BENDE MISDADIGERS STAAT TERECHT SOMBERE TOESTAND IN DRENTE EEN STREEK verlamd Een welvoorzien strafregister Minister Patijn's vertrek uit Brussel Vloeibaar zink verwondt vijf arbeiders Redding in zicht In totaal méér dan 40 jaar geëischt! Minister van Zeeland deed uitgeleide LUCHTVERKEER BIJ SLECHT ZICHT Boei uit elkaar gesprongen Veldwachter verdacht van meineed 3e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 1 OCTOBER 1937 BRUGGEN VOOR ZWAAR VERKEER GESLOTEN Bewoners van Erica, Nieuw Am sterdam en andere plaatsen zijn overgeleverd aan het misplaatste conservatisme van een waterschap Van onzen redacteur) VER AL in den lande bouwt men bruggen. Rivieren en riviertjes vormen geen beletsel meer voor het verkeer of zullen geen obstakel meer zijn in de toekomst. Het vracht- en toeristenverkeer kan tevreden zijn. Met uitzondering echter in de Zuid oosthoek van Drente waar een haast onbegrijpelijke koppigheid van een wa terschap. welhaast het gchccte auto verkeer heeft stilgelegd. In deomgeving van Nieuvv-Amster- dam en Erica ziet men haast geen aulo's meer op den weg en èls men ze ziet, zijn hun bestuurders in 99 van de 100 gevallen in' overtreding, dikwijls meer dere malen in overtreding geweest. - Zeker, er- zijn hier bruggen! Iloe zou het anders kunnen in dit land waar kanaaltje na kanaaltje de z.g. wijken op het hoofdkanaal uitkomen tier vervoer per boot van de producten. Vroeger de turf en thans aardappe len, die in groote hoeveelheden o'p de dalgronden verbouwd worden. Destijds, men kan rekenen van het begin dezer eeuw af, waren de toen gebouwde brug gen wat hun draagcapaciteitèn betrof, ruimschoots voldoende voor het ver keer. Paard en wagen, handkarren en der gelijke vervoer- en transportmiddelen De marechaussée en de politie ken nen hem al goed. Zijn naam wordt niet meer gevraagd bij het opmaken van de „bon." Slechts wordt hem for meel nog verzocht een motief op te geven. En waar hem dit reeds let op de betaale f 600 legio malen ge vraagd is, mag men zich niet verwon deren dat hij eenmaal den verbalisant toevoegde: „Loop naar de Een bode rijdt door Erica Huis na huis wordt bezocht om pakjes af te ge ven of goederen te halen. En bijna elk pakje bezorgen of halen kan een boete kosten. Want de vier bruggen is de bo de overgegaan en er loeren dus vier bekeuringen. En de bode kan er niet over denken om zijn bedrijf op te ge ven, al wordt een verdienste van een paar kwartjes teniet gedaan door een bekeuring ter waarde van eenige gul dens. Gevolgen GEVOLGEN heeft deze bruggenmi- sère maar al te veel Een inwoner van Erica moet niet zoo ziek wor den. dat vervoer naar een ziekenhuis gewenscht is. wan de ziekenauto mag er niet komen. De melkfabrieken moe ten hun bussen melk maar op andere vvijzehalen of brengen want anders zou de melk eens te duur betaald worden. En de petroleum- en benzinemaatschap pijen hebben hun laatste halteplaats vóór de eerste brug. Hoe die poodige brandstoffen in Eri ca komen, is Erica'seigen zorg. Niet alleen voor Erica, maar ook voor het daar achter gelegen land. Gevolg is ook dat het kantongerecht in Èmmen zich mag verheugen in het regelmatig te rugkeerend bezoek op het verdachten plaatsje van bewoners van deze streek die volgens mcnschelijk en maatschap pelijke begrippen moeten werken. Maar het in vele omstandigheden niet mo gen. Die het toch doen en daarom voor den kantonrechter komen. Boete6 van twee, drie of vier gulden worden ben opgelegd en als het vonnis is uit gesproken, is daar tevens een tot weer ziens in opgesloten Maar ook civiele vorderingen wor den 'door den kantonrechter toegewezen En daar is de brug „om den noord' schuld van. Deze brug. bij Zuid-Barger gelegen, is wel een zeer bij zonder e„ Want zij kent indirecte schade. Als een te zwa- Ecn der bruggen bij Erica en Nieuw-Am sterdam, waardoor vrijwel het gehecle passagier- en vrachtvervoer lamgeslagen is konden den bruggen weinig of geen schade toebrengen. Het verkeer nam toe zoowel in in tensiteit afs in zwaarte. Zwaarbeladen auto's reden over bruggen waarvan de meesten zelfs nog date eren uit de vo rige eeuw en de gevolgen bleven niet uit. Tussohen Nieuw-Amsterdam en Erica zijn vier van dergelijke brug gen. Het vorig jaar zijn- ér borden bij geplaatst waardoor het alleen aan wagens met een maximum wielbelasting van 400 K.G. geoor loofd was. er gebruik van te ma ken. Slechts-auto-s met een ge-wicht van 1600 K.G. was zulks toegestaan en het is niet veel auto's gegeven. slechts zoo weinig te wegen Toen dacht men het verkeer om te leggen naar Erica, hetzij via een Zui delijken, hetzij langs een Noordelijken omweg. Tevergeefs echter. Want de Zuidweg werd vrijwel afgesloten door de Drentsche Land Ontginningsmaat schappij door de bepaling dat al leep vervoermiddelen van een gewioht van maximaal 500 K.Gper as, haar brug mocht passeeren. Niet. geheel ten on rechte. immers voor het vervoer van haar eigen producten bestond haar tram en zij voelde er niets1 voor haar brug te laten vernielen door het veel vuldige gebruik dat anderen er van maakten. En ook de weg „om de Noord" werd afgesloten voor den vervoerhistigen Erica'er, omdat deze brug dateerend uit het jaar 188 6 geen zwaarder verkeer dan 690 Kg. per wiel tolereer de. En deze brug heeft nog een merk waardige, misschien unieke, eigen schap. Waarover later meer. De 'gevolgen van al deze- maatregelen zijn veel en veelsoortig. Een bewoner van Erica die in het bezit is van een vrachtwagen die. reeds ongeladen niet voldoet aan de eischen van de reeds genoemde soor ten bruggen, kan nergens heen met zijn auto* die voor hem de broodwin ning beteckent. En als hij toch. on danks alles, er op uitgaat, is een bc- k e utin g joon" naar werken. In één Jaar tijds betaalde deze man ruim f 600 boete geld. De roemruchte brug bij Zuid Barger waarbij het begrip „indirecte schadeeen sinistere rol speelt Inbraken, helingen en brand stichtingen in geding re auto over deze brug rijdt, dan kan het den bestuurder een boete kos ten, als de politie de verboden han deling constateert. Maar zoo rede neert men aan de brug is indirecte schade toegebracht door de zwaarte, de te groote zwaarte, van de auto. En door toepassing van een bepaalde formule, wordt het bedrag van deze indirecte schade fluks uitgerekend. Civiele vordering kantongerecht te Emmen toewijzing van den eisch betaling! Ziedaar de reden waarom de reeds genoemde inwoner van Erica in één jaar tijds het Rijk steunde met een toe lage van 10 a 12 gulden per week. Tallooze malen heeft men reeds ge tracht een grondige wijziging in deze situatie te brengen en evenveel malen kreeg men nul op het request. Men be leeft hier de merkwaardigheid dat de weg van de gemeente Emmen is .maar de bruggen zijn eigendom van een wa terschap. En op dc ingelanden van de ze instelling stuit alcs af. „Mijn grootvader heeft hier zoo gewoond. Mijn vader heeft hier zoo gewoond. Wij zullen hier allen zoo wonen" zoo zeggen zij ieder op hun beurt. Maar zij vergeten dat hun grootvader en hun vader ook ge bruik maakten van betonwegen in en om Erica. Maar dat telt niet3 Als er vaste bruggen komen, dan kunnen schepen van een bepaalde hoogte er niet meer onder door, zoo luidt een ander verweer uit den inge landen kringen. Dat is geen bezwaar, zeggen de di recteuren van de aardappelmeelfabrie ken, dan sturen we kleinere schepen die dat wèl kunnen. En het bezwaar dat de baggermolen niet meer in de wijken kan komen, is riet zoo heel belangrijk, als men in den beginne wel zou meenen. Want dat is slechts eenmaal in tientallen van jaren noodie. Om van deze bruggen vaste bruggen te maken, die wel geschikt zijn voor het zware en middelmatige verkeer, is een bedrag van circa 50.000.noodig. Een \eilige belegging, want de rente HAARLEM, 1 Oct. De Haarlem- sche rechtbank heeft zich gisteren van des ochtends half tien tot des avonds half negen bezig gehouden met de berechting van een bende misdadigers, die in het vorig jaar en in het begin van dit jpar Haarlem en omgeving onveilig hebben gemaakt. Tot deze bende behoorden inbre kers, helers en brandstichters, de meesten waren goede bekenden van de justitie, die reeds talrijke veroor deelingen achter den rug hadden. De eerste verdachte was de 38-jarige koopman W., die ingebroken had in het „Deutsches Heim" te Haarlem en ƒ90,— had gestolen. Hij was reeds vijfmaal veroordeeld en hoorde anderhalf jaar gevangenisstraf tegen zich eischen. De cisch tegen den he ler, den 57-jarigen koopman A. van A., luidde een half jaar gevangenisstraf. De volgende zaak was van ernstiger aard. De verdachte, de 42-jarige chauffeur P. S. uit Bloemendaal, die ongeveer dertig inbraken had ge pleegd, en bovendien zijn woning in Bloemendaal in brand had gestoken, teneinde de verzekeringssom machtig te worden, hoorde niet minder dan van dat bedrag is al ruimschoots op gebracht voor den kantonrechter in Emmens Het bedrag kan er komen, maar wie breekt de onverzettelijkheid van de ingelanden? Nog heeft men een uitweg over. Het totaal aantal stemmen van de ingelanden bedraagt 536. Waar thans ook industrieelen en midden standers door hun grondbezit in geland zijn geworden, hoopt men in een vergadering de helft van het totaal aantal stemmen plus cén, te verkrij gen voor het agendapunt „Vaste brug gen." Aan een onhoudbare toestand dient wel een einde gemaakt te wor den, Het voor velen fatale bordje acht jaar gevangenisstraf tegen zich eischen. Tegen twee helers, den 34-jarigen chauffeur A. van S. en den 33-jarigen koopman J. H. eischte het O.M. vervol gens resp. anderhalf jaar en negen maan den gevangenisstraf. Daarna stond terecht de 57-jarige koop man A. van A., wegens heling inbraak en brandstichting. De heling en de inbraak bekende hij, de brandstichting echter niet. Uit verklaringen van getuigen bleek, dat een hunner, de koopman De K., met den 37-jarigen stoomer T. had afgesproken, brand te stichten in diens woning in de Voortingstraat, waarvoor hij van de verzekerings som een bedrag van 700,— als aan deel zou ontvangen. Dit plan zou volgens De K. door Van A., die in de zaak werd gemengd ten uitvoer zijn gebracht, hetgeen Van A. echter hardnekkig bestreed. Het O.M. achtte evenwel het bewijs ge leverd en eischte tegen Van A., die reeds twaalf maal veroordeeld is, zeven jaar gevangenisstraf. Voorts stonden terecht een 37-jarige bankwerker, H. van Z. en de 34-jarige los-werkman A. R., die tezamen een ge- heele reeks inbraken hadden gepleegd. De eisch tegen beiden luidde v i r jaar gevangenisstraf. Tegen een 29-jarige werkster, die geld en sieraden van deze inbraken afkomstig had aangenomen, werd een jaar ge- eischt. De 42-jarige bakker W. de B., die ook betrokken was bij de brandstich ting in de Voortingstraat, had in den nacht van 27 op 28 September 1928 brand gesticht in zijn woning aan den Zeeweg te Velsen. Hij was reeds negen maal veroordeeld en thans werd twee jaar tegen hem ge- cischt. Nadat nog een aantal helingzaken wa ren behandeld, waarin de geëischte straf fen varieerden van negen maanden tot twee jaar, stond tenslotte des avonds de laatste verdachte, de stoomer T. terecht wegens oplichting van de verzekcrings maatschappij welke hem, na den aange stoken brand in zijn woning in de Voor tingstraat een bedrag van ongeveer 1100 had uitbetaald. De Officier van Justitie vroeg in deze zaak drie jaar gevangenisstraf, re kening houdende met het feit dat T. reeds negen maal veroordeeld was. Het totaal der geëischte straffen steeg daardoor tot boven de veertig jaar. De uitspraak in alle zaken werd be paald op 14 October a.s. WEDERANTWOORD DER KONINGIN 's-GRAVENHAGE, 1 Oct. De voor zitter der Eerste Kqmer heeft den volgen den brief ontvangen van den directeur van het Kabinet der Koningin, naar aan leiding van het adres van antwoord van de Eerste Kamer ter beantwoording van de troonrede: Voldoende aan de bevelen van Hare Majesteit de Koningin, heb ik de eer u hoogedelgestrenge te verzoeken de betui ging van Harer Majesteits dank te wil len overbrengen aan de Eerste Kamer der Staten-Generaal voor haar adres van ant woord op de troonrede. Harer Majesteit aangeboden bij uw schrijven van den 24en September 1937. Hare Majesteit heeft mij opgedragen, om aan de Eerste Kamer tevens te ken nen te geven, dat Hare Majesteit met er kentelijkheid de instemming vernam met Harer Majesteits bede. dat Gods zegen op den arbeid van regeering en Staten-Gene raal moge rusten. NIEUWE BURGEMEESTER De nieuwe burgemeester van Avereest, Mr. J. M. Ravcsloot, werd 28 October 1907 geboren. Hij is thans adjunct-commies hij den Raad van Arbeid te 's-Gravenhage. Mr. Ravesloot is een zoon van den Haagschen predikant Ds. J. RaveslooL Een hartelijk afscheid op het station Groot was de drukte gistermiddag tus- schen halfeen en een uur in het sta tion Brussel-Zuid vóór het vertrek van mr. Patijn en zijn echtgenoote naar Den Haag zoo wordt aan het Vader land gemeld. Niet alleen was het ge- heele gezantschapspersoneel voor het afscheid aanwezig, doch ook de Neder- landsche verecnigingen en lichamen te Brussel bicken door leden van het be stuur vertegenwoordigd tc zijn. Van Belgische zijde hadden eveneens zeer vele hooggeplaatste personen er prijs op gesteld Nederland's nieuwen minis ter van Buitenlandsche Zaken een goe de reis te komen wenschen. Aan mevrouw Patijn werden ver scheidene prachtige bloemstukken aan geboden, o a. door de dames van dc le gatie, de dames van de Nedorlandschc kolonie en van den Poolschen consul te Brussel. De Belgische minister van Onderwijs en mevrouw Hoste, minister van staat Iiymans, de president van dc Nationa- lo Bank \<in België mr. Franck, de nuntius, dc gezanten van Frankrijk, do Ver. Staten, TsjechoSlowakije, Polen, Denemarken, Zweden en Liberia, de zaakgelastigde van Noorwegen, gene raal Van den Bergen, chef van den ge- ncralen staf, verscheidene hooge amb tenaren van het Belgische departement van Buitenl. Zaken verdrongen zirli rond den heer en mevrouw Patijn. Iets later verscheen ook minister-president van Zeeland en graaf de Grunne, groot meester van het huis van Koningin Eli zabeth, graaf Cornet de Ways Buart, grootmaarschalk van het Belgische Hof, en burgemeester Max De heer Van Zeeland begeleidde den heer Patijn naar den-trein. Na een laat- sten handdruk en een wisseling van vriendelijke woorden, namen de heer en mevrouw Patiin plaats in de voor hen. gereserveerde coupé. Toen zij zichbaar bewogen door deze vele bewij zen van sympathie, voor het raam ver schenen, en de trein om 1 uur met en kele minuten vertraging vertrok, gin gen handen en hoeden in dc hoogte en riepen allen Nederlands nieuwen mi nister van Buitenlandsche Zaken en zijn echtgenoote nogmaals goede reis toe, wat door hem en mevrouw Patijn met vriendelijk handgewuif beant woord werd. Consul-generaal mr. M. H. van Rom- burgh van de afdeeling handel der le gatie is voorloopig als waarnemend zaakgelastigde met de leiding van het gezantschap belast. De heer A. P. Dekker tot inspecteur bij den lucht vaartdienst benoemd 's-GRAVENHAGE, t Oct. Met ingang van 1 October is bij Kon. besluit benoemd tot inspecteur bij den luchtvaartdienst, voorloopig in tijdelijken dienst, ter stand plaats Haarlemmermeer (Schiphol), de heer A. P. Dekker, vóór dien datum werkzaam als havenmeester \an lief luchtvaartterrein Eelde. De heer Dekker zal zijn normale werkzaamheid uitoefe nen in den verkeerstoren op het lucht vaartterrein Schiphol, in de onmiddel lijke nabijheid van de radio-inrichtingen, door middel waarvan verbinding wordt onderhouden met de vliegtuigen in de lucht en hun positie of richting met be hulp van radiopcilingen wordt vastge steld. Het zal in het bijzonder zijn taak zijn, met toepassing van alle hem door den radiodienst, den meteorologischen dienst en de havendiensten der luchtvaartterrei- Ernstig ongeluk in emaille- fabriek te Doetinchem DOETINCHEM, 30 Sept. Tegen het einde der werk zaamheden heeft zich van middag in de emaillcfabriek „Beccon" een ernstig ongeluk voorgedaan, waarbij vijf ar- ders werden gewond, van wie vier ernstig. De arbeiders waren bezig met het verzinken van boeien, bestemd voor de marine, toen bij liet weer inlaten van een boei in den zinkpot, het exemplaar uit elkaar sprong. De stukken worden weggeslingerd, terwijl het gloeiende vloeibare zink in alle richtingen stroom de en spatte. De zinkpot was geheel ge vuld en bevatte 15.000 Kg. van deze gloeiende massa, welke een tempera tuur had van meer dan 500 graden. Vijf arbeiders werden door de boete me taal massa getroffen cn liepen ernsti ge brandwonden op. Dc 24-jarige H. Eltink uit 's Heeren- berg was er het ergst aan toe. Hij was geheel met brandwonden overdekt cn is in bewustcloózen toestand naar liot R.K. ziekenhuis to Doetinchem overge bracht, waar hem do II.II. Sacramenten der Stervenden zijn tpegediend. Eveneens zijn met zware brandwon den maar het. ziekenhuis vervoerd do arbeiders G. Eltink, een broer van eerst genoemde, Messing cn Esman, allen uit de gemeente Bergh. De 30-jarige Mas- selink uit Terborg kreeg wonden aan hals en linkerarm en kon na verbon den te zijn, huiswaarts keeren. Over dc oorzaak van het gebeurde tast men nog in het duister. Vermoed wordt, dat in de boei vocht was ach tergebleven, dat door de groote hitte in stoom is omgezet, waardoor de boei uit elkaar is gesprongen. De kracht der explosie was zoo groot, dat een balk van 15 cM. geheel is door- geknapt. Een begin van brand werd met 6nel- blusschers bedwongen. ASSEN, 30 September. Het zoo rustige dorp Rolde werd gisteren opgeschrikt door het gerucht, dat de gemeente-veldwachter A. E. en de winkelier A. H. naar Assen waren overgebracht en door de justitie al daar in arrest waren ge9teld, als verdacht van meineed, afgelegd in een 6trafzaak, die in 1934 voor de rechtbank te Assen was behandeld tegen den jachtopziener G. Huisman to Rolde. Deze zaak heeft indertijd heel wat stof doen opwaaien. De jachtopziener stond n.l. terecht als verdacht van het dood schieten van een hondje van den ge meente-architect, H Hommes. Dit zou zich als volgt hebben toegedragen. Do jachtopziner Huisman was met den ge meente-veldwachter cn den winkelier A. II. op 29 Februari 1934 op konijnen jacht geweest in de buurt van Rolde. Den volgenden morgen vond men het hondje van den heer Hommes door een trein overreden op den spoorlijn liggen, het bleek toen echter, dat het dier een schot hagel had gekregen. De jachtopziener werd er toen van verdacht, dat hij het dier had doodge schoten en vervolgens op den spoorlijn gelegd. In de daaruit voortgekomen strafzaak werden als getuigen gehoord de gemeente-veldwachter cn de winke lier, die bij de jacht tegenwoordig wa ren Zij verklaarden toen echter, dat zij niets wisten van het doodschieten van den hond. De jachtopziener werd vrijgesproken. Thans i6 er echter, na langdurig on derzoek, een andere wending in deze affaire gekomen. De jachtopziener Huisman heeft n.l. bekend, dat hij het dier wel had dood geschoten Ook de gemeente-vel dwaoh- ter en de winkelier zouden daar meer van weten, waaruit dan valt af te lel den, dat zij in de strafzaak tegen Huis man een valsehe verklaring zouden hebben afgelegd. In verband hiermede zijn zoowel de gemeente-veldwachter als de winkelier A. H. naar Assen overgebracht en na verhoor in arrest gesteld. DE NIEUWE MINISTER VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN 's-GRAVENHAGE, 30 September. De thans afgetreden Nederlandsche gezant te Brussel, Mr. J. A N. Patijn. wiens benoeming tot minister van buitenland sche zaken 1 October ingaat, is heden uit Brussel in Den Haag aangekomen. Dc gezant reisde tot Antwerpen per trein en vertrok vandaar in zijn auto, dien hij zelf bestuurde, naar Den Haag, waar hij voorloopig bij zijn zwager, Jhr. Mr. A. K. C. cle.Brauw, zijn intrek heeft genomen. Mevrouw Patijn zal binnenkort even eens in Den Haag aankomen. Naar dc heer Patijn ons mededeelde, ligt het in de bedoeling, dat hij de ambtswoning van den minister van bui tenlandsche zaken. Lange Voorhout 38, te zijner tijd zal betrekken. non beschikbaar gestelde gegevens, het verkeer te regelen van die verkeersvlieg tuigen, welke, onder omstandigheden van slecht zicht, gevaar voor botsing met an dere vliegtuigen zouden hebben te duch ten.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 7