WIENER SAENGERKNABEN HEDEN MARKTHAL 8.15 UUR: N3JLU33N039 Vondel- Varia ^TOONKUNST" Ernstige botsing bij De Klomp Spoorweg werken rondom Amersfoort VERGEET HET NIET! 0NIÖIN33«3Aia30N00 Stichtsch - Gooische Kleine Luchtvaart NIEUWE RUITER PADEN Dameshoeden WjodAanvanfcqAsim RECHT EN ORDE dqmda 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 12 OCTOBER 1937 Onderhoud met den heer Ankersmit TN verband niet den aanleg van het Geldersche Valleikanaal zal de spoorlijn Amersfoort-Zwolle-Apeldoorn- Arnhem gekruist moeten worden en is de bouw van een brug noodzakelijk. Reeds enkele maanden is men hiermede bezig en naar de heer Ankersmit ons gisteren in een kort onderhoud dat wij op het hoofdbureau der Nederlandsche Spoorwegen met hem mochten hebben, verklaarde, zal deze brug reeds in Mei van het volgenid jaar gereed komen. De spoorweerails worden tijdelijk verlegd, doch van een doortrekken dei- rails van Zwolle en Apeldoorn onaf hankelijk van elkaar naar het station Amersfoort is „geen sprake. Vel waren djeze plannen destijds eens gemaakt én zoru de breedte der te bou wen brug hiernaar bepaald worden. Amersfoort is een zeer druk centrum van Spoorwegen, zoo zeide de heer Ankersmit. en. binnen korten tijd zal de verbreeding van het. viaduct bij de Stationsstraat weer de aandacht vra gen. De toestand van het huidige viaduct is onhoudbaar en het wordt daarom hoog tijd, ,daï dit door een g rooter wordt uitgebneid. De straat is reeds geheel verbeterd en de opritten zijn al aangelegd, zoodat het wachten is op het verbouwen der brug. De heer Ankersmit vist ons mede te deelen, dat alles reeds in kannen en kruiken was en het daarom ook niet zoo lang meer zal duren, dat met den viaduct-verhouw wordt begonnen. Van de zijlde der Spoorwegen zal al al het mogelijke worden gedaan, deze verbetering zoo spoedig mogeliik uit te voeren, daar het drukke verkeer hier mede ten z&erste is gebaat. Zooals het thans is, is de toestand onhoudbaar. Door de verhoogde opritten komen de wielrijders cup de wandelpaden tot on gemak van en gevaar voor de wande laars. Wanneer precies met den bouw be gonnen zal worden, kon de heer Anker smit ons nog niet met zekerheid zeg gen. In het kader van deze spoorweg- werken kwam ook nog de nieuwe ver binding tusschen Amersfoort en Arn hem via Barnevejd—Voorthuizen ter sprake. Met groote' belangstelling werd öp het hoofdbureau der Spoorwegen het reizigersvervoer gade geslagen en het 6temde tot verheugenis, dat een dus danig animo voor deze lijn bestond. De heer Ankersmit was van oordeel, dat het nog een nieuwtje was en het ver voer mettertijd wel eenigszins zou luwen. Alhoewel de nieuwe verbinding een 2eer groote vooruitgang beteekent, is (Je duur van deze reis nogal lang. Zou den de nieuwe mechanische treinen, 'die in Mei 1938 dezen dienst zullen on derhouden, dezen tijd nog iets kunnen bekorten, zoo vroegen wij den heer Ankersmit. De snelheden die deze nieuwe treinen Jsunnen ontwikkelen, zijn frappant, doch ik geloof niet, dat er direct met die treinen op dat traject op volle capa citeit gereden zal worden. Terloops brachten wij den heer An- fcersmit in herinnering, dat tot Ede en kel spoor ligt en dit bij een eventueele Uitbreiding wel een bezwaar zou zijn. Geenszins zou dit een beletsel zijn, daar een uurdienst van Amersfoort paar Arnhem en omgekeerd meer dan voldoende was en dan volstaan kan worden met enkel spoor, daar op som mige punten toch wisselplaatsen ziin en bij Ede bovendien weer dubbel spoor ligt* 'S9ZI 'PX 'SZ neeiieiejsuiJd uba uaoiQ hvx aaa nva a o mi jeejicjaioag ■uoBujjipiini 9iqosu3M9B 9[|y p|6 OS'2 U0|jpcj(p6ndf PI6 S4E 92 napiOBUlia P[6 -s 02 ,IBB>IPJOOH P|B —9 9J n9)lBBq|ia PI® 92 9 Bubi bi ,iCB>(p,ooH 2N3XN3H3NNOHV Mfl Sp00I n ap(9|SB8 CONCERTVEREENIGING Olveh van 1879. Borgesiuslaan 45- 2313 Kollen, J. J., Automateriaal enz- Brederodelaan 8. 2336 Lablans. X C., Centrale Verwar ming, oliestookinrichtin, sani taire installatiën, Lienderteche- weg 25. 2314 Mantel. J. C-, Barchman Wuytiers- laan 136- 1621 Meuskens Groothandel in Electro en Techn. Artikelen, K. Gracht 24. 2316 Mullerv. d. Kamp, Mevr. A., Schaepmanlaan 5. 2306 Oud-Bussum N.V-, Melkerij Hof stede, filiaal Krommestraat 5. 2072 Pesie, L. H. J., directeur Zwem bad, Bi6schopsweg 214. 2326 Radio en Electrotechnisch Bureau v. Geet, Arnh. straat 29. 2304 Sleyt, dir- der N.V. Ned. Midden- standsbank, kantoor Amersfoort, Pr. Hendriklaan 10. 2330 Slijper, C. F. J., Centr. Verwar ming, oliestookinr., enz., Lange- straat 118. 2311 Tommei, Th-, penningmeester Alg. Ned. Bouwarbeidersbond, afd. Amersfoort, Goudsbloemstraat 128- 2332 Velde, J. A. v. d.. Ontvanger der Registratie en Domeinen, Troel- stralaan 21. 2325 Versendaal's autodiensten, dag dienst op Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Arnhem, Zut- phen, Deventer, Apeldoorn, Kam pen, Zwolle en tusschen gelegen plaatsen. Kamp 78. 2323 Wensink, H. E. v.h. fa. Keuneke, Lederwaren en koffers, Lange- 6traat 105. Te Scherpenzeel: 56 Slothouber, G. J., Bijkantoor Beu- mer's Woning- en Bouwbureau te WoudenbergScherpenzeel, Sta tionsstraat 624. Te Spakenburg: 7 Knoek en Ros N.V., Ned. Schoenen Centrale. Te Voorthuizen: 81 Hoogebeen, G. en W. Polhout, Aannemers van bouwwerken. Mo lenweg 33. 34 Vuurs^ D. van, De Troffel a. d. weg van Tol 9 naar halte Stroe nr. 97/1. CONCERTVEREENIGING Het programma van het eerste con cert in het Grand Théatre op 28 October door het U.S.O. onder leiding van Wil lem van Otterloo is als volgt: Ouverture „Rosamunde" Schubert „Krönungskonzert" Mozart Pianosoliste Steil Andersen „Symphonic Fantastique" Berlioz „De Nachtegael van Amisfort en Randenbroek In Vondels tijd moet men zich Amers foort denken als versterkte stad, met mu ren en poorten en grachten, die het be loop hadden zooals thans het Plantsoen aangeeft Buiten die grachten varen de landerijen, zoodal een huis als Randen broek vrij ver buiten de kom der stad lag. Als nu Vondel een gedicht maakt op Amersfoort, n.l. „De nachtegael van Amis fort". dan vraagt men zich onwillekeurig af: Hoe komt Vondel er toe om speciaal op onze stad een gedicht te maken? Welk verband bestaat er tusschen Vondel en Amersfoort? Als antwoord daarop zou men drie re denen kunnen opgeven: Eerstens is Vondels zoon. Joost, in tweede huwelijk getrouwd met Baerte Hooft, een weduwe, die. na het overlijden van haar man. hier was blijven wonen. De veronderstelling ligt voor de hand. dat Vader Vondel dit huwelijk in onze stad heeft meegemaakt. De kennismaking met de omgeving der stad en daar wijst de titel van het ge dicht toch op zal echter hoofdzakelijk te danken zijn aan de keeren, dat hij bij zijn vriend Jacob van Campen, die Ran denbroek bewoonde, gelogeerd heeft, en zijn wandelingen heeft uitgestrekt tot den Heiligenberg. In het gedicht toch wordt zoowel Randenbroek, als de Heiligenberg genoemd. Als derde reden zou misschien kunnen gelden dat Vondel onze stad zag als de geboorteplaats van hem, die hij zoozeer vereerde: Joan van Oldenbarnevcldt. Op de Vondel-tentoonstelling in Flehite ligt het gedicht: „De Nachtegael van Amisfort" opengeslagen en voor ieder te lezen. Zullen worden aangelegd in het Bergkwartier Eenigen tijd geleden hebben wij geschreven, dat het wandelpad aan de achterzijde van de Prins Frede- riklaan, ruiterpad is geworden. Men was hiertoe overgegaan, omdat do Prins Frederiklaan te glad was voor de paarden. Sedert eenige dagen heeft men nu een aanvang gemaakt met het aanleggen van een complex ruiterpaden in Berg- Noord en Berg-Zuid. Het eerste ruiter pad, dat aangelegd wordt, loopt van de Prins Frederiklaan, door de boschjes van Frisia, naar de Daem Fockemalaan. Deze laan zal worden gekruist, waarna het ruiterpad zich over de Vlasakkers zal voortzetten. Het werk wordt uitgevoerd in werk verschaffing. Op deze wijze zullen nog meerdere ruiterpaden in het Bergkwar tier. met uitloop naar buiten, aangelegd worden. De S.G.K.L. kan een terrein krijgen bij Amersfoort De Stichtsch-Gooisch3 Kleine Lucht- aartclub heeft een ledenvergade ring gehouden in Hotel „Het Wapen van Zeist", die speciaal belegd was, omdat er thans gelegenheid tot het be oefenen van zweefvliegen bestaat. Na vaststelling der notulen gaf een der bestuursleden een overzicht van de werkzaamheden van het bestuur ter ver krijging van een terrein, waarmede men in Werkhoven zelfs reeds geslaagd was. doch waarbij naderhand bleek, dat de kosten voor het in orde brengen van het terrein te hoog zouden worden. Daarna kwam men in contact met de Zweefclub te dezer stede, welke bespre kingen tot resultaat hadden, dat de Aero-vereeniging een tweetal voorstel len aan de S. G. K. L. deed. Als eerste werd voorgesteld een fusie tot stand te doen komen tusschen beide vereenigingen, terwijl het andere een voorstel was om het terrein van de Amersfoortsche Club voor bepaalde tij den te huren met eehruik van hangar, waarvoor een billijke huur gevraagd werd. Na uitvoerige besprekingen werd be sloten in principe op het laatste voor stel in te gaan. waarbij het bestuur op gedragen werd alles in details uit te werken en aan de ledenvergadering voor te leggen. Bii de rondvraag werd besloten het toestel, indien in Amersfoort gevlogen wordt, in orde te maken en goedkeuring trachten te verkrijgen. Voorts werd besloten de maandeliik- sche vergaderingen wederom in te voe ren. BURGERLIJKEN STAND GEBOREN: Hendricus, zoon van Th. L. Bakkenes en H. van Wessum. OVERLEDEN: F. van Drie, 63 jaar- WIELRIJDER OVERLEDEN De heer Ovink, die gistermiddag na het verkeersongeval op de brug aan de Utrechtschestraat naar het St. Elisabeth's Gasthuis werd over gebracht, is korten tijd na zijn op name aan de ernstige verwondingen overleden. 750 FLESSCHEN VERDUISTERD Bij de politie is door een bottelaar al hier aangifte gedaan van verduistering van 750 leege fle6schen te zijnen na- deele. DAMES, Als U goed geslaagd bent met Uw mantel, dan wilt U dit ook gaarne met Uw hoed. Maakt U eens kennis met onze zaak. Wij hebben een ruime keuze in de nieuwste modellen. Ook onzo prljzon zijn voor iedere beurs beschik, baar. WESTSINGEL 21 AMERSFOORT. NIEUWE TELEFOON-AANSLUI TINGEN In het tijdvak van 6 September tot 10 October werden de volgende adressen telefonisch aangesloten: Tfnnr.: 2319 Amersfoortsche Brandstoffenhan- del, Bestelkantoor Ternatestr. _2S. 2181 Appeldoorn. Joh., Inspecteur Ver- eeniging van Levensverz. St. Eloy, Westerstr. 76. 1307 Berdenis van Berlekom, ir., J. U Mauritslaan 7. 2317 Bóogaerdt—Huyskes, Mevr., D. Balistraat 33. 2310 Brussen, H. J. H. Voorz. Alg- Ned Bouwarbeidersbond Afd. Amers foort, Miereveldstraat 8. 2309 Budding, Jan, brood- en banket bakkerij, Leusderweg 72. 2318 Bijnen van Venrhout fa., Maat- kleeding, Snouckaertlaan 14- 2312 Drop, A Insp. Theod. Niemeyer N.V., Groningen Timorstraat 10. 2329 Hande.'svereeniging „Huni", Sta tionsstraat 25. 96 Herweyer—v. d. Sandt, Mevr. C. H Weyersstraat 33. 2328 Heyu, Albert, Kruidenier, Leus derweg 216. 2315 Hopman van Essen, fa., Kleine Nachtegaalstraat 6. 37 Hotel-Café-Bestaurant Terminus. Stationsstraat 42. 8330 Jonker. R.. Levensmiddelenbedrijf Holland. Dollardstraat 158- 2337 Kam-Smilde, Mevr. S. van der van Marnixlaan 74- 2321 Kleef Sr.. W. van, Phoenix Brou werij Export, Zwaanstraat 4. 2324 Knoppert, J., Hoofdinspecteur v. d. Grand Thóêtre. Van Vrijdag 8 t.m. Woensdag 13 October vertoo ning van de film „De koning en het koormeisje". Zondag doorloopend 1.45, 4.—, 6.15 en 8.30 uur. (Laat6te voorstelling). Avondvoorstelling overige dagen 8.10 uur n.m. Woensdag en Zaterdag 2.30 uur n.m. matinée. Yertooninp van de film Wereld jamboree 1937. Van Vrijdag 8 t.m. Donderdag 14 October eiken dag (niet Zondag) vanaf 4 uur tot half 8 (laatste voor stelling begint half 7). Zaterdag en Woensdagmiddag vanaf 5 uur (laatste voorstelling half 7). City Théater. Van 8 t.m. 14 October vertooning van de film „Op Hoop van Zegen." Zondag 1.45, 4 uur, 6.15 en 8.30 uur. (Doorloopend). Aanvang laat ste voorstelling 8.30 uur. Zaterdag 6.15 en 8.30 uur. Overige dagen 8.10 uur. Zaterdag en Woensdag matinée 2.30 uur Museum Fléhlte, Westsingel. Vondeltentoonstelling van 6.t.m. 30 October. Geopend dagel. van 10—12 en 1—4 uur, uitgezonderd Zondags. 's Zaterdags 10—12 en 1.303 uur. (Stadgenooten hebben 's Zaterdags vrijen toegang). Theosofische Bibliotheek. Ge bouw Theosofische Vereeniging. Re- gentesselaan. lederen dag van 6—8 uur. Sterhuis Beekenst.laan 6. Iedere avond geopend en Zondagsmiddags voor alle meisjes. R.-K. Leeszaal, Nieuwstraat 24. Filiaal uitleen-bibliotheek Edi6on- straat 35. Openbare Leeszaal met Jeugdlees zaal, Muurhuizen 9. Gildehuis A.K.G. t/o. Zuidsingel 16. Najaarstentoonstelling van 231 October, van schilderijen, bouw kunst en kunstnijverheid, dag. van 1017 uur. Woensdag en Zaterdag van 25 uur demonstratie -weven door mevr. Dien Materman. 2 t.m. 24 October. Sierkunst, Ten toonstelling van schilderijen door Antoinette van Hoytema. 412 October. De Valk. Tentoon stelling „Hoe teekent het kind in Indië?" 95 en 8—10 uur njn. Woensdagavond en Zondag gesloten. Concordia. Theedemonstraties door Theebureau Amsterdam. 13 Oct. v.m. 10.30 uur. 14 Oct. v.m. 10 30 en n.m. 2.30 uur. 15 Oct. v.m. 10.30 en n.m. 8 uur. 12 October. Markthal. Wiener San- gerknaben. 8.15 uur n.m. 13 t.m. 15 October. Jeugdleeszaal Openb. Leeszaal. Tentoonstelling van en ove. Paddenstoelen. 1012*4 en 2Vf—6 uur. 13 October. Foyer Amicitia. Ster- huisfilm Lichtende Bakens. 3 uur en 8.15 uur n.m. 13 October. Gildehuis. N.R.V. Causerie met filmprojectie over Luchtkartecringsexpeditie der K.N. I.L.M or> Nieuw-Guinea door C. J. Weers. 8.15 uur n.m. 14 October. Amicitia. A.V.R O. avond Kovacs Lajos. 8 uur 14 October Gildehuis. Am. Kunst kring. Lezing van Top van Rhijn Naeff. Onderwerp: „Lezen en schrij ven." 8.15 uur n.m. 14 October. Grand Théatrs. De actueel wetenschappelijke film „Waarheen China?" Aanvang 8.15 uur. 15 October. Volk6gebouw. Ned. Arb. Sportbond. Oprichtingsverga dering zwemgroep „Sportfondsen- bad." 8 uur. 16 October, 's Prinsenhof. Propa- ganda-avond van de Gymnasiasten Bond L. E. A. 7.30 uur. 16 October. De Valk. Amersfoortsche Tooneelensemble. 8 uur. 16 October. Amicitia. 't Nut. Caba ret „De Vuurpijl." 8 uur. 17 October. Amicitia. Filmvoor stelling Amfikri „Koelakken Ter reur" en de burgeroorlog in Spanje. 10 uur v.m. 17 October. Amicitia. Groot Ned. Volkstooneel. Kindermatinée „Hans en Grietje, 3 uur n.m. Idem „Blon de Greet." 8 uur. 19 October. Vondelherdenking in den foyer v. Amicitia. Voordracht Kommer Kleijn. 2.30 en 8 uur. 19 en 20 October. Grand Thé&tre. Optreden van Alvatha, de koning der illusionisten. 8.15 uur n.m. Matinée op 20 October. 2.30 uur n.m. 20 October. De Valk. Feestavond Zwemclub Neptunus 8 uur. 21 October. De Valk. Vergadering Bel lamy 8 uur. 22 October. Amicitia. Abonn. voor stelling. Het Masker ^oert op „Eli sabeth. de vrouw zonder man." 8 uur n.m. 23 October. Amicitia. Bridgecon cours van B R.A.M. 8 uur. 23 October. De Valk. Soirée R.H.B.S. 8 uur. 27 October. Amicitia. Kapitein ter zee L. A. C. M. Doorman spreekt over „Onze Vloot" voor Nat. Veilig heid, Onze Vloot en N J.V. 8 uur. BAARN 22 Sept. t.m 12 Oct. Tentoonstel ling van Japan6che houtsneden in het Baarnsch Lyceum. Dagel. van 10 tot Zondags van 1 30 tot 4 uur 29 October. Amicitia. Propa- ganda-vergadering Ver. Oost en West, 8 uur. 29 Ocfoher De Valk. Schermwedstrii den van E.M.M.A. 30 October. De Valk. Feestavond van E.M.M.A. 8 uur. UTRECHT 11 t.m. 17 October. Tivoli. Bouw meesterrevue „Knal.1* 8 uur, Vergadering van de R.K. Kies vereeniging in het R.K. Spaarbankgebouw De vergadering der R.K. Kies\yer- ccniging Reclut en Orde, gisterav/ond helegd in het Spaarbankgfibomv LangegrachtBreestraat en .-geleid door mr. A. E. Th. Kooien, werd door meer dan 70 Heden bezocht. Ze was belegd voor hjet verkiezen yhn leden van het Krii\gl>estuur en, van den Algemeenen Partijraad. Hierover straks. Spreker van den avond was het beken- do Tweede Kamerlid Max van Poll met het onderwerp „De Troonrede en de Mil- lioenennota". Spneker ging na of de Ka tholieken met beide staatsstukken te vreden kunnen zijn. Steeds zal een com promis noodig wezen bij echten volks invloed. Die invloed kan niet behouden worden, als een enkel inzicht volledige toepassing zou eischen. Spreker gaat de Troonrede na in verband met de vier hoofdpunten van het program van ac tie, waarmee d& R.K. Staatspartij de verkiezing is ingedaan. I. Beveiliging cher positief christelijke grondslagen onzer (samenleving. II. Verdediging van het gezin. III. Arbeid voor ons volk. IV. Ordening in het bedrijfsleven. Vooral over het eerste punt werd uit- gewijd en betoogd, dat zonder deze grondslagen men machteloos staat o.a. tegen de homo-sexualiteit. Onze jonge studenten worden volgens spreker thans overstroomd met lectuur, waar voor zul ke neigingen, voorgesteld als speling dei- natuur, volle vrijheid wordt geëischt. Spieker vindt in de Troonrede aanra king niet alle vier programpunten, straks genoemd. Afgewacht dient te Worden, hoe de practijk zich zal ont wikkelen. De millioeneniKita kon bij de Katho- liepen niet de groote tevredenheid wek ken als met de Troonrede het geval was. Toch is hier ook een terugklank op de Troonrede en werd in een adem ge noemd, dat het onvermijdelijke zal ge schieden zoowel wat de defensie aan gaat, als wat het sociaal-economische cischt. Dat rekening zal worden gehou den met gezinstoestand bij de arbeidsin komsten wijst reeds heen naar kinder toeslag. Ook is in aantocht de beperking van arbeid voor de gehuwde vrouw. Een groot deel van de rede gold de defensie-eischen. Het is ieder opgevallen, hoe hu de manoeuvres zich onder de mi litairen een andere geest toonde, dan men voorheen wel opmerkte. Ieder voelt de dreiging en tevens de saamhoorig- heid. Spreker schetste dat gevoel van volksgemeenschap, het volkseigendom, het bestuurd worden naar eigen aard. En dat alles en onze sociale instellin gen, alles valt met onze volkszelfstan digheid. Men voelt, dat men wat te ver liezen heeft. Het onvermijdelijke der de fensie-eischen staat thans op den voor grond, want al het andere is ervan af hankelijk. Spreker gaat een en ander na over de voorgestelde uitbreiding van ons leger. Bij het beantwoorden van enkele ge stelde vragen komt spreker er tegenop, dat het beroep van den minister op vrij willige bijdragen om het spaargeld der gesteunde werkloozcn te verdubbelen, bedelen om een aalmoes zou zijn. Het is een beroep doen op het solidariteits gevoel van on6 volk; het is iets als de Winterhilfe in Duitschland. Over het betrekken der nieuwe leger- machines hoorden we, dat deze zullen komen uit Zweden en Engeland en te vens met te koopen licentie om ze hier te lande te maken. Uit het vergaderdeel van den avond het volgende. Voor de verkiezing van vijf leden en vijf plaatsvervangende leden, die de Kring Utrecht in den Partijraad heeft aan te wijzen, werden gesteld de vier nog heden zitting hebbenden met hun vervangers, terwijl in de bestaande va cature weder Middenstanders worden gesteld, de heer L. A. A. van Hamers- veld als lid en G. A. Hendriks als plaats vervanger. In de vacature-Van Cats (Cabouw) in hPt Kringbestuur zijn el ders twee candidaten gesteld, de hee- ren van Leeuwen te .Tutphaas en Hil- horst te Hoogland. De afgevaardigden ter Kringvergadering krijgen in deze vrij mandaat. Voor bestuurslid in Kath. Amersfoort werden een drietal personen opgegeven. „Manasse" van Hegar is in studie genomen Gisteravond hoeft de afdceling Amersfoort der Maatschappij tot ne\or dering der Toonkunst haar repetities hervat onder leiding van e r r 11 van ii e n Bur g. Tevoren werd een^korte vergadenng gehouden, aan het slot waarvan do voorzitter der afdeeling, drs. L. Leopold, 'n uiteenzetting gaf van het uit te voeren werk, Manasse van Hega r, een werk vol kleur en leven, waarvan do tekst ontleend is aan de Bijbelsche ge schiedenis. De repetities begonnen dit jaar iets la ter dan gewoonlijk, aangezien de uitvoe ring eerst midden Juni zal plaats vin den, zulks in verband met de jaarver gadering der Maatschappij, welke te Amersfoort gehouden wordt. Een goede opkomst en veel animo ble ken de inzet te zijn van een belangrijk vereenigingsjaar. RIJKSPOSTSPAARBANK In den loop der maand September werd aan bovengenoemd rijkspostspaar bankkantoor op spaarbankboekjes inge legd 76.392,53 en terugbetaald 90,673,73. Derhalve minder ingelegd dan terugbe taald 14.281,20. Het aantal nieuw uit gegeven boekjes bedroeg 71. GARNIZOEN Aan den sergeant S. P. Dalman van het 5e R. I. zal op 24 November a.s. de zilveren medaille voor 24 jaren trouwen dienst worden uitgereikt. Aan den sergeant-tamboer G. Hoogen- dorp van het 5e R.I. zal op 18 November a.s. de zilveren medaille voor 24 jaren trouwen dienst worden uitgereikt. Aan den sergeant-titulair-kok \V. Schaftenaar van het 16e R. I. zal op 25 October a.s. de zilveren medaille voor 24 jaren trouwen dienst worden uitge reikt. FRUIT- EN GROENTEN VEILING 11 October Valappelen 26, druiven 912, toma ten 20—42, meloenen 4S, winterjan 6—8, lemoenappel 812, goudreinet 811, IJsbout 57, bellefleur 69, Gro ninger Kroon 710, notarisappel 710, Beurré Clairgeau 1218, Nouveau Poi- teau 1213, Giessen-Wiideman 67, Soldat Laboureur 20—21, Calabas de Tirlcmont 1013, Eva Baltet 1114, sterappel 814, Legipont li19, Beurré de Mérode li15. Charles Ernest 1012, Charles Ross 1011, Brederode 89. snijboonen 2224, spercieboonen 719. pionkers 47, postelein 69, spinazie 0—10. spruiten 910. augurken 10—2i bieten 1232, wortelen 19—21, prei 79. sla 715. andijvie 616, komkommers 1529, bloemkool 611, groene kool 1951, roode kool 3035, Chin, kool 2027, wortelen 3—5, seldery 512, pe terselie 7—9 ct. BAKFIETS MET MELK AANGEREDEN Op den hoek Con inckst raat—St An na- straat is gistermorgen een driewielige bakfiets, heiaden met melk, aangereden door een vrachtauto, welke te veel links aanhield. De bakfiets werd zwaar beschadigd, terwijl veel melk verloren ging. SPIRITISCHE VEREENIGING „HARMONIA" Evenals vorig jaar zal door de Spiri- tische Vereeniging „Harmonia" ook de zen winter weer een aantal openbare avonden gegeven worden. Op Donder dag 14 October a.s. heeft in Sierkunst een psychometrische séance plaats door mevr. A. v. d. Ster-Yerduyn. Men leze de advertentie in dit blad. FAILLISSEMENTEN ^n de faillissementcnlijst van vorige week werd vermeld: J. J. Delforterie, schoenmaker, wonen de te Amersfoort, Hendrik van Vian- denstraat 32, Curator mr. L. Drahhe te Amersfoort. Beëindigd door het verbin dend worden der eenige uitdeelingslijst met eene uitkeering van 32.08%. De laatste cijfers zijn onjuist. Men leze hiervoor 5.502%. DIRECTE BELASTINGEN Bij beschikking van den minister van financiën is de inspecteur der directe belastingen, enz. S. Posthuma, toege voegd aan het hoofd van de inspectie der dircte belastingen te dezer stede verplaatst naar Winschoten en aange wezen als hoofd van de inspectie der directe belastingen aldaar. Twee zware vrachtwagens met elkander in aanraking gekomen Twee personen ernstig gewond Gisteravond omstreeks 10 uur heeft onder De Klomp een zeer ern stige autobotsing plaats gehad, waarbij twee personen levensgevaar lijk werden gewond. Uit de richting Renswoude naderde een vierwielige vrachtwagen, waarin gezeten waren de heer B. en zijn echt- genoote, terwijl van de andere zijde een zeswielige trailer van de firma Here mans uit Amsterdam, welke met onge veer 10 ton fruit geladen was, kwam. Naar de heer B. verklaarde, kwam de trailer recht op hem aangereden, zonder dat hij bii machte was iets te doen, ontstond een hevige botsing. De vracht wagen van den heer B. kwam aan de rechterzijde van den weg in een groote sloot terecht, terwijl de heer B. en zijn echtgenoote zonder noemenswaardig let sel uit den wagen te voorschijn kropen. Erger was het evenwel gesteld met de inzittenden van den trailer. De chauf feur. B. genaamd, en de 18-jarige mede passagier van Z., beiden uit Amsterdam, moesten met zware verwondingen uit het wrak van de cabine worden wegge zaagd. Spoedig was geneeskundige hulp aan wezig. Dr. de Waard uit De Klomp ver leende de eerste hulp en constateerde bii B. o.a. een ingedrukte borstkast, tpr- wijl van Z.. eveneens zware inwendige kneuzingen had hekomen. Per zieken auto ziin de hPide slachtoffers naar het Diaconessenhuis te Arnhem overge bracht. Het öpruimingswerk. waarmede direct een aanvang werd genomen, duurde tot in den vroegen ochtend. De rijks- en gemeentepolitie te De Klomo stellen een nader onderzoek in. Een auto, die rechts van den weg stilstaat, be hoeft geen andere verlichting te voeren dan aan rijn linkerzijwand een naar voren wit en naar achteren rood licht gevende lamp (gerekend van de bestuurderszitplaats af). Binnen bebouwde kommen behoeft men in het geheel geen licht op te hebben, Indien de auto binnen 30 meter van een brandende straatlantaarn staat.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 5