MASSA HET WAGENTJE VOOR IEDEREEN Voetbalpools Lichtinstallatie dgjwda FIJNSTE VLEESCHWAREN nteVïcuuy... UNOX FIJNSTE LEVERPASTEI; UNOX GELDERSCHE ROOKWORST, HAVIK 41 Telefoon 292 PARIJS OPENT DE AUTO-SALON Huwelijk in Haagsche Society Zevenjarig knaapje mishandeld DRAAD OVER DEN WEG GESPANNEN DRIE OLIFANTEN OPSTAP Belgische diplomater en het Nederlandsch Opleiding Adj.-O.O. mil. administratie bij 4e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 15 OCTOBER 1937 VAN'UNOX tsULLES^EVEN HEERLIJK'. DE UNOX fAMIEKEN VERTREK. KEN GAARNE RECEPTEN VAN ALU GEV/ENSCHTE VLEESCHSCHOTELS Grand Théétre. Van Vrijdag 15 t.m. Maandag 18 October vertooning van de film: „Gravin Alexandra." Zondag doorloopend 1-45, 4.6.15 en 8.30 uur. (Laat6te voorstelling). Avondvoorstelling ovsrige dagen 8.10 uur n.m. Woensdag en Zaterdag 2.30 uur n.m. matinée. City Théater. Van Vrijdag 15 t.m. Maandag 18 October vertooning van de films: „De Kreutzer Sonate" en „Het Lied van de Jeugd." Zondag 1.45, 4 uur, 6.15 en 8.30 uur (Doorloopend). Aanvang laat ste voorstelling 8.30 uur. Zaterdag 6.15 en 8.30 uur. Overige dagen 8.10 uur. Zaterdag en Woensdag matinée 230 uur Museum Fléhite, Westsingel. Vondeltentoonstelling van 6.t.m. 30 October. Geopend dagel. van 10—12 en 1—4 uur, uitgezonderd Zondags. 's Zaterdags 10—12 en 130—3 uur. 'Stadgenooten hebben 's Zaterdags vrijen toegang). Theosofische Bibliotheek. Ge bouw Theosofische Vereeniging, Re- gentesselaan. lederen dag van 0—8 uur, Storhuis Beekenst.laan 6. Tedere avond geopend en Zondagsmiddags voor alle meisjes. R.-K. Leeszaal, Nieuwstraat 24. Filiaal uitleen-bibliotheek Edison- straat 35. Openbare Leeszaal met Jeugdlees zaal, Muurhuizen 9. Glldehuls A.K.G. t'o. Zuidsingel 16. Najaarstentoonstelling van 2—31 October, van schilderijen, bouw kunst en kunstnijverheid, dag. van 1017 uur. Woensdag en Zaterdag van 2—5 uur demonstratie weven door mevr. Dien Materman. 2 t.m. 24 October. Sierkunst Ten toonstelling van schilderijen door Antoinette van Hoytema. Concordia. Thaedemonstraties door Theebureau Amsterdam. 15 Oct. v.m. 10.30 en n.m. 8 uur. 15 Octoher. Volk6gebouw. Ncd. Arb. Sportbond. Oprichtingsverga dering zwemgroep „Sportfondsen- bad." 8 uur. 16 October, 's Prinsenhof. Propa- ganda-avond van de Gymnasiasten Bond L. E. A. 7.30 uur. 16 Octoher. De Valk. Amersfoortscho Tooneelensemble. 8 uur. 16 Octoher. Amicitia. 't Nut. Caba ret „De Vuurpijl." 8 uur. 17 Octoher. Amicitia. Filmvoor stelling Amfikri „Koelakken Ter reur" en de burgeroorlog in Spanje. 10 uur v.m. 17 October. Amicitia. Groot Ned. Yolkstooneel. Kindermatinée „Hans en Grietje. 3 uur n.rv Idem „Blon de Greet." 8 uur 19 October. Sierkunst Lezing van mevr. Riemens—Beurslag over „De heteekenis v. h. Voorbereidend on derwijs. 8.15 uur. 19 October. Vondelherdenking in den foyer v. Amicitia. Voordracht Kommer KleMn 230 en 8 uur. UTRECHT 11 t.m. 17 Octoher Tivoli. Bouw meesterrevue „Knal." 8 uur. ZEIST. 30 October. Figi. Abonn. voorstsl- ling „Het Masker." „George en Mar- gerct." 8 uur. dat een winkelier een gewaardeerde klant niet wil verliezen en zeker niet door een onjuiste voorlichting. Voor ons is de klant hoofdzaak en de winkelier spreekt alleen een meening uit, als deze meening zijn overtuiging is. Nu, Mevrouw: Unox Vleeschwaren kan ik U beslist aanbevelen. Daar is in de eerste plaats de groote specialiteit van de Unox Fabrieken dan de beroemde een delicatesse voor de wintermaan den. Verder Unox ham kallsvleesch lunchtong spek de verschillende worstsoorten leverkaas en niet te vergelen Unox erwtensoep in blik... Maar wat U ook neemt Mevrouw uit de groote verscheidenheid der Unox producten, mijn overtuiging is: UNOX FIJNSTE VLEESCHWAREN- EN CONSERVENFABRIEKEN^OS| 5OOOOOOOOO^&^Ó^ÓÓ HET LAND EN DE WJIN MAAR DE LAATSTE MOET VAN MASSA ZIJN CH. LA TOUR DE MONS 1.50 p. a CRU LAUBéPIN HT. SAUTERNES 1.70 p. fl. BIJ afname van 6 fl. 0.20 reductie p. fl. BRIEVEN UIT PARIJS Een achteruitgang van de productie der Fransche industriedie de aandacht trekt r\ E Parijschc salon heeft zijn poorten J geopend: de autosalon, die. der tra ditie getrouw, ieder laar in October in het Grand Paleis wordt gehouden. Een traditie, welke al veertig Jaar oud is. ouder dus dan het paleis, dat immers in 1900 gereed kwam. Men moet dat woord niet te letterlijk nemen, het paleis is nooit meer geweest dan een tentoonstellingsge bouw. Maar een gebouw, dat er mag we zen. met alleen al een middenzaal van bij na tweehonderd meter in de lengte en veertig meter in de breedte. Thans heeft men er weliswaar den salon ingericht, doch de afdeeling uitvindingen van de wereldtentoonstelling is er eveneens rustig gevestigd gebleven. En men merkte het niet eens. Er werd een verlichting aan gebracht 12000 volts hoogfrequentie waarvoor vijf kilometer neonbuls noodlg was. Het is de een-en-dertlgste maal. dat de salon, die voor 't eerst 's avonds niet open is. wegens de concurrentie der we reldtentoonstelling. wordt gehouden. Wel vond de eerste expositie, toevalligerwijs op ongeveer dezelfde plek, reeds in 1S95 plaats, maar vóór en gedurende den we reldoorlog heeft men nogal eens een laar moeten overslaan. Wat in den beginne de hoofdzaak was. de flets, is nu volko men op den achtergrond geraakt. De rij wielen zijn door de auto verdrongen en bevinden zich thans in een annex op de Esplanade des Invalides, waar zij de area van den tandem inluiden. De automobielindustrie is één der grootste industrieën van Frankrijk. Direct en indirect verschaft ze aan meer dan een millioen menschen werk, En wat voor de auto aan belasting moet worden betaald, grenst aan het ongelooflijke. Daar weet men in Neder land trouwens ook van mee te praten. Het gaat de Fransche autoindustrie echter niet naar den vleeze. Wat eenerzijds een gevolg is van de wereld crisis, anderzijds van de scherpe con currentie van het buitenland, de so ciale en economische lasten, welke zwaar op het Fransche bedrijf drukken en de fiscale en financieele politiek des lands. Eens stond Frankrijk met zijn auto-industrie bovenaan in Euro pa en, na de Vereenigde Staten, ah nummer twee in de wereld. Thans moet men genoegen nemen met de vierde plaats, en wel onder Engeland en zelfs beneden Duitschland, dat vijf jaar geleden nog niet bet vierde van de Fransche productie leverde. DE Vereenigde Staten produceerden het vorige jaar meer dan vier millioen wagens; Engeland kwam met 461352 automobielen ter markt. Duitschland leverde 271937 en Frank rijk kon het niet verder brengen dan tot 210 000. Ook deze salon, hoe grootsch van opzet, toont dien achteruitgang aan. Vorige jaren waren er geregeld meer dan zestig Fransche exposanten Thans zijn er niet meer dan een dertig, terwijl de overige plaatsen zijn inge nomen door tien Amerikanen, zeven Engelschen, vier Duit-schors, drie Ita lianen, wier aantal vroeger veel kleiner Aan den eenen kant heeft de Fran sche automobielindustrie te worstelen met dc onontkoombare stijging aer productiekosten. Eén der fabrikanten Louis Renault, heeft ons voorgerekend dat de arbeidskosten (verhooging dor arbcidsloonen en verkorting van den werktijd) de laatste jaren zijn geste gen met ruim zeventig procent, prijzen der grondstoffen gingen omh - met zestig procent. Bij een gemiddelde stijging der kosten van 65 procent zij niettemin de verkoopsprijzen van nei eindproduct met niet meer dan -J3 40 procent verhoogd; voor vrachtwa gens met nog iets minder. Aan den anderen kant beeft men te rekenen met een clientèle, wier - vensstandaard ook al tengevolge prijsverhnogingen was gedaald Die minder dan vroeger kan besteden, is de impasse, waarin de Fransen auto-industrie zich op het oogenl bevindt Ook ons is wel bekend, dat ae Fransche uitvoer de laatste maanden geweldig is toegenomen reeds ne eerste negen maanden van dit jaa werden bijna twintigduizend wagen uitgevoerd, dit is tachtig per dag, tegen vcertienduizend over het. geheele ïaar 1036 doch dit is een gevolg van den fcgen frankenkoers. Men heeft voor het binnenland een oplossing trachten te vinden tn de fabricatie van den goedkoo pen, den zuinigen wagen. De salon suggereert alvast den triomf van de economische, nuttige gebruiksauto, Dies heeft men gezocht naar licht materiaal, Niet omdat de zware metalen duurder zijn, doch wijl een lichtere wagqn. nu eenmaal minder kracht verei6cht om te wor den voortbewogen en derhalve min der benzine pleegt te verbruiken. Het vierpersoonswagentje, dat voor honderd kilqmeter niet meer dan zeven tot acht liter benzine vraagt, komt, naar men zegt, in de mode. Zal dit de wagen van den toekomst zijn? Wij weten het niet. We we ten alleen, dat men hier te Parijs over het algemeen een aan min stens vier personen plaats bieden den, zuinigen en goedkoopen wa gen wenscht. Zuinig mede, omdat de wegenbelasting in Frankrijk in den benzineprijs is verdisconteerd, En de vorm moet stroomlijn zijn. N hoeverre Renault, Peugeot, Simca, Hotchkiss, Citroen met hun Juva- quatre, Simcahuit, Amilcar, Su- percinq,, Matford en hoe zij meer mo gen heeten, er in zijn geslaagd aan dat verlangen te voldoen, wagen wij niet te beoordeelen. Onze indruk is echter wel, dat de viercylinder bezig is ver loren terrein te herwinnen. Ieder zijn auto, is de leus van dezen 6alon. Onmo gelijk? Reeds thans loopen er in Frank rijk vier millioen Fransche automobie len. Dat is een auto op zeventien in woners. Twee jaar geleden was dit cij fer nog twintig; in 1914 375. En de prij zen? Een eenvoudige maar moderne vier-persoons heeft men al voor 16.500 francs, een tweepersoons sportwagentje zelfs reeds voor fr. 13.000. In Parijs fietst men practisch gesproken niet, men wandelt er niet dan voor zijn ple zier en is du6 aangewezen op metro, bus of taxi. Die zijn alle drie duur in het gebruik. Waarom dan geen eigen auto? Aldus redeneerden, wel wat sim plistisch, want men hield geen reke ning met de aanschaffingskosten, het onderhoud en de stalling, de fabrikan ten en het burgermanswagentje was geboren. Het mag dan waar zijn, dat door de zen gang van zaken de experimenten zijn uitgebleven. Dat de salon uit dat oogpunt bekeken weinig opzienbarends biedt. De stroomlijn, een paar jaar ge leden hét uit Amerika overgewaaide nieuwtje, is gehandhaafd; de. inge bouwde koplampen zijn gebleven. En nieuwe vindingen en verbeteringen be palen zich tot de onderdeelen. Maar toch, het is altijd weer machtig inte ressant de auto, de koningin van den weg. in al haar verschijningsvormen, van den eleganten luxewagen met ra dio tot het eenvoudige gebruikstuffer- tje van allen dag te aanschouwen. En men kijkt, na den salon, die 18 October sluit en natuurlijk ook de auto markt, die in 1926 voor de eerste maal gehouden, zich daar bij de Porto de Versailles in een stijgende belangstel ling verheugt te hebben bezocht, ge nietende van de rust op een caféterras, met andere oogen naar de wagens, welke hier langs de Champs Elysées ruischen. Af en aan, zonder onderbre king, honderden, duizenden. T. O. Parijs, 10 Oct. BINNENLAND Mr. G. A. van Hamel, gezant schapsattaché te Bern, trouwt met Jkvr. W. Quarles van Ufford 's-GRAVENHAGE, 11 Oct. De wethou der vin onderwijs, prof. ir. C- L. van der Bilt, heeft heden het huwelijk vol trokken tusschen mr- G. A. van Hamel, gezantschapsattaché te Bern, die een zoon is van prof. mr. J. A. van Hamel oud-hooge commissaris van den Vol kenbond te Dantzig en mevrouw Van Hamel—de Vries Fevens, en jonkvrou we W. Quarles van Ufford. een dochter van jhr- C. L. H. Quarlc* van Ufford secretaris van de Algemcene Neder- landsche Vereeniging voor Vreemdelin eenverkeer en van mevrouw Quarles van Ufford—gravin Van Limburg Sti- rum. Van de zijde van den bruidegom wa ren getuigen: mr- C. L. de Vries Feyens. kantonrechter te Amsterdam en prof. dr. A. G. van Hamel, hoogleeraar te Utrecht, beiden oom van den bruide s Voor de bruid getuigden: jhr. mr- W. C. Quarles van Ufford, haar oud-oom en haar oom W. graaf van Limburg Stirum* Dc vier bruidsmeisjes waren: jonk vrouwe C. van Weede. jonkvrouw de Posters, jonkvrouwe L. gravin van Limburg Stirum en mejuffrouw W Hooft. Na de burgerlijke plechtigheid heeft ris Creutzberg het 'huwelijk in de Duin- oordkerk ingezegend- Circulaire van den minister van justitie Krachtig optreden ge- wenscht geacht s-GRAVENHAGE, 11 October. De Minister van Justitie heeft aan de pr-J- ureurs-generaal bij de gerechtshoven een schrijven gezonden, waarin de aan dacht op wordt gevestigd, dat sedert eenigen tifd hier te lande ondernemin gen werkzaam zijn» d-ie biljetten ver krijgbaar stellen, waarop de uitslagen van voetbalwedstrijden kunnen worden voorspeld, terwijl prijzen worden uit geloofd voor hen wier voorspellingen geheel, of bijna geheel, met de resul taten der wedstrijden overeenkomen (zgn „voetbalpools"). Naast deze algemeene kenmerken zijn. wat betreft de voorwaarden, waar onder aan deze ./voorspellingen" kan worden deelgenomen, alsmede den op zet van de gebruikte systemen, veler lei variaties mogelijk. Niet te ontken nen valt evenwel, dat de werkwijze dezer „pools" als regel in strijd komt met de bepalingen der loterijwet 1905. Daargelaten in hoeverre zelfs deskundi gen op het gebied van de voetbalsport bij het raden van wedstrijduitslagen geen rekening kunnen houden met alle het spel beheerschende factoren, mooi immers worden aangenomen, nu de deelneming is opengesteld voor een ieder, die In bet bezit is van een der desbetreffende formulieren (welke in ruime mate beschikbaar worden ge steld), dat in het algemeen van een overwegenden invloed op de kansbepa- ling geen sprake zal kunnen zijn. Uiteraard geldt dit in nog meerdere mate voor in het buitenland door vreemde clubs te spelen wedstrijden, dan voor de in ons land door de natio nale vereenigingen te behalen resulta ten. In het laatst geval zou de sterkte der deelnemende partijen o.ra. uit vorige wedstrijden mogelijk nog eenigezin6 kunnen worden afgeleid, maar zelfs hier zullen tal van variabele en oncon troleerbare factoren (men denke b.v. aan ziekte der spelers en invallers) als regel aanwezig zijn, zoodat van een overwegende kansbepaling zelden of nooit gesproken kan worden Bovendien zal in de praktijk deze kansbepaling t.a.v. alle te raden uitslagen wel bijna nimmer mogelijk zijn. De minister verzoekt tegen deze in strijd met de loterijwet werkende ondernemingen, die misbruik maken van de populariteit van de voetbal sport in ons land, krachtig op to treden, nu te verwachten is. dat bij het begin van bet voetbalseizoen de werkzaamheden der „Pools" zullen worden hervat. Zoo noodig ware bij de verkoopers der formulieren en bij de administratiekantoren der betrokken ondernemingen tot inbe slagneming over te gaan. Ten overvloede tvljst de minister er nog op. dat het bovenstaande eveneens zal gelden voor soortgelijke onderne mingen t.a.v. andere takken van 6port, Dader twee jaar in een bizondere strafgevangenis ê'HERTOGENBOSCH, 14 Oct. De rechtbank heeft heden vonnis gewezen in de zaak tegen den achttienjarigen landbouwersknecht A. H. van G., wo nende te Hecze, die op 22 April aldaar het zevenjarig jongetje L. A. Dortmans ernstig heeft mishandeld. Hij heeft het kind daarna in een sloot geworpen, met de bedoeling, het te verdrinken. Door een voorbijganger kon het knaapje nog tijdig worden gered. De officier van justitie had tegen van G. wegens poging tot moord vier jaar gevangenisstraf geëischt en ter beschik king stelling van de regeering. De rechtbank heeft van G. van de ten laste legging van poging tot moord vrij gesproken, doch hem wegens poging tol doodslag veroordeeld tot twee jaar ge vangenisstraf, met aftrek van het voor arrest en met het bevel, dat de straf zal worden doorgebracht in een bijzondere strafgevangenis. Bovendien heeft de rechtbank hem voorwaardelijk ter be schikking van de regeering gesteld, met een proeftijd van drie jaar. Waardoor een ernstig motor ongeluk werd veroor zaakt Motorrijder zwaar gewond NIEUWE NIEDORP, 14 October - Vanmiddag is hier ter plaatse een ern stig motorfietsongeluk gebeurd, waar van de controleur van de malariabestrij ding, de heer Jansen uit Alkmaar hei slachtoffer is geworden. De heer Jansen reed tegen een ijzeren draad, welke een jongen, die wel meer dolle streken uithaalt, over den weg had gespannen. De draad verwarde zie om het motorrijwiel, waardoor de beri, der tegen den grond viel en ernstig werd gewond. Hij werd binnengebracht bij een wijkverpleegster, waarop twee dokters de eerste hulp hebben verleend Hij is in het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar opgenomen, waar hedenavond voor zijn leven werd gevreesd. Sarrasani's dikhuiden bren gen Groningen in rep en roer TA/'oENSDAGMIDDAG te on- gcvccr zes uur is het Circus Sarrassani uit Leeuwarden te Gro ningen gearriveerd. Bij het uitladen der wilde dieren op het stationsem placement kwam de Jeldcr"-olifant te struikelen. Als gevolg van de con sternatie gingen de struikclaar en nog twee olifanten er van door. De hevig geschrokken bewakers maak ten dadelijk alarm. De politie werd van dc vlucht op de hoogte gebracht, die haar maatregelen nam en de straten afzette. Met man en macht werd een achtervolging ingesteld. Na een wilde Jacht van een half uur slaagden dc bewakers er in de vluch telingen tot staan te brengen. Ten einde er van verzekerd te zijn, dat het uitstapje zich niet zou herhalen, werden de pooten der dieren ge boeid. Toen het trio wat rustiger was geworden, werden dc boelen weer opgeruimd en wandelden de beesten rustig naar het circus terug. Gelukkig heeft het slippertje geen persoonlijke ongelukken ten gevolge gehad. Dat dc jumbo's over belang stelling niet te klagen hadden, spreekt zeker vanzelf. Debatten naar aanleiding van de benoeming van baron Herry tot gezant te s-Gravenhage Dc Brusselsche correspondent der N.R.Ct. meldt: De benoeming van baron J. Herry tot gezant van België te 's-Gravenhage, is Woensdagmiddag in de vergadering van de Kamercommissie voor buitenland- sche zaken ter sprake gebracht. De lei der van de katholieke Vlaamsche frac tie, mr. van Cauwelaert, het katholieke Vlaamsche Kamerlid, mr. Delwaide en de le'.der van do Vlaamsch-nationale fractie, mr. Borginon, hebben over deze aangelegenheid vragen gesteld. Minister Spaak betoogde in zijn ant woord, dat er geen Vlaamsche beroeps diplomaten zijn, die voor den post van gezant bij het Nederlandsche hof in aanmerking kunnen komen. Er zijn wel twee beroepsdiplomaten, die vrij goed Nederlandsch kennen, doch deze zijn beiden Walen. De minister gaf toe, dat de huidige toestand ten aanzien van de taal bij het Belgische diplomatieke corps moet wor den" verbeterd en niet langer meer be antwoordt aan dc dualiteit van de Bel gische bevolking, In de eerste helft van de maand No vember 1937 zal een viermaandsche op leiding to* den rang van adjudant-on derofficier der militaire administratie aanvangen. Het aantal deelnemers aan deze op leiding zal zestien bedragen, te weten: 8 van het wapen der infanterie; 2 van het wapen der cavalerie; 2 van het bereden gedeelte van het wapen der artillerie; 2 van het onbereden gedeelte van het wapen der artillerie: 2 van het wapen der genie- Aan dc opleiding kan worden deel genomen door adjudanten-onderofficier en of sergeanten-majoor- (opperwacht meesters-) administrateur, die op 1 Ja nuari 1938 een werkelijken diensttijd van niet meer dan 31 jaar hebben en die voor zoover zij den rang van adjudant-onderofficier nog niet beklee- den voldoen aan de algemeene eischen van geschiktheid voor bevorde ring tot. adjudant-onderofficier. Bovendien moeten zij naar het oor deel van den betrokken regiments- of overeenkomstigen commandant behoo- ren tot de uitnemende administrateurs- spoorwegkruisingen Onlangs is medegedeeld, dat in den Rijksweg BarendrechtLent, die tus schen Geldermalsen en Waardenburg. den spoorweg Geldermalsen—-den Bosch zal kruisen, een overweg-lichtinstallatie als le Steenwijk zou worden aange bracht. Deze mededeeling berust op een misverstand. Deze Rijksweg zal den spoorweg over een te bouwen viaduct kruisen, doch door dit viaduct zal het uitzicht bij het naderen van twee onbe waakte spoorwegkrnisingen. in de beide wegen, die aan weerszijden van het ri viertje de Neerijnsche Mark loopen min der goed worden, waarom besloten is in deze wegen flikkerlicht-installaties aan te brengen. KON MIL. ACADEMIE 's-GRAVENHAGE, 14 October Ge plaatst als leeraar aan de Kon. Mil Academie te Breda J. A J. Elders, ka pitein der genie te Breda.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 11