WIENER SAENGERKNABEN HET GILDE LEEFT EN WERKT MORGEN MARKTHAL 8.15 UUR: INTREDE VAN PASTOOR G. A. SMIT IDEALEN EN PLANNEN Sportfondsenbad geopend De derde afdeeling van het A.K.G. in wording Levend kunstcentrum Abonné's op het AMERSFOORTSCH DAGBLAD hebben reductie Zie advertentie in dit blad IN OUD-KATHOLIEKE KERK ERNSTIG ONGELUK Speeltuinvereeniging Soesterkwartier Twee ladelichters aangehouden RECLAME IN EEN NOTEDOP 2e BLAD PAG 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MA *>ND V.G U OCTOBER 1937 Behaaglijk gezeten voor het nog wat rookerig haardvuur in de middeleeuwsche sfeer der Gil dekamer, hebben de vertegenwoor digers van de pers Zaterdagmiddag in het nieuwe-oude huis van het Amersfoortsch Kunstenaarsgiide nog eens nauwkeurig uiteengezet gekre gen, wat dit Gilde doet, wat het wil, en wat het voor de naaste toekomst beooogt. Het Amersfoortsch Kunstenaarsgiide is, niet het minst onder de stuwende en wekkende leiding van wijlen Joh. D. Hendriks, aan wien nog eens woorden van groote piëteit gewijd werden, van een klein groepje teekenende kunst broeders uitgegroeid tot een omvang rijk college, dat in Amersfoort prae- steert, wat de Haagsche Kunstkring in de Residentie doet: alle kunsten onder zijn vaandel vereenigen. Wat Hendriks en naa6t hem G. Adriaans en Willem J. v. Dam beoogden, is hier inderdaad werkelijkheid geworden: een kunstcen trum van méér dan locale beteekenis, waar alle kunsten elkaar ontmoeten zooals in het Huis waar men gezeteld is, de eeuwen elkaar ontmoeten (de Gildekamer immers dateert van de 12e; en de bovenzaal van de 17e of 18e eeuw), De gildekamer beneden, waar de gil debroeders de gezelligheid zoeken, waar hemelbestormende gesprekken elkaar afwisselen met genoeglijke kwinksla gen, waar meeningsverschillen uitge vochten worden (met, vrees niet, uit sluitend g e e s t e 1 ij k e. wapenen) en ongezouten kritiek op eikaars werk tot verhelderende inzichten leidt, deze Gil dekamer i6 het publiek neme daar goede nota van niet uitsluitend do mein voor de kunstenaars. Ook het pu bliek heeft toegang, en is hier welkom De kunstenaar is, in dezen tijd, geen exclusief, verbizonderd wezen meer; een bohémien die zich in alles onderscheidt van den burger en zich in eigen kring, onmaatschappelijk, isoleert. Dit romantisch uiterlijk heeft hij van zich geworpen, en het gesprek met den niet-kunstenaar is hem welkom. Wanneer het intellectueel en kunst gevoelige publiek beseft wat het in deze Gildekamer kan bezitten, dan zal het zeker in grooter getale opkomen, Wie op reis in het buitenland een der gelijk milieu zou aantreffen, hij zou er, bij zijn thuiskomst, hoog van opgeven. Nu hij het in zijn onmiddellijke omge ving vindt, verzuimt hij er kennis van te nemen Vier afdeelingen vormen de pijlers waarop het Gilde ru6t. Of nog beter: zij zijn de organen, waardoor het Gildele- ven functionneert. Afdeeling I die der beeldende kunstenaars, afd. II die van bouwkunst en kunstnijverheid, afd. III literatuur, afd. IV muziek en dans. De derde afdeeling is nog in wording, Verschillende schrijvers en schrijfsters zullen hier vereenigd worden (wij ho pen dat het individualisme, dat immers onder da literatoren wel 't meest hoogtij viert, hier geen blijvende belemmering zal zijn! Afd. I mag zich verheugen in een gestadigen groei van haar ledental en (daar de ballotage gewetensvol en streng te werk gaat) in een ge stadige verhooging van het artistie ke peil. De loopende tentoonstelling is er evident bewijs van. Het spreekt vanzelf, dat de leden niet uitsluitend uit Amersfoort en onmid dellijke omgeving gerecruteerd worden. Van alle kanten komen ze toe, en al gauw heeft het Gilde een algemeen, landelijk karakter gekregen. Voor kun stenaars van reeds gevestigde reputatie i6 de ballotage uitteraard niet noodig, maar anderen moeten minstens vijf werken inzenden om hun artistieke kunnen te laten toetsen. Jongeren, in wie het talent zich nog moet ontwik kelen, worden gezel; na twee jaar „g e z e 1-schap" wordt beslist of zij op genomen worden al dan niet. Naast de samenkomst op den ee sten Dinsdag van elke maand (de vol gende afdeelingen leggen elk beslag op een volgenden Dinsdag) belegt deze af deeling teekenavonden naar model waar ook kunstlievende leden, die aan leg en plezier hebben, toegang vinden (een rudiment van de Vrije Academie zooals Hendriks zich die gedacht heeft) Wat zeer zeker op het debet van deze afdeeling valt te boeken is het feit dat zij in tegenstelling tot menige an dere landelijke organisatie den moed heeft gehad zich aan te sluiten bij het Voorzieningsfond6 voor noodlijdende kunstenaars. En tot dusver heeft zij van deze aansluiting profijt geboekt: enkele leden hebben reeds steun ontvangen. Afdeeling II (bouwkunst en kunst nijverheid) is zich bewust dat haar taak in eerste instantie een dienend karakter draagt. De pottenbakker is nog het meest vrij in zijn uiting, maar architect, interieur- en sierkunstenaar, edelsmid, wever en boekbinder moeten zich onderschikken aan hun opdracht of zijn gebonden aan hun materiaal. Men meene echter niet dat deze gebondenheid drukkend werkt De oprechte kunstenaar wordt juist door de gebondenheid de ware vrij heid luistert naar de wetten tot bi zondere uitingen gebracht. Het doel, dat deze afdeeling nastreeft, is niet al leen de verkoop van zelfstandig ver vaardigde producten, maar ook het uit voeren van concrete opdrachten. Hier toe is het soms noodig, dat verschillen de leden samenwerken, en dit gaat voortreffelijk, wijl men vervuld i6 van het beginsel: „met allen voor allen" De opdrachten en de verkoop voldoen tot nu toe aan de verwachtingen en ge ven aanleidin tot een gezond optimisme, Afdeeling IV (muziek en dane) stelt zich tot doel de goede ver standhouding der werkende leden onderling te bevorderen, de belang, stelling van leeken op te wekken en levendig te houden, en de muziek beoefening door dilettanten te sti- muleeren. Zij organiseert elke maand een uit voering voor leden, kunstlievende leden en introducé's. Ieder werkend lid wordt in de gelegenheid gesteld als soli9t(e) op te treden. Het uitvoeren van moder ne en min of meer onbekende werken wordt zooveel mogelijk aangemoedigd, Men is in de toekomst van plan open bare concerten te arrangeeren tegen entrée. De lezer heeft het al begrepen: ideëele en materieele motieven spe- leen hier, wat zeer te begrijpen is, dooreen. Het onderling contact (eenmaal per week een Gilde-avond, waar ervaringen worden uitgewisseld) kan den kunste naar een ruimer universeeler horizont geven, zijn begrip verhelderen en ster ken, het kan dank zij het instituut van de kunstlievende leden ook hen die verder weg staan in nauwer aan raking brengen met moderne cultuur. Maar het gaat niet alleen om de kunst, het gaat, zeer bewust, ook om den kunstenaai', om zijn materieel bestaan, dat in dezen tijd van vele kanten bedreigd wordt. Het Gildehuis wil dus ook onverbloemd verkoopcen trum zijn. Het koopend publiek daarte genover is, doordat de tentoongestelde werken alle gejureerd zijn, verzekerd, dat bet iets goeds krijgt. Het Gilde stelt dus alles in de weer om zooveel mogelijk bezoekers naar den Zuidsingel te lokken. Excursies (o.a. van de schoolbevolking) worden georganiseerd, rondgangen, demonstra ties (van technieken etc.) en last but not least lezingen. Ook legt men 't er op aan, exposities in andere plaatsen in te richten, en zelfs zal men in de toekomst een verkoop-auto volgens een nauwkeurig plan het land laten af rijden, teneinde het afzetgebied voor zijn producten te vergrooten. Wil Mo hammed niet naar den berg, dan komt de berg naar Mohammed Het publiek, dat van dit alles het groote belang inziet, behoeft niet direct door te koopen zijn belang stelling actief te toonen. Men kan ook toetreden als kunstlievend lid. Naast den ideëelen steun, dien men op die wijze aan het kunstleven geeft, verschaft men zichzelf ook concrete voordeelen: toegang tot concerten en tentoonstellingen, ook tot de gezellig heidsavonden, plus recht op een premie. Men ziet: gering zijn die profijten geenszins. En hoe grooter de kring kunstlievende leden, hoe meer er zal De intieme Gildekamer in het eigen Huis van het Amersf. Kunstenaarsgiide aan den Zuidsingel te Amersfoort, kunnen gebeuren, hoe meer men om het plat te zeggen, terugkrijgt! Voor de kunstenaars (die een lage contributie betalen) zijn de voordeelen ook tastbaar. Wanneer men alleen maar bedenkt dat zij het gansche jaar door recht hebben op exposeeren. Het gansche jaar behoudens twee maanden. Dan staat het Huis ter dispositie van de Gebouwen-commissie. Zij zal daarvan gebruik maken door het houden van selecte kunst-tentoon stellingen (o.a. menschen uit het bui tenland). Op één van die maanden is al beslag gelegd door het lid W. J. v. Dam (begin volgend jaar). Dan ligt het in het voornemen een herdenkingstentoonstelling te arrangeeren gewijd aan het werk van wijlen Hendriks. Van de groeps-tentoonstellingen, die in uitzicht zijn, noemen wij een collec tie schetsen en grafiek, voorts een ver zameling bloemstillevens in allerlei technieken. Nadat de persvertegenwoordigers over al deze zaken waren ingelicht, hebben zij een rondgang gemaakt door het Huis zelf, door de expositie-zaal van afd. II beneden, door de fraaie tentoonstel lingszaal boven, langs het trappenhuis met zijn prachtige stuc-tafereel, langs de verhuurde ateliers op de bovenver dieping (met de zit-slaapkamers voor de atelierbewoners) en tenslotte over den immensen zolder met zijn stoere balken kap, waar nog eens teekenruimte zal worden aangelegd. Om tenslotte beneden nog eens om te zien in den fraaien tuin die geheel belangloos door de Horser- weide is verzorgd. En om de vele indrukken te ver zamelen, culmineerend in deze ge dachte: Amersfoort mag dankbaar zijn voor dit levenwekkend insti tuut, dat aan zijn vele roemruchte bezienswaardigheden een actueel e attractie toevoegt Van de oude Muurhuizen vangt een nieuwe Renaissance aan, die voor het locale èn nationale welzijn op artistiek gebied niet mag worden onderschat! C. A. SCHILP. NEDERLANDSCHE JEUGDBOND VOOR NATUURSTUDIE Zondag hield de afd. Amersfoort, der N.J.N. een „Bonte Ochtend" bij de Eem- mond, ter herdenking van het 5-jarig bestaan. De afd- werd n.l. op 9 October 1932 op deze plaats opgericht. In deze jaar heeft de N.J.N.-afdeeling haar levensvatbaarheid wel bewezen, getui ge het gestadig groeiende ledental, dat thans op 35 is gebracht. 's Morgens om 5 uur vertrokken 25 excursiedeelnemers uit Amersfoort. Om 7 uur bereikten ze de Eemmond, waar vogeltrekwaarnemingen werden ge daan en o.a. Aalscholver. Stormmeeuw, Krambekje en ook op plantkundig ge bied vele interessante dingen werden gezien. BURGERLIJKE STAND AMERSFOORT, 11 Oct. Geboren: Willebrordus Theodorus Maria Bartho- lomeus, z. van B. J. van Munster en C. C. Pijpers; Leendert Willem, z. van W. Bouwman en G. van Haaften; Maartje, d. van P. C. Strooker en J. C. R. Schooleman; Hendrik Marinu6 z. A. H. Roozendaal en C. J. P. Scher- penhuyzen. Overleden: L. van Achterbergh, 81 echtgenoot van J. van Eist. Verrichtte voor de eerste maal het H. Dienstwerk als herder dezer gemeente Voor de Amersfoortsche Oud-Kath. Re- meen te van de H. Georgius was het gisteren een bijzondere dag, daar de nieuwe pastoor, de zeereorwaarde Heer G. A. Smit, voor de eerste maal, als herder dezer gemeente, het H. Dienst werk verrichtte. Pastoor G. A. Smit werd 16 November 1896 in den Helder geboren en studeerde aan het Seminarie hier ter stede, alwaar hij den 16en December 1923 tot priester werd gewijd. Met ingang van 30 Maart 1924 werd hij als pastoor van de ge meente te Leiden aangesteld, welke ge meente hij nu 13Vfc jaar lang gediend heeft. Toen om tien uur de H. Dienst een aanvang nam, was het kerkgebouw ge heel bezet. Altaar en priesterkoor waren smaakvol versierd met chrysanten en anjers. Hierbij was ook een bloemstuk \an de gemeente uit Leiden, de vorige gemeente van pastoor Smit. Als organist fungeerde de Weleer waarde heer E. Wijker, praefect aan het Seminarie Gezongen werd de 33e mis, een compositie van Z.H. Ex. Mgr. A. Rinkel, Aartsbisschop van Utrecht. Als tekstwoord voor dezen dag had de pastoor gekozen 1 Kor. 2 vs. 1, 2 'en 3 „Wat mij belangt, broeders" als ik tot ulieden gekomen ben om u de leer van Christus te verkondigen, ben ik niet ge komen met hoogdravende woorden van welsprekendheid, of wijsheid, want Ik achtte niet geraden, iets anders ondei u te weten, dan Jezus Christus en Dien ge kruist. En ik was met zwakheid, en met vrees, en met groot-en schroom bij u." waaraan wij o.m. het volgende ontlee nen: „Met de gemeente te Corinthe, waarop in menig opzicht veel aan te merken viel, maar die ook vaak zeer te prijzen was, had de apostel Paulus heel wat te stellen. Zij zijn begaafd met alle rede en kennis, wat Christus betreft hebben een goed begrip over Zijn per- 6oon en werk, en kunnen dus goed daarover di6cussieeren. Het gaat bij hen echter soms meer om de k n n i s der geestelijke dingen, dan om dienovereen komstig te leven. Paulus zegt: „Ik hen niet gekomen met hoogdravende woor den van welsprekendheid of wijsheid Door den burgemeester, mr. J. C. Graaf van Randwyck Het was Zaterdag een groote dag voor zwemlievend Amersfoort. Het Sportfondsenbad aan den Bis6chops- eg werd officieel geopend. De zwemzaal was voor deze gelegen heid feestelijk versierd en onder de ge- noodigden merkten wij o.a. op den burgemeester, mr. J. C. Graaf van Randwijck, de wethouders, tal van raadsleden, kolonel van Nijnatten, den garnizoenscommandant, het bestuur an V.V.V., den heer Koren, oud-voor zitter van het uitvoerend comité voor het Sportfondsenbad, leden van den Raad van Toezicht, besturen van plaat selijke zwemvereenigingen, alsmede mevrouw TriebeisKoen, official van den K.N.Z.B. Precies drie uur nam de heer J. A. Spoel het woord en herinnerde al lereerst aan de moeilijkheden, welke overwonnen moesten worden, doch dat nu het ideaal was verwezenlijkt. De gemeente wilde zich destijds niet garant verklaren voor den bouw, zoo zeide spreker, doch dit is zoowel voor de gemeente als voor de Sportfondsen het beste geweest. Anders hadden wij een inrichting gekregen, die niet te ex- ploiteeren was geweest. Dank bracht preker aan de spaarders voor hun medewerking. Wat u hier ziet. i6 uw eigendom, spaarders, zoo zeide de heer Spoel. Spreker bracht mr. Bierenbroodspot hulde voor hetgeen hij hier in Amers foort tot stand heeft gebracht. Ook be trok spr. den architect, den heer Bak ker en den aannemer, den heer Hooge* est, alsmede vele anderen, in deze hulde, Met een kort woord herdacht spreker wethouder Thien Hierna nam de burgemeester het woord. Deze zette op een geestige ijze uiteen, waarom Amersfoort zoo dankbaar was deze schitterende in richting binnen haar grenzen te heb ben. In de eerste plaats bracht spr. den heer Spoel een woord van hulde oor het vele werk, dat hij in de afge- loopen jaren had gedaan om tot de oprichting van een Sportfondsenbad te geraken. Ook mr. Bierenbroodspot be trok spr, in deze hulde. In de hoop, dat hier in Amers foort een nieuwe 6lag uitgevonden zou worden, welke de snelste zou zijn, opdat Amersfoort in staat was alle bestaande records te bre ken, verklaarde spreker het Sport fondsenbad voor geopend. Mr. Bierenbroodspot dankte hierna den burgemeester en den heer Spoel voor de waardeerende woorden, welke men tot hem had gericht. Het i6 wel in de eerste plaats aan uw volhar ding te danken, zoo zeide spr. tegen den heer Spoel, dat wij thans een in richting als deze hebben verkregen. Mevrouw TriebeisKoen, de beken de zwemmoeder, complimenteerde het gemeentebestuur met de totstandko ming van dit bad en bracht de Sport fondsen de gelukxvenschen \an den K.N.Z.B. over. Hierna hield spr. een propagandarede, welke niet geheel van humor ontbloot was, voor het zwem men en voor het schoolzwemmen in het bijzonder. Nadat Else Spoel de waterspiegel van het nieuwe bad had gebroken en een tweetal baantjes had gezwommen, namen de wedstrijden een aanvang. De uitslagen waren als volgt Paren zwemmen (meisjes en jongens van 8—11 jaar): 1 Ivone Klasser en Gerrit van Woudenberg, 54 sec; 2 Ger- da van Gent en L. Hornsveld 54.4 sec.; 3 Nelly Vonk en Wim van Gent, 1 min. sec. Idem (meisjes en jongens van 1215 jaar): 1 Sonny van Kolfschoten en Jaap v. d. Klashorst, 44 sec.; 2 Suze de Jong en Loek Mus 44.1 sec.; 3 Jaantje de Jong en Kees Mus, 52.4 6ec. 5X59 M. estafette vrije slag: 1 A.Z. en P.C. I 2 min. 57.4 sec.; 2 Bilt hoven 3 min. 6 sec. 3 A.Z. en P.C. II 3 min. sec. Zwemlust I, die aanvankelijk al6 no. 1 eindigde, werd gediskwalificeerd wegens het te vroeg starten van 2 deelnemers. Hierna had een polo-wedstrijd plaats tusschen A.Z. en P.C. I en Zwemlust I (Brandenburg I was niet verschenen). Deze wedstrijd werd door Zwemlust met 30 gewonnen. De opstelling van A.Z. en P.C. was als volgt: Mosterd J. Gerritsen E. Wapsen Smeitink H Gerritsen H.Hafkamp E Gerritsen Tenslotte gaven de heer K. Schatens, kampioen van Nederland en B. Den- neboom een demonstratie in het schoon6pringen. Deze werden halver wege afgelast omdat de springplank onklaar geraakte. Het gaat hem er om Jezu6 Christus te Drengen, en uien geKruist Zoo gaai hei uua. mei mij. Nooit hau ik geciaent nier te zuilen aomen. Maai tloor nen bisschop neen God mij ge roepen, dds moesi ik genourzameii. mi nu oen ik luer geKouien mei zwaK- neid, vrees en giuuie schroom. Lr zijn Lier in den loop der jaren herders ge weest, waarvan ik er drie geKend hen, n.l. mgr. KeiinmcK, prol. Vvijner en mgi lUliaei. LeiiK ik aan hen, uan nen ik zwakheid, vrees en schroom. Mijn vour- gangeio ne&ciuKien over gaven, mij mei uoor God gesclioiiKen. Maai de uisauiup neell mij waardig geKeurd, aan dit ai- laar de gaven op ie uragen en op dezen Kansel Gods \v oord ie verkonuigen. uok het woord van den aposiei: „Lr is verscheidenheid van gave, maar nel iï> een en dezeiide geesi uoosi mij. Aio pastoor vrees ïh van den kant der ge meerite geen vergenjKingen met andere nerders; slechts een is er, die mij De oordeeien zal. Aaai' mijn gaven, mij ge sclionKen, zal ik ondei u weraen, uoch niet komend mei hoogdravende woor den van weispreKeiidneid oi wijsheid, ik hoop evenwel dal wij in de komende jaien elkander leeien kennen en waar- deeien. Laat ons Dcdeiiken, dat hel hier mei gaai om het eigenbelang van de Ameisloortsclie gemeente oi van mij- zelf, maar slechts hierom: dal God eer heeft. „Ik achl hel niet geraden iets an ucis onder d te weten aan Jezas Chris- int, en Dien gekraist". Het is te betreuren, dat wij, die Chris tenen iieeten, ons dikwijls zoo weinig er naar gedragen. Bedenken wij wel, dat we geroepen zijn Hem te volgen al onze levensdagen; dat we geroepen zijn Zijn voorbeeld te volgen, opdat wij ten einde toe mogen volharden en daér komen, waar ons eeuwig tehuis is? Het gaat dus hierom, dat Christus ruimte krijgt in de Christelijke samenleving. Langza merhand is Hij meer en meer motor van mijn leven geworden. Hij, aan Wien mijn hart hangt, is steeds aanwezig ge weest. Buiten Hem ben ik niets, doch in Zijn gemeenschap ben ik alles Hij zal in de komende jaren op een ander; wijze, met minder welsprekendheid en wijsheid verkondigd worden. Laat ons daarom bidden, dat ik Hem met een rein hart moge verkondigen. Bid voor mij, leden dezer gemeente! Laten wij samenwerken, maar vooral samen bidden en laten we in het bij zonder onze kracht wijden aan Hem, die zich zelf ais spijs en drank geeft in 't Heilig altaarsacrament. Ik denk nog eens aan den apostel Paulus. Ik vertrouw, dat de zwakheid en de vrees en groote schroom voor u binnenkort wel zullen verdwijnen, maar dat deze waar het gaat om het Evangelie van mijn God en Heiland zullen blijven." Verder had de dienst het gewone verloop. Als bijzonderheid kunnen wij nog vermelden, dat tijdens de gedachte nis van de levenden het koor den nieuwen herder een 4 stemmige zegen bede toezong van Cath. v. Rennes: „De Heere zeegne en behoede U Aan het einde van den H. Dienst zong de ge meente het gezang „voor gemeente en herder." In de Vesper, die 's middags om 3 uur in het Seminarie gehouden werd, richt te re president,, prof. C. Wijker. nog en kele woorden van welkom en begroeting tot den nieuwen herder. Daarna was er in de pastorie gelegenheid voor de ge meente om pastoor Smit te begroeten. Wielrijder op de brug aan de Utrechtsche straat in botsing gekomen met vrachtauto Op de brug aan de Utrechtsche straat heeft hedenmiddag 3 uur een ernstig verkeersongeluk plaats gehad. Ter plaatse fietste op dat uur in cl© richting van de stad de heer II. Ovink, gasfitter aan de Gasfabriek alhier. Door tot nu toe onbekende redenen is de wielrijder, die rechts van den weg reod in aanraking gekomen met een hem achterop rijdende vrachtauto, welke eveneens goed rechts hield. De heer Ovink bekwam een ernstige wonde onder den oksel. Het slachtoffer is met veel bloedverlies per ziekenauto naar het St. Elisabethgasthuis ovorge- bracht. Dr. van Hoften, gemeente-geneesheer alhier, verleende do eerste hulp. Een welgeslaagde feestdag met veel belangstelling De speeltuinvereeniging „Het Soesterkwartier" heeft Zaterdag het winterprogramma op feestelijke wijze ingzet. Ruim 350 kinderen waren 's mid dags in den speeltuin aanwezig en hebben zich kostelijk geamuseerd. Het gezelschap Smith nit Rotterdam ver stond de kunst, de jeugd urenlang te boeien met goochelen, handschaduw beelden en wat dies meer zij Ook het optreden van clowns verwekte komi sche oogenblikken. Des avonds was er feest in het speel tuin gebouw. Het programma was toe vertrouwd aan het Rotterdamsch klein cabaret-ensemble Smith, dat uit vijf personen bestond. Het werd een bo- langwekkenden avond dank zij het ge varieerde karakter van hetgeen door het gezelschap geboden is. Tenslotte besloot een geanimeerd bal den feestavond, welke daardoor nog menigeen laat op den been hield. Een welgeslaagde inzet van het win terprogramma van de speeltuinver eeniging. De politie te Huis ter Heide houdt twee stadge- nooten aan In den nacht van Zaterdag op Zon dag heeft de politie te Huis ter Heide twee Amersfoorter6 aangehouden, W. en K. genaamd. Ze maakten zich schul dig aan het leegmaken van een toon banklade, doch zijn vermoedelijk in hun werk gestoord. Gemakshalve na men zij toen de heele lade maar mee, welke later werd weggeworpen. W. had het geld, ruim tien gulden, in een zakdoek bij zich. Zij waren te zamen met een auto van den heer B, alhier, er op uit getrokken. Daar beide in de Langestraat boven een schoenenmagazijn hebben ge woond, waar destijds nog al veel schoenen bij een inbraak z:jn gestolen, aldus „De Crt.", worden zij ook van dezen diefstal verdacht. EERVOL ONTSLAG Aan den assistent le klasse der P.T.T- den heer B. Both, is op diens verzoek na een diensttijd van bijna 10 jaar in s Rijksdienst, met ingang van 1 No vember a.s. eervol ontslag uit zijn be trekking verleend De hepr Both ie bij na 36 jaar aan het postkantoor alhier werkzaam geweest, waarvan het mee- rendeel dezer jaren in de afdeeling pakketpost Amersfoort-Station. EXAMEN Te 's-Gravenhage slaagde voor het examen wiskunde L.O. onze stadgenoot, de heer J. Dragt. Zoo er één gebied is waarop voor lichting en leiding gewenscht is, dan is het op dat der reclame. De reclame is zoo veelomvattend geworden, de ge middelde zakenman weet zoo weinig welke reclame-middelen juist voor zijn z.iak de beste zijn, dat hij het niet kan stellen buiten het advies van iemand, die het geheele gebied overziet en die wenken kan geven om het beschikbare bedrag zoo efficient mogelijk te beste den. Het reclame-advies-bureau Rob tc Arnhem heeft reeds 12% jaar den taak van adviseur op zich genomen, het viert dit jubileum o.m. met de uit gave van een keurig verzorgd over zicht van reclame-organisatie en recla me-middelen. Dr. P. H. Ritter Jr. schreef er een voorwoord voor. Zaken- menschen, die op reclamegebied weg wijs willen worden, zullen op aan vraag wel een exemplaar toegezonden krijgen. VAN DE POLITIE Door de politie is tegen een man, die te dezer stede aan het venten was, Proces-verbaaj opgemaakt. Achteraf is gebleken, dat hij nog wat met de justi tie te vereffenen had; hedenmorgen is hij naar litrecht overgebracht. Een auto, die rechu van den weg stilstaat, be hoeft geen andere verlichting te voeren dan aan lijn linkerzijwand een naar voren wit en naar achteren rood licht gevende lamp (gerekend van de bestuurderszitplaats af). Binnen bebouwde kommen behoeft men In het geheel geen licht op te hebben, Indien de auto binnen 30 meter van een brandende straatlantaarn staat. OMREKENINGSKOERSEN 9 Oct. 11 Oct. Off Niet off. Londen 8.97 8.97 Berlin 0.72.66 0.72.68 Fa r\j» 5.98 6.03 Brussel 30.49V* 30.49 ZUrich 41.63 41.66 Kopenhagen 40.03 40.05 Stockholm 46.25 46.25 Oslo 45.10 45.10 New York 1.81 I .82 Praag 6.37 6.37 Medeged. door do R'damsche Bankvcreen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 5