Wollen Dekens GERAFFINEERDE OPLICHTER AAN HET WERK 6CONCERTEN W.v.BEKKUM OVERHEID EN PARTICULIER INITIATIEF De Wiener Sanger- knaben Onrechtmatig steun getrokken VRACHTAUTO IN BRAND VAN DE POLITIE VERGEET HET NIET! CONCERTVEREENIGING VERGEET HET NI ET! WINKELIERS GEDUPEERD „Klant" en goederen verdwenen City Theater Grarad'Theatre PROV. STATEN VAN UTRECHT RADIO PRACHT'S OPSTELWEDSTRIJD PRACHT RADIO KAMER VAN KOOPHANDEL WERELDJAMBOREE 3e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 9 OCTOBER 1937 STADSNIEUWS De Markthal als concert zaal Wij lezen in Het Centrum van j.l. Don derdag: ,,'t Begint heel prozaïsch. Chocolade drinkt men het best uit 'n dikken kop thee uit een ragfijnen dun nen. Zoo pleegt men nu eenmaal geen ka viaar te presenteeren op 'n houten bord met een tinnen lepel. Al zoo. Wanneer ik Wil genieten van den schoonen zang der Wiener Sanger- knaben, dan moeten alle bij-omstandig heden daarvoor gunstig zijn, moet de omgeving zich in fijne harmonie aanpas sen aan het gebodene, dat er op gericht pleegt te zijn de siWen van ons gerpoed tot in het diepste onzer zielen te roeren. Volmaakt genot, en dat in de Eierhal houten stoelen als haringen aan een stok geregen! volkomen rust, geen storend ge voel van onveiligheid? 't Is jammer, dat deze eierhal niet voldoet aan de minimum-eischen, welke politie en brandweer plegen te stellen aan particuliere amusementslocalitei- ten!Immers schuifdeuren, in plaats van ge makkelijk naar buiten draaiende deu ren een houten stellage, in plaats van een brandvrij tooneel met ijzeren scherm en watergordijn. geen rechtstreeks op de waterlei- Hing aangesloten brandslangen, doch 6langen welke eerst buiten in een putje hoe krijgen ze zoon ding gauw open op de waterleiding moeten worden aangesloten en dat bij een paniekstem ming als bij !n eventueelen brand! en ondanks dat alles wordt toch de markthal beschikbaar gesteld voor uitvoeringen! Diep, zeer diep valt daarbij te betreu ren, dat de gemeente, welke aan parti culieren, en zeer terecht, zeer zware eischen stelt, in feite ten aanzien v^n eigen gebouwen een anderen maatstaf aanlegt, in strijd met eigen verordenin gen. Vervolgens, welk sociaal voelend rechtvaardig mensch kan in volkomen gemoedsrust plaats nemen in een zaal, welke geëxploiteerd wordt als een met eigen inwoners concurreerend overheids bedrijf? De taak der. gemeente, 't is nog de geldige opvatting, is een aanvullende; aanvulling op eventueel tekort schie tend particulier initiatief. Vandaar, dat ook in deze de gemeente buiten haar taak treedt, zoodat voor de hand ligt de conclusie, dat het gemeen tebestuur haar bedrijven meer privaat- dan publiekrechtelijk beschouwt. De dekking .van eventueele tekorten van de eierhalexploitatie de stich ting van de eierhal was toch een alge meen belang dient te komen ten laste yan de geheele burgerij en niet moet getracht worden dat tekort te verminde ren ten koste van.enkele inwoners, zaal exploitanten. Maar nog te veel wordt een overheidsbedrijf, in deze ook, als ,,'n zaakje" beschouwd." Er lijkt ook ons geen twijfel mogelijk Df de Gemeente moet als zaal-exploitante voldoen aan dezelfde voorwaarden, die zij in het belang van de veiligheid van haar burgers aan particuliere schouw burg en zaalondernemingen stelt. Dit efgezign van de kwestie, of het op den weg van de Gemeente ligt dergelijke on dernemingen te exploiteeren, wanneer deze in voldoende mate aanwezig zijn, roodat de Gemeente haar eigen inwo ners beconcurreert. RED. A. D. Bij de a.s. opvoering van „Abu Hassan" Abu Hassan, de één-acte-opera van C. M. von Weber, die de Wiener Sanger- knaben op Dinsdagavond 12 October in de Markthal ten gehoore zullen bren gen, werd voor de eerste maal opge voerd Juni 1S11 te München. Deze opera is een persiflage op eenige gebeurtenissen, die zich inderdaad in die jaren aan het hof van den hertog v. Wurtemburg heeten te hebben afge speeld. De jonge C. M. v. Weber voerde daar met zijn vrienden een tamelijk ru moerig en plezierig leventje, maar het ontbrak hun dikwijls aan de gevulde beurs voor deze kostbare pleziertjes. Ga lante heeren en intrigeerende dames, die voortdurend door hun schuld- eischers achtervolgd werden, vormden een gezelligen kring, waarbij sparen tot 'de onmogelijkheden behoorde. Dit schuldmakende gezelschap wordt door 'den tekstdichter Hiemer naar behooren te kijk gesteld en geeft Weber tot wat geworden is een der aardigste opera- tjes van het Duitsche repertoire. De tekstdichter verplaatst het tooneel naar het Oosten, waar Abu Hassan en zijn vrouw Fatima hun schuldèischers voor den mal houden en zich op origi- neele wijze door den Kalief van Bagdad en diens gemalin Zobeide uit de moei lijkheden laten helpen. Voor onze abonné's bedongen wij een feductie op de toegangsprijzen. Voor inlichtingen leze men de adver tentie in dit blad. VONDELTENTOONSTELLING Maandagmiddag 3 uur zal Jhr. den Beer Poortugael een ommegang met toelichting houden op de Vondeltentoon stelling in Fléhite. Door de politie is proces verbaal opgemaakt Door de politie alhier is proces verbaal opgemaakt tegen zekere v. E., wegen6 het plegen van valsch- heid in geschrifte, waardoor het hem mogelijk geweest zou zijn op die wij^e onrechtmatig steun te trekken. Nadat de benzinetank ontploft was, werd het vuur spoe dig bedwongen Hedenmorgen vroeg, omstreeks kwart voor zes, werd de politie gewaar schuwd, dat een vrachtauto van een transportondernemer v. d, B., op den Randenbroekerweg in brand was ge raakt. Het bleek, dat het vuur onder de motor woedde. Aangezien zich onder de zitplaats van den bestuurder een tank met een kleine honderd liter ben zine bevond en er gevaar voor ontplof fing bestond, werden de omstanders door de politie op een behoorlijken af stand van de auto gehouden. Deze maatregel bleek juist te zijn, want na eenigen tijd ontplofte de tank. Spoedig daarna was men het vuur meester en is de auto wgggesleept. Door de politie is hier in een loge ment een persoon aangehouden, die er van verdacht wordt, rijwieldiefstal ge pleegd te hebben te Huizen. De man is ter beschikking gesteld van den burgemeester van Huizen. Eenige personen, die aan het venten waren zonder vergunning, zijn gever baliseerd. Bestelde U reeds Uw ABONNEMENTEN? Hoofdkaart Blikaarten Hoofdkaart Blikaarten Jougdkaarten la rang la h 2a 2e «.25 gld. 5.— gld. 5.— gld. 3.75 gld. 2.50 gld. Alle gewenschte inlichtingen. Secretariaat Ir. C. B. VAN DER TAK Groen van Prinstererlaan 25. Tel. 1285. Hel nieuwe Sportfondsenbad aan de Rubensstraat, dat hedenmiddag door den burgemeester officieel werd geo pend. Het interieur van het zwembad Voor een geldswaardig bedrag aan karpetten en divan- kleeden van 450 Een tweetal winkeliers aan de Langestraat is Donderdag op geraffineerde wijze door een bezoeker, die zich tot hoo- ge bedragen voor karpetten en divankleeden interesseerde, gedupeerd. De gang van zaken heeft zich al6 volgt afgespeeld. Donderdagmiddag. om streeks kwart over vijf, vervoegde zich in magazijn „De Rooster" aan de Lan gestraat een persoon, die karpetten en divankleeden wenschte te zien. Ze moesten van goede kwaliteit zijn. De winkelier voldeed aan dat verlan gen en na een collectie beziidhtigd te hebben, verzocht de „goede klant" hem 4 karpetten en 3 divankleeden op zicht te sturen, teneinde nader te kunnen be slissen. Aanvankelijk vertrouwde de winkelier de zaak niet al te best, maar toen al6 adres opgegeven werd Stati onsstraat 36. dat geheel vertrouwd was, besloot hij een ziichtzcnding te sturen. Bij de bewoonster van dit adres had de bezoeker, gezegd, dat hij op kamers kwam wonen, omdat hij hier handels agent gew orden was. Men moest er re kening'mee houden, dat hij steeds mon sterzendingen gestuurd kreeg. Een en ander was- aannemelijk, daar de man ook al vroeger eens gedurende vijf da gen kamers gehuurd had. Intusschen had de winkelier niet al te veel haast gemaakt met de bestel ling. Hij werd dan ook opgebeld door den klant, om de goederen spoedig te sturen. Na 8 uur, zou een en ander weer teruggehaald kunnen worden! Tegen half acht word de zichtzending door „De Rooster" gebracht. Pas den volgenden dag, Vrijdagmorgen, belde men aan om ze terug te halen, maar toen bleek, dat zoowel de klant, als de goederen spoorloos verdwenen waren. De winkelier was zoo geldelijk bena deeld voor een bedrag van 190. Niet alleen „De Rooster" wat' intus schen gedupeerd. De main 'had ook een bezoek gebracht aan het bedden- en ta- pijtenhuis aan de Langestraat en daar eveneens karpetten en divankleeden uitgezocht en op zicht gevraagd. Ook hier zocht hij vrij' behoorlijke kwaliteiten uit. Wel waarschuwde hij den winkelier, dat hij niet boos moest zijn, wanneer hij alles weer ongekocht terug kreeg Zoo gebeurde het. dat hij ruim 7 uur 's avonds- 5 karpetten en 5 divanklee den op zidht ontving. Na achten kwam het bedden- en tapijten'huis de goederen terughalen, maar toen bleek de klant met de kleeden reeds verdwenen te zijn. Een en ander vertegenwoordigde eèn waarde van ƒ260. De politie werd op de hoogte gesteld en deze stelt nu een uitgebreid onder zoek. in. Gebleken is. dat de man met de klee den in een auto voor acht uur Donder dagavond weggereden is. maar men weet natuurlijk niet waarheen. Eigen aardig is, dat aan het adres op de Sta tionsstraat drie zichtzendingen zijn af geleverd, maar tot nu toe is nog niet door een derden winkelier aangifte ge daan van oplichting. Van belang is het voor de politie, om te weten te komen, waarvandaan de man magazijn ».De Rooster" opgebeld 11111111111111 I till IIIIII1111 III II 9 1111111 i 1111111111111111111III lllll Mevrouw Esther de Boervan Rijk is aan de Neder- landsche kunst-we reld ontvallen maar Kniertje leeft nog. Nog niet zoo lang geleden bewezen we de laatste eer aan een der beste actri ces, die op de plan ken van het Neder- landsche tooneel heeft gestaan en vandaag zien haar terug in de rol, waarin ze het meest bekend geworden is en ook een van haar fijnste creaties gaf en dit is een van de wonderlijke beleve nissen, welke a 1- 1 e e n de film ons geven kan alle critiek welke er op haar uitgeoefend wordt ten spijt. Nog afgezien van de appreciatie voor de verdiensten der film „Op hoop van Zegen", wat betreft haar uitbeelding van Heijermans' vis- schërsdrama, heeft deze Xederlandsche rolprent op het oogenblik en voor de toekomst in de eer ste plaats waarde als een levend do cument. dat ons de actrice Esther de Boer van Rijk. niet alleen voor oogen voert, doch haar le vend doet zijn en nabij, in alle scha keeringen van haar rijke spel. De film werd en kele jaren geleden gemaakt onder regie van A. B e n n o met medewerking van een aantal bekeüde Xederlandsche tooneelspelers en heeft bij haar eerste vertooning langen tijd de aandacht getrokken.. Zonder twijfel Mevr. Esther de Boer van Rijk als Kniertje in „Op hoop van Zegen" zullen thans velen nog van de gelegen heid gebruik willen maken om Kniertje alsnog, of nóg eens, te gaan zien Het lot van een koningszoon, die al of niet afstand heeft moeten doen vam den troon van een denkbeeldig klein land, blijft een geliefkoosd onderwerp van de hedendaagsche film. Het prik kelt de verbeeldingskracht van bet pu bliek en wanneer men er d'an in ge slaagd is den vereenzaamde, zonder zijn figuur al te tragisch te maken, dóór middel van een bekoorlijk danseresje aan het burgerlijk leven vast te kop pelen, heeft men het voor oogen gestel de doel bereikt. Een dergelijke gang van zaken- speelt zich dezer dagen af in het Grand Théatre in de film „De koning en het Koormeisje" af. Alfred de Zevende vertoeft, als ex-koning, in ge zelschap van een graaf en een hertogin te Parijs en geeft duidelijk blijk weinig interesse te hebben voor het leven. In zijn onverschilligheid geeft hij zich over. aan het buitensporig gebruik van drank. Een bezoek aan de Folies Bergère brengt een ommekeer in zijn levensge drag teweeg. De geblaseerde dandy gaat zoo waar belang stellen in een eenvou dige danseuse en wanneer ook deze blijk geeft van genegenheid tot hom, ontstaat er weldra tusschen beide jon gelui een prettige, ongedwongen ver houding. De koningszoon vergeet den last van zijn koninklijke waardigheid en is ten zeerste ontstemd, wanneer zij hem vertelt, dat zij reeds met een Ame rikaan verloofd is. Dat laatste was een leugentje uit noodzaak, maar Alfred zou geen man zijn» wanneer hij er, niet in slaagde de charmante vluchtelinge op de boot voor altijd aan zijn zijde te brengen. Of deze verbintenis geen ver dere familiemoeilijkheden met ziQh brengt, doet niet. ter zake. Bovenstaand gegeven in handen van de Amerikanen en men weet reeds, dat spotternij hoog tij viert- De koningszoon wordt niet tra gisch uitgebeeld, maar wèl laat men hem al of niet dronken de belachelijk ste en soms meest komische handelin gen verrichten. Zoo is deze film rijk aan ironie en bijtende humor, die soms wel wat ver gaan, nochtans een typisch en belangwekkend verhaal op het witte doek brengen. De hoofdrollen zijn in goede handen. De Fransche acteur Fer- nand Gravet vertolkt Alfred VII op éminente wijze en beheerscht deze moeilijke rol met zijn tvpeerend karak ter volkomen. In Joan Blondell heeft hij als het danseresje Dorothy een knap tegenspeelster, terwijl aan Everett Hor ton de taak opgedragen is. om het ko ningschap. waar dat mogelijk is, aan de kaak te stellen. Dat is hem wel toe vertrouwd. Aan deze luohtige hoofdfilm gaat een gevarieerd programma vooraf. Na jarenlange voorbereiding En conferenties zonder tal, Na d'open vraag van lange tijden: Of 't wel of niet hier komen zal. Verkreeg de Keistad hedenmiddag Het veelbesproken Sportfondsbad, Kwam hedenmiddag de vervulling Van zwemmers-droomen onzer stad! Men bleef in goéd vertrouwen sparen, Een dosis moed. bleef er bewaard; Doch wèt men spaarde tijd noch moeite Bleef voor het Fondsenbad bespaard! Men zag het nut van winter-zwemmen, Van zwemmen in het algemeen; Want zwemmen is in water-Holland Een plidht, ja: plicht voor iedereen! En kijken we een oogenblikje Naar wat er heden werd bereikt, Naar het solide Sportfonds-zwembad, Dat aan den Bisschopsweg thans prijkt. Dan mag de Keietad dankbaar wezen Voor dit gebouw met nuttig doel, Dan danken wij in één naam vélen, Die ééne naam? J. A. C. S po e 11 PHILIA (Nadruk verboden). Prima kwaliteit en maathoudend nog steeds voor ouden prijs Bij Woning-Inrichting LANGESTRAAT 104 - TELEFOON 976 heeft, om 6poed t.e maken met de zicht zending. In ieder geval heeft men hier te doen met een slimme vogel, die zich wel meer aan d-ergelijko oplichterijen el ders schuldig zal gemaakt hebben. In de plaats van Dr. J. F. B. van Hasselt te dezer 6tede, die, zooals be kend, heeft bedankt als lid van de N.S.B. en voor de Provinciale Staten van Utrecht, is thans tot lid van die Staten benoemd de heer G. Korver. NIEUWE VERBINDING AMERSFOORT—ARNHEM Naar wij vernemen, wordt van deze nieuwe verbinding reeds een boven verwachting groot gebruik gemaakt. Uit een Maandag j.l. ge houden telling is gebleken, dat er tusschen Amersfoort en Barneveld- Dorp meer dan 500 reizigers wer den vervoerd, wat een zeer bevredi gend resultaat genoemd kan worden. Vergelijking met het vervoer voor den nieuwen toestand zou geen nut heb ben, omdat men toen te Barneveld— Voorthuizen moest in- en uitstappen, een afstand van ongeveer 3 kilometer van het dorp. zoodat het vervoer hier dus vrijwel nihil was. NED. ARBEIDERSSPORTBOND Vrijdag 15 October heeft in het Volks- gebouw alhier, uitgaande van de plaat selijke afdeeling van den Ned. Arbei derssportbond, de oprichtingsvergade ring plaats van een zwemgroep „Sport- fondsenbad". CONCERTVEREENIGING Het programma van de Concertver- eeniging gedurende de komende maan den, is als volgt samengesteld: 28 October: U.S.O.: Soliste Steil An dersen. 17 November: The Curtiss Stringquar- tet. 20 Januari: U.S.O.: Solist. Orobio de Castro. 17 Februari: Het Hollandsch Strijk kwartet. 3 Maart: Arnh. Orkest Ver., Soliste Xe by Wagenaar. 21 April: Arnh. Orkest Ver. met Ham mond, orkestorgel. Wij vestigen er de aandacht op, dat de piano-soliste van het eerste concert, Steil Andersen, moreenmiddag voor den Hilversumschen microfoon een piano concert van Schumann zal spelen. Zeg longens, net als bi) een uitverkoop: A.s. Maandag laatste dagl Tot 8 uur n.m. kunnen jullie |e work Inleveren mot het wodatrl|dlormuUer, dat bt| ons voor 1 eent verkrl|gbaar Is on daninllen we even ln da krant aankondigen, wanneer do ntt- slag wordt bekond gemaakt. Haast |al Nog Is het tlfdl LANGESTRAAT 13t. Telefoon 2301. Begrooting 1938 w^d vast gesteld met een eind cijfer van 17.780 Gistermiddag kwam de Kamer van Koophandel in zitting bijeen onder pre sidium van den heer Joh. H. van Lonk- huyzen. Mededeeling werd gedaan, dat door de Kamer met 6ucce6 bemiddeling is verleend voor een zelfventende melk veehouder, ter verkrijging van een re delijke melktaxe. Op verzoek werden als gewoonlijk jury's aangewezen voor gehouden winkehvedstrijden e.d. te Lun- teren, Ede en Scherpenzeel. Voor de algemeene vergadering van de Commissie tegen het Cadeaustelsel, werd afgevaardigd de heer Ir. J. Pil. Korthals-Alte6 alhier. Naar den 6den Landdag van het Xed. Economisch Onderwijs werden afge vaardigd de heeren: Ir. L. B. Huygen en de Secretaris der Kamer. De periodieke verkiezingen werden bepaald op 29 November a.s. Aan de orde van aftreding zijn in de afdeeling Grootbedrijf de heeren: Ir. J. Ph. Korthals-Altes alhier, J. C. Knotten belt te Barneveld, E H. van Leeuwen te Veenendaal; M. Pel te Nijkerk en J< van Schuppen Hzn. te Veenendaal. Afdeeling Kleinbedrijf de heeren: Mr. A. v. d. Deure te Bennekom, B. van Dijk te Nijkerk, B. Kramer alhier, A< de Ruiter te Veenendaal en Joh. A. van Waveren te DriebergenRijsenburg. In de vacature ontstaan door het be danken van den heer N. van Os te Doorn zal eveneens worden voorzien op 29 November. Bij verschillende jubilea, congressen enz. was de Kamer vertegenwoordigd. De begrooting voor 1938 werd vastge steld met een eindciifer van 17.780 en het vermoedelijk saldo, na aftrek van de afschrijvingen op gebouw en inven taris werd nihil. Tot leden van de Commissie van Toe zicht op het Middelbaar Onderwijs te dezer stede werden benoemd de heeren Ir. L. B. Huygen en B. Kramer, beiden alhier. Het plan van den Kon. Xed. Midden standsbond, om in verband met de Ves tigingswet, een instituut in te stellen voor Middenstandsontwikkeling, werd in studie gegeven van de Onderwijs commissie en de afd. Kleinbedrijf. Van den Minister was bericht inge komen,, op het verzoek der Kamer, be treffende de aanleg van fietspaden ach ter de boomen op het weggedeelte Hoe velakenNijkerk, dat deze zaak in voor bereiding was. Aan het adres van de K.N.A.C. betref fende opstoppingen bij overwegen e.d. door fietsen, zal adhaesie betuigd wor den. Onderzocht zal worden, of er niet. een billijker regeling gevonden kan worden voor de heffing van de omzetbelasting. Nadat bij de rondvraag nog eens uit voerig was gesproken over Wét Econ. Technol. Instituut, ging de Kamer over in comité-generaal. Prachtige reportageflitsen in het Grand Théatre „Mogen door deze Jamboree de oogen onzer landgenooten opengaan voor de vérstrekkende beteekenis van deze "we reldbroederschap". Het waren de woor den, die hoofdverkenner Rambonnet sprak voordat de Jamboree werd ge opend. De Jamboree, die een groot suc ces is geworden en werd gehouden om padvinders uit alle windstreken der aarde samen te brengen om elkander te laten zien in hoeverre zij er in ge slaagd zijn de korte padvindersbelofte en de sobere padvinderswet in daden te verwezenlijken en het gevoel van hulp vaardigheid bij het komende menschen- geslacht te versterken, niet slechts voor padvinders, maar ook ten opzichte van de geheele menschheid. Gisteren zagen wij weer korte flitsen van het leven in het groote kamp bij Vogelenzang, waar de jeugd van blank en bruin naast elkaar stond en „yellde" voor de chief-scout Lord Baden Powell. De directie van het Grand Théètre heeft de schitterendste opnamen van Polygoon en Profilti en deze geven een heel duidelijk beeld van het leven iu Vogelenzang. De komende dagen bestaat er nog de gelegenheid deze film te zien. Voor de tijden raadplege men onze agenda in dit blad. A.V.P. O.'S BONTE DTNSD AG AVOND- TREIN Donderdag 14 Oct. komt A.V.R O.'s bonte Dinsdagavondtrein in Amicitia. Medewerkenden zijn-. Kovace Lajos en zijn orkest. Mina Dolce, vioolsoliste. Ann de Ohla. Han Hollander en Koos Koen. Nadere bijzonderheden vermeldt de advertentie in dit blad

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 7