OVERHEIDSPERSONEEL IS TELEURGESTELD De havendag te Rotterdam Zal Honswijk wederom „bezet" worden? DOOR DEN INHOUD DER MILLIOENEN- NOTA Gelden geind, doch niet verrekend Vele middenstanders gedupeerd Minister van Buuren te Groningen EDDIE OLIVER IN ONS LAND Beleediging van het openbaar gezag PERSOONLIJKHEID MET ZWAVELZUUR GEGOOID In 1935 kwamen de' eerste gasten is. V erkeersverbetering te Zandvoort F. H. BARON VAN DEDEMt BLAUWE ZAND ZAAK UITGESTELD UIT DE STAATSCOURANT 4e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1937 BINNENLAND R.K. Centrale en A.C.O.P. overwegen een verdere actie inzake de salarissen '6-GRAVENHAGE, 24 September. De R.K. Centrale van burgerlijk over heidspersoneel kwam heden in spoed vergadering bijeen ter bespreking van de mededeeling der regeering in de mil- lioenennota betreffende de salarissen en loonen van het rijkspersoneel. Met ernstige teleurstelling 6telde de vergadering vast, dat de regeering voorshands geen aanleiding vindt, over eenkomstig een door de R.K. Centrale aan den Raad van Ministers gericht adres, verhooging van genoemde sala rissen en loonen te bevorderen. Deze teleurstelling kwam ook reeds tot uiting in inmiddels ontvangen brie ven en moties van verschillende afdee- lingen. Gelet op de zeer groote offers, welke 'door het rijkspersoneel in de afgeloopen jaren werden gebracht, gelet mede op de belangrijke stijging der kosten van het levensonderhoud en den ongetwij feld sterk verbeterden budgetairen toe stand van het Rijk, had, naar het oor deel der vergadering, een ander stand punt van de regeering mogen zijn ver wacht. Temeer nog omdat verhooging van de salarissen en loonen van het overheidspersonen juist in de huidige opgaande conjunctuur ook een bijzonder algemeene beteekenis heeft, wijl ze de koopkracht bevordert. Naar de meening van deskundigen wordt hiermee toch tevens een sociaal-economisch belang van de geheele volksgemeenschap ge diend. Ondanks de houding der regeering werd besloten de actie onverzwakt voort te zetten. Er is een bespreking op korten ter mijn aangevraagd met de R.K. fractie van de Tweede Kamer met betrekking tot de salarispositie van het overheids personeel, bij welke gelegenheid tevens ter sprake zal worden gebracht de in terpretatie die van regeeringswege wordt gegeven aan art. 126 van de Ambtenarenwet, welke niet in overeen stemming is met de uitspraak van de Tweede Kamer. Het Comité ter behartiging van de algemeene belangen van overheidsperso neel (A.C.O.P.) kwam eveneens in den Haag in spoedvergadering bijeen ter be spreking van de salarispositie van het overheidspersoneel. Het comité sprak er zijn diepe teleur stelling over uit, dat de regeering zon der voorafgaand overleg met de centrale organisaties van overheidspersoneel vertegenwoordigd in de centrale com missie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken, welk overleg was toe gezegd, in de millioenennota beeft ver klaard. dat voorshands „de mogelijk heid ontbreekt tot het doen van allerlei belangrijke uitgaven, die op zichzelf ge- wenscht of nuttig zouden zijn, zooals verhooging van salarissen en loonen",.. enz. Door deze verklaring wordt naar de meening van het A.C.O.P. niet alleen opnieuw een veel te nauw verband ge legd tusschen den stand van 's Rijks financiën en de salarispositie van het personeel, maar ook vooruitgeloopen op de a.s. besprekingen daaromtrent in de centrale commissie voor georganiseerd overleg. Bij deze commissie hebben n.l. twee centrales, onder welke het A.C.O.P., reeds in Maart j.l. het salarisvraagstuk aanhangig gemaakt, hetwelk in de ver gadering dier commissie op 11 Mei j.l. voorloopig werd besproken, doch verder aangehouden, om de regeeringsdelega- tie gelegenheid te geven, zich met de nieuwe regeering te verstaan. Het comité besloot, in de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken zijn ernstige bezwaren tegen het vooruitloopen op het overleg door de regeering in te brengen en ver der met klem te pleiten voor verhooging van de salarissen en loonen van het rijkspersoneel en de onderwijzers, welke verhooging ook groote beteekenis zou hebben voor het personeel van provin cies, gemeenten, waterschappen, enz. Na de op 5 October a.s. te houden ver gadering der centrale commissie voor georganiseerd overleg, waarin deze aan gelegenheid aan de orde komt, zal het A.C.O.P.-bestuur opnieuw in spoedver gadering bijeenkomen om zich over de dan voor het overheidspersoneel ont stane situatie en eventueel in verband daarmee te nemen maatregelen tfo be raden. Twee firmanten van een invor deringsbureau te Maas tricht gearresteerd MAASTRICHT. 24 Sept. In het jaar 1934 werd in Maastricht een stichting opgericht onder den naam „Vereenigde Handels Bureaux". Deze inrichting be lastte zich speciaal met het innen van vorderingen, speciaal van zgn. „dubieu- se" vorderingen ten behoeve van credi teuren, die, hetzij bij abonnement, hetzij van geval tot geval hun vordering in handen van genoemd invorderingsbu reau stelden. De crediteuren abonneer den zich voor een bedrag, groot f 20 per jaar en betaalden bovendien vijf tien procent van de geïnde gelden. Het bureau, dat onlangs in Maastricht nog van perceel verwisselde en laatstelijk aan de Groote Looierstraat gevestigd was, was behoorlijk ingericht. De ven- pooten waren J. M. F. C. en J. M. J. Sch., beiden wonende te Maastricht Den laatsten tijd kwamen er bij de politie geregeld klachten binnen van crediteuren, omdat hun gebleken was, der er vorderingen waren, die wel wa ren geïnd, doch die niet met hen ver rekend waren. Dit is aanleiding geweest tot een grondig onderzoek en bij een bezoek ter plaatse is komen vast te staan, dat er geen gelden aanwezig waren, om de ge- inde vorderingen met de rechthebben den te verrekenen. Hierna is de recherche overgegaan tot arrestatie van de genoemde vennooten C. en Sch., waarvan de eerste Woens dag en de tweede die uitstedig was. Woensdagnacht werd aangehouden. Alle bescheiden, alsmede de inventa ris. is in beslag genomen Het onderzoek is nog loopende en het is uiteraard nog niet mogelijk te bepa len, hoeveel er precies verduisterd is. Verscheidene middenstanders in Maas tricht en omgeving, die hun moeilijk invorderbare vorderingen in handen van het bureau gegeven haden, zijn na tuurlijk gedupeerd In de ochtenduren kwam de vereeni- ging in huishoudelijke vergadering bij een. In de middagzitting werd beraad slaagd over het onderwerp „De organi satie der burgerlijke armenzorg", waar over prae-adviczcn zijn uitgebracht door de heeren L. A. van Doorn, directeur van den dienst voor Sociale Zaken te Dordrecht, W. Drees, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal te 's-Graven hage en Dr. J. W. Notoboom, directeur van de Dr. Kuyperstichting te 's-Gra- venhage. De inhoud van deze prae-adviezen deelden wij vroeger reeds mede. De afgevaardigden werden na afloop der vergadering officieel door het ge meentebestuur ontvangen in het van Abbe-museum, waarna een concert op dp Markt wordt gegeven, aangeboden door de V.V.V. te Eindhoven. Zaterdag zullen de congressisten een bezoek aan de Philipsfabrieken brengen en aan het vliegveld „Welschap". DE NIEUWE GESTROOMLIJNDE POSTRI JTUIGEN Zooals bekend is. zouden de N.S ge stroomlijnde Posfrijtuigen aanschaffen, die kunnen loopen in de nieuwe elec- trische treinstellen en ook in de Diesel- treinen. Deze rijtuigen zjjn door de Spoorwegen, in overleg met. de Post, onderworpen. Zij zullen voor rekening van het Staatsbedrijf der Posterijen ge leverd worden, n 1. drie door Werkspoor Amsterdam en drie door de Wagonfa- briek T. J. Reijnen te Haarlem en zijn dus geheel van Nederlandsch Fabrikaat ARMENZORG EN WELDADIGHEID EINDHOVEN, 24 Sept. De Neder landsche vereeniging voor Armenzorg en Weldadgiheid heeft vandaag hier ter stede in het gebouw der R. K. Werk liedenvereniging haar dertigste alge meene vergadering gehouden onder lei ding van den heer A, J. A. v. Heemstra. Een officieel bezoek aan de provincie GRONINGEN, 24 Sept. Heden en Zaterdag brengt de minister van Water staat, mr. dr. ir. J A. M. van Buuren, een bezoek aan de provincie Groningen Zijne Excellentie is vergezeld van dr. ir L R. Wentholt. hoofdingenieur directeur van den Rijkswaterstaat en hoofd van den dienst der wegenverbete ring. Vanmiddag bezocht minister van Buuren cenige punten in het veenkolo niale gebied, zulks in verband met de verbetering van kanalen in de veen koloniën. Voorts bracht de minister een bezoek aan het havenbedrijf te Delfzijl. De Commissaris der Koningin, leden van Gedeputeerde Staten en de griffier en ir. G. Redeker. hoofdingenieur direc teur van den Rijkswaterstaat in de directie Groningen, Friesland en Drente, maakten den tocht mee. Zijne Excellen tie gebruikt den maaltijd ten huize van den Commissaris der Koningin, mr. J Linthorst Homan. Zaterdaer zal hij de restauratie van den Martinitoren te Groningen in oogenschouw nemen. Voorts wordt een bezoek gebracht aan het vliegveld Eel de. De burgemeester van Groningen, als voorzitter van den Raad van Commis sarissen. de burgemeester van Eelde en andere commissarissen zullen den mi nister rondleiden. Verder zal Zijne Excellentie zich op de hoogte stellen van de voorbereiding van het wegenplan in de provincie Gro ningen Daarna zal hij denzeifden dag per auto naar de residentie lerugkee- ren. SLAGERSWINKEL GESLOTEN ROTTERDAM. 24 Sept. - In verband met de vestigingswet klein bedrijf is op last van de politie te Rotterdam een in het Noordelijk stadsdeel gelegen slagers winkel gesloten, aan welks eigenaar de minister van Economische Zaken een vestigingsvergunning had geweigerd. De eigenaar heeft onmiddellijk aan het hem gegeven bevel voldaan. Proces-ver- baal is tegen hem opgemaakt* Hij en zijn band concerteeren in Carlton te Amsterdam AMSTERDAM, 24 September. In het Carlton Hotel te Amsterdam zullen van Zaterdag af optreden de bekende Amerikaansche bandleader Eddie Oliver en zijn band, alsmede een nieuw En- gclsch danspaar Olga en Vincent. De band heeft Vrijdagmiddag haar debuut in Nederland gemaakt met een uitzending uit een der zaaltjes van Carlton Hotel voor de radio, en daarbij is de pers in de gelegenheid gesteld, een dergelijke uitzending, die geheel het karakter van een studio-uitzending draagt, bij te wonen. Het is beschaafde, aangename muziek, moderne jazz- en „swing"-muziek, maar niet meer de extremistische hot-jazz, die nog slechts kort geleden zoo zeer en vogue was. En een dergelijke uitzending is een voorbeeld, behalve van artistiek kunnen, van goede organisatie, disci pline en samenwerking, met als cen trum de microfoon. De crooner zingt bijna fluisterend in het metalen oor en zijn stem, die door den luidspreker dui delijk te volgen moet zijn met de mu ziek als gedempten achtergrond, gaat hier geheel in de muziek van do band verloren. Ook Ann Oliver, de echtgc- noote van den bandleider, zingt voor de microfoon en levert haar aandeel in het werk van dit goed gedisciplineerde, se rieus en tegelijkertijd opgewekt werken de ensemble. Eddip Oliver is Amerikaan, doch zijn band bestaat zoowel uit Amerikanen als uit Engelschen, terwijl tijdens zijn ver blijf in Nederland het gezelschap is uit gebreid met twee Nederlanders, een voorwaarde van de overheid, waaraan moet worden voldaan om de arbeidsver gunning te krijgen. Oliver heeft ze6 jaar gewerkt met den bekenden Amerikaanschen bandleider Ben Bernye, heeft te Hollywood ook als filmacteur, later als bandleider gespeeld, tezamen in ruim twintig films, speelde voor de National en de Columbia Broad casting Company en werkte in 1929 ge- ruimen tijd te Londen, waar hij optrad in de thans opgeheven Kit Kat Club. Sedert drie jaar heeft hij zijn eigen band. Het blijkt niet gemakkelijk, een juiste definitie te geven van het verschil tus schen jazz en „swing", de jongste mode, die volgens den heer Milward, den mana ger van 't Engelsche danspaar, in Enge land is ontstaan, al zitten er dan ook enkele Amerikaansche elementen in. Er was behoefte aan een rhythme, dat in elk tempo gedanst kan worden, en de swing-step voldeed daaraan. De Impe rial Society of Teachers of Dancing, de hoogste Britsche autoriteit op het ge bied van den dans, heeft er zwaarwich tig over beraadslaagd en tenslotte de swing-step erkend als een nieuwe ge standaardiseerde dans, met geheel nieu we passen, waarop natuurlijk tal van variaties mogelijk zijn. Zoowel de heeren Oliver en Milward als de anderen zijn het er over eens, dat de groote meerderheid van het pu bliek genoeg heeft van de hot music. De aanhangeis daarvan vormen slechts een geringe minderheid, die echter zoo veel lawaai maken, dat men gelooft, dat zij een groote groep vormen. Maar het groote publiek wil weer melodieuze, desnoods meesleepende muziek, waarop men een tekst kan zingen, waarvan men de melodie kan herkennen en die niet uitsluitend rythme is, maar die ook spreekt tot het hart, tot het gevoel. ASSEN, 24 September. De rechtbank te Assen deed heden uitspraak in de zaak tegen B. H. M. B., uit Amsterdam, die te recht had gestaan, omdat hij in een S.D. A.P.-vergadering, welke op 20 Mei te Vries werd gehouden, tijdens het debat verdachte was géén S.D.A.P.-er den minister-president dr. H. Colijn had be- leedigd. De officier van justitie had twee maan den gevangenisstraf geëischt; de recht bank veroordeelde hem vandaag tot één maand gevangenisstraf. N.S.B.-LID UIT DE STATEN Het N.S.B.-lid der Prov. Staten van Noord-Holland. J. F. Stahle, heeft uit die functie ontslag genomen. Tal van binnen- en buiten- landsche autoriteiten aanwezig ROTTERDAM, 24 Sept. Tot de zeer talrijke gasten uit binnen- en buiten land op den Rotterdamschen havendag behoorden Jhr. mr. dr. H. A. van Kar- iiebeek, minister van Staat, Commissa ris der Koningin in Zuid-Holland, dr. II. M. Hirschfeld. directeur-generaal van Handel en Nijverheid; de vertegenwoor diger van den minister van Economi sche Zaken, ir. M. C. E. Bongaerts. de oud-minister van Waterstaat Jhr. ir. O C. A. van Lidth de Jeude en mr. dr. T. J. Verschuur, oud-minister van Eco nomische Zaken. Voorts waren er tal van directeuren van scheepvaartmaatschappijen, indus trie en handelsondernemingen in ons land. vele leden der Eerste en Tweede Kamer, burgemeester en wethouders van Rotterdam, ir. E. C. van Dijk, direc teur van de Nederlandschc Spoorwegen, de directeur van de Hamburg-Amerika- Lijn te Hamburg, dr. Paul Baelde, de schepen van handel en scheepvaart te Antwerpen Freytag, de eerste burge meester van Duisburg Paul Fritzsche, de directeur van de Woermann-lijn te Hamburg Alfred Luden, de directeur van 't Rheinisch-Westfaeli6che Kohlen- 6yndikat-Es6en en verschillende direc teuren uit het Westduitsche industrie gebied: F. Pickman, directeur van de Norddeutscher Lloyd te Bremen; A. van der Stegen, burgemeester van Gent. en voorzitter van de vereeniging van Bel gische Gemeenten; F. Stickan. directeur van de scheepvaartmaatschappij Neptun te Bremen. Patijn en de democratie De schrijver der Kantteekeningen in de H. P. merkt het volgende op; De benoeming van Mr. J. A. N. Patijn tot minister van Buitenlandsche Zaken heeft commentaren (openbare en parti culiere) in het leven geroepen, waarin een zeker element ons 6terk trof. Uit den tijd van zijn burgemeesterschap staat Mr. Patijn bekend als een steile, een hoekige, een ongemakkelijke figuur, Met den Raad kon hij absoluut niet op schieten; hij wenschte zichzelf te zijn en kon er zich eigenlijk heelemaal niet mee verzoenen, dat er iets dergelijks al6 een gemeenteraad bestond en dat de wet hem verplichtte, er mee om te gaan. Dit gaf aanleiding tot botsingen. Die twee. burgemeester en Raad, met per missie, „lustten" elkaar niet; ze wisten het wederzijds; ze toonden het. Deze botsing PatijnRaad was feitelijk een botsing Patijn—democratie. En nu is dit het opmerkelijke, èn het gelukkige: dat niettemin elke eerlijke democraat voor Pat ij n g r o o- ten eerbied had. Men zegt dikwijls en het is niet heelemaal onjuist dat de democratie nivelleert, verslapt, een rem i6 voor sterk regeeren. Maar zet, naést en tegenover de democratie, een man, die een kérel is, een figuur, een karakter, ze zal hem heftig bestrijden, maar in haar hart zal ze zijn karakter respecteeren. Ziedaar een dualisme, dat in den grond toch zéér verheugend is, omdat de persoonlijkheid een kracht is, die in geen enkele samenleving kan worden gemist. Toen Mussolini vele ja ren geleclen uit de socialistische partij werd gezet, riep hij de vergadering toe: „Gij haat mij, omdat ge mij nog lief- hebt!" In de strekking van dit woord zit een diepe waarheid. En de democra tie moge, ook in ons land, nóg zooveel hebben vervlakt, en nog zoo zeer heb ben gepoogd de leiders tot volgelingen der menigte te maken, zoodra zij een figuur ontmoet, die steil, hoekig, on buigzaam zichzelf durft te zijn, zal zij hem eeren, zelfs al komt zij er niet gemakkelijk voor uit. Het respect vooi de persoonlijkheid is een element, dat geen enkele beschaafde samenleving kan ontberen. Gelukkig, dat ook de democratie het bezit, zclf6 als het haar erkende bestrijders geldt. Een jaar geëischt tegen ont slagene uit Rekkensche inrichtingen AMSTERDAM, 24 September. Een man, die jarenlang in de psychopathen- inrichting te Rekken verpleegd is en die kort geleden ontslagen werd, stond vandaag terecht voor de vierde kamer der rechtbank wegens een zeer ernstig misdrijf. Hij had op 26 Juni de vrouw, waarmee hij samenwoonde een halve liter zwavelzuur in het gezicht en de hals geworpen. De vrouw liep zware brandwonden op, waarvan zij thans nog niet geheel is hersteld. De man legde een bekentenis af. Hij had reeds geruimen tijd ruzie met de vrouw. Bij een drogist had hij een stop- flesch zwavelzuur gekocht. Den volgen den dag had hij het gevaarlijke goedje teruggebracht. De oplossing was hem nog niet zwaar genoeg, zoodat hij ver zocht het te mogen ruilen voor een meer geconcentreerde oplossing Op 26 Juni zoo vertelde verdach te was er weer hevige ruzie. „De vrouw sloeg me in het gezicht" Pres.: „U hebt toch niet in drift ge handeld. Want na de ruzie bent u naai de keuken gegaan en daar hebt u het zwavelzuur in een beker overgeschon- ken. Toen de vrouw zich even later bukte hebt u het haar in het gezicht geworpen." Na zijn misdaad had verd. zich uil eigen beweging bij de politie aangemeld. Hij verklaarde, dat hij zelfmoord had willen plegen. Pres.: „Het is mij een raadsel, dat u uit de Rekkensche inrichting bent ont slagen." De officier van justitie, mr. van Dul- lemen, was van meening, dat verd. in tegenstelling met zijn eigen verkla ring wel degelijk met voorbedachten rade heeft gehandeld Op het 6trafblad van verd. staan zeven veroordeelingen vermeld. Hij is een treurig voorbeeld van iemand, die zijn eigen leven en dat van anderen verwoest. Zijn houding tegen over de vrouw was wel buitenge wood laf. Wegens zware mishandeling met voorbedachten rade vorderde de officier een gevangenisstraf van een jaa.* mei aftrek van voorarrest. Als verdediger trad op mr. M. 1. Mes- ritz. Vonnis 8 October. OVERVLOEDIG AANBOD VAN SLACHTVEE OP DE MARKTEN 's-GRAVENHAGE. 24 September. Het bestuur van de Ned. Ver. van Vee- weiders en -mesters heeft een telegram aan den Minister van Economische Za ken gezonden, waarin wordt gezecd. dat wegens het heerschende mond en klauwzeer alachtvee uit angst wordt op geruimd. Bij overvloedig aanbod op de markten zijn de prijzen daardoor abnor maal gedaald. Het bestuur verzoekt den minister ter tegemoetkoming onmiddel lijk stopzetting van den invoer van Deensch vleesch* Nog steeds is de vesting in gereedheid om voor ons land gevaarlijke vreem delingen te ontvangen (Van onzen A redacteur) NAAR wij vernemen, be staat er een gereede kans, dat het fort Honswijk, wederom geïnterneerden politiek actieve vreemdelin gen binnen zijne muren zal onderbrengen. Nadat twee jaar geleden de laatste geïnter neerde het fort verliet, zal het zijn dienstbaarheid weer be wijzen. Hoeveel toekomstige bewoners de ves ting zal herbergen, kan nog niet ge noemd worden. De vorige, tevens de eerste maal waren het 32 vreemdelin gen aan wien, voor ons land schadelijke politieke activiteit, voorloopig een einde werd gemaakt. Pas in den herfst 1935 verliet de laatête geïnterneerde het fort. Alleen voor hem waren liefst 26 men- schen noodig ter bewaking, waarvan de minst gesalarieerde nog een extra iso latie-toelage ontving van 6— per dag... Onneodig dus te zeggen hoeveel duizenden het Rijk deze bewoners voor de paar maanden „onderdak" gekost heeft. Over slechte behandeling hebben du geïnterneerden zich niet bepaald te be klagen. Zij zijn verzorgd op een wijze, die men haast vertroetelen kan noemen. Hunne verpleging is als het ware een propaganda geweest voor de gastvrij heid van den Nederlander. Die zelfs volgehouden werd op het oogenblik, dat een minder uitnemende verzorging volkomen gemotiveerd zou zijn geweest. Douches, uitstekende voeding en lig ging, behoorlijke verwarming enz., enz., stempelde fort Honswijk tot een ideaal verblijf voor echter minder ideale bewo ners, die van een zeer gemend gehalte waren en o.a. een officier van het voor malige keizerlijk Duitsche leger telde. Niettemin de zeer goede verzorging brak nog even een hongerstaking uit. Tot op heden toe wordt het fort in orde gehouden. Eiken dag komt een corveecr, een bewoner van Schalkwijk, zijn taak verrichten. Slaapverblijven worden gelucht, andere onderkomens gereipjgd en onderhouden. Honswijk is gereed eiken dag de „gasten" te ontvan gen. Gasten die ook weer eiken dag kunnen vertdekken, mits zij het Neder landsch© gebied verlaten. Waarmede echter niet gezegd is dat zij. na uitge leide gedaan te zijn, niet wederom ons land zullen betreden Zooals reeds gezegd, voor hun psysiek heil wordt uitstekend zorg gedragen. Getuige het bezoek van den toenmali- gen minister van Justitie, mr. van Schaik, die zich op de hoogte kwam stellen van de Honswijksche toestanden en op wiens last, badinstallaties met nachtstroomapparaten, gebouwd wer den. Een sanitaire maatregel waaronder den toen wonenden Honswijkschen fort wachter niet te lijden had... Mogelijk is than6 dat de naam Honswijk, roemrucht door de jaren 19141918 (getuige de vele réunie9 die de toenmalige bezetting nóg houdt), roemrucht door de „bezetting" in 1935, wederom binnenkort op ieders lippen Een merkwaardigheid is dat het fort, dat ressorteert onder Defensie, door dit departement onderverhuurd is aan het departement van Justitie. LUCHTPOSTZEGELS N. L. F. 's-GRAVENHAGE. 24 Sept. Voor de frankeering van de omslagen, welke door het Nationaal Luchtvaartfonds worden verkocht voor verzending naar Nederlandsch—Indië met het op 2 Octo ber vertrekkend vliegtuig, dat den 3-we- kelijkschen dienst AmsterdamBan doeng inluidt, is het driehoekig lucht postzegel van 30 cent. bestemd voor bij zondere vluchten, geldig. Op andere omslagen, welke met de zelfde gelegenheid worden verzonden, dient dit postzegel dus niet te worden gebruikt. DE NIEUWE SPOORWEG- ELECTRIFICATIE Men is thans op het baanvak Maarn— Wolfheze begonnen met het beproeven van den nieuwen aanleg der elektrifica tie. Hiervoor wordt gebezigd een elec- trisch treinstel, dat door een locomotief van Amsterdam naar Maarn is vervoerd. STUURLIEDEN EXAMENS 's-GRAVENHAGE, 24 September. Geslaagd voor stuurman kleine stoom vaart: A, Waas en L. Schothorst, Doortrekking van den boulevard ZANDVOORT. 24 September. Gis teren werd, nadat de bouwaanvrage van de firma gebrs. Godijn te U t re c ht voor den verbouw van het hotel d'Oran- ge te Zandvoort nu alle ambtelijke in stanties heeft doorloopen, hiervoor defi nitief de bouwvergunning verleend Dit was voor de Zandvoortsche arbei ders een blijde dag. Er zijn reeds 45 werklieden te werk gesteld, terwijl dil getal binnenkort tot boven de 100 zal worden opgevoerd. De gemeente Zandvoort wil thans het hare bijdragen, om den onhoudbaren verkeerstoestand der verbinding tus schen Noord- en Zuid-boulevard op af doende wijze to öaneeron en heeft hier toe een plan in behandeling, tot door trekking van de boulevard aan do zee zijde, langs Groot Badhuis, Café Mus- tert, Muluru cn hotel d'Orange. Is deze aansluiting eenmaal gereed, dan zal do Zandvoortsche boulevard de concurrentie met de meest moderne badplaatsen kunnen doorstaan. Het is verheugend, dat het door de architecten Zan6tra. Giesen cn Sijmons geentameerde plan tot verbouwing van hotel d'Orange. thans tevens den stoot heeft gegeven tot deze belangrijke en door ieder als noodzakelijk gevoelde verkeersverbetering. RUINEN, 24 September. Terwijl de gep. 6chout bij nacht F. H. Baron van Dedem. uit s'-Gravcnhage, die op zijn verblijf te Dalfsen vertoefde, zich heden ochtend naar Rheeljruggen (gem. Rui nen) begaf om de door hem aan te koopen landerijen te bezichtigen, is hij bij aankomst aldaar plotseling overle den. F. H. Baron van Dedem werd in 1869 geboren en kwam na het Kon. Instituut voor de Marine te hebben doorloopen in 1889 als adelborst eerste klasse bij onze zeemacht. Hij werd in October 1892 be vorderd tot luitenant ter zee der 2e kl. en in 1904 tot luitenant ter zee le kl. In 1915 werd Baron van Dedem bevor derd tot kapitein luitenant ter zee, in 1918 tot kapitein ter zee en in 1923 tot schout bij nacht titulair, terwijl bom teven6 eervol ontslag onder toekenning van pensioen werd verleend en wel met ingang van 1 Augustus van laatstge noemd jaar. De thans ontslapene was Ridder in de Orde van Oranje-Nassau en drager van de eere-teekenen voor belangrijke krijgs verrichtingen in Atjeh, het Lombok- kruis en van eenige buitenlandsche on derscheidingen. Ir. Mussert heeft bezwaarschrift tegen dagvaarding ingediend AMSTERDAM, 2i Sept. Bij de rechtbank is thans door Ir. A. A. Mus- sert het bezwaarschrift ingediend tegen de tegen hem uitgebrachte dagvaarding. De rechtbank zal dit bezwaarschrift in den loop van de volgende week in raadkamer behandelen. Een datum hiervoor is nog niet vastgesteld. De ope/ibare behandeling, die aanvan kelijk op 30 September plaats zou heb- hen, zal dus dien dag niet doorgaan. Hetzelfde geldt voor de behandeling van de zaak tegen Melchers, die ook uitge steld wordt, doch die geen bezwaar schrift tegen de dagvaarding heeft in gediend. Kon. Ned.-lnd. Leger Bij K.B van 13 September zijn bij het Kon. Nederlandsch-Indisch leger be noemd tot generaal-majoor: a. bij het wapen der artillerie de ko lonel, inspecteur van dat wapen, H. ter Poorten; b. hij het wapen der genie de kolonel, inspecteur van dat wapen, G. J. F. Sta- tius Muller. Buitenl. Zaken Bij ministerieele beschikking is de heer L. J. Fledderus met ingang van 1 October 1937 benoemd tot adjunct-com mies bij het Departement van Buiten landsche Zaken in vasten dienst Onderscheiding Bij K B. van 13 September i6 benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nas sau H. L. Boas, secretaris van de Ver eeniging voor den Koffiehandel, te Am sterdam Landbouwonderwijs Bij beschikking van den minister van economische zaken is, voor het tijdvak van 1 October 1937 tot 1 October 1938, wederom benoemd tot leeraar aan de rijkslandbouwwintersehool te Winters wijk, W. Lammers aldaar. MACHINISTEN-EXAMEN 's-GRAVENHAGE, 24 September. Geslaagd voor diploma B: H. C. Boel houwers te Rotterdam; voor het theore tisch gedeelte van diploma B: G. Bra- venboer te Nieuwersluis en C. van Noort te Rotterdam. WISKUNDE L.O. 's-GRAVENHAGE, 23 September - Geslaagd de heeren: L. W. Appelhof te Zevenhuizen (Gr.); A. van Arkel te Gouderak; A. G. J. Goedemans to Utrecht en A, Hoekstra te Boylrf

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 13