'sWerelds .draaiboek Kinderhoekje J, A, SCHOTERMAN ZR s r. EMIUOM 1929 MAISON MODERNE Vorst Cobra WIJNHANDEL Ao. 1878 Utr.str. 17 Tel. 145 per flesch f 1.35, per anker f53. De vierde ontmoeting remise UIT DEN U.P.V.B. UIT DEN U.P.D.B. - Soiovv- Kübler-Kleeding W, K. v. ROSSUM Oorlogswee Radio-programma's UTRECHTSCHESTRAAT 21 (DamsJkhosudsin Het groene oog van Baa-al Door MARK CHANNING Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 13 OCTOBER 1937 EUWE-ALJECH1N Euwe mocht zich in de vier de partij, welke 27 zetten tel de, steeds in het initiatief ver heugen. Van een overwicht kon men. gezien het buiten gewoon dynamische karakter der partij, nauwelijks spreken. Aljechin wist alle gevaren te bezweren, waardoor de vierde partij remise werd. TN E oude spanning, welke EJ men zich nog zoo helder uit de match EuweAljechin van 1935 herinnert, heeft zich gisteravond tijdens de vierde partij in Krasnapolsky te Am sterdam weer in zijn hevigsten vorm geopenbaard. En het was weer de door deze matches beroemd gewor den Slavische verdediging wel ke de inleiding werd tot de onoverzienbare complicaties, waardoor reeds spoedig, blij kens het steeds sterker wor dende gemurmel in de zaal, de gemoederen der toeschouwers in opstand kwamen. Nu eens werd Aljechin mat gezet (in de zaal dan altijd), dan weer verloor Euwe een aantal stuk ken, maar na 3^ uur spelen waren beide meesters in feite nog springlevend, ofschoon de partij zich uitsluitend via de complicaties bleef ontwikke len. Dank zij zijn voortreffelijke voorberei ding van dezelfde variant der Slavi sche verdediging, die ook in de tweede partij «erd toegepast, en waarin Al jechin ditmaal de door Euwe in zijn theoriewerk aanbevolen zet 7. f3 aan wendde. mocht de wereldkampioen zich gedurende het grootste deel der partij, welke 27 zetlen telde, in het initiatief verheugen, van een overwicht kan men, gezien het. buitengewoon dynami sche karakter der geheele partij, nau welijks spreken. Willoos leiden liet Aljechin zich n.l. allerminst. Hij beet van zich af, zooals van hem verwacht werd en toen de al- gemeene afwikkeling achter den rug was, bleek hij alle gevaren te hebben bezworen. Ht eindspel, met Ioopers van ongelij ke kleur, bood geen der beide spelers vooruitzichten. Een resume der vier partijen toont oi„ ondanks den gelijken stand van de match f22), een klein overwicht voor dr. Euwe aan VOETBAL Wedstrijdprogramma Zondag, 17 October le klasse A. U.S.C.L.Oranje Wit. VolhardingVreeswijk. Wijk bij DuurstedeDriebergen. St. BoysF.A.K. D.E.V.IJ.F.C le klasse B. SoesterhergSperwer. V.V.O.G.D.W.S.V. E.S.V.A.C.De Zebra's. 's-GravelandDe Raven. G. BoysNijenrodes. 3e klasse A. N.S.C.Hoevelaken. Amersf. Vooruit—De Kieviten. De VeluweVeensche Boys. 3e klasse B. Uil vers. BoysPlasvogels. Gooi voge 1 sSpoorvogels. Duivenelftal—Blaricum. AvanceS.S.S. Reserve le klasse A. Laren 2Sopla 2. H.V.C. 3—Velox 4. Hilversum 5Amersf. Boys 2. 't Gooi 4A.P.W.C. 2. Donar 3 Amsvorde 2. Reserve 2e klasse A. Veenendaal 3—E.S.V.A.C. 2. Baam 3A.P.W.C. 3. U.V.V. 6Soesterberg 2. Scherpenzeel 2V.V.O.G. 2. Reserve 3e klasse C. H.V.C. 4—Putten 2. E.S.V.A.C. 3—Quick 3. N.S.C. 2Amf. Boys 3. Sopla 3—Amsvorde 3.. Reserve 4e klasse D. Hoevelaken 2N.S.C. 3. Quick 6De Veluwe 2. Veensche Boys 2A.P.W.C. 4. Spoorvogels 2Quick 5. DAMMEN De competities van den Utr- Prov. Dambond zullen in den loop van Octo ber. een aanvang nemen. De indeeling voor de competitie is vermoedelijk als volgt: Hoofdklasse: Damclub Bussum, Damclub Huizen, H.D.G. (Hilversum), U.D.G. (Utr.) cn Ons Gonocgrcn (Utr.). le klasse: V.D.C. I (Veenendaal), Ons Ge noegen II (Utr.), A.D.V. 1 (Amersfoort), Loosdrccht I, O.K.K. I (Baarn), De Amstel I (Uithoorn), Damlust I (Utr.), U.D.G. II (Utr.), H.D.G. II (Hilversum) en Ons Genoegen I (Zeist). 2e klasse A. Ons Genoegen III (Utr.), Damlust II (Utr.), L.D.V. I (Loenen), B.D.C. I iBreukclcn) en Zwart-Wit (Utr.). 2e klasse B. Bussum II, Huizen II, Loosdrccht II, K.D.C. I (Kortenhoef) cn H. D. G. III (Hilversum). 2o klasse C. Wit-Zwart I (Amersfoort), De Veluwezoom I (Njjkerk), A.D.V. II (Amersfoort), O.K.K. II (Baarn), Ons Genoe gen II (Zeist) cn O. en O. I (Baarn). Vriendenkring I (Zuilen), U.D.G. I (Maarb- scn), B.D.C. II (Breukelen), L.D.V. II (Loe nen) en Zwart-Wit II (Utr). 3e klasse B. Ons Genoegen III (Zeist), V.D.C. II (Veenendaal), Den Dolder I, Bilt- hoven I. Wit-Zwart II (Amersfoort) en De Veluwezoom II (Nükerk). 3c klasse C. Bussum III, Chr. Damclub „Bussum" I, Gooisch Damgenootschap I (Hilversum), Huizen III en H-C.D. I (H'sum). 3c klasse D. Gooisch Damgenootschap II, H.C.D. II (Hilversum), K.D.C. II (Korten hoef), Loosdrecht III, Vreeland I en O. en O. II (Baarn). WAT ETEN WIJ MORGEN? VOOR DE KOFFIETAFEL Jachtschotel: 1 K.G. koude gekookte aardappelen, óOO gr. (1 pond) overgebleven vleesch (gebraden of gekookt), 4 middelmatig groote uien, 60 gr. (3 afgestreken eetle pels) vet van jus (of boter), 4 d.L. (4 ge wone theekopjes) verdund „mager" van jus of water met 2 Maggi's Bouillon blokjes, wat peper en nootmuskaat. Begin met de fijngesnipperde uien fop een zestal plakjes na) te fruiten in het vet of de boter tot ze gelijkmatig bruin zijn. Snijd intus6chen het vleesch en do aardappelen in plakjes. Leg laag om laag in een diep vuurvast schoteltje wat aardappelen bestrooid met wat nootmuskaat wat vleesch be strooid met wat peper en daarop wat uien; ga zoo voort tot het schoteltje gevuld is, maar maak elk laagje voch tig met een paar lepels van rle verdun de magere jus (of den bouillon) en re ken er op, dat de bovenste laag moet worden gevormd door dicht aaneenge sloten aardappelplakjes, waartusschen hier en daar de zes bewaarde uienschijf- jes komen te liggen. Leg bovenop wat boter (of vet van jus) en zet het schoteltje in een war men oven tot de bovenste laag licht- bruin gebakken is. VOOR DE MIDDAGTAFEL Kalfslapjes. Spercieboonen. Aardappelen. Rijst met bessensap. EEN FRAAI SUCCES De nog zeer jeugdige Dames Wandel sport Vereeniging OKE behaalde Zater dag j.l. met het hoogste aantal punten den eersten prijs op den herfstmarsch te Soest, onder auspiciën van de K.N.G.V. U.P.S.—AMERSFOORT Donderdag zal op het Gemeentelijk Sportterrein aan de Thorbeckelaan te Utrecht een vriendschappelijke voetbal wedstrijd worden gespeeld tusschen de politie elftallen uit Utrecht en Amers foort, onder leiding van den heer van Man son. In verhand met de komende competi tie-wedstrijden is het een goeden oefen wedstrijd. „Kan Je me een plant noemen die in Zuidelijke landen bloeit, Karei? Maar Ie moet niet naar de klas kijken, doch naar mij!" „De cactus", („Politiken"). te AMERSFOORT bij 18 LANGESTRAAT Ook maten 50-51-52 en 53 voorradig. I~\E GOEDE AARDE, het beroemde boek van Pearl Buck over het leven van een Chineeschen boer. dat pas zoo prachtig verfilmd is, bevat een pas sage, die in dezelfde verhouding staat tot alle oorlogen, als de Odyssee tot alle zwerftochten. Het is een tijdlooze en aan- grijpende beschrijving, even waar in China rond 1900, als in Arablë onder het Ro meinsche keizerrijk of in Frankrijk gedu rende den wereldoorlog. Het is het zielige verhaal van oorlog en hongersnood ach ter het front. De droge beschrijving van een ooggetuige in een van die dorpen achter het front, die doortrekpunten zijn van de versche troepen en eerste aanleg plaatsen van de convoolcn gewonden. Plotseling, bij het in elkaar drukken van de frontlinies, staat de vijand op een dag- marsch afstand van het dorp en komt de legerorder: ontruimen. Het schouwspel, dat dan volgt, is al tijd hetzelfde, altijd even jammerlijk en onmenschwaardig. De vlucht van horden menschen, die, met .have en goed op handkarren geladen, in lange slierten over boschpaden en door het akkerland trekken want de wegen worden door de legerwagens- gebruikt weg van de verschrikking. In den rug dreigt het vijandelijk geschut, vóór hen het wantrouwen van de menschen, die in hen weer nieuwe parasieten zien. De filmjournaals hebben het ons dik wijls genoeg laten zien: in Abessyniè, in Spanje en nu in Ghlna. Gezinnen worden uit elkaar gerukt. Ieder vertrekt op den eersten wagen, waar hij maar een plaatsje kan vinden. De groote tocht naar het achterland begint. Charleville 1915. Het gewone oorlogs beeld: in flarden geschoten dorpsstra ten en de ang6t. ontketend door het laatste bericht: de vijand komt. Moe ders verliezen hun kinderen, mannen hun vrouwen. Ieder denkt den ander terug te zullen zien bij d.e eerste rust plaats of anders in de ovemachtings- kampen. Het geval van Madame Kezge van Charleville is- niet sensationeeler dan eenig ander. Zij verloor haar jon gen van drie in de drukte. Onderweg zocht ze hem in alle wagens, 's nachts liep ze alle kampementen af. Den hee- len nacht huilt ze in onrust. Dagen lang zoekt ze dan, in lazaretten, in de hospitalen en concentratiekampen, bij Officieren en manschappen. „Mon bam- bin, mon Camille". 16 hij dood? Meege nomen? Zoo van maand tot maand, van jaar tot. jaar. De vrede komt en de ja ren trekken voorbij. Het stadje is her bouwd, een nieuwe oorlog is elders weer steden aan het vernielen. De oude is al bijna vergeten, is niet meer de laatste mijlpaar in de geschiedenis. De moeder is oud geworden, de groot moeder gestorven, de zuster, weet zich van een broer niets meer te herinneren. Het is een geval uit duizenden, niets erger dan dat van al die moeders en weduwen, wier mannen een gemeen zaam graf vonden of als- ^vermist" op gegeven werden. Zelfs het „bureau voor verloren oorlogskinderen" had alle hoop opgegeven. Toch komt dan op een dag een schrijven: „Madame, uw zoon Camille is gevonden. Hij is korporaal in het 37e regiment infanterie te Lon- genseultsbach (Beneden-Rijn). U zult hem weldra zien." Een paar dagen la ter is hij thuis, een pootige kerel van 25, een beetje verlegen, maar toch wel blij en roept hij bij zijn moeder herin neringen op aan haar man zooals hij was in hun verlovingstijd. In de boeken van het „bureau voor verloren oorlogskinderen" 6taat dit ge val heel wat laconieker opgeteekend: .,Kezge. Camille, Charleville, geboren 1912, verloren in 1915", en verleden week werd er in een andere hand, met nieuwe inkt. bij gezet: „Gevonden 1937". Monsieur Lechantre, de stichter van dit bureau, die al meer dan 500 schijnbaar hopelooze gevallen heeft opgelost, is een stille, taaie werker. Zijn leven is dor. Het heeft alle kwalen van het beroep van privé detective. Een regelmatige terugkeerende routine van brieven schrijven, advertenties plaatsen en ge boortebewijzen naslaan. Saai! Maar wat een belooning om na 22 jaar een moeder haar zoon te kunnen teruggeven. Maar ook wat een last- wat een naweeën zoo'n oorlogsmonument achter zich aan sleept. Het geval-Kezge is er ma^r ééji uit Charleville, Charle ville is maar één stadje -achter het front en de wereldoorlog is maar één oorlog uit vele. Een eindelooze mi6ère. BINNEN 30 METER van een brandende straat lantaarn of op 'n officieel parkeerterrein moet uw auto staan om binnen b'e- bouwde kommen vrijge steld, te zijn van den. plicht orr licht op te hebben DONDERDAG 14 OCTOBER HILVERSUM I, 1875 M. KRO —8.00— 9.15 Gram.muziek NCRV 10.00'Gram. muziek 10.15 .Morgendienst- KRO 10.45 Gram.muziek 11.30 Godsdienstig- halfuur 12.00 Berichten 12.15 KRO Orkest en gram.muziek NCRV 2.00 Handworkcursus 3.00 Gram.muziek 4.00 Berichten. Bijbellezing 5.00 Cursus Handenarbeid voor de jeugd 5.30 Chris telijk Fricsch uurtje 6.30 Gram.muziek 6.45 CNV-kwarticrtje 7.00 Berièhten 7.15 „Dc Johannastichting, inrichting voor kinderen met lichaamsgebreken", cau serie 7.30 Reportage 8.00 Berichten ANP 8.15 Evangelisatie-Samenkomst 10.45 Gymnastiekles 11.0012.00 Gram.muziek. Hierna: Schriftlezing. HILVERSUM II, 301 M. AVRO 8.00 Gram.muziek 10.00 Morgenwijding 10.15 Gewijde muziek (gr.pl.) 10.30 Het Omroeporkest en soliste (In dc pauze: De clamatie) 12.30 Solistenconcert 1.30 Gram.muziek 2.00 Kniples 2.20 Het Sylvestre-Trio 3.00 Knipcursus 3.45- 4.00 Gram.muziek 4.05 Voor zieken cn thuiszittenden 4.35 Gram.muziek 4.50 Voor de kinderen 5.30 Het Aeolian-orkcst 6.30 Sportpraatje 7.00 Voor de kinde ren 7.05 AVlRO-Dansorkest 7.30 En- gelsche les 8.00 Berichten ANP. Mcdc- deelingen. Gram.muziek 8.15 Concartge- bouw-orkest en solist. (In de pauze: Zang- declamatie). 10.30 Reportage schaak match 10.40 Gram.muziek 11.00 Be richten ANP. Hierna: AVRO-Dansorkest 11.40—12.00 Orgelspel. DROITWICH, 1500 M. 11.05 Causerie „At home today" 11.2511.45 en 12.05 Gram.muziek 12.50 Trocadero' Cinema-or kest"'1.352.20 Gram.muziek 3.103.30 „News from Nowhere"; causerie-3.35 Ste delijk orkest Bournemouth cn- soliste 5.05 Sportdialoog 5,29 Jack Hart en zu'n Band 6.20 Beridhten 6.40 Boekbespreking 7.00 Jack Payne's 3and en solisten 7.30 BBC-orkcst 8.00 Gevarieerd programma 9.00 Causerie „Men talking" 9.20 Be richten 9.40 Orgelconcert 10.20 Kerk dienst 10.40 „Saving wild life", causerie 10.55 BBC-Variété-orkest cn solisten 11.35 Maurice Winnick en z(jn Band 11.50 12.20 Dansmuziek (gr.pl.). RADIO-PARIS, 1648 M. 7.10, 8.20 en 11.20 Gram.muziek 12.50 Gevarieerd con cert en zang 2.20 Gram.muziek -1.05 Zang 4.50 Pianovoordracht 5.05 Radio- toonecl 7.23 Zang 7.35 Pianovoor dracht 7.50 Zang S.10 Gram.muziek. 8.50 Benedctti-kwartet en solisten 10.05 Tel. 473 U. Deze Put Robinson was. een bekende Amerikaan, die zijn hcele leven niets an ders deed dan diamanten cn ander edel gesteente zoeken. Hii was 'niét erg eerlijk en doorgaans kón tiet hem weinig schelen op welke manier hij de kostbare steenen in handen kfeegK' 12. Reeds Jarenlang had hij het op de beroemde smaragd- gemunt: die men in de buurt van' Port-Said bewaarde- cn die ~over de hcele wereld genoemd werd: Het Groe ne Oog van Baa-aE Toen Dokter Bergman den toren naderde, zocht Pat- Robinson zijn negerbedienden op en zei: Als jullie dien man gevangen nemen, dan krijg, ie een flinke fooi: „La laitière de Trianon", operette -..10.50 Gram.muziek. KEULEN, 456 M> 5.50 Militair concert 7.50 Omroepkwartct 8.50 Gram.mu ziek 9.20 Volksliedérenconcert 11.20 Verzoekconccrt 1.35 Gevarieerd concert 3.20 Omroep-Amusementsorkest "6.30 Gram.muziek 7.30 BHsca-kwartét en so listen 8.20 Radiotoöneel-' 9.50—11.20 Th. Hollinger's orkest en vocaal -ensemble. BRUSSEL, 322 en 464 M. 322 M.: 12.20 Gram.muziek 12.50 Pianovoordrecht - 1.00 Kleinorke&t 1.50 Pianovoordracht- 2.002.20 Gram.muziek. 5.20 Omroepclans- orkest 6.50 Gram^fiu'zick 8.I2Ó Klein- orkest 9.35 Radiotoonèël 10.30il.20 Ömroêpdansorkest. 484 M. 12.20 Grain.muziek-—12.50-Om roeporkest 1.30-^-2.20 én "5.20 Grafflimu- ziek 6.85 Pianovoordrach-t 8.50.-Solis tenconcert -r-> 7.35 Gram.muziek §£0 Om roeporkest en.soli-t 9.30 Omroeporkest en s.olisten 10.30—11.2Q ,Gram.muziek. DEÜTSCHLA-NDSENDER,. 1571 M.r— '7.20 RadiotooneeT met muziek ,8,20. Berifhten 8.35 Populair programma 9:2.0' Berichten 9.50 Cembalosoli 10.05 Weerbericht - 10.15 Berichten ANP 10.20 Gram.muziek 10.2011.20 E. Bauschkc's orkest. FEUILLETON Ned. bewerking door MARIE DE BELMONTE 35) „Ik houd er niet van, dat op mijn woorden gevit wordt" antwoordde Alam Khan zich opwindend. „Evenmin als wij er van houden, dat iemand zich veroorlooft om met ons den spot te drijven of met iets wat on° behoort", zei de harde stem dreigend. „Moet ik je je alphabet leeren vanaf elif tot yav (az), evenals aan dien ge len aap van een Khoon" De oogen van Alam Khan begonnen te schitteren: iets ten nadeele van den Mongool te hoeren zeecpn, klonk hem als liefelijke muziek in de ooren. „Wat dien vervl. dwerg betreft, ie één woord voldoende „Wij wenschen over jou te pralen Ge loof je, dat er in dat groote hoofd van je ruimte is om te onthouden wat wij zullen zeggen „Bij den Profeet." „Geen noodelooze aanroepingen Wel dra zul je er reden voor hebben. Jij en onze vriend en trouwe en beproefde bondgenoot de Mongool schijnen niet erg op elkaar gesteld?" „Neen", protesteerde de diepe stem van Alam Khan, „dat beh ik niet he- weerd." „Je hebt heel wat meer beweerd." Maar wees gerust. Op een goeden dag en waarschijnlijk voor er veel dagen verloopen zullen zijn, krijg je hevel om le doen, wat je hart begeert, zeif6 zon der bevel. Er is een man, feitelijk is 't geen man en hij is veel te dik Hij hield op en greep met zijn zwart ge- handschoenden duirn en voorvinger uit pen mandje vol vochtige blaren naast hem een levende pad, die bij de slang toewierp, waarna hij vol belang stelling keek hoe het kruipende ondier zijn prooi verorberde. „Heb je 't gezien? Het uur is nabij, waarop wij hem aan jou zullen toewer pen en niet alleen hem, nog een ande" ook, precies als we deze pad hebben (opgeworpen aan wie we yerzadigpn wilden. Met een zijner groote handen streek Alam Khan langs zijn baard. Bij Allah! Dat was nog eens mannentaal! „Wiens onreine hand drukt die van Khoon, wie is 't, Jaffir?" vroeg hij, zijn armen, die hii over zijn horst ge kruist had. losmakend. „Juist." „In welken verboden stal heeft dat vette zwijn zijn snuit gestoken?" infor meerde Alam Khan woedend; zijn spoe dig once wek te achterdocht was gaande gemaakt. „Tn den stal van jouw intieme gehei men, waarvan je soms de onvoorzich tigheid hebt ze aan zeker iemand, die Chirine heet, te vertellen", antwoordde de Man met den Sluier op z.oetsappigen toon. „Wij houden er niet van. dat over ons met vrouwen gepraat wordt." De haard, uien Alam Khan vasthield, vormde pen borstelige dot. Zou er iets on de wereld zijn. wat dat verschrikke lijke wezen niet wist?" „Wat hpeft hij van me verteld?" vroeg de Cobra ongeru6t. „Heb je hem gezien?" „WIJ zien en hooren alles", antwoord de 'sluw de stalen stem. „Hoe en waar we willen. Dat verminkte zwijn van jou heeft een gelen zwijnenhoeder ge vonden. Dat is alles?" .Bedoel je Khoon?" Het gecapuchonneerde hoofd knikte van ja. „Ik zal met eigen handen dien eunech' in 6tukken hakken", raasde Alam Khan, wiens woede het kookpunt naderde. „Begeer je soms het touw door te snij den, waaraan je boven den afgrond hangt", spotte de Man-met-den-Sluier. „Neen, je moet op ons vertrouwen, wiens goede vriend je bent. Samen zul len we de twee padden toewerpen aan wie padden eet.Doch indien je het. waagt één vinger uit te steken, zonder bevel van ons, dan zal je gewaar wor den wat er met ie gebeurt. Welk nieuws heb je over de Engelsche en over den sahib? Die Grieken van iou zijn niet bepaald handig" Alam Khan deed geen verdere poging om zich interessant te maken. Die al wetendheid had hem klein gemaakt, zooalfl hij trouwens alles klein maakte, wat met hem in aanraking kwam. „Maakt hef Engelsche meisje bet goed?" De Cobra, van schrik bevangen, aar zelde alzoo te antwoorden. „En waarover praat ze alzoo, Khan Sahib? Over haar huwelijk?" De oogleden van Alam Khan knipten onmerkbaar. „Hoe zou zij met een gevangene kun nen trouwen?" vroeg hij met geveinsde onverschilligheid, „zelfs indien ze van dien sahib hield en hij van haar?" „Soms zijn er gevangenen, die zelfs met bun cipier trouwen: enkelen door eeweld gedwongen", verklaarde de Man met den Sluier 6cherp. „Maar genoeg daarover. Wij houden ook niet van dio woordenzifterij. Vanmiddag om twaalf uur, dus over vier uur, zullen wij dien sahib, die zijn tijd doorbrengt met schrijven, ondervragen. Mogelijk, inte resseert ons zijn schrijverij, mogelijk niet. Breng hem hier op het vastge stelde tijdstip met zijn manuscrijpt." HOOFDSTUK XXIV. De Raad veroordeelt Diana Lindsay en Colin Gray ter dood. De Raad van Drie hield zitting. Ge durende meer dan een uur had Colin Gray, door bewakers omgeven, voor de deur van de Raadskamer gewacht. Enkele passen van hem af lag Shiv, de tijgerin, met een poot op de sabel van haar meestpi\ welke deze tijdelijk had afgedaan. Van tijd tot tijd gaapte het groote dier, waarbij clan de blin kende tanden van zijn enorme kaken, de omgekrulde tong en het roode keel gat te zien kwamen Het Drietal besprak de toekomstige invasie in Indiö der verepnigde Mon- goolscbe horden en bergbewoners. Plot seling wendde dc zwarte gedaante zich tot Alam Khan. ,Bon je zeker van de aanvoerders der troepen, die langs den anderen pas Hindoestan moeten binnenvallen?" vroeg hii. „Oh nhsoluut", antwoordde gewichtig Alam Khan „De heilige oorlog zal ver kondigd worden op den dag, dien je bepaalt en het vuur loopt snel door droog gras. Wie hem verkondigen zul len, weten, dat hun levensdraad neer gelegd is op don scherpen kant van een mes en door iemand, die geen vergis singen begaat zooals 6oms ande ren er begaan." Hij wierp een veelzeggenden blik op Khoon. „En de bergbewoners van Yanistan?" pareerde Khoon wraakzuchtig. „Zitten rlic ook vast aan een draad, die beves tigd is aan het lemmet \an je dolk, oh Khan, die nooit de dwaling begaan beeft van zich door bet sahib-log te laten vangen en opsluiten?" Alam Khan verscheurde (Jen ander met zijn pogen. „Indien er misschien krijgslieden zijn, Mongool, die een hoofd noodig hebben, om ben met de zweep in bet gevecht te jagen, dan weet jij, wie zich daarmee belasten kan." Khoon's blikken vonkten, beladen als ze waren met den eeuwenouden haat der Tartaren tegen de bergbewoners; de twist zou opgeloopcn zijn, indien een zwart gehandschoende vuist geeri har den slag op tafel bad gegeven. „Ik verkies, dab tusschen jullie vrede zal heerschon HindoesJan beeft jullie heiden nóodig voor zijn bevrijding. Slechts onze verbonden legers zouden den sirdar kunnen overwinnen. Twee handen van hetzelfde lichaam werken elkaar niet tpgen. Door je getwist zou den jullie je een buit zien ontgaan, veel belangrijker dan Akhar of Geng his Khan ooit veroverden. Bovendien zou je maken, dn* sahib-log jullie on der de knie kreeg." „Wat weten wij van hun plannen?" vroeg Khoon, die begon te zwichten, „Misschien zijn ze in een veel hetere posific dan wij." „Zelfs voor een 6lommerik praar je dwaas, Mongool", zei de Man-met-clcn Sluier met onheilspellende kalmte. „Jij vergpc* goeden raad te gauw." „Goed gesproken", viel Alam Khan onstuimig in de rede. „Ingeval, dat die sahib, dien ik gevangen houd „Jij? Jij, noch deze Mongool houden iets vast of gevangen. Maar \v:j hou den jullie vast met alles wat je bezit", besliste ruw d,e Mau-rtietrdcii-Sliiier. „Wil je soms op sthanden voet-gédöod worden? - Breng- ine. niet'tot razernij." „Neen Heer", zei votYderwöipe'rF-de dworg, met de' bedoeling hem te' beda ren. Soms vallen 'er booze*/ wóórden zelfs tbsschen broers. I)e: Khan en - ik zijn vriyiicbm." Verreweg de gewiekste' 'der beide aanvoerders wist hij, 'dai de-iilan mot ion sluier ge!ijk had en dat hun hei- der leven afhing van de. willekeur, van die- gevreesde zwarte gedaante. IQroon had de uitwerking van zoo'n razernij a' eens bijgewoond: 't was een martel dood en een, die niet lang duurde. „De Sirdar Alam Khan" vervolgde hij, „is een groot veld b'e ert maar zijn woorden zijn niet die »vaneen bbve- ling. Hij wilde alleen mèiar te véretaan geven, dat, indien dié sahib onder vraagd werd, in onze ♦egénwoGretig heid. het mogelijk dienstig kon zijn, om achter de p anneir van de -Sirkar te komen. „Laat dan den sahib birinénkomen beval de Man -met-den-Slüior Ur.en achtereen werd Colin Gravin den „dorden graad gefolterd", een mar teling, die maar weinigen zouden. Txeb- ben. kunnen doorslaan, zonde.r ,het ;be- wustzijn te verliezen of l.zJcb te -.verpra ten. En vóór deze beproeving té onder gaan was al vergpefs gepoogd hem tc verleiden om te koopen of "doof." ^be dreigingen iets uit hem te knigert.- (Wordt vervólgd)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 2