Begin van opleving in de hotelbedrijven Een kentering sedert 1936 Confectiefabriek te Rotterdam in vlammen Concurrentie door warenhuizen ZOMERPOSTZEGELS BRACHTEN 81 MILLE OP Verleden jaar ruim 67 mille UIT DE STAATSCOURANT Nachtelijke expeditie van chauffeurs Klacht tegen deurwaarder Moeilijk blusschingswerk 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1937 Rede van den heer Th N. van Stigt op den Horecafbonds- dag te Nijmegen NIJMEGEN, 29 Sept. De Neder- landsche Bond van Werkgevers in Hotel-, Restaurant-, Café. en aan verwante bedrijven „Horecaf" heeft alhier zijn elfden bondsdag gehou den. De bijeenkomst in het concertge bouw „De Vereeniging" werd o.a. bijgewoond door baron van der Goes van DÏrxland namens de K.N.A.C., den heer Westerouen van Meeteren. directeur van den A.N.W.B., mr. Planten namens de A.N.V.V., jhr. W. Borcel, voorzitter van de vereeniging Nederlandsche Reisbureaux en ver schillende vertegenwoordigers van andere organisaties. De voorzitter, de heer Th. N. van Stigt uit Utrecht, gelooft ditmaal voor het eerst sedert tal van jaren de ge bruikelijke openingsrede met een meer opgewekten toon te mogen uitspreken. Nu het zomerseizoen weer achter den rug is en een voorloopige balans kan worden opgemaakt, kan hij met voldoe ning constateeren, dat de tot heden in dit jaar bereikte resultaten in het over- groote deel der bedrijven zeer gunstig afsteken bij die van de laatste jaren. Er valt sedert het najaar 1936 een belang rijke kentering waar te nemen en ge constateerd mag worden dat de neer gaande lijn welke einde 1936 reeds in een horizontale overging, thans vrijwel over de geheele linie in een opgaande lijn is omgebogen. Toch meent spr. thans voorzichtiger te moeten zijn dan ooit met het doen van voorspellingen en ver wachtingen, omdat nu eenmaal de fac toren, waarop het betoog zou moeten zijn gebaseerd, volkomen onberekenbaar zijn. Er blijven nog steeds groote moeilijk heden te overwinnen en daarbij komt dat de inkoopsprijzen vrijwel over de geheele linie stijgende zijn en de druk kende overheidslasten nog op geene merkbare wijze verminderd. Hoewel ver dere prijsverlagingen van liotel-, café- en resfaurantprijzen uit concurrentie- overwegingen en gedreven door den uiterst slechten gang van zaken, thans vrijwel tot het verleden behooren, om dat de zakenman aanvoelt of heeft on dervonden met deze tactiek slechts iu eigen vleesch te snijden, is er ander zijds nog weinig ambitie en durf om in het bpdrijf tot meer redelijke en loonen- de prijzen terug te keeren en als in den geheelen handel van „prijsherstel" te spreken. Geleidelijk zullen de hotel- en restaurantbedrijven daartoe echter moe ten besluiten. Vooral de onderhoudskos ten, welke voor het hotel-café-restaurant- bedrijf steeds zeer hoog zijn, zullen op nieuw stijgen. De aanmerkelijke verkoopsprijsverla- oingen der laatste jaren zijn dan ook hoofdzakelijk geschied ten koste van dat „op peil houden" der inrichting en nalaten van vernieuwing van inventaris en gebouw. Het publiek is maar al te zeer ge neigd om de hotel-, café- en restau- rantprijzen op de gis te beoordeelen, en meestal te vergelijken met de kosten die men in huishoudelijke omgeving pleegt te betalen en houdt geen rekening ermede, dat zware be lastingen (directe en indirecte), loo nen, gas, electriciteit, water, onder houd en vernieuwing, reclame enz., ten slotte toch in onze bruto prijzen moeten worden gecalculeerd. Feit is, dat het vreemdelingenverkeer naar Nederland dit jaar belangrijk is toegenomen Vooral het contingent Engelschen en Amerikanen is aanzienlijk gestegen, waarvan echter hoofdzakelijk de groote steden en de badplaatsen profijt heb ben getrokken. De Duitsche reisregeling werkte dit jaar meer ten gunste van het Nederland sche hotelbedrijf, dank zij het aandrin gen van het bestuur van Horecaf om de aan Duitsche toeristen in Duitschland vrij te geven bedragen gedeeltelijk vast te leggen in Nederlandsche hotelcou pons. Uiffocht naar hef buitenland De uittocht van Nederlandsche va- cantiegangers naar het buitenland was ook dezen zomer weer buitengewoon groot, doch ook mogen wij als gunstig verschijnsel constateeren. dat meerdere Nederlandsche families geneigd bleken de zomervacantie weer eens in eigen land door te brengen. Het blijft opmer kelijk dat het bezoek van buitenland- sche toeristen aan ons land over het algemeen (wellicht dn badplaatsen uit gezonderd) zoo buitengewoon kort is en zich gewoonlijk tot 1 k 2 dagen beperkt Maar er is één „drawback", en dat is een kwestie van een tekort, welhaast gebrek aan attracties in Nederland. Behalve een beperkt aantal „uitgaansgelegenheden" in de badplaatsen en de groote steden, die nog maar zeklen. dank zij aller lei rigoureuze bepalingen van slui tingsuur, dure belastingen en Ne derlandsche zedelijkheidsnormen enz. veelal een meteoorachtig be staan hebben, is er in het overige gedeelte van het land weinig of niets te „beleven". De buitenlandsche gast, die eens een avond „uit" wil en naar de mo gelijkheden van amusement in zijn hotel informeert, kan meestal slechts verwezen worden naar een bios coop. Finale afschaffing van de alles rem mende personeel© belastingen dient krachtig gepropageerd, in het belang van de geheele volkswelvaart en bloei van het bedrijfsleven. Terwijl in Neder land het hotel-, café- en restaurantbe drijf in de eerste plaats een dankbaar object wordt geacht voor zoo groot mo gelijke belastingheffing, zien wij daar tegenover hoe in andere landen, waar de voordeelen van een druk vreemde lingenverkeer meer geapprecieerd wor den, steun verleend wordt aan de hotel industrie. De instelling van wettelijk vastgestel de eischen en normen om zich als ho telbedrijfsleider, pensionhouder, of loge menthouder te kunnen vestigen is zeer wenschelijk en voor de op goeden leest geschoeide bedrijven en inrichtingen van groot belang. Een andere vorm van concurrentie, die nog steeds voortgaat en grooter af metingen aanneemt is de exploitatie van restaurants feitelijk café-restau rants in warenhuizen en grootwin kelbedrijven, die het publiek tegen mi nimaal lage prijzen lokken, daartoe in staat gesteld door goedkoopere inrich- tings- en exploitatiekosten. Aangezien overleg van het Horecafbestuur met vertegenwoordigers der grootwinkelbe drijven niet tot eenig resultaat heeft geleid, zal het hoofdbestuur zich ge noodzaakt zien de overheid te verzoe ken ook in deze regelend op te treden. Limiteering van de soorten spijzen en dranken, die in deze warenhuisrestau rants alleen en uitsluitend verkrijgbaar moeten worden gesteld voor hen die in het betreffende winkelbedrijf inkoopen deden, is een redelijke eisch. Hotels en reisbureaux Vervolgens is het woord aan Jhr. W. Boreel, voorzitter van de vereeniging van Nederlandsche Reisbureaux, over het onderwerp „de gemeenschappelijke belangen van hotelwezen en reisbureaux bij het vreemdelingenverkeer. Spreker betoogt, dat de indruk van het hotel op den vreemdeling beslissend is, voor zijn indruk van het geheele land. Het vreem delingenverkeer is niet alleen van be- teekenis voor de hotels en voor de reis bureaux, doch is een economisch be lang voor het geheele land. Nederland is voor den vreemdeling maar een klein object. Het is daarom niet goed, te pro- beeren den vreemdeling lang in ons land te houden bij zijn eerste bezoek. Laat hem de eerste maal veel belang wekkends zien in twee of drie dagen en stimuleer in dien tijd zijn belang stelling voor ons land, waardoor hij terug wil komen. Spreker heeft de er varing, dat het zeer moeilijk is, vreem de bezoekers, en vooral Amerikanen, veertien dagen in ons land bezig te houden. Wij moeten in de propaganda helaas nog steeds den nadruk leggen op de „local color". Het is van het grootste belang, dat de receptie afdeelingen van de groote hotels goed op de hoogte zijn van de mogelijkheden van uitstapjes, bijzonder heden, enz. en dat zij de mentaliteit der verschillende buitenlandei's goed begrijpen. De heer W. Arriens, adjunct-secretaris van het informatiebureau voor Neder land en Nederlandsch ïndië te Londen, hield een causerie over de verkeers- propaganda van dit bureau, dat 2^ jaar geleden onder auspiciën van het depar tement van economische zaken werd opgericht. Het toerisme is een steeds belangrijker tak van werkzaamheden van het bureau geworden. Daarbij ver mijdt men zorgvuldig, ich op het ge bied van de reisbureaux te begeven. Spreker heeft in Engeland groote waar deering voor het Nederlandsche hotel wezen gevonden en tal van complimen ten daarover gehoord In Engeland be staat groote belangstelling voor Neder land, maar Nederland moet meer recla me maken, niet versnipperd, maar liefst collectief Gevoelig voor reductie Engelschen zijn zeer gevoelig voor reductie. Met dit lokmiddel slaagt men er stellig in, den Engelschman. die Nederland passeert op weg naar een land als Zwitserland, Oosten rijk en Italië, ook eenige dagen in ons land vast te houden. Spreker geeft den hotelhouders in overwe ging, vooral in voor- en najaar. al9 de hotels toch niet vol zijn, den Engelschman een reductie te geven op den logieprijs bij verblijf van een minimum aantal dagen. De reclame voor de Nederlandsche kleederdrachten wordt vaak beschouwd als afgezaagd, maar men vergete niet, dat de Engelsche toerist zich juist daarvoor enorm interesseert. Onze mo derne woningbouw is een buitengewone attractie voor den veemdeling en ook geldt dat voor de Zuiderzeewerken. Spr. geeft voorts in overweging het organi- seeren van rondvaarten van bijv. een week. Een handicap voor het Nederlandsche toeristenverkeer is het te groote aantal verbodsbepalingen en het gebrek aan soepelheid in ons land. Juist de sfeer van mondain vermaak, waarin het geld het meest gaat rollen, ontbreekt hier. Ten slotte klaagt spreker nog over een teveel aan controle en te weinig soepel heid bi| de spoorwegen in Nederland. Met de leuze „breng uw vacantie door in eigen land" is spreker het niet ge heel eens. Het is belangrijker den vreem deling hier te brengen dan den landge noot hier te houden. Aan het slot der vergadering deelt de voorzitter mede, dat de volgende bondsdag van Horecaf te Haarlem zal worden gehouden. Te half zes werden de deelnemers aan den bondsdag ten stadhuize door den burgemeester van Nijmegen, den heer J. A. H. Steinweg, officieel ontvangen. Des avond6 vereenigde men zich aan een maaltijd, waaraan onder meer deel namen de Commissaris der Koningin in Gelderland en de burgemeester van Nijmegen. VGRAVENHAGE, 29 September. Van het comité voor de zomerpostzegels 1937 ontvingen wij de volgende specifi catie: Overwaarde der verkochte zomerpostzegels 86.095.54 Extra geplakte porto bij luisterwedstrijd A.V.R.O. 9.243.30V2 Te verkoopen voorraad postzegels (schatting) 600.— Totaal 95.938.84Vs Onkosten P.T.T. plus bij drage aan personeelfonds P.T.T. 10.000 Onkosten centraal propaganda comité (globaal) 5.000 15.000.— Vermoedelijke nethwop- brengst 80.938.84V2 De netto-opbrengst 1936 was 67.760.56 Bij K. B. van 23 September 1937, is aan dr. J. P. Fockema Andreae te Bilt- hoven, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid en voorzitter van het college van curatoren der Rijksuniversi teit. te Groningen, met bijzondere dank betuiging voor de door hem ten behoe ve van het universitair onderwijs bewe zen gewichtige diensten, terwijl bij dat college zijn benoemd: a. tot lid en voorzitter: dr. E. van We ld eren baron Rengers, lid van het college: b. tot lid: mr. J. Linthorst Homan, Commissaris der Koningin in de pro vincie Groningen. (Reeds geplaatst in een groot deel van onze vorige oplaag) Onderscheiding Bij KB van 13 September is bevor derd. tot officier in de orde van Oranje- Nassau Dr. H. van Gulik, directeur van de boter-, kaas- en melkproductencon- trolestations, te '6-Gravenhage. Verzekeringskamer Bij K.B. van 27 September is met in gang van 1 October benoemd tot com mies bij de verzekeringskamer te Am sterdam G. F W. H. N. Keijser, thans adjunct-commies bij gemelde kamer. Rechterlijke macht Bij K.B. van 27 September is benoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Zwolle: Mr. O. W. de Haan, oud-Indisch rechterlijk ambtenaar, wo nende te Zwolle. Politie Bij K.B. van 27 September is aan H. I. de Jong. op zijn verzoek met ingang van 1 October eervol ontslag verleend als commissaris van politie te Amster dam, met dankbetuiging voor de bij de politie bewezen diensten Onderwijs Bij K.B. van 27 September, is benoemd tot. directeur van en leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Sappe- meer: Dr. D. van der Veen, onder ge lijktijdige toekenning van eervol ont slag als leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Wageningen. Bij beschikking van den Minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen, is met ingang van 1 October aan Dr. H. Wamsteker op zijn verzoek eervol ontslag verleend als conservator bij de heelkunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden en is als zoodanig tijdelijk be noemd: Dr. P. J. Kooreman, than6 assis tent. DOOR TRAP VAN EEN PAARD DOODELIJK GEWOND ALKMAAR. 29 September. Heden middag is het 10-jarig zoontje van den heer Vriend, wonende in de Zuidermeer te Spierdijk, die met een paar ':ame- raadjes in een weiland aan het spelen was, door een jong paard dat in de wei graasde, tegen het hoofd getrapt. De hoef van het paard kwam juist te gen den slaap van den jongen. In hopeloozen toestand is het slacht offer naar het ziekenhuis vervoerd. OBLIGATIELEENING „DE DRINK WATERLEIDING NOORD-WEST UTRECHT" AMSTERDAM, 29 September. Bij de heden gehouden inschrijving op de ;3Vs pet. obligatieleening groot 1.488.000 ten laste van de stichting „De Drink waterleiding Noordwest-Utrecht" geves tigd te Breukelen-Nijenrode, is zoodanig gebruik gemaakt van het conversie- recht, dat slechts ongeveer 50 pet. op de vrije inschrijvingen kan worden toege wezen. Oneenigheid in een taxi coöperatie te Amster dam AMSTERDAM. 29 Sept. In den af- geloopen nacht heeft zich een wonder lijk schouwspel in Amsterdam-Zuid af gespeeld. Aan de Ceintuurbaan is in een gara ge de taxi-onderneming O.T.O., onder de bedrijfsleiding van de heeren D. Schilp en P. Hofman. Dit bedrijf is op gericht in den voor-zomer van 1936 en organiseerde op coöperatieven grond slag de „eigen rijders", onder invloed van de ordening in taxibedrijf. Oor spronkelijk waren er 80 deelnemers, waarvan ongeveer vijftig man als chauf feur werkzaam waren. De organisatie kreeg van een financieringsbank 25 wa gens in huurkoop Na eenigen tijd zijn eenige leden en bestuursleden geroyeerd of uit eigener beweging uitgetreden De wagens waren nog niet afbetaald, een aanzienlijk bedrag moet nog aan de bank worden voldaan. In den afgeloopen nacht hebben de uitgetreden en geroyeerde chauffeurs vergaderd. Daarna had een conferentie plaats met den heer Hofman. Voor de chauffeurs voerde deurwaarder D. het woord. Te twee uur in den nacht verscheen deze met de uitgetreden chauffeurs in de garage en zeide: „Ik ben deurwaar der D. en adviseur van de uitgetreden chauffeurs." De bedrijfsleider Schilp was afwezig en de chauffeuns, die nog in het bedrijf werkzaam waren, geraakten in de mee ning, dat hier sprake was van een ge rechtelijke maatregel, zoodat zij de boe ken en bescheiden lieten meenemen. Te drie uur in den nacht riepen zij de hulp in van Mr. Dr. Benno J. Stokvis, die zich onmiddellijk naar de garage aan de Ceintuurbaan begaf en zicb met deurwaarder D. in verbinding stelde. Toen bleek, dat van een gerechtelijk beslag geen sprake was, doch dat deur waarder D. slechts als adviseur van de betrokkenen was opgetreden. Mr. Stok vis vorderde de onverwijlde teruggave van de weggevoerde boeken en beschei den, de correspondentie, het archief enz., alsmede de teruggave van een mee genomen auto Als gevolg hiervan werden hedenmor gen de bescheiden bij deurwaarder D. gedeponeerd. Inmiddels bleek, dat de weggevoerde auto, door dengene, die hem had meegenomen een employé van de K.L.M. naar Schiphol was ge reden en daar in een hangar was ge stald. Nadat mr Stokvis zich met de bank in verbinding had gesteld, die onmid dellijk haar medewerking verleende en iemand meestuurde met den advocaat naar de hoofdstedelijke luchthaven, werd op verzoek van Mr. Stokvis door de politie op Schiphol de wagen in ge- slag genomen. Bij de justitie is van de handelingen van den man, die den wagen meenam, aangifte gedaan. Het bestuur der coöperatie heeft zich tot den president van de rechtbank ge wend met een klacht tegen den deur waarder. SUCCESVOLLE UITZENDING VAN DE TROONREDE De door P.T.T. uit Ned.-O. Indië ont vangen telegrafische rapporten maken melding van uitstekende ontvangst van de uitzending van de troonrede via de rijkszenders P.C.K. en P.C.V., voor wei- ke uitzending in Indië algemeene be langstelling bestond. Een groot succes was de heruitzen ding in Indië door de Nirom van de troonrede en de A.V.R.O.-reportage, zoo als deze van 'P.C.V., den eenzijbandzen- der met onderdrukte draaggolf, werden ontvangen. De rapporten gewagen van de uitnemende kwaliteit van deze her uitzending. Ook uit Suriname en Curagao ontvan gen berichten melden uitstekende ont vangst in deze gebiedsdeelen. AUTO GESLIPT TE OOSTERBEEK ARNHEM, 29 Sept. Hedenmorgen is een militaire auto te Oosterbeek ge slipt, en tweemaal tegen een boom ge botst, waarna de wagen omviel Van de achterinzittende militairen werden eeni gen gewond, van wie een zekere W. uit Nijmegen zeer ernstig. Hij is met een schedelbasisfractuur naar het gemeente ziekenhuis overgebrracht. Twee andere gewonden zijn in het hospitaal opgenomen. De auto werd vrijwel geheel vprnield. DE DIENST STAVOREN—ENKHUIZEN AMSTERDAM, 29 Sept Omtrent het overgaan van den vaardienst Sta vorenEnkhuizen Vernemen wij, dat de Nederlandsche Spoorrwegen, na het overlijden van Mr. W. C. Bosman, den vroegeren exploitant van den dienst, een inschrijving hebben gehouden voor een nieuwen exploitant. Dezer dagen is de N.V. Koppe's Scheepsagentuur. al hier, mededeeling gedaan, dat haar de nieuwe exploitatie is opgedragen De nieuwe exploitante zal al het personeel, dat zij voor het onderhouden van den dienst noodig heeft, uit het oude perso neel betrekken. VAN EEN RIJDENDE VRACHTAUTO GESPRONGEN ALKMAAR. 29 Sept. Het achtjarig zoontje van den heer U. klom eenige dagen geleden achterop een vrachtauto en reed een eind mee. Toen de jongen van den wagen wilde afspringen sloeg hij eenige malen over den kop en bleef bewusteloos liggen. Hoewel de genees kundige dienst een hersenschudding constateerde, meende de dienstdoende arts dat de toestand niet ernstig was en liet den knaap naar de ouderlijke woning overbrengen. Gisteren evenwel verergerde de toestand plotseling, zoo dat overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk werd geacht. Hier is de jongen vanmorgen overleden. Ontzaglijke vuurgloed in de binnenstad ROTTERDAM, 29 September. Hedenavond heeft wederom in de oude binnenstad een felle brand gewoed en wel in de onmiddellijke omgeving van de plaats, waar j.l. Zaterdagavond een meubelmaga zijn en een lampenzaak zijn uitge brand. Ditmaal kraaide de roode haan aan het Leidsche Veer, in de confectiefabriek van de firma Joh. v. d. Werff, welke fabriek zich uit strekt langs de Eerste Lombard straat tot de Gedempte Binnen rotte over de geheele lengte van het Leidscheveer. De bovenste verdieping van de fabriek is to taal uitgebrand en de lager gele gen verdiepingen bekwamen veel waterschade evenals de dassenfa- briek „Flitro" en de kantoren met pakhuis van de firma P. J. Berk hout en Zoon, welke eveneens in het pand is gevestigd. De brandweer zag zich voor een zwa re taak gesteld, omdat de vuurhaard zeer moeilijk bereikbaar was. Deson danks 6laagde zij er in de brand tot de bovenste verdieping, welke geheel uit brandde. te beperken. Bij het verlaten van de fabriek heeft het personeel niets verdachts bespeurd, doch verscheidene men^chen in de buurt hebben reeds in den loop van den avond brandlucht geroken. Tegen half tien ontdekten voorbijgangers, dat uil de ramen en het dak van de confectie fabriek rook opsteeg en zij waarschuw den de brandweer en de politie, die spoe dig ter plaatse waren. Toen de eerste slangenwagen ter plaatse verscheen hoorde men het vuur reeds knetteren, al was er toen nog geen vuur te zien. Onder leiding van den heer De Keyzer, baande het personeel, dat voorzien was van rookrnaskers zich een weg naar binnen waar een ondragelijke hitte heerschte. Nadat men de deur van de zolderverdieping had ingehakt richtte men een straal op de vuurzee, doch men moest hiermede spoedig staken, daar de situatie te gevaarlijk werd. In- tusschen werd het groot materiaal in gereedheid gebracht en een tweede autospuit ontboden, waarop twee slan gen werden uitgelegd waarmede men het vuur bestreed. Kort daarop sloegen de vlammen uit een der dakvensters en vervol gens ook uit de vensters aan den anderen kant, die een groot gedeelte van de Eerste Lombardstraat in rooden gloed zetten. Aan de zijde van de Binnenrotte kon men waar nemen hoe langzamerhand de vlam men over de volle lengte van het gebouw voortkropen. De helle gloed weerspiegelde zich zelfs in de ramen van de St. Laurenskerk, hetgeen een fantastisch schouwspel opleverde. Ook het spoorwegviaduct en de hui zen aan de Binnenrotte werden fel rood verlicht. Intusschen werkte de brandweer uit alle macht met vier stralen van de auto spuiten. Tegen elf uur begon de brand in hevigheid te luwen, zoodat een vijfde spuit geen dienst meer behoefde te doen Men was toen het vuur meester doch de nablussching vorderde nog een groot gedeelte van den nacht. Daar men tij dip: maatregelen had genomen om door middel van dekzeilen de inventaris van het aangrenzende magazijn van piano's, vleugels enz. der firma Rijken tegen wa terschade te beschermen, heeft deze niet van het water geleden De firma Van der Werff is wel tegen brand- en waterschade verzekerd, doch niet tegen bedrijfsschade. Ook de das- senfabriek en de victualiènhandel van de firma Berkhout zijn tegen waterscha de verzekerd. De politie stelt een onderzoek naar de oorzaak van dezen brand in. Ver moedelijk is deze een gevolg van kort sluiting. DE VLIEGREIS VAN IR. J. E. F. DE KOK 's-GRAVENHAGE, 20 September. De vliegers ir. J. E. F. de Kok en Schmidt Crans hebben va.n hun verblijf te Kaapstad gebruik gemaakt om ver schillende plaatsen in Zuid-Afrika per eigen vliegtuig te bezoeken. Zij hebben het voornemen om Zater dag a.s. de terugreis van Johannesburg nit te aanvaarden. BOERDERIJ AFGEBRAND ALKMAAR, 29 September Heden morgen om tien uur is de kapitale boerderij van den heer C. Paauvv te Ursum tot den grond afgebrand Het vuur greep zeer snel om zich heen en de brandweer van Ursum die spoedig ter plaatse was, kon weinig uitrichten. De geheele boerderij, alsmede de totale hooi- en graanoogst werden een prooi der vlammen. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. Üqswda Grand Thé&tre Van VrlldaR 24 t.m Donderdag 30 Sept. vertoo ning van de film „Julika." Zondag donrloonpnd 1 45 4.6.15 en 8.30 uur (Laatste voorstelling). Avondvoorstelling overige dagen 810 uur n.m. Woensdag en Zaterdag 2.30 matinée. City Théater. Van 24 t.m. 30 September wordt vertoond de film „Massa Justitie." Zondag 1.45. 4 uur. 6.15 er> 8.30 uur. (Doorlooppnd) Aanvang laat ste voonstelling 830 uur Zaterdag 615 en 8.20 uur. Overige dagen 8.10 uur. Zaterdag en Woensdag 'viptinór» O PO iinp. Museum Fléhtte. Westsingel. Geopend dagel van 10—12 en 1—4 uur, uitgezonderd des Zondags. '«Zaterdags 10—12 en 1.303 uur. Sfadgpnooten hebben 's Zaterdags rifen topr>">- Theosofische Bibliotheek. Ge* houw Theosofische Ve-eeniging, Re- eentesselaan. lederen dag van 68 uur. Sterhnis Beekenct.laan 6. Iedere avond geopend en Zondagsmiddags voor alle meisjes. R.-K. Leeszaal, Nieuwstraat 24. Filiaal uitleen-bibliotheek: Edison- straat 35. Openbare Leeszaal met Jeugdlees zaal. Miiurhuizen 9. Gildehnis A.K.G. t/o. Zuid6ingel 16. Najaarstentoonstelling vanaf 3 Oct. Toonzaal Sierkunst. Zomerten- toonstelling. Werken van o.a. Ma» chiel Brandenburg, Louis Cardi- naals, Albert Fiks. Louis Schrikkel 30 September. Ver. v. Vrijz. Her vormden. Speeltuingebouw Soester- kwartier. Ds. Faber uit Zutphen spreekt over: „Wat wij Vrijz. chris tenen gelooven" 8 uur n.m. 1 October. Lezing met lichtbeel den over conferentie te Oxford in de Rem. Kerk door dr. Miedema. t October. Germania. Algemeene vergadering Amersfoorteche IJsver- eeniging. 8.15 uur. 2 October. De Valk. Openingsbal var dansinstituut Bovenkamp. 8.30 uur. 2 t.m. 24 October. Sierkunst. Ten toonstelling van schilderijen door Antoinette van Hoytsma. 3 uur n.m. Zaterdag opening. 3 October. De Valk. Vroolijke avond van Nut en Genoegen. 8 uur. 4 October. Amicitia. Ned. Ver. v. Huisvrouwen. Demonstratiemiddag van de melkerij Oud-Bussum, Naar- den. 2.30 uur n.m. 4 October. Sierkunst. Ned. Astrol. Genootschap. Lezing van ir. C. J. Snijders over: De astrologie in onze levensbeschouwing. 8.15 uur n.m. 4 October. Amicitia. Ned. Ver. v. Huisvrouwen. Demonstratiemiddag van de melkerij Oud-Bussum te Naarden. 2.30 uur n.m. 5 October. Gildehuis. Dirk Coster 6preekt over: „De beteekenis van Vondel." 8 uur. 6 October. De Valk. Filmavond van de E. H. B. O. 8 uur. 10 en 11 October. Concordia. Ver tooning reportage-film „Wereld-Jam boree 1937" door filmspel „De Faam." 16 October. De Valk. Amersfoortsc.he Tooneelensemhle. Groote uitvoering, 8 u. 19 October. Vondelherdenking in den foyer v. Amicitia. Voordracht Kommer Kleijn. 20 October. De Valk. Feestavond Zwemclub Neptunus S uur. 21 October. De Valk. Vergadering Bel- lamv. 8 uur. 23 October. De Valk. Soirée R.H.B.S. 8 uur. BAARN 22 Sept. t.m 12 Oct. Tentoonstel ling van Japansche houtsneden in het Baarnsch Lyceum. Dagel. van 10 tot Zondags van 1 30 tot 4 uur. ERNSTIG MOTORFIETSONGELUK KLOOSTERZANDE, 29 Sept. De 30- jarige ongehuwde vlasbouwer F. de K„ woonachtig te Koewacht, is gisteren met zijn motor te Leochrisly bij Gent met een auto in botsing gekomen. Hij kreeg ernstige kwetsuren en is naar een kliniek te Gent overgebracht, waar hij ter verpleging is opgenomen. Men vreest voor zün leven. ONGEVAL MET MILITAIRE AUTO VAASSEN 29 Sept. Vanmorgen om half zeven passeerde het corps mo tor-artillerie uit Naarden onder lei ding van den commandant majoor Wannikhof den vroegeren comman dant van het kamp Oldebroek het dorp Vaassen. Het corps kwam terug van Olde broek, waar het stukken gehaald had. Op den terugweg naar Naarden kwam een der auto'6, welk een stuk gechut voorttrok, in de dorpsstraat van Vaassen, ter hoogte van de Hervorm de kerk, onverwachts in botsing met een betonnen paal, tengevolge waar van het voertuig omsloeg. Vijf militairen werden aan het hoofd en de armen gewond. Na door den plaatselijken arts lie- handeld te zijn, konden zij weer met de colonne, welke hierdoor eenige ver traging verkregen had, verder trekken.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 6