Moeilijkheden Geen autodienst Onze veestapel om schilderijen Een maand geeischt Amsterdam- Antwerpen DE UITBREIDING DER WEERMACHT EEN VLEERMUIS OP WAALHAVEN VAKPEIL IN HET KLEEDINGBEDRIJF Cursussen in 35 plaatsen CELLULOSEZAAK TE ROTTERDAM MINISTER ROMME IN DRENTE Wie mag 's nachts waken? MINISTER ROMME'S nieuwe steunmaatregelen UIT DE STAATSCOURANT Waar zyn de Postvliegers Verkoopssuccessen door couran ten reclame 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 13 OCTOBER 1937 Een koopman verdacht van oplichting 's-GRAVENHAGE, 12 October. De moeilijkheden, welke tusschen twee kooplieden zijn gerezen bij een schil derijen-transactie hebben tot gevolg ge had, dat een hunner heden wegens op lichting voor de rechtbank alhier moest terechtstaan. Wat er precies tusschen de beide par tijen is voorgevallen, zal wel altijd een raadsel blijven, want zooals dik wijls waren do verklaringen van getui gen lijnrecht in strijd met die van den verdachte. Volgens den getuige, den koopman H., was verdachte G. op een dag bij hem gekomen hij wilde H.'s schilderij „Ma donna met kind", ruilen voor een schil derij van verdachte's vader, een land schap, dat men toeschreef aan Adriaan Brouwer. H verzocht daarop expertise van het aangeboden schilderij en wilde de kosten wel voor zijn rekening ne men. Hot schilderij zou dan per vlieg tuig naar dr. Bredius in Monaco wor den gezonden, hetgeen 550.— zou kos ten. Inderdaad produceerde G. na eeni- gen tijd de expertise en de 550— wer den aan G. overgemaakt. Eenigen tijd later kwam G. terug met. de boodschap dat zijn vader geen toestemming gaf voor de ruiling. Hij wilde 7.000.ex tra hebben. H. moest nu accepten af geven ter waarde van 3.25" en van .3.500 en G. zou nu zorgen, dat het schilderij van Brouwer vóór den ver valdag van de accepten kon aflossen. Het bleek echter, aldus getuige H., dat het schilderij nooit naar Monaco was gestuurd en dat de expertise reeds lang bestond Voorts bleek het verhaal over den vader van verdachte ook niet geheel juist te zijn, zoodat getuige meende op gelicht te zijn voor 73.00. Verdachte g^f een geheel andere le zing van het geval. Hij wist, dat de expertise bestond, doch beweerde, dat de 550.— voor geheel andere onkos ten waren. Hij deed geregeld zaken met H. en kreeg dikwijls geld van hem overgemaakt. Wat de accepten betreft, hij had altijd de ruil willen doorzetten en daarbij zou H. 7.000 bijbetalen. Daarvoor waren de accepten. De officier van justitie mr. N S. Hoekstra achtte het tweede deel van de ten lastelegging (de accepten) niet wettig bewezen, daar slechts een ver klaring van één getuige tegenover die van verdachte stond. Wat oplichting van de 550.betreft, deze stond vol gens den officier vast, daar ook de vrouw en een kennis van den koopman H. diens verklaringen konden bevesti gen. Spr. vorderde een gevangenisstraf van één maand. Mr. W. M. Nathans, die de verdedi ging voerde, betoogde in zijn pleidooi, dat men uit den aard der zaak in een strafzaak aan de lezing van een getui ge meer geloof hecht dan aan die van verdachto. Maar de lezing van verdach te, dat de transactie tot stand is geko men, is allerminst ongeloofwaardig. En dan zijn het storten van de 550.en het afgeven van de accepten handelin gen, die geheel in de lijn van den schil derijen-handel liergen H. zou dus voor het schilderij van Adriaan Brouwer, zijn „Madonna met kind" plus 7.300 in ruil geven. Hierin is zeker geen ele ment van oplichting gelegen. Het staat bovendien vast, dat H. meermalen aan G. geld overmaakte voor het aankoo- pen van schilderijen of het doen ver richten van expertises en zelfs na de bewuste 550.heeft hij dat nog ge daan. Er wordt in den schilderijenhan- del met duizenden en duizenden ge werkt, zoodat een bedrag van 550.— haast geen gewicht in de schaal legt, Spr. concludeerde daarom tot vrij spraak. Uitspraak 26 October. Een weigerend Konink lijk Besluit 's-GRAVENHAGE, 12 October. Bij Kon. Besluit is een beschikking gege- en op het beroep van J. B. Pool Jr., te Amsterdam, tegen de beschikking an de commissie voor het autovervoer van personen, waarbij is afgewezen het verzoek van J. B. Pool Jr., voor noemd, om vergunning voor de uitoefe ning van een dagelijkschen autobus dienst tusschen Amsterdam en Ant werpen. Dit Kon. Besluit overweegt, dat, ge zien het feit, dat door de Spoorwegen op voldoende wijze in het vervoer tus schen Amsterdam en Antwerpen wordt oorzien, het in werking brengen van den onderwerpelijken autobusdienst met een rationeele regeling van de ver- oorsGrelegenheid niet vereenigbaar is te achten. dat toch het nut, hetwelk deze auto busdienst mogelijkerwijze zou kunnen opleveren, niet zou opwegen tegen het nadeel, hetwelk hij, door het onttrek ken van een aantal reizigers aan den spoorwegdienst, zou toebrengen aan het algemeen vervoersbelang. Op grond hiervan zegt het K.B. s de gevraagde vergunning terecht ge weigerd. Behoefte aan onderoffi cierskader 's-GRAVENHAGE, 12 October. Wanneer de plannen nopens de uitbrci- ding van de weermacht tot uitvoering geraken, zal zich een sterke behoefte aan onderofficierskador doen gevoelen. Met het oog daarop worden reeds nu maatregelen getroffen om in die be hoefte te voorzien. Hoertoe zal worden nagegaan wie der dienstplichtige onderofficieren van de verschillende regimenten of korpsen behoorende tot een der lichtingen 1934, 1935 of 1936 en geboren op of na 1 Ja nuari 1914, alsnog genegen zijn om voor den tijd van zes maanden op den voor capitulanten geldenden voet, vrijwillig in werkelijken dienst te komen (c.q. te blijven). Degenen onder hen, die zich tijdens hun diensttijd goed hebben gedragen en een nauwgezette plichtsbetrachting hebben getoond, kunnen voor het beko men van de vergunning tot dat verblijf in werkelijken dienst in aanmerking worden gebracht. Zoodra belanghebbenden drie maan den zullen hebben gediend, zal nader op hun aanvrage worden beslist. Het laat zich aanzien, dat alle voor onderoffirier-capitulant geschikt beoor deelden mogen blijven. Zij, die de functie van capitulant niet begeeren, zullen er op hebben te reke nen, dat zij na ommekomst van de zes maanden weder in het genot van groot verlof zullen treden. Voor bedoeld vrijwillig verblijf in werkelijken dienst komen ook in aan merking df dienstplichtige onderoffi sieren, die bij de school voor dienst flichfige onderofficieren der admini stratie tot administrateur of fourier zijn opgeleid, alsmede zij, die anders dan uit hoofde van een minder gunsti ge beoordeeling in eerste instantie niet als capitulant geplaatst konden worden. Clyde Pangborn demonstreert het Uppercu-Burnelli- vliegtuig ROT 7,RDAM, 12 October. Van daag ié. op Waalhaven gedemon streerd met het Uppercu-Burnelli vliegtuig, een Amerikaansche ma chine, die hier wordt geïntrodu ceerd door Aviolanda to Papen- drecht Het vliegtuig wijkt nogal af van hot gewone gangbare type en heeft een bijna vierkante cabine van 3.70 M. lang. Er is ruimte voor 14 pas sagiers, maar voorloopig mogen al leen de bestuurders en hun helpers erin vliegen. De bemanning bestaat op het oogenblik uit den vlieger Clyde Pangborn, bekend van den Melbourne-race, en zijn werktuig kundige Dave Weingart. Het toestel heeft twee motoren van 675 P.K., Pratt and Whitney Hornets. Het landingêtoestel is intrekbaar en de schroeven verstelbaar, terwijl ook rem- klappen aanwezig zijn voor het rem men der landingssnelheid. Het toestel kan dezelfde snelheid behalen als de Douglas DC 2. De geheele machine is vervaardigd van een zeer licht soort aluminium, dat ook van buitengewone sterkte is. De vleugel, 'die uiteraard ook breed is, heeft een spanning van 73 feet. Eigen lijk is er slechts één breede vleugel, die in het midden de cabine en de cockpit draagt, terwijl het richtingroer, dat bij gewone toestellen achteraan de romp bevestigd is, hier aan twee korte span ten aanwezig is Achter de passagiers ruimte, ook nog in den vleugel, is nog een flinke gelegenheid voor het ber gen van post en vracht. Van de cabine uit kunnen de moto ren worden nagezien, zonder dat daar voor gevaarlijke wandelingen gemaakt moeten worden, terwijl ook het intrek baar landingstel gemakkelijk gecontro leerd en zoo noodig gerepareerd kan worden. Ondanks den vreemden vorm, geeft de machine een indruk van slankheid en stabiliteit, welke indruk nog ver sterkt werd toen even later de motoren aangeslagen werden en de „Vleermuis" zooals het toestel al dadelijk door het K.L.M.-personeel gedoopt werd. het luchtruim koos. Inderdaad had de machine veel weg van een vleermuis door het breede vleu gelvlak en de welhaast weggewerkte romp. die bovendien nog sterk gebogen was. Pangborn bereikte binnen korten tijd een aanzienlijke hoogte en demonstreer de de luchtwaardigheid van zijn toe stel, waarmee hij over enkele dagen naar Schiphol zal vliegen. Het. ligt in de bedoeling, dat het toe stel over geheel Nederland vluchten zal maken, terwijl daarna geleidelijk de andere landen van het continent een beurt zullen krijgen. Er was op Waalhaven al dadelijk groote belangstelling voor dezen vlie gende vleugel. Meer uniformiteit in de alge- meene vakopleiding AMSTERDAM, 12 October. Uit- gaande van de „Kleermakers Examen Corporatie", waarbij aangesloten zijn de Bond van Maatkleedingsbedrijven in Nederland, de R.K. Bond van Kleerma kerspatroons, de Nederlandsche Bond van Kleermakers-patroons en de Alg. Ned. Kleermakerspatroons Bond, zullen dezen winter over het geheele land cur sussen worden georganiseerd ter oplei ding voor het meester- en gezelexamen onder rijkstoezicht. Gezien het. betrekkelijk gering aantal geslaagden op de dit jaar in Groningen en Utrecht gehouden meester-examens, (dit aantal bedroeg resp. 30 en 50 pet.) wil de corporatie trachten hierin zoo mogelijk verandering te brengen. Het percentage geslaagden voor gezel was veel gunstiger, doch het aantal candidaten dat zich voor dit examen meldde bleef verre beneden de ver wachting. Algemeen was men van meening, dat bij een goede, doeltreffende voorberei ding een en ander ongetwijfeld gunsti ger resultaten had moeten afwerpen. De K.E.C. is er dan ook toe overge gaan een commissie te benoemen die tot taak kreeg meer uniformiteit te bren gen in de algemeene vakopleiding voor het maatkleedingbedrijf. Het werk dezer commissie heeft er toe geleid dat nu zeer binnenkort hoogst waarschijnlijk reeds te beginnen in de maand November, in 35 plaatsen cur sussen zullen worden gegeven, die een rechtstreeksche opleiding bedoelen te zijn voor bovengenoemde examens. Speciaal de opleiding voor gezel zal intensief worden ter hand genomen. Ook aan het meer moderne werk zal aandacht worden besteed. De leervakken als bijv. textielwaren- kennis, bontkennis, boekhouden en han dels- en wetskennis zullen behandeld worden door specialisten, terwijl naast het mondeling onderricht, dictaten het geheel zullen aanvullen. Venvacht wordt, dat zeer vele kleer makers, zoowel patroons als gezellen, deze unieke gelegenheid zullen aangrij pen, niet alleen om het volgende jaar daadwerkelijk aan de examens deel te nemen, doch tevens ook om een onge kende schat van vakkennis op te doen. Tegen alle verdachten wordt door het O.M. 4 maan den geëischt ROTTERDAM, 12 October. Op 26 Juli 1.1. zonk in de Rotterdamsche ha ven het Zweedscke m.s. „Alpina" met een groote lading cellulose aan boord, Deze cellulose kwam van Zweden en moest naar verschillende kunstzijde-fa brieken in Italië vervoerd worden. De NederlandsehZwitsersche Stoomvaart maatschappij, die voor dit transport de verantwoordelijkheid droeg, trachtte eerst nog met hulp van een bergings maatschappij de cellulose op tet vis- schen en aan wal te brengen, doch dit mocht haar niet gelukken, zoodat zij de goederen als verloren beschouwde. De verzekeringsmaatschappij, waar de goe deren waren verzekerd, dacht er anders over, en poogde alsnog te redden wat er te redden viel. Doch ook zij moest haar poging opgeven, zoodat de cellu lose bleef waar zij was. Spoedig kwam er echter een groot aantal werkloozen bij de scheepvaart maatschappij, die de directie hiervan aanboden, de cellulose op te visschen en deze haar via den strand'vonder" te gen een vergoeding voor den arbeid, ter hand te stellen. Doch een 10-tal van hen heeft zich slechts ten deele aan de afspraak ge houden. Zij vischten de cellulose wel op, doch verkochten deze ten eigen bate. Hiervoor hadden zij zich hedenmid dag voor de Rotterdamsche rechtbank te verantwoorden. Weliswaar had de een wat minder dan de ander gestolen, doch het O.M., waargenomen door mr. Wil- brenninck, was van meening, dat zij over één kam moesten worden gescho ren, en zoo eischte hij tegen alle ver dachten, te Rotterdam woonachtig, ieder een gevangenisstraf voor den tijd van vier maanden met aftrek van de preventieve hechtenis. De helers van de cellulose hoorden de zelfde straf tegen zich eischen. De verschillende verdedigers merkten op, dat bij „de visschers" van diefstal geen sprake kan zijn, omdat zij verlof hadden gekregen, de cellulose op het droge te brengen. Hoogstens kan hier van verduistering worden gesproken. Uitspraak 26 October. Vetweiders en mesters betoogen hoe hij schade lijdt door de kalverbeperking en andere maatregelen 's-GRAVENHAGE, 12 Oct. Het be stuur van de Ned. Vereen, van Veewei den en -Mesters heeft zich naar aan leiding van de desbetreffende ministe rieels missive met een schrijven tot den minister van economische zaken gewend, waarin dit bestuur zijn stand punt handhaaft, dat er in Nederland een tekort aan 6laohtvee bestaat, ter wijl onvoldoende rekening gehouden is met de binnenlandsche distributie. Dat de prijzen laag waren in 1933 en 1934 is het gevolg van de wereld-depressie. Een opheffing der kalverheperking is aldus het genoemde bestuur het belang van een gezonden Nederland- sohen veestapel, in het belang van de gezondheid van het Nederlandsche volk en in het belang van de melkheperking. Mede door de kalverbeperking is de Nederlandsche rundveestapel in ernsti ge mate achteruit gegaan en het bui tenland weigert zelfs thans reeds Ne derlandsche koeien, aangezien men deze met het oog op tuberculose niet ge schikt acht. Door ligging en klimaat heeft het Ne derlandsche volk vetten en vleesch noo dig, die goedkoop ter beschikking moe ten zijn. Het is niet moeilijk hierin te voorzien. De bacon-affalr,e heeft Nederland een voldoende les geleerd. Groote hoeveel heden buitenlands'ch graan Cmais) wei den hier mét schade verwerkt, terwijl men het eigen rundvee ging afslachten en ging beperken (kalverbeperking) en de binnenlandsche consumptie van vleesch met zware heffingen ging be lasten. De veewedders- en mesters-bedrijven nemen het overtollige vee uit de markt, zoodat er van een te groote quantiteit melk geen 6prake behoeft te zijn. Te vens kan het van tuberculose verdacht vee gemerkt worden en uit de melk productie genomen worden om verder via de veeweidersbedrijvcn als slacht rijp vee onder controle geslacht te worden. Een bezoek aan verschillende objecten van werk verschaffing COEVORDEN, 12 October. Heden morgen omstreeks half twaalf bracht de minister van Sociale Zaken, prof. mr. C. P M. Romme, vergezeld van den hoofdinspecteur van de werkverschaf fing, den heer M. de Vries en den rijks inspecteur van de werkverschaffing voor Drente, den heer E. J. Buiskool, oen bezoek aan de verschillende werk verschaffingsobjecten in Drente. Allereerst werden de nieuwgebouwde boerderijen in het Zwinderscheveld na bij Coevorden bezichtigd. Zijne Excellentie bezocht eenige boer derijen en liet zich voorlichten aan gaande de resultaten van de verbouw de producten, waarvan de kwaliteit uit stekend is en tegen goede prijzen was verkocht. Hierna werd een bezoek gebracht aan het nieuwe scheepvaartkanaal Coevor denZwinderen, dat bijna voltooid is en aangelegd wordt door de N.V. Za- nen's aannemingsbedrijf te Haarlem. Hier voegden zich nog bij het gezel schap de heer G. Wieringa, architect te Coevorden, onder wiens leiding de werk zaamheden plaats hebben, de burge meester van Coevorden, de heer A. Gautier en de wethouder voor sociale zaken te Coevorden de heer J B. He mel. Ook Ir. A. J. de Vries, thans di recteur van gemeentewerken te Coevor den, doch voordien werkzaam bij het architectenbureau Wierenga, die hier door aan het tot stand komen van het kanaal werkzaam is geweest, was ter toelichting aanwezig. De heer G. Wierenga lichtte den mi nister in betreffende de nieuwe con structie van de sluis in het kanaal ie de Vossebelt, welke constructie voor het eerst in 1932 is toegepast en die thans ook in deze sluis in toepassing is ge bracht. Vooral de twee waterschotten van de sluis hadden alle aandacht van den minister. Vervolgens gaf de heer Wierenga een uiteenzetting betreffende de capaciteit van het kanaal voor de waterafvoer, de grootte enz. en wees erop dat het ka naal eveneens voor het scheepvaartver keer geschikt is. Daarna sprak nog ir. Raat van N.V. Zanen's Aannemingsbe drijf, waarna de ophaalbrug in den weg CoevordenSteenwijksmoer werd bezichtigd. De minister noemde ook dit een knap product van bouwkunst. Tegen half twee ging het gezelschap per auto van Coevorden naar Emmen, waarna tenslotte de werkobjecten in Witte veen werden bezichtigd. Onderscheidingen Bij K.B van 24 September is toege kend de aan de Orde van Oranje-Nas- sau verbonden eere-medaille, in brons aan: P. J. Walison, in dienst van de N.V. Boek- en Kunstdrukkerij voorheen Mouton en Co., te 's-Gravenhage. Bij K.B. van 2i September is toege kend de aan de Orde van Oranje-Nas- sau verbonden eere-medaille, in zilver aan: A. C. de Koek, kettin'^scheerders- baas bij de N.V. Janssens en Buren's Wollenstoffenfabrieken te Tilburg. Middelb. onderwijs Bij K.B. van 9 October is benoemd tot 1 eeraar i i vasten dienst aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Steenwijk: G. L. Brante, thans tijdelijk als zoodanig werkzaam. Is tijdelijk benoemd tot leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Bre da: T. Melder, wonende te Breda. Het R.K. Werkliedenverbond geeft in den breede zijn bezwaren te kennen Het R.K. Werkliedenverbond beeft een brief gericht aan den minister van Sociale Zaken naar aanleiding van diens antwoord op, den brief van het Verbond d.d. 10 Juli j.l. waarin in ver band met de prijsstijging van de aller noodzakelijkste levensmiddelen de steunnormen en de werkverschaffings- loonen een dienovereenkomstige ver hooging werd gevraagd. Het standpunt van den minister zoo wordt betoogd om van een algemeene verhooging der steunnormen en der werkverschaf- fingsloonen te moeten afzien, omdat ten gevolge van zoodanige verhooging de marge tusschen het loon, dat in het vrije bedrijf kan worden verdiend, en de ondersteuning, aan de werkloozen uitgekeerd, te gering zou worden, wel licht geheel zou worden opgeheven of dat zelfs bedoeld loon zou worden over troffen, zou te verdedigen zijn, wanneer de loonvorming in het vrije bedrijf zou plaats hebben naar het meest elemen taire beginsel, dat het loon voldoende moet zijn om in de noodzakelijke le vensbehoeften van iemand, die naar Gods gebod leeft, te voorzien. Dit is in het algemeen in ons econo misch leven niet het geval en was zeker niet het geval in de crisis-jaren, die achter ons liggen. De aankondiging van de voorbereiding van wettelijke maatre gelen „tot het rekening houden met ge- zinslasten hij het arbeidsinkomen", heeft aldus het Verbond ons uiter mate verheugd, omdat zij, tot werkelijk heid geworden, een einde zal maken aan een verdeeling van het volksinkomen, die voor duizenden niet beantwoordt aan de meest elementaire eischen van recht en billijkheid. Maar des te meer heeft het ons teleur gesteld. dat de regeering meent te. moe ten vasthouden aan de bekende marge tusschen het voor velen reeds onvol doende loon en de ondersteuning inge volge de steunregeling of voor arbeid in werkverschaffing. Het wil ons voorkomen, dat hier een inconsequentie aanwezig is, waarvan werkloozen, die naar de laagste loonen worden gesteund, nog zeer geruimen tijd het slachtoffer kunnen zijn. Een tweede bezwaar, dat zou liggen In de omstandigheid, dat degenen, die het. meest behoefte hebben aan verhoo ging van steunnormen en werkver- schaffingsloonen de hoofden van groote gezinnen door de bepalingen ïer steunregeling respectievelijk de loonbepaling voor de werkverschaffing daarvan toch niet zouden profiteeren, zou kunnen worden ondervangen door in de bepalingen van steunregeling en de regeling van loonen voor de werk verschaffing zoodanige wijzigingen aan te brengen, dat ook de groote gezinnen van een eventueele verhooging zullen kunnen profiteeren. In afwachting van 's ministers beslis sing op deze meer principieele punten, verzoekt het verbond verhooging van den brandstoftoeslag, herstel van den huurbijslag over de geheele linie, zoowel \oor „oude" als voor „nieuwe" werk loozen, wijziging van de maximum-per centages in de steunregeling ten gunste van de groote gezinnen, het nemen van de contractueel vastgestelde loonen, als mede de arbitrair vastgestelde loonen als basis van de steunverleening en de werkverschaffingsloonen op het platte land en het treffen van maatregelen om bij ingevoerde loonsverhoogingen in de vrije bedrijven de betrokken gemeente besturen te bewegen, deze verhoogde loonen als basis te nemen van de steunverleening en de werkverschaffing der werklooze arbeiders uit de betrok ken bedrijven. Verder wordt den minister verzocht te willen bevorderen, dat de bijdrage van de overheid voor extra-b-steun ook kan worden verleend, indien het be trokken werkloos gezin het vereischte kwartje niet heeft gespaard, en te willen besluiten, dat de bijslag voor extra-b-steun voor groote gezinnen hoo ger wordt gesteld dan 40 cent. Aangedrongen wordt om den leeftijd, vereischt om voor het verkrijgen van den extra-bijslag aan inwonende werk looze gezinsleden in aanmerking te kunnen komen, te verlagen tot 18 jaar, orn den termijn van 13 weken te ver kleinen en om den extra-bijslag te ver- hoogen tot de helft van den thans in de steunregeling geldenden kostgangers steun, alsmede om de bepaling, rla! dubbeluitgetrokken werkloozen minder ontvangen dan uitgetrokkenen, te doen vervallen. Een nachtveiligheidsdienst zonder vergunning AMSTERDAM, 12 October. De ge meenteraad van Huizen heeft eenigen tfjd geleden in do politieverordening een bepaling opgenomen, waarbij ver boden wordt een nachtveiligheidsdienst te exploiteeren zonder vergunning van B. en W. De directeur van een nachtveilig heidsdienst J. J. K., wonende te Bue- sum, die in verschillende Gooisohe ge meenten een bewakingsdienst heeft ge organiseerd, kreeg van B. en W. te Hui zen geen vergunning. In weerwil hier van bewaakte hij in die gemeente en kele woningen. Hij werd reeds eerder verbaliseerd en veroordeeld. Onlangs was hij opnieuw in overtreding en de kantonrechter te Hilversum legde hem 10 boete op, van welk vonnis hij in hooger beroep kwam. De officier van justitie achtte de ver ordening verbindend. Hij was van mee ning, dat de bepaling reden van be staan heeft, omdat zij de mogelijkheid opent ongewensehte elementen te we ren. Spr. vorderde bevestiging van het vonnis van den kantonrechter 10 boete). De verdediger, mr. P. van 't Hoff Stolk meende, dat de verordening niet bindend verklaard dient te worden, daar de bewoners vrij moeten zijn in de keuze van hun nachtelijke bewakers. Op dezen grond drong pl. aan op ontslag van rechtsvervolging. Subsidiair vroeg mr. van 't Hoff den burgemeester van Huizen nader te hóo- ren over de redenen waarop de weige ring is gebaseerd, daar verd. van die gronden onkundig is. Vonnis 26 October. 4 1 6 4 .52 '5 Nandoe Pelikaan CO QÏ k. O 1— y .10 12.10 7.10 Amsterdam y.10 12.10 7.10 Napels Athene Rhodus 10.10 S.10 Alexandrië Bagdad 12.10 11.10 9.10 Basra Dj ask Karachi 12.10 10.10 Jodhpur 11.10 Allahabad Calcutta 11.10 Rangoon Bangkok Penang Medan 10.10 12.10 Singapore Palembang Batavia Bandoeng D.10 MR. SLINGENBERG WORDT VOOR ZITTER VAN VRIJZ. DEM. BOND Uit den thans verschenen beschrij vingsbrief voor de algemeene vergade ring van den Vrijzinnig-Democratischen Bond, op 27 en 28 November te Leeu warden te houden, blijkt, dat mr. M, Slingenberg te Haarlem bij enkele can- did-aat,stelling gekozen zal worden ver klaard in de vacature, ontstaan door de periodieke aftreding van prof. mr. R. Kranenburg, die niet herkiesbaar is. Mr. A. M. Joekes en mr. P. J. Oud, die eveneens candidaat waren gesteld, heb ben voor de candidatuur bedankt. Oud minister Slingenberg is dus aangewe zen om als voorzitter van den V.-D. Bond op te treden. GESCHENK VAN Dr. F. PHILIPS AAN STEDELIJK MUSEUM AMSTERDAM, 12 October. Dr. A F. Philips en zijn echtgenoote te Eind hoven hebben het stedelijk museum te Amsterdam het prachtige schilderij van Breit.ner, getiteld „Het Rokin bij avond" uit de veiling van Heukelom ten geschenke pegeven. OPBRENGST ZOMERPOSTZEGELS Naar wij vernemen hebben de zomer- T'ostzegels bruto opgebracht boven de frankeerwaarde een bedrag van 86.921.92. Na aftrek van de onkosten bedraagt de netto-opbrengst 77.300. loeveel dagen zün ze onderweg? /N Berlijn stelde men zich vorig jaar ten doel één gaskoelkast op de 1000 verbruikers te plaatsen. Als mid del om den breedst mogelijken af ne mer skring te bewerken koos men. het spreekt wel vanzelf, courantenreclame. Het resultaat? Men verkocht binnen een half jaar in het bewuste gebied méér gaskoelkasten dan kasten van alle andere systemen voordien ver kocht tezamen, of 7 maal meer dan men had verwacht. Het reclamemiddel, waarmede men iedereen kan bereiken, courantenreclame, had resultaten op geleverd die de stoutste verwachtin gen overtroffen. NEDERLANDSCHE ARBEIDERS IN DUITSCHLAND OLDENZAAL, 12 Oct. De Holland- sche arbeiders uit Denekamp en Losser, werkzaam op de Duitsche fabrieken te Nordhorn en Gronau, die de laatste maanden volgens een getroffen overeen komst hun loon in Hollandsch geld kregen uitbetaald tegen een koers van 2 a 74 cent, ontvangen van deze week af slechts -!z uitbetaald in Hollandsch geld en voor Va in Marken, voor de be trokken arbeiders beteekent dit prac- tisch een verlies op het totaal loonsbe- drag van 3.tot 6.per week. De burgemeesters van Denekamp en Losser en de betrokken organisatielei ders hebben zich inmiddels in verbin ding gesteld met de „deviezenstelle" te Hannover. In den loop van het jaar was met de betrokken Duitsche autoriteiten een re geling getroffen, welke tot 1 Januari a.s. geldig zou zijn, en waarvan nu is afge weken. LANDGOED ONDER DE NATUUR- SCHOONWET Bij beschikking van de ministers van Economische Zaken en van Financiën is het landgoed „Klein Engelenburg" te Brummen onder de natuurschoonwet 1928 gerangschikt. Bedoeld landgoed, dat een oppervlak te beslaat van ongeveer 60 hectaren, is gelegen te Brummen nabij het station, terwijl voorts eenige tot het landgoed behoorende bosschen liggen aan de Brummensche straat, tusschen de land goederen „Engelenburg" en „Den Bosch". Het landgoed is opengesteld op ver toon van kosteloos ten huize van den eigenaar of van den houtvester te ver krijgen kaarten- TAXICHAUFFEUR AANGERAND EN BEROOFD ARNHEM, 12 October. De rechtbank te Arnhem heeft in de zaak tegen den een-en-twintigjarigen kellner van de M., uit Amsterdam, die terecht heeft ge staan, omdat hij te Eist een taxi-chauf feur, die hem van den Haag naar de Betuwe had vervoerd, heeft aangerand en beroofd, beslist dat het onderzoek niet volledig is geweest. Zij heeft de zaak teruggewezen naar den rechter commissaris, teneinde een reclassee- rings- en een psychiatrisch rapport over verdachte te doen uitbrengen. NIEUWE DUITSCHE MILITAIRE ATTACHE'S 's-GRAVENHAGE, 12 Oct. De nieuw benoemde Duitsche militaire attaché, majoor Rabe von Pappenheim en de nieuw benoemde Duitsche marineattaché kapitein ter zee Siemens, hebben heden ochtend hun opwachting gemaakt bij de ministers van buitenlandsche zaken en van defensie. Zij werden aan de ministers voorge steld door den Duitschen gezant. VERBOUWING „DENNENOORD" TE TE ZUIDLAREN ZUIDLAREN, 12 October. De verbou wing van het krankzinnigengesticht „Dennenoord" alhier, is opgedragen aan de N.V. Aannemersbedrijf Boele en Van Eesteren te 's-Gravenhage voor 130.000 DE POSTVLUCHTEN Amsterdam. 12 Oct. Vanochtend oni zeven uur is het K.L.M.-toest-'l „Nandoe" van Schiphol naar Indië vertrokken. Negen passagiers: één voor Napels, één voor Lydda, één voor Karachi, één voor Allahabad, twee voor Calcutta, één voor Rangoon, één voor Singapore, één voor Penang ma ken de reis mee. Gezagvoerder is de heer Tepas. Voor het traject Napels-Basrah heb ben twee passagiers plaats besproken, voor Jodhpur-Karachi eveneens twep, Calcutta-Medan één, Rangoon-Penang één, Rangoon-Singapore één en één passagier Singapore-Batavia. Het top- stel heeft 314 k.g. briefpost, 18 k.g. pak ket post en 135 k.g. goederen meegeno men.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 6