Tientallen dooden te Barcelona Chineezen blijven zich krachtig verzetten LAATSTE BERICHTEN Onweer boven Palestina INTERIMAAT VOETONDERZOEK Chaco-geschil Autobotsing bij Nieuwersluis TERREUR-DADEN DER ARABIEREN STAD BESTOOKT door vliegers Ministerpresident Negrin spreekt in de Cortes ZIJ HANDHAVEN ZICH TE SJANGHAI Tokio meldt successen in de provincie Sjansi i DM^cuxltc I Wollen Dekens RECHTER BLACK SPREEKT Schermutselingen duren voort GEEN CRISIS IN FRANKRIJK buitenlandsche zaken Verlaging melksteun Motorrijder in brand geraakt Mond- en klauwzeer zal zich nog uit breiden Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 2 OCTOBER 1937 WERELDGEBEUREN Britsche autoriteiten nemen krachtige afweer- maatregelen IN Palestina heerscht sinds eenigen tijd een gevaarlijke en verwarde toestand. Dr u van terreur zijn de laatste maand- oortdurend gepleegd, doch de situaii- werd vooral ernstig, toen de Engelsclie districtscommissaris Lewis Andrews, die in rang onmiddel lijk volgt op den Britschen hoogen com missaris, werd vermoord. Het toene mend aantal excessen is thans voor de Engelschen aanleiding geweest een reeks ingrijpende maatregelen te ne men. Tal van Arabieren werden onmid dellijk na den aanslag gearresteerd in Nazareth en naar concentratiekampen overgebracht. Een belooning van tien duizend pond sterling werd uitgeloofd aan hen, wier inlichtingen zouden lei den tot de arrestatie van Andrews' moordenaars. Hierbij bleef het echter niet. Het hooge Arabische comité en de nationale commissies in Palestina wer den onwettig verklaard, een ongetwij feld uiterst drastische maatregel, aan gezien in dit comité het nationalisme der Palestijnsche Arabieren in zijn fel sten vorm was belichaamd. Een arres tatiebevel werd uitgevaardigd tegen de voornaamste leden van het comité, van wie sommige reeds zijn gearresteerd om naar een verbanningsoord te worden vervoerd. Bovendien werd de groot moefti van Jeruzalem, Hadsj Emin, ont heven van zijn ambt als voorzitter van den oppersten Mohammedaanschen raad. In het rapport der koninklijke Britsche commissie inzake Palestina wordt de groot-moefti een der invloed rijkste Arabieren genoemd. Moefti is een Arabisch woord, waarmee een persoon lijkheid wordt aangeduid, die de wet en in het bizonder de wet van den Koran uitlegt. De macht van den groot-moefti vloeit echter niet in de eerste plaats voort uit het feit, dat hij geestelijk rechter is, maar veeleer uit de omstan digheid, dat hij den machtigen opper sten Mohammedaanschen raad presi deert. Men kan hem dan ook" beschou wen als do ziel van het verzet tegen Engeland; als politiek leider der Ara bieren oefende hij in Palestina vrijwel een dictatorsfunctie uit. Zijn roerigheid is echter niet van recenten datum: reeds in 1920 hield hij anti-Joodsche en anti-Britsche redevoeringen, welke tot gevolg hadden, dat hij tot tien jaren ge vangenisstraf werd veroordeeld. Hij be gaf zich echter naar den vreemde en toen in 1921 amnestie werd afgekondigd, keerde hij naar Palestina terug om in 1922 tot groot-moefti te worden be noemd. Hij is een gewezen artillerie-officier van het Turksche leger, die later de zijde koos van emir Faisal, den lateren koning van Irak, die tegen de Turken was opgestaan. In 1918 hielp hij de En gelschen, om onder de bevolking van Palestina troepen voor de Arabieren, die met de Turken in strijd waren ge wikkeld, aan te werven. In herinnering moge nog worden gebracht, dat het de Britsche hooge commissaris voor Pa lestina, sir Herbert Samuel, is geweest, die het aanzijn gaf aan den oppersten Mohammedaanschen raad, om een te genwicht te vormen met betrekking tot de Jewish Agency, de hoogste vertegen woordiging der Joden in Palestina Thans hebben de Engelschen, zooals de jongste feiten uitwijzen, zich genood zaakt gezien zich te keeren tegen het hooge Arabische comité. De groot-moefti, e.j fanatieke per soonlijkheid, was een der felste bestrij ders van het Britsche verdeelingsplan, dat velen Arabieren een doorn in het oog is. Hij heeft dan ook met man en macht ertoe aangespoord do verwerke lijking der Britsche denkbeelden te dwarsboomen en zoodoende een sfeer van onrust geschapen, die de Britten in een moeilijk parket brengt. De mili taire maatregelen, die de Engelschen reeds hebben genomen, wijzen er in middels op, dat zij zoo krachtig moge lijk de orde en rust in Palestina, het stoken van de Arabische leiders ten spijt, zullen trachten te handhaven. Overigens dient erop te worden gewe zen, dat er ooi; tal van gematigde Ara bieren zijn, die voor een redelijk over leg met Engeland zijn, maar de terreur van de fanatici onder de Arabieren heeft ertoe geleid, dat zij feitelijk zijn uitgeschakeld, hetzij omdat zi{ om hals zijn gebracht, hetzij omdat vrees hen ervan weerhoudt zich te laten gelden. De bevolking eveneens met machinegeweren beschoten BARCELONA, 2 Oct. (Havas). Gistermiddag is Barcelona door vliegtuigen gebombardeerd. Het commissariaat voor de openbare orde heeft een mededeeling ver strekt, waarin wordt gezegd, dat het bombardement werd uitge voerd door drie escadrilles, die, na bommen te hebben uitgewor pen, de voetgangers met machine geweren beschoten. Hiervan wa ren o.a. schoolkinderen het slachtoffer, alsmede wandelaars in de stad. Tot dusver heeft men 45 dooden en 87 gewonden geteld, terwijl 34 woonhuizen zijn ver nield of beschadigd. In een communiqué van het ministe rie van landsverdediging te Valencia wordt medegedeeld, dat in het Oosten van het Noordelijk front de troepen van Franco Sierra Escada en den berg Iquedo hebben bezet. In het Zuiden be zetten zij Pena Sastro. Aan het Westelijk front maakten de regeeringstroepen zich van een aantal stellingen der rechtschen meester. Bij het vallen van den avond hebben de troepen van Franco gisteren nieuwe aanvallen gedaan op de stellingen der regeeringstroepen bij de Cerro de L'Aquila en den Patrijzenheuvel ten Noord-westen van Madrid. De aanval len werden echter afgeslagen; de recht- scben moesten zich terugtrekken met achterlating van dooden. De frontlijn is niet gewijzigd. Minister-president Negrin heeft giste ren in de Cortes verklaard, dat het Ita- liaansche offensief in het Noorden, het regeeringsoffensief in Aragon en de verschillende werkzaamheden te Genè- ve het niet mogelijk maken, zooveel tijd aan de parlementaire werkzaamheden te wijden als men wel zou wenschen. De regeering wenscht een vrede, die de rechtsorde en de onafhankelijkheid waarborgt en die het volk in staat stelt zichzelf door middel der democratische instellingen het economische en sociale regime te geven, dat het wenscht. De individueele veiligheid wordt voortaan door de regoering volledig gewaarborgd. Er is een rechtscollege ingesteld al dus Negrin dat moet oordeelen in gevallen van hoogverraad en spionage; de activiteit van dit college strekt zich op het oogenblik uit tot de asylen van zekere ambassades. Dit sluit voor de iegeering een ernstige verantwoorde lijkheid in. De regeering zal niet toela ten, dat zij van haar onvervreemdbare rechten beroofd wordt. Het aantal per sonen, dat in deze asylen een toevlucht heeft gezocht, is zóó groot, dat bepaal de ambasades hebben moeten uitbrei den en aangrenzende gebouwen in ge bruik hebben genomen. De regeering heeft voor deze lokalen dezelfde rech ten van exterritorialiteit toegekend als de ambassadegebouwen genieten. Het gevolg daarvan is, dat er achter het front een waar vijandelijk leger bestaat. Dit vraagstuk kost de regeering enorm veel hoofdbrekens, doch zij i6 voorne mens het geheel alleen tot oplossing te brengen. Het heeft ook de aandacht van Genève getrokken. De Spaansche regeering zal den vluchtelingen, die de Spaansche wetten niet overtreden heb ben, alle faciliteiten toestaan. In een rede, welke hij heeft gehouden ter gelegenheid van den eersten ver jaardag van zijn benoeming tot staats hoofd heeft generaal Franco de orde der roode pijlen ingesteld, welke zal worden verleend als hoogste onderscheiding voor diensten, aan het nationale Spanje bewezen. Vervolgens heeft Franco drie decreten voorgelezen, waarbij Victor Emmanuel, Mussolini en Hitler worden benoemd tot groot-ridder in de groote imperiale orde der roode pijlen. Ook heeft Franco aan achttien ter dood veroordeelden gratie verleend. Lange duur van den oorlog verwacht Negrin zeide verder ervan over tuigd te zijn, dat de oorlog langdu rig zal zijn. De regeering zal echter zoo'n machtig leger op de been kun nen brengen, dat zij van het defen sief tot het offensief zal kunnen overgaan. De regeering onderhoudt hartelijke betrekkingen met alle staten, behalve met die, welke Franco erkend hebben. Negrin getuigde van zijn dankbaa'heid jegens Rusland en Mexico en besloot zijn rede met de woorden: „Wij strijden voor een groot Spanje, dat alleen door en voor Spanjaarden bestaat". De woorden van den minister-presi dent werden geestdriftig toegejuicht. ZEVEN DOODEN BIJ AUTO-ONGEVAL HELSINGFORS, 2 Oct. (Havas). In de buurt van het stadje Salo is een auto in een rivier gereden. Zeven per sonen verdronken en twee anderen wer den ernstig gewond, bij JAC. KROES - LANGESTRAAT 78 - TEL. 840 De leider van het Dr. Scholl agentschap in Nederland, zal Dinsdag 5 October van 25 uur te consulteeren zijn voor alle voorkomende voetgebreken. Het consult geschiedt geheel kosteloos en zonder eenige verplichting. voorposten aan de Pilcomayorlvier, die iets ten Zuiden van Asuncion in de Pa- raguarivier uitmondt, gemakkelijk van de noodige voorraden voorzien kunnen worden. Japans vorderingen aldaar mogen nauwelijks naam hebben SJANGHAI, 2 October (Havas). De woordvoerder van het Japansche leger heeft de pers medegedeeld, dat de Japan- ncezen langs den weg LotienKiating, den hardnekkigen tegenstand der Chineezen ten spijt, vijfhonderd meter ten Westen van Lotien zijn opgerukt. Lioehang is ge heel door Japansche trpepen bezet. In het Chineesche hoofdkwartier wordt echter verklaard, dat Lioehang nog steeds in han den der Chineezen is. De Chineesche strijdkrachten, die in den sector Kiangwan tot den aanval overgingen, bemerkten tot haar verbazing, dat het terrein door de Japanncezen ontruimd was. De Japansche troepen schijnen zich terug te trekken op Woesoeng en Jangtsepoe, zonder dat men daarvoor een reden kan aangeven. De Chineesche troepen vorderen langzaam daar zij de grootste omzichtigheid in acht nemen met het oog op het gevaar voor mijnen. De Japansche troepen hebben een vergeefschcn aanval gedaan twee kilome ter ten Zuid-Oosten van Lotien. Vijf hun J##***###***#***#*******#* Langestraat 34-36 fabrikaat Zaalberg L in warme wollen qualiteiten Sr t in mooie pastel-tinten in alle maten voorradig ncr officieren werden gedood, vele man schappen gedood of gewond. De Chinee zen hebben alle Japansche aanvallen in den sector Tsjapei langs den spoorweg Sjanghai—Woesoeng verijdeld. Uit Tientsin seint Havas, dat de Ja pansche troepen, die oprukken langs de spoorlijn Tientsin-Poekau, gistermiddag vier uur de Noordgrens van Sjantoeng hebben overschreden en Soeng Joean Tsjen hebben bezet. Van Japansche zijde wordt medegedeeld, dat do Chinee sche troepen zich, zonder veel tegen stand te bieden, terugtrekken op Teht- sjoc, uit vrees omsingeld te worden. Men verwacht, dat do Chineezen om deze reden ook Tehtsjoc zullen verla ten. Uit Pauting wordt officieus gomeld, dat de Amerikaansche zendelingen in de stad in veiligheid zijn en dat de bezit tingen van buitenstaanders onder be scherming van het Japansche leger staan. Domei meldt voorts uit Tatoeng, dat de Japansche troepen drie sleutel-stel lingen in de provincie Sjansi hebben be zet bij hun opmarsch in de richting van de hoofdstad der provincie. Taijoean. De Japansche troepen rukken langs drie wegen op naar de stad. meer dan twaalf Chineesche divisies trekken terug onder den druk van den Japanschen op marsch. Het schijnt, dat de Japansche troepen de Chineesche legers een beslis sende nederlaag willen toebrengen. Britsche aansporing tot het boycotten van Japan De leider van de liberale oppositie in Engeland, Archibald Sinclair, heeft in een rede, aangespoord tot het boycotten van Japansche waren door het Britsche Rijk, Nederland en ziin Koloniën. Frank rijk en de Vereenigde Staten. Hij achtte dit het beste middel om een einde te maken aan den Japanschen aanval. Wij moeten, zoo zeide hij. een einde maken aan deze harbaarschheid. opdat men onze heschaving niet zal vernielen tezamen met onze haardsteden en onze gezinnen. Verder beschuldigde hij de Britsche regeering te aarzelen, terwijl de open bare meening steeds meer op handelen aandringt. Groote betooging te New-York Havas meldt uit New York, dat in Madison Square Garden gisteravond een groote betooging is gehouden voor den boycot van Japansche goederen, georga niseerd door de Amerikaansche liga te gen oorlog en fascisme en door de liga van vrienden van het Chineesche volk. Het hoycotplan behelst o.a. de Ameri can Federation of Labor te steunen, op dat zij elke medewerking kan weigeren bij het vervoer van Japansche goederen, voorts het instellen van een embargo op oorlogsmateriaal, bestemd voor Ja pan en het uitoefenen van druk op de Amerikaansche regeering, opdat zij vol komen haar verplichtingen nakomt, ver vat in het nogenmogondheden-verdrag en het pact BriandKellogg. De conferentie van Buenos Aires brengt het accoord van 1936 ten uitvoer NEW YORK, 2 Oct. (Reuter) Hugo Black, de veelbesproken nieuwo rechter in het Amerikaansche hooggerechtshof, heeft in een radiotoespraak het stilzwij gen verbroken en ronduit toegegeven, dat hij vroeger lid van de Ku Klux Klan is geweest. Terstond daarop liet hij er op volgen, dat hij niet vooringenomen is tegen Joden, Katholieken of negers. Ik geloof, zoo zeide hij, dat mijn re cord als senator reeds elke onverdraag zaamheid op het gebied van ras on gods dienst weerlegt. De ten aanzien van mij gedane zinspelingen zijn gegrond op het feit, dat ik ongeveer 15 jaar geleden mij bij do Ku Klux Klan heb aangesloten. Later heb ik mij daaruit teruggetrokken en nooit ben ik opnieuw toegetreden. Hij voegde er aan toe geen sympathie te koesteren voor welke organisatie ook, die zich zelf de on-Amerikaansche be voegdheid toekent de voledige vrijheid van godsdienst te belemmeren. President Roosevelt heeft niet naar do radiotoespraak van rechter Black ge luisterd. Do meeste bladen veroordcelen de redo en sommige eischen het onver wijlde aftreden van Black. Senator Bo rah en John Lewis behooren tot dege nen, die de rede goedkeuren, evenals de meeste democratische collega's van Black. BUENOS AIRES, 30 Sept. (U. D. tel.). De vredesconferentie, inzake den Gran Chaco, waaraan wordt deelgenomen door vertegenwoordi gers, der Zuid-Amerikaansche lan den en die na den wapenstilstand tusschert Bolivia en Paraguay ln Juni 1035 voor het eerst bijeen kwam, heeft enkele weken geleden wederom een ernstige crisis beleefd, toen Paragueesche soldaten twee of ficieren van Chili en Uruguay, bei den leden van de neutrale bemidde lingscommissie, arresteerden. Het voorval lokte een scherp protest uit en eindigde met een verontschuldi ging van Paraguay. Na twee jaar vergeefs getracht te heb ben de verhouding tusschcn Paraguay en Bolivia op vredesvoet te brengen, heeft de conferentie (hans besloten alle pun ten van het indertijd gesloten accoord ten uitvoer te leggen. Wegens protes ten van den kant van Paraguay had men het accoord, waarbij een gedemilitari seerde zóne zou afgebakend worden en waarbij werd toegezegd, dat geen on- verhoedscho aanvallen zouden ge daan worden, niet ten volle in werking kunnen stellen. In Aug. 1936 bepaalde de conferentie, dat beide legers zich terug zouden trekken in stellingen, die door oen speciale militaire commissie waren vastgesteld. De regeering van Asuncion kent echter de conferenlie niet het recht toe het betwiste gebied, waar drie jaar lang bloedig gevochten werd, tot een neu trale zóne tc verklaren. Het besluit van de conferentie is ge nomen, om nieuwe vijandelijkheden, die (clkens op het punt staan uit te barsten, te voorkomen. De regeering van Asun cion (Paraguay) en La Paz (Bolivia) zouden reeds van het besluit in kennis gesteld zijn. De veiligheidsmaatregelen waren één van de voornaamste punten van de regeling van het geschil. De wa penstilstand tusschen de beide republie ken, die in dezen oorlog meer dan hon derdduizend levens verloren en waarbij zij bijna geruïneerd werden, was de eer ste stap in de goede rich ling. Het ver drag van Jan. 1936, waarbij uitwisseling van krijgsgevangenen en het voortduren van den wapenstilstand geregeld werd. was het laatste resultaat van de confe rentie te Buenos Aires. Gedurende de dertien maanden, die sindsdien verloo- pen zijn, heeft de conferentie getracht de veiligheidsmaatregelen ten uitvoer te leggen, maar Paraguay wenschte zich er niet aan te houden. Sporadische overval len op troepen van beide partijen wa ren onvermijdelijk en herhaaldelijk kwa men kleine schermutselingen voor, waar bij uit stellingen, op enkele honderden meters afstand van elkaar gelegen, ge schoten werd. Na een grondig onderzoek kwam vast te staan, dat de toestand zich weer ver ergerde en er gevaar dreigde, dat de vijandelijkheden opnieuw zouden uitbre ken. Daarop werd besloten ondanks Pa raguay's protesten de maatregelen door te zetten. Volgens diplomatieke bronnen is een der eerste eischen van Paraguay vrije toegang tot Villa Montes. een be langrijke basis van Bolivia en de poort, waardoor men van het Westen de Chaco kan betreden. De bedoeling is duidelijk: de Chaco is een enorm moerassenland. bijna even groot als Italië. De gedémi- litariseerde zóne ligt ten Westen van Paraguay. In het regenseizoen staat het Oostelijk gebied van de Chaco onder wa ter en zijn de schaarsche verkeerswegen onbruikbaar. Het is nog kort geleden ge beurd, dat een afdeeling Paragueesche geniesoldaten in het hartje van de „groene hel" werd afgesneden en hij ge brek aan levensmiddelen jammerlijk om kwam. Als Paraguay het recht verwerft Villa Montes te betreden, zouden haar PARIJS, 2 Oct. (Havas) Tijdens de gisteren in Hótel Matignon gehouden ministerieele besprekingen, heeft de eerste minister, Chautemps, in volledige overeenstemming met Léon Blum en de socialistische ministers den tekst opge steld van een verklaring, welke na af loop van den ministerraad aan de pers zal worden verstrekt. In dezo verklaring zal de regeering o.m. de pessimistische geruchten tegen spreken, welke de laatste dagen in de wandelgangen van het parlement zijn verspreid ten aanzien van de toekomsti ge positio van het kabinet en zal zij de op de beurs geuite beweringen weerleg gen. BOMMEN OP PARIJSCH STATION PARIJS, 2 Oct. (Havas). De Matin meldt, dat men in een aan het Gare d'Austerlitz afgegeven pakket vier bommen zonder slag hoedjes heeft gevonden. BINNENLAND Verlengd tot nader te bepalen dag '6.-GRAVENHAGE, 2 Oct. Naar wij vernemen is bij Koninklijk be sluit het interimaat van dr. Colijn als minister van buitenlandsche za ken van 1 October af verlengd tot nader te bepalen dag. 's-GRAVENHAGE, 2 Oct. Toen de Leeuwarder boternoteering eenigen tijd geledon van 65 ct. tot SO ct was geste gen, heeft de minister van Economische Zaken den melksteun van 2.16 ct. per K.G. melk van 3,2% vetgehalte verlaagd tot 1.88 ct. Men zal zich herinneren dat de minister op grond van verschillende motieven den steun destijds minder ver laagde dan door de stijging van den ho- terprijs mogelijk was. Thans is de Leeuwarder noteering op nieuw gestegen en wel van 80 ct. tot 92 ct. Daarom heeft de minister, naar wij van bevoegde zijde vernemen, tot een nieuwe verlaging besloten en wel van 1.S8 tot 1.52 ct. Deze verlaging zal Zon dag 3 October ingaan. Omtrent de vraag wanneer de ge bruikelijke hoogere uitkeering voor de wintermaanden zal ingaan, heeft de mi nister nog geen beslissing genomen. Bestelauto en Belgische luxe auto beschadigd; een inzittende gewond NIEUWERSLUIS, 2 Oct. Gister- namiddag, omstreeks 5.30 uur reden op den Rijksstraatweg nabij Rio Verdc, een Belgische personenauto, komende uit de richting Utrecht en een bestel auto komende uit do richting Amster dam. in de bocht op het slechts 4.60 M. breede weggedeelte tegen elkaar. Tengevolge van de botsing worden beide auto's beschadigd en eon inzit tende persoon uit do Belgische auto werd aan het hoofd gewond. Do bestelauto werd bestuurd door zekeren van A. uit Den Helder, de Bel gische auto bestuurde de heer M uit Brussel. Do bestelauto heeft, volgens oogge tuigen, eenige vvielrijdors Ingehaald, waarbij hij links van den weg kwam. Op dat moment naderde de personen-» auto uit tegengestelde richting Hot uit- zicht i6 ter plaatse geheel belemmerd door de hoornen. De Belgische auto remde uit alle macht, doch kon niet meer tusschen de hoornen en de tegen ligger door, dus reed hij tegen een boom. Een der wielrijders aan den an deren kant van don weg zag het onge- val gebeuren en liet zich van den Imo gen wegberm afrollen, doch bleof op het droge. De botsing tusschen beide auto's ver- oorzaakto groote verkeersstremming van beide kanten, dc weg word geheel versperd. Politie en Dr. do Jongh, wa ren spoedig ter plaatse. Na de noodige opmotingen kon de weg weer worden ontruimd. Do beschadigde auto's wer den per kraanwagon weggoslocpt Bij het politie-onderzoek werd het vorkeer geregeld door do militaire politie ondor leiding van kapitein van Moorssol Do burgemeester van Locnen was tor plaatse. De gewonde heer uit Brussel, werd voorloopig verbonden en kon daarna worden vervoerd naar Amsterdam, voor verdere geneeskundige hulp. De bestelauto werd door de politic in beslag gonomen. OSS, 2 Oct. Hedenmorgen te 11 uur is op den Heeschenweg te O^s een zeer ernstige aanrijding gebeurd. De 22-jari ge motorrijder Grunsven uit Oss. inspec teur van de Levensverzekering Maat schappij H.V.S. te Den Haag, wilde ter hoogte van den Havenakker een voor hem rijdenden motorrijder passeeren. Op hetzelfde moment naderde uit tegen overgestelde richting een auto. Een aan rijding was onvermijdelijk. G. botste te gen den auto, de motor vloog in brand en ook de kleeren van den motorrijder vatten vlam. De automobilist trok den motorrijder van den brandenden motor. Dokter Verbeek uit Oss was spoedig ter plaatse en liet het slachtoffer, dat deerlijk gewond was, naar het St. Anna ziekenhuis overbrengen. Zijn toestand is hoogst ernstig. 's-GRAVENHAGE, 2 October. „Ik verwacht zeker nog een belangrijke uitbreiding van het optreden van mond-» en klauwzeer in de komende weken", zeide de heer P. J. 't Hooft P.J.zn., In specteur van den Veeartsenijkundigen dienst, op een hem gostelde vraag HIJ grondde deze meeding in de eerste plaats op de sterke stijging van hot aantal goconstateerde ziektegevallen. In de week van 29 Augustus tot 4 September werden 408 gevallen in 63 gemeenten vastgesteld, in de week van 5 tot 11 September 930 gevallen in 157 gemeenten, van 12 tot 18 September 1782 gevallen in 312 gemeenten en van 19 tot 25 September 4342 gevallen in 591 ge meenten. De cijfers betreffen telkens de ln debe trokken week geconstateerde nieuwe gevallen. In ruim de helft der Neder- landsche gemeenten zijn dus gevallen van mond- en klauwzeer geconstateerd. De provincies Drenthe en Friesland, die lang onbesmet zijn gebleven, zijn thans ook aangetast. Op grond van zijn jaren lange ervaring meende onze zegsman te kunnen verklaren, dat de tegenwoor dige epizoötie bijzonder hardnekkig Is, daar zij zich aan bestrijdingsmiddelen weinig stoort. Ook in België en Frank rijk, welke landen zwaar door mond en klauwzeer worden geplaagd, toont de ziekte denzelfden aard Daarom zal men in ons land voorloopig nog wel een sterke stijging van het aantal gevallen te zien krijgen, behalvo misschien in Zuid-Holland, waar mot een getal van 2090 in een week het toppunt wel zal zijn bereikt, Door het enorme aantal gevallon is de rijksseruminrichting to Rotterdam door haar voorraad heen geraakt en heeft het staatsveeartsenijkundig on derzoekingsinstituut toegestaan, dat zgn. „rcconvalescentenserum", verkre gen ,van herstellende dieren, wordt ver zameld. Over den duur der ziekto .s weinig te voorspellen. In den staltijd, die spoe dig aanbreekt, zal de verplaatsing van vee zich beperken en de voortplanting der ziekte zal dan ook sterk worden geremd. Men moet evenwel rekening houden met het zoogenaamde „uitloo- pen" van de kwaal in het komende voorjaar. Toen in 1924 een groote epi zoötie geheerscht had (89.000 gevallen) was in Maart 1925 het aantal gevallen op 145 teruggeloopen. Toch zijn er in 1925 nog 30.000 gevallen geconstateerd. RIJKSUNIVERSITEIT LEIDEN LEIDEN. Bevorderd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte, op proef schrift getiteld- „Beschouwingen over het archaïsche clement in den stijl van Aeschylus", de heer W. A. A. van Ot- terlo, geboren te Huizen, N.H. Idem, op proefschrift getiteld: „Een cultuurhisto rische vergelijking tusschen de Fransche en de Engelsehe parlementaire redevoe ring", mej J K. Oudendijk, geboren te 's-Gravenhage. Geslaagd: Candidaatsexamen theolo gie: de heer P. A Lefcber, Leiden; arts examen le gedeelte: de heeren K. Wal deck, Den Haag- C. J M. Beukers, Schie dam; bevorderd tot arts: de heeren K G. A. Hordijk, Den Haag: C. H. Rerine, Den Haag; en mej. C Schutz, Den Haag; doctoraal examen rechten: de heeren II van Geuns, Rotterdam; L. F. Dinge mans, Leiden; candidaatsexamen reo.h ten: de heeren H de Waard, Den Haae: J. Bleeker, Rotterdam; H. Thunnissen, Den Haag; B. J. Geveke, Den Haag; P. Rink, Arnhem.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 3