Dragers van Supinator-zolen ALLÉÉN bij Joh. Bottinga NAJAARSMODE VRAAGT DE AANDACHT Paedagogische Psychologie J.D.HENDRIKS TEN GRAVE GEDRAGEN KORTER IS 'T PAROOL SCHILDERIJEN! I ONTVANGDAGEN Groepspsychologie onbeteekenend PAUSHUIZE M' De opening van liet Sportfondsenbad Gratis bijstelling en controle op de May-Voetspiegel door gediplomeerd Voetspecialist Onze voorraad BALLY en andere bekende merken is grooter dan ooit te voren TIJDELIJK Utrechtschestraat 14 DEMONSTRATIE BIJ DE FIRMA OOSTERVEEN Bakkerspatroons en gezellen bijeen RADIO PRACHT'S OPSTELWEDSTRIJD PRACHT RADIO TOT EN MET 16 OCTOBER G0EDK00PE AANBIEDING G. G. Veenendaal Verkoop D. K. W. Garage F. FREEDE en KAMER VAN KOOPHANDEL 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 8 OCTOBER 1937 STADSNIEUWi Lezing van dr. M. J. Langeveld in Monopole voor de Ver. voor Paedagogiek In „Monopole" vergaderde de Ver- eeniging voor Paedagogiek. onder voorzitterschap van den heer L. W. van Loon, inspecteur van het Lager Onderwijs. Na afdoening van enke le huishoudelijke aangelegenheden, sprak de heer Dr. M. J. Langeveld uit Baarn over: De Paedagogische psychologie, haar taak en stand van ontwikkeling. Spreker begon met de taak te behan delen, waarbij hij voorzichtigheid aan raadt in verband met het uitgebreide dilettantisme. Als de kennis der psycho logie ontoereikend is. ontstaat een ver lammende werking. Spr. ziet niet al leen in de psychologie heii voor de op voeding. Volgens hem kan do paed. psychologie ons zelfkennis leeren, wat allereerst bij de opvoeding noodig is. Hoe het ermee is gesteld, blijkt het best als we in een conflict komen. Psycholo gie is als studievak catastrophaal, waar bij men met allerlei ongewenschte din gen in aanraking komt. Als beschouwe lijke wetenschap is er geen bezwaar te gen, maar dat blijkt onproductief. We moeten in bepaalde gevallen komen tot herziening van onszelf. De eerste taak is die van verheldering omtrent onszelf. Wie omtrent zichzelf in kennis toeneemt, leert ook anderen kennen. De psychische rekenkunde van Herbart maakte ons niets wijzer. Bij de psychotechniek streeft men met diagnos tische methoden naar resultaten van een bepaald onderzoek. Spr. weidt dan uit over de theorie over de toevalsfigu- ren van Rorschoch. waarbij de persoon in kwestie niet weet, hoe hij onderzocht wordt, terwijl de intuïtie ook nog een rol speelt. We praten niet langer over één psychische functie, maar we ko men dichter bil den totalen mensch. waarbij getheoretiseer geen waarde heeft. De taak der paedagogische psy chologie is bij uitstek practisch en staat voortdurend in de feiten. Komende tot den stand der psycholo gie, ging spreker na wat er in de laat ste 50 jaren op dat gebied is veran derd. Toen was de paedagogische psy chologie zeer druk ten opzichte van het geheugen, hetgeen spreker uitvoerig toe licht. Belangrijk is bij deze materie de pu- berteitsleeftijd, in welken tijd meerdere factoren anders werken dan in de an dere leerjaren. De ganz- und teilmetho de, het overluid en het zacht van buiten leeren, het onderscheid der verschillen de leerstoffen, al deze aangelegenheden werden breedvorig besproken. Ook oude begrippen bij de psychologie kregen 'n beurt, zooals b.v. het laten voorzeggen door kinderen, als de docent niet dui delijk genoeg is. Meerdere oude conclu sies zijn door de moderne wetenschap nader uitgewrkt en duidelijker gewor den of... onjuist gebleken De persoon heeft zijn belangrijke be- teekenis teruggekregen door de moderne paedagogische psychologie Karaktero logie speelt daarbij een belangrijke rol en de enquetemethode was daarbij van grooten invloed. Het groote gevaar hier bij was, dat meerdere kanten bij die enquetes werden vergeten. Als voor beeld hiervan noemt spreker Dr. Hey- mans, wiens enquete een typologie van het temperament genoemd kan worden. De geheele psychologie vinden we vol met pogingen orn los te komen van het praten over onderdeelen, en te streven naar de omvattende eenheid, do totali teit. De psychologie van de groep omvat de collectieve eenheid, maar voor de paedagogische psychologie moet er een psychologie aan ten grondslag liggen. Het is moeilijk om gegevens te verzame Ion over groepen uit psychologisch oog- punt. Positieve feiten kriigt men zoo weinig. Er bestaat wel een heele littera tuurlijst over, maar dat alles brengt ons niet verdey. Spreker noemt dan voor beelden, waaruit blijkt, dat de opvoe- dingsgroep stellig voor analyse vatbaar is. Wanneer we als zoodanig tot den mensch komen, dan blijkt dat we bij een bepaalde leeftijdsgroep tot een in zicht komen. We komen dan tot de vraag: waar ligt de beginnjpheid voor een bepaalde leer periode? Het Nutsseminarium te Am sterdam verricht op dat terrein zeer veel en nuttig werk. Het opvoedingswe zen als organisatie kan zich niet op ieder afzonderlijk instellen, en daarom moeten we grooter geledingen gaan zien. We moeten in bepaalde critische perioden zuiverder onderzoeken, spe- riaal op ongeveer 13—15 jarigen leeftijd. Nu de paedagogisrhe psychologie los gaat komen van de arrogantie van de wetenschap, wordt het een instantie of werkelijk een vak. dat den goeden pae- dagoog iets kan brengen. Nadat de heer Langeveld nog eenige vragen had beantwoord, dankte de heer van Loon hem voor zijn zeer interessant referaat L,Tiiïïiniiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiriiiniiiiiiiüiiiin(iiiiiiiininiiiiiiiiuiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiii_ van RosenthalPauw van Wieldrecht hoopt, aanvangen de 14 October a.s. wekelijks Donderdags des namiddags I van 31,! uur af te ontvangen. Üiiiiinn. nitiiiiiiiriniiniiitiiimiiiiiniiiiinnnniiinninfiiniTnTitniiriiriiiiiinill'liliirilli! nul Door Mr. J. C. Graaf van Randwijck Zaterdagmiddag om half drie heeft de officieele opening plaats van het Sportfondsenbad aan den Bisschopsweg door den burgemees ter, mr. J. C. Graaf van Randwijck. De he^r J. A. C. Spoel, voorzitter dei- Stichting „Sport fondsenbad-Amersfoort" zal een welkomstwoord spreken. Na de offirieele openingsverklaring wor den nog enkele woorden over het sport- fondsenwerk in Nederland door mr. J. A. C. Bierenbroodspot gesnroken. Hierna zullen de openingswedstrijden een aanvang nemen Wij noemen o.a.: 50 Meter onderwater zwemmen; Pa- renzwemmen door Amersfoortsche kin deren; 5 X 50 Meter Estafette vrije slag door leden van den K.N.Z.B.; „Hoe zich te gedragen wanneer uw auto te water rijdt", demonstratie van de Amersfoort sche Reddingsbrigade; Watcrpolowed- strijd tusschen A. Z. en P. C. tegen Brandenburg, Demonstratie schoon- springen door de heeren K. Schatens, kampioen van Nederland en B. Denne- boom. EXAMEN Te 's-Gravenhage slaagde voor het diploma Wiskunde L. O. onze oud-stad genoot de heer N. Bottelier. Zeer talrijk was het aantal vrienden, dat hem de laat ste eer bewees IN grooten eenvoud is gistermid dag het stoffelijk overschot van den heer J. D. Hendriks, oud-voor zitter van het Amersfoort's Kunste naars Gilde, op de begraafplaats „Rusthof" te Oud-Leusden ten grave gedragen. Zeer talrijk was het aan tal vrienden, dat hem de laatste eer bewees. Wij merkten o.a. op mevrouw Gravin van Randwijckde Jonge, talrijke be stuursleden van het A.K.G., de heeren W. Meyer, directeur der Amersfoortsche Muziekschool, Ab. Voorn, kunstschilder, Wittenberg, van Meyl en tal van andere kunstbroeders en zusters. In de aula werd alleen door den heer Louis Cardinaals namens het bestuur en de collega's van het A.K.G. het geesteskind van de overledene, zooals de heer Cardinaals het noemde het woord gevoerd. Nu sla ik hier om voor goed afscheid van je te nemen, zoo zeide spreker. Niets is moeilijker dan dat. En niets is moeilijker dan met woorden te zeggen hoezeer de gedachte, je niet meer in ons midden te zien. ons allen leed doet. Tot vóór drie weken wisten wij ons verze kerd van je steun en je stimuleerenden ijver, wanneer het 't Gildewerk zelf, of, wanneer het de belangen van één onzer aanging. Jij was niet alleen een be kwaam en vlot kunstenaar, maar in eerste instantie een ruim ziend en groot mensch. Een groot zelfvertrouwen, ge paard aan een helderen kijk op de din gen, waren oorzaak, dat ge veel tot stand wist te brengen, waarin anderen bij voorbaat, al een zwaar hoofd had den. Gij waart niet alleen de oprichter en langen tijd, voorzitter van ons Gilde, maar gij waart er de ziel van en het is voor een groot deel aan jou te danken, zoo vervolgde de heer Cardinaals, dat Amersfoort een belangrijk kunstcen trum is geworden, waar Nederland trotsch op kan zijn. Je eigen werk. je kunst van groote allure, was van dezen tijd, met toch wat romantiek, vol fan tasie, maar met het diepere der natuur als ondergrond. Wij hielden van je werk en al waart gij er zelf niet altijd tevre den over, het was voor ons altijd op nieuw een verrassing. Thans, nu wij geen nieuwe werken van jouw hand naast de onze zullen zien hangen, ge loof ik wel het verlangen van velen onzer te vertolken, als ik den wensch uitspreek, dat iets van je werk in open bare collectie voor ons en voor allen, die van kunst houden, zal voortleven. Zoowel voor je nabestaanden en ons Gilde is je heengaan een groot verlies, maar voor allen, die je gekend en begre pen hebben, zoo besloot.spr., is vergeten onmogelijk. Hierna werd het stoffelijk overschot, dat onder een schat van bloemen bedol ven was. naar de laatste rustplaats ge bracht, waarna de bijzetting plaats vond. Door den heer Herman werd nog aan de groeve gesproken. Hij herinnerde aan een gesprek, dat hij eenige weken geleden met den overledene had gehad. Het grootste verlangen van hem was na zijn dood een rustig plekje als laatste rustplaats te hehhen met een kleine bloemversiering. Mevrouw HendriksDelrenne dankte voor de belangstelling. „Och, waren alle menschen wijs. (Dat is heelemaal niet noodig, als *e achter het stuur maar 'n klein beetje beter wilden opletten, don konden we al héél tevreden zijn I) L Met coffeïnevrije koffie Hag Bij de firma M. R. N. Oosterveen. Lan gestraat 42, wordt vandaag en morgen een demonstratie gegeven van Ganka. Ka-Aba en Koffie Hag. die onder vakkun dige leiding wordt gehouden. De groote voordeelen van de coffeïnevrije koffie worden op duidelijke wijze aangetoond. Deze koffie is gegarandeerd coffeinevni overeenkomstig de voorschriften der wa renwet. Dit is een voordeel van bizondere be- teekenis voor den liefhebber Aan een goede kop koffie, speciaal wanneer last wordt ondervonden van coffeïnebevat- tende dranken. Voor vele hart- en ze nuwpatiënten. personen met lever- en nieraandoeningen, voorts voor personen, die last hebben van slaapstoornessen, is de coffeïnevrije Koffie Hag dat, wat de Nederlandsclie geneesheer dr. G. A. Oot- mar, reeds jaren geleden een zegen voor de menschheid heeft gcnopmil an hoe veel waarde de coffeïnevrije koffie^ Hag in zulke gevallen is, betuigen -10 S52 at testen van geneesheeren en geleerden uit alle landen der aarde. Koffie Hag is niet alleen het resultaat van een op wetenschappelijke basis be rustenden arbeid in de cultures der over- zeesche hooglandplantages, maar ook een topjirestatie van wetenschap en tech niek, die niet genist hehhen, voordat er een coffeïnevrije koffie was, die in alle opzichten voldoet Koffie Hag betcekent genot en gezond heid. Ze is immers voortreffelijk en cof- feïnevrij. Een goed bezochte show bij Vroom en Dreesmann rpEN aantal charmante man- E/ nequins droeg ons heden middag de nieuwe Najaars mode voor uit de buitenge woon rijke keuze, welke sa mengesteld is uit de eigen col lecties van Vroom en Drees mann. Het was een collectie, die door haar groote veelzijdigheid en smaakvolle sor- teering tot bewondering zal dwingen. Ook hier viel, w at de nieuwe najaarsmode be treft op. dat de rokken weer korier wor den. Niet alleen de rokken, ook de man tels volgen dien evidenten „Auftakt". Zelfs de regenmantels wat ons niet praktisch lijkt 0\erigens viel op dat de regenjassen wat minder sober zijn. Er Komt eenig dessin op, en meer chic in den vorm. Het wordt wat meer een wan del jas. De sportieve herfst- en win ter modellen, die bij alle elegante gekleed heid toch een zekeren eemoud in acht namen, zijn, al of niet van een col, dan wel met groote revers voorzien, van zelf sprekend hoog gesloten, en een helge kleurde wollen sjaal komt er boven uit liefst in contrasteerende kleur en vaak correspondeerend met de tint van den hoed. Bruin in allerlei schakeering, evenals grijs en blauw zijn in de mantels wel de favoriete tinten, naast natuurlijk zwrart dat vooral voor oudere en zwaar dere dames de aangewezen dracht blijft Terwijl in de gekleurde mantels blok en ruit veelvuldig optreden, ziet men in het zwart eeu gedistingeerde garnee ring. Curieus, dat in de mantels en mantelpakjes voor de forsch gebouwde Eenige bekoorlijke toiletjes, die tijdens de modeshow bij Vroom en Dreesmann hedenmiddag gedemonstreerd werden figuren juist, het, mannelijk accent in den snit overigens niet te opzettelijk om den hoek kijkt. In de wandeltoiletjes zijn bruin en groen nog al sterk aan bod maar daar naast ook blauw, bleu en donker oker, terwijl de versieringen met vaak een voudige middelen (een rood koordje of blauw etc.) een smaakvol effect teweeg brengen. De meeste verrassingen zijn natuur- luk in de avondtoiletten te zien, die overigens nergens in excessen vervallen, en in... de boeden. Groote en kleine mo dellen, alle hebben ze dil jaar wel iets overmoedigs Soms doen ze denken aan Chineesche hoofddeksels, dan weer aan Bretonsche en Beijersche, soms ook aan de Turksclie fez! Het baretrnodel doet zich natuurlijk ook veelvuldig voor. Eer. enkelen keer \ertoonen ze een zeer spi e kende kleur (groen!) maar meestentijds zijn ze zwart (vaak met een kwiek kleur- tje omrand), en welhaast steeds speelt dc ingewikkelde voile een pikante rol. Na dit korte resumé wil men wel aan nemen, dat de bezoeksters bevredigen' huiswaarts keerden, alleszins geneigd tot forsche aanvallen op de beurs, waar van de touwtjes, naar men zegt, in ban de des barschen gemaals berusten... Officieel vakonderwijs in ver band met de vestigings- eischen bepleit In een van de zalen van „De Valk" had gisteravond een bijeen komst plaats van de besturen van patroons- en gezellenorganisaties van de bakkerij. Het doel van deze vergadering, welke geleid werd door den lieer A. V o n k, was om te komen tot offi cieel vakonderwijs in verband met de vestigingseischen. De lieer Vonk heette, als voorzitter van de plaatselijke afdeeling van de Vereeniging van zonen van bakkerspa troons in Nederland, de aanwezigen welkom, en sprak zijn vreugde uit over de groote belangstelling uit Amersfoort en omliggende plaatsen. Na een schrij ven van dr. Joh. Scheurer voorgelezen te hebben, waarin deze de volle mede werking van het bestuur van de Am bachtsschool met betrekking tot invoe ring van het vakonderwijs toezegde, weid het woord gegeven aan den heer Zeg voor een uiteenzetting van de wijze, waarop het vakonderwijs gegeven moet worden. De vestigingseischen brachten met zich, dat een commissie van den Ned. Bakkersbond in het leven geroepen werd, welke 'n uniform programma van het vakonderwijs samenstelde. Unifor miteit was noodzakelijk, de bakkers moesten het daarover, naar de regeering oordeelde, onderling geheel eens zijn. Het programma, dat aldus samengesteld werd, houdt drie voorwaarden in nl.: minimale vakbekwaamheid, minimale handelskennis en credietwaardigheid. Spreker lichtte het karakter van de in verband met deze voorwaarden' te hou den 2-jarige cursussen toe en wees er op, dat het eindresultaat van dergelijke cursussen moest zijn, dat de jongelui onderlegd zijn. Naast de praktische mag tie theoretische kennis geenszins ver waarloosd worden. Aansluitend op zoo'n cursus, zou nog een volgcursus ingesteld kunnen worden voor meer gevorderden Hoofdzaak is en blijft, dat men in Ne derland de regeering zoo spoedig moge lijk een leerplan voorlegt, dat de goed keuring wegdraagt en voor subsidie in aanmerking komt. Dit was de reden, waarom spreker het programma van bo« vengenoemde commissie besproken had. De heer Vonk bracht hierna bijzon derheden naar voren over den cursus van meer gevorderden en gaf vervol gens gelegenheid tot het stellen van vragen. Hieraan ontleenen wij, dat er naar gestreefd moet worden, dat alle vier de organisaties hier ter stede samenwer ken en niet onderling een scheeve ver- houding gaan scheppen, door ieder op zichzelf in een bepaalde richting te gaan werken teneinde voor zichzelf op het gebied van vakonderwijs iets te bereiken. De regeering kent geen kleur en eischt uniforme samenwerking van de bakkers. Het lag dan ook in de bedoeling, al dus de voorzitter, dat de organisaties binnenkort naar aanleiding van deze bijeenkomst ieder een persoon zouden aanwijzen, tot vorming van een corn missie, welke de noodice stappen bij ambachtsschool en regeerine kan doen Gewaarschuwd werd ook door één der aanwezigen, dat men de jonerelui terde ge zal opleiden in de grondbeginselen en dat men niet, zooals bij vroegere cur sussen aa el het geval Avas, jongelieden een diploma ziet kriieen, zonder be hoorlijke bekAvaamheid. Een andere soreker meende, dat men aa'ellirbt met deze bijeenkomst te vlug van stapel geloopen Avas en beter eer der contact met de bakkerij-stichting had kunnen zoeken. De voorzitter repliceerde, dat de bak kerij actief moet ziin en cursussen moet slichten, Avaarhij men oeling zal hou den me! de stichting en bet leerprogram ma gevolgd Avordt. Door den inleider aa-erd er verder nog aan herinnerd, 'dat er minstens 1? cur sisten moeten zijn en de rëgeering con trole uitoefent, ook nr> finantiëel gebied Tenslotte ging de vergadering na een geanimeerde be^iueking uiteen. GARNIZOEN De kapitein-intendant der IVe Divi sie P. J. H de Roos. die met ingang van 1 November a.s is benoemd tot majoor intendant bij den "Staf der 11 To Divisie. \Aordt met ingang van dien datum over geplaatst naar Breda. De eerst ^luitenant van de Militaire Administratie A L Willems van 2 R V Averkzaam ten bureele van den Directeur der Centrale Magazijnen van Militaire Kleeding en Uitrusting te Am- ten-jam is met ingang van 1 Novem ber a.s bevorderd loj kapitein-inten dant bij den Staf der IVe Divisie te dezer stede. Vandaag, jongons, do prijzen bezich tigen in onze étalogo, de schitterende prijzen! Geen 4 of 5 of 7 plus voor je werk, maar kans opals je tenmin- sto je beste beentje voorzet! Wat ben ik blij, dat lk niet in de jury zit, want 'n brieven!!!! Denken jullie er aan, Maandag, 11 October n.m. 8 uur sluiten. LANGESTRAAT 131. Toleloon 2301. DUURT ONZE ENORME Kunsthandel en Lijstenmakerij LANGESTRAAT 33. TEL. 232 vraagt vrljblljvond demonstratie bl|: District-Vert. Oostolijk Utrecht. LEUSDERWEG 23—25. Tel. 1819. AMERSFOORT 15 October. Centrale Werkplaats der N. S. Spoorhoutveiling. 10 uur v.m. SOESTDUINEN 13 October. Stations Koffiehuis ad. Soesterbergschestraat. Verkooping villa „Welgelegen" of „Nova", Soesterberg- schestraat 133. 2 uur n.m. LEUSDEN 21 October. Hofstede ,.Het Hcetveld." Verkooping boerderij-inventaris, have en vee. 9 uur v.m. HOOGLAND 12 October. De NieuAve Wolfshaar a d. Watersteeg E 37. Verkooping boerderij inventaris. 10 uur v.m. 14 October. 't Klooster" a.d Calveen- scheAveg. Verkooping boerderij-inventa ris, have en vee. 10 uur v.m. Periodieke aftreding van enkele leden Wij vernemen, dat het lid der Kamer Aan Koophandel en Fabrieken voor de Geldersche Vallei te Amersfoort, afdee ling van het Kleinbedrijf, de heer N. van Os te Doorn, als lid der Kamer heeft bedankt Dientengevolge zal in deze vacature moeten Avordcn voorzien, hetgeen, naai Avij Vernemen, gelijktijdig plaats zal hebben als de voorziening in de periodieke aftreding. Derhalve zal op 20 November e k. candidaatstelling plaats hebben a oor 5 plaatsen in het Grootbedrijf Avegens periodieke aftreding van de leden Ir. .1. Pb Korthals Alles i'Amersfoort), J C. Knottenbelt (Barne- veld E. H. v. Leemven en J. v. Schop pen Hzn. (Veenendaal) en M. Pel ij- kerk). en voor fi plaatsen in de nfd. Kleinbedrijf, nml. Avegens bedanken a: a den beer X. v. Os (Doorn) en 5 we - periodieke aftreding van de leden a rl. Denre (Rcnnckom), R v. D Nijkerk), P. Kramer (Amersfoort, dp Ruiter (Veenendaal) en .Toh. A Waveren (Driebergen). De Gemeente Amersfoort zal eerst daags de leden van het Hoofdstembu reau voor deze verkiezing benoemen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 5