Onze nieuwste luchtkruiser is gereed De Fokker T 5 op Schiphol IN NEDERLAND Uitgerust met licht kanon Fietspaden Apeldoorn- Zwolle Voor millioenen aan 'ZWARE BELASTINGDRUK reclame-ervaring Toenemend aantal veroordeelingen DE VERLOFDAGEN IN HET MIJNBEDRIJF VERRUIMING VAN kalverentoewijzing gevraagd UIT DE STAATSCOURANT Steeds kleiner wordt het aantal goedkoope gemeenten ,Ik stem Mussert" Reclame maken of „getuigen" Dreigend conflict in de Koopvaardij 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 28 SEPTEMBER 1937 Inspectie door autoriteiten van de luchtmacht AMSTERDAM. 27 Septem ber. De eerste Fokker T-5 luchtkruiser, waarvan de Ne- derlandschevliegtuigenfabriek een serie van zestein ten be hoeve van onze luchtmacht in aanbouw heeft, is zooals reeds werd gemeld in de afgeloopen week naar Schip hol overgebracht en was van daag geheel gemonteerd. Bij de militaire autoriteiten, die straks dit nieuwste lucht- wapen onder hun bevel zullen krijgen, bestaat begrijpelijker wijze groote belangstelling voor de T-5, zoodat reeds he den een commissie onder lei ding van luit.-generaal M. Raavmaakers, inspecteur van de militaire luchtvaart, de nieuwe machine kwam inspec- teeren. Onder de aanwezigen bevonden zich verder luit.-genraal I H. Reijnders. chef van den generalen 6tar. gen. majoor U. J. W. Roldanu6, hoofd van de vierde afdeeling van het departement van de fensie, luit. kolonel F. A van Heyst, commandant der luchtvaartafdeeling, luit-kolonel H. L. van Royen, directeur van het luchtvaartbedrijf, luit.-kolonel A H. Schimmel, hoofd van het bureau voor luchtverdediging van den genera len staf. luit-kolonel C. A Hartmans, eveneens van de vierde afdeeling b van het departement van defensie, de kapi tein van den generalen staf P. M. H. Tielens, adjudant van den minister van defensie, majoor J. G. W. Zegere, van den staf van de militaire lucht vaart en hoofd van de commissie voor inrichting cn bewapening van vlieg tuigen, en verschillende andere autori teiten, w.o. de commandant der op Schiphol gestationeerde jachtvliegtuig- afdeeling, kapitein H. van Weerden Poelman Zij werden ontvangen en rondgeleid 'door den heer J. E. van Tyen, adjunct- directeur der N V. Nederlandsche Vlieg tuigenfabriek Fokker, die tezamen met enkele leden van den Fokkerstaf de noodige toelichting gaf. Uit het feit, dat de militaire autori teiten en commissies van deskundigen terstond nadat de nieuwe machine ge monteerd was. hun eerste inspectie bezoek hebben gebracht, blijkt wel hoe groote waarde men in deze kringen aan den nieuwen luchtkruiser hecht. Inderdaad beschouwt men, nu de noodlottige internationale verhoudingen en de bewapeningswedloop tusschen de groote mogendheden ook ons land dwin gen tot aanzienlijke uitbreiding van zijn bewapening, de serie T. 5-vliegtuigen als den grondslag voor den wederop bouw van de zooveel ten achter geraak te Nederlandsche luchtvloot. Toen men besloten had. dat als basis voor de reorganisatie van onze lucht vloot een serie zware, doch snelle lucht- kruisers zou moeten dienen, werd na zorgvuldige voorbereidingen en langdu rige .besprekingen met de daartoe aan gewezen commissie van deskundigen van de luchtvaartafdeeling. einde 1936 omtrent het ontwerp overeenstemming verkregen. De opdracht tot den bouw werd op 7 December door den toenma- ligen minister van defensie a.i. Dr. H. Colijn. verstrekt, doch met den eigen lijken bouw kon doordat tevoren nog besprekingen met de motorenleveran ciers moesten worden gevoerd eerst op 19 Februari 1.1. daadwerkelijk wor den aangevangen. Met man en macht is sindsdien door "de Fokker-fabriek aan den bouw van dit vliegtuig gewerkt, en reeus na goed 7 maanden kon het eerete vliegtuig op het contractueel vastgestelde tijd stip naar Schiphol worden overgebracht een opmerkelijke prestatie, aangezien deze bouwtijd voor een dergelijke groo te 2-moforige machine, waarin vele nieuwigheden zijn toegepast en waarbij vele nieuwe problemen moesten wor den opgelost, bijzonder kort is. Eenige bijzonderheden van de T 5 De nieuwe machine maakt een machtigen, dreigenden indruk en doet wat de afmetingen betreft, eer der denken aan een groot verkeers vliegtuig dan aan een militaire machine, waarvan men in Neder land bijna uitsluitend de lichte ja ger- en verkennerstypen kent. De vrijdragende. in de romp ge bouwde vleugels, waarin de beide luchtgekoelde Britol Pega6us-ster- motoren zijn gebouwd, meten van tip tot tip 21 Meter De beide moto ren kunnen op 3050 Meter hoogte een vermogen ontwikkelen van 925 p k elk en drijven driebladige. auto matisch verstelbare metalen schroe ven aan. In den neus van den bijna 16 Meter langen romp bevindt zich een koepel van plexiglas, helder doorzichtig materiaal, dat in iede- ren vorm debogen kan worden en dat ook kan worden gezaagd, ter wijl het niet versplintert, niet ver kleurt en helderder is dan echt glas. In dezen koepel, waarin een man rechtop kan staan, is een licht kanon gemonteerd, terwijl zich achter aan den staart, even als bij de G 1, een draaibare punt van plexiglas bevindt, waardoor men een vrij uitzicht in alle rich tingen heeft cn waarin een mitrail leur is opgesteld, waarmede men in elke richting kan schieten. De bommen worden horizontaal in den romp onder den vleugel geborgen in een met kleppen afgesloten ruimte. Deze kleppen openen zich hydraulisch als een bom wordt afgeworpen. Het landingsgestel van de T 5 is intrekbaar. Wat bij een kijkje in den romp het eerst opvalt, is de enorme ruimte, waar over de bemanning beschikt. Nergens zijn dwarsspanten en men kan van de neus tot aan het puntje van de staart gaan. Er is slechts één bestuurderspost, doch de mitrailleurscbutter wiens plaats achter de stuurhut is. boven in den romp, beschikt over een reserve stuurinrichting en kan in noodgevallen de machine behouden naar huis bren gen. Ook de marconist, die in den romp achter de vleugel zit, beschikt over een mitrailleur, waarmede hij zoowel door een opening in den vloer naar beneden kan schieten Is door openin gen in de wanden op zij. Er i6 wel ge zorgd voor een goede verdediging en de opstelling der bewapening is zoo gekozen, dat er practisch nergens een doode boek voorkomt. Men verwacht met deze bewapening zich aanvallende jachtvliegtuigen van het lijf te kunnen houden. In de Fokker-catalogus voor de 15de internationale lucbtvaartsaloon die in October 1936 te Parijs werd gehouden, vinden wij de volgende gegevens om trent de T 5, bij een motorvermogen van 2 x 925 P.K. op 3050 Meter: Maximum snelheid 390 k.m., kruis snelheid op 'A van het totale vermogen 328 K M.. stijgsnelheid tot 1000 Meter 2.4 minuut, tot 3000 meter 7 minuten, tot 5000 Meter 12.6 minuten en tot 6000 meter 16.8 minuten. Het practisch plafond bedraagt 8050 Meter, terwijl de actieradius berekend was op 1150 K.M. Het leeggewicht der machine bedraagt •1500 k.g.; terwijl een nuttige last kan worden meegenomen van 2600 k.g. waar van o.a. een kleine 2000 k.g. aan bom men. De proefvluchten zullen moeten aan- toonen of deze berekeningen jui6t zijn hoewel de ervaring der Fokker-inge nieurs daarvoor wel instaat, doch men houdt er rekening mee. dat, gezien de verbeteringen, die tijdens den bouw nog zijn aangebracht, deze prestaties in wer kelijkheid nog beter zullen zijn. Wetenschappelijke controle Nu de eerste T 5 eenmaal op Schip hol staat, wordt de machine door den controledienst van Fokker en door het militair toezicht aanbouw nog eens aan een grondige inspectie onderworpen en dan kunnen de eerste vluchten van dit Nederlandsche vliegtuigtype binnenkort tegemoet worden gezien. Eerst moet echter de geheele machine aan een trillingsonderzoek worden on derworpen. Bij de hooge snelheden der moderne vliegtuigen kunnen namelijk trillingen optreden, die een nadeeligen invloed op de vliegeigen6cbappen kun nen hebben en die zelfs gevaarlijk kun nen worden. In de laatste jaren wordt aan dit probleem bijzondere aandacht be steed. Met behulp van voor dit doel speciaal geconstrueerde apparaten worden in het compleet gemonteer de vliegtuig voor de eerste vlucht trillingen in alle te verwachten fre quenties en sterkten opgewekt en de resultaten daarvan rustig en gron dig bestudeerd. Op deze wijze is het mogelijk eventueele ongunstige in vloeden van deze trillingen tijdig te elimineeren. Indien men dergelijke ongunstige eigenschappen eerst bij de proefvluchten moet constateeren, zooals dit vroeger geschiedde en zoo als bij niet volledige geoutilleerde vliegtuigfabrieken nog steeds het geval is, kan men vroeger of later voor zeer onaangename verrassin gen komen te staan. Is het trillingsonderzoek, dat onge veer 10 a 12 dagen in beslag neemt, af geloopen, dan kan met de proefvluch ten een aanvang worden gemaakt. Wan neer deze goed verloopen, eischt het au point brengen van een nieuwe type gewoonlijk toch nog enkele maanden. Daarbij, kan de eerste T 5. waarmede men gaat proefvliegen, niet beschouwd worden als een prototype, omdat men tegelijkertijd een heele serie van zes tien vliegtuigen van hetzelfde type in de fabriek is aanbouw heeft, welker af levering achtereenvolgens in de komen de maanden tegemoet gezien kan wor den j ET Amerikaansche warenhuis J—f Macy, belegde vorig laar 2.345.000 in courantenreclame Een ander magazijn Gimbel's. ver kocht haar artikelen in 1936 met courantenreclame ten bedrage van 1.598.524. Deze enorme sommen, die overigens nog geen 3% van den om zet dezer bedrijven bedragen, worden beheerd door experts die erop uit zijn het grootste nuttig effect uit deze reclame-budgetten te halen en die daartoe de reclame-resultaten voort durend controlcercn. Genoemde bedra gen krijgen hierdoor de beteekenis van het in cijfers uitgedrukte vertrouwen in courantenreclame. Jaar in laar uit verkoopen deze firma's in hoofdzaak voor 80%) met courantenreclame Millioenen aan reclame-ervaring heb ben immers bewezen, dat advertenties in couranten haar geld dubbel en dwars opbrengen. 's-GRAVENHAGE, 27 September. Onlangs hebben wij een en ander mede gedeeld over bet tracé van den ontwor pen autosnelweg ApeldoornZwolle. Wij vernemen thans, dat bet tevens in de bedoeling ligt, tusschen beide ste den een verbinding voor rijwielen aan te leggen. Deze zal bestaan uit twee vrij liggende banen, loopende langs den thans bestaand en weg. Alleen bij Hat- tem over den dijk zal met één baan, die dan echter breeder zal zijn, worden volstaan. Of het pad van beton of van tegels zal worden gemaakt, is nog niet bekend, ook niet of de aanleg in werk verschaffing zal plaats hebben. De minister van waterstaat heeft aan Gedeputeerde Staten van Gelderland verzocht, een plan voor deze fietspad verbinding te willen voorleggen. Als ge volg daarvan is de provinciale water staat thans druk bezig met de voorbe reiding. De streek wordt geacht, van deze ver binding meer nut te zullen hebben dan het geval zou zijn geweest wanneer de fietspaden zouden worden aangelegd langs den nieuwen autosnelweg. Ook zal nu de veiligheid van het verkeer langs den thans bestaanden weg gebaat worden, aangezien de wielrijders van hun eigen paden gebruik zullen kun nen maken. De minister heeft voor den aanleg van deze fietspaden een bedrag uit bet ver- keersfonds in uitzicht gesteld. Zoodra het plan voltooid en door den minister eoedgekeurd zal zijn, zal het onmiddellijk ter uitvoering komen. Men hoopt hiermede reeds in het voorjaar van 1038 te kunnen beginnen. OPLICHTER IN ARREST ROTTERDAM, 27 September. In het hoofdbureau van politie is opge- Meer economische misdrijven en zedenmisdrijven. Minder delicten tegen de openbare orde en minder bede larij Blijkens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg in t tweede kwartaal 1937 het totaal aan tal onherroepelijke veroordeelingen van strafrechtelijk meerderjarigen 5390 te gen 5114 in het overeenkomstige kwar taal van 1936 of 276 meer dan in het vorige jaar. Hierbij zij medegedeeld, dat in bet tweede kwartaal van het loopende jaar 56 veroordeelingen van strafrechtelijk meerderjarigen onherroepelijk werden ter zake van overtreding der Wet be treffende bescherming tegen luchtaan vallen (art 13), welke eind April 1936 in werking trad. Zonder deze veroor deelingen is het totaalcijfer van het tweede kwartaal van 1937 dus 220 hoo- ger dan dat van het vorige jaar. Deze stijging werd uitsluitend veroorzaakt door vermeerdering der veroordeelingen wegens economische misdriiven en ze denmisdrijven. Ter zake van eerstge noemde groep van strafbare feiten wer den in het tweede kwartaal van dit jaar 2746 veroordeelingen onherroepelijk teeen 2-436 in 1936 (in 1937 een stijging van 310 of 12.7 pet). Het absolute cijfer der zedenmisdrijven steeg van 347 in het tweede kwartaal van 1936 tot 403 in 1937: bet verhouding6cijfer kwam op 420 Nog gunstiger dan het reeds was. werd bet cijfer voor de groep misdrij ven tegen de openbare orde en het openbaar gezag (tweede kwartaal 1936 489. 1937 418: vcrhoudingscijfer 62. Ver der verminderde vrij belangrijk het aan tal veroordeelingen wegens bedelarij, landlooperii, enz. (1936 216. 1937 188). Het totaal aantal onherroepelijke ver oordeelingen van strafrechtelijk minder jarigen vertoont eveneens weer een toe neming vergeleken met het tweede kwartaal van het vorige jaar: 1936 721, 1937 819 (stijging van 98 of 13.6 pet.) Hooger wa6 vooral het cijfer van de groep economische misdrijven (tweede kwartaal 1936 5-18. 1937 644) en verder van de groepen misdrijven tegen de openbare orde en het openbaar gezag (resp. 13 en 18) en zedenmisdrijven (39 en 46) Gunstiger dan in het vorige jaar was het cijfer van de groep ruw- heidsmisdrijven (resp. 50 en 38). Nieuwe concessies der werkgevers HEERLEN, 27 Sept. In de heden gehouden vergadering van de contact commissie voor het mijnbedrijf, ver klaarden de directies zich, behalve de in de vorige vergadering gedane toezeg gingen, alsnog bereid, om het maximum aantal verlofdagen voor ondergrond sche arbeiders na vijftien dienstjaren nog met twee dagen te verlengen, zoo dat dit aantal dan veertien zal bedra gen. Hiertegenover zal de opklimming voor verlof voor onder- en bovengrond- sche arbeiders na acht dienstjaren, in afwijking van het in de vorige contact commissie beslotene, aldus geschieden, dat na tien jaren recht op elf dagen en na twaalf jaren recht op twaalf dagen vacantie wordt verkregen. öloten de 47-jarige L. van J. wegen6 oplichting van twee Betuwenaren. On der voorspiegelingen had hij dezen elk 500.afhandig weten te maken en daarvoor waardlooze effecten in ruil gegeven. Door middel van advertenties .in plaatselijke bladen was van J„ die zich uitgaf als houder van een nacht veiligheidsdienst te Rotterdam, met zijn slachtoffers in contact gekomen. Bo vendien had hij weten te bewegen een filiaal, dat hij in de provincie bad op gericht, over te nemen. Zelf had hij echter de abonnementsgelden reeds ge- ind. De zaak kwam aan het licht doordat een der opgelichte personen zich tot den hoofdcommissaris van politie te Rotterdam wendde. Het is mogelijk, dat er nog meer slachtoffers zijn Dienaan gaande wordt een onderzoek ingesteld. DOODELIJK ONGEVAL BIJ OUDENBOSCH OUDENBOSCH, 27 September. Van middag was de ongeveer 28-jarige ge huwde E. J. van L. tusschen Breda en Oudenbosch bezig met het laden van stroo. Bij het aantrekken van den staal draad schoot, de pal los, waardoor van L. een slag kreeg van het ijzer, welke zoo hard aankwam, dat hij op slag dood was. Hij laat een vrouw met twee kinde ren achter. Ter ondervanging der gevolgen van het mond- en klauw zeer GOUDA, 27 Sept. De besturen van den bond van kaasproducenten, den bond van coöperatieve zuivelfabrie ken, en de Coöperatieve Vereeniging „De Producent" hebben aan den minis ter van economische zaken te 's-Gra- venhage het volgende telegram gezon den: „Het mond- en klauwzeer eischt vele slachtoffers onder het vee van diversen leeftijd. Teeltbeperking maakte voor heen reeds het kwalitief op peil hou den van den veestapel voor deze stre ken zeer moeilijk. Bovengenoemde sterfte brengt de betrokkenen in een zeer moeilijke positie. Direct belang voor de weidestreek van ZuidHolland en van den Nederlandschen veestapel in het algemeen eischt thans verrui ming van kalverentoewijzing. Bruikba re kalveren tot slachtbank verwijzen nu in den veestapel groote tekorten ontstaan, is niet te verantwoorden. Door het centraal bureau voor de sta tistiek zijn wederom de nieuwste gege vens op belastinggebied vereenigd tot een publicatie, die onder den naam van „belastingdruk in Nederland 1937/ 1938" zoo juist het licht heeft gezien. De tabellen met gegevens betreffende elke belasting, die door het rijk, de pro vinciën of de gemeenten over dit jaar worden geheven, stellen in staat voor elk willekeurig inkomen of vermogen na te gaan, hoeveel belasting hiervoor in elke der 1.056 gemeenten verschul digd is. Er blijkt o.m. dat het aantal gemeen ten, waarin geen opcenten op de ge meentefondsbelasting rechtstreeks wor den geheven gedaald i6 van 113 over 1933/1934 tot 19 over 1937/193$. terwijl het aantal gemeenten met het hoogst- mogelljk aantal opcenten in dit tijdvak is gestegen van 272 tot 700. Verder blijken verscheidene gemeen ten, die zich met betrekking tot deze belasting voor 1933/1934 in de eerste, resp. tweede klasse hadden gerang schikt voor volgende jaren naar de tweede, resp. derde klasse te zijn over gegaan. Van 1933/1934 tot 1937/1938 is het aantal gemeenten der eerste klasse dientengevolge 69 en dat der tweede klasse 116 kleiner geworden, terwijl het aantal gemeenten der derde klasse 165 grooter is geworden. Voor de overige belastingen zijn de verschillen ook belangrijk Zoo is het aantal gemeenten, waarin geen opcen ten op de vermogensbelasting worden geheven, die rechtstreeks aan de ge meente ten goede komen, gedaald van 265 over 1933/1934 tot 69 over 1937/1038- Daarentegen is het aantal gemeenten met het hoog6tmogelijk aantal opcenten op deze belasing gestegen van 739 tot 938. Het aantal gemeenten met het hoog ste aantal opcenten op de grondbelas ting is van 1933 op 1937 gestegen van 911 tot 1.039 voor gebouwde en van 929 tot 1.046 voor ongebouvvue eigendommen Verder is het aantal gemeenten uiet een wagen-, straat-, vaart- of rioolbelac ting gestegen van 242 over 1933 tot 358 over 1937. In hetzelfde tijdvak nam het aantal gemeenten met een baatbelas ting toe van 81 tot 116 en het aantal gemeenten met een belasting op too- neeluitvoeringen en andere vermakelijk heden van 456 lot 565. Daarentegen is het aantal gemeenten met een zakelijke belasting op het bedrijf gedaald van 86 tot 72. Het vergunnings- en (of) verlof- recht, alsmede de hondenbelasting, ko men in bijna, alle gemeenten voor, daar- Onderwijs Bij K. B. van 24 September 1937, is benoemd tot tijdelijk leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Sneek: dr. G. B. R. de Graaff, wonende te Sneek. Marine Bij beschikking van den minister van defensie is de luitenant ter zee le klasse U. J. K. Versfeit, dienende bij den ra diodienst der marine te Amsterdam, den 18en October 1937 ter beschikking gesteld. Onderscheiding Bij K. B. van 24 September 1937 is toe gekend de aan de orde van Oranje-Nas- sau verbonden eere-medaille, in zilver, aan: E. Koene, concierge bij de Erve H. de Jong N.V. Koninklijke Cacao- en Cho coladefabrieken „De Zaanstroom", te Wormerveer. Directe belastingen Bij beschikking van den minister van financiën, is met intrekking van zijn verplaatsing naar Eist, de ontvanger der directe belastingen, enz. H. Hessels verplaatst van bet kantoor der invoer rechten en accijnzen te Kerkrade (Sta tion) naar het kantoor der directe belas tingen, invoerrechten en accijnzen te Wernhout. TWEE DUITSCHE KAPPERS WILDEN SMOKKELEN BEEK, 27 Sept. De douanebeamb ten van het douanekantoor Beek (ge meente Ubbergen) hebben vanmiddag een personenauto in beslag genomen. De heeren, die in dit voertuig zaten, trachtten frauduleus een hoeveelheid eau de cologne cn een huishoudmachi- ne van Duïtschland naar Nederland iu le voeren. De inzittenden waren twee kappers van Duitsche nationaliteit, woonachtig te Haarlem, die op de vraag der beambten of er iets viel aan te ge ven, ontkennend antwoordden. Toen ue douaniers evenwel achter in de auto keken, zagen zij een nieuw on derdeel van de huishoudmachine, het geen argwaan wekte. Zij lieten een in de auto liggend hond je opstaan en toen kwam de heele ma chine te voorschijn. De ambtenaren stel den nu een verder grondig onderzoek in. met het gevolg, dat er 35 kleine en zes groote flesschen eau de cologne wer den gevonden. Alles werd in beslag ge nomen. Nadat proces-verbaal was opge maakt, konden de heeren .vertrekken. entegen heffen nog slechts enkele g* meenten een belasting op de verzeke. ring tegen brandschade, op openbar? aankondigingen of op bouwterreinen. Een logeergastenbelasting is tot dusvei in geen enkele gemeente ingevoerd. Ten aanzien der personeele belasting wordt in de inleiding melding gemaakt, in hoeveel gemeenten enkele grondsla gen niet worden geheven of afwijkende tarieven toegepast, terwijl voorts een vcrdeeling wordt gegeven van de ge meenten naar de negen voor deze belas ting ingestelde klassen en naar het aantal geheven opcenten. Het aantal gemeenten, waarin geen opcenten wor den geheven, blijkt gedaald te zijn van 17 over 1935 tot 5 over 1937, terwijl het aantal gemeenten met 200 of meer op centen over deze jaren gestegen i6 van 543 tot 618. Over de jaren 1933/1934 tot 1937/ 1938 wordt verder een vergelijking gemaakt tusschen den totalen be lastingdruk op het inkomen in de verschillende gemeenten. De voor de inkomsten- en gemeente-fonds-- belasting geldende progressie blijkt duidelijk hieruit, dat van 1935/1936 af bij een inkomen van 1000 deze totale druk nog geen 2 pet var dit inkomen bedraagt. Bij een in komen van 2000 is deze druk nog geen 5 pet., bij een inkomen van f 3000 nog geen 7 pet. bij een in komen van 4000 nog geen 8 pet, bij een inkomen van 10.000 nog geen 13 pet. van dit inkomen. Tenslotte komen in de inleiding no? enkele andere gegevens voor, waarbij de progressie tot uitdrukking wordt gebracht, die voor de inkomsten-, g* meentefonds- cn verdedigingsbelasting geldt Zoo betaalt een gehuwde zonder kinderen bij een inkomen van f 800 minstens 0.45 en hoogstens 1.66 pet. van dit inkomen aan inkomsten- en ge' meenlefondsbelasting tezamen, terwijl bij een inkomen van 500.0000 min stens 35.48 en hoogstens 43.72 pet. van dit inkomen moet worden betaald. Bij een vermogen van f 20.000 moet aan vermogens- en verdedigingsbelasting te zamen minstens 0.13 en hoogstens 0.16 pet. van dit vermogen betaald worden, terwijl bij een vermogen van 12.5 mil' lioen dit het geval is voor resp. 0.86 en 0.93 pet. van dit vermogen. Een zaak" uit Buurmalsen in cassatie voor den Hoogen Raad Artikel 1 der Geldersche reclame ver ordening bepaalt, dat het verboden is, een onroerend goed of eenige zaak, daarop aanwezig, op welke wijze ook, hetzij geheel of gedeeltelijk, tot reclame te bezigen of daartoe te bestemmen, in dien dat onroerend goed is gelegen in een gemeente, welke, of in een gedeelte van een gemeente, hetwelk als „lande lijk" is aangewezen. De geheele gemeente Buurmalsen was als landelijk aangewezen. W. O. A. K., wonende te Buurmalsen, was voor den kantonrechter te Utrecht gedagvaard, ter zake dat hij een in die gemeente gelegen onroerend goed ge deeltelijk tot reclame heeft gebezigd. Verdachte had namelijk vóór de verkie- zingen een biljet opgesteld, waarop de woorden voorkwamen: „Ik stem Mus sert". De kantonrechter veroordeelde K. tot een geldboete van 3. Namens requirant beeft Mr. A. J. van Vesscm uit Utrecht voor den Hoogen Raad 2 cassatiemiddelen toegelicht. In de eerste plaats voerde hij aan onver bindendheid der verordening op grond dat de geheele gemeente „landelijk" is verklaard en het dus in de geheele ge meente verboden is, een onroerend goed of eenige zaak, daarop aanwezig, tot reclame te bezigen. Hierdoor verbiedt de verordening op het geheel grondgebied der gemeente bepaalde drukwerken te vertoonen, ook indien men ermede loopt, of de drukwerken op een wagen rond rijdt. Want ook hierdoor wordt de on roerende gronden tot reclame gebezigd. Een zoodanig vergaand verbod achtte pleiter in strijd met art. 7 der grondwet. Zelfs indien de verordening niet on verbindend ware, zou het ten laste ge legde feit, zeide pleiter, niet strafbaar zijn, aangezien hier geen sprake is van reclame. Het is Nederlandsche zede om buiten elke bedoeling van winstbejag ter gelegenheid van verkiezingen of ter gelegenheid van een vergadering door het vertoonen van gedrukte biljetten uiting te geven aan zijn sympathie voor eenig ideëel streven. Dit is niet reclame maken, maar getuigen. Pleiter conclu deerde dan ook tot vrijspraak, althans ontslag van rechtsvervolging. De procureur-generaal zal op 11 Octo ber concludeeren. NEDERLANDSCHE INGENIEURS IN DEN EIFEL Uit Aken wordt ons gemeld: Zaterdag zijn hier ongeveer vijftig Ne derlandsche ingenieurs aangekomen, voor bet bezichtigen van de stuwdam men in den Eifel, waartoe het initiatief i6 uitgegaan van den Deutsch-Niedcr- landische Gesellschaft. In een lange wagencolonne hebben ongeveer 75 deelnemers een tocht door den Eifel gemaakt, waarna men tegen den middag te Gemuend aankwam. Hier verwelkomde prof. dr. Cabenbach de gasten, in het bijzonder de burgemees ters der Nederlandsche gemeenten aan de DuitschNederlandsche grens en den regeeringspresident te Aken, Vogel sang, den politiepresident te Aken, Zen' ner, alsmede den Duitschen consul te Heerlen en den Nederlandschen consul te Aken. Ook regeeringspresident Vogel sang heette de Nederlandsche gasten van harte welkom. Staatsraad dr. Jarres gaf een geschied kundig overzicht van den bouw der dammen in den Eifel en \yees daarop op de 'beteekenis van den bouw van stuw. dammen in verband met de regelin? van den waterstand van Roer en Maai, ROTTERDAM, 27 Sept. Zaterdag j.l. heeft onder leiding van de contact commissie van de organisaties van werknemers ter koopvaardij een ge combineerde besturenvergadering der aangesloten organisaties plaats gehad, ter bespreking van het feit, dat tot op dit oogenblik geen bevredigend resul taat voor het aangaan van een nieuw collectief contract met de bonden van werkgevers ter koopvaardij is bereikt. De besturen der werkgeversbonden hadden bericht, dat zij uiterlijk Woensdag a.s. mededeelingen omtrent hun standpunt kunnen doen. De vergadering nam het besluit om. waar de contracten 30 September ein digen, den reeders te doen weten, dat een contractlooze periode wordt afge wezen. DE POSTVLUCHTEN AMSTERDAM, 27 Sept. Woensdag ochtend 29 September a.s. zal het K.L.M- vliegtuig „Valk" van Amsterdam naar Batavia vertrekken. De bemanning van dit vliegtuig zal bestaan uit de heeren: G. Bax. gezag voerder. C. Boutens, tweede bestuurder, R. Smit, boordwerktuigkundige en P- Pronk, radiotelegrafist. De post voor dit vliegtuig moet uiter lijk Dinsdagavond te Amsterdam zijn. BESMETTELIJKE ZIEKTEN HONTENISSE, 27 September. In deze gemeente zijn niet. minder dan drie besmettelijke ziekten vastgesteld, n.l. poliomyelitis anterior acuta, diphthe ric en encephalitis lethargica. Ofschoon de ziekten thans nog slechts voorkomen in drie gezinnen, is er reeds één geval met. doodelijken afloop. Het slachtoffer is het dochtertje van 9 maanden van den landbouwer L., waarbij encephalitis lethargica werd geconstateerd en da' nog denzelfden dag overleed. PROF. HUIZINGA LEIDEN, 27 Sept. Naar wij verne men zal prof. dr. J. Huizinga binnen' kort in het huwelijk treden met mej A. A. C. M. Schölvinck, dochter vao den heer en mevrouw Schölvinck- Romme te Amsterdam. Op 18 September hebben prof. Hui zinga en mejuffrouw Schölvinck aan* geteekend ten stadhuize te Leiden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 6