De veiligheid van Indië (phjcudii-hodw 300-JARIG BESTAAN VAN NIEUW-AMERSFOORT Zondagsvoetbal Voordracht van gen. Kiës DISTRICTSDAG DER KAMER TE SCHERPENZEEL Wolphert Gerritsen van Couwenhoven was de stichter van de stad op Long Island TENTOONSTELLING IN WORDING AFKOMSTIG VAN DIEFSTAL? IN SLOOT GEREDEN Dameshoeden WjaiAnnvanfcqjdoM in Hoevelaken verboden Je kon nooit weten! „ONZE VLOOT" Spoüooi vooJi ds jsuiqd! VERKOOPSUCCES VRAAGT VERKOOPKUNDE 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1937 Nieuw Amersfoort werd Flatlands NIET aan iedereen zal het bekend zijndat in Ame rika een plaatsje den naam Nieuw Amersfoort heeft ge dragen. Zeventig jaren gele den werd het dorp, dat steeds als Amersfoort bekend was, herdoopt in Flatlands, evenals Breukelen in Brooklyn. Flat lands maakt nu deel uit van New-York. Waarom deze plaats juist den naam Kieuw Amersfoort droeg, zal duidelijk zijn, als men weet, dat. het. ongeveer 300 jaren geleden is. dat een Amersfoor- ter. met name Wolphert Gerritsen van Couwenhoven, zich vestigde op Long l6land en daar Nieuw Amersfoort stichtte. Nog vindt men in de omgeving van Amersfoort hofsteden, die den naam „Kouwenhoven" dragen b.v. in Leusbroek in de nabijheid van het landgoed „De Boom". In de buurtschap Achterhoek bij Nijkerk is een boerderij „Kouwenhoven", welke tot de twintig ste eeuw bewoond is geweest, door een familie Kouwenhoven. Tusschen Utrecht en de Bilt is een café, dat den naam „Kouwenhoven" draagt De hofstede „Kouwenhoven" bij den Ham in Hoogland, thans bewoond door den heer H. van Grooteveen, is hoogst waarschijnlijk de bakermat van Wol phert Gerritsen van Couwenhoven hiervoor bedoeld. Met zijn vrouw en volwassen kinderen ging hij 21 Maart 1630 ter reede van Texel scheep op „De Eendracht", terwijl hij 21 Mei 1630 te Nieuw-Amsterdam (thans New-York) aankwam. Hij was gedurende de jaren 16301632 bouwmeester en hoofd van de boerderijen in de kolonie van van Rensselaar. Later stichtte hij zelf een boerderij op Long Island. De mededeelingen omtrent de boer derij „Kouwenhoven" bij den Ham zijn ontleend aan een brief, door een zekeren Peter van Kou wenhoven eenige jaren geleden uit New York geschreven aan den tegenwoordigen bewoner van „Kou- wenhoven" bij den Ham. Deze Pe ter van Kouwenhoven woonde toen bijna op dezelfde plek, waar in vo rige eeuwen de boerderij van Wol phert moet hebben gestaan. Behalve de van Couwenhoven6 heb ben zich tusschen de jaren 1630 en 1664 verschillende families uit onze 6tad in Nieuw Amersfoort gevestigd. Onder hen waren de families Schenck, Jeuriensen, Lockerman en Elbertsen. De plunderin gen der Indianen tusschen 1640 en 1645 leidden ertoe, dat sommige van de kolonisten hun hoeve verlieten en naar Holland terugkeerden met al wat ze bezaten. Waarschijnlijk waren er onder deze kolonisten, die de akten van de landerijen, die zij in bezit hadden in Nieuw Amersfoort, medenamen naar Holland. Niet onmogelijk is het, dat hun nakomelingen deze papieren nog bezitten T entoonstelling Binnenkort zal men in de Flatlands- afdeeling van New-York den 300sten verjaardag vieren van de vestiging op Long Island van Nieuw Amersfoort door Wolphert Gerritsen van Couwen hoven. Een Amerikaansch rechtsgeleerde, de heer Bernard Co wen, 225 Broadway te New York, heeft zich tot den burgemeester onzer ge meente gewend om de namen en adressen van hen, die deze akten nog in hun bezit hebben, teneinde pogingen in het werk te kunnen stellen met de bezittere ervan een regeling te treffen voor de uitleening van deze oude documenten. Deze zouden in de Flatlands tentoonge steld kunnen worden ter gelegen- Een géhuurde auto, die verkocht zou zijn voor 82.50 aan een slooper Gisteravond is op de automarkt een auto in beslag genomen, welke op 8 September te Arnhem zou zijn verhuurd aan zekeren v. d. P. Deze laatste moet den wagen, na hem van den eigenaar te hebben ge huurd, voor een bedrag van 82.50 aan een slooper in Ederveen heb ben verkocht. Deze slooper stond gisteravond met fcaen wagen het was een Chevrolet J^33 op de automarkt. Ook de vroa- gere eigenaar uit Arnhem was aanwezig en deze herkende den wagen en gaf de zaak in handen van de politie. De auto werd in beslag genomen, terwijl de •looper verdacht van heling ter be schikking werd gesteld van den com missaris van politie te Arnhem. heid van de viering van den drie honderdsten verjaardag. De heer Cowen is genegen door be middeling van den Amerikaanschen consul te Amsterdam of den consul der Nederlanden in New-York een regeling te treffen, om 25 k 30 te betalen voor het recht deze stukken ten toon te stellen. Mochten de papieren eenige historische waarde blijken te hebben, dan i6 hij bereid een hooge 6om te beta len voor ieder origineel. Indien in de testamenten van de over leden kolonisten, die naar Amersfoort terugkeerden, melding is gemaakt van hun landerijen in Amersfoort in Nieuw Nederland, dan zou de heer Cowen gaarne de authentieke copieën hebben. Namens den burgemeester verzoeken wij hen. die dergelijke documenten in hun bezit hebben of adressen weten van personen, die deze stukken nog zouden kunnen hebben, hiervan mededeeling te doen tan stadhuize op de afdeeling Ar chief. Met hen kan dan overleg ge pleegd worden, hoe in deze verder te handelen. Achter het stuur in slaap gevallen Een automobilist bemerkte in den afgeloopen nacht, dat een auto in de sloot, welke zich naast, den nieuwen snelverkeersweg nabij Hoevelaken be vindt, was gereden. De auto was bijna tot aan de kap onder water gekomen en da lichten brandden nog. Direct heeft de automobilist de politie te Amersfoort van zijn ontdekking in ken nis gesteld. Toen de. Amersfoortsche politie ter plaatse verscheen, was ook de politie uit Barneveld reeds op de plek, waar de auto in het water lag, gearriveerd. Het bleek een groote vrachtwagen te zijn van een firma uit Rotterdam. De chauffeur was kort nadat de auto in het, water was gereden, uit den wagen gekomen en moe6t zich door het water naar den kant begeven. Verder waren geen passagiers in den wagen. Gebleken is, dat de chauffeur naar een bruiloft was geweest, en zeer ver moeid was. Onderweg zou hij in slaap gevallen en hierdoor in de sloot zijn terecht, gekomen. DAMES, Door het geweldige suoces onzer verander hoeden maken wij de dames, die hun hoed nog moeten laten ver anderen er op attent, hiervan als nog zoo spoedig mogelijk gebruik te maken. Dan krijgt U hem nog op tijd. WESTSINGEL 21 AMERSFOORT. KANTONGERECH 7 Elk der vijf leden, die in over treding was werd veroor deeld tot 6.subs. 3 dagen In Hoévelaken is door de vroede vaderen met meerderheid van stem men besloten, dat er op Zondag niet gevoetbald mag worden. Zooals te begrijpen is, denken de voet balliefhebbers er in Hoevelaken anders over. Zij stoorden zich niet aan de ver ordening en gingen Zondagsmiddags op een terrein, dat tegen betaling toegan kelijk was voor publiek, voetballen. Te gen een vijftal leden van de vereeni- ging werd proces-verbaal opgemaakt. Zij erkenden hedenmorgen op het kan tongerecht, dat het terrein voor publiek toegankelijk was. Aangezien hun raadsman ongesteld was, had het O.M., waargenomen door Mr. Klein, behandeling van de zaak eenigen tijd uitgesteld. Nu het echter vernomen had, dat men desondanks rustig doorgegaan was met voetballen op Zondag, oordeelde het O.M. dat de zaak zoo 6poedig mogelijk, zonder raadsman, afgehandeld moest worden. Het eischte tegen elk der verdachten 6 subs. 2 dagen, waardoor dus de mogelijkheid open stond in hooger be roep te gaan. Een der verdachten maakte de op merking, dat men in Hoevelaken alle maal voor voetbal op Zondag is. Hij liet een lijst van donateurs van de vereeni- ging zien, waarop ook autoritaire na men voorkwamen. De kantonrechter vond zoo'n groot aantal donateurs heel aardig, maar er was nu eenmaal een verordening en daar diende men zich aan te houden. Het O.M. wees er op, dat afdoende maatregelen getroffen zouden worden, wanneer men doorging met voetballen op Zondag. Ook wanneer men niet-bcta- lend publiek toeliet op het terrein, was men in overtreding. Op de vraag of men wel donateurs alleen mocht toelaten tij dens het voetballen, kon het O.M. niet beslissend antwoorden. Dat zou nader bekeken moeten worden. Afgewacht dient nu te worden, of de voetballers in hooger beroep zullen gaan. Boschbessen plukken Moeder had met de kinderen op ver boden terrein onder Garderen bosch bessen geplukt. Ze wist niet, dat bet terrein verboden was. Haar echtgenoot, een gemoedelijk boertje uit Garderen, trachtte zijn vrouw vrij te pleiten. Hij zou graag vrijspraak hebben, want er was sprake van onwetendheid. De kantonrechter informeerde wel willend naar den tijd van boschbessen plukken, die nu al lang achter den rug is en gaf den echtgenoot den raad, moeder de vrouw te zeggen, dat ze het niet meer doen moest. Die boodschap zou hij overbrengen. De eisch leidde f 2 subs. 1 dag, waar na de kantonrechter de minimum boete van 0.50 subs. 1 dag oplegde. Dank U wel, meneer en met een sa luut tegen het ontbloote hoofd, keerde de oude baas weer naar het Veluwe- dorp terug. Je kon nooit weten Verdachte was een gezellige dikke baas uit Bunschoten. Hij had nog wel voor half geld, een meisje in een auto vervoerd, maar zonder rijbewijs. Dus kreeg hij een proces-verbaal en had hij een dubbele strop. Zijn vrouw had hem gezegd, dat hij het meisje maar moest wegbrengen en daarom meende hij, dat de zaak daar door eenige wijziging in zijn voordeel zou ondergaan. Kantonrechter: Zeker, omdat uw vrouw dat zei. Maar die had daar toch niets over te zeggen, of wel? De Kantonrechter keek daarbij naar verdachte en had blijkbaar den indruk, dat hij thuis wel iet6 te vertellen had. Glimlachend luidde het antwoord: „Ten deele wel, meneer, enfin, u be grijpt dat wel!" Toch bleef de uitspraak S, 6uh6. 2 dagen Voorrangswegen Bij den viersprong Quatre Bras is sprake van een voorrangsweg. De auto mobilist, die een aanrijding daar ver oorzaakte, had het bord niet gezien en was dus schuldig. Maar de auto, die voorrang had, was het kruispunt met de roekelooze snelheid van 60 K.M. per uur gepasseerd. De Kantonrechter oordeelde, <i&t een dergelijk feit ook voor vervol ging in aanmerking behoorde te komen. Het O. M. had daar ook over ge dacht, maar het bezwaar wa6, dat daardoor de beteekenis van het recht van voorrang miniem zou worden. Toe gegeven moest worden, dat van dat recht maar al te vaak misbruik ge maakt werd. De uitspraak tegen den automobilist, die geen voorrang verleend had, werd S subs. 4 dagen. Uitspraken De uitspraak tegen den kuikenhan delaar de K, die frauduleus kuikens verkocht had tusschen haakjes alle maal hanen luidde f 200 subs, 2 maanden hechtenis. Tegen den eigenaar van de honden, die op de Leusderheide een wandelaar aangevallen hadden, werd 6 subs. 3 da gen met toewijzing van de civiele vor dering geeischt. Verdachte gaat in hooger beroep daar hij de in de dagvaarding genoem de datum onjuist achtte. Lezing van kapitein ter Zee L. A. C. M. Doorman in Amicitia Naar wil vernemen, zal op 27 October a.s. door kapitein ter Zee L. A. C. M. Doorman in Amicitia een lezing gehou den worden over het onderwerp „Onze Vloot". Deze avond wordt georganiseerd door de vereenigingen voor Nationale Vei ligheid, Onze Vloot en het Nationaal Jongeren .Verbond. Voor de vereenigingen voor Nat. Veiligheid en Oost en West Voor de plaatselijke afdeelingen van de vereenigingen voor Na- tioniale Veiligheid en Oost en West, heeft gisteravond de generaal-ma- joor K.N.I.L. b.d. Ch. Kiës, oud-ge delegeerde van den Volksraad, in Amicitia een lezing gehouden, over: „De Veiligheid van Nederl, Indië," Kolonel G. Doorman sprak een welkomstwoord en wees er op, dat de verdediging van Oost-Indië voor Oost en West van primair belang is. Het Ne- derlandsche leger voldoet niet aan de eischen, maar gelukkig wijst de laatste begrooting op een kentering ten goede. Spreker trof een vergelijking tusschen de jaren 1913 en 1936, waaruit bleek.dat in 1936 het aantal beroepsofficieren en kolonels aanmerkelijk lager was dan in 1913. Vervolgens had solozang plaats van twee coupletten uit „Mijn Indië", waar na generaal-majoor Ch. Kiës zijn voor dracht aanving. Generaal Kiës begon zijn voordracht met de mededeeling, dat hij de uitnoo- diging om hier te komen spreken, om twee redenen gaarne had aanvaard. Al lereerst omdat hij van harte wilde me dewerken aan het streven der Vereeni- ging voor Nationale Veiligheid, ander zijds omdat hii gelegenheid zou hebben voor 'n kring van oprechte vaderlanders wat in den breede te vertellen over dat Grooter Nederland daarginder in Azië waarvan velen hier te lande eigenlijk te weinig weten. Want al scheen de titel wellicht meer te wijzen op militaire en maritieme verdediging van Ned. Indië, spreker zou eerst aantoonen, dat de vei ligheid van Ned. Indië voor een niet ge ring deel en zelfs primair gelegen is in de wijze, waarop Nederland zijn taak als koloniale mogendheid vervulde en ver vult: daarna zou hij pas bewijzen, dat ondanks en ook ter versterking van die natuurlijke veiligheid, een goede mari tieme en militaire verdedigings-moge- lijkheid noodzakelijk is, om eventueel onze neutraliteit te kunnerf handhaven tijdens een conflict tusschen andere mo gendheden. Spreker teekende vervolgens in groote lijnen de wordingsgeschiedenis van Ne- derlandsch-Indië tot in den huidigen toestand en toonde daarmee aan, dat er een historisch gegroeid recht voor onze aanwezigheid, ons mede-leven en onze leiding daarginds is en een bouwers- recht, omdat Ned. Indië in zijn huidi gen toestand, staatsrechtelijk, staatkun dig, maatschappelijk en cultureel, een product is van Ned. geest en Ned. daad kracht in samenwerking met wel aan wezige, maar zonder onze leiding sla pend gebleven inheemsche factoren. Be langrijk was vooral geweest de periode na 1900, toen 't z.g. ethisch koloniale re- geeringsbeleid leidraad werd en het re- geerén, dat vóór 1900 in hoofdzaak was geweest beheeren, veranderde in bestu ren en opvoeden. Spreker wees er op, dat het bestuurs beleid en de verkregen resultaten ons in Ned.Indië geven 'n innerIij ke vei ligheid, die uiteraard van groote be teekenis is bij een eventueele bedreiging van buitenaf. Er is ook wel een stroo ming, de z.g. nationalistische, die de Ned. leiding zou willen afschaffen, doch deze is van weinig kracht. Hij zeide vervolgens, dat nu wellicht sommigen onder zijn gehoor zouden vragen: wat is er dan waar van wat zoo herhaaldelijk is te lezen omtrent verlan gens van Japan naar onze koloniën? Spreker antwoordde daarop, dat men al lereerst een verschil moest maken tus schen wat onverantwoordelijke indivi- duëele uitingen daaromtrent waren en wat wij hebben te denken van de offi cieel© verantwoordelijke opvattingen terzake. Dat van Japansche zijde veel is geijverd voor een sterke economische pe netratie van ons gebied, is zeker; zoo zelfs, dat wij met cóntingenteéringen ons daartegen hebben moeten verzettén. Maar dat door Japan gedacht zou wor den aan annexatie van ons gebied of een deel daarvan, lijkt om verschillende redenén onaannemelijk. In economisch opzicht zou Japan den IndiscKen ar chipel niet anders dan wij kunnen be heeren, d.w.z. met de politiek van de open deur, wijl het anders voor de pro ducten van Indië geen afnemers zou krijgen: de tegenwoordige handels-ver houdingen eischen immers uitwisseling van producten; eenzijdige verkoop is on mogelijk. Maar de belangrijkste en af doende reden is, dat het in de wereld machtsverhoudingen ontoelaatbaar zou zijn, dat Japan zich nestelde op het ter rein, waar alle handelswegen van Euro pa en Afrika met Oost-Azië en Oost- Australië doorheenloopen. Speciaal voor het Britsche imperium zou dat onduld baar zijn. Spreker werkte dit denkbeeld verder uit en wees op den merkwaardigen toe stand, dat aan Nederlanders de grootste taak is toebedeeld, om drie in strate gisch opzicht uiterst belangrijke terrei nen van den aardbol te beheeren: in Europa Nederland, in Azië Indië en in Amerika Curasao. Generaal K. noemde dezen toestand „historisch bevestigd" en in wereldpoli- tiek-strategisch opzicht dus als het ware „erkend", wat tezamen wees op een natuurlijke veiligheid van het Nederlandsch territoir in de wereldver- houdingen. Maar juist om deze posities te kunnen handhaven in tijden van moeilijkheden tusschen anderen, is het absoluut nood zakelijk ze eventueel te kunnen verdedi gen gewapenderhand tegen een mogelijk schending, door eenige partij; die dan wellicht plotseling onze rechten zou willen schenden, om zich eén stra- tëgisch voordeelige positie te scheppen. Spreker ging vervolgens over tot de beschouwing van de mogelijkheid tot militaire verdediging van Ned. Indië en wees er op, dat, hoewel de verhoudingen rond den Grooten Oceaan in de laatste kwart eeuw zich belangrijk wijzigden, vooral door de expansie-zucht van Ja pan, dat sterk naar het Zuiden door drong. toch het gevaar voor Ned. Indië voor een poging tot annexatie niet groo ter werd, maar dat wél de kans op een conflict tusschen andere mogendheden was toegenomen en de béteekenis in strategisch opzicht van onzen Archipel evenzoo. Generaal Kiës besprak vervolgens, wat voor de handhaving zou moéten worden gedaan. Waar spreker wel na drukkelijk de aandacht op vestigde was, dat onze verdediging, hoewel géén bij- zonderen indruk makend op den onin gewijde naast de cijfers terzake bij de groote mogendheden, toch van zóo groo te beteekénis zijn, dat onze weermacht daarginder er reeds van heslist preven tief afwerend vermógén is. omdat een mogendheid, die een schending zou wil len plegen, vóór dat doel met een aan merkelijk sterkére weermacht zou moe ten komen, wil zii in korten tiid het ge wenschte succes kunnén bereiken. Spreker eindigde teiislótte met een peroratie. De spreuk van het kon. wapen „Je Maintiendrai" moet ie. aller wil uit drukken. UITSLUITEND VOOR JONGENS EN MEISJES VAN 9-15 JAAR, HEBBEN WIJ EEN AARDIGEN WED STRIJD BEDACHT, WELKE EISCHEN ZAL STELLEN AAN DE FANTASIE EN AAN HET VERSTAND VAN ONZE JEUGD. BIJZONDERHEDEN KUNT GE LEZEN IN DE KRANT VAN OVERMORGEN. LANGESTRAAT 131 TELEFOON 2301 J Kamer van Koophandel Geld. Vallei Een inleiding van den heer J. Traast uit Amster dam Zooals wij reeds in het kort mede deeldeal, werd gistermiddag onder groote belangstelling de districts dag van de Kamer van Koophandel voor de Geldereche Vallei te Scher- penzeel gehouden. Onder de aanwezigen bemerkten wij o.a. den vertegenwoordiger van bet de partement van economische zaken, den heer S. de Hoo, mr. A. I. M. J. baron van Wijnbergen, M. J. L baron Taet9 van Amerongen van Renswoude, burge meester der gemeente Ren6woude, mr C. P. Hoytema van Konijnenburg, bur gemeester van Scherpenzecl, J. Pepep. directeur, der Amersfoortsche Handels school, alsmede tal van personen uit de kringen van handel en industrie. De burgemeester van Scherpenzeel, mr. C. P. Hoytema van Konijnen- burg, zeide, dat het gemeentebestuur het op hoogen prijs stelde, dat de Ka mer van Koophandel voor de Golder- sche Vallei aan Scherpenzeel het voor recht gunde als gastheer op te treden. Ook de winkeliersvereniging „Een dracht maakt macht" dankte spr. voor- het vele voorbereidende werk, dat zij zich heeft getroost. In de groote op komst zag spr. een versteviging van on derlinge banden en van de relaties, zoo wel naar binnen als naar buiten. De voorzitter der Kamer, de heer Joh. H. van Lonkhuyzen, dankte hier na den burgemeester voor zijn woorden en zeide o.m., dat het vertrouwen in een opleving naar een betere toekomst leidt. Hierna werd thee geserveerd, welke door het gemeentebestuur van Scher penzeel den leden der Kamer werd aan geboden. Na de openingsrede van den voorzit ter, den heer Joh. H. van Lonkhuyzen, hield de heer J. Tra ast, directeur der 6chool voor winkelpersoneel te Amster dam, een referaat over „Verkoopsucces vraagt verkoopkunde". Het einde van de vorige eeuw en het begin van de tegen woordige worden gekenmerkt door bui tengewone prestaties op het gebied van de voortbrenging van goederen, aldus spr. Het aantal artikelen is reusachtig groot, de kwantums, die voortgebracht worden, zijn zoo geweldig, dat velen spreken van overproductie. De dingen, de 6toffen, het materiaal en de machi nes noemde spreker de hoofdzaak van het economische leven. Opmerkelijk is het echtér, dat men overal tot de er kenning is gekomen, dat met het be- heerschen der dingen het laatste woord voor allerlei vragen in het economische leven niet is gesproken. De men6ch in het bedrijf is en blijft de hoofdzaak en wel heel duidelijk komt dit uit in het winkeltbedrijf. Voor dén wereldoorlog hecrschte er een regelmatige groei, die vrijwel gelijk ging met den groei der steden. Als we het doel van elk winkel bedrijf maar iets ruimer nemen en het vormen van den „voor-den-eersten-keer" kooper tot klant dien klant tot vas ten klant te maken dan is het voor ieder onzer zonder meer duidelijk, dat na de dingen nu de belangrijkste factor van het winkelbedrijf in actie komt, n 1. de klant. Na gewezen te hebben op de groot-winkelbedrijven, waar geschoolde verkoopers zijn, noemde spreker enkele voorbeelden van handelsopleiding. In Duitschland is een verplicht onderdeel dezer studie en wel, dat deze verkoo pers bewijzen moeten overleggen, dat een aangewezen tijd in een winkelbe drijf practisoh gewerkt moet zijn. In Nederland is voor de opleiding van verkooppersoneel nog heel weinig ge daan. In Amsterdam bestaat sinds 1916 een vakschool voor winkelpersoneel, ook in Den Haag is een dergelijke school, terwijl in sommige steden nog avondcur sussen gégeven worden. Dat in ons land nog zoo weinig gelegenheid is om scholing voor het vak van verkoopster en verkooper te ontvangen, ligt volgens spr. voor een deel ook aan de Nederlandsche winkeliers zelf. Velén zijn van meening, dat men ver- koopen niet kan leerén en men er voor geboren moet zijn. Spr. bestreed dit ten zeerste en zeide, dat verkoopen een kundigheid is, die evenals andere kun digheden aangeleerd kunnen worden Men moet verkoopen beschouwen als dienen in de beste beteekenis van het woord en de heer Traast noemde dit dan oók geen wedstrijd op de 100 M., doch een marathonloop. Bespreking referaat De heer Brouwer vroeg of aan de Amsterdamsche school een testonder- zoek was verbonden om de leerlingen te schiften. De heer Traast zeide, dat hij nog geen bepaald standpunt had ingenomen ten opzichte van dit testonderzoek. Het gemeentelijk bureau van beroepskeuze te Amsterdam verleent tot dezo toela ting zijn medewerking. De heer J. Peper had iets anders verwacht van den referent. Spr. vroeg of da heer Traast het mogelijk achtte om met een 1-jaarsvervolgcursus goed winkelpersoneel kan worden opgeleid. Ook vroeg spr. of het gewenscht is een 2-jarigen avondcursus aan de Amers foortsche Handelsschool mogelijk was. De heer Traast begon allereerst de Amer9foort9che Handelsschool een woord van hulde te brengen voor hot uitstekende onderwijs, dat daar wordt gegeven. Zeer zeker en wel voor de volle 100 pet, achtte spr. de school er toe in staat deze cursussen te geven en zou dit ten zeerste toejuichen. Wat de avondscholen betreft, voegde spr. nog aan zijn antwoord toe, dat do over heid voor de neringdoenden een dag school in het leven moet roepen, welke niet geheel en al ten koste komt van den middenstand. De heer d e H o o merkte nog op, dat de inkoop evenzoo belangrijk is als de verkoop. Slotwoord Mr. A. I. M. J. baron van W ij n b e r- g e n, voorzitter van den middenstands- raad, hield het slotwoord op dezen ne genden districtsdag. Spreker beschouw de de vestigingswet voor den midden stand van het allergrootste belang, daar deze het kleinbedrijf omhoog werkt. De middenstand, zooals hij thang is, zal dus over een 25 jaren zijn verdwenen. Hier door wordt bereikt, dat men onderne mers krijgt, die credietwaardig zijn en over de noodige vakkennis beschikken. Voorts karakteriseerde spreker den mid- denstandsraad, welke niet een college van advies is, maar een vertegenwoordi gend lichaam, waarvan het actief kies recht ligt in handen van de drie groote middenstandsorganisaties. Baron van Wijnbergen betreurde het voorts, dat slechts 20 pet. der middenstanders zijn georganiseerd. Tenslotte legde spr. nogmaals den na druk op de uitvoering van de vestigings wet, die vooral op het platteland met de grootste soepelheid door de verschil lende Kamers van Koophandel zullen worden geregeld. Aan het eind van zijn betoog hield spr. nog een warm plei dooi voor handhaving van het. christe lijke karakter onzer samenleving on wekte in verband daarmede allen op de godlooze actie ten felste te bestrijden I*** Hierna werd een gemeenschappelijke maaltijd in hotel „De Dennen" te Rens woude gebruikt, waar nog tal van spre kers het woord voerden. De districtsdag werd besloten met een gezelligen avond in „Sociëteit" te Scherpenzeel, welke avond onder leiding stond van den burgemeester van Rens woude, baron Taets van Amerongen van Rpnswoude. De burgemeester opende de zen avond met een geestige speech, waarin hij gewaagde over de banden tusschen middenstand en de Kamer van Koophandel voor de Geldersche Vallei. Na het zingen van nationale liederen en een beurtzang werd een voordracht opgevoerd in verband met de a.s. komst van den 2000sten Scherpenzeeler. De voordrachten werden afgewisseld door een toespraak van den voorzitter van de V.V.V. te Scherpenzeel, den heer G. H. St o t ij n, die de belangstelling der aanwezigen opwekte voor deze streek met zijn schoone toekomstmoge lijkheden. Ook de voorzitter der Kamer, de heer van Lonkhuyzen, voerde nog het woord. Het was reeds laat toen de burge meester van Scherpenzeel, mr. Hoytema van Konijnenburg, met een kort woord deze bijeenkomst sloot KANTONGERECHT Bij besluit van den Minister van Justitie van 25 September j.l. is goed gekeurd het bijzonder reglement be treffende de dagen en uren der recht zittingen van het Kantongerecht te de zer stede, dat in afwijking van de gel dende bepalingen zittingen voor extra judicieele zaken van dit gerecht vast stelt op Woensdag des v.m. 9 uur. Dit reglement treedt i November a.s. in werking. De gewone Kantongerechtszit tingen, die voor het publiek toeganke lijk zijn, blijven dus vastgesteld op Donderdag des v.m. 10 uur. AUTOMARKT Op de automarkt alhier werden gis teravond 293 wagens aangevoerci

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 5