A.V.R.O.-FEEST IN AMICITIA „Mercurius" gaat jubileer en ACTIE TOT SALARIS VERHOOGING- Gomden Kloosterfeest Natuurhistorische Vereeniging LEZING TOP VAN RHIJN-NAEFF VONDEL-VARIA Grand-Théatre R. van 't Wel 80 jaar Komt U Maandagavond eens naar ons Schilderijenhoekje zien? 2xperweekwordt deze veranderd! G. G. Veenendaal Verkoop D. K. W. Garage F. FREEDE n Gloednieuwe Neder- landsche Encyclopaedie door K. TER LAAN f2.90 Bij Boekhandel G. G. VEENENDAAL len O 2e BLAD PAG. t AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 15 OCTOBER 1937 STADSNIEUWS Dc bonte Dinsdagavondtrein deed onze stad aan en oogstte een groot' succes Het was waarlijk geen wonder, dat de groot? zaal van Amicitia gisteravond tot op de laatste plaats bezet \vas en dat deze geheele ei volle zaal in een uitgelaten feeste lijke stemming verkeerde van het allereerste begin af tot aan de laat ste noot muziek. Wederom zijn er waren stormen van geestdrift opgelaaid, er zijn nummers gebisseerd, omdat het publiek niet moe de werd de executanten terug te roe pen kortom, er was feest in Ami citia. En geen wonder, want Kovacs Lajos en een heele staf van A.V.R.O.- medeNverkers waren er. En wie het woord A.V.R.O. noemt, 'denkt ook onmiddellijk aan volle zalen, niet alleen gevuld met een enthousiast publiek, maar ook met een overweldi gende dosis geestdrift. Daar was en dat mag vooral niet worden vergeten die specifieke A.V. R.O.-sfeer, welke alle avonden als deze kenmerkt, en waaruit altijd weer zoo duidelijk blijkt de groote sympathie, welke de leden dezer omroepvereeni- ging haar toedragen. Een sfeer, die be- teekent: frenetieke toejuichingen voor 'de executanten, een sfeer van onder linge vriendschap, een sfeer van het groote gezin, dat de A.V.R.O.-volière al tijd is geweest. Het is imjners een lust om avonden als deze bij te wonen. Niet alleen dat men er goede kunst te hoo- ren en te zien krijgt, amusementskunst van het bovenste plankje, maar men wordt tevens, of men wil of niet, ge pakt door het enthousiasme, waarmede het gebodene wordt ontvangen door de honderden, die komen om hun favorie ten van den microfoon eens in leven den lijve te aanschouwen. Wij hebben Bob Scholte gezien in zijn hoedanigheid van stationschef, die A.V. R.O.'s bonte trein liet arriveeren en ver trekken, Kovacs Lajos met zijn vroo- liikheid in dric-kwartmaat. die een pa relsnoer geregen had van bekende wal sen. Het was voor velen een groote ver rassing, dat Guus Weitzel de program- ma-iuimniers aankondigde. Een groot aandeel van het warme applaus kwam Mina Dolce toe, die be geleid door Kovacs, sprankelende klan ken aan haar viool ontlokte. Han Hollander kwam eenigs^ins „verlegen" ten tooneele, zooals hij zei- de, want in smoking voelde hij zich niet op zijn gemak. Met zijn babbeltje, dat ditmaal niet over sport ging, had hij al spoedig „zichtbaar" contact met zijn auditori um. De daverende toejuichingen uit de zaal toonden overduidelijk aan hoe po pulair 'deze A.V.R.O.-medewerker ook in Amersfoort is. Maar het waren, niet alleen muzikale krachten, die voor het voetlicht ^werden gebracht, zelfs een heel „circus" werd den toeschouwers 'door Bob Scholte als circusdirecteur vertoond. Vooral het paard Alfred oogstte een groot succos. Anna Wünsch verving een kwartet, zij was het vocale-wonder van den avond, de zangeres met vier stemmen in haar creatie van sopraan, alt, bari ton en tenor. Even had de bonte-trein een opont houd, toen Guus Weitzel, de populaire omroeper, mededeeling deed, dat de tien gasten, die met Koos Koen aan het bruilofstdiner van mijnheer Ruprecht en juffrouw Eugenie verhinderd waren hun toespraak te houden. Erg was dit evenwel niet, want in hun plaats hield Koos Koen voor elk van hen de toespraak. Achtereenvol gens creëerde hij ons tien zijner be kendste figuren o.a. juffrouw de Bonk, mevrouw C. F. H. van Gijmgitter de Nonkel, Barend Sijmelaar e. a. Op meesterlijke wijze liet hij al de tien fi guren voor ons leven en dat bij dit nummer de avond een hoogtepunt be reikte, bewees het onbedaarlijke gelach. Tot slot volgde nog een muzikaal overzicht over 100 jaar. Een potpourri van bekende liederen, uit ouden en mo dernen tijd, die onweerstaanbaar tot meezingen noodden en ons ongemerkt brachten naar het eindstation van A.V. R.O.'s bonte Dinsdagavondtrein. En zoo gingen allen voldaan huis^ waarts, de hoorders en cle executanten, want ook voor hen moeten avonden als deze een groote voldoening zijn. De heer W. Vogt sprak nog een pro pagandistisch woord en deelde mede, dat de A.V.R O. nog steeds groeiende is. Verder zeide spr., dat volgende week Donderdag de Amersfoorters in de ge legenheid worden gesteld om de studio te bezoeken. Feestavond t.g.v. het 25-jarig bestaan op 11 Dec. a.s. In een dezer dagen door „Mercurius" gehouden vergadering, welke een zeer geanimeerd verloop had, is eenparig be sloten tot een luisterrijke herdenking van het 25-jarig bestaan. Op voorstel van het bestuur zal op 11 December a.s. een feestavond worden georganiseerd met een uitgebreid caba ret-programma en hal na. Op dit jubileum komen wij nog nader terug. Wordt gevoerd door Handels- en kantoorbedienden In de gisteren gehouden vergadering van den Alg. Ned. Boncl van Handels- en Kantoorbedienden, kwam o.a. in be handeling het werkprogramma voor de komende wintermaanden. Op overzichtelijke wijze werd door inleider, clen heer W. v. d. Heuvel uit Amsterdam uiteengezet, waarom ook hij het oogenblik gekomen acht om aandacht te schenken aan de salariee- ring van den kantoorbediende. In den loop der laatste jaren is ten aanzien daarvan een toestand ontstaan, zoo ernstig, dat iedere vergelijking met andere loonarbeiders, niet meer moge lijk is. De oorzaak hiervan, die voor een deel gezocht moet worden in de slechte bedrijfstoestanden in voorgaan de jaren, kan thans voor de werkgevers geen reden meer zijn om afwijzend te blijven staan tegenover de wenschen, zooals die in overleg met het Bonclsbe- stuur thans zullen worden voorgelegd. De jaarverslagen van zeer veel be- drijfsondernemingen, geven niet alleen blijk van herstel, maar ook van een zeer goede financieele positie. Onder die omstandigheden moet het mogelijk zijn om ook de werkers in die bedrijven, een behoorlijk bestaan te ver zekeren. Onze actie, aldus spreker, voor 10 pet. salarisverhooging met een minimum van 10.— per maand is dan ook be doeld als een poging om te komen tot betere sociale verhoudingen in het be lang zoowel van den kantoorbediende als van den werkgever. Aan den oproep om een werkzaam aandeel te nemen in*de daarvoor te verrichten werkzaamheden, besloot de vergadering unaniem, naar beste krach ten aan de werkzaamheden deel te zul- n nemen. Na afdoening van de overige agenda punten, sloot de voorzitter, de heer Flick, cle vergadering. CHR. AANNEMERS EN BOUWVAKPATROONS In restaurant Germania heeft gister avond de oprichtingsvergadering plaats gehad van de afdeeling Amersfoort van den Ned. Christ. Aannemers- en Bouw vakpatroonsbond. Het voorloopig bes.tuur bestaat uit de heeren P. Eigenraam, voorzitter; .T. G. Lammers jr., secretaris en C. van Zwol, penningmeester. HANS EN GRIETJE IN AMICITIA Zondagmiddag half drie zal het •rorjf Ned. Tooneel in den Schouwburg Amicitia een matinee geven met het sprookje: „Hans en Grietje en de booze Heks" met zang en dans in drie bedrij ven en sprookjesachtige lichteffecten Het sprookje Hans en Grietje blijft voor de jeugd een groote bekoring hou den, een genotvolle middag wacht hen. Dinsdag 9 November, hoopt de Eer waarde Zuster Maria Margretha (in de wereld Anna, Wilhelmina, Catharina van Jellekom) den dag te gedenken, waarop zij voor 50 jaren haar intrede deed in de Congregatie van den H. Jo- eph te dezer stede. De minister van Binnenlandsclio Zaken, Z.Exc. II. van Boeyen, heeft na van zijn ziekte hersteld te zijn. Donderdag zijn werkzaamheden ten departemente hervat. De verwelkoming door de persfotografen Bonte avond in de Theoso fische Loge Men schrijft onsr Woensdagavond j.ï. vergaderde de Ned. Natuurhistorische Vereeniging in de Theosophische Loge. Het was een z.g. bonte avond, een avond, welke ge vuld wordt door de leden, die het een of ander meenemen en daarbij iets vertellen. De heer Reynders begon met eenige indrukken van het eiland Billi- ton, een der Indische tin-eilanden. Aan de hand van projectieplaatjes werd nagegaan, hoe de ertswinning geschiedt. De heer Pijpstra vertoonde prach tige foto's, die dezen zomer gemaakt waren. Foto's van nesten en vogels, be nevens natuuropnamen van bekende plekjes bij Amersfoort, etc. De heer Bol ten had hetover de slangen, die in Nederland voorkomen. Hij deed een goed woordje voor de ring slang en de gladde 6lang. De laatste wordt steeds zeldzamer en is voor den mensch volslagen onschadelijk, evenals de ringslang, die hier in do buurt zoo veel voorkomt. De heer Vermey droeg eenige ge dichten voor, vooral betrekking hebben de op situaties uit het vogelleven. Hij liet hooren, hoezeer dichters in veel gevallen bepaalde trekken uit het na tuurleven in goed gekozen bewoordin gen weten weer te geven. De heer Smit kwam met poppen van krieuwelmugjes, al was het de bedoe ling geweest eigenlijk de larven te too- nen. In een uitvoerige bespreking ging hij na, hoe onjuist een boekwerk op natuurhistorisch terrein kan zijn. Ook hetgeen meegebracht werd, werd met belangstelling bekeken. Mej. Heer- m av an Vos liet o.a. appel6 zien van een Cypres en vruchten van een Magnoliasoort uit Lugano, tevens een tak van een betrekkelijk onbekenden boom, waarvan de naam nog nacler moet worden vastgesteld. WINKELSLUITING B. en W. van Amersfoort maken be- kend, dat zij aan het Bestuur der Re- monstrantsch Gereformeerde Gemeente ontheffing van de bepalingen der Win kelsluitingswet hebben verleend in dien zin, dat tijdens de op 19 October 1937 in den foyer van Amicitia te houden bazar verkocht mag worden tot 11 uur nam. Voor den Amersf. Kunstkring in het Gildehuis Voor den Amersfoortschen Kunst kring sprak mevrouw Top vaiï Rhyn—Naeff gisteravond in het Gildehuis over „Lezen en schrij ven." Het waren opmerkingen rond om de kunst van het lezen. De lezer moet toch althans een zekere litte ratuurgevoeligheid hebben. Er wordt tegenwoordig meer gelezen dan vroeger, er wordt ook anders gele zen. met minder aandacht. Het pu bliek koopt de roman als een lot in de loterij. Het valt niet te verwon deren, dat de verkoop minder gaat worden. Nu het geld duurder wordt, i6 de risico te groot. Schrijven schijnt een klein kunstje, het groote aantal schrijvers is een tijds verschijnsel. Schrijvers zijn thans veelal rapporteurs in romanvorm, zij beschrij ven actueele onderwerpen, gevangenis een. concentratiekampen, den oorlog of reizen naar verre landen. Spr behandelt, de compositie van eeD roman, die vergeleken kan worden met de compositie van een schilderij. Een verzorgde compositie heeft heden afge daan evenals een verzorgden stijl. Hoe leest de lezer? Het is wonderlijk wat de lezer er inlegt en er uithaalt De schrijver is een speelbal van particu liere inzichten. Toch kan hij niets g& ven wat de lezer zelf niet wenscht te ontvangen. De schrijver moet zich met instellen op gangbare meeningen. Alle boeken hebben een grondaccoord uit het wezen van den schrijver. Spr. wijst hierbij op de groote lyrici, en noemt Anna Beyns, Vondel en Henriette Ro land Holst al6 voorbeeld. Is de schrijver actief of passief wer kend? Voor mevrouw van Rhijn is de schrijver een medium, dat geen onder werp kiest, maar dat door het onder werp gekozen wordt. Een geboren schrij ver zit vol onderwerpen, maar wordt geremd door de gehechtheid aan bet onderwerp. Zij dcht het een fout van de na-oorlogsche critiek, geen rekening te houden met het Mysterie in de Kunst. Het scheppingsproces vindt zijn oor sprong in de werkelijkheid, maar het zijn nooit de gevallen zelf, bet zijn flar den van krakters, atomen van zielen. In schijn leven de romanfiguren een natuurlijk leven, de schrijver is gebon den zijn figuren naar aard en aanleg te voltooien. Een roman doorloopt veel al meerder „staten" voor ze af is, bij de eerste, staat werk de schrijver passief. Schrappen i6 bij latere staten veelal de grootste, inspiratie De groote vraag schijnt thans: hoe brengen wij de menschen terug tot het Mysterie van het boek. Na de pauze las mevrouw van Rhijn typeerend eigen werk, dat goed de twee kanten van haar talent, het gevoelige en het 6atvrieke, naar voren bracht. Men gnuifde over „Het Raam" uit den bundel „Juffrouw Stolk". Ook las zij eenige gedichten van zeer verschillende kwaliteit. Het beste, als een novelle in dichtvorm, was „De Juf". Mevrouw Havelaar bood namens den Kunstkring met een hartelijk woord bloemen aan De zaal was voor dezen litterairen avond verblijdend goed bezet. EXAMEN POLITIE-DIPLOMA Voor het examen politie-diplonia van den Alg. Ned. Politiebond slaagde dc heer S. E. Hillinga alhier. VERKOUDHEDEN EN HOEST BEËINDIGD DOOR NIEUW HUISMIDDEL Eigenlijk is het een ouderwetsch huis middeltje, doch volkomen gemoderni seerd. Dc thuis gemaakte stroop, sa mengesteld uit 30 gram Broncon en een kwart liter heet water met een eetlepel stroop, honing of suiker, is steeds het allerbeste middel tegen verkoudheden, hoesten, enz. De ademhaling wordt gemakkelijker en do geneeskrachtige ingrediënten van Broncon dringen door tot de klein ste kanaaltjes, waar cle bacillen huizen. U zult verbaasd staan, hoe groot de onmiddellijke verlichting is en hoe gauw U weer geheel in orde zult zijn. Nooit eerder hebt U Uw verkoudheid zoo snel overwonnen. Koopt nog heden 30 gram Broncon bij' Uw apotheker of drogist en maakt zelf een flesch van Uw eigen huismiddeltje. Het is zeer zuinig in het gebruik en gemakkelijk te maken. Knipt deze paragraaf uit om U er aan te herinneren, Broncon bij Uw apotheker of drogist te koopen, (Adv.) Waar 'de groote 'dichter gewoond heeft j I VONDEL'S vader was een hoeden maker te Antwerpen, maker van die breedgerande vilten hoeden, die de poorters in de 16e eeuw droegen. Als Doopsgezinde nam hij in 1582 de wijk voor het schrikbewind van Alva, en vestigde zich te Keulen. Daar werd in 1587, dus op vreemden bodem, een zoon geboren, de latere dichter Joost van den Vondel. Niet lang bleef (het gezin in Keulen. Het verhuisde, via Bremen, naar Utrecht, en in 1596 naar Amsterdam, waar cle vader het hoedenbedrijf ver wisselde met een handel in zijde< De hoedenmakers waren nl- niet in een gilde vereenigd, zoodat de concurrentie ten gevolge had, dat er vaak minder waardig vilt werd gebezigd- Dat geknoei was toen met zijde niet mogelijk, van daar dat Vondels vader de bakens ver zette en „coopman van sijde" werd. Later zette de zoon de zaak van zijn vader voort. Wanneer men dan ook thans nog 6preekt van Vondel's kou senwinkel, dan zit 'm dat daarin dat, behalve allerlei artikelen van zijde, die in den tijcl van de Oost-Indische Comp., dus in den gouden eeuw, bij Vondel verhandeld werden, ook vooral do zij den kousen te koop waren, die de ge goede poorters bij de korte pofbroek droegen. Deze winkel in zijde was in de War moesstraat, en het is déar, dat de dich ter Vondel vele van zijn bekende treur spelen en gedichten heeft gemaakt. Het is te betreuren, dat de stad Am sterdam dit huis niet in eere heeft ge houden. In het buitenland heeft men uit piëteit het Shakespeare-huis, het Goethe- en het Schillerhuis in stand ge houden; Amsterdam heeft wel zijn Rem brandt- en zijn de Ruyterhuis, wij in Amersfoort hebben het huis van Olden- barneveldt houd het in eere! maar het Vondelhuis, waar de dichter meer dan 50 lange jaren geleefd en gewerkt heeft, daar heeft men zich niet om be kommerd. Volgens onderzoekingen van den laat- sten tijd droeg het als gevelsteen een vaartuig „de Kraeck" (vandaar het woord „kraakporcelein', grof porc?lein, dat in dit soort schip, als ballast uit China werd meegevoerd), doch had als uithangbord, en droeg als naam „de Trou", waarschijnlijk door Vonrlel's va der zoo genoemd, omdat hij, wars van het geknoei met vilt, een huis van ver trouwen wilcle stichten. Later, toen Vondel, de dichter, zijn handel aan kant deed, is hij verhuisd naar de Prinsengracht, en 15 jaar later naar den Singel, waar hij is overleden. Afbeeldingen van deze laatste huizen en van zijn geboortehuis in Keulen, zijn te zierï op de Vondeltentoonstelling in Flehite- Tevreden met voortdurende cou ran ten reclame. riE HMs Bros Coffee Cy., een der U grootste, zoo niet het grootste kof He-handelshuis in de Vereenigde Staten, brengt reeds jaren zijn koffie uitsluitend met courantenreclamc aan den man. Vorig jaar gebruikte het daartoe in 30 plaatsen ruim 875.000 regels in cou ranten. Wetenschappelijke filmvertooning In het Grand- Théatre hadden gister avond filmvoorstellingen plaats, waarbij als hoofdfilm „Waarheen China?" ge draaid werd. Naast actualiteiten werd het voorpro gramma gevormd door een kijkje op do stad en het bonte leven van Barcelona, waarna men teruggevoerd werd in beoid en gedachte, naar het jaar 79, toen Her- culanum en Pompei ten offer vielen aan de Vesuvius. Suggestief waren clc klank composities uit Zuid-Afrika. Na de pauze verplaatste cle camera de aanwezigen naar het uitgestrekte Chi- neesche Rijk, dat in zijn grootste steden reeds een modernkaraktcr heeft aan genomen, maar overigens nog geheel der traditie van eeuwen lier trouw gebleven is. Zelfs Kanton, een stad met een mil- lioen inwoners, is nog op en top Chi- neesch wat haar bouw betreft. De film bracht zeden en gebruiken van het Mongoolsche volk in beeld en stond langen tijd stil bij de levenswijze, religie en gedragingen van de Chineezen in en om de groote steden. Alle arbeid is nog vrijwel handenarbeid, door koelies, en niet machinaal. De mensch, als men tenminste een koelie nog zoo noemen kan, eischt minder voor zijn onderhoud dan ,de machine. Droevig zijn de gevol gen geweest van den burgeroorlog, die ontelbare Chineesche landbouwers in ar moede dreef en tot slavenarbeid. Wan neer men nu weet, dat het Chineesche volk na dien meedoogenloozen burger- strijd overgeleverd is aan een oorlog, die van één kant met de modernste gruwel- middelcn gevoerd wordt, kan men zich terecht, gelijk de titel van de film, af vragen waarheen het met China moet... 1-Iet wetenschappelijk karakter van deze films vormde een belangwekkende avond in het Grand Théatre, NAT. JONGEREN VERBOND De plaatselijke afdeeling van het N.J.V. heeft Woensdag in hotel Mono- pole een propagandaavond gehouden. Door kap. Siersema werd gesproken over het Ned. Roode Kruis, terwijl kol. b.d. G. Doorman over Prins Maurits en zijn tijd sprak, Pauselijke onderscheiding Voor verdiensten toegekend Heden heeft onze stadgenoot, de heer R. van 't Wel# zijn tachtigsten verjaar dag gevierd. Geboren in onze stad, ontving (hij zijn opleiding tot onderwijzer aan dc Rijks- normaalschool. Tot zijn 65ste j'aar i6 hij hier onder wijzer geweest. Do jarige is o.m. lid van verschillende godsdienstige vereenigin- gen, alsmede broeder-meester der Keve- laer-processio en lid der Vincentius- vereeniging. Te begrijpen is dat het hem op dezen heuglijken dag niet aan blijken van veler, groote sympathie ontbroken heeft. Hoezeer zijn verdiensten gewaar deerd worden, blijkt wel uit het feit, dat de heer Van 't Wel begif tigd is met de pauselijke onder scheiding Pro Ecclecia en Pontifice» HET LEUSDERKWARTIER De winkeliersvereenigi ng „Leusder- kwartier" heeft er al meerdere malen het bewijs van gegeven, de kunst to verstaan cle reclamctrom te roeren. Er is nu weer iets nieuws gaande, men krijgt bij zijn aankoop bonnen tot het bedrag dat besteed werd, en wie de meeste kan verzamelen heeft kans op een grooten geldprijs. Er zal wel ani mo voor zijn. Een „zesdaagsche" zal straks de lust om mee te doen nog aan merkelijk verhoogen. Een advertentie in dit blad brengt nieuws omtrent de activiteit van de winkeliers in het Leus- derkwartier. SCHOORSTEENBRAND De politie heeft gisteravond met be hulp van natte zakken en zout een schoorsteenbrand aan den. Soesterweg gebluscht. MARKTBERICHT 15 October 1937 Appelen f 5f 8; peren f 6f 8 per H.L. Hoendereieren f 4.90f 5.40; eendeie ren f 3.25f 3.50 per 100 stuks; grasboter f 1.60 per K.G. Kippen f 0.60f 0.90; hanen f 0.65— f 0.90; jongehanen f 0.10—f 0.80; tamme konijnen f 0.75f 2; oude tamme eenden f 0.10f 0.60 per stuk; tamme duiven f 0.20f 0.30 per paar. Magere varkens f 29f 32; zeugen drachtige f 80f 100; biggen f 16f 20 per stuk. Aangevoerd waren ongeveer: 90 H.L. appelen; 25 H.L. peren; 250.000 stuks hoendereieren; 1300 stuks eenden eieren; 15 K.G. grasboter; 6 magere var kens; 2 zeugen drachtige; 110 biggen. BURGERLIJKE STAND 15 October GEBOREN: Woutera, d. van E. Baat je en W. van Maanen; Wilhelmina There- sia, dochter van J. H. Parmentier en A. Koeslag; Harm, z.. van A. Oudeman en W. Stolp. GEHUWD: Cornelis Plet en M. du Chattel; jhr. H. Phoenix Boddaert en P. Blussé van Oud-Alblas, Een geheel nieuwe collectie is daar geëtaleerd Kunsthandel en Lijstenmakerij LANGESTRAAT 33. TEL. 232 vraagt vrijblijvend domonstratio bij: District-Vort. Oostolijk Utrecht. LEUSDERWEG 23—25. Tel. 1819. Langestraat 33 Telefoon 232 LEUSDEN 21 October. Hofstede „Het Hectveld." Verkooping boerderij-inventaris, havo en vee, 9 uur v.m. HOOGLAND 19 October. Coelhorsterwcg E 124. Verkooping boerderij-inventari6, have en vee. 10 uur v.m. BAARN 27 October. „Het Kasteel van Antwer* pen." Verkooping lc hypothccaira vor« dering ad 9000. 8 uur n.m, 27 October. Prins Bernhardlaan 1 Veilingi nboedel. 10 uur v.m, 10 November. Gen. Karei v, cl. Hey* denlaan 9a. Veiling inboedel. WA TETEN WIJ MORGEN? VOOR DE KOFFIETAFEL Plocworst. VOOR DE MIDDAGTAFEL Gehakt, gestoofde kool, aardappelen, broodschotel met krenten en rozijnen. Bereiding: Week een 6tukje oud brood van ca. 200 gram., zonder korstjes in 2 kopjes warme melk, wrijf het fijn, roer er 100 gram gemengde krenten en rozijnen en een stukje gesnipperde su-» cade door, 1 eidooier, wat kaneel, 4 eet lepels gesmolten boter en het stijf ge klopte eiwit. Zet cle massa in een beboterd vuur vast schoteltje in den oven, tot het bruin ziet en strooi er wat gemengde suiker en kaneel overheen HET MENU VOOR DEN ZONDAG Zalm op geroosterd brood. Bereiding: Rooster 8 dunne sneedjes wittebrood zonder korst, of ge bruik Weester beschuitjes, besmeer ze dik met boter en beleg ieder sneedje flink met gerookte zalm. Hak l hardj gekookt ei in kruimels, leg op ieder sneedje wat mavonnaise en 6trooi er de eikruimels luchtig overheen. VOOR DE MIDDAGTAFEL Ossenstaartsoep. Gevulde kalfsborst. Doperwten. Compöte. Riz-glacé. Bereiding: Kook 250 gram rijst gaar in Vx L. water en wat zout. roer er als cle rijst gaar is, het uitgeperste sap van 3 citroenen door en 100 gram bas terdsuiker. l eidooier en l met V\ L. slagroom stijfgeklopt eiwit. Meng alles luchtig door elkaar, doe ér zes blaadjes geweekte en opgeloste gelatine door en giet ze in een met water omgespoelden puddingvorm. ALLEEN DE2E VLUCHTHEUVELS Alleen vluchtheuvels met groen lichtgevende verkeeri- zuilen mogen door motor- groen rljtu'gbestuurders links of I rechts worden voorbijgere den: alle andere altijd ter rechterzijde. (De overio wqroen wc99ebruikers moeten U! steeds rechts langs.) L1MKS OF RECHTS PAS^EEREhA

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 5