Nutsavond Wollen Dekens W.v. BEKKUM In onze Als wij willen KALASIRIS Katoogen thans aangebracht Lezing over Portugal Raadsvergadering Nieuwe spoorweg verbinding Amersfoort-Arnhem R.K. Vereeniging van Handelspersoneel Bij Woning inrichting Een groot succes 360 AMERSFOORT Jubileum bij de Phoenix 1111 li ll 11111111 IJ IJ11111111II111111 VAN DE POLITIE 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1937 Vergadering van Chr. Kantoor bedienden Onder presidium van den heer J o h. de Gans heeft de plaatselijke afdee- ling van de Ned. Vereen, v. Chr. Kan toor- en Handelsbedienden een openba re vergadering gehouden in de zaal van Maison Vonk. Na de gebruikelijke opening las de voorzitter een gedeelte uit de H. Schrift (Psalm 84) en heette vervolgens allen ■welkom. Spr. wees er op, dat deze vergadering den inzet beteekende van het komende Kerkseizoen. Hierna verkreeg de heer Rep het woord over „16 wij wille", In het leven van ieder mensch» ko men, aldus de heer Rep, tijden van op en neergang, van activiteit en passivi teit, de met een vreemd woord bekende „ups and downs." .Men meent veelal dat hieraan niet is te ontkomen, dat automatisch de inzin king komt op inspanning. Dat is vol gens spreker een denkfout. Hij die de Chr. vakbeweging kent, ziet immers do opgaande actieve lijn, waardoor in den loop der tijden zoovele verbeteringen en voorzieningen tot stand kwamen. Spreker wees op de historie van de Chr. vakbonden, en vergeleek de toe standen van 30 jaar geleden en thans. Het devies: „wij willen" werd hoog gehouden en door de aanhoudende ac tie, voor salarisverbetering, voor rege ling van arbeidstijden e. d. is bereikt datgene wat onze tijd verschilt met dien van vroeger. Op de actie die gevoerd moet- en mag worden ging spieker dan nader in, waarbij hij betoogde, dat deze zich splitst naar twee richtingen. Ten eerste in de richting van de wettelijke voor zieningen door de overheid (ziekte- en invaliditeitswetten, ouderdomswetten arbeidstijdenregeling) en ten tweede in de richting van de samenwerking met geestverwante organisaties ter verkrij ging van een vruchtbaar overleg met den werkgever. Vooral aan dit onderling overleg met de patroons, hechtte spreker groote waarde. Spreker schetste voorts nog de ver schillende stroomingen die in de gele deren der georganiseerden zijn waar te nemen. Daar zijn er, die meenen het maxi mum te hebben bereikt, en die dus bij de pakken gaan neerzitten. Spreker eindigde met een opwekking tot bestudeering van de beginselen, tot het voeren van een krachtige propa ganda en daarbij te bedenken de afhan kelijkheid van den mensch van zijn Schepper, ook in den strijd om betere bestaansvoorwaarden. In Amicitia hield het Nutsdepar- tement den eersten avond van dezen winter en het is jammer, dat deze zeer interessante bijeenkomst niet drukker bezocht was. Bij voorbaat weet men nu toch wel, dat alle avon den van het Nut uitgaande, goed zijn, De voorzitter van het Departement Amersfoort van de Maatschappij sprak een kort openingswoord, waarin hij me dedeelde, wat hij eigenlijk op de alge- meene vergadering had willen zeggen. Maar aangezien daar geen leden waren, maakte spr. van deze gelegenheid ge bruik om te wijzen op de belangrijkheid der nutsavonden. Het Nut doet veel, maar het zou zoo graag nog meer doen. Daarvoor zijn meer leden noodig en spr. vroeg als uiting van meeleven dat ieder lid een nieuw lid zou aanbrengen Hierna begon de heer H. Dinger zijn lezing over Portugal, waar hij met den heer W. H. A. Koenraads een fietstocht heeft gemaakt. Gemakshalve reisden we met de gerieflijk ingerichte Baloeran van de Rotterdamsche Lloyd via Southampton naar Lissabon. Van hier uit maakten de boeren per fiets toch ten naar diverse steden en dorpen. Ze leerden daarbij de bijzonderheden van het land en den volksaard kennen. Tal rijke mooie lantaarnplaatjes naar eigen opnamen gemaakt, gaven dc niet tal rijke bezoekers een duidelijk beeld van het leven in Portugal, van de bouwwer ken, sommige in Moorschen stijl, andere weer met een typische Oostersch-Moor- sche sfeer. De tweede spreker, de heer W. H. A. Koenraads, verhaalde ons op origineel- geestige manier over het binnenland, waar overal, evenals in groote steden, de bevolking zeer gastvrij is. Zoo nu en dan werd het gesproken woord afgewis seld met een typisch Portugeesch lied, begeleid met guitaar of viool, welke lie deren waren opgenomen op duidelijke gr a mo foon plat en De aardige verhalen, door heide spre kers in hun reisbeschrijving ingelascht, maakten het geheel tot een prettig ge- maakten 't geheel tot een prettig geheel en de bezoekers zouden stellig gaarne nog meer hebben willen vernemen over Portugal, een land, dat blijkbaar wel mot zijn tijd meegaat. Deze Nutsavond is er een geweest van bijzonder goed gehalte en we twijfelen niet, of deze openingsavond zal een vruchtdragend en werkelijk nuttig sei zoen hebben ingeluid. Moge bet Nut daarvan profiteeren door veel nieuwe le den! De 2e aanvullingsagenda voor de open bare vergadering van den Raad dezer gemeente op Dinsdag 28 September a.s. des avonds om 7 uur luidt als volgt: 30. Voorstel van B. en W. tot het ver- leenen van een crediet voor gedeeltelijke opheffing van het industrie-spoor. 31. Voorstel van B. en W. tot vermin dering van de huursóm voor de percee- len Krommestraat 20 en Langestraat 118. t i verfraait en i A helpt! What is in a name? Namen duiden zaken aan. Kalasiris is de naam voor een artikel, dat vreugde bracht in menig vrouwenhart. De kennismaking met Kalasiris beteekent voor velen het einde van een lange lijdensgeschiede nis en het begin van een leven van herademing en verkwik king. KALASIRIS doet allo harnassen en folter tuigen, waarmede men vooral zwaardere en moeilijke figuren pleegt op te knappen, naar de rommelkamer verhuizen. Dames! Maakt kennis met dit wonder op corsetgebied. Mevrouw Luycx met Kalasiris brengt de zon in uw huis. CORSET AFDEELING LANGESTRAAT 49 Op 3 October een regelmatige dienst, voorloopig nog met locaal-stoomtreinen Te beginnen met den nieuwen winterdienst op 3 October a.s. zal een rechtstreeksche verbinding t'us- schen Amersfoort en Arnhem in ex ploitatie worden gebracht, over Bar- neveld, Lunteren en Ede, Het geldt hier, naar wij vernamen, nog een proef. Als deze proef slaagt, zal deze lijn evenwel blijvend zijn. Er zal een regelmatige dienst worden on derhouden, die op sommige tijden van den dag een uurdienst zal zijn Hierdoor zal de streek van Ede en Barneveld tevens een voortreffelijke verbinding krijgen met het Gooi en Amsterdam. Voorloopig zullen op de lijn Amers foort—Arnhem nog stoomtreinen tijden, van het locaalspoortype, dat ook thans op de lijn Barneveld—Ede in gebruik is. Op werkdagen zullen er twaalf trei nen rijden in elke richting en op Zon en feestdagen' negen. Dat is op zichzelf al een verbetering in vergelijking met den bestaanden toestand. In onze stad zullen de treinen zooveel mogelijk aan sluiting geven op de treinen in de rich tingen Amsterdam en Utrecht. Het ligt in de bedoeling om in de toe komst den dienst uit te voeren met die- sel-motortreinen, waarmede op de rech te baanvakken een snelheid van 100 K M. per uur en meer nog kan worden bereikt. De nieuwe verbinding zal daar door nog aanzienlijk in belangrijkheid winnen. De R.K. Vereen. St. Christoffel verga derde gisteravond in Germania met zeer flinke opkomst onder leiding van den voorzit Ier, den heer H. J. v. d. Berg. Spreker van den avond was de heer C. G. Bekkering (Utrecht) buitengewoon lid van het Bondsbestuur om te behan delen het onderwerp „Wat een eerste klas vertegenwoordiger moet weten", Deze lezing hield verband met de „Verkoopkwarliortjes" voortaan maan delijks door het H.B. te verstrekken. H(-t is een uitvloeisel van de laatste Bonds vergadering. Het H.B. wil overal invoe ren, wat reeds in enkele afdeelingen ge schiedt, een gedeelte der maandelijksche vergadering besteden aan een onderdee. der .Verkoopkunde. Eenige weken te vo ren wordt voortaan zulk een onderwerp met korte toelichting aan de afdeelingen gezonden. Een der leden werk zich daar in om het in te leiden en de vergadering bespreekt het daarna. Zoo luidt het on derwerp voor de Octobervergadcring: „Vertrouwen in ons zei ven en in ons ar tikel". Zoo komt te voorschijn wat onder dc leden leeft en kan daarna het H.B. overgaan tot het vormen van cursussen, enz. Om het beroep te cultiveeren en volwaardige vertegenwoordigers to kweoken, om klaar te zijn voor dc Orde ning en do Vestigingseisehen en de beunhazerij te kunnen onderdrukken. Overgaande tot zijn onderwerp, gaf spr. tal van hoedanigheden aan en wen ken, die den verkoop van het artikel kunnen beinvloeden. Ook de sollicitatie brief word bezien, het eerste contact met de firma. Achtereenvolgens werden bekeken de volgende punten: de vertegenwoordiger moet een persoonlijkheid zijn, met wien de klant gaarne te doen heeft. Hij moet hebben gepasten durf en geen angst om zijn artikel te hespreken temidden van een'kring van luisteraars. Vooral moet hij zelfbeheersching hebben, zoowel te genover lastgever als klant. UTRECHTSCH STEDELIJK ORCHEST Op Woensdag 29 September zal het Utrechtsch Sted. Orchest in Tivoli te Utrecht onder leiding van Willem van Hoogenstraten het volgende programma ten gehoore brengen: 1. Ouverture „Rosamtinde", Schubert^ 2. Twee Nocturnes, Debussy. 3. Suite, Dohnanyi. i. Symphonic V, Beethoven* Prima kwaliteit en maathoudend nog steeds voor ouden prijs LANGESTRAAT 104 - TELEFOON 970 Nabij het kruispunt Daam FockemalaanBarchman Wuytierslaan T J ET verkeer is ten zeerste L-L gebaad met goede wegen en zooveel mogelijk overzich telijke hoeken. Niet altijd is het mogelijk de talrijke auto's die dagelijks langs de wegen snellen in goede banen te lei den. Doch de verkeerspolitie in alle steden van ons land is op haar post en denkt allerlei nieuwe systemen uit. Ook onze stad is niet achter ge bleven en dezer dagen heeft iedere weggebruiker zich hier van kunnen overtuigen. Gisteravond waren wij in de gelegen heid met den inspecteur van het ver keer, den heer van Gorkum eens een kijkje te gaan nemen bij het ver keerspunt. Barchman Wuytierslaan— Daam-Fockemalaan, bij de oversteek plaats voor wielrijders, waar do z.g. „katoogen" geplaatst zijn. Reeds van verre zien automobilisten, dat daar ter plaatse hel terugkaatsende reflectoren op het wegdek zijn aange bracht. Het zijn groote glazen kralen, die bij wijze van punaises in het wegdek zijn vastgemaakt en naar beneden veeren, als er een auto overheen rijdt. Is het wiel er af, dan veeren de katoogen van zelf omhoog en bij dat omhooggaan strijken de kraaltjes langs een rubber- rand, waardoor straatvuil achterwege blijft. Zoo kijken de katoogen, die inderdaad in het donker op zeer opvallende wij ze dc aadacht trekken, steeds den auto mobilist aan die daardoor attent ge maakt wordt op de kruising van zijn weg met een rijwielpad. In totaal zijn er tien katoogen ge plaatst, doch binnen enkele dagen zul len" hieraan nog twee worden toege voegd, zulks in verband met de tram baan. De proeven, 'die gisteravond door 'den heer van Gorkum werden genomen, heb ben volledig aan de verwachtingen be antwoord. Opmerkelijk was het, hoe vele auto mobilisten op deze oogen reageerden. De meesfen remden sterk af, één motorrij der dacht blijkbaar, dat er een opge broken weggedeelte was en reed zeer voorzichtig tusschen de reflectoren door. Hiermede bereikt men dus, dat de weg gebruikers or op attent gemaakt wor den, dat er daar ter plaatse iets bizon- de rs is. Nergens nog in den lande heeft men dergelijke oogen' aangebracht, wel zijn destijds proeven hiermede genomen te Diemerbrug. Het zou voorts in 'de bedoeling lig gen ook op andere plaatsen in onze stad dergelijke lichten aan te. brengen. NED. HERV. KERK Onze stadgenoot, de heer J. H. Cirkel, die als predikant beroepen werd naar Leerbroek, heeft zijn beroep aangeno men. Voor Wijngaarden en Waverveen heeft hij bedankt. Model C 20 Sterk „Twil- fit" Buik band-model, met geheel elast. bin nenband (21 cM. breed). Uitstekend model om de buik de juiste steun te geven. Aanbevo len -door H.H. Doktoren. In tose coutil met vier .Jjwilgrip". 050 geven Uw figuur da jeugdige lijn, die de heerschende moda eischt. Niets kan hun. pasvorm evenaren, want ze zijn stuk voor stuk op levende mo dellen ontwor pen en worden ten volle gega randeerd. Neemt daarom 'n „Twil- fit" en U zult meer dan te vreden zijn. jarretelles Model 1708 Practisch positie- corset met elastie- ken voorstuk, dus zonder ibalijnen. Aan beide zijden elast. veters, die de wijdte regelen. Geeft afdoende steun e.onder le persen en wordt aanbevolen door H.HUDok» 2290 toren» O Model 1246 E e nw.o-u dig Sportcorset van, goede coutil. met zijden bo- ven-ceintuur en 4 -jarre- teUes In één der groote vertrekken van de N.V, Phoenix Brouwerij is hedenmor gen in het bijzijn van directie, familie, kantoor- en fabriekspersoneel de heer R. Kok gehuldigd in verband met zijn 25-jarig jubileum bij de Plioenix Brou werij. Dc directeur der brouwerij heeft den jubilaris met enkele hartelijke woorden toegesproken en hem tot voorbeeld ge steld van de jongeren. Met voorbeeldi ge plichtsbetrachting had Kok zich te allen tijde van zijn taak gekweten. Ook namens andere afdeelingen van het bedrijf werden nog sympathieke woorden tot den heer Kok gericht, waar na hem een cadeau werd aangeboden* 111111111111111111111111111M ii 1111 Grand-Theatre Wanneer een Hongaarsch edelman, die na den dood van zijn vader een groot landgoed en veel schulden erft, besluit om op het stukje grond dat hem nog overblijft, samen met de dochter van een vroegeren koetsier te blijven wonen, teneinde door hard werken te trachten wat te verdienen, dan duurt het niet lang of in het dorp worden tal van praatjes verkocht over het tweetal. De dorpsgemeenschap uit zijn afkeuring over het geval door het meisje uit te stooten. Noch de ritmeester noch Julika, het gedwee gehoorzamende meisje, dat echter flink de handen uit de mouw weet te steken, trekken zich iets van de praatjes aan. Ze slagen erin de oogst binnen te halen en weten zelfs zooveel over te houden, dat ze er een stuk land bij kunnen koopen. De samenwerking vlot voortreffelijk. Julika is voor haar meester een vlijtige en trouwe hulp, die zoowel knecht als dienstmaagd is. Het begint er juist uit te zien als een idyl le want Julika is langzaam maar zeker verliefd op den ritmeester gewor den als de heer des huizes zich het hoofd op hol laat brengen door een wel- ATTILA HöRBIGER iswaar mooi, doch lichtzinnig dametje uit de stad. Julika ziet alles met leede" oogen aan, de ritmeester is in de wolken. Hij ziet niet, wat iedereen al lang ziet en ver heugt zich erover, dat er nu eindelijk een vrouw op het goed komt. Hij zal met den oogst wachten tot Grit, zoo heet de „verloofde", haar intrek bij hem komt nemen. Maar Grit komt niet met den afgesproken en ook niet met den volgenden trein. Ze is den ritmees ter al lang weer vergeten en breed ver geten ook en amuseert zich in Weenen op haar manier. In een zonnig en wijd Hongaarsch landschap ontdekt de ritmeester dan eindelijk, dat er maar één trouwe en flinke vrouw is, waarmee hij gelukkig kan worden. Paula Wesselv speelt in deze film Ju lika met haar man, Atilla Hörbiger, het liefdespaar. Ze geeft een rake en soms humoristische uitbecldig van het onder danige, wat domme, maar toch doortas tende boerenmeisje, dat geheel en al past in de landelijke omgeving, waarin de boerderijen temidden van onafzien bare. akkers liggen. Het voorprogramma geeft naast de gewone actualiteiten een komische een- act er. City Theater Het begrip film, de beteekenis van de film als uitdrukkingsmiddel, we zijn het al lang kwijt geraakt in het gewoel in de bonte opeenvolging van als-maar- meer films naar den publieken smaak. Totdat wij plotseling weer eens wakker geschud worden door een film van be teekenis, zooals nu weer door het laat ste werk van Fritz Lang, wiens Fury (Massa-Justitie) deze week in het City theater loopt. Op een bijzonder pakkende manier heeft Lang in deze film interessante psychische problemen verwerkt. Stelt hij in het eerste deel dc massa tegen over het individu, in het tweede deel keert hij dc rollen om, de wraakgevoe lens van het individu tasten hier de massa aan, die even weerloos als het individu uit den aanvang tegenover deze aanvallen staat, waarbij de massa plots uiteenvalt in de eenheden, waaruit zij bestaat. .Welke driften in de massa ontketend SYLVIA SIDNEY worden, hoe roekeloos, gedachteloos en wreed ze kan handelen als ze als eigen rechter gaat optreden blijkt uit het eer ste deel. Joe Wilson wordt het slacht offer van een noodlot, dat met hem speelt als de kat met de muis. Op weg naar zijn meisje komt hij door ccn kleine Amerikaansche stad, Strand, waar hij wordt aangehouden, verdacht van kinderroof. Er zijn, uiterlijk bewij zen tegen hem, zijn schuld staat nog evenmin vast als zijn onschuld. Echter, het recht heeft zijn loop niet, „de mas sa" grijpt in en wil eigen rechter spe len. Psychologisch is dit deel wonderlijk suggestief verfilmd. Men ziet eerst het praatje rondgaan, men voelt de vormen, die het aanneemt bij dc menigte, welke leiders deze kiest, hef conflict, dat ont staat tusschen het officieelc recht, be lichaamd in den Sheriff en het eigen gerechtigde recht, dat de massa zich tóe-eigent. De massa wint het, men wil Joe lyn chen. men steekt de gvangenis in brand en men mag aannemen, dat Joe hij de zen brand omkomt. Filmisch vraagt hierbij de scène van de stilstaande toe schouwers met de biddende vrouw, waartusschen het meisje zich voortbe weegt, de aandacht, omdat Lang hier op het sterkst de film als uitdrukkingsmid del gebruikt voor de geestelijke span ning in de massa, tevens als een inlei ding tot het tweede deel. de omkeer van massale wraakneming tot individueel schuldbesef. Want in wat nu volgt gaat de film over van een logisch verfilmd voorval tot een veronderstelde mogelijk heid, Aangenomen, dat Joe nu eens niet in het brandende gebouw omgekomen was, wat zou dan verder de verhouding zijn tusschen hem (het onschuldige in dividu) en de massa, die denkt dat hij door haar gedood is, de massa dus, die thans zelf moordenaar denkt te zijn, die stuk voor stuk bestaat uit verantwoor delijke moordenaars. Hoe komt'de levende doodo aan zijn recht, in welke verhouding staat hij te genover de schuldige massa. Mag hij evenzeer zijn wraakgevoelens botvieren, of geldt voor het individu een andere moraal dan voor dc massa? De film be antwoordt de laatste vraag bevestigend. Is de massa genadeloos en redeloos, het individu koestert in wezen precies de zelfde wraakgevoelens, maar het is voor rede vatbaar. De massa handelt uit zelf verdediging egoist, wil ze zich handha ven; het individu kan over het egoïsme zegevieren en is tot zelfverloochening in staat. Men ziet het, deze film brengt huiten- gewoon interessante vraagstukken ter sprake en Lang heeft het verstaan zijn stof te beheerschen. Hij is in zijn uit beelding meesterlijk geslaagd, omdat hij het heter dan wie ook verstaat de te genstellingen te teekenen. Aan den eenen kant heel fijn en teéder het leven van mensch tot mensch, aan den ande ren kant schril en bestiaal de zelfverde- digende massa, die het individueele noodgedwongen onder den voet loopt. Het rassenvraagstuk, dat zich bij een lynchpartij toch zeker op den voorgrond dringt, heeft hij nauwelijks, en dan slechts in scone's die in het geheel geen invloed hebben op de handeling, even aangeduid. Zou dit anders in Amerika aanleiding tot moeilijkheden gegeven hebben? In Spencer Tracy vond Fritz Lang een gevoelig instrument, dat zijn inten ties betreffende do rol van Joe Wilson volmaakt overbracht. SPENCER TRACY Onvoorzichtige jongen Een 14-jarige jongen uit Barneveld is gistermiddag in woeste vaart tegen een hek in de Beekstraat gereden. Hij be kwam hierdoor zeer ernstige verwon dingen en moest zich oogenblikkelijk onder geneeskundige behandeling stel len, Nadat zijn wonden waren gehecht, kon hij naar zijn ouderlijke woning worden overgebracht. Tollen op den weg Vele kinderen hebben de Rubensstraat als terrein gekozen om het tollen te be oefenen, Dat deze openbare weg nu niet bepaald de aangewezen plaats daarvoor is, bleek gistermiddag, toen plotseling één der spelende kinderen den weg overstak en door een juist passeerendo auto gegrepen en enkele meters meege sleurd werd. Het mag een wonder hee- ten dank zij het optreden van den automobilist die uit allo macht remde dat het kind geen ernstige verwon dingen heeft opgeloopen, Tegen vrachtauto gereden Gistermiddag heeft op den Hoogeweg nabij perceel 38 een botsing plaats ge had tusschen een vrachtwagen en een andere auto. De vrachtwagen stond aan de rechterzijde van den weg gepar keerd, toen een automobiliste er in vol le vaart aan de achterzijde tegenaan reed. Zij verklaarde later den wagen in het geheel niet opgemerkt te hebben. De auto werd zeer ernstig beschadigd en moest worden weggesleept. EIERENVEILING AMERSFOORT Veiling van 23 Sept. Aanvoer ongeveer 28.000 stuks. Hen eieren 3.30; witte eieren -4.705.00; bruine eieren 5.00—5.25; eendeieren 3.00—3.50. FRUIT- EN GROENTEN VEILING Veiling van 24 Sept. Valappelen 26 cent; Druiven 914 cent; Witte druiven 22—23 cent; Toma ten 20—40 cent; Perziken 57 cent; Me loenen 712 cent; Dubbele Bellefleur G—8 cent; Bloemé 611 cent; Notaris- appel 710 cent; Maagdeperen 6S cent; Beurré de Mérode 79 cent; Le- mocnappel 7S ct.; Triumph de Vien na 1824 cent; Graham 911 cent; Con ference 1113 cent; Herzogin Elsa 911 cent; Oranje Reinet 10—16 ct.; Transp. de Croncel S—9 ct.; Sterappel 8—13 cent: Reurré Beucker 1213 cent; Beurré Hardy 21—22 cent; Fondante de Char- naux 17IS ct., Bramley Seedling 6—7 cent; Bergamot 68 cent; Spercieboonen 417 cent; Snijboonen 1218 cent; Pron kers 46 cent; Spinazie 6—11 cent; Pos telein 67 cent; Uien 3241 cent; R" 1 1220 cent; Wortelen 36 cent; B' kool 59 cent: Roode kool 2441 Gele kool 2058 cent; Groene kool 1^- cent; Chin, kool 4041 cent; Prei 7—"' cent; Andijvie 611 cent; Sla 6—15 cent; Komkommers 1530 cent; Knolseldery 2143 cent; Peterselie 5—S cent; Seldery 512 cent.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 6