VOLTANA MELK RANGEN VAN POLITIE TER SPRAKE J. A, SCHOTERMAN ZN. ST. EMIÜON I Voorstel van B. en W. aangenomen Tal van hamerpunten HET GEBRUIK VAN STIJGT NOG STEEDS, NOG STEEDS....! MAAR WAAROM HEBT GIJ DAN NOG GEEN KENNIS GEMAAKT MET DEZE IDEALE DRINkMELK? WIJNHANDEL Ao. 1878 - Ulr.str. 17 Tel. 145 per flesch f 1.35, per anker f 53. Hoogland's Raad kort van stof POLITIE VOETBALT MET SUCCES UIT DEN U.P.V.B. UIT DEN G.U.K.B. Luchtbescherming in Batavia 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1937 Raadsvergadering T^vE Raad dezer gemeente kwam gisteravond in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van den Burgemeester, mr. J. C. Graaf van Randwijck. Afwezig de heeren Smeitink en Beaufort. Na opening der vergadering worden Öe notulen der vorige vergadering vast gesteld, zooals zc ter visie hsbben ge legen, 'Agenda 1. Ingekomen 6tukken en medcdee- lingen. Ingekomen zijn verschillende beslui ten van Ged. Staten tot goedkeuring van Raadsbesluiten of tot verdaging hunner beslissing; verzoeken tot veria- ging der Vermakelijkheidsbelasting met 50 en verzoek van de Pallas Athene- school om gebruik te mogen maken van het biologielokaal van hot Gymnasium. Bij de moti-d van de algcmeene ver gadering van den A. B. v. L. O. betref fende het behoud van het terrein aan den Leusderweg voor de sportbeoefe ning, vraagt de heer Beuninga, waarom deze motie is ingediend; voldoet het ter rein aan de Rubensstraat niet aan te stellen eischen? De Voorzitter vermoedt, dat men zooveel mogelijk terreinen zal willen hebben. De heer Van Tellingen (Am. Belang) wijst er op, dat de motie is in gediend omdat men het terrein aan de Rubensstraat ongeschikt acht. Wethouder Noordewier (S.D.) geeft in overweging de discussie over het terrein aan de Rubensstraat uit te stellen. 2. Advies van B. en W. naar aanlei ding van adressen van het bestuur der Vereeniging tot bevordering van Chr. Nat. Onderwijs, houdende verzoek om de noodige gelden beschikbaar te stel len voor do aanschaffing van school banken enz. Aangenomen. 3. Voorstel van B. en W. tot het aan brengen van een wijziging in de school geldregeling voor het Gymnasium en de Handelsdagschool. Aangenomen. 4. Advies van B. en W. naar aanlei ding van een verzoek om ontheffing te verleenen van bepalingen van de ver ordening houdende eischen voor drank- lokaliteiten ten aanzien van het perceel Utrechtschestraat 20. Aangenomen. 5. Advies van B. en W. naar aanlei ding van een verzoek om ontheffing te verleenen van bepalingen van de ver ordening houdende eischen voor drank lokaliteiten ten aanzien van het perceel Stationsstraat 36h. Aangenomen. 6. Voorstel van B. en W. tot opnieuw vaststelling van de wijziging van de Verordening tot heffing van rechten voor het gebruik van openbaren grond. Aangenomen. 7. Voorstel van B. en W. om vergun ning te verleenen aan de N.V. „de Kruiskamp" tot gedeeltelijke doortrek king van de Evertsenstraat. Aangenomen. 8. Voorstel van B. en W. tot verhu ring van de huidenzouterij van hel Openbaar Slachthuis aan de Coöpera tieve Vereeniging „Amsterdamsche Huidenclub". Aangenomen. 9. Advies van B. en W. naar aan leiding van het verzoek van het Hoofdbestuur van den Algemeenen Nederlandschen Politiebond om in de Verordening regelende de rangen enz. der gemeentepolitie een door dat bestuur genoemde overgangs bepaling op te nemen. De heer Benninga (C.H.) wijst er op, dat B. en W. geen overgangsbepa ling hebben gesteld, omdat dit ook niet voor de werklieden is gebeurd. De sala rissen zijn met 50 verminderd en nu is het te betreuren dat het niet moge lijk is tegemoet te komen aan den tijd duur. Werklieden en agenten zijn niet gelijk te stellen; de agenten kriigen hun maximum 5 jaar later, terwijl dit bij de werklieden maar 1 jaar het geval is. Om billijkheidsgronden moet daaraan worden tegemoet gekomen. Met dit voorstel kan Spr. dan ook niet mee gaan en het spijt Spr. dat het niet in het Georganiseerd Overleg is behan deld. De administratieve oplossing ten op zichte van de Inspecteurs is niet in overeenstemming met het gevoelen van den Raad. De Voorzitter; Dit komt nog in behandeling bij B. en W. De heer Benninga (C.H.): Wat het eerste punt aangaat, zou ik toch wel willen, dat het eerst kwam in het Geor ganiseerd Overleg. De heer Van Tellingen (Am. Be lang) wijst er op, dat er gehuwde men- schen zijn, die 14lA naar beneden zijn gegaan. De heer G r a a f f (A.R.) wil ook eerst het Georganiseerd Overleg hooren. De zaak is er belangrijk genoeg voor. De heer Fremouw (SD.) wijst er •p, dat de 6alarisregeling bij Kon. Be sluit is opgelegd en voor dan Raad is het vrijwel onmogelijk de zaak op nieuw aan te snijden. Spr. gelooft dan ook niet, dat de wijze van handeien door den Bond in het belang is van het personeel. Wethouder Stadig (A.R.)' meent, dat over de zaak zelf wel in het Georg. Overleg is gesproken. Het standpunt van dc Commissie en den Raad was, dat we er moeilijk aan konden voldoen en het zou heel inconsequent zijn als we een ander 6y6teem gingen volgen. Dat is door den Raad aanvaard en liet zou heel onverstandig zijn, er nu weer wijziging in aan te brengen, terwijl daarvoor geen argumenten zijn aange voerd. De heer Graaff (A.R.) zegt, dat de zaak nog onderzocht zou worden. Maar achteraf i6 gebleken, dat dit niat is gebeurd. De heer Benninga (C.H.): Het argument is, dat de salarissen nog 50 meer zijn achteruitgegaan. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen met 21 tegen 2 stemmen. Tegen de heeren Van Tellingen en Graaff. 10. Voorstel van B. en W. tot wijziging der jaarweddenverordening (overgangs bepaling). Aangenomen. 11. Voorstellen van B. en W. tot con versie van eenige onderhandsche geld- leeningen. Aangenomen. 12. Voorstel van B. en W. tot deelna me aan de oprichting van de Fraude- onderlinge van gemeenten. Aangenomen. 13. Voorstel van B. en W. fot verla ging der rente van de aan de Stichting Badhuizen Amersfoort verstrekte geld- leening. De heer Van Gent (V.B.) wil er bij opnemen „tot wederopzeggings toe." Wethouder Stadig (A.R.) wijst er op, dat in 't algemeen de regel geldt, dat ze op- en neergaan met de afgeslo ten leeningen. Het voorstel wordt aangenomen. 14. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging van de gemeente-begrooting dienst 1037. Aangenomen. 15. Voorstel van B. en W„ fot verhu ring van 2 afdeelingen van de beende ren bewaarplaats op het terrein van den Reinigingsdienst aan P. W. Sluy6 e.a. Aangenomen. 16. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een strookje grond aan de Groen van Prinstererlaan, groot 29 M2 aan Mevr. Hoytema van Konijnenburg voor 130.—. Aangenomen. 17. Voorstel van B. en W. tot verkoop van bouwterrein aan den Randenbroe- kerweg ter grootte van 2795 M2 aan de N.V. „Bouwbedrijf Samenwerking" voor 10500, Aangenomen. 18. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceel bouwterrein aan de Ru bensstraat groot 610 M2. aan J, Pot voor 4800. De heer v« 'd. tinden (R.K.)' wijst er op, dat in andere gemeenten in de verkoopsvoorwaarden wordt opgeno men, dat ingezetenen de voorkeur heb ben. Kan niet eens geïnformeerd wor den of dit toelaatbaar is. De Voorzitter: Daartegen i6 niet het minste bezwaar. 19. Aanvullingskohieren schoolgeld. 20. Reclames en ontheffingen school geld. 21. Staat van oninbare posten dienst 193i en 1935. 22. Ontheffingen hondenbelasting dienst 1936. 23. Reclames en ontheffingen straat- en rioolbelasting dienst 1935, 1936 en 1937. Dc punten 19—23 worden aangeno men. 24. Advies van Burgemeester en Wet houders naar aanleiding van het ver zoek van het bestuur der schoolvereni ging Pallas Athene om de voor de stich ting van een bijzondere school voor uitge breid lager onderwijs benoodigde mede werking te verleenen. Aangenomen. 25. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verhooging van den ver- pleegprijs voor rekening van de ge meente verpleegde patiënten in het St. Elisabeth's Gasthuis. Aangenomen. 26. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van een ver ordening betreffende het beroep ingevol ge het „Reglement Auto-vervoer Perso nen". Aangenomen. 27. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om ontheffing te verleenen van art. 7b sub d van de Algemeene Po litieverordening ten aanzien van het Sportfondsenbad. Aangenomen. Mej. v. Hamersvcld is tegen. 28. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot kwijtschelding van den huurtermijn voor de renbaan over het tijdvak van 1 September t/m December 1936 de Wed. A. EnsinghBakker, Aangenomen. 29. 5e Kohier hondenbelasting 'dienst 1937. Aangenomen. 30. Voorstel van B. en W. tot het ver leenen van een crediot voor gedeeltelijke opheffing van het industrie-spoor. Aangenomen. 31. Voorstel van B. en W. tot vermin dering van de huursom voor de percee- len Krommestraat 20 en Langestraat 118. Aangenomen. Grand Théfltre. Van Vrijdag 24 t.m. Donderdag 30 Sept. vertoo ning van de film „Julika." Zondag doorloonond 1.45. 4.6.15 en 8.30 uur. (Laat6te voorstelling). Avondvoorstelling overige dagen 810 uur n.m. Woensdag en Zaterdag 2.30 matinée. City Théater. Van 24 t.m. 30 September wordt vertoond de film „Massa Justitie." Zondag 1.45. 4 uur. 6.15 en 8.30 uur. (DoorloopendV Aanvang laat ste voorstelling 8.30 uur Zaterdag 6.15 en 8 30 uur. Overige dagen 8.10 uur. Zaterdag en Woensdag mnfinAr» o on nnr. Mnsevm Fléhite, Westsingel. Geopend dagel. van 10—12 en 1—4 uur, uitgezonderd des Zondags. 's/aterdags 1012 en 1.303 uur. (Stndppnooten hebben 's Zaterdags vrllnn fner»»- Theosofische Bibliotheek. Ge- bou'v Theosofische Ve-eenjging, Re- gentesselaan lederen dag van 6—8 uur. Sterhnis Beekenct.laan 6. Iedere avond geopend en Zondagsmiddags voor alle meisjes. R.-K. Leeszaal, Nieuwstraat 24. Filiaal uitleen-bibliotheek: Edison- straat 35. Openbare Leeszaal met Jeugdlees zaal. Munrhimen 9. Gildehuls A.K.G, t/o. Zuidsingel 16. Najaarstentoonstelling vanaf 3 Oct. Toonzaal Slerknnst Zomerten- toonstelling WerkeD van o.a. Ma- chiel Brandenhurg. Loule Cardi- naals. Albert Fiks. Louis Schrikkel. 29 September. Amlcltla. Vergade ring der Ver. Nat. Veiligheid. Gen.- maj. b. d. Ch. Kies spreekt over de veiligheid van Ned.-Indië." 8 uur n.m. 29 September Kamer van Koop handel. 9e Districtsdag te Scherpen- zeel. 2 uur n.m. 29 September. De Valk. Avondmarsch van Z.U.T. S0 September. Vei1, v. Vrijz. Her vormden. Speeltuingebouw Soe6ter- kwartier. Ds. Faber uit Zutphen spreekt over: „Wat wij Vrijz. chris tenen gelooven" 8 uur n.m. 1 October. Germania. Algemeene vergadering Amersfoort6che IJsver eeniging. 815 uur. 2 October. De Valk. Oneningsbal van dansinstituut Bovenkamp. 8.30 uur. 3 October. De Valk. Vroolijke avond van Nut en Genoegen. 8 uur. 4 October. Sierkunst. Ned. Astrol. Genootschap. Lezing van ir. C. J. Snijders over: De astrologie in onze levensbeschouwing. 8.15 uur n.m. 4 October. Amicitia. Ned. Ver. v. Huisvrouwen. Demonstratiemiddag van de melkerij Oud-Bussum te Naarden. 2.30 uur n.m. 6 October. De Valk. Filmavond van de E. H. B. O. 8 uur. 10 en 11 October. Concordia. Ver tooning reportage-film „Wereld-Jam boree 1937" door filmspel „De Faam." 16 October. De Valk. Amersfoortsche Tooneelensemble. Groote uitvoering. 8 u 20 October. Feestavond Neptunis. 8 uur. Zwemclub 21 October, lamv. 8 uur. De Valk. Vergadering Bel- 23 October. De Valk. Soirée R.H.B.S. 8 uur. 29 October. De Valk. Schermwedstrii- den van E.M.M.A. 30 October. De Valk. Feestavond van E.M.M.A. 8 uur. BAARN 22 Sept. t.m. 12 Oct. Tentoonstel ling van Japansche houtsneden in het Baarnsch Lyceum. Dagel. van 10 tot Zondags van 1.30 tot 4 uur. Rondvraag Mej. Van Hamersveld (R.K.) vraagt den weg naar den boschvijvcr door tc trekken. Do heer Waterloo (K.D.P.) wijst op het gevaarlijke van den weg bij den overweg bij Birkhoven. Kan er geen waarschuwingsbord worden geplaatst. De Voorzitter zegt overweging toe. De heer Van Gent (V.B.) heeft ge lezen, dat voor den weg BaarnHoeve laken op de rijksbegrooting 3 ton i6 uit getrokken. Kunnen B. en W. ook in lichtingen geven over het tracé van den weg. Do Voorzitter deelt mede, dat B. en W. ook weten, dat de 3 ton op de rijksbegrooting zijn gebracht, maar ver der is hem niets bekend. Een dezer dagen zal echter een bij eenkomst worden gehouden ter bespre king van de aansluiting van de Amers foortsche wegen op den rijksweg. Daarna sluiting. BURGERLIJKE STAND 29 September 1937 GEBOREN: Lieebeth Aletta, dochter van F. Smits en J. A. Oldenburg; Pie- ter, zoon van G. H. Otten en J. Burgy; Geertje, dochter van J. Kuyper en F, A. de Vries. OVERLEDEN: Ida Petronella West- hoff, 77 j., weduwe van Gijsbertus Ben jamin Fijn van Draat. GEHUWD: A. J. Schoenmaekers en M. A. van Keken; E. Jansen en M. v. d. Kolk; H. P, A. Ernst en S. P. Col pa. In een uur tijds 20 agenda punten behandeld HOOGLAND, 28 Sept. Onder voor zitterschap van burgemeester, L. O. U. I. S. Grip peling, heeft hedenmid dag de Raad dezer gemeente vergaderd. Na de opening met gebed, voorlezing cn goedkeuring der notulen werden de processen-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger uitgebracht. Iii kas was f S089,25, later f 12930,14. Voorgelezen werd een schrijven van den heer W. van Ap e 1 d oo r n waar in deze bij z.ijn ontslagname als lid van den Raad afscheid van de raadsleden neemt. In zijn plaats is benoemd de heer J. v. Doornik, nadat de heer J. van Bre inen een benoeming als zoodanig niet had aangenomen. Voorgelezen werd een adres van de Centrale Esperanto Propaganda Com missie tot invoering van het Esperanto. De heeren de Bruin, Brouwer en Flos staan niet onsympathiek tegenover deze taal. In overeenstemming met de school besturen zal nader informatie gewonnen worden. Borgstellingsfonds Door B. en W. was afwijzend beschikt naar aanleiding van een ingekomen ver zoek van het Borgstellingsfonds voor de Gcldcrsche V allei om een vaste en een jaarlijksche bijdrage. De heeren de Bruin en Brouwe gaven in overweging een en ander nader onder oogen te zien en wanneer de fi- nancieele toestand zulks toelaat, daar toe toch wel over te gaan, gezien het nut van het Borgstellingsfonds. Aldus besloten. B. en W. hadden afwijzend beschikt n.a.v. een ingekomen verzoek van de K.N.A.C. om verlaging van de personecle belasting op motorrijtuigen. Aldus be sloten. Aangenomen werd een voorstel van B. en W. tot wijziging van de vastge stelde gemeenschappelijke regeling met de gemeente Amersfoort inzake toelating van leerlingen op de openbare scholen aldaar. Insgelijks een voorstel van B. en W. tot beschikbaarstelling van een bedrag ad f 106,90 aan het bestuur van de St. Henricusschool voor de aanschaffing van schoolbanken. Behandeld werd een voorstel van B. en W. tot toekenning van een bijdrage van f 100 voor elk der afdeelingen van don A.B.T.B. te Hoogland en te Hoog landerveen voor de te houden land- houwcursussen in het winterhalfjaar 1937—1938. De heer Flos vond het financieel bezwaar te groot. Men moet ook op dit gebied soberheid betrachten. Dc heer Smink achtte de subsidiee- ring voor deze cursussen niet te hoog. Het voorstel werd aangenomen. Behandeld werd een voorstel van B. en W. tot toekenning van een subsidie ad f 150 aan het Wit-Gele Kruis afdeeling Hoogland. De heer Flos is tegen toekenning dezer subsidie. Het voorstel werd aangenomen. Op voorstel van B. en W. en goedkeu ring van den Raad zal overgegaan wor den tot wijziging van de capitulantcn verordening en het ambtenarenregle ment. Aangenomen werd een voorstel van B. en W. tot tusschentijdsche be ëindiging van de huurovereenkomst met de wed. A. van Moorselaar, inzake de voormalige tolgaarderswoning, alsmede tot verhuur van die woning aan A. v. d. Berg. Idem vaststelling van het cohier hondenbelasting voor het jaar 1937 ten bedrage van f 953,50. Idem voorloopige vaststelling van de gemeenterekening dienst 1936; alleen de heer Flos was tegen deze vaststelling. Aangenomen werd de wijziging van dc begrooling 1937, gewone en kapitaal- dienst. Hierna werd de begrooting dienst 193S aangeboden. Rondvraag De heer de Bruin wenschte te we ten waarom de heer Flos tegen de voor loopige vaststelling van de gemeente rekening dienst 1936 was. De voorzitter lichtte toe, dat de reden hiervan was, dat vorig jaar door de gemeente verbetering van particuliere wegen plaats vond. Ged. Staten gingen hiermede niet accoord en wenschten wijziging in deze houding. De heer Flos voegde hieraan toe, dat die verbetering plaats vond door ar beiders, die met dat werk dus niet meer werkeloos waren. Vandaar, dat hij dc daarvoor uitgetrokken post op de steun verlening niet goedkeurde. Spreker had Ged. Staten met genoemd gevolg inge licht. De heer Brouwer achtte het achter af ook juist, dat bedoelde arbeiders inderdaad aanspraak hadden mogen ma ken op een hoogere uitkeering dan hun steun. Tenslotte werd gewezen op de groote kosten, die de Holle Weg met zich bracht, waarna de vergadering met ge bed gesloten werd. SPORT EN SPEL De eerste prijs werd gewonnen in het tournooi van Alkmaar De E.A.P.S.V« heeft gisteren deel genomen aan het politievoetbaltour- nooi te Alkmaar. De overige deelne mende ploegen waren Alkmaar, Haarlem en Velsen. In de eerste ronde wonnen de Amers- foorters met 41 van de organiseerende vereeniging Alkmaar, terwijl in den tweeden wedstrijd na spannenden kamp met 21 van de collega's uit Velsen ge wonnen werd. Dit resultaat was voor onze stadgenooten fraai te noemen, daar bij de Velsenarcn o.m. Haak van Storm vogels van de partij was. De E.A.P.S.V. kwam daardoor voor een jaar in het bezit van den grooten wisselbeker, welke vorig jaar door Haarlem veroverd was. Daarnaast ont ving men een zilveren lauwertak en een medaille voor het beste doclgcmiddelde. De ploegen van Velsen, Haarlem en Alkmaar plaatsten zich resp. 2e, 3e en 4e. Vermelden wij nog, dat de burgemees ter van Alkmaar, Jhr. mr. Kinschot en de Commissaris van Politie uit Velsen aanwezig waren en de voorzitter van de E.A.P.S.V., inspecteur A. C. van Gor- kum, vóór den wedstrijd tegen Alkmaar den aanvoerder van dit team bloemen aanbood. Het was een sportieve dag met goed voetbal, waaraan onze stadgenoo ten de prettigste herinnering bewaren. Wedstrijdprogramma Zon dag 3 October le klasse A, Oranje-WitV re es wij k^ U.S.C.L.—Driebergen, Volharding—F.A.K. Wijk bij DuurstedeIJ.F.C. D.E.V.St. Boys. le klasse B. Sperwer—D.W.S.V.- SocsterbergDe Zebra's. V.V.O.G.De Raven. E.S.V.A.C.Nijenrodes. G. Boys's-Graveland. 3e klasse A. HoevelakenKieviten. N.S.C.Veensche Boys. AmersfVoorui tRenswou 2. 3e klasse B. PlasvogelsSpoorvogels. Hilvers. BoysBlaricuim Gooi vogelsAvance. S.S.S.Duivcnelftal. Reserve le klasse A. Sopla 2Velox 4. Laren 2Amersf. Bovs 2. II.V.C. 3—A.P.W.C. 2. Hilversum 5Amsvorde 2. 't Gooi 4B.V.C. 3. Reserve 2e klasse A. E.S.V.A.C. 2—A.P.W.C. 3. Baarn 3—Scnerpenzeel 2. Soesterberg 2Quick 2. Reserve 3e klasse C. H.V.C. 4A pi ersf. Boys 4. Quick 3Sopla 3. Amsvorde 3—N.S.C. 2. Reserve 3e klasse D. Sopla 4D.O.S.V. 2. G. Boys 3B.F.C, 4. Reserve 4c klasse D. De Veluwe 2Hoevelaken 2. Spoorvogels 2N.S.C. 3. KORFBAL Eerste klasse Amersfoort 2Samos 3 0—4 Vogel 2Bilthoven 2 24 Tweede klasse A. Samos -1Vogel 2 geen scheidsrechter RhenenSoesterkwarti-n* 310 Tweede klasse B. Baerne 2—De Duiven De RarlingZwaluwen 2 Excelsior 4Olvmpia 3 Zaterdagafdeeling. Allius 2Thor S.K.V. 3—Vogel 4 Adspirantenklasse Afdeeling A. BilthovenSamos A Afdeeling B. Excelsior^-Vogel B 9—1 1—8 5-3 t. a. afgel. n. d. n. d. WA TETEN WIJ MORGEN? Voor de koffietafel Halve gedraaide. Bereiding: 300 gr. vleeschresten, 4 hardgekookte eieren, 8 koude gekookte aardappelen, 2 middelmatig groote to- maton, wat ingemaakte uitjes en augurkjes, 2 eetlepels Delftsche slaolie, 2 eetlepels azijn, 2 theelepels soja of Maggi-aroma. Meng het fijngehakte (of gemalen) vleesch, de fijn gemaakte aardappelen, 2 fijn gewreven harde eieren en een paar van de gehakte uitjes en augurken met de olie, den azijn en de soja tot een samenhangende massa denoods nog wat olie en azijn toevoegende als de aangegeven hoeveelheid vloeistof niet voldoende mocht blijken. Voor de middagtafel Biefstuk Pommes frites Appelmoes Rijstebrij met cocosnoot en bruine suiker. Bereiding: Wasch de rijst, strooi ze in de kokende melk met wat zout en laat ze langzaam koken tot ze gaar is. Roer de rijstebrij daarna goed door en dien ze o,p in een platte schotel. Bestrooi den bovenkant dik -et geraspte kokos noot en bruine suiker. Geef er afzonder lijk cocosnoot en suiker bij. OOST-1NDIE Er is ongeveer een kwart millioen gulden per jaar mee gemoeid BATAVIA, 28 Sept. (Aneta/A.N.P.) De luchtbescherming voor de hoofdstad maakte gisteren een punt van bespre king uit in de gemeenteraadsvergade ring. In antwoord op gestelde vragen, deelde de voorzitter mede, dat de orga nisatie hiervoor op papier gereed was. Met de maatregelen voor de luchtbe scherming zou ongeveer een kwart millioen guldens per jaar zijn gemoeid. De voorzitter wees verder nog op de plichten van de burgerij tot medewer king, voor zoover zij niet in militairen dienst is opgeroepen. Haar taak bij de luchtbescherming dient wettelijk te worden geregeld, HET BEZOEK VAN DEN G. G. AAN MAGELANG MAGELANG, 28 Sept. (Aneta/A.N.P.) Het bezoek van den gouverneur-generaal aan Magelang is geheel volgens het op gestelde programma verloopen. De land voogd werd op zeer hartelijke wijze toe gesproken. MILITAIRE BEVORDERINGEN BUITENZORG, 28 Sept. (Aneta-A.N.P.) Met ingang van 30 September, is bij het wapen der infanterie bevorderd tot lui tenant-kolonel de majoor F. F. Milius en tot majoor de kapiteins W. E. C. Detiger, than6 met verlof in Nederland, Ph. Kiesel en G. Guldenaar, VARIA EMILE ZOLA. Het is heden, 28 September, juist 35' jaar geleden, dat de Fransche schrij ver Emile Zola, die in 1848 te Parijs geboren werd, in deze stad overleed. Bekend is de rol, die Zola met zijn „J'accuse" in de Dreyfus-zaak speelde. Zola is in zijn werk de gepassio neerde, temperamentvolle uitbeelder van de werkelijkheid. „Emile Zola's studeerkamer", zegt Busken Huet in zijn bespreking van „l'Oeuvre", is geen studeerkamer; zij is een atelier, waar geposeerd wordt. Zijn inktkoker is een palet, zijn land schappen en zijn stadsgezichten zijn bladen uit een album van een schilder. Zijn literarische theorie is de theorie van iemand, die voor de letteren geen afzonderlijke roeping erkent. Zijn taal ontleent haar beste eigenschappen aan krachten welke buiten het taalgebied liggen. Zijn geschreven woorden zijn het eene oogenblik geluiden, het an dere oogenbük een geur of een smaak. Nu zijn het lichteffecten, dan scha duwen, dan kleuren, dan weer een wasem of een damp. De schrijver spreekt ook wel tot onzen geest of ons gemoed, maar vóór alles tot onze zin tuigen". De naturalist als Zola merkt op wat zich aan hem voordoet, met scherpen blik; met meedoogeniooze j'uistheid ontleedt hij de karakters, en de re sultaten zijner waarnemingen en zij ner zielsanalyse tracht hij ons voor oogen te stellen door heelden en schil derende woorden, die de bedoeling hebben zijn eigen impressie onmiddel lijk op den lezer over te brengen. OMREKENINGSKOERSEN 28 Sept. 29 Sept. Off. Nip» «'f Londen 8.96 8.9" Berlijn 0.72.63 0.72." Paru's 6.23 6.' Brussel 30.48 30.6 Zürich 41.56 41.60 Kopenhagen 40.05 40.02 Stockholm 46.25 46.22 Oslo 45.10 45.05 New York 1.81 1.82 Praag 6.37 6.37 Mcdeged. door de R'damsche Bankvereeri.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 6