RADIO IN DE ERDALFABRIEK BELASTINGCIJFERS IN ONZE STAD DE OLYMPISCHE FILM De Koppel BINNEN KORTEN TIJD ZAL EEN SPORTTERREIN VERRIJZEN DE N.S.B. IN GEDRANG VAN TASCHJE BEROOFD ONTSPANNING IS NOODZAKELIJK AMERSFOORTSCH MANNENKOOR COLLECTE Qroene Kruis Waarom hij heenging DE TERUGGANG GEREMD PROPAGANDA- AVOND Trek-tijd 2c BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1937 STADSNIEUWS Een verklaring van Men wordt „uitgeleide" ge daan met muziek "TïAT de directie van de Erdalfa- briek haar vooruitstrevendheid niet alleen ten opzichte van haar kan toor- en fabrieksgebouwen beperkt, blijkt wel het sterkste uit het feit, dat zij in de eetzalen voor het fabrieks- personeel thans radio heeft laten aan brengen. *s Ochtends worden de arbeiders en meisjes in den letterlijken zin van het .woord met nnjziek ontvangen: geduren de de schafttijden speelt de radio en bij het naar huisgaan wordt den arbeiders en meisjes als het ware „uitgeleide" ge daan met muziek. Ontspanning en rust Koorwaar een gelukkige gedachte! Immers van dat standpunt gaat de directie der Erdalfabriek uit gedu rende de schaft- en rusttijden heeft het personeel niet alleen behoefte aan voed sel en rust. maar ook aan ontspanning! En wat is beter in staat voor ontspan ning te zorgen dan juist radio Toch wordt radio alléén niet als het eenig juiste beschouwd. Naar de directie ons mededeelde, ligt het in haar voornemen metter tijd een gedeelte van het terrein als sportplaats te laten inrichten, zoo dat naast de geestelijko ontspan ning ook gelegenheid bestaat voor ontspanning van het lichaam door sportbeoefening. Wij hebben dezer dagen een kijkje genomen in de eetzalen en ons er van overtuigd, dat een gunstiger gelegen heid om rust en ontspanning tc vinden gedurende de fabriekspauzes nauwelijks mogelijk is. Amersfoort mag zich werkelijk geluk kig achten, een dergelijk ingerichte en geleide fabriek binnen haar mu ren tc hebben 1 Een kijkje In de eetzaal van de Erdalfabrieken Jaarvergadering De gisteren gehouden jaarvergadering Van A.M.K. kenmerkte zich door een blijk van opgewekt vereenigingsleven. De voorzitter opende de vergadering met een woord van voldoening over de trou we opkomst, en de aanwezigheid van den directeur, den heer G. v. d. Burg. Hieruit blijkt belangstelling, ook voor de interne aangelegenheden der Ver eeniging. Het jaarverslag van den secre taris, waarin de voornaamste gebeurte nissen van het afgeloopen vereenigings- jaar werden gememoreerd, gewaagcle van groei en bloei. Ook werd hierin het overlijden van clen heer G. Schellinger, oud-secretaris der vereeniging, herdacht, die zeer veel goed werk voor haar gedaan heeft. In het verslag van den penningmees ter werd een toon beluisterd van tevre denheid over den financieelen toestand der vereeniging. en de gezonde finan- gieele basis waarop zij staat. De voorzitter dankt beide functiona rissen voor hun correcte arbeid, en richt ook een woord van dank tot den 2den secretaris, die bij ontstentenis steeds zijn volle medewerking verleen de. Door applaus betuigde 'de vergadering hiermede haar instemming, De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren Benders, Sonius en Nierop werden op voorstel uit de vergadering, met applaus herbenoemd. Tegencandidaten waren niet gesteld. Genoemde heeren namen hun herbenoe ming aan. Besloten werd in 1938 deel te nemen aan het zangersfeest te Arnhem, uitge schreven door het Nederl. Zangersver bond, ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het verbond. Bij de rondvraag herinnert de heer So nius aan de benoeming van den heer Benders tot eersten secretaris van het Verbond. Hij meent dat hier de juiste man op de juiste plaats komt. Spreker feliciteert den heer Benders met de be noeming tot deze functie. Ook acht spreker deze benoeming een eer voor A.M.K. De heer Benders dankt voor deze wel gemeende woorden en hoopt door deze benoeming ook de belangen van A.M.K. in meerdere mate te kunnen dienen. De heer J. Hanhart, spreekt een woord van hulde over de leiding der vergade ring, tot den voorzitter en ook waardee- rende woorden tot de overige bestuurs leden. Waar een bestuur zoo homogeen sa menwerkt, aldus spreker, kan het niet anders, of de vereeniging zal hiervan den goeden terugslag ondervinden. Met een woord van dank voor den aangenamen toon, waarop de belangrijke besprekingen zijn gehouden, een toon die men gelukkig steeds bij A.M.K. be luistert, sluit de voorzitter deze geani meerde vergadering. Het waschlokaal In de moderne Erdalfabriek OP Woensdag 29 September a.s. zullen Uwe gaven ge vraagd worden voor de jaar- lijksche Groene Kruis-collecte. Na de extra-propaganda, die er dit jaar voor het werk van Het Groene Kruis is gemaakt, is het vrijwel overbodig nog maals uiteen te zetten, welk een groofe plaats het Groene Kruiswerk inneemt bij de be vordering der Volksgezond heid. Toch kan hier nooit ge noeg de aandacht op geves tigd worden. Helpt allen meel Laat het Groene Kruisje a.s. Woens dag in alle huizen een wel kome gast zijn! Een legertje van collectanten geeft belan geloos hun tijd voor het ver- koopen der Groene Kruisjes. Moge een vriendelijke ont vangst aan alle deuren en een goed gevulde bus hun loon zijn! Kort onderhoud met het ex-lid Dr. J. F. B. van Hasselt TVTaAR het U. D. verneemt, heeft de gepens. generaal H. A. Seyffard t bedankt als lid van de N.S.B. Hetzelfde geldt van den heer D r. J. F. B. v a n H a s s e 11, die tevens zijn lidmaatschap van de Provinciale Staten van Utrecht heeft neergelegd. Het U. D. had gisteravond em kort onderhoud met den heer van Hasselt, die mededeelde, dat zijn uittre- BB den ten nauwste gaan van de hee- 8B? ren Pont en van van Hasselt 1 voorstander van BBBi het nationaal-so- cialisme en van 9 Hp^f^HB de corporatieve HBIHf JBBBBI staatsgedachte. u u Gemis aan ver- Drvan Hasselt trouwen in de leiding der N. S. B. noopte mij evenwel tot heengaan. Ik maak verschil tusschen een leider en een dictator. De eerste ontleent zijn gezag aan ver trouwen; de tweede aan angst. Nu de leider van de N. S. B. dictatoriale neigingen is gaan ontwikkelen, kan ik hem niet langer mijn vertrouwen schen ken. Daarom ging ik. EXAMENS Geslaagd aan 'de Rijks-Universiteit te Utrecht voor doctoraal examen genees kunde de heer: J, Douma, alhier, Bevolkings-accrès neutraliseert gedeeltelijk den crisis invloed p EN van gemeentewege samen- gesteld tienjarig overzicht van het belastbaar inkomen in onze stad en de verdeeling daarvan over de verschillende bevolkingslagen, geeft een interessant cijferbeeld van do ontwikkeling van het inkomsten niveau onzer burgerij in perioden van hoogconjunctuur cn depressie, maar het doet daarnaast op verras sende wijze zien, hoe de relatief snel le bevolkings-aanwas voor de ge meente-huishouding onzer stad een goed deel van de crisis-gevolgen heeft opgevangen en geneutraliseerd. Waar deze beide factoren, cri sis en bevolkingstoename in tegenge stelde richting werken, is het voor een juiste beoordeelïng van beider beteekc- nis noodzakelijk om het geboden mate riaal per duizend inwoners om te reke nen. Doen wij dit, dan zien wij de cijfers in nagenoeg alle onderdeden over de jaren 1926/'27 tot en met 1930"31 een stij ging aantoonen. Daarna echter buigt de lijn om en de daling blijft zich tot in de allerlaatste cijfers, die over het belastingjaar 1936/'37 voortzetten. Hier bij moet in het oog gehouden worden, dat als gevolg van de belasting-techniek, waarbij de heffingen worden gebaseerd 9P het. inkomen van het voorgaande jaar, de eerste resultaten van de econo mische opleving practisch pas in de cij fers van 1937/'38 tot uitdrukking kunnen komen. Om dezelfde reden zijn de cijfers over 1930/'31 het hoogste, ofschoon de depressie reeds in het najaar van 1929 was ingetreden. Per duizend inwoners steeg het aan tal belastingplichtigen in de jaren 1920/ '27 tot 1930/'31 van 227 tot 245, om ver volgens te dalen tot 194. Een lichtpunt hierbij is de omstandigheid, dat het laa'- ste jaar de daling slecht 8 per duizend bedroeg (van 202 tot 194), terwijl in de drie voorafgaande jaren de teruggang gemiddeld 11 bedroeg. Het tempo van de daling blijkt dus reeds over 1936/'37 ge remd te zijn. Ook in de rubriceering van de belas tingplichtigen over de verschillende in komens-klassen is de invloed van de crisis terdege merkbaar, Tien jaar ge- Totaal belastbaar inkomen (zonder kinderaftrek Aantal aangeslagenen leden had 65 procent van de aangeslage nen in onze stad een inkomen beneden tweeduizend gulden 's jaars. In den tijd van hoogconjunctuur vond regelmatig een verschuiving naar hoogere inko mens plaats. In het topjaar (d.i. kalen derjaar 1929 en belastingjaar 1930/'31) viel slechts 63 procent der aangeslage nen in de groep beneden de tweeduizend gulden, maar daarna vond weder een re gelmatige stijging plaats, zoodat, thans 68 procent van de belastingplichtigen minder dan 2000 jaar-inkomen geniet. De lioogerc inkomen-groepen vertoo- nen een tegengesteld beeld. Tien jaar geleden had 29 procent der aangeslage nen een inkomen tusschen twee en zes duizend gulden. In 1930/'31 was hun aan tal gestegen tot 31 prosent, waarna de daling intrad. Momenteer heeft 27 pro cent van de aangeslagenen een inkomen tusschen twee en zes mille. Vijf procent heeft ook nu nog meer dan zes mille inkomen 's jaars. Het gemiddeld inkomen per aange slagene liep eerst op van f 2421 tot 2532, om vervolgens tot 2230 te dalen. Heel duidelijk komt tenslotte het con junctuur-verloop ook nog tot uitdruk king in het belastbaar inkomen per hoofd der bevolking, een cijfer dat van overwegende beteekenis is als maatstaf voor de koopkracht onzer bevolking. Van 1926/'27 tot 1930/'31 steeg dit hoof delijk inkomen van 549 tot 622. Ver volgens daalde het tot resp. 602,574, 523, 491, 455 en 434 gulden. In zes crisisjaren onderging dit cijfer derhalve een ver mindering van 30 procent. Het laatste jaar bedroeg de teruggang intusschon slechts 3,5 procent, zoodat ook hierin een vertraging in de neergaande bewe ging valt te constateeren. Zou de bevolking onzer stad niet zijn toegenomen, dan zou dus ook het totale inkomen in Amersfoort sedert het top jaar mot 30 procent zijn gedaald. Voor de gemeente-huishouding zou dit uiterst bedenkelijk zijn geweest. In verband met do progressie zou n.l. de opbrengst van de belastingen krachtens het inko men (opcenten op gemeentefondsbelas ting e.d.) véél meer dan dertig procent zijn gedaald. Dank zij echter het bevol kings-accrès is er in Amersfoort van zulk een catastrophale daling van het belastbaar inkomen geen sprake. Tien jaar geleden bedroeg het totale belastbare inkomen (zonder kinderaf trek) in onze stad rond 19750.000. In 1930/'31 was dit bedrag gestegen tot rond 23.980.000, thans bedraagt het nog f 20.083.000. In plaats dus van een daling van dertig procent, is er slechts een te ruggang van ruim zestien procent en het totaal-bedrag ligt thans nog iets boven dat van 1926/'27. Tenslotte ontleenen wij aan het over zicht nog enkele gedetailleerde gegevens over de jaren 1926/'27, 1930/'31 (topjaar) en 1936—'37: 1926/27 1930/31 1936/'37 Aantal inkomens van 800 tot 2000 idem van 2000 tot 3500 Idem van 3500 tot 6000 idem van 6000 tot 10.000 idem van 10.000 tot 20.000 idem 20.000 en méér Hoofdelijk inkomen f 19.753.779 23.982.429 f 20.083.254 8.157 9.473 9.006 5.357 5.959 6.176 1.768 2.185 1.798 640 818 663 216 293 242 129 158 94 47 60 33 549 622 434 Van de A.B.v.L.O. in „De Valk" DE Amersfoortsche Bond van Lichamelijke Opvoeding heeft gisteravond tal van sport liefhebbers zeer aan zich verplicht door onder haar auspiciën eenige films over de Olympische Spelen 1936 te Berlijn te laten vertoonen. De vele belangstellenden, die een plaats hadden weten te krijgen, hebben kunnen genieten van eenige fraaie films en dat zij dit wisten te apprecieeren, bewees het geestdrif tige applaus, dat telkenmale op steeg, vooral als weer van een Ne- derlandsche zege mededeeling werd gedaan. Het was werkelijk meer dan een propaganda-avond. We hebben gisteren den tijd ruim een jaar teruggezet en op het witte doek hebben we opnieuw vertoefd in die da gen, welke nu reeds weer tot vage her inneringen vervlogen waren. De tijd, waarop, eens in de vier jaren, de beste athleten der wereld tezamen komen, om elkander om de hoogste sporteer, het Olympisch kampioenschap, te be kampen. Berlijn 1936! Grootscher dan ooit te voren waren deze Olympische Spelen en gisteravond heeft men in de Valk kun nen zien hoe grootsch de organisatie, hoe overweldigend de prestaties daar in Berlijn zijn geweest Namens den A. B. van L. O. sprak de heer W. C. Oosterman een welkomst woord. Spr. bracht dank aan het Duitsch Verkeersbureau, dat dezen avond geheel kosteloos verzorgde. De enorme belangstelling maakt het nood zakelijk, dat spoedig een tweede avond zal worden gegeven. Als eerste film, we zouden wel kun nen schrijven, als proloog, kreeg men te zien: Rhönradsport, want deze film toonde op meer dan duidelijke wijze ook al bleef de vertooning tot één sport beperkt hoeveel aandacht men in Duitschland aan de lichamelijke op voeding besteedt Het was dan ook zeer zeker geen wonder, dat de Duitschers in 1936, het jaar toen zij de Spelen mochten organiseeren, als best ge plaatst Europeesch land te voorschijn kwamen, ja> zelfs na Amerika in het totaalklassement de tweede plaats in namen. De Rhönradsport, die helaas in Holland zoo goed als niet beoefend wordt, laat duidelijk zien hoe bij dit instrument door de veelzijdigheid der oefeningen het lichaam lenig wordt. Tientallen combinaties voor spieroefe- ningen zijn mogelijk en het is de aan gewezen weg tot kracht, vlugheid en schoonheid. Direct daarop kregen we de vertooning van de openingsfeesten. Jammer was het, dat deze film te snel was opgenomen, waardoor het geheel te wazig werd. Toch hebben we op nieuw kunnen zien op welk een gigan tische manier dit ceremonieel in Ber lijn verzorgd is geworden. Schitterende staaltjes van massa re gie werden gevolgd door het plechtige moment, waarop de laatste fakkellooper het, Olympisch vuur ontstak. Bepaald een teleurstelling was het voor de aan wezigen Holland niet te zien voorbij- marcheeren. Na de openingsplechtig heden aanschouwden we het sprint- wonder Jesse Owens. Met welk een verbluffend gemak loopt deze athleet. Het lijkt net of het hem geen inspan ning kost, die 100 Meter en toch notee- ren de chronometers 10.2 sec., dat i6 de snelste tijd die ooit over dien afstand werd geloopen. We zagen ook den 6nelsten blanken sprintar, t.w. onzen landgenoot Tinus Osendarp en een krachtig applaus uit de zaal beloonde hem voor zijn prestaties op 100 en 200 Meter. We zagen ookja, zoo zouden we nog een langen tijd door kunnen gaan, we zouden kunnen vertelllen hoe schitterend de Amerikanen liepen op de korte- en middelbare afstanden, we zou den het kunnen hebben over de duide lijk uitkomende hegemonie van Finland op da lange afstanden, de marathon, de spring- en werpnummers, enz. enz., korto'm over het geheele Olympische athletiekprogramma. Het zou ons te ver voeren. Vanzelfsprekend was het zwemmen niet, vergeten en voor da zoo- veel6te maal konden we genieten van de schitterende prestaties, die door onze zwemsters in Berlijn geleverd werden. Dat de aanwezigen het wisten te appre cieeren en trotsch op die verrichtingen waren, bewees het applaus dat telken male opklaterde als één onzer landge- nooten weer gewonnen had. Zoo volg den nog hockey, waarbij de finale Britsch-Indië—Duitschland, voetbal met ItaliëOostenrijk, handbal en basket ball. terwijl het programma besloten werd met een vertooning van het schoon- an torenspringen en het water- polotournooi. We zouden niet volledig zijn, wanneer we geen melding maak ten van de uitstekende film Reizen in het, mooie Duitschland. Op boeiende wijze werden de verschillende, manie ren yan vervoer bij onze Oosterburen een lezer EEN lezer schrijft ons: De fraaie verklaring van de namen Koppel- land, Koppelpoort en Koppclstraat in bet Amersfoortsch Dagblad van 23 dezer gegeven, moge door de volgende gege vens nader worden bevestigd. 1. Volgens het Duitsch-Nederlandscho woordenboek van Van Gelderen was een Koppel een gemeenschappelijke weide of jacht; in Noord-Duilschland is het een omheining, een afgesloten veld; ook ge meenschappelijke bearbeiding van een stuk land en een ploeg arbeiders. (In Friesland is de koppelbaase ook bende baas genoemd, de man die hen aan voert.) Een Koppelweg is een gemeen schappelijke weg, eon Koppelweido een gemeenschappelijke weide. Een koppel- wirtschaft is een akkerweidobedrijf, vol gens Holsteinsche methode (de kampen door akkermaalshoutwnllen omgeven). 2. Het Aardrijkskundig Woordenboek van Nederland door M. Pott vermeldt do namen Ivoppelbrug (Zeist), Koppeldijk (Zeist, Abcoude-Proostdij, Nuband, Oir- schot), Koppelsluis (Wildcrvank), Kop- pelsteeg (Berchem) cn Koppclerwaaid (een polder in do gemeente Wilsum); De Grooto en de Kleine Koppel (Houten), De Hooge Koppel (Almkerk), De Koppel (Angerlo, Diepenheim, Iluisscn cu Lochem), Koppellust (Loenen) en Kop- pelrust (Abcoude) zijn daar namen van huizen; verder is De Koppel nog den naam van een buurt (Aarle-Rikstel), een gehucht (Koevorden) en een 6treek Ilardenberg. „De Koppel, onze stadsweide in hee! cuden tijd," zeggen wij den schrijver van het stuk, „dat is ons inzicht ge worden." 't Is September en het trekken Met vacantie is gedaan, Ook al trekt de najaarskleurpracht Z'is het waard nog vélen aan. Trekkend door een wijden omtrek, Toont dat trekkend kleurenbeeld: Hoe de zomer gaat vertrekken En het boomblad reeds vergeelt... Maar in groote trekken trekken Zee en bosch en hei niet meer. Waar je „op den trek" zoudt zitten Door het frisscher najaarsweer... Ziet een^nieuwe najaars-trek-tijd Trekt weer naar een trek-begin; 't Is een trek-tijd... niet naar buiten, Doch een trek-tijd... binnen-in! 't Is de trek-tijd voor vertrekken, Waar Uw haard of kachel brandt. Waar U foto's gaat bekijken Van Uw trek-tijd aan het strand! i Is de trek-tijd voor Uw schoorsteen, Trek-tijd dus voor Pietje Roet, Die al weer van huis tot huis trekt En z'n schoorsteen-trek-taak doet. Stadgenooten: weest voorzichtig, Trekt U zich dit trek-woord aan, Anders trekt... het brandje aandacht, Dat straks in ons blad zal staan! (Nadruk verboden) PHILLA Brutale diefstal in de bos- schen bij de J. P. Heye- laan Een brutale diefstal heeft gister middag in de bosschen nabij de J. P. Heyelaan plaats gehad, waarbij een dame van een taschje, waarin zich bijna 30.bevond, werd be roofd. De dame, de 53-jarige mevr. v. d. E. uit Delft, logeert momenteel in onze stad en was gistermiddag met een klein meisje naar de bosschen aan de J. P. Mcylaan gewandeld. Zij had het kind uit den kinderwagen gehaald en haar taschje daarin gelegd en was toen en kele meters van het voetpad af in de struiken aan het bramen plukken. Plotseling zag zij een man met een fiets naar haar kinderwagen toekomen en zich meester maken van haar tasch. Direct liep de dame den man achterna, doch deze ging er met zijn fiets van door. Het voetpad was evenwel niet erg gemakkelijk te berijden en de dief liet toen maar zijn rijwiel in den steek en zette het op een loopen. Al spoedig was hij uit het gezicht verdwenen. De dame hpeft zich toen direct telefo nisch in verbinding gesteld met de po litie. Een uitgebreid onderzoek werd dadelijk ingesteld. Reeds thans is komen vast te staan, dat het rijwiel, dat de dief achterliet, eveneens te dezer stede was gestolen. vertoond, terwijl men tevens een indruk kreeg van de prachtige natuur. Ook uit „filmisch" oogpunt bezien, was de avond een succes. Vooral de sportopnamen waren zeer uitzonderlijk verzorgd en de vertraagde film bij athletiek b.v. deed op veel hetere wijze de verschillende bewegingen tot haar recht komen dan bij normaal draaien het geval geweest zou zijn. Nogmaals, het was een succesvolle avond.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 5