EEN BEZOEK AAN HET SPORTFONDSENBAD Tarieven bij P.U.E.M. Vuilnisauto op het droge Verkoop! ogen Telefoongids en auteursrecht ZATERDAG IS DE OPENING HERFST-EXCURSIE Dameshoeden TYlciLAnnvcwfcqdam LEZING VAN IR. SNIJDERS INDISCHE KINDER- TEEKENINGEN RADIO PRACHT'S OPSTEL-WEDSTRIJD PRACHT RADIO Brokkenhuis bestaat vijf jaar VEREENIGING VAN HUISVROUWEN Wiener Sangerknaben 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 5 OCTOBER 1937 STADSNIEUWS Een verwarming van warme lucht door kanalen Onvermoeide ijver beloond ZATERDAG, 9 October a.s. zal het nieuwe Sportfondsenbad aan den Bisschopsweg door den Bur gemeester van Amersfoort, mr. J. C. Graaf van Randwijck, officieel wor den geopend. Gistenniddag waren wij in de gele genheid dit bad te bezichtigen. Amers foort is met deze inrichting een zeer groote attractie rijker geworden, want op het gebied van de zwemsport was aan een soortgelijke instelling als deze,groo- te behoefte. De zwemmers zullen nu ge legenheid krijgen zich ten volle te kun nen ontwikkelen. Bovendien mag niet uit het oog verloren worden, dat nu aan de wintercompetitie van den K.N.Z.B. kan worden deelgenomen en de training der spelers het geheele jaar doorgang kan vinden. De zomercompetitie, die meestal in 4 k 6 weken afgewerkt wordt, zal nu in het geheel niet geforceerd be hoeven te worden. Van het grootste belang is zeker nog, 'dat het bad zonder financieelen steun van de overheid werd gebouwd en het geen enkele band met de gemeente Amersfoort heeft. Dat het aantal bezoekers van de Sport- fcndsenbaden in Nederland hoe langer hoe meer toeneemt, moge blijken uit het volgende: In de tweede helft van 1935 bezoch ten 72.191 personen het Sportfondsenbad te Schiedam en in de eerste helft van 1936: 73.194. Dit is dus een vermeerde' ring van ruim 1000 bezoekers in een half jaar tijds. En dit gebeurt niet alleen in Schiedam, doch in alle andere 13 ba den van ons land Amersfoort is n.l. het vijftiende Sportfondsenbad. Het was in 1931 toen op initiatief van eenige zwemmers te dezer stede een bij eenkomst werd belegd van de Sportfond sen. Enkele jaren, en wel tot het laatst van 1936, heeft men met onvermoeiden ijver alle plannen zorgvuldig bestudeerd en den bouw van de reeds in ge bruik genomen Sportfondsenbaden in den lande met belangstelling gevolgd. Thans, na zes jaar, is het bad gereed ge komen. Aan twee factoren is deze bouw te 'danken en wel, dat het bedrag van de stichting sinds 1932 belangrijk is ge daald en de goedk'oopere wijze van ex ploitatie. Waren de kosten in 1932 200.000 exclusief grond, thans zijn zij bijna 100 000 inclusief grond. Dit is wel een belangrijke mindere begrooting en is dan ook te danken aan de ervaring, die men met de baden in de overige veer tien plaatsen in den lande heeft opge daan. Het gevolg van dit lagere bedrag Is, dat de prijzen voor de baden ook veel minder zijn, dan oorspronke lijk werd gedacht. Om een denkbeeld te krijgen van de exploitatie »en de kosten is een vergelij king met het geschatte aantal kolenver- bruik in 1932 en het huidige zeer frap pant. Toen waren noodig 300 ton, thans slechts 90 ton kolen. Dit verbruik vindt zijn oorzaak in de verandering van de verwarming, die vroeger geschiedde door radiatoren en buizen, nu heeft dit plaats met warme I 'dit door kanalen, die onder de kleed kamertjes loopen. Dit heeft ook nog het voordeel, dat er geen condenswater verkregen wordt. De ze nieuwe verwarming de nieuwste machines zijn hiervoor aanwezig is voor het houden van wedstrijden zeer aan te bevelen, want de practijk heeft aangetoond, dat een verwarming van warme lucht door kanalen vooral bij avondwedstrijden verreweg het aange naamst is. Indien per jaar 79.000 tot 80.000 zwem mers in het Sportfondsenbad komen, zullen de kosten gedekt kunnen wor den. En op dit aantal kan men ongetwij feld rekenen, indien men weet dat in Zwolle meer zwemgelegenheid bestaat dan in onze stad en in die plaats het aantal hezoekers ver over de 100.000 per jaar bedraagt. De bouw geschiedde door den Amers- foortschen aannemer, den heer van Hoo- gevest, terwijl de architect de heer ol ter Bakker uit Baarn is. Er is naar gestreefd alles zoo keurig mogelijk te maken en verder alle luxe te vermijden. In ieder opzicht is men in dit streven geslaagd en wij kunnen ook met lof over deze inrichting spreken. Het plafond is geheel van glas ver vaardigd en daaraan is nog een speciale dakconstructie verbonden, die mede moet dienst doen om de zwemzaal zoo zuiver mogelijk te houden. Drie gangen loopen vanuit de hall. die door een trap van buiten is te bereiken, naar de zwemzaal. Het bassin heeft een lengte van 25 M. en een breedte van 12 M., het voldoet dus geheel aan de eischen van den K.N.Z.B. Bovendien zijn deze afmetingen zeer geschikt voor polowedstrijden, want het is algemeen bekend, dat de Sportfondsenbaden met dergelijke afmetingen het meest in den smaak vallen bij de zeventallen. De diepte van het bassin kan gemaakt worden, zooals men zelf verkiest, d.w.z. men kan het niveau van het water ver- hoogen en de diepte iets grooter maken door het in werking stellen van de z.g. polokuil. De cabines zijn in de zwemzaal aan gebracht. dit verhoogt vanzelfsprekend het gezellige in deze inrichting. In to taal zijn er 74 cabines, terwijl er nog 76 nersonen zich in de vercenigingscabines kunnen ontkleeden. Ook is een tweetal springplanken aanwezig, een hunner heeft een hoogte van 3 M.. terwijl de an dere op 2 M. hoogte is gemonteerd. De bezoekers-capaciteit per jaar is be rekend op 250.000 baden. De cabines zijn aan twee kanten van de zaal aangebracht. Aan den eenen kant heeft men de douches, aan de an dere zijde de vereenigingscabines. Hel water zal op een gemiddelde tempera tuur van 23Yz f?r- Celcius worden ge bracht. Vondel - tentoonstelling in Fléhite Wordt morgenmiddag geopend en duurt tot en met 30 October a.s. In aansluiting op het bericht in het Dagblad van 1 Oct. j.l. kan thans wor den meegedeeld, dat de inzendingen van buiten de stad zijn binnengekomen, zoodat de Vondel-tentoonstelling, in bet Museum Fléhite. geopend zal zijn van Woensdag 6 October a.s. te 2 uur af. Deze opening zal geen officieel ka. rakter dragen Zij. die door de lezing van Dirk Coster, of uit anderen hoofde, r voor voelen om nader met den groe ten meester en zijn werk kennis te ma ilen. zullen nu dadelijk daartoe in de gelegenheid zijn Er zijn merkwaardige dingen te zien. De tentoonstelling blijft geopend tot en met 30 October a.s Gedurende dien tijd zijn de overige zalen van het Museum gesloten. Het vraagt steun door geldelijke bijdrage of door het schen ken van nieuwe lakens Zondag j.l. heeft de plaatselijke af- deeling van den Ned. Jeugdbond voor Natuurstudie een propaganda- excursie gemaakt, waarvoor groote belangstelling bestond. De excursie ving in Nijkerk aan. Via den Spoordijk, in de omgeving waarvan men tal van planten aantrof, ging men naar de halte Appel, waar een kort pro- pa.candawoord werd gesproken. Vervolgens gingen er drie excursies o.l.v. excursieleiders uit Utrecht, Wape ningen en Amersfoort naar het Haan- schoter Gat, de Kruishaarsche Heide en liet IJ6selmeer. Het werd een dag, waarop de N. J. N welke 9 October a.s. vijf jaar bestaat, met voldoening kan terugzien. ONVOORZICHTIGE WIELRIJDER Gistermorgen tegen half tien is een wielrijder uit Soest, die op het Smalle- pad naar de Brouwersstraat wilde en daarbij links hield en geen teeken van richting veranderen gaf, door een zes- wielige vrachtauto aangereden. Het rij wiel werd beschadigd, persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. DAMES, U weet het toch, wat het beteekent als men een hoed moet koopen of laten vermaken. Wij verkoopen U alleen een hoed die U staat, welke Uw eigen per soonlijkheid weergeeft. Mocht U dat gene niet vinden wat U zoekt, U vindt het bij ons, of wi] bestellen of maken het voor U. Probeert U het eens. U zult evenals andere dames die met onze zaak hebben kennis gemaakt zeer te vreden zijn. Ook onze prijzen werken daartoe mede. WESTSINGEL 21 AMERSFOORT. Men ziet hier den vuilniswagen der gemeente, die gistermiddag door het on klaar raken van de stuurinrichting in de Beek terecht kwam. Hedenmorgen werd de wagen met behulp van enkele takels weer op het droge gebrachtEen en ander trok zeer groote publieke belangstelling (Adce-foto) Om 6 uur vanmorgen werd met het optakelen begonnen Gistermiddag omstreeks half drie is een ongeladen vuilnisauto van de Gemeente-Reinigingsdienst tengevol ge van het defect raken der Stuur inrichting van den berm aan de Weijersstraat in de beek gereden. De bestuurder, die de tuimeling mede- maakte, kwam er met eenige verwondin gen in het gezicht en een nat pak af. De directeur van de gemeente-reiniging, de heer H. Beenhakker, die juist de plaats van het ongeval passeerde, heeft den be stuurder, die zelf reeds uit de cabine ge klommen was, in zijn auto naar huis ge bracht. Schreven wij bisteren, dat de auto op getakeld werd, achteraf bleek, dat men deze werkzaamheden tot vandaag uitge steld had. Hedenmorgen omstreeks 6 uur is men druk aan het werk gegaan en tegen elf uur stond de verongelukte auto op het droge aan Plantsoen-West. De hooge waterstand vormde een be lemmering, zoodat men eerst de sluizen opengezet heeft en het water een halvo meter heeft laten zakken. Nadat één van de gemeentewerklieden remmen en versnelling afgezet had, ving de N.V. H. Nefkens met het optakelen aan. Een moeilijk punt was daarbij om de auto over de schoeiing te trekken Toen echter de achterwielen eenmaal op de helling stonden, vorderden de werk zaamheden snel en kon de wagen tus- schen twee boomen door op het wegdek getrokken worden. De auto, die weggesleept is naar de garage van Nefkens, bleek niet eens zoo ernstig beschadigd te zijn als men wel gezien de smak. die gemaakt was mocht verwachten. Een gedeelte van de caros- serie was verbogen; de cabineruiten wa ren niet gebroken. Geconstateerd kon worden, dat een koppeling van de stuurinrichting gebro ken was, waardoor de bestuurder niet meer de macht over het stuur had. Begrijpelijk is, dat voor dit ongewone werk in de morgenuren groote publieke belangstelling bestond. De werkzaamheden stonden onder leiding van den directeur der gemeente reiniging H. Beenhakker. STERHUIS-FILM De vereenïging tot behartiging der be langen van jonge meisjes, kortweg: „Union" genoemd, heeft een film samen gesteld, waarin het werk, dat do veree- niging doet, aanschouwelijk wordt voor gesteld. Deze film „draait" ten bate van het Sterhuis in de Beckensteinschelaan, waar meisjes, die hier in dc stad in betrekking zijn en geen tehui6 hebben, 'sa\onds en 's Zondags middags en 's avonds kunnen komen, en dat nu juist een jaar bestaat, op Woensdag 13 Oc tober in den foyer van Amicitia 's mid dags om 3 uur en 's avonds kwart over 8. Voor de afd. Amersfoort van het Ned. Astrologisch Genootschap Voor de afd. Amersfoort van het Ned. Astrologisch Genootschap hield ir. C. J. Snijders een lezing. Als inleiding tot de behandeling der astrologie in on>.e levensbeschouwing stelt spreker de vraag, waarom we eigen lijk naar een levensbeschouwing zoe ken en geeft daarop als antwoord, dat deze noodzakelijk is, om in harmonie met 'ons zelf en onze omgeving te zijn. Het menschelijk dpnken gaat drie rich tingen uit: dr mystiek, de natuurweten schap en de filosofie, welke in alle bloei tijdperken der menschelijke beschaving op hetzelfde niveau stonden en gelijke lijk werden beoefend. Sedert den onder gang der Grieksch-Romeinsche bescha ving zijn echter die drie richtingen hoe langer hoe meer van elkander ver vreemd en thans verkeeren wij in het tijdperk, waarin natuurwetenschap, die zich op groote schaal in dien6t der techniek stelt, oppermachtig is. zoodat de beide andere denkrichtingen in het gedrang komen Wanneer wij het even wicht in onze levensbeschouwing willen herstellen zullen wij moeten beginnen met aan alle drie die richtingen de noo- dige aandacht te schenken. Daarna kom°nde tot den eisch. welke wij aan een levensbeschouwing moeten 6tellen, meent spreker, dat deze zoowel subjectief als objectief moet zijn, dat daarin plaats moet zijn voor den geest zoowel als voor de stof en in den geest zoowel voor de intuïtie alê voor de zui vere rede, dat mystiek natuurweten schap en filosofie gelijkgerechtigd moe ten samengaan, dat abstract en con creet denken elkander moeten aanvul len, dat bewijs en overtuiging tegen el kander moeten opwegen Onze levens beschouwing moet dynamisch zijn en uitgaan van de premisse, dat de gehee le kosmos een organische eenheid is, zoodat er een organisch verband be staat tusschen alle deelen. De mensch is één van die deelen, zijn lot wordt be paald door zijn aanleg of kunnen, zijn wezen of willen en de werkelijkheid of zijn uiterlijke omstandigheden, zijn le vensles is. deze met elkander ln harmo nie te brengen. Het verkrijgen van le venservaring is alleen mogelijk, als er wetftiatigheid in de kosmas heerscht en inderdaad is alles wetmatig, ook zelfs het toeval. Tenslotte behandplt spreker de vraag, in hoeverre de astrologie beantwoordt aan de eischen, die wij aan onze le vensbeschouwing moeten stellen In tegenstelling met de verschillende takken van geestelijke en materieele wetenschap, die elk op hun eigen ni veau het verband der verschijnselen zoeken, wat spreker een horizontaal verband noemt, zoekt de astrologie het verband tusschen de overeenkomstig' verschijnselen op verschillende niveaux, door spreker met „vertikaal verhand" betiteld Aan de hand van verschillen de voorbeelden demonstreert spreker, dat de astrologie weliswaar eeen hulp middel is bij onze levensbeschouvying doch het beste hulpmiddel, dat er tot dusver is gevonden, omdat zij het meest universeel is en geen enkel geloof op gezag aanneemt. De heer L. W. van Loon heeft de tentoonstelling gisteravond in „De Valk" geopend Een bezoek ten volle waard In De Valk heeft gisteravond de opening plaats gehad van de ten toonstelling van Indische kindertee- keningen. De heer K. d e V r i e s sprak als voor zitter van de Vereeniging voor Open- luchtscholen in Nederland een wel komstwoord, waarbij hij zich in het bij zonder richtte tot den wethouder van het onderwijs, den heer A. J. Spieker man en den inspecteur van het L.O., den heer L. W. van Loon. Het verheug de hem, dat deze arbeid ook te dezer slede voortgezet was en men gezamen lijk iets tracht te doen voor het bruine, zwakke kind, wiens bescherming in In- die veel moeilijker is dan in Nederland. Spreker memoreerde de groote be langstelling voor dezen arbeid, van Indi sche zijde ondervonden, en was minister Colijn dankbaar voor zijn medewerking. Een woord van lof was hier op zijn plaats aan het adres van het plaatselijk comité van aanbeveling onder de uitne mende leiding van den voorzitter, den heer A. Besteman. Daarnaast was spreker allen, die op eenigerlei wijze medewerkten, dank baar. De heer L, W. van Loon, inspecteur van het L.O. in de inspectie Amersfoort, wenachte den heer De Vries toe, dat het werk, dat dqpr hem met zoo'n groote vi taliteit nagestreefd wordt, hem veel vol doening mocht geven en Amersfoort haar aandeel zou brengen tot steun van de kleine, bruine broeders in Indië. On tegenzeggelijk beeft Indië, aldus spre ker, voortdurend in de groote belang stelling gestaan, echter met een veran derlijke doelstelling. In de 19e eeuw ont stond een sterke behoefte aan leiding van dc exploitatie. Daarna werd er pas sprake van belangstelling, welke boven het materieele, geldelijke belang uit ging en zich in ethischen zin ontwik kelde. Na 1900 begon men in te zien, dat men als beheerders van. Oost-Indië in de allereerste jilaats moest zorgen voor de hoogere belangen van Indië zelf. Spreker schetste de zorg, die er be steed werd om de verhouding tusschen blank en bruin te verbeteren. Speciale belangstelling ontstond voor het zwakke kind. Het is als het ware een actie, wel ke komt van het kind via het kind naar het kind. Het kan niet anders of deze actie moet slagen. Spreker wenschte, dat er groote pu blieke belangstelling zou bestaan voor deze tentoonstelling en het hoofddoel bereikt mocht worden: een volledig sla gen naar de ideeën, welke men zich er van voorgesteld heeft. Hiermede was de officieele opening verklaard. De heer J. T o o t, oud-gedelegeerd lid van den onderwijsraad in Ned.-Indië gaf vervolgens een breedvoerige uiteen zetting van de tentoonstelling. Hij licht te toe, dat zij teekenwerk geeft te zien van de leerlingen van de Europeeschc lagere, Hollandsch-Inlandsche, Hol- landsch-Chineesche, speciale en schakel- scholen, M.U.L.O.- en middelbare scholen in N.O.I. Zij omvat vijf rubrieken: naief teekenen in het le en 2e leerjaar van de Lagere scholen en verder van de hoogste leerjaren natuurteekenen, versierings- tcekeningen, copieën en fantasie-teeke- ningen. Het waren hoofdzakelijk top prestaties, die geëxposeerd werden. Men herkent daarin de diverse bevolkings groepen en het milieu, dat zijn stempel op het kind drukt. Spreker vroeg spe ciale aandacht voor dc Balineesche tee- keningen, vol dynamisch leven en be reid zich in steeds nieuwer vormen uit te spreken. Uit alles blijkt dc verbluf fende teekenvaardigheid der Balineezen, gekenmerkt door een decoratief karak ter. Spreker achtte het een vreugde uiting te kunnen geven door teekenin- gen aan de ingegeven scheppingskracht en hoopte, dat de vrijheid, rijk aan vreugrle, een ieder zou tegenstralen uit deze verzameling van kindenverken. De heer C. H. W. v. d. V e n, oud-hoofd cener school op Sumatra en deel uit makend van het werk comité, bracht tenslotte het doel van den arbeid onder woorden: bestrijding van de (prae-)tu berculose, welke in Indië jaarlijks nog zoovele slachtoffers maakt. Hij hoopte, dat deze tentoonstelling zou bijdragen in de middelen om doeltreffend ten bate van het zwakke kind te kunnen arbei den. Hierna werd een rondgang gemaakt Over de verscheidenheid en fraaie tee- keningen, die geëxposeerd zijn, is reeds eerder uitvoerig geschreven. Wij willen gaarne een ieder opwekken een bezoek aan de tentoonstelling te brengen, zij is het ten volle waard. Men weet het sym pathieke doel: de baten komen, gelijke- AMERSFOORT 15 October. Centrale Werkplaats der N. S. Spoorhoutveiling. 10 uur v.m. BAARN 6, 7 en 8 October. Villa „Heuveloord", Eemnesserweg 58 en 60. Verkooping van schilderijen, sieraden. 10 uur v.m. 7 October. Hotel „De la Promenade." Verkooping winkel-woonhuis Boech- straat 1 en 3. 8 uur n.m. SOESTDUINEN 13 October. Stations Koffiehuis a.d. Soeaterbergschestraat. Verkooping villa .Welgelegen" of „Nova", Soeeterberg- schestraat 133. 2 uur n.m. SOEST 6 October. Hotel „De Gouden Ploeg." Verkooping van huis met 2 groote schu ren, erf en tuin, Eemstraat 10 en 12. LEUSDEN 7 October. „Nieuw Hagenouwen" ad Lapertschestee.g. Verkooping Boerderij inventaris. 10 uur v.m. 21 October. Hofstede „Het Heetveld." Verkooping boerderij-inventaris, have en vee. 9 uur v.m. HOOGLAND 12 October. De Nieuwe Wolfshaar a.d. Watersteeg E 37. Verkooping boerderij- inventaris. 10 uur v.m. 14 October. 't Klooster" a.d. Calveen- scheweg. Verkooping boerderij-inventa ris, have en vee. 10 uur v.m. Alleen voor de Jongens en Meisjes die meedoen aan Natuurlijk, dat wedstrijdformulier is toovallig weer niet te vinden, hè? Ik ken dat en hob or daarom op gcro- kend hoorl Kom maar even langs, ik hob er nog genoeg en ze kosten maar ÉÉN CENT PER STUK. LANGESTRAAT 131. Tolcloon 2301. Door de afd. Amersfoort van den Ned. Jeugdbond voor Natuurstudie Men schrijft ons: Het Brokkenhuis bestaat dezer dagen 5 jaar. Met voldoening mag het bestuur dezer instelling constateeren, dat zijn arbeid gedurende dien tijd niet vergeefs is geweest. Langzamerhand is het doel, verschaffen van kleeding. schoeisel, nachtlegergoederen, enz., tegen geringen prijs, aan gezinnen, die daarvoor in aan merking komen, in grooten kring be kend geworden en gewaardeerd. Regelmatig kan thans het respectabel aantal van ongeveer negentig gezinnen van alle gezindten aan allerlei benoo- digdheden geholpen worden. Onder de werkloozen en onder dege nen, die wel arbeid verrichten, doch te gen schrale betaling, doet zich de schrij nende omstandigheid voor, dat vele aan slijtage onderworpen voorwerpen van rlagelijksch gebruik, ondanks herhaal de herstelling, niet meer mee kunnen. Beddelakens en kussensloopen bij voorbeeld verkeeren in verschillende gezinnen in een hopeloozen staat, bet geen uit een oogpunt van hygiene al leen al, ongewenscht i6. Het Brokkenhuisbestuur nu, zou het op hoogen prijs stellen, bij wijze van jubileumverrassing, aan zijn regelmati ge koopers, tegen zeer lagen prije, een stel nieuwe beddelakens, en zoo moge lijk, ook kussensloopen te kunnen ver schaffen. De aankoop van een paar honderd lakens, enz., zooals het bestuur thans van plan is, vereischt natuurlijk een zeer groote uitgave. Het meent op de Amersfoortsche bur gerij een beroep te mogen doen tot eeni- gen steun, hetzij door een geldelijke bij drage, hetzij door het schenken van een of meer nieuwe lakens. De secreta resse. mevrouw Schreuder, Zuidsingel 16, tel 99, giro 23552. zal een en ander gaarne in ontvangst nemen. Helpt ons, het jubileum op deze wijze te vieren! Dan doet gij een goed werk! Aanmerkelijke verlaging MET ingang van de Octobor-kwitan- tie heeft de Provinciale Utrecht- sche Electriciteits Maatschappij in allo plaatsen dezer provincie, uitgezonderd Amersfoort en Zeist, aanmerkelijk verlaagd. Het lichttarief zal van 22 cent op 21 cent komen, terwijl ook het kleinkracht tarief met 1 cent zal worden verlaagd. Wat het vastrechttarief betreft, deelt de P.U.E.M. mede. dat de bestaando vastrechtbedragen en nieuwe op ver- trekkentarief vast te stellen vastrecht- bedragen met lYt pet. worden verlaagd. Naar aanleiding van deze mededee- ling hebben wij ons tot de P.U.E.M. ge wend, welke ons mededeelde, dat Amersfoort en Zeist de laag6te tarieven (Tie van 19 cent in de geheele pro vincie hadden Bovendien zal een ver laging eerst door den raad dezer ge meente goedgekeurd mooten worden, zulks in verband met het overname contract, waarin werd bepaald, dat dc gemeenteraad tariefsverlagingen en ver hoogingen moest goedkeuren. Het komt ons evenwel onwaarschijn lijk voor, dat ook Amersfoort binnen korten tijd verlaging van de licht- en kleinkrachttarieven tegemoet kan zien. Wel zal de P.U.E.M. de vastrechttarie ven voor onze stad dienen te verlagen, want in dat opzicht staan wij achter bij de andere plaatsen in onze provincie. Demonstratiemiddag door de N.V. Melkerij Hofstede Oud- Bussem te Naarden Uitgaande van de plaatselijke af- deeling van de Ned. Vereeniginir van Huisvrouwen had gisteren ir. den foyer van Amicitia een demon stratiemiddag plaats door de N.V. Melkerij Hofstede Oud-Bussem te Naarden. De presidente, mevrouw M. Schuite makerKuipere, sprak een welkomst woord tot de aanwezigen en deed ver volgens eenige mededeelingen, de ver eeniging betreffende Zij wees er op, dat momenteel het aantal deelneemsters aan de gymnas tiekclub nog te weinig is en wekte ver der op. deel te nemen aan den sterrit. welke ter viering van het 25-jarig be staan der Ned. Vereeniging van Huis vrouwen gehouden wordt. Wat betreft den cursus van de E.H.B. O., deze ging in ieder geval door en werd gevormd door tien k twaalf lessen in Monopole aanvangende 22 October a.s. Tenslotte deed de presidente nog mededeeling omtrent de luiermand, welke op den handwerkmiddag 1 No vember as. te zien zal zijn. Hierna ving de demonstratie aan waarbij eerst een causerie gehouden werd waarna lichtbeelden volgden en er gelegenheid wa6 te proeven. Na dit „smakelijk" intermezzo werd gepauseerd. terwijl na de pauze het on derwerp in dezelfde volgorde verder be handeld werd Er bestond van de zijde der darnes voor dezen middag veel belangstelling. lijk verdeeld, ten góede aan het zwakke schoolkind in Indië en Nederland. De tentoonstelling, welke in verschil lende groote plaatsen van ons land ge houden wordt, duurt tot en met 12 Oc tober. U. S., wonende te dezer slede, die zijn bedrijf in LeeuwardPn uitoefent, heeft voor de rechtbank le Zutphen lerecht gestaan wegens schending van de Au teurswet door 't doen overdrukken van den telefoongids der gemeente Brummcn. De rechtbank heeft hem echter vrijge sproken op grond dat de auteurswet hier niet van toepassing zou zijn wijl het hier niet betreft een werk van let terkunde, wetenschap of kunst. In hooger beroep heeft het gerechts hof te Arnhem dit vonnis vernietigd en op grond van art. 10 der auteurswet S. veroordeeld tot f 10 boete Het Hof overwoog daarbij, dat artikel 10 spreekt van boeken, brochures, tijdschriften en alle andere geschriften". Tegen dit veroordeelende arrest is S. in cassatie eekomen. bij den Hoogen Raad te den Haag. Mr. F r i m a alhier heeft op 20 September j.l. (namens requirant een cassatiemiddel, verdedigd Wij maakten van een en ander reeds melding. De advocaat-generaal Mr. Berger, be den conclusie nemend, betoogde, dat ge schriften als de hier bedoelde in wezen niet gericht zijn op bevrediging van letterkundige wetenschappelijke of ar tistieke behoeften en dat z i. het Hof art. 10 sub 1 der Auteurswet 1912 ten deze op juiste wijze heeft toegepast, weshalve spreker concludeerde tot ver werping van het. beroep. Arrest 1 November a.s. Jubileumvoorstelling op 12 October in de Markt hal Bij dc a.8 jubileumvoorstelling der Wiener Sangerknaben op Dinsdag 12 October in de Gemeentelijke Markthal zal worden uitgevoerd de opera in één bedrijf van C. M von Weber „Abu Has san". Het liederenprngramma, dat vóór de pauze zal worden gezongen en een to- ia'le vernieuwing heeft ondergaan, om vat o.a een aantal geestelijke gezangen, liederen van Schubert en een reeks van volksliederen. PAND VARKENSMAHKT 1 WORDT GESLOOPT In ons blad van Zaterdag j.l. stond vermeld, dat het winkelpand van de we duwe C. J. van Dijk op den hoek UtrechtschestraatVarkensmarkt ge sloopt wordt. Men leze daarvoor: het winkelpand van de weduwe C. J. van Beèk. DIESEL-TREINEN In ons bericht over de Dieseltreinen, dat wij gisteren nubliceerden en in het Hdbld. aangetroffen hadden, is abusie velijk de bronvermelding weggevallen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 5