenant-generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, reed. Naast en achter de gou den koets volgden te paard de officie ren der landmacht van het Militaire Huis der Koningin en wel de adjudanten i.b.d. luitenant-generaals b.d. J. W. P. van Hoogstraten, Jhr. E. J. M. Wittcrt en J. H. Borel, de generaal-majoor b.d. H. G. Rambonnet, de kolonel A. R. van den Bent en de kolonel b.d. Jhr. W. La- man Trip. De reserve-kolonels b.d. W. Froger en W. G. van Hoogenhuyze en do luitenant-kolonel b.d. A. R. W. Gey van Pittius, voorts de adjudanten in ge wonen dienst kolonel Jhr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet en de generaal-ma joor van het Kon. Ned. Ind. leger D. Q. C. F. de Jonge van der Halen, alsmede de ordonnans-officieren eerste luitenants Jhr. G. H. A. van Kinschot, Jhr. D. J. A. A. van Lawick van Pabst en A. J. F. M. Egter van Wi6sekerke. De stoet werd gesloten door een com mando cavalerie van het 2de regiment huzaren, ter sterkte van 100 ruiters, on der bevel van een ritmeester. Men volgde den gebruikelijken weg: Noordeinde Heulstraat Lange Voor hout (Schelppad)Tournooiveld—Korte Vijverberg—Binnenhof. Op het Binnenhof OP het Binnenhof stond bij do Rid derzaal als eerewacht opgesteld een detachement van de Koloniale Reserve, ter sterkte van 95 man met vaandel en het muziekkorps van bet 6de regiment infanterie. Bij deze eerewacht bevond zich de commandant der Kolo niale Reserve, de kapitein der infanterie van het K.N.I.L., L. A. van den Berge. Terwijl de kapel het „Wilhelmus" speelde, de eerewacht het geweer presenteerde en de vaandeldrager zijn vaandel diep deed neigen, schreed de Koningin de trappen op van het bordes der Ridderzaal, waarvan de peristyle met een rood fluweel baldakijn met gouden franje was overhuifd. Onder de peristyle hadden zich, ter begroeting van de Koningin opgesteld de volgende officieren der zeemacht van haar Militaire Huis, de adjudanten in buitengewonen dienst: vice-admiraal b.d. J. J. Rambonnet, A. A. ten Broecke Hoekstra, Jhr, G. L, Schorer en Jhr, J. Minister Sloiemaker de Bruine arri veert op het Binnenhof C. F. von Mühlen, do kapitein-luitenant ter zee J. W. Termijtelen, alsmede de adjudant in gewonen dienst luitenant ter zee der le klasse Jhr. E. J, van Holthe. Aan den ingang van de ridderzaal werd de Koningin verwelkomd door een commissie van in- en uitgeleide uit de Staten-Generaal. De commissie bestond uit de Eerste Kamerleden prof. Van Embden, Blom- jous, prof. do Savornin Lohman, Jhr. Van Citters en Rappard; de Tweede Ka merleden Schouten, mevr. Bakker Nort, Van der Heuvel, Kortenhorst, Teulings, Van der Putt, Terpstra, Wen- delaar, Krol en Ruys de Beerenbrouck. Al6 leider der commissie trad op prof. Van Embden. In en om de Ridderzaal VOORAFGEGAAN door don eer- 6ten kamerheer-ceremoniemees ter, de acht kamerheeren, de groot officieren en den opper-coremonie- meestcr, geleidde deze commissie, welke vóór de Koningin uitging, H.M. naar den troonzetel, H.M. werd gevolgd door de grootmees teres, de d.d. dame du palais, den chef van het militaire huis, den gouverneur der Koninklijke residentie, den eersten stalmeester en de bovengenoemde offi cieren van het Militaire Huis. De verschillende hoogwaardigheidsbe- kleeders, die in den stoet hadden mede gereden, schaarden zich volgens de daarvoor gebruikelijke regeling ter weerszijden van en achter den troon. Na do voorlezing van de Troonrede verliet de Koningin op dezelfde wijze de Ridderzaal, om zich terug te bege ven naar het Paleis. Bij do poort welke aan de Ridderzaal grenst, hadden, der traditie getrouw, de leden van het corps diplomatique met hun dames zich verzameld om de Ko ningin bij het voorbijgaan oen hartelij- ken groet te brengen. Zoowel op den heen- als den terug weg en bij haar terugkomst ten Paleizc werd de Koningin door de dichtopeen- gepakte menigto geestdriftig toegejuicht. Hef weer viel mee BULDERDE nog gisteravond een storm door do Haagsche straten en zwiepte de regen in stroomen neer, de nieuwe dag ontwaakte met zonne schijn. Af en toe werd dat verduisterd door donkere, dreigende wolken, maar in de ochtenduren bleef het bij dreigen, regen brachten ze gelukkig niet. Do oude, historische binnenstad bood reeds vroeg in don ochtend een feestelijken aanblik. .Van vele gebouwen en particuliere huizen waaide de nationale driekleur, vroo- lijke groepen mcnschen trokken door de straten in de richting van het Noordeinde, Lange Voorhout, en Binnenhof om zich te verzekeren van een goed plaatje langs de route, die do Koninklijke stoet vanmiddag zal volgen. Natuurlijk waren de plaatsen achter de afzettingen op het Binnenhof het meest geliefd. Deze waren dan ook reeds vroeg in den ochtend uitverkocht Maar ook voor het Paleis en aan het Lange Voorhout dromden de menschen reeds in de ochtenduren samen. Honderden leden van de Princevlag hadden zich met vlaggen en wimpels aan het Lange Voorhout opgesteld, eveneens in afwach ting van het voorbijtrekken van den ko ninklijken stoet. Zij kortten den tijd met het spelen en zingen van vaderlandsche liederen het blazen van fanfare's en tromgeroffel. In den loop van den och tend brachten een aantal extra-treinen talloozo Nederlanders uit alle deelen van het land in de residentie. Een regenbui van een half uur deed het ergste vreezen, doch daarna werd het droog 's-GRAVENHAGE, 21 Sept. Het weer gedurende de ochtenduren bleef vrij behoorlijk. Duizenden menschen be wogen zich in de binnenstad en stelden zich op langs de route die de Koninklij ke stoet straks zou volgen. Voor het Paleis in het Noordeinde heerschte reeds voor twaalf uur een ge zellige drukte. Achter de afzettingen dromden do menschen samen, er heerschte overal een vroolijke stemming en de aankomst der militairen en de hofdignitarissen gaf den wachtenden een welkome afleiding. Kwart voor twaalf arriveerde H.M. de Koningin bij het Paleis. De menschen, die zich in het Noord- einde hadden verzameld en gehoopt hadden de Koningin nu reeds te kun nen toejuichen, werden daarin teleurge steld, want Hare Majesteit ging het pa leis aan de zijde van den Hooge Wal binnen. Onmiddellijk daarna werd op het paleis de Koninklijke Standaard gc- heschen. De lucht, die den geheelen och tend reeds dreigend was geweest, werd tegen kwart na twaalven be dekt met inktzwarte wolken en wat reeds vele uren gevreesd was, ge beurde: het begon hard te regenen. Bijna een half uur duurde deze re genbui,- toen gelukkig werd het droog. Weinige minuten later werden de laatste toebereidselen getroffen voor het vertrek. De officieren van het mili taire huis van H. M. stegen te paard Klokslag één uur reed de gouden koets het voorplein op. En terwijl de Koninklijke Militaire Kapel het Wil helmus speelde, de troepen in de hou ding stonden en de officieren salueer den schreed de Vorstin uit het Paleis en nam in den gouden koets plaats. Ditmaal sinds vele jaren was Hare Majesteit geheel alleen. Dit maakte een diepen indruk en velen, die het zagen, werden er door ge roerd. De koningin was gekleed in een grijs fluweel toilet met hijpassenden hoed met paradijs. Zij droeg het. grootkruis van den Nederlandschen Leeuw. Op het moment, dat dg stoet zich in beweging zette, begonnen op het Malie veld de daar opgestelde batterijen de minuutschoten te lossen. Luide toegejuicht en toegewuifd door de wachtende menigte voor het Paleis, reed H.M. langs de traditioneele route naar het oude, historische Binnenhof. Overal langs de route stonden de men schen in dikke rijen opgesteld. Overal werd de vorstin hartelijk toegejuicht. Firmanten van meelfabriek vrijgesproken 's-GRAVENHAGE, 21 September. De beide firmanten van de N.V. Stoom- meelmolcn en Koloniale Warenhandel voorheen Arie V., dc 67-jarige F. M. V. en de 36-jarige H.V. hebben voor do rechtbank hier ter stede terechtge staan, omdat zij na een brand in hun fabriek te Alphen aan den Rijn, do schade te hoog zouden hebben opgege ven en zich dus aan oplichting zouden hebben schuldig gemaakt. De boeken zouden volgens hun opgave door den brand vernield zijn, doch later werden zij bij één der verdachten teruggevon den. De officier van justitie heeft tegen beiden een gevangenisstraf van vier maanden geëischt. De rechtbank achtte de oplichting niet bewezen en sprak ver dachten vrij. DOOR VALLENDE KIPKAR GETROFFEN ROTTERDAM, 21 Sept. Op het ter rein van de gemeentelijke vuilverbran ding aan de Brielsche Laan te Rotter dam was men vanmiddag bezig met het voortbewegen over een spoor van eenige kipkarren door middel van een tractor. In een bocht is een van de kip karren uit de rails geloopen en van on geveer twee en een halve Meter hoogte neergestort op het in de Maashaven lig gend aakie „Op Hoop van Zegen", dat geladen was met asch De schipper, de vijftigjarige C. Vuyk uit Krimpen aan den iJssel. kwam onder de vallende kar terecht. Met een groote wond boven het rechteroog en een hersenschudding is de man naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind van de Bilt op 21 September te 9.05 uur aan de posten van Delfzijl tot Hoek van Holland: „Stormsein neer halen, blijft op uw hoede", en aan de posten van Hoek van Holland tot de Belgische grens: „Attentiesein neer." AMSTERDAM, 21 Sopt. Heden- morgen is aan do grens van Amster dam nabij Diemerbrug een ernstig ongeluk geschied, waarbij een Am sterdamsch koopman, die met zijn auto te water geraakte, is verdron ken. Het slachtoffer naderde te ongeveer tien uur mot zijn auto, een vierdeurs Ford-Sedan, de Hartveldsche brug, ko mende van de Wecsperzijde en rijdende in de richting van Diemen. Even voor dc Hartveldsche brug is de auto op onver klaarbare wijze, vermoedelijk door een defect van do stuurinrichting, wat ech ter nog niet kon worden vastgesteld, naar rechts uitgeweken en terecht geko men in het water van de langs den weg loopende Keulscho Vaart. Dc auto schoof ongeveer vier meter van don kant het water in, dat op dezen afstand van de wal reeds zoo diep is, dat do wagen ge heel onder water verdween. Het publiek schoot onmiddellijk toe, en tegelijkertijd werd do Amstordamsche brandweer gewaarschuwd, die spoedig met een kraanwagen ter plaatse was.In- middels had zich eon bewoner van Die- men te water begeven om te trachten de inzittenden te bevrijden. Ilij slaagde daarin echter niet eerder dan nadat de brandweer was gearriveerd en zich ook eenige brandweerlieden te water hadden begeven. oTcn kon men een der deuren openen en den bestuurder van achter het stuurwiel weghalen. Ilij bleek bij nader' onderzoek de ecnigo inzittende te zijn. Het was een Amsterdamsch koopman, do ongeveer 50-jarige heer M. A. Sajet, wonende in de Frans van Mierisstraat. Het stoffehik overschot is door den ge neeskundigen dienst naar het Neder- landsch Israëlitische Ziekenhuis overge bracht. De auto Is later door de brandweer op het droge gebracht en voor nader on derzoek door de politie in beslag geno- HEERLEN, 21 September. De con tactcommissie voor het mijnbedrijf kwam gistermiddag alhier in vergade ring bijeen. De directies deden de volgende voor stellen: De tijdelijke toeslag van vijf procent op de looncn wordt verhoogd tot tien procent tot 1 April 1938. Op de pensioenen wordt een tijdelijke toeslag, geldig voor een half jaar, .ver leend tot een bedrag van vijf procent van de loonen. Verder zijn de directies bereid het mi nimum aantal verlofdagen na een jaar van drie op zes te brengen. Het maxi mum aantal verlofdagen blijft twaalf. Deze voorstellen werden nader bespro ken, doch men kwam niet tot overeen stemming. De bonden verklaarden geen genoegen met deze voorstellen te kunnen nemen. Dc datum voor de volgende vergade ring der contactcommissie werd nog niet vastgesteld. 's-GRAVENHAGE, 21 September. De Algemeene Rekenkamer heeft de Twee de Kamer de volgende voordracht dorn toekomen voor de benoeming van een lid der Rekenkamer, in de vacature, ontstaan door het eervol ontslag van Dr. W. C. A. Baron van Vredenburch: i. II. F. C. Berckenkamp, secretaris van de Algemeene Rekenkamer; 2 M. de Bloeme, directeur van den crisis-accountantsdienst; 3. Dr. H. H. Schippers, inspecteur der registratie en domeinen; 4 D O. Norel, inspecteur der directe belastingen, plaatsvervangend lid der Algemeene Rekenkamer; 5. Dr. O. Bakker, accountant bij het Centraal Bureau voor de Statistiek, plaatsvervangend lid der Algemeene Rekenkamer; 6. W. de Vries G,zn.. gepensionneerd chef van den accountantsdienst in Ne- derlandsch-Indic. Inspectie van de rijksveld- wacht op het Binnenhof LJ ET groot reces is afgeloopen, De zomer loopt vandaag ten end. De beide Kamers gaan weer open, Van 't Nederlandsche parlement. Op d'eersten dag der herfst zijn heden, In 's-Gravenhagc's ridderzaal. Verzameld alle Kamerleden

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 9