'sW erelds draaiboek Merk-artikelen beneden vastgestelde prijzen De weermacht in Ned.-Indië Mussert buiten vervolging gesteld Merkwaardig drama te Rotterdam Valsche stadion en bioscoop- kaarten Controlenummers weggekrast Officier in hooger beroep Onder cementbalen bedolven DE STEARMAN HAMMOND 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 9 OCTOBER 1937 Rotterdamsche firma heeft zich in hoogcr beroep te verantwoorden 's-GRAVENHAGE, 8 October. Een te Rotterdam gevestigde winkclondcr- neming de N.V. Handel in toiletarti kelen en parfumerieën voorheen H verkocht Akker-cachets tegen 45 ct., terwijl de door de fabrikante, de N.V. Handel Maatschappij L. I. Akker, vast gestelde verkoopsprijs 52 ct. bedraagt. Dit feit was de aanleiding tot een procedure, van de zijde der Handel maatschappij L. I. Akker, inmiddels aangesloten bij een bloc van fabrikan ten, tegen de firma H. ingesteld. Deze firma verkocht de cachets n.l. tegen den ongeoorloofden prijs na het con- trólenummer op de verpakkingskarton- (netjes te hebben weggekrast, zoodat !het voor den fabrikant en de mede werkende prijsbeschcrmers onmogelijk Was geworden om te controleeren wel ke grossier de „Akkertjes" aan de be treffende winkelonderneming had gele verd. De Rotterdamsche rechtbank, bij wel ke de procedure aanhangig was ge maakt, veroordeelde bij vonnis van 6 Maart 1936 de winkelonderneming tot 250,— schadevergoeding met verbod om met den verkoop van deze „Akker tjes" in beschadigde verpakking door te gaan. De winkelonderneming ging tegen dit vonnis in beroep bij het Haagsche ge rechtshof, voor welk college heden in deze zaak de pleidooien werden gehou den Voor H. pleitte mr. G. C. A. Oskam Uit Rotterdam, die de aandacht vestig de op den permanenten strijd tusschen fabrikanten en winkeliers inzake de verkoopsprijzen van merkartikelen, cnl opmerkte, dat de fabrikanten de prij zen in hun eigen belang op zeker ni veau vaststellen en dat dit niet over eenstemt met het publieke belang, het welk gediend is door zoo laag moge lijke prijzen bij behoorlijke kwaliteit. Naar de meening van pleiter behoort de winkelier vrij te zijn, om de artike len te verkoopen tegen een door hem zelf te bepalen prijs. Voor de Handelmaatschappij L. Akker trad als pleiter op mr. A. C W. Boerman uit Rotterdam. Deze noemde H. een prijsknoeier „nourri dans le 6erail". Volgens pleiter zou destijds de tegenpartij hebben er kend, dat zij gebruik maakte van con tractbreuk van de zijde van de gros sier, die jegens den fabrikant aan de vastgestelde prijzen gebonden was. Het hierbedoelde winkelbedrijf dat op drukke verkeerspunten te Rotterdam drie magazijnen heeft maakt er vol &ens pleiter werk van om door verkoop van bepaalde merkartikelen tegen on geoorloofd lagen prijs als lokmiddelen zich een aureool van goedkoopte t< verschaffen, maar het verkoopt daaren tegen andere artikelen, welke „neu traal" zijn, tegen hoogeren prijs dan de normale winkelier. Door dergelijke prijsknoeierijen wordt de bonafide handel gedupeerd en de fabricage van goede merkartikelen be lemmerd, betoogde mr. Beerman, naar wiens oordeel met de merkartikelen in vele gevallen het algemeen belang, soms ook de cultuur, wordt gediend. Pleiter eindigde met een beroep op het Hof te doen om het vonnis inge volge art. 1401 B.W. (onrechtmatige daad) van de rechtbank te bevesti gen daar andere den fabrikant het oenige middel om prijsknoeierij te be strijden, zou ontvallen. In zijn repliek merkte mr. Oskam op dat het verkoopen van lokartikelen niet ongeoorloofd is. Aan contractbreuk heeft sprekers partij zich niet schuldig gemaakt, daar zij geen enkel contract met den fabrikant of den grossier had aangegaan. Na dupliek van mr. Beerman werd het arrest bepaald op Vrijdag 19 No- ember. Een petitie en een vrijwillige bijdrage Ruim f 80.000 bijeen gebracht 's-GRAVENHAGE, 8 October. In aan sluiting op vroegere berichten, welke •hebben gemeld, dat het „Algemeen [Weermacht Comité" te Batavia aan den gouverneur-generaal een vrijwillige bij drage van ruim 80.000 heeft geschon ken ten behoeve der defensie van No- derlandsch-Indië, is ons inzage gegeven der correspondentie, door het „Algemeen Weermacht Comité" met verschillende autoriteiten gevoerd." Deze correspon dentie geeft een toelichting op de mo tieven en overwegingen der schenkers. Aan een brief van 24 Juli 1937 aan 'den voorzitter der Tweede Kamer der Staten-Generaal wordt ontleend: Ten einde vorm te geven aan de bij een groot deel der Indische burgerij be staande overtuiging zich uitende in woord en geschrift, dat het weer machtapparaat in Nederlandsch-Indié bij lange na niet berekend is voor de taak, welke op zijn schouders rust, heeft zich in de maand September 1936 te Batavia onder den naam van „Alge meen Weermacht Comité" een commis sie gevormd. Als uitingsvorm werd door het comi té gekozen die eener petitie, waarvan een model dit schrijven vergezelt. De onderteekenaren brengen daarin onder meer ter kennis van de Staten-Gene raal en van den Volksraad: dat de sterkte van de weermacht in Ned.-Indië niet zoodanig is, dat de be- vo'king zich in dezen tijd van oorlogs gevaar veilig kan gevoelen, dat de motie van den Volksraad van den 27ph Augustus 1936 dan ook uit drukking geeft aan de groote bezorgd heid, die de burgerij dienomtrent ver- .vult; dat weliswaar Ncrlerlandsch-Indië, in de laatste jaren zeer verarmd is en dat velen er grooto ellende hebben doorge staan, maar dat zij bereid zijn alle las ten te dragen, welke een spoedige ver sterking van de weermacht hun zou opleggen; dat zij als symbool van deze bereid heid en ter accentueering van den ernst van hunne overtuiging vrijwillig een som gelds hebben bijeengebracht ter aa-nwending voor defensie-doeleinden, welk bedrag zij ter beschikking van de regeering stellen; dat zij een beroep doen op de Staten- Generaal en den Volksraad om bij de regeering er op aan te dringen dat tot een spoedigo en aanmerkelijke verster king van de weermacht van Ned.-Indië wordt overgegaan. Aan deze petitie werd door 84.052 in gezetenen uit alle dcelen van den archi pel adhaesie betuigd, welke adhaesic betuigingen wij ons veroorloven Uwe Excellentie afzonderlijk toe te zenden. Het door de onderteekenaren van de petitie bijeengebrachte geldsbedrag na aftrek der gemaakte kosten de som van 80.944,51 uitmakende is door het comité aan de Ned -Indische regee ring aangeboden bij zijn aan dezen brief gehecht schrijven aan Zijne Exc. don Gouverneuur-Generaal. Alhoewel de rrootc bezorgdheid, welke in September 1936 heerechte. eenigermate is geweken door de weten schap, dat voor het jaar 1937 door de regeering groofpre bedragen ten behoeve van de weermacht zijn beschikbaar ge steld dan de laatste jaren het geval wan en dat ook de begrootingen voor 193S blijk geven van de bedoeling om op dezen weg voort te gaan, zoo is het Al gemeen Weermacht Comité niettemin overtuigd, dat het den wensch vertolkt van de onderteekenaren der petitie, door ook thans nog de Staten-Generaal te verzoeken krachtig op verdere uitbrei ding en versterking van het weer macht-apparaat bij de regeering aan tp dringen, temeer waar de geldmiddelen sinds eenigen tijd ruimer In 's lands schatkist vloeien. Onder mededeeling dat een afschrift van dit schrijven is gezonden aan den voorzitter van den Volksraad, hebben wij de eer te zijn van Uwe Excellentie de dienstwillige dienaren. (w. g.) VAN KESTEREN, voorzitter, (w. g.) DE KOE, secretaris. Als bijvoegsels waren bij dit schrij ven gevoegd afschriften van de hier boven aangehaalde petitie, van brieven aan den gouverneur-generaal d.d. 24 Juli 1937 en 25 Augustus 1937, waarin resp. sommen van 89.944,54 en een na gekomen bedrag van 2.088,werden aangeboden. KASTEEL ECKHART VERKOCHT EINDHOVEN, 8 October. Het kasteel „Eckart" onder Eindhoven, eigendom van jhr. mr. J Th; M. Smits van Oyen, lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant, is door dezen met een omgeving van pl.m. 14 H.A. verkocht aan de congregatie van den H. Norber- tus te Elshout. Raadkamer acht in de Blauwe-Zand-affaire noodweer aanwezig AMSTERDAM. 8 Oct. De raadkamer der rechtbank heeft vandaag een beschik king gegeven inzake het be zwaarschrift, door ir. A. A. Mussert, leider van de N.S.B., ingesteld tegen de tegen hem uitgebrachte dagvaarding, waarbij hij werd opgeroepen om zich ter openbare zitting te verantwoorden wegens mis handeling, die door hem bij het bekende incident op het Blauwe Zand zou zijn ge pleegd. De raadkamer achtte het verweer van ir. Mussert ge grond en was van meening, dat hier sprake was van nood weer, zoodat de rechtbank ir. Mussert buiten vervolging stelde. De officier van justitie is tegen deze beslissing van de raadkamer in hooger beroep gegaan bij het gerechtshof. Blijft deze beslissing ook voor het hof gehandhaafd, dan zal ir. Mussert dus niet voor de rechtbank terecht staan. Twee arbeiders gewond LEKKER KERK, 8 October. Van avond zijn in de opslagplaats van de N.V, Bouwmaterialen M. Luyven, al hier, twee arbeiders bedolven geraakt onder een stapel cementbalen, welke was omgekanteld. De werkman C. Mud- de kreeg een gebroken been. Zijn met gezel, B. van der Wal, die moeilijk was te bevrijden, werd bewusteloos opgeno men. Vermoedelijk heeft hij inwendige kneuzingen opgeloopen. In zorgwekken- den toestand is hij naar een der zie kenhuizen te Rotterdam vervoerd. De nieuwe voorhaven, welke le Wessem in aanbouw is in verband met de gevaarlijke bochten in de Maas. is zoo coca als voltooid. Een overzicht van het werk. Zeeman snijdt zijn vrouw de haren af KIND VERDRONKEN CAPELLE A.D. IJSSEL, 8 October. - Hedenavond is het vierjarige zoontje van de familie Heykoop in een sloot voor do ouderlijke woning geraakt en erdronken. -SolZvtv ifajCtZryvr.MJUir UIT DE STAATSCOURANT Regeringsvertegen woordiger Bij beschikking van den minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen, is benoemd tot gedelegeerde van de Nedcrlandsche regeering bij het „Con gres international du tourisme, du ther- rnalisme et du climatisme", dat van 14 tot 17 October 1937 te Parijs zal worden gehouden, dr. J. van Breemcn te Am sterdam. Hooger Onderwijs Bij K.B. van 6 October 1937, is op nieuw benoemd tot curator der gemeen telijke Universiteit te Amsterdam mr, dr. W. G. A. van Sonsbeeck. Middelbaar Onderwijs Bij K.B. van 6 October is aan M. J Roggeveen op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Den Helder en is aan genoemde school tijdelijk be noemd tot leeraar A. M. Kloos, te Den Helder, Ontslag burgemeester Bij K B van 2 October 1937. is aan C. H. H G. Coenegracht. op zijn verzoek, met ingang van 31 October 1937. eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Maa6bree Armenwet Is voor het tijdvak, eindigende 31 Dc cember 193S. aangewezen als deskun dige, bevoegd tot het afgeven van een verklaring, als bedoeld in artikel 39. 4e lid van de Armenwet: dr. D. Wiensma, psychiater in algpmeenen dienst bij den Gemeentelijken Geneeskundigen en Ge zondheidsdienst te 's-Gravonhage Belastingen Bij K.B. van 6 October 1937. is aan mr. dr. J. H R. Sinninghe Damstó, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit'zen. zijn betrekking van directeur-generaal der belastingen, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem in verschillende rangen bij het departement van financien bewezen, en is hij benoemd tot commandeur in de orde van Oranjc-Nassau. Bij beschikking van den minister van Financiën is de ontvanger der directe belastingen enz. J. van Ilaarst ver plaatst van het kantoor Middelharnis naar het kantoor Zierikzee. Kabinet der Koningin Bij K B. van 2 October 1937, is aan J. L. Verbeek Wolthuys, referendaris bij het Kabinet der Koningin, de per soonlijke titel van administrateur ver leend. Justitie Bij K B. van 6 October 1937, is be noemd tot kantonrechter-plaat6vcrvan- ger in het kanton Heerenveen: T. C. J- de Smidt, inspecteur der registratie en domeinen te Heerenveen. Wetenschappen Bij K.B. is aan mr. A. J. Labouchere. te Zeist, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoogheemraad van het hoogheemraadschap van Zeeburg en Diemerdijk (provinciën Noord-Holland cn Utrecht). Handelsverkeer mei Zuid-Amerika Bij K.B. van 13 September 1937 is de bij Kon Besluit van 25 Juni 1936, inge stelde commissie, welke tot taak had in Argentinië. Brazilië. Chili en Uruguay een onderzoek in te stellen naar de mo gelijkheid om tot verruiming van het handelsverkeer met genoemde landen tc geraken.opgeheven, onder dankbetul zing aan den voorzitter, de overige le den. den secretaris en den adviseur vuor publiciteitsaangelegenheden van de com missie voornoemd, zoomede aan den regeeringsgedelegeerde, voor dc belang rijke diensten, in hunne functie bewe- Een derde in 't spel ROTTERDAM, 8 Oct. In de Rotter damsche binnenstad heeft zich onlangs een merkwaardig drama afgespeeld. Een zeeman had bij een van zijn thuiskomsten geconstateerd, dat tijdens zijn afwezigheid zijn echtgenootc hem niet trouw was gebleven. De man was hierover zeer verbolgen en bedacht een vrij barbaarsch middel om zijn vrouw weer op den rechten weg tc brengen. Hij greep een mes en wilde haar daar mede in het voorhoofd steken. De vrouw verzette zich hiertegen, waardoor het nies uitschoot en in haar arm terecht kwam. Inmiddels was in het brein van den zeeman een ander plan gerijpt: hij zou zijn vrouw de haren afsnijd den, opdat zij zich niet buiten de deur zou kunnen vertoonen. In haar angst liet de vrouw dit toe. Na aldus zijn woede gekoeld te heb ben, ging de zeeman terug naar zijn schip en voer uit voor een nieuwe reis Bij zijn thuiskomst was alles eerst pais en vree, totdat een van de zes kinderen van het echtpaar, namelijk de twaalfjarige zoon, zijn vader onthullin gen deed over hetgeen er gedurende zijn laatste afwezigheid was voorgeval len. Over het feit, dat er weer een man in het spel was, was de zeeman zeer gebelgd. Zijn vrouw, die dacht aan de vorige tafereelen, vluchtte met haar kinderen naar de buren op de eerste verdieping. De eerste gedachten van den zeeman waren, dat het dus de buurman was, die thans een kink in den kabel had gemaakt en hij zette zijn familie na. De bovenburen hadden ech ter de deur op slot gedaan, zoodat hij niet binnen kon. Na de deur geram meid te hebben en onder het uiten van niet al te vriendelijke uitlatingen aan het adres van den buurman, heeft de zeeman zich even verwijderd om een wapen te halen. Van die gelegenheid heeft de buur man gebruik gemaakt om zich naar een in dc nabijheid gelegen politiebureau te spoeden, waar hij van de beleediging, hem aangedaan, aangifte deed, aange zien hij met dc zaak niets uitstaande had. De vrouw van den buurman en de vrouw van den zeeman en ongeveer tien kindoren bevonden zich evenwel nog op de eerste verdieping van het pand en toen de zeeman kort daarna met een dolkmes terugkeerde en ander maal de gesloten deur begon te bewer ken, waarbij hij enkele bedreigingen uitte, begaven de beide vrouwen zich naar de achterzijde van hat bui» en sprongen uit het raam. Zij kwamen ge lukkig op een platje terecht, zoodat ze slechts eenigo schaafwonden opliepen. Inmiddels was de buurt al gealarmeerd en ook de politie arriveerde weldra Deze nam den zeeman mee naar het bureau, waar hij in bewaring is gesteld. Voor de zekerheid heeft de politie hem vastgehouden tot zijn schip weer uit voer, zoodat hij thans zonder zijn fami lie nog te hebben gezien, is vertrokken. DE VLIEGTOCHT VAN IR. DE KOK MARSEILLE, 8 October. De beide vliegers ir. De Kok en Schmidt Crans zijn hier aangekomen. Wegens slecht weder zijn zij pas vier uur later kunnen vertrekken van Brin- disi dan hun plan was Op hun vlucht hadden zij bovendien met sterken te genwind te kampen, zoodat zij niet verder zijn gekomen dan Marseille. Zaterdag hopen zij de reis voort te zetten naar Ypenburg, waar zij van 3 uur af kunnen worden verwacht. RECEPTIE MR. PATIJN 's-GRAVENHAGE, 8 October. In het gebouw van het departement van bui- tenlandsche zaken heeft de minister van buitenlandsche zaken. mr. J. A. N Patijn, hedenmiddag een receptie gege ven ter kennismaking met de buiten landsche diplomaten. Huiszoekingen in den Jordaan AMSTERDAM, 8 October. De justi tie te Amsterdam heeft vanmiddag een drietal huiszoekingen in den Jordaan en in het westelijk deel van de stad verricht naar aanleiding van het feit, dat valsche kaarten voor het stadion en voor een bioscooptheater hier ter stede in omloop zijn gebracht. De huiszoekingen werden gehouden onder leiding van mr. dr. J. H. van Thiel, die vergezeld was van de sub stituut-officieren mr. Wassenbergh, mr. Kist en mr. de Muinck Keizer. Voorts waren aanwezig drie rechter-commissa- rissen en de inspecteurs Van Boxtel, Heyink, en eenige rechercheurs. Er zijn bij deze huiszoeking geen val sche kaarten of cliché's gevonden. Wel is één der bewoners aan een uitvoerig verhoor onderworpen. Geslaagde eerste proefvlucht AMSTERDAM. 8 October. Het door de K.L.M.» voor lesdoeleinden aange kochte Amerikaansche vliegtuig met neuswielonderstel. P.H.A.P Y„ is he denmiddag voor de eerste maal sedert do aankomst in Nederland in de lucht geweewt. De chef van den vlicgdien6t der K.L.M.. de heer I. Aler, heeft tus schen twee en vier uur ruim een uur mot de Stearman Hammond boven en in de omgeving van Schiphol gevlogen. Hij heeft met hot toe6tol verschillende manoeuvres uitgevoerd, bochten ge draaid cn landingen gemaakt. Het vlieg tuigje is zeer gemakkelijk bestuurbaar ep de landing met het neuswicl leverde dan ook, al deed men het voor de eer ste maal, geen moeilijkheden op. De heer Aler maakte dan ook een aantal vlotte driepuntslandingen. Hij was uiterst voldaan over de vllcg- eigenschappen van de machine, die door haar eenvoudige besturing zeer veilig is en in Amerika als „fuliproof" beschouwd wordt In den loop van de volgende week zullen met de Stearman Hammond de voorgeschreven vluchten worden ge maakt voor het verkrijgen van de Ne dcrlandsche luchtwaardigheidspapiercn. BETREKKINGEN MET ZUID- AFRIKA De minister van buitenland6che zaken brengt ter algemecne kennifi. dat Harer Majesteits benoemd gezant te Pretoria jhr. F. W. van Lennep. voor vertrek naar zijn standplaats, voor belangheb benden zal zijn te spreken in een loka liteit van het departement van buiten landsche zaken te 's-Gravenhage. Plein 23. op Vrijdag 15 October a.s van des v.m 10 tot des n.m. 12.30 uur. VROUW MET VITRIOOL GEWORPEN AMSTERDAM, 8 Oct. - Een man, die eenige maanden geleden dc vrouw, waarmee hij samenwoonde, vitriool In het gezicht had geworpen, werd van daag door de rechtbank tot een jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorar rest veroordeeld. De man was langen tijd in een psy rhopathenasvl verpleegd Na zijn ont slag maakte hij met de vrouw kennis, die echter na verloop van tijd weiccr- de met hem te trouwen. Verd. ver klaarde bij zijn arrestatie hei vitriool te hebbpn gpkocht om zelfmoord te ple gen. LIJKJE OPGEHAALD ROTTERDAM, 8 Oct. Vannacht heeft de rivierpolitie uit de Binnenhaven te Rotterdam het lijkje gevischt van dpn 12-iflrigen P. C. Roldanus, uit de Cron- jéstraat. die Vrijdag j 1. het laatst hij het werk aan de Nieuwe Binnenhavenhri.g werd gezien en daarop spoorloos was verdwenen. Het stoffelijk overschot is overge bracht naar het bureau van de rivier politie. Slavenjagers LI LU PUTeen nieuw Londensch maand blad. sterk Amerikaansch getint, dat zijn Journalistieke reputatie, goede ot kwade, nog moet vestigen, komt in het October nummer met een fantastisch repor tage-verhaal voor den dag. dat elk Neder lander met een greintje nationalitcitsbesef wel wat heel kras in de ooren moet klin ken. In den vorm van een interview met een scheepsbouwer te Kopenhagen vertelt de schrijver, een Fngclsch Journalist, hoe er in het laar 1937 nog een goed georgani seerde slavenjacht bestaat, welke gefinan cierd cn geleid wordt door Nederlanderst Kort na den oorlog, zoo vertelt de scheepsbouwer, kapitein Brahn, kwa men er een stel Hollandsche kerels bij me, gezellige dikzakken met een ge spekte beurs, die een snellen motorkot- ter bestelden van 200 ton, zeewaardig voor den Archipel. Deze motorschoener zou bestemd zijn voor het vervoer van aan bederf onderhevig lruit en mocet daarom goed geventileerde laadruimte hebben en groote opslagkamers. Het eigenaardige van de bestelling was, dat de scheepsnrimton van binnen mot ste vige schotton gecamoufleerd moesten worden. Als dranksmokkelaar leverde dat voor den scheep*homver gron groo te bezwaren op, technisch noch mo reel. De boot werd geleverd en contant betaald. In 3927 werd een nieuwe boot besteld, die moest worden uitgerust met 'n nieuw soort Diesel-motoren, waaraan geen kosten werden gespaard. De derde boot, die enkele jaren geleden besteld werd, moest 300 ton meten, met een mijnenveger-motor en nog enkele bij zondere veranderingen in de „fruit- kamers." Toen gaf één der dikke Hollanders toe, dat de schoeners gebruikt werden voor het vervoer van menschenmate- riaal in den Oost. Een bankroet scheeps- vaarder werd door hen gedwongen de ladingen met zijn vlag en handelsnaam te dekken. Met hun schoeners bevoeren zij de Zuidzee en deden havens aan op afgelegen eilanden, waar de groote mo gendheden, die er het protectoraat over hebben, zelden of nooit patrouilleeren. Op alle mogelijke manieren probeeren ze dan goede krachten van de stam hoofden los te krijgen. De menschen worden overgehaald door prachtige contracten van drie tot vijf jaar, waar hij nader beschouwen wel wat voet angels in zitten. Do opperhoofden wor den met royale geschenken omgekocht. Per tocht worden er zoo tusschen de vijftig en honderd arbeiders, van bei derlei sexe en goed gezond, meegeno men. die dan op plantages van de hand worden gedaan. Wanneer de inboorlin gen eenmaal op zoo'n plantage zitten, dan moeten ze te hard werken en staan e zeer onder contróle. dan dat er ook maar een kans bestaat er weg te ko men, voor ze oud zijn. „Dc dikke Hollanders" wisten wat ze deden, toen ze 6tcrke motoren en snelle kotters vroegen, want de jagers worden ook dikwijls de gejaazden. Wanneer 'n Nedorlandsch patrouilleschip hen te pakken krijgt, dan zijn ze nog niet ge lukkig. Zc huizen daarom meestal in vergeten havens en verborgen kreken, waar zij water kunnen innemen en hun cargo op onopvallende manier kunnen lossen. De Nedcrlandsche regeering treedt zeer streng op tegen deze menschen, die er niet voor terugschrikken ook in Maleiers cn andere gele rassen handel te drijven. Voorr.oover ik weet, zeide de Kopenhaagsche scheepsbouwer, zijn er noz minstens twee van mijn booten In dienst. Hpt j« een griezelig idpp. to be denken. dat 20 pet van die arme men schen sterven aan boord van mijn schepen. Tot zoover kapitein Brahn. Het ver haal klinkt fantastisch, maar het is niet het eerste verhaal van de zee. dat on- celoofelijk schijnt. Piraten, srhipbreu- kelinzen, onbewoonde eilanden en on bekende onderzeeërs zijn even vreemd als slavenjagers, maar toch bestaan ze. CONGRES VOOR TROPISCHE HYGIËNE AMSTERDAM. 8 Oct. Naar wij verne men staat thans vast. dat het interna tionaal congres voor tropische hygiëne, dat in 1938 in Amsterdam zal plaats vinden, zal worden gehoudpn van 26 September1 October in het Koloniaal Instituut. Ongeveer 500 medici uit alle doelen van de wereld zullen dit congres bezoeken.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 5