LAATSTE BERICHTEN MUSSOLINI DE LEGEROEFENINGEN TEN EINDE vertrokken Borstbeeld van wijlen Ir. Stoop Lof voor onze troepen DE ENDEAVOUR GEVONDEN DE MYSTERIEUSE VERDWIJNING VALENCIA MELDT VORDERINGEN LANGSTE BRUG IN EUROPA WAPENAANKOOP IN ZWEDEN RUSLANDS OPPERSTE GERECHTSHOF De verzetsactie in Z. en O. Borneo „AMERSFOORT" Tegen een militair vliegveld bij Bergen Het vliegtuig met neuswiel Boordmecano's op vliegtuigen Uitbreiding aantal stewards Onthuld in Koloniaal Museum V ruchtenautomaten hazardspel? Trompetters bliezen den vrede BABY-UITZETTEN voor schippersvrouwen 2e BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1937 BUITENLAND De duce reeds op weg naar Duitschland ROME, 24 Sept. (Stefani). De duce i9, vergezeld van de ministers Ciano, Starace en Alfieri en zijn secretaris, Sebastiani, met gevolg, om 12 uur 20 naar Duitschland ver trokken. Op het station werd Mussolini be groet door vertegenwoordigers van Senaat en Kamer, leden der regee ring, hooge functionarissen van de fascistische partij en door den zaak gelastigde en verdere leden van het personeel der Duitsche ambassade 'fe Rome. Voor het vertrek van den trein heeft de zeer talrijke menigte, welke in de buurt van het station was samengestroomd, Mussolini een enorme hulde gebracht. Het Britsche jacht ontdekt ten Z.W. van de Azoren NEW YORK, 24 Sept. (Reuter). Het Britsche jacht Endeavour, dat kort geleden aan den wedstrijd om den Americacup heeft deelgenomen en dat sinds een week vermist werd, is volgens mededeeling van de kustwacht waargenomen op 200 mijl ten Z.W. van de Azoren. Ook Lloyds heeft van zijn agent te Fay al (Azoren) bericht ontvan gen, dat het jacht op 32 graden N.B. en 39 graden W.L. is teruggevonden. In tegenstelling, met de berichten, vol gens welke de Endeavour I zou zijn ge vonden, 'meldde Reuter ons in den afge- loopen nacht, dat de kapitein van de Britsche tankboot Amaetra, van vvien gemeld was, dat hij de Endeavour I zou hebben gesignaleerd, heeft medegedeeld, dat hij niets gehoord of gezien heeft van het jacht. Van Horta (Azoren) meldde Reuter, dat het radiostation^aldaar elk half uur de stoomschepen oproept om eventueel nieuws van de Endeavour te vernemen, tot nu evenwel zonder resultaat. Misschien bevindt generaal Miller zich reeds aan boord van een Rus sisch schip PARIJS, 24 Sept. (Havas). Gis- termiddag heeft de politie verno men. dat Woensdag omstreeks 16 uur te Le Havre een bestelauto van Parijs was aangekomen. In deze auto bevonden zich drie mannen, van wie men een vaag signalement heeft. Tegen 19.20 uur zagen ver scheidene personen denzelfden wa gen op den terugweg naar Parijs, terwijl toen slechts één man naast den bestuurder zat. Te 2.45 uur vernam men, dat het Russische vrachtschip Marya Del- jajiska plotseling van Le Havre naar Leningrad was vertrokken. Toen rees het vermoeden, dat ge neraal Miller zich aan boord van het schip zou bevinden. De politie on derzoekt thans in de haven, of er in dit vermoeden waarheid kan schuilen. Generaal Varela ernstig gewond VALENCIA, 24 Sept. (Havas). Het ministerie van landsverdediging deelt mede, dat de regeeringstroepen aan het front in het Oosten hun opmarsch voort zetten. Zij hebben Biesca en Escuera, ten noorden van Huesca. bezet. Aan het Noordelijk front zijn de recht- schen in den Zuidelijken sector, ge steund door vliegtuigen, doorgedrongen tot heuvel 1562 ten Z.O. van Tongo. De regeeringstroepen ondernamen een tegenaanval, waarbij zij een groote hoe veelheid oorlogsmateriaal buit maak ten. •Bevestigd wordt, aldus meldt Havas uit Madrid, dat generaal Varela, de ipperbevelhebher der rechtsche troepen tan het.front van Madrid, op drie plaat- #n gewond zou zijn door granaatscher ven tijdons hot bombardement van de rechtsche batterijen te Cerro Garabitas door de artillerie dor regooringstroepen Een der wondon in de omgeving van de longen, zou tamelijk ernstig zijn. Naar vernomen wordt, hebben de bat terijen der regeeringstroepen de wapen fabriek .te._Toled_o. gedurende vijf uren gebombardeerd en zijn zij erin geslaagd verschillende gebouwen in brand te schieten. Identiteit van Troncoso vastgesteld De Süretó Nationale deelt omtrent de identiteit van Troncoso mede, dat het. hier den in 1895 te Pamplona geboren majoor Troncoso y Sagrada betreft. Uit Brest wordt gemeld, dat Parella, de chauffeur van Troncoso. aldaar aan gekomen en onmiddellijk ingesloten is. Reuter meldt, dat vice-admiraal Wil liam James, onderchof van den marine staf, alsmede kapitein Philips Engeland zullen vertegenwoordigen bij de Britsch- Fransch-Italiaansche besprekingen, die de volgende week te Parijs zullen worden gehouden over het accoord van Nyon. KOPENHAGEN, 24 Sept. De lang ste spoor- en verkeersbrug in Europa, de „Storströms" brug, welke de eilan den Seeland en Falster verbindt, wordt Zondag, 26 Sept. a.s., den verjaardag van Koning Christiaan, plechtig ge opend. Dc brug rust op 51 pijlers en is 3200 meter lang. De totalekosten bedragen 3G.5 millioen kronen. Het gevaarte is in vier jaar tijds gebouwd. Aan materiaal is o.m. gebruikt 110.000 kub. meter be ton en 30.000 ton staal. De koninklijke familie, de ministers, de buitenlandsche diplomaten en vele eeregaston zullen de opening bijwonen. De koning en de minister van verkeers wezen zullen korte* toespraken houden, waarna de officicele personen per auto over de brug rijden om aan de overzij de ontvangen te worden door den di recteur-generaal der staatsspoorwegen. Hierna zal de in Zuidelijke richting gaande sneltrein naar Gjedser voor de eerste maal de „StorstrÖms"-brug pas- seeren. Bestellingen van Engel- sche zijde Naar het Zweedsche dagblad Dagens Nyheter meldt, heeft de Engelsche re geering met Zwedsche firma's nieuwe contracten afgesloten voor groote erts- leveringen. Bovendien heeft Engeland de Zweedsche kanonnenfabriek Bofors een opdracht verstrekt voor het leveren van een groot aantal 40 m.m. luchtdoel kanonnen voor de Londensche lucht verdediging ter waarde van ongeveer 30 millioen kronen. MOSKOU, 24 September (Havas). Het telegraaf-agentschap der Sovjet-Unie deelt mede, dat de centrale executieve van Groot-Rusland de benoeming heeft geratificeerd van Jakow Dimitriew tot president van het opperste gerechtshof van Groot-Rusland. new-york—lissabon door de lucht NEW-YORK, 24 Sept. (Reuter). De New-Yorksche Export Steamship Corpo ration is voornemens een luchtdienst te openen tusschen New-York en Lissabon. Reeds zijn in Europa vergunningen voor de nieuwe lijn verkregen. Zij wor den thans onderzocht door het. Ameri ka ansch departement van buitenland sche zaken en het comité voor de han delsluchtvaart. Voorloopig wil men vier vliegbooten in dienst stellen. OOST-IN DIE Ze had een godsdienstig karakter BANDJERMASSIN, 24 September. (Aneta/A.N.P.). Het onderzoek in zake de verzetsactie, waarvan reeds eer- dor melding is gemaakt, heeft uitgewe zen, dat dit volkomen een godsdienstige actie betreft. Van de verzetslieden zijn thans 61 gearresteerd. 6 zijn overleden en eenigen zijn voortvluchtig, o.a. de leverancier van djimats (toovermiddelen ter bescherming tegen don dood), een zekere Hadji Arto. De verzetsman die gearresteerd is bij een poging tot vluchten, toen hij trachtte een schildwacht een kara bijn te ontnemen en die daarbij is gewond, is inmiddels overleden. In den afgeloopen nacht beeft een an dere verzetsman amok gemaakt, waarbij hij luidkeels de hulp van een gesneuvelden radjah aanriep. Deze man werd door een militaire schildwacht overmeesterd waarbij hij zwaar werd gewond. Gisteren ochtend is een derde verzetsman, die zich trachtte meester te maken van een kapmes, door een schildwacht neergeslagen. Later is deze man overleden. De bevolking in het verzetsgebied houdt zich rustig en neemt deel aan de opsporingen* voor goede en vlugge OPLEIDING rozendaal's erkend handelsinstituut Stenografie „Groote". Ned. en Moderne talen. Typen, Boekhouden, Talen. Vraagt prospectus. Plaatsingibu- reau. Vele geslaagden Arnh. weg 21 Tel. 1145 BINNENLAND Men vreest dat het met de rust in dit vacantie-oord ge daan zal wezen Op initiatief van zestig leden, is naar aan het Vad. gemeld wordt te Bergen een door ruim 300 personen bijgewoon de buitengewone vergadering van de V.V.V. gehouden. Aanwezig waren B. en W., nagenoeg do geheele raad en ver tegenwoordigers van Zaansche zomer gasten. De voorzitter, de heer C F. Zeiler, deelde mee, dat het bestuur reeds on middellijk toen bekend werd dat De fensie voornemens is in de Bergermeer een militair vliegveld voor jachtvlieg tuigen aan te leggen, van oordeel was, dat de nadeelen voor Bergen grooter zouden zijn dan de voordeden en daar om aan B. en W. een onderzoek had verzocht. De ongerustheid te Bergen groeide ochter dermate, dat deze buitengewone vergadering noodig bleek. Spoedig komt de raad in buitengewone zitting bijeen. De stand van zaken is reeds zoo, dat 80 ha onder de bepaling, dat de regeering tot 1 Januari a.s. nog vrij kan zijn, zijn aangekocht. De onderhandelingen over de nog benoodigde 40 ha bevinden zich in een vergevorderd stadium. Spr, herinnerde aan den hinder van het motorgeronk voor de omstreken van Soesterberg en vreesde voor Bergen als zomervacantie-oord bij do tot standko- ming van het vliegveld een ruïne. Voor op stelde spr. dat geenszins beoogd wordt de plannen van Defensie te dwarsboom en, doch aangezien het voor Bergen een levenskwestie geldt, heeft men zeker het recht de vestiging op een plaats te verzoeken waar economische belangen minder zullen worden ge schaad. Uit de mededeelingen van enkele aan wezigen. bleek wel, dat het bii de ves tiging van het militaire vliegveld in de Bergermeer met de rust in dit vacantie- oord gedaan zal zijn. Met algemeene stemmen werd beslo ten aan den betrokken minister een adres te richten, waarin verzocht wordt het vliegveld on gronten afstand van Bergen onder te brengen. De geuite bezwaren zullen schriftelijk ter kennis van den Minister worden ge bracht. Den raad zal verzocht worden in overlee met de V.V.V. bii den Minis ter een audiëntie aan te vragen. Stearman—Hammond vlieg tuig uit Amerika aan gekomen AMSTERDAM, 24 Sept. Heden avond zal met het stoomschip „Damster- rlijk" van de Holland-Amerika-lijn te Rotterdam arriveeren het door de K.L.M. aangekochte Stearman ITammond-vlieg- tuig, een licht tweepersoons toestel, be stemd voor lesdoeleindcn en evenals de eenpersoons „Scheldemusch" van den Nederlandschen constructeur Slot. uit gerust met een neuswiel. Zooals men weet is de K.L.M. tot aankoop van dit toestel overgegaan om haar piloten ver: trouwd te maken met het vliegen van vliegtuigen met neuswicl-onderstel. aan gezien de nieuwste douglas-machine D.C.-4, die in de Douglas-fabrieken le Santa Monica, California, haar voltooing nadert, eveneens van een neuswiel-on dorst el is voorzien. Uiteraard leent de tweepersoons Stearman Hammond zich beter voor les- en instructie-doeleinden dan de eenpersoons „Scheldemusch" Het vliegtuigje zal onmiddellijk na aankomst per lichter van de I-I.A.L. door de binnenwateren naar Schiphol worden vervoerd, waar het in de werkplaatsen van den technischcn dienst der K.L.M gemonteerd zal worden. beleediging van het openbaar gezag ZWOLLE, 24 Sept. De rechtbank te Zwolle heeft den Zwolschen advocaat Mr. J. F. D. veroordeeld tot 100.— boe te subs. 25 dagen hechtenis, wegens be- leediging van het openbare gezag, door middel van een ingezonden stuk in een plaatselijk blad. De aanleiding tot Mr. D.'s gramschap werd gevormd door de arrestatie van een onsehuldigen Zwollenaar, die verdacht werd van een berooving te Schiedam. Mr. D. had de Zwolsche politie de heftigste verwijten gemaakt van haar optreden. De cisch was geweest 200.boete of 50 dagen hechtenis. Bestaand systeem blijft voor loopig bij K.L.M. gehand haafd AMSTERDAM, 24 Sept. In togen- stelling niet andersluidende berichten, is de K.L.M. voornemens, wanneer met ingang van October a.s. de dienst naar en van Iudiö drie maal per week ge vlogen zal worden, voorloopig nog hei bestaande systeem van boordmècano's te handhaven. Binnen afzienbaren tijd zal men er niet toe overgaan, zooals aanvankelijk de bedoeling was, geen mécano's meer aan boord der vliegtui gen te laten meevliegen, doch daarvoor in de plaats mécano's op de verschillende landingsplaatsen te stationneeren. Voor dit laatste is zelfs nog geen enkele voor bereiding getroffen, zoodat, zelfs indien men er definitief toe zou besluiten, met de invoering nog gcruimen tijd zou zijn gemoeid. Door de grootere vervoerscapaciteit van de D.C. 3 toestellen wordt, het be zwaarlijk, de mécano's naast hun tech nische werkzaamheden aan boord ook nog te belasten met de zorg voor het thans grooter geworden aantal passa giers. Derhalve zullen hij het in werking treden der nieuwe dienstregeling op alle Indië-vliegtuigen stewards mee gaan. Het aantal stewards, dat tot voor kort slechts drie bedroeg, ls thans uitgebreid tot achttien. De stewards zullen tevens met een deel van het administratieve werk aan boord be last worden, wat een verlichting van de werkzaamheden van den twee den piloot beteekent. De bemarining der Indië-vliegtuigen zal dus beslaan uit vijf koppen, n.l. gezagvoerder, tweede piloot, radio-tele grafist, boord-mecano en steward. Grondlegger der petroleum industrie in Indië In de marmeren hal van het Koloniaal Instituut te Amsterdam waren gister middag een aantal vrienden en vroege re medewerkers bijeengekomen van wij len ir. Adriaan Stoop, den grondlegger van do petroleumindustrie in Ned. In- die en directeur-oprichter van de Dordt- sche Petroleum Maatschappij, wiens borstbeeld, een werk van den beeldhou wer Toon Dupuis, met eenige plechtig heid werd onthuld. De heer H. Blok Wijbrandi schetste uitvoerig hoe de heer Stoop do grond legger werd van de thans zoo belang rijke petroleumindustrie in Ned. Indië, die een zegen is geweest en nog is, zoo wel voor Indië zelf als voor Nederland. De heer W. C. Bonebakker, lid van den raad van beheer van het Koloniaal Instituut, dankt degenen, die de tot standkoming van dit borstbeeld hebben mogelijk gemaakt, waardoor dit monu ment een blijvende herinnering zal zijn aan den heer Stoop. Vervolgens hechtten de kinderen van ir. A. Stoop, de dames mevrouw De Clercci Stoop. mevr. Langelaan-Stoop en mevr. Kesslcr-Stoop en mr. A. Stoop, een krans aan het monument, in welks voetstuk een loodon koker is geplaatst, de oorkonde bevattende, waarin de ge beurtenis is vermeld. Zutphensche rechtbank doet in deze kwestie uitspraak ZUTPHEN, 24 Sept. Vandaag heeft dc rechtbank te Zutphen uitspraak ge- daan in de strafzaken tegen een winke lierster en acht caféhouders, uit de om geving van Zutphen, die gelegenheid zouden hebben gegeven tot hazardspel, door er in hun winkel of café een z.g.n. „vruchtenautomaat" op na te houden. Deze automaten, welke veel overeen komst hebben met kasregisters worden, na het inwerpen van een penning door middel van hefboomen in beweging ge- bracht. Pijlsnel draaien deze enkele strooken rond, waarop vruchten-figuren zijn aan gebracht. Bij een zekeren stand van de ze figuurtjes heeft do speler rocht op oen bepaald aantal penningen, dat voor consumpties kan worden ingewisseld. De officier van justitie. Mr. W. J H. ■Stam, die dit automatenspel als hazard spel beschouwde, had tegen elk der ver dachten f 10— boete suhs. 10 dagen hechtenis en verbeurdverklaring van de in beslag gen om én apparaten, geëischt. De rechtbank heeft vandaag zeven van de verdachten vrij gesproken. Ten aanzien van de caféhouders F. H te. Twello en D. J. R. te Voorst bepaalde zij het vonnis conform den eisch. anti-rev. k9merfractie. 's-GRAVENHAGE. 24 September. Het bureau van de anti-revol. fractie der Tweede Kamer is aldus samengesteld: J. Schouten, voorzitter. L. F. Duvmaer van Twist, tweede voorzitter, mr. T. A van Diiken. secretaris. Alle correspondentie met de fractie moet gericht worden tot den secretaris, aan diens adres Plein 18a, 's-Graven- hage. Dat Prins Bernhard geen dag der oefeningen heeft gemist, heeft diepen indruk gemaakt DAT daarbij (bedoeld worden de oefeningen, onder leiding van don commandant van het veld leger) de wit van een ieder om zich in spanning en vermoeienis te getroosten en de goede geest, heerschende ln alle onderdeelen, op bijzondere wijze tot uiting kwamen, bewijst hoe hot is gesteld met een der hoofdfactoren, waarmede de bruikbaarheid van het Noderlanische veldleger samenhangt: zijn moreele. zijn innerlijke waarde." Zoo staat het in de dagorder, door don commandant van het veldleger gericht tot officieren, onderofficieren, korpo ra als, en soldaten en wie in de gelegen heid was deze manoevres dagelijks bij te wonen kan zich met deze woorden volkomen vereenigen. De geest in het Nederlandsche le ger is goed. Eiken dag, zoowel ge durende de oefeningen van de lichte brigade, als gedurende die onder lei ding van den commandant van het veldleger, kwam een kameraad schappelijk discipline tot uiting, waarvan do waarde moeilijk te over schatten is. Het waren zware dagen. Van man en paard werd veel ge vergd. Des te grooter is de voldoe ning, dat de moreele, innerlijke waarde van ons veldleger uit dezen strijd is opgekomen. De brug van Heten DE laatste dag van de legermanoeu- vres begon vroeg. Ook voor de journalisten, die om half vijf hedenochtend uit Deventer reden, ver gezeld van den kapitein van den gene- ralen staf, S. van der Kloot. Kapitein van der Kloet, vergezelde ons op alle tochten naar het oefenterrein en zijn heldere voorlichting en prettige wijze van om gang hebben onzen taak zeer veraange naamd en vergemakkelijkt. Deventer leek uitgestorven in den don keren en mistigen ochtend. De ruiten van onze bus waren geheel beslagen en in den "beginne waren alleen do boomen van den weg naar Olst vaag te onder scheiden. Van Olst reden wij naar ITcten en toen wij bij de brug over het zijkanaal naar Deventer uitstapten, was de mist bijna geheel opgetrokken cn ging de zon langzamerhand op. Nauwelijks uit gestapt, naderde in snelle vaart een groote auto, die bij de brug stilhield en waarin de leider der oefening, luitenant- generaal J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst gezeten was. Voordat de generaal ons persoon lijk over den stand van zaken op het oorlogsterrein inlichtte, uitte hij zijn bijzondere tevredenheid over het verloop der oefeningen en con stateerde nadrukkelijk den goeden geest, dien hij overal had waarge nomen. Do casus belli bleek in den nacht (de oorlogstoestand was te middernacht in gegaan) niet veranderd. De blauwe partij had dc gisterenmiddag tegen drie uur bereikte lijn niet overschreden, maar zich gereed gehouden, na een rustperio de van drie tot twaalf uur in de ver schillende dorpen en tentenkampen voor den opmarsch welke om kwart voor zes hedenochtend zou aanvangen. Het front van den opmarsch omvatte rechts het 31ste regiment infanterie, in het mid den het 42g regiment infanterie en links het 12e regiment van dat wapen. Dit laatste regiment was gisteren in reserve gehouden en trad heden in do plaats van het 29e dat vandaag voor loopig gespaard bleef. De roode partij had de cavalerie ach ter den rechtervleugel van haar front opgesteld en voor het overige geen wij zigingen in het verband aangebracht. De eerste gevechtsaanraking tijdens den opmarsch van blauw vond plaats omstreeks halt acht bii de brug, waar wij ons bevonden. De voorposten van het 31ste regiment geraakten slaags mot de infanterie van de wederpartij, die met een hevig vuur van mitrailleurs en stukken van zes veld tegenstand bood. Blauw's opmarsch werd. zij 't eenigs- zins vertraagd, toch voortgezet, nadat de zware artillerie aan het spel was gaan meedoen. Voordat deze artillerie ging werken, trok het blauwe front iets terug om niet door zijn eigen geschut getroffen te worden. Om kwart over negen gaf de com mandant van de lichte brigade aan zijn reserve-cavaleriegroep opdracht tot een flankaanval achter den blauwen linkervleugel. Huzaren en wielrijders gesteund door de artillerie van de ge le rijders, die den aanval doen moesten zich om elf uur vijf honderd nieter ten Zuiden van Raalte gereed houden. Op het Kerkplein te Raalte P het plein om de kerk te Raalte aangekomen, zagen wij de cavalerie aan den comman dant van het veldleger voorbijtrek ken en voordat wij ons naar de plaats, waarheen zij gedirigeerd werd, begaven, liet sergeant Ochse- naar zien hoe een nieuwe „Tempo- gel&nde"wagen hindernissen neemt. Deze vierwielige open auto's kun nen in zeer moeilijk begaanbaar ter rein gebruikt worden. Uitgerust met twee motoren bezitten deze wagens een buigzame as. waardoor het kantelen van den wagen vrijwel uitgesloten is. Zelfs oen barricade van tot een halven meter opgesta pelde boomstammen „neemt" de „Tempo" met gemak. Het laatste gevecht AAN alles komt een einde. Ook aan do manoeuvres, waarvan het slot gevecht, zeer hevig was. De cava lerie het is hiorboven al geschreven zette met eenige bataljons wielrij ders een aanval ten zuiden van Raalte in. Tegelijk met dien aanval zette do blauwe partij er ook een in. Zou dit toe val zijn? Of heeft do leiding hier voor do mi se en scène gezorgd? Do tweede veronderstelling lijkt ons de juiste. IIoo het ook zij. het was een govecht, dat een apotheose bij deze manoeuvres vormde. Prins Bernhard galoppeerde te paard met majoor Phaff en Jhr. Roëll tusschen de strijdende partijen door. Do prins had Raalte per auto bereikt on was daar te paard gestegen. De bevol king bracht hem bij zijn aankomst en vertrek van het oefenterrein een lang durige en ovationeele hulde. De prins hooft geen dag van de oefeningen gemist Dit heeft die pen indruk gemaakt. Gisteravond heeft de Prins met Prinses Juliana een autorit ge maakt en Zijne Koninklijke Hoog heid heeft in Heten in een van do tentenwagens een bord snert gege ten. Bij het laatste gevecht waren vele jachtvliegtuigen en bommen werpers in de lucht. In1 totaal heb ben 45 vliegtuigen tijdens de ma noeuvres moegevlogen. Naar 't oor- dool van majoor Zegers, toegevoegd aan den inspecteur van de lucht vaart. is er bijzonder goed gevlogen en doen onze militaire vliegers niet onder voor de bes.to buitenlandsche collega's. Bijzonder snel was bij de laatste vij andelijke ontmoeting de inzetting van het reserve-eskader van hot le regiment huzaren. Ware van te voren niet be paald. dat do oefeningen om twaalf uur moesten eindigen, dan zou de lichte brigade „zonder zich aan vernieti ging bloot te geven" om in de ter minologie van den opzet te vervallen zeker voorloopig den blauwen opmarsch weerstand hebben geboden. Twaalf uur in den middag van 23 September 1937 maakte een einde aan de groote manoeuvres. Trompetters en hoornblazers bliezen den vrede en her- eenigden de strijdende partijen. Gisteren en vandaag zijn de onder deden van de troepen, die in Gelder land en Overijssel aan de oefeningen onder leiding van den commandant van het veldleger hebben deelgenomen, gar- nizoenswaarts gekeerd. Een groot aantal extra-treinen ver voerde do onderdeelen. Gisteren ver trokken deze treinen van Rijssen, Nij- verdal, Raalte en Dalfscn en heden van Epe en Deventer. Iedere automobilist ken u dodelijk j vartellen, hoeveel kilometer per' uur zijn wagen haalt, maar slechts weinigen weten, hoeveel meter ze wel noodig hebben orn met die vaart te stoppen I Aanbod der Scheepsbevrachters naar aanleiding der aanstaan de blijde gebeurtenis ROTTERDAM, 24 Sept. Naar aan leiding van het doel en streven van het Rotterdamsche vrouwoncqmité in ver band met de blijde gebeurtenis in het Prinselijk Gezin, hebben voorzitter en secretaris van de Verëéniglng van Scheepsbevrachters in Nederland en de penningmeester dier vereeniging voor de afdceling ZuidHolland, de heer Th. H. Tromp, zich tot het comité gewend en aangeboden om ten behoeve van echt- genooten van binnenschippers, welke daarvoor naar hef oordeel van het co mité in aanmerking komen en op een vastgestelden tijd te Rotterdam verblij ven, gelden le verzamelen voor de be noodigde babv-uitzetton. De daarvoor in aanmerking komende schippersechtgenooten behoeven echter niet te Rotterdam gedomicilieerd te zijn. De voorstellers hebben bericht ont vangen van de presidente van het Rot- terdamsch Vróuwencómité, dat hun aanbod met enthousiasme op de verga dering van het comité ontvangen en aangenomen is, OMREKENINGSKOERSEN 23 Sept. 24 Sept. Off Niet off. Londen R.97 8.97 Berlijn 0.72.70 0.72.70 Par\jB 6.20 6.23 Brussel 30.50 20.47 Zürich 41.62 41.58 Kopenhagen 40.10 40.10 Stockholm 40.3-1 46.30 Oslo 45.15 45.10 New York 1.81 1.811* Praag 6.37 6.35 Medeged. door dc R'darasche Bankvercen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 7