Lasten der uitgeverij 'sWer elds draaiboek Concurrentie door buitenstaanders Kinderboekje De lotgevallen van Piet Krent en Jan Oliebol Fa. M. R. N. OOSTERVEEN Terugkeer naar oude spelling ruïneus Octrooiwet-geding De eerste luchtkruiser naar Schiphol OniApanninqA-, ÜQAcsmiqinqsm- (fLuJbcwanjotsm Schaakvereniging „Amersfoort" Donderdags 8-12 uur Germania Utr. str. Amersfoortsche Damvereeniging Maandags 8 - 11V2 uur „Sociëteit Concordia Voor plaatsing in deze rubriek wende men zich tot de administratie Collectieve arbeids overeenkomsten De ongeregeldheden op de Bossche veemarkt Bourbon-bonbon Radio-programma's HET MENU VOOR MAANDAG Langestraat 42 - Tel. 11 4e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1937 Spcllingmisère bracht groote verliezen teweeg 's-GRAVENHAGE, 24 September. Vandaag kwam de Nederlandsche Uitge versbond bijeen in het gemeente-museum te 's-Gravenhago onder leiding van zijn voorzitter den heer I. Noothoven van Goor. Nadat, de voorzitter enkele leden had herdacht, die den bond waren ontvallen en eenige jubilea van leden had gememo reerd, zeide hij in zijn openingswoord on geveer het volgende: Op de uitgeverij worden nu eenmaal bij voortduring aanvallen gedaan en wel in de eerste plaats doordat het zoo eenvou dig schijnt nieuwe zaken op te richten en deze bovendien door afnemers worden ge holpen. Behalve de concurrentie van steeds nieuw opkomende uitgevers en uit- gevertjes ondervinden wij aldus spr. concurrentie ons aangedaan door buitenstaanders, als daar zijn omroepvereenigingcn, vereenigingen met socialen inslag, groote bedrijven met hunne reclame-uitgaven en niet de allerminste onder de concur renten de overheidsuitgeverijen, welke in toenemende mate zich gaan bewegen op een terrein dat ook in het belang van het publiek beter aan den particulieren uitgever kan worden overgelaten. De middelen tot afweer die er zijn, zoo als het niet erkennen van uitgevers, wan neer blijkt dat zij over onvoldoende vak kennis of bedrijfsmiddelen beschikken, kunnen, dank zij de reglementen van de vereeniging ter bevordering van de belangen des boekhandels, soms toege past worden. Dit is een hulpmiddel, doch niet af doende. Werd de uitgeverij wegens de algemee- ne bezuiniging reeds sterk in haar afzet getroffen, dit werd deels nog verergerd, toen juist voor ongeveer een jaar door de depreciatie de belangrijkste grondstof, het papier, sterk in prijs ging stijgen, naast, de sterke prijsstijging kwam de moeilijkheid van tijdige levering, een groote handicap voor het ondernemen van nieuwe uitgaven. Maar ook het bind werk, de cliché's en vele andere zaken werden duurder. En dit alles viel en valt nog steeds sa men met de spelling-misère. De uitgevers van kinder- en schoolboeken, alsmede die van populaire uitgaven, waren genood zaakt met groote opofferingen hun fonds te vernieuwen om te kunnen voldoen aan de vraag naar uitgaven in de nieuwe spelling. Het onderwijs vraagt steeds sterker naar uitgaven in de spelling '34 en in aansluiting daarmee naar lectuur voor de jeugd. De scholen gingen snel over tot invoering en weigerden uitgaven in de oude spelling. Na het lager- en uit gebreid lager onderwijs, volgden het mid delbaar- en voorbereidend hooger onder wijs. Reeds komt een jonger geslacht aan de universiteiten, onderwezen in deze nieuwe spelling. En nu bij de pas weer aangevangen nieuwe cursussen, kennen wij de bijvoe ging op de bestellingen: „mits in de nieu we spelling" maar al te goed. Uit de gepubliceerde gegevens weet men het groot aantal nieuwe uitga ven, in de oude spelling wordt niets rneer in het licht gegeven of herdrukt om de eenvoudige reden, dat daar geen vraag meer naar is. Alleen een kleine groep, in hoofd zaak ouderen, verzet zich nog, maar is de toekomst niet aan het op groeiend geslacht? Legt men zijn oor te luisteren, dan hoort men reeds bij het meerendeel van de ouders van schoolgaande kinderen den wensch naar eenheid uitspreken en wel in de richting van den eenmaal in geslagen weg. Wij uitgevers vragen geen financieele hulp van de overheid, maar wel zeker heid over de spelling. Door de spellingwijziging hebben wij groote verliezen geleden en laten wij hopen, zoo goed en kwaad als 't ging opgevangen, door ons aan te passen aan wat de regeering ons oplegde en waarnaar vraag is en blijft. Elke terugkeer zou voor velen onzer, waar onder zeker niet de kleinste firma's, in de eerste plaats voor de kinder- en school boekuitgevers en die van po pulaire uitgaven, r u i n e u s werken. Wat wij vragen aan de re geering is het algemeen voor schrijven van de nu eenmaal ingevoerde en onderwezen nieuwe schrijfwijze. Zijn nu niet reeds voor de vierde maal de cursussen aangevangen met deze nieuwe spelling. Moge de gevraagde rust ons spoedig «cworden, dan zal het werk van auteurs weer meer kans krijgen om geplaatst te worden, dan zullen de drukkerijen en binderijen, de cliché- en papierfabrieken weer op orders van ons uitgevers kunnen rekenen. Nogmaals, wij vragen niet om finan- cieelen overheidssteun, maar om door tasting, te weten een volledige doorvoe ring van een spelling, welke nu reeds ge meengoed geworden is van een groot deel van het Nederlandsche volk. Ik hoop, dat deze voor u in het open baar uitgesproken rede moge doorklin ken tot de regeering, die nu toch reeds zoover gegaan is, vier cursussen de nieu we spelling voor te schrijven. De uitgeverij en de boekhandel hebben haar kracht door hun eigen ordening en in vaste prijzen van hun product: het boek. Het is geen eenvoudige zaak om de prijzen van bestaande, herdrukte uitga ven te verhoogen. de uitgeverij gaat ge bukt onder de algemeene verhooging van de prijzen harer grondstoffen, zonder daar vooralsnog direct verandering in te kunnen brengen, door billijke prijsver- hooging. Het „dure" boek In plaats van waardeering van het stre ven om de prijzen onzer boeken te hand haven, ondanks ons klein taalgebied, hoort men steeds weer de oude klacht over het dure bock en vooral het studie boek. Een onlangs gehouden enquête heeft aangetoond, dat het Nederlandsche stu dieboek in verhouding tot het buiten- landsche niet duur is. Wij, uitgevers, streven steeds naar het goedkoope boek, maar dan moeten wij kunnen rekenen op koopers. Wij hebben ook rekening te houden met de wereld- prijzen van het papier, boekbindcrslin- nen enz., metalen voor de cliché's en... met de honoraria van de hoofdwerkers. Het publiek is nu eenmaal geneigd deze niet mee te rekenen, en ook de hoofd-ar- beider is zijn loon waard. Moge nu hier en daar weer klanken worden vernomen van verbetering in con junctuur in handel, in industrie en be drijfsleven spoedig de tijd aanbreken, dat ons volk weer in ruimer mate in staat zal zijn het geld te hebben om zich „het boek" aan te schaffen. Naar mijn meening leeft bij een steeds grooter wor dend publiek wel de behoefte om zich het boek aan te schaffen. In de verg. werden gekozen: als be stuurslid in de vacature I. Noothoven van Goor de heer J. L. van Tricht (Van Loghum Slaterus' Uitg.-Mij. te Arnhem); als lid van de commissie in zake beta lingsmoeilijkheden in de vacature J. L. van Tricht, de heer rar, C. Schillemans; als vertegenwoordiger en plaatsvervan gend vertegenwoordiger uit de leden in den centralen raad voor het boek- en het grafisch bedrijf respectievelijk de heeren Jan Tadema en I. Noothoven van Goor, en als leden der gemengde com missie de heeren Joh. C. Brusse, D. A. Daamon Sr. en A. M. E. van Dishoeck. Aangenomen werden de candidaat-le- den Paul Brand (N.V. Paul Brand's Uit geversbedrijf) te Hilversum en E. Le- febvre (H. D. Tjeenk Willink en Zoon's Ui tg. Mij. N.V.) te Haarlem. Als penningmeester werd wederom aangewezen de heer G. Naeff. Langdurig werd van gedachten gewis seld naar aanleiding van een rapport, uitgebracht door de commissie tot het besttideercn van de kwestie der prijs vragen. Verder worden nog verschillende za ken van huishoudelijken aard behan deld. Na afloop van de vergadering, welke zeer druk bezocht was, werden onder leiding van den directeur, Dr. H. E. van Gelder, en den conservator Dr. G. Knut tel de vele bezienswaardigheden van het Haagschc gemeentemuseum bezich tigd. Des avonds vereenigden de leden zich aan een gemeenschappelijken maaltijd in hotel Wittebrug. Radiohandelaar te Roosendaal vrijgesproken in een kwestie met Philips BREDA, 24 Sept. In de zitting van de Bredasche rechtbank van 9 Septem ber 1.1. stond terecht de radiohandelaar M. J. G. M. te Roosendaal, terzake, dat hij in October 1936 te Roosendaal opzet telijk inbreuk zou hebben gemaakt op het recht der N.V. Philips' Gloeilampen fabrieken te Eindhoven als houdster der Nederlandsche octrooien 13105, 10581 en 13345, door een radiotoestel, merk „Phil- co" in het verkeer te brengen, waarin deze verbeteringen waren aangebracht. De officier van justitie eischte toen tegen verdachte een maand voorwaarde lijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar, benevens een onvoor waardelijke geldboete van 30.subs. 30 dagen hechtenis. De rechtbang sprak verdachte in de gisteren gehouden zitting vrij. AMSTERDAM, 24 Sept. De eerste luchtkruiser van het type T. 5, waarvan de luchtvaartafdeeling te Soesterberg een serie van zestien bij de Fokkerfa brieken heeft besteld, is in de fabriek zoover gereed gekomen, dat het toestel in den afgeloopen nacht naar de Fok kerhangars op Schiphol kon worden overgebracht. Daar zal het vliegtuig ge monteerd worden om zoodra het gereed is, zijn eerste proefvluchten te maken. Naar men weet is de luchtkruiser T 5 een der nieuwste Fokkerproducten. Het is een zwaar tweemolorig bombarde mentsvliegtuig, zwaar bewapend met kanonnen en machinegeweren en voor zien van een gevechtskoepel, waardoor het een hooge gevechtswaarde heeft. DE VLIEGTOCHT VAN IR DE KOK KAAPSTAD. 24 Sept. De directeur- generaal van de „Koninklijke", ir. de Kok, is, vergezeld van ^den he»T Schmidt Crans, heden te Kaalpstad aan gekomen. De beide vliegeniers verkeeren in uitstekende conditie. Op welke wijze verzoeken tot verbindendverklaring bij den minister moeten worden ingediend 's-GRAVENHAGE, 24 September. Bij beschikking van 14 September j.l. heeft de minister van sociale zaken be paald, dat verzoeken tot verbindend verklaring van bepalingen van een col lectieve arbeidsovereenkomst schrifte lijk bij dien minister in 3-voud moeten worden ingediend. Dit verzoek dient te vermelden: a. van welke bepalingen verbindend verklaring gewenscht wordt en voor welk tijdvak; b. binnen welk gebied en op welke werkzaamheden de verbindend te ver klaren bepalingen van toepassing zou den moeten zijn en, eventueel onder opgaaf van redenen welke gevallen daarvan zouden zijn uit te zonderen; c. de noodige gegevens, waaruit kan blijken, dat de verbindend te verklaren bepalingen in het gebied, onder b. be doeld, voor de meerderheid van de in het bedrijf werkzame personen gelden. Voorts is vereisoht, dat bij het ver zoek 100 exemplaren worden overgelegd van de betreffende collectieve arbeids overeenkomsten, eventueel, ook van de daarbij behoorende regelingen, welke strekken ter uitvoering van voor ver bindendverklaring voorgedragen bepa lingen. In bepaalde gevallen kan demi- nister van Sociale Zaken overlegging van minder exemplaren toestaan, of ook overlegging van meer exemplaren vorderen. Voor de behandeling van een verzoek tot verbindendverklaring van bepalin gen van een collectieve arbeidsovereen komst is tenzij het verzoek uitgaat van den bedrijfsraad door den aan vrager een vergoeding verschuldigd. Deze vergoeding bedraagt ƒ50. met dien verstande, dat voor de behande ling van een verzoek tot verbindend verklaring van wijzigingen in bepalin gen, welke algemeen verbindend zijn verklaard, of tot verlenging eener ver bindendverklaring een vergoeding van 25 verschuldigd i6. DEN BOSCH. 24 September In den voormiddag van 12 Mei j.l. hebben zich op de veemarkt te 's-Hertogenbosch ern stige ongeregeldheden voorgedaan. Door twee rechercheurs werd op de veemarkt aangehouden de dertigjarige koopman G. K. uit Buren, die ervan verdacht werd, zich te hebben schuldig gemaakt aan het vervalschen van kalverschetsen. Een duizental boeren stemde hier niet mee in en verzette zich tegen de politie. Een hoofdagent, die zijn collega's kwam assisteeren, werd met een mes in de hand gestoken. Inmiddels hadden de re chercheurs hun arrestant naar de poli tiepost op de veemarkt weten over te brengen. Bij het overbrengen van den man naar het hoofdbureau van politie brak er een waar oproer los. De beide re chercheurs werden aangevallen door den 32-jarigen koopman H. K. uit Kerk- Avezaath. een broer van den arrestant, en door den 44-jarigen J. W. K., koop man te Beusichem, een neef van de K's. Gistermiddag heeft de Bossche recht bank de strafzaak tegen de drie verzet- plegers behandeld. Na een langdurige zitting eischte de officier van justitie tegen J. K. wegens wederspannigheid, opruiing en mishan deling acht maanden gevangenisstraf en tegen G. K. en H. K. wegens weder spannigheid zes maanden. gen? ALTIJD VALSCH „Hoe kan ie nu zulk een visch van- („Politiken") ER was er eens... in Parijs, nog niet zoo lang geleden, een longe dame. Elizabeth Cotillon, die zooals zooveel jonge meisjes in Montmartre haar brood verdiende in een Icvcnsmiddclcnzaak in het Quartier Latin. Tijdens het groote Sta- visky-schandaal werd haar naam nogal eens genoemd, daar ze de voornaamste getuige was in het proces tegen den poli- tie-lnspectcur Bony, die beweerd ha$, dat de autoriteiten al lang op de hoogte wa ren van de practijkcn van Stavisky. maar dat zij niets ondernomen hadden, omdat er zoo meer profijt van trokken, en die daarom zijn ontslag had' moeten nemen, terwijl hij bovendien nog vervolgd werd wegens nepotisme en andere onwettige handelingen. Vit het getuigenverhoor bleek toen al. dat Elizabeth Cotillon een vreemd leven had geleid en een Parijsch blad bood haar groote sommen aan voor haar mé moires. op welk aanbod zij echter niet in ging. Eerst kort geleden werd het duide lijk wat cr achter zat, toen in één dag Elizabeth Cotillon plotseling veranderd werd in een Bourbon-prin ses, cn niet, zooals dat in een sprookje gaat. omdat ze zoo lief was cn mooi en omdat een booze heks haar betooverd had, of ook, zoo als het in de film gebeurt, door een prins, die haar. het eenvoudige Parijsche meisje, tot zijn prinses maakt, maar heel doodgewoon volgens het bur gerlijk wetboek. Want Louis de Bourbon had door een verklaring voor den ambte naar van het XXste Arrondissement zijn vaderschap erkend, zoodat het meisje met een stempel cn een handtcckcning meteen al haar adclijke rechten kon doen gelden. Aan dezen Bourbon-titel zijn vele vreemde verhalen verbonden. De oor spronkelijke titel werd ook door een ge rechtelijk proces verkregen en wordt daarom niet in de Almanack de Gotha vermeld. Het verhaal is al oud, en hier in Nederland, waar do horlogemaker Karei Willem Naundorf zich pïotselin; als dc zoon van den geheimzinnig ver dwenen dauphin ontpopte, al tot in den treure bekend. Zijn aanspraken werden in 1910 door bet Fransche gerechtshof erkend, zoodat hij zich als dc rechte af stammeling van den laatsten koning van Frankrijk voor de revolutie, als de kleinzoon van Lodewijk den Zestiende, mocht beschouwen. In die familie nu, die nog elk jaar te gen Kersttijd te Parijs samenkomt, om zich daar voor een dag of drie konings kinderen te wanen in een koninklijk hof, zooals de Wit-Russen dat doen op den verjaardag van den tsaar, wordt de nieuwbakken prinses opgenomen. Uit de foto's blijkt, dat bet een knappo vrouw is, de beschrijvingen geven haar rood haar en vertellen, dat ze een roman tische natuur heeft. Haar Bourbonschc neus en de getuigenis van haar vader zijn echter niet dè eenige gronden voor haar pas verworven titel. Het bekende weekblad Marianne komt tenminste thans uit met een klein verhaal, dat, als het waar is en het klinkt heel ge loofwaardig, de authenticiteit van dezen Bourbon-loot nog eens bevestigt. Er leef de in 1908, zoo vertelt dit blad, in de Rue du 4-Septembre een jong paar, dat daar een modemagazijn had, waarvan het met een kind van vijf jaar goed kon leven. Hij was een robuste man, met een eenigszins Bourbonsch profil, zij een vroolijke brunette. Door een proces, waarin bun zaak verwikkeld werd, kwam het uit, dat bet niemand anders was dan Louis-Charles de Bourbon— Naundorf. En, zoo concludeert bet blad nu triomfantelijk, hun kind heelte Eli zabeth en was vijf jaar oud in 1908. Ma demoiselle Cotillon is net 34 jaar. Alors... Het is in de oude kranten zwart op wit te vinden, zoo voegt het blad er aan toe. F.r is dus weer'n nieuwe titel bijgeko men, die even de volle aandacht van bet op sensatie beluste Parijsche publiek opeischt, om dan weer in de massa te verzinken, zooals alle andere. En de menschen, die de bijzondere gewaarwor ding willen hebben bun onsje boter hammen worst door een eohte Bourbon prinses ingepakt te krijgen, die moeten in Montmartre maar eens naar haar zaakje, gaan zoeken. De zaken gaan goed. Ook al leven we in een democrati- schen tijd, een titel is een titel. ZONDAG 26 SEPTEMER HILVERSUM I. 1875 M. VARA 8.55 Gram.muziek 9.00 Postduivennieuws 9.05 Tuinbouwpraatje 9.30 Gram.muziek 9.45 Causerie „Van Staat en Maatschap pij" VPRO 10.00 Zondagsschool 10.30 Protestantse Kerkdienst AVRO 12.00 Orgelconcert 12.10 Filmpraatje 12.35 Kovacs Lajos' orkest en solisten 1.15 Orgelspel 1.30 Vervolg Kovacs La jos 2.00 Boekbespreking 2.30 Het Om roeporkest 3.45 AVRO-Dansorkcst 4.15 „De Vereenigde Zangers" 4.45 Gram.mu ziek. Sportnieuws ANP VARA 5.00 Meisjeskoor ,^Jong Leven" cn Gram.muziek 5.30 Kinderuur 6.00 VARA-orkest 6.30 Voetbalpraatje 6.45 Sportnieuws ANP 6.50 Vervolg concert 7.00 Tus- schen Zeven en Acht. AVRO 8.00 Be richten ANP. Mededeelingen 8.15 Om roeporkest en solist 9.00 Radiojournaal 9.15 liet Harpkwartet 10.00 Radiohoor- krant 11.00 Berichten ANP Hierna: AVRO-Dansorkest 11.4012.00 Gram.mu ziek HILVERSUM II. 301 M. KRO 8.30 Mor genwijding NCRV 9.30 Orgelspel 10.00 Gereformeerde Kerkdienst. Hierna ..Parkkerkkoor" en Orgelspel. KRO 12.15 KRO-orkest (om 1.00 Causerie „Naar een internationaal Katholiek Persbureau") 2.00 Godsdienst-onderricht voor ouderen 2.30 Feestuitzenóing van dc St. Jozefge- zellcnverceniging. Rotterdam 4.30 Ziekon- halfuur 4.555.00 Snoitnieuws NCRV 5.05 Jeugddienst-Kerkkoor en Orgelspel 6.00 Gewijde muziek (Gr.pl.) 6.20 Nederl. Hervormde Kerkdienst KRO 7.45 Sportnieuws 7.50 Causerie ,,De Katholie ke actie in het huisgezin" 8.10 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.25 G< 8.30 Vroolijk programma 9.30 Gram. muziek 9.40 Causerie „KRO-Wereldapos- tolaat" 9.45 Stedelu'k orkest Maastricht 10.30 Berichten ANP 10.4011.00 Epi loog. DROITWICHT, 1500 M. 12 50 Het Fo- rum-Thcater-orkest 1.50 Het Cazabon- Trio 2.20 Declamatie 2.40 Alfredo Cam- poli's salonorkest 3.35 Het Fleet Street Koor 4.20 Causerie „Medicine in History" 4.35 Orkcstconccrt 5.20 Boekbespre- 281. De Dikke pakte de lantaarn op cn behoedzaam slopen zij weg; de professor had de leiding. Na een paar. minuten kwa men zij weer in een ruimte, doch deze veel geheimzinniger dan die waar zij juist vandaan kwamen. 282. De Dikke hield de lantaarn omhoog en mu zagen zij, dat de wanden hier en daar uitgehakte nissen vertoonden. Dat moet kort geleden gebeurd zijn, merkte de professor, op. want er staat niets van in mijn papieren. king 5.40 Cello en piano 6.20 Film praatje 6.35 Het BBC-Theater-orkcst 7.20 Zangvoordrachb 7.50S.10 Causerie „Twenty years after" 8.15 Kerkdienst 9.05 Liefdadigheidsomroep 9.10 Berichten 9.25 Het Walford Hyden Zigeuner-orkest 10.05 BBC-Variété-orkest 10.50 Epi loog. RADIO-PARIS, 1648 M. 7.10 en S.20 Gram.muziek 11.50 Orgelconcert 12.40 Gram.muziek 12.50 Visciano-orkest en zang 3.20 Zang 3.35 M. Francy-orkest 4.05 Zang 5.20 Andolfi-orkest 8.35 Zang 8.50 Ra'diotooneel 10.50 Gram. muziek 11.201.20 Dansmuziek. KEULEN 456 M. 6.20 Havenconcert 8.40 De Zevenburgcr Saksen 9.10 Her mann Hagcstcdt's orkest 10.50 Gram.mu ziek 11.50 Bach-cantate 12.20 Omroep- kleinorkcst en G. Freundorfer's orkest 2.20 Solistenconcert 3.35 Koorconcert 4.20 Omroeporkest cn Militair orkest 6.20 Zang en piano 6.50 Radiotooneel met mu ziek 8.20 Gevarieerd programma 10.50 (Gr.pl.). BRUSSEL 322 cn 484 M. 3.22 M. 9.25 Gram.muziek 10.05 Orgelspel 10.50 Zang 11.05 Gram.muziek 11.20 Zang 11.35 A. Fclleman's orkest 12.20 Salon orkest 12.50 Gram.muziek 1.30 Piano duetten 2.002.20 en 2.35 Gram.muziek 3.20 Pianovoordracht 3.50 Ed. Loi- seau's orkest 4.35 Borgerhouts Mannen koor 5.20 Populair concert 6.35 cn 7.30 Gram.muziek 8.20 Omroeporkest en solis ten 10.30 Omroepdansorkest 11.20 12.20 Gram.muziek. 484 M. 9.20 Gram.muziek 10.20 A. Fclleman's orkest 11.20 Orgelspel 11.50 Gram.muziek 12.20 Omroeporkest 1.30 Gram.muziek 1.50 Salonorkcst 2.202.35 Gram.muziek 2.50 Ed. Loiseau's orkest 3.20 Reportage 4.05 Gram.mu ziek 4.20 Cabaret 5.20 Zang en piano 6.05 Gram.muziek 7.35 Pianovoor dracht 8.20 Gram.muziek 8.50 Orkest van de Garde Républicaine te Parijs 10.50 Reportage 11.2012.20 Omroepdans orkest. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 8.20 Omroeporkest en H. J Fierke's orkest 10.20 Berichten 10.50—1.15 E. Wolff's or kest en Orgelspel (Gr.pl.). Om 11.05 Weer bericht. MAANDAG 27 SEPTEMBER HILVERSUM I, 1875 VARA. Alg. Progr. 8.00 Gram.muziek VPRO 10.00 Morgen wijding VARA 10.20 Declamatie 10.40 Gram.muziek 11.00 Vervolg decla matie 11.20 Orgelspel 12.00 „Fantasia" 12.301.45 VARA-orkest en gram.muziek 2.00 Gram.muziek 3.00 Declamatie 3.20 Fluit, piano en gram.muziek 3.50 Gram.muziek 4.30 Kinderuurtje 5.05 Orgelspel 5.30 Gram.muziek 6.00 „The Lucky Birds en solist 6.30 Muzikale cau serie (met gr.pl.) 7.10 „Iets over de ge schiedenis der schepping", causerie 7.30 Pianorecital cn gram.muziek 8.00 Herha ling SOS-bcrichten 8.03 Berichten ANP. S.10 VARA-Orkest en soliste 9.00 De clamatie 9.20 Fantasia" 10.00 Berich ten ANP 10.05 Vervolg concert 11.00 12.00 Gram.muziek. HILVERSUM II, 301 M. NCRV 8.00 Schriftlezing, meditatie, gcw\jde muziek (gr. pl.) 8.30 Gram.muziek 10.30 Geluk- wcnschen 9.15 Gram.muziek 10.30 Mor gendienst 11.00 Christ, lectuur 11.30 Gram.muziek 12.00 Berichten 12.15 Gram.muziek 12.30 Amsterdamsch Salon- Orkest 2.00 Voor de scholen 2.35 Gram. muz. 3.00 Kamerplanten voor de Herfst", causerie 3-40 Gram.muziek 3.45 Bijbel lezing^4.45 Berichten en gram.muziek 5.00 Voor dc kinderen 5.45 Gram.muziek 6.30 Vragenuur 7.00 Berichten 7.15 Vragenuur 7.45 Reportage 8.00 Be lichten ANP. Herhaling SOS-Berichten 8.15 Arnhemsche Orkestverceniging 9.00 „Hoe houdt gij uw huisarts in goede stem ming", causerie 9.30 Vervolg concert (Om 10.00 Berichten ANP) 10.45 Gymnastiek les 11 0012.00 Gram.muziek. Hierna: Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.05 Orgelspel 11.3511.50 en 12.50 Gram.muziek 12.20 Religieuze causerie 12.45 BBC-Schots Orkest 1.20 „Jugglers and Juggling", causerie 1.352.20 Orgelconcert 3.20 3.55 Geiger cn z(jn orkest 4.20 Ernest Leggctt's Continental Players en solist. 4.50 Gram.muziek 5.20 Het Gershom Par- kington kwintet 6.00 Zang 6.20 Be richten 6.40 Muzikale causerie en zang 7.00 BBC-Harmonie-orkest cn solist 7.50 Gram.muziek 8.20 Muzikale causerie 8.40 Radiotooneel 9.20 Jack Payne's Band en solisten 10.00 Berichten 10.20 BBC-orkest en soliste 11.20 Grosvcnor House Dance Band 11.5012.20 Dansmu ziek (gr.pl.). RADIO-PARIJS 1648 M. 7.10, 8.20 en 10.35 Gram.muziek 12.20 R. Porée-orkcsl en zang 2.50 Zang 3.05 Gram.muziek 4.05 Vioolvoordracht 6.00 Gram.mu ziek 5.20 Derveaux-orkest 7.23 Piano- voordracht 7.50 Zang 8.05 Ccllovoor- Voor de koffietafel Tomaten met garnalen en geroosterd brood. Bereiding: 6 tomaten, VA ons garna-» len, peper, zout, olie, azijn, peterselie, 1 hard gekookt ei. Wasch de garnalen voorzichtig in warm zout water, laat ze uitlekken op een vergiet en droog ze zoo noodig met een doek na. Wasch de tomaten even eens. droog zo af, snijd bet kopje eraf en hol ze uit. Maak de garnalen aan met olie» azijn, peper, en zout, terwijl het gepelde en fijngehakte hardgekook te ei er tevens wordt doorgemengd, en met dit mengsel vullen we de tomaten, doen er de kapjes weer op, doch laten uit de opening een takje peterselie ko men. Dien ze op een schaaltje belegd met frissche blaadjes 6la en geef er toast bij. Voor de middagtafel Varken6cotoletten Worteltjes Aardappelen Ananaspudding. Bereiding: 1 L. melk, 1 blikje ananas, 100 gr. maizena. 75 gr. suiker, 2 eiwit ten. Meng de maizena met wat koude melk aan tot een dun papje en voeg bet roerende bij de overige melk, die met de suiker aan den kook is gebracht. Laat de pudding even goed doorkoken, klop de eiwitten stijf cn vermeng ze van het vuur met de puddingmassa. Snijd de ananas in kleine stukjes en meng het grootste gedeelte door de pudding. Spoel een vorm om met koud water en vul hem met het mengsel. Breng ver volgens het vocht van de ananas aan eieri kook, voeg er wat suiker naai' smaak hij en bind het af met wat sago. Roer er na bekoeling de overige stukjes ananas door en dien de saus op bij den pudding. AMANDEL- en RUYTERspeculaat van VERKADE dracht 8.50 Gevarieerd concert 10.50 Gram.muziek. KEULEN 156 M. 6.50 Omroepkleinor- kest S.50 Oikest van de Rijksarbeids- dienst 12.20 Bedïijfsorkcst 1.35 Neder- saksisch Symphonie-orkest 2.35 Gevari eerd concert 4.20 Populair concert 6.35 Kamermuziek 7.2'. Gram.muziek 8.30 Wcstduitsch weekoverzicht 9.20 Viool en piano 10.5012.20 Omroeporkest m.m. v. instrumentaal kwartet. BRUSSEL 32 cn 484 M. 3.22 M 12.20 Gram.muziek 12.50 Omrccpovkest 1-30 Kleinorkest 1.502.20 Gram.muziek 5.20 Omroeporkest 6.50 Gram.muziek 7.20 Kleinorkest 8.20 Omroepsymphonie- orkest en gram.muziek 10.30--11.20 Om roepdansorkest. 4S4 M.: 12.20 Gram.muziek 12.50 Klein orkest 1.30 Omroeporkest 1.502-20 Gram.muziek 5.20 Kleinorkest en soh?te 6.35 Omroeporkest en soliste 7.20 Pm- novoordracht 7.35 Gram.muziek S-P5 „De Parelvisschcrs", opera 10.5511.20 Gram.muziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 8.30 Radiotooneel met muziek 9.20 Berichten 9.30 E. Wolff's orkest en solisten 10-20 Berichten 10.35 Reportage 10.50 12.20 E. Wolff en Fr. Winter met hun dan«# orkesten. Om 11.05 Weerbericht.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 14