Een inbrekerscomplot te Rotterdam De onrust in Palestina Glazenwasschers gaven een tip UITWISSELING van gijzelaars Geen drie - maar vier-zijdige besprekingen? HERFSTGELUIDEN OP DE „HOOGE VELUWE" Het weer in September Centraal kasbeheer bij de gemeenten Behoefte eraan is aanwezig Ir. Cramer in Indië Japansch vaartuig aangehouden Ir. CRAMER IN INDIE Arrestanten naar de Seychellen Snelle oplossing nagestreefd VLIEGRAMP EISCHT VIER DOODEN TERUGTREKKING DER VRIJWILLIGERS OPPERSTE ARABISCHE COMITÉ ONWETTIG VERKLAARD 3e BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 2 OCTOBER 1937 De Rotterdamsche rechtbank heeft zich gisteren er den ganschen dag mee bezig gehouden ROTTERDAM, 1 Oct. De rechtbank hier ter stede heeft gisteren zich hier eens bezig gehouden met de bekende z.g. „glazenwasschersaffaire". Men her innert zich dat enkele glazenwasschers, van hun beroepsbezigheden gebruik ma kende, verschillende inbrekers een „tip" gaven waar ze een goeden slag konden slaan. Inbrekersmateriaal en buit werden op glazenwasscherswagens meegevoerd. Het heele complot der ver^ dachten bevindt zich op grond van vroegere vonnissen reeds sedert maan den achter slot en grendel. r Allereerst werd behandeld de zaak van de inbraak in het Regentessehuis aan de Glashaven te Rotterdam, waar op 26 October 1935 uit de brandkast van het kantoor der Domeinen een bedrag van f 4500 werd gestolen. De zaak staat in verband met de serie inbraken gepleegd 'door glazenwasschers. Als eerste verdachte stond terecht de '41-jarige A. Th. C. N., timmerman, thans gedetineerd. Volgens zijn bekentenis was hij tezamen met een zekeren A. J. L. het pand binnengedrongen, heigeen ge makkelijk ging, aangezien zij van den hulpstoker L. H. P. den sleutel hadden gekregen. Deze was door N. nagemaakt. Voor zijn welwillendheid had P. natuur lijk ook een „fooitje" gehad. Voorts werd nog bij de zaak betrokken M. N. O., die tot taak had te gaan kij ken of er geen onraad was. Op zijn sein verschaften N. en L. zich dan ook toegang, waarna het betrekke lijk een kleinigheid was, de brand kast te forceeren. Zij bleven tot zes uur des morgens in 't gebouw. Toen kwam O. weer terug, lichtte zijn pet op, toen hij voorbijging en toen wis ten zijn beide kameraden, dat zij .veilig naar buiten konden komen. Op de terechtzitting werd ook O. als getuige gehoord en zijn verklaring kwam overeen met die van N. Hij had .voor zijn moeite f 1300 gekregen. P. had blijkbaar ook een aardig som metje gekregen. Hij had na de inbraak in het ziekenhuis gelegen, maar des ondanks beschikte zijn vrouw over vrij veel' geld. Dit wekte do achterdocht van de polit'ie en zoo kwam de zaak feitelijk fcan het rollen. Het O.M. was aanvankelijk wel gene gen, om N.'s bekentenis te zijnen gunste te laten gelden, ware het niet, dat N. de daad gepleegd had in den tijd, dien hem als gunst geschonken was van een gtraf in de gevangenis. De eisch luidde 2J/2 jaar gevangenis straf. De tweede verdachte, L. ontkende ten Stelligste zijn aandeel in deze zaak, hoe wel ook zijn vrouw buitensporige uit gaven had gedaan. Daar N. weigerde in deze zaak onder èede getuigenis af to leggen, moest de behandeling voor onbepaalden tijd wor sen uitgesteld. In de middagzitting werd de zaak be handeld tegen de 46-jarige Rotterdam sche bankwerker W. S., thans gedeti neerd, wien poging lot diefstal in ver- eeniging is ten laste gelegd en wel in 'den nacht van 1 op 2 Augustus 1936, te zamen met den verdachte L., die in 'de ochtendzitting terecht had gestaan in het kantoorgebouw der Holland- 'Amerika-Lijn, waarbij zij getracht heb ben een kluis, waarin zich een aanzien lijk bedrag, bestemd voor het uitbetalen van loonen bevond, met een z.g. 18 m.m.- boor te forceeren, waarin zij evenwel niet slaagden. Zij hadden zich daartoe in den middag laten insluiten in de toren kamer van het gebouw en wisten zich te onttrekkeen aan het oog van 'den concierge, die tegen 6 uur in die kamer kwam om de vlag in te ha len. Tegen tien uur verlieten zij hun schuilplaats, na de deur van de ka mer te hebben geforceerd, om hun speurtocht door het gebouw te be ginnen. Allereerst forceerden zij een oude brandkast, waarin zij de sleu tels van de kluis meenden te vin den, maar vonden daarin niets dan boeken. Daarop stelden zij pogingen in het werk om de kluis te forceeren, doch hierbij zijn zij gestuit op een zware pantserplaat, waarna zij het werk opgaven* Verdachte gaf de feilen gedeeltelijk toe, doch hij beweerde zich op het laat ste oogenblik te hebben bedacht en om die redenen geen verdere pogingen in het werk stelde om de kluis open te krijgen. Daartegenover beweerde de verdachte L. thans als getuige gehoord dat S. niet in staat bleek om de kluis met behulp van den boor te openen en slechts daarom zijn zij teleurgesteld heengegaan. Het O.M., waargenomen door Mr. Wil- brenninck, zeide niet veel geloof te hech ten aan verdachte's beweringen. Deze heeft reeds 17 jaar in de gevangenis doorgebracht en mede in verband met dezen langen staat van dienst eischte spr. thans anderhalf jaar gevangenis straf. Verdachte's raadsman. Mr. M. J. Pol verzocht uiterste clementie. Hierna stond wederom terecht de ver dachte A. J. L., ditmaal wegens uitlok king en medeplichtigheid aan voor noemd misdrijf. Tegen dezen verdachte, die reeds meer dan twintig jaar achter de tralies heeft doorgebracht, luidde de eisch drie jaar gevangenisstraf. Mr. M. J. M. Heijman, vroeg ook voor uiterste clementie, mede op grond van diens gezondheidstoestand. Vervolgens stond terecht de 34-jarige schoorsteenveger J. H., die de inbrekers werktuigen ten behoeve van de vorige verdachten had vervoerd. Tegen hem werd een jaar gevangenisstraf geëischt, evenals tegen den 36-jarigon glazenwas- scher J. O., die de situatie in het gebouw kende en de noodige inlichtingen had verstrekt. Ten slotte verscheen L. ten 3de male in de verdachtenbank. nu wegens een in den nacht van 23 op 24 Februari 1934 gepleegde inbraak in het perceel Al brechtskade 81 waarin de „Cemsto" is gevestigd. Na hier de brandkast te heb ben geforceerd heeft verdachte daaruit een bedrag van 2600.ontvreemd, waarvan hij een bedrag van 600.aan den verdachte O. heeft tor hand gesteld. Ook in deze zaak eischte de officier tegen L .drie jaar gevangenisstraf. De rechtbank zal over 14 dagen uit spraak doen. De bronstijd der edelherten is aangebroken Men schrijft ons: Zondagmiddag brachten wij een be zoek aan het Nationale Park De Hooge Veluwe te Hoendcrlo. liet weer was prachtig, vooral in den namiddag en wij hebben genooton van de fraaie herfstkleuren. Aan den Kronkelweg, van het Jachtslot St. Hubertus naar de Pampelt, troffen wij groote velden met jonge Amerikaansche eiken aan, die reeds meerendcels de prachtige donker- roode kleur vertoonen. Deze warme kleur is ongeloofelijk mooi. De Prunus laat zich thans eveneens op zijn best zien. De bladeren zijn goud geel en vele struiken zitten vol met roode en zwarte bessen. Ook troffen wij een keur van padde stoelen aan, te veel om op te noemen. Zij, die daarvan studie maken, vinden hier een oord van groote beteekenis. Toen wij op de Franscho Berg ston den, hadden wij het voorrecht in de na bijheid een aanfaThérten (een bok met eenige hinden) te zien, die met het bloote oog duidelijk waren op te mer ken. Zoo nu en dan hoorden wij den bok burlen, welk geluid werd beant woord door eenige in die buurt verblij vende soortgenootcn. De z.g. wildbaan in het Nationalo Park is met het oog op den bronsttijd der herten tijdelijk gesloten, daar de dieren thans rust moeten hebben, maar het parkgedeelte ten Noorden van den ouden weg Hoenderlo—Otterlo en ook het museumpark is en blijft geopend en daarin is nog zooveel te zien, dat een tocht naar het Nationale Park ook thans nog zeker de moeite waard is. De autoweg door dit gedeelto is ver legd en loopt langs de mooiste terrei nen. Naar -wij vernamen zal het jaarlijk- sche afvi6schon der vijvers plaats heb ben op Vrijdag en Zaterdag 15 en 16 October a.s. Blijkens een mededeeling van het Kon. Nod. Metérol. Instituut was in de maand September gemiddeld over de vijf hoofdstations de ochtendtempe- ratuur ongeveer normaal. In de eerste decade lVa graad boven en in de beide volgende Yt graad beneden. ;De grootste afwijkingen kwamen voor op den 23sten en den 2Ssten, respectie velijk 4 graden beneden en 5Vs graad boven normaal. De gemiddelde maxi mum temperatuur was Ya graad bene den en het gemiddelde minimum l/« graad boven normaal. De regenval was in Friesland en Groningen ongeveer normaal. De afwij kingen bedroegen in Zeeland ongeveer 80 pet., in Noord-Brabant en Limburg 10 tot 25 en de overigen 25 tot 60 pet. Het aantal uren zonneschijn bedroeg te De Bilt 134 tegen 151 normaal, in de drie decaden respectievelijk 54, en 58 uren. DOODELIJK ONGEVAL TE BLEISWIJK BLEISWIJK, 1 October. In een slachthuis alhier gleed gisteren de 28- jarige slagerszoon J. Baars, toen hij een groot stuk vleesch aan een haak wilde hangen, uit. Hij kwam met het hoofd in een haak terecht. Hedennacht is de ongelukkige in hei St. Franciscusgasthuis te Rotterdam aan zijn verwondingen overleden. MOORDAANSLAG OP EEN VROUW AMSTERDAM, 1 Oct. De rechtbank veroordeelde vandaag den 39-jarigen los-werkman J. J. J. S., die een moord aanslag op de vrouw waarmede hij had samengeleefd, had gepleegd, tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Het O.M. had twee jaar ge- eischt. Op 22 Mei zag verd. de vrouw, die hem verlaten had, loopen in de 2e Gouds bloemdwarsstraat. Hij stormde op de vrouw af en stak haar met een mes in hoofd en schouders. Zij moest in het ziekenhuis worden opgenomen, doch herstelde volkomen. Onderwerp, ingeleid op de jaarvergadering van ambte naren der gemeente-finan- ciën, bedrijven en diensten DEN HELDER, 1 Oct. De vereeni- ging van ambtenaren der gemeente-fi- nanciën, bedrijven en diensten heeft haar jaariijksche algemeene vergade ring gehouden te Den Helder. Behandeld werd het vraagstuk betref fende centrale boekhouding en cen traal kasbeheer bij do gemeenten. Dit onderwerp, ingeleid door den heer P. v. Dalen, ontvanger en hoofd van de Centrale Kas in genoemde gemeente, gaf aanleiding tot een vruchtbare ge- dachtenwisseling, waarbij de wensche- lijkheid van uitbreiding van het plaat selijk giraal geldverkeer sterk tot uiting kwam. Met cijfers werd betoogd dat naast het postgiro en het bankgiro, ook te 's-Gravenhage waar de postchè- aue- en girodienst als locale dienst fun geert. er bii de bevolking een onbevre digende behoefte aan gemeente-giro aanwezig is. De bevolking in de plaat sen zonder gemeente giro missen dien sten, die zii overeenkomstig de bepalin gen van de girowet deelachtig kunnen worden en waardoor zii achter staan bii de bevolking van die gemeenten waar reeds gemeente-giro is ingevoerd. Ook do centralisatie van boekhouding en kasbeheer werd algemeen aanbevolen. Aan de desbetreffende diensten werd een bezoek gebracht, teneinde de admi nistratie te bezichtigen. De hoofden van dienst, de heeren J. Stoll en P. van Da len. gaven een uiteenzetting aan de hand van allerlei bescheiden, omtrent de werking in de practijk en de verkre gen goede resultaten. De leden der vereeniging werden of ficieel ten stadhuize ontvangen en in hartelijke woorden door den burgemees ter namens het gemeentebestuur ver welkomd. Ook werd een tocht gemaakt naar Texel, waar het vliegtuigkamp „De Mok" met welwillende toestemming van den vice-admiraal, commandant der ma rine, werd bezichtigd. DIPLOMATIEKE DIENST 's-GRAVENHAGE, 30 Sept. Ter ver vanging van luit.-kolonel Lespinasse— Fonsegrive, militair-attaché aan het Fransche gezantschap alhier, die bin nenkort ons land naar een andere be stemming zal verlaten, is in gelijke functie benoemd de heer De Mascureau, chef de bataillon breveté van den gene* ralen staf van het garnizoen van Parijs. ADJUDANT VAN PRINS BERNHARD Bij K. B. is met ingang van 1 October 1937 benoemd bij den grooten staf, tot adjudant van Z. K. H. Prins Bern hard der, Nederlanden, de kapitein J. K. H. de Roo van Alderwerelt, van den st&f der artillerie, adjudant .van den inspec teur der artillerie. DEP. VAN ALGEMEENE ZAKEN Bij K. B. is te rekenen van 1 October 1937 benoemd tot secretaris van het de partement van Algemeene Zaken W. Reyseger, Nederlandsoh-Indisch ambte naar ter beschikking. ACAD. EXAMENS ROTTERDAM. Handelshoge school. Gepromoveerd tot doctor in de economische wetenschappen, de heer J. C. Kruisheer, geboren te Rotterdam, op proefschrift getiteld „Het nationale inkomen en zijn beteekenis voor de welvaartsinsteliingen." Geslaagd voor het doctoraal examen in de economische wetenschappen, de heer C. A. Cannegieter. Geslaagd voor het candidaatsexamen in de economische wetenschappen de heer S. Blokland. GRONINGEN. Geslaagd voor het doctoraal examen wis- en natuurkun de (hoofdvak natuurkunde) de heeren B. R. A. Nijboer en W. Sjoerdsma, eerstgenoemde cum laude. VRIJE UNIVERSITEIT Hedenmiddag promoveerde aan do Vrye Universiteit te Amsterdam tot doctor in de theologie op een dissertatie getiteld: „Hot Koninkrijk Gods b\j Paulus", ds. H. J. Wes- tcrink, geref. predikant tc Tienhoven. KERKNIEUWS NED. HERV. KERK Beroepen en aangenomen naar Bergeyk cand. N. H. Kuipéri te Acquoy. GEREF. KERKEN. Beroepen te Strycn cand. D. S. A. Hagen beek, hulppredikant tc Zwyndrecht-Groote Lindt. VRIJE EVANGELISCHE GEM. Aangenomen als hulpprediker naar Fra- neker-Minncrtsga cand. G. van Bruggen te Oldcbroek. Iedere automobilist kan e dadelijk vertellen, hoeveel kilomeier per uur zijn wagen Waalt, maar slechts jNjfgJwjj welnlqen weten, hoeveel meier ze wel noodlg hebben om met die vaart te stoppen! OMREKENINGSKOERSEN 1 Oct. 2 Oct. Off. Niet off 8.97 8.96*4 0.72.56 6.10 30.48 41.59 40.03 Stockholm 46.23 46.25 45.05 1.81 6.37 Medeged. door de R'damsche Bankvereen, OOST-1NDIE Voor een studie van koloniale vraagstukken, ook buiten onzen archipel BATAVIA, 1 Oct. (Aneta-A.N.P.) Na een langdurige afwezigheid kwam hier met de „Johan de Witt" aan het oud-kamerlid, ir. Cramer, die vroeger in dienst was van het Ned.-Indische gou vernement. De heer Cramer verklaarde voor nemens te zijn een paar jaar te rei zen en daarbij, behalve Neder- landsch-Indië, ook andcro koloniale gebieden te bezoeken als Britsch- Indië, Indo-China en do Philippij- nen. Verder zal hij zich ook begeven naar Siam en Australië en misschien ook China en Japan bezoeken. Zijn hoofd doel is onderzoek naar en de studie van koloniale problemen in algemeencn zin, waarbij hij in het bijzonder aandacht zal schenken aan kolonisatie en indus trialisatie. Hij overweegt ook een be zoek aan Nieuw-Guinca en, alhoewel hij zelf de practlsche mogelijkheid van ko lonisatie aldaar betwijfolt, Is hij toch van meening dat de rcgcering de mogelijk beid van kolonisatie aldaar voor in- heemschen dient te onderzoeken. Voor het opvangen van kolonisten uit Neder land achtte hij echter Nieuw-Guinea van geen enkele waarde. Twee leden der bemanning gedood en twee ge wond BATAVIA, 1 October. (Aneta) Het departement der marine ontving bericht dat het Japansche vi68chersvaartuig „Tokei Maru", dat eenige sampans op sleeptouw had, op 30 September j.l. tu6- schen de eilanden Dedap en Pengelap tusschen Riouw en de Lingga-archipel binnen do territoriale wateren door het marine-vaartuig „Flores" werd aangetroffen. Het schip trachtte te ontkomen zoo dat het voor een onderzoek tot stoppen werd gesommeerd. Aangezien aan dit bevel niet werd voldaan, werden mi trailleur-schoten voor den boek gegeven. Toen ook daarna niet aan het be vel tot 6toppen werd voldaan, zijn eenige schoten op het voorschip g&» lost. Ook dit bleek niet voldoende effect te hebben en het vaartuig vol hardde in zijn pogingen om te ont komen, het govolg was, dat het 6chip daarna door schoten tot stop* pen werd gedwongen. Bij het onderzoek aan boord ble-» ken twee leden van de bemanning te zijn gedood en twee gewond. Zij werden door de „Flores" aan boord genomen, waarna de in beslag genomen prauwen te Tandjong Pinang werden afgegeven. De gewonden zijn aan boord medisch behandeld en verzorgd, waarna het schip naar Tandjong Tandang is vertrokken, waar de gewonden een chi rurgische behandeling zouden onder gaan. De mogelijkheid van kolo nisatie op Nieuw- Guinea BATAVIA, I October (Aneta-A.N.P.). Omtrent de reis van het vroegere Ka merlid, ir. Ch. G. Cramer, voor her nieuwde kennismaking met Ned.-Indië, kunnen wij nog mededeelen, dat de heer Cramer verklaarde ook aandacht te zullen schenken aan zijn oude liefde: de irrigatie van Ned.-Indië. De heer Cramer zeide nog, dat z.i. in het algemeen to weinig vergelij kende studies zijn gemaakt op koloniaal gebied. Hij zal de ontwikkeling van het kolonisatie-vraagstuk in Nederlandsch- Indië bestudeeren op Zuid-Sumatra en op Celebes. De heer Cramer overweegt ook een bezoek aan Nieuw-Guinea, hoe wel hij met het oog op den daarvoor be- noodigden tijd de mogelijkheid daarvan betwijfelt. Inzake kolonisatie van Nieuw-Guinea neemt de heer Cramer, gelijk wij reeds hebben gemeld, principieel het stand punt in, dat de regeering de mogelijk heid van kolonisatie aldaar voor in- heemschen en ook voor Indo-Europea nen moet onderzoeken, doch dat Nieuw- Guinea als gebied voor het opvangen van werkloozen uit Nederland z.i. van geen enkele waarde is. De heer Cramer acht, zoo zeide hij, met dr. Colijn, uit zending van Nederlandsche werkloozen derwaarts, kortweg „misdadig". Hoewel serieuze mogelijkheden niet ontkend mogen worden, is Nieuw Guinea z.i. mo menteel in het algemeen nog te veel een „hobby" van. verschillende kringen. De heer Cramer deelde ten slotte me de, dat hij geen plannen had een boek te schrijven, aangezien hij het nut er van problematiek acht. BUITENLAND Hoesseini, voorzitter der Arabi sche partij, is in hechtenis genomen GEZANT HUGESSEN NAAR INDIE BATAVIA, 1 Oct. (Aneta-A.N.P.). De Britsche consul-generaal, de heer Fitzmaurits heeft zich naar Singapore begeven om daar den Britschen gezant in China, Hugessen, die na zijn ernstige verwonding bij een aanval van vlieg tuigen een reis over Java zal maken, te ontmoeten. De gezant zal ook een be zoek aan Bali brengen. JERUZALEM. 1 Oct. (Router). Hoesseini, voorzitter der Arabische par tij, is te Beersjeba gearresteerd. Er zijn vanmorgen tal van huiszoe kingen en arroetaties verrioht, doch nu het publiek van de gebeurtenissen op de hoogte is, neemt de ongerustheid af. De commissaris van het district Je ruzalem heeft een rond6ohrijvon tot de kranten gericht, waarin hij mededeelt, dat een censor benoemd is en dat het publiceeron van berichten of commen taren buiten do officieelo mcdcelingen verboden is. Khalidi en Foead Saba zijn aan boord van den kruiser „Sussex" ge bracht. Dit schip zal. wanneer de arres taties geëindigd zijn, zee kiezen naar we Seyohellen, een eilandengroep in den Indischen Oceaan. Bij de Arabische Bank zijn talrijke belangrijke documen ten in beslag genomen. Men zegt, dat de Moefti, zoodra hij van de Britsche maatregelen hoorde, alle poorten, die toegang geven tot het gebied van de Moskee, liet sluiten en zijn lijfgarde, bestaande uit 200 aanhangers, mobi liseerde. Het vertrek van een Britsch regiment naar Egypte is op het laatste oogenblik uitgesteld. Ook de directeur van 'de Arabische Bank to Haifa is gearresteerd, alsmede Seoed. een der politieke raadslieden van den groot-moefti Een Arabier, die ondanks een bevel der polltie6child- wachten doorliep, is doodgeschoten. In geheel Palestina was het Vrij dagavond kalm. Patrouilles van po- litie en leger trekken langs de wej gen en door de straten. Op de voor naamste wegen patrouilloeren af- deelingen Britsche politiemannen en soldaten met mitrailleurs op auto's. Op twee na zijn thans alle vooraanstaande personen, waarvan de arrestatie was gelast, gegrepen. Repatrieering der Spaansche gevangenen in Frankrijk Gisteren zijn, zoo meldt Havas uit Valencia, 20 gevangen aanhangers van Franco, onder wie de bekende schrijf ster Pila Milan Astray, een zuster van den generaal der rechtschen van dien naam, aan boord van een Fransch schip gebracht, dat hen naar Marseille zal vervoeren. Zij zullen onder toezicht van het Roode Kruis worden uil gewis seld tegen aanhangers van de regee ring, welko door Franco gevangen wa ren genomen. De onderprefect van Bayonne heeft opdracht ontvangen alle Spaanscho vluchtelingen, die leven op kosten van de gemeenschap of van den Franschon staat, of die in aanraking zijn geweest met de politie, naar hun land te laten terugkeeren over dat deel van de grens, dat zijzelf uitkiezen Naar aanleiding van het besluit tot repatrieering van de Spaansche vluch telingen heeft de minster van binnen- landsche zaken, Marx Dormoy, ver klaard, dat het aantal dezer vluchte lingen 55.000 bedraagt, waarvan hot onderhoud een millioen francs per dag kost. Bij het naderen van den winter, zeide hij, kan deze toestand niet voortduren. De Britsche ambassadeur te Henda- ye heeft aan San Groniz, den leider der diplomatieke diensten van gene raal Franco, de inzichten doen kennen van de Britsche regeering over de ver schillende handelskwesties, in het bij zonder betreffende de handelsvertegen woordiging. In verband met de maatregelen tot het het uit het land zetten van vreem delingen is de prefect van de Oostelijke Pyreneeën er van in kennis gesteld, dit ongeveer 50.000 personen uit alle depar tementen naar Spanje gedirigeerd zul len worden. Men venvacht, dat sterke afdeelingen van de mobiele garde de spoorwegen en de grensstations zullen bewaken. DE REKENING „Goeden morgen!" „Goeden morgen! Eerst morgen!" „Eerst morgen? Goeden morgenl" „Goeden morgen!" („Politiken") Italië zal waarschijnlijk weigeren, tenzij ook Duitschland uit- genoodigd wordt LONDEN, 1 Oct. (Reutor) Men vor- wacht dat do Fransch-Britscho nota, waarin Italië tot driezijdige bosprekin- gën wordt uitgenoodlgd, aan het einde van deze week overhandigd zal worden. In het onderhoud van 29 September heeft Grandi, naar men meent te weten, Eden medegedeeld, dat Italië do uitnoo- diging niet zou kunnen aanvaarden, als het de bedoeling was, de besprokingen to beperken tot de kwestie van do vor- wijdering der vrijwilllgors uit Spanje. Italië geeft er hovendion de voorkeur aan, dat de Spaansche kwestie in de commissie voor de niot-inmonging he- sproken wordt, aldus zou Grandi vorder verklaard hebben. Men heeft Grandi toen uiteengezet, dat naar de mccning van Frankrijk en Engeland het vraag stuk sneller in driezijdige onderhande lingen besproken zou kunnen worden. Tevens gaf men duidelijk te verstaan, dat het geenszins de bedoeling is, Italië ten aanzien van het vrijwilligersvrnag- stuk als beschuldiede te behandelen. Frankrijk en Engeland willen een snel le oplossing van de Spaansche kwestie cn men geloof^, dat na do onderhande lingen der vlootdeskundigen te Parijs driezijdige besprekingen do moest logi sche procedure vormen. Uit Rome seint Havas dat men hot in Italiaansche politieke kringen thans ze ker acht, dat Italië niet zal deelnomen aan driezijdige besprekingen mot Enge land en Frankrijk over de Middelland- sche Zee en Spanje. Ilalii: zal den eisch stellen, dat Duitschland ook bij de on derhandelingen tegenwoordig zal zijn. Men verklaart te Rome. dat oen uit- noodiging tot driezijdige besprekingen op het oogenblik van Mussolini's verr trek naar Duitschlar I beschouwd wordt als eer demonstralie die heoogt de bei de elementen van do spil BerlijnRome van elkaar los to maken. De Maandag te Berlijn uitgesproken redevoeringen lieten reeds de reactie verwachten, die thans te Rome openlijk aan den dag treedt. ATHENE, 1 October (Reuter). Een Britsche verkeersvliegboot is bij dc da ling nabii Phaleron ongelukkig op het water neergekomen en volkomen onder water verdwenen. Bii dit ongeluk, 'dat aan slecht zicht te wijten zou zijn. hebben vier personen het leven verloren. Zes inzittenden wer den gewond. Uit Algiers seint Havas, dat sinds 48 uur men niets meer heeft vernomen van het lijntoestel op den dienst Dakar- Pointe Noire. Drie militaire toestellen zijn opgestegen om nasporingon te ver richten. Generaal Franco zou hiermee instemmen ST. JEAN DE LUZ, 1 October (Ha vas). Volgens berichten, afkoms tig uit het rechtsche Spanje, zou Franco bereid zijn zijn toestemming te geven aan een algeheele terug trekking der buitenlandsche vrijwil ligers, die in beide kampen strijden. Hij zou als voorwaarde stellen, dat de terugtrekking der buitenlanders, welke bij het leger van de regee ring zijn ingedeeld, geschiedt onder toezicht van drie officieren van het rechtsche leger. Reuter seint uit Jeruzalem, dat het opperste Arabische comité door de autoriteiten tot onwettige ver eeniging is verklaard en een aantal vooraanstaande leden zijn gearre steerd om verbannen te worden, o.a Khalidi. De directeur van de bank van Arabië is eveneens gearresteerd De grenzen zouden streng bewaakt worden en alle automobielen wor den doorzocht. Het communirpié maakt verder melding van de maatregelen, die tegen het opperete Arabische comité zijn genomen en zegt ten slotte, dat de groot-moefti van Jeruzalem van zijn functie is ontheven.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 11