DE MAASTUNNELBOUW VORDERT HOE DE SPECHT VIEL AMERSFOORTSCHE R. K. SPAARBANK HET GRONDWATER MOET LAGER Geweldige cijfers ANTWOORDEN OP PRIJSVRAAG NOG HETZELFDE STANDPUNT? RIJKSMIDDELEN BLIJVEN RUIMER VLOEIEN Cijfers over September UIT DE STAATSCOURANT DE DOOD OP DEN WEG Een doode en een gewonde EEN OOGGETUIGE VERTELT RENTEVERGOEDING 3% De grondwetsherziening in tweede instantie ÖrdAponmnqA-, ÜGMswiqinqw- ^Luhavondm Schaakvereniging „Amersfoort" Donderdags 8-12 uur Germania Utr. str. Amersfoortsche Damvereniging Maandags 8 - 11% uur „Sociëteit Concordia" Voor plaatsing in deze rubriek wende men zich tot de administratie 3e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 16 OCTOBER 1937 Vervaardiging van de tunnel- elementen met stalen mantel ROTTERDAM. 15 October. Sinds de vorige mededeelingen over den stand 'der werkzaamheden ten behoeve van den Maastunnelbouw van omstreeks 1 September werden deze werkzaamheden regelmatig voortgezet. Op den rechter Maasoever werd de 'ontgraving van den open tunnel-oprit tot de voorloopig beoogde diepte vol tooid en die van het toekomstige opstel- plein aangevangen. In totaal waren op dezen oever op 1 October ontgraven en afgevoerd c a. 54.000 M3. Het inheien van de stalen damwan- rden. waartusschen na verdere ontgra ving het gesloten landgedeelte van den tunnel op dezen oever zal worden ge bouwd. is nagenoeg voltooid. Tot 1 October waren in deze damwanden ver werkt c.a. 650 ton larssen damplanken, varieerend in lengte van 13 tot 19 Meter Teneinde de ontgraving tusschen deze •damwanden en de verdere uitvoering 'der tunnel werken op groote diepte mo gelijk te maken. i6 men hier thans ook begonnen met den aanleg van de bron- bemalingsinstallatie voor de verlaging van den grondwaterspiegel. De installatie zal bestaan uit een groot aantal bronnen, geplaatst in twee rijen langs een buitenzijde van en evenwijdig aan de stalpn damwanden. Zij bestaan uit geasphalteerde van een filter voor ziene stalen buizen met een diameter van 35 cM. welke tot een peil van 22 'k 25 M R P. in den bodem reiken. De uitvoering van deze bronnen is thans onderbanden De fundatie van het ventilatiegebouw is thans in een nieuwe phase gekomen. De staalconstructie voor de werkkamer van de caissonfundeering, waaraan c.a. 150 ton staal werd verwerkt, kwam zoo ver gereed, dat met de montage ter plaatse een aanvang kon worden ge maakt. De groote verplaatsbare portaal- kraan, op de bouwplaats aanwezig, maakte het mogelijk, den aanvoer en montage in groote stukken en in 6nel tempo te doen plaats hebben. De groote langswanden van de cais son. welke elk een gewicht hebben van c.a. 26 ton, kunnen daarmede in bun geheel worden verplaatst. Nadat deze montage zal zijn voltooid en dek en wanden der werkkamer zul len zijn gebetonneerd. kan met de eigen lijke caissonarbeid worden begonnen Met de opstelling van de compressors voor de levering van de daarbij benoo- digde samengeperste lucht wordt bin nenkort aangevangen. Op den linker oever van de rivier werd de ontgra ving ter plaatse van het toekomstige ventilatiegebouw en bet diepste gedeel te van den tunneloprit voortgezet en met den uitgegraven grond het omlie- gend werkterrein zoodanig opgehoogd dat het bij in den winter te verwachten hooge waterstanden watervrij blijft, en de overstrooming van de fundeerings- puften wordt voorkomen. Tn totaal werd bierbij verwerkt c.a 10.00ft M3. grond Ook op bet werkterrein aan de Hey- crhe haven waar in de daar aanwezige dolcput de in de rivier te zinken tun nelelementen gedeeltelijk zullen worden vervaardigd, zijn de werkzaamheden regelmatig voortgeschreden. Ter vergroo ting van den toegang tot de dokput v de Noordelijke helft van de bestaande sluis gesloopt Hier komt een slui6 met een wiidte van 27 M waardoor de bijna 25 M hreede tnnnelstukken zullen kun nen worden uitgevaren. In de dokput worden thans voorzie ningen getroffen voor de opstelling van de tunnelstukken. Deze stukken, die zullen bestaan uit een gewapend beton constructie, worden omgeven door een waterdichten stalen mantel, welke ge heel electrisch zal worden gelascbt en waaraan in totaal c.a. 2300 ton 6taal zal worden verwerkt Voor een vervaardiging van deze sta len mantel, waarmede binnenkort wordt aangevangen, worden thans in de fa brieken van de Fa. Smulders te Schie dam en de Fa. Penn en Bauduin te Dordrecht, dip bet werk gezamenlijk zullen uitvoeren, de noodige voorberei dingen getroffen. De benoodigde mate rialen. welke in hoofdzaak uit Ameri ka werden aangevoerd, liggen reed? bij deze fabrieken opgeslagen. Naast verdere inrichting van de verschillende werkterreinen hadden ook belangrijke aanvoeren van materialen plaats. Ó.a werd tot beden op de verschillende werkkterreinen aangevoerd c.a. 7000 ton ton betonstaal, c.a. 2700 ton stalen dafti- wanden en c.a 1000 ton aan 6talen bal ken voor de stempeling der damwan den. Van het Legatum Visse- rianum te Leiden LEIDEN, 15 October. De faculteit tier rechtsgeleerdheid van de Rijksuni versiteit te Leiden heeft op de prijs vraag, welke door het Legatum Visse- riainum was uitgeschreven, verschillen de antwoorden ontvangen. Gevraagd was: een uiteenzetting, hoe 'de gedachte eener internationale politie macht in dezen tijd juridisch, militair en technisch uitgewerkt zou moeten worden voor een internationale lucht macht. De uiteenzetting zou behoorsn te berusten op een crilisch overzicht van den stand van het vraagstuk in de ju ridische, militaire en technische litera tuur en in concrete voorstellen, hetzij .van regeeringen of uit parlementen, hetzij van gezaghebbende particuliere vereenigingen, en liefst moeten verge zeld gaan van geformuleerde tractaats- en reglementsteksten, instructies enz. Alle ingekomen antwoorden op één na het bieron-'-- nader te hespreken antwoord onder het motto „per aquilam justitia" lijden aan de tekortkoming, dat zij de geheele vraae niet of vol strekt onvoldoende beantwoorden. Bij twee antwoorden (onder de motti „Forti et fideli nihil difficile" en „Excelsior") was deze fout onvermijdeliik, gegeven de heel te groote beknoptheid dier op stellen. De inzender van een ander ant woord, onder het motto „futurum per fectum gezocht door praesens imper fectum", erkent zelf de gestelde vraag, die op eene internationale lucht-politie- machf betrekking had. niet te hebben beantwoord. Fon vier dp inzpnder geeft weliswaar blijk van zijn op zichzelf verdienstelijk streven zijn denkbeelden in een verdra.esontwerp te belichamen, doch de daaraan voorafgaande beschou wingen, waarop het. ontwerp is geba seerd, bevatten weinig meer dan een fantasie, die met de werkelijke moge lijkheid eener internationale luchtpoli tie weinig of geen verband houdt. Ook in 71e essays onder het motto „alone" en „verte amor humani generis superahit" is onvoldoende rekening gehouden met de moeilijkheden en problemen van po- litieken en militair-techniscben aard, die het vraagstuk eener internationale lucht-politiemacht stelt Dit laatste be zwaar' geldt in veel geringer mate bij het antwoord onder bet motto „per aquilam justitia". dat inderdaad aan de verschillende kanten van het vraagstuk recht doet wedervaren. Speciaal wat de technische zijde der gestelde vraag be treft, steekt dit antwoord een stuk bo ven alle andere uit. Uiteraard is ook hier plaats voor critiek Zoowel de on volledigheid der verwerkte litteratuur al? de toch nog altijd betrekkelijke lucht hartigheid waarmede ook door dezen auteur de .moeilijkheden van internatio- naal-politieken aard. waarvoor men zich bij de verwezenlijk ine der besproken denkbeelden zoude zien geplaatst, ter zijde worden geschoven, zouden tof het maken van bezwaren aanleiding kun nen geven. Ook de taal, waarvan de schrijver zich hpdient. vereischt zuive ring. Alles tezamen genomen is da faculteit echter van mpening dat dit opstel voldoende verdiensten vertoont om met een prijs van 800 te worden bekroond, waarbij de faculteit zich te vens bereid verklaart te. bevorderen, dat bet opstel, na toestemming van bet cu ratorium der Universiteit, en mits on der toezicht der faculteit bijgevijld, op kosten van bet Legatum Visserianum worde gepubliceerd. Na opening van de desbetreffende ver zegelde enveloppe bleek de inzender te zijn de beer mr. W. P. J. A. van Royen, eerste luitenant der artillerie, Alkmaar- sche Straat 1, Scheventngen. Mr. van Vessem stelt vragen n.a.v. de Duitsche verkla ring inzake België Het Eerste Kamerlid van Vessem heeft aan den minister van buitenland- sche zaken de volgende vragen ge steld: 1. Heeft de regeering kennis genomen van de door de Belgische regeering aanvaarde verklaring der Duitsche re geering betreffende de onschendbaar heid en integriteit van België en de eerbiediging van het Belgische grou 1- gebied? 2. Staat de regeering ten opzichte vat. de aanvaarding van een dergelijke ver klarint ten opzichte van de onschend baarheid en de integriteit van Neder land en de eerbiediging van het Neder- landsche grondgebied nog op hetzelfde afwijzende standpunt als medegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen \an ondergeteekende, ingezonden den Ssten Februari 1.1. en bevestigd bij de beant woording van een mondelinge uiteenzet ting van ondergeteekende in de verga dering der Eerste Kamer van 17 Maart 1.1.? 3. Zoo ja, is dan de regeermg niet van meening, dat een zoodanige afwijzende houding vooral na de aanvaarding door de Belgische regeering van de Duitsche verklaring en de daaraan voorafgaande Britsche "en Fransche verklaring van 24 April 1.1. den indruk zal kunnen wek ken van een beschikbaarstelling yan het Nederlandsche grondgebied als slag veld van Europa? GESMOKKELDE EFFECTEN AMSTERDAM, 15 October. De recht bank heeft vandaag op verzoek der ver dediging met gesloten deuren behandeld de strafzaak tegen een 40-iarige Duit sche vrouwen een 54-jarige Duitscher, verdacht van diefstal, subs verduiste ring van een groot aantal effecten, die vanuit Duitschland naar Nederland wa ren gestuurd, verborgen in de zitting van een canapé en die toebehoorden aan een uitgewekene. De rechtbank gaf aan het verzoek van de verdediging gehoor, omdat ztj van oordeel was, dat de verdachten vol le vrijheid moeten hebben om hun ver dediging te voeren, zonder angst behoe ven te hebben, dat zij elders in moei lijkheden zullen geraken. De beide verdachten, die samenleef den in een woning in Zuid. waren reeds geruimen tijd in Nederland, doch de in boedel van de vrouw bevond zich nog te Berlijn. Tegen den tijd. waarop deze verzonden zou worden, kreeg zij een verzoek van een zakenvriend van den man. waarmede zij samenwoonde, om te helpen zijn geld, een bedrag van ruim 160.000-aan effecten over de grenzen te smokkelen. Daartoe verstop te de Duitscher zijn kostbare 6tukken in een canapé en voegde deze bij het meubilair, dat klaar stond om naar Ne derland te worden geëxporteerd Daar aangekomen werd het kostbare meubel stuk, dat als 6afe had dienst gedaan in ontvangst genomen door de beide ver dachten. De verzending had in Septem ber van het vorige jaar plaats. Pas in Mei kwam de Duitscher zijn over de grenzen gesmokkelde waardepapieren opvragen. Hij kwam toen tot de onaan gename ontdekking, dat er f 40.000 aan effecten ontbraken. Beide menschen. de man en de vrouw, die hem zoo goed hadden geholpen, ontkenden. De Duit scher wendde zich tenslotte tot de jus titie en het gelukte de recherche aan de hand van opgaven van den bena deelde een groot deel van de effecten, n.l. voor een waarde van f 20.000 bij verschillende commissionairs op te spo ren. De man en de vrouw legden een bekentenis af en werden in het huis van bewaring ingesloten. Na een zeer uitvoerig getuigenver hoor. dat vooral betrekking had op het terugvinden der gestolen stukken, schorste de president de zitting tot twee uur. Alle posten hebben meer opge bracht, behalve accijns op gedistilleerd s-GRAVENHAGE15 Oct. De opbrengst van de directe belastingen heeft tot en met September bedragen f 97.970.478.12 tegenover f 88.918.188.32 over hetzelfde tijdvak van het vorig jaar. De totale raming bedraagt f 110.300.000.—. De overige middelen brachten op in de maand September f 36.793.823.32 tegenover f 31.926.038.83 in Septem ber 1936. In het tijdvak Januari tot en met September van dit jaar was deze opbrengst f 326.746.460.19 tegen over f 267.518.567.39 in dezelfde pe riode van het vorig jaar. zoodat thans f 59.227.892.80 meer is opgebracht. De raming voor deze eerste negen maan den was f 280.293.750.—. Alle posten hebben meer opgebracht, behalve die van den accijns op het ge distilleerd, waarvan de opbrengst 1S9.477.27 minder was. De dividend- en tantièmebela6ting bracht ruim 8 millioen meer op dan de raming, de rechten op den invoer ruim 4.4 millioen, de accijns op tabak ruim 2.17 millioen, de omzetbelasting bijna 8 millioen, de rechten en boeten van zegel ruim 13.86 millioen en de rechten en boeten van registratie bijna 4 mil lioen gulden meer. Voorts was de opbrengst van het ge meentefonds over de eerste negen maan den van dit jaar 42.928.308.09 vermeer derd met 4.184.075.13 wegens opcen ten op de vermogensbelasting. Aan het werkloosheidssubsidiefonds kwam tot en met September een bedrag van 44.814.711.36 ten goede. Ten slotte bedroegen de inkomsten van het verkeersfonds tot en met Sep tember 25.306.363.49, waarvan f 17.661.560.99 uit de motorrijtuigenbe lasting en 7.614.802.50 uit de rijwiel - belasting. Onderscheidingen Bij K.B. van 24 September is de ril- veren eere-medaille. verbonden aan de Orde van Oranje Nassau toegekend aan A. van Zanten, onder-commandant van de brandweer te Vlaardingen. Bij K.B van 12 October is verleend de eere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in zilver aan B. W. Bello. leider bij de Zondagsschool „De Zaaier" te Berkum. wonende te Schelle (gemeente Zwollerkerspel). Bij K.B van 13 October is benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau Dr. Ir. J. II. Engelhardt. directeur van de Middelbare Landbouwschool te Gro ningen. Bij K.B van 24 September is toege kend de aan de Orde van Oranje Nas sau verbonden eere-medaille ,in brons, aan: W. H. van der Kaaij. oudste be diende en kellner bij de sociëteit „Ami- citia" te Leiden. Staatscommissies Bij K.B van 13 October ie aan F. L. van der Bom te Amsterdam op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van de Staatscommissie met opdracht van advies te dienen omtrent het bank wezen en is benoemd tot lid dier Staats commissie A. Borst Pzn. te Rotterdam Rechterlijke macht Door de arrondissementsrechtbank te Amsterdam is ter vervulling van de vacature van rechter in haar collegp opgemaakt de volcendp alphabetische lijst van aanbeveling: Mr P B. Dijk- sterhuis. rechter-plaatsvervanger in de arrondissementsrechtbank te Amster dam: Mr A. Maassen. rechter-plaatsvervan ger in de arrondissementsrechtbank te Amsterdam; Mr. F. Tahingh Suermondt. subsituut- griffier bij de arrondissementsrechtbank te Amsterdam. Hooger onderwijs Bij beschikking van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is Dr P. Muntendam te Groningen, tot wederopzeggens toegelaten als privaat docent bij de faculteit der geneeskunde aan de Rijksuniversiteit te Groningen, Mr. C. P. Eecen Gzn. te Oudkarspel (N.-H.) is benoemd tot voorzitter van den Kon. Ned. Schaatsenrijdersbond om onderwijs te geven in de sociale ge neeskunde. Middelb. onderwijs Bij K.B. van 13 October, zijn tijdelijk benoemd aan de Rijk6 Hoogere Burger school te Zwolle tot leeraar R. Deknatel wonende te Zwolle en tot leerares: me juffrouw Dr M. M. Prinsen, wonende te Amsterdam en mejuffrouw M. A Koster, wonende te Utrecht. Is tijdelijk benoemd tot leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Drachten P. Wijbenga, wonende te Drachten. Raad van Arbeid Bij beschikking van den Minister van Sociale Zaken is benoemd tot werkge ver-lid van den Raad van Arbeid te Arnhem Jos. Neijenhuis te Arnhem en tot plaatsvervangend arbeider-lid van den Raad van Arbeid te Zwolle B. Hil brink te Deventer. Landmacht Bij K.B. van 13 October zijn benoemd tot reserve-veldprediker voor den tijd van oorlog bij het leger te velde de heeren Ds. A. Dubois te Oud-Beijerland en Ds T. G. Meester te Deurne. Zijn benoemd en aangesteld, bij het reserve-personeel der landmacht: 1. bij het dienstvak der reserve-officieren voor algemeenen dienst, a. tot reëerve-kapi tein. de eervol ontslagen reserve-eerste- luitenant der infanterie H de Ruijter; b. tot reserve eerste luitenant, de dienstplichtig sergeant Ir. H. B. M. J- Poelman, van het 21e regiment infan terie: 2. bij het wapen der infanterie, bij den Vrijwilligen Landstorm, bij het- Vrijwillig Landstormkorps Motordienst, tot re6erve-tweede-luitenant voor specia le diensten, de heeren T. F. Mennen en Mr G. van Dorssen. beiden vrijwillig soldaat van dat korps. Gecompliceerd verkeers ongeluk te Wassenaar WASSENAAR, 15 Oct. Vanmid dag is op den Rijksstraatweg alhier nabij de Narcislaan de 58-jarige wielrijder B., gepensionneerd hoofd eener school, die zonder voldoende uit te kijken den weg overstak, aan gereden door een uit de richting Leiden komende auto, bestuurd door den heer G. uit den Haag. De man sloeg tegen den grond en liep een ernstige wonde aan het achterhoofd op. Na eenige oogenblikken trad de dood in. De automobilist had nog gepoogd een aanrijding te voorkomen door krachtig te remmen. Hierdoor slipte de wagen evenwel, en kwam dwars op bet linker gedeelte -van den rijksweg te staan. Op dat moment naderde uit de tegenover gestelde richting een motorfiets, waar van de berijder P. uit.Abcoude niet meer kon uitwijken. Het voertuig tornde te gen de auto op, welke ten gevolge van deze botsing in brand vloog. De heer G. wist zich nog uit de cabine te wer ken, doch hij bleek vrij ernstige ver wondingen aan hoofd en handen te hebben opgeloopen. De motorfietsrijder kwam er met, lichte kwetsiiren af. Na dat dokter Baart de la Faille de eerste hulp had verleend, is de beer G. naar het academisch ziekenhuis te Leiden vervoerd. De heer P. kon zijnsweegs gaan. De auto is vrijwel geheel uitge brand, terwijl de motorfiets em6tig be schadigd is. POST VOOR HR MS. „HERTOG HENDRIK" 's-GRAVENHAGE. 15 October Met bestemming voor Hr. Ms Pantserschip „Hertog Hendrik" zullen brievenmalen worden verzonden met den trein van 11.21 uur uit Rotterdam: op 29 October a.s. naar Leixoes. op 1. 2. 3 en 4 No vember naar Tanger. op 8 November naar Gibraltar, op 13. 14. 15 en 16 No vember naar Ca6ablanco en op 19 No vember naar Ponta Delgada Bovendien wordt, nog post voor de „Hertog Hen drik" meegegeven met den trein van 19.15 uur uit Amsterdam op 10 Novem ber en S Decemher naar Gibraltar. Cor respondentie die niet meer mpt deze laatste gelegenheid verstuurd kan wor den. zal naar Den Helder worden door gezonden. De stukken, welke met deze brieven malen verzonden worden, moeten ge frankeerd zijn volgens internationaal tarief en voorzien zijn van twee elkaar snijdende lijnen over het geheel*» adre« KON. ACAD. VAN WETENSCHAPPEN AMSTERDAM, 15 October. H.M. de I Koningin heeft bekrachtigd de benoe ming van prof. dr. M. W. Woerdeman Het vliegtuig zakte plotseling en viel van geringe hoogte Het Bataviaas Nieuwsblad van 8 Oc tober bevat het volgende verslag van iemand, die het ongeluk van de Specht heeft zien gebeuren: Het was somber buiig weer, grauwe regenwolken bedekten den hemel, een buitje plaste af en toe neer, doch er was weinig wind en het zicht was goed De weinigen op het vliegveld die de Specht na-oogden, zagen met schrik dat even buiten den rand van het vlieg veld, bij het nemen van de bocht om in een goede richting te komen, iets on gewoons gebeurde. Het vliegtuig dat nog weinig hoogte had zakte plotseling en viel met een op het vliegveld duide lijk hoorbare slag ter aarde. Met ont zetting geslagen wachtte men af of aanstonds vlammen zouden opstijgen. Gelukkig gebeurde dat niet. Dadelijk werd naar Palcmbang om hulp getele foneerd aan burgerlijk bestuur en po litie. Doktoren, politie en Roode Kruis- dames vertrokken zéér kort na ont vangst van het bericht. En 20 minuten na het ongeluk kwamen de eersten ter plaatse om het vliegveldpersoneel te assisteeren bij de pogingen om de slachtoffers zoo vlug mogelijk te hel pen. De Specht was namelijk gevallen op ongeveer een kilometer afstand van het vliegveld. Langs een soort rintis, door alang-alang en struiken was de plek in 10 minuten te voet te bereiken. De eerste aanblik was ontzettend! Het vliegtuig lag op de buik in de alang- alang. De cockpit was er geheel afge rukt en lag vergruizeld enkele meters verder. Weer eenige meters verder log de ruïne van een motor, waar stil kleine vlammen over dansten. Dit kon door den afstand van de met benzine gevulde vleugels geen kwaad. Om het toestel heen kermende en versufte pas sagiers. vóór de vleueels de reeds over leden drie leden van de bemanning, die in de cockpit gezeten hadden. Geheel versuft van de schok en niet in staat iets te zeggen, troffen we den tweeden piloot aan, die achter in de pas- sagierscabine bezig is geweest, hetgeen hem redde van het lot zijner makkers. Daar de regen doorzette en nog op do brancards en de Roode Kruis-auto ge wacht moest worden, werden de passa giers voorzichtig weer in de cabine ge bracht die weinig beschadigd was. Daar waren ze beschut tegen den regen, en konden ze half zittende, half liggende in de fauteuils wachten. Aan den voor kant was de cabine geheel open, slechts wat aluminium-huidlappen wapperden daarvoor in den wind heen en weer. Aan de voorzijde in de cabine lagen ook de zwaardere gewonden. De doode leden van de bemanning werden bijeen gelegd en met een paar jassen toegedekt; de eerste piloot Stork kon later pas met vereende krachten weggehaald worden van onder de zware brokstukken, die op hem lagen. Ver spreid liggende postzakken werden on der toezicht van dadelijk aanwezige postambtenaren bijeen gezocht, zeer spoedig na het ongeluk waren drie art sen van Palembang en enkele Roode Kruis-dames aanwezig. Oogenblikkelijk werd begonnen de gewonden te helpen, noodverbanden werden gelegd, een en kele morphine-injectie werd gegeven. Ondersteund konden de tweede piloot, de secretaresse van Huberman en de jonge Engelsman Monro loopen naar bet vliegveld, vanwaar ze per auto naar het R.K. ziekenhuis Charitas te Palem bang vervoerd werden. De zwaar ge wonde heer Van Steenbergen (ingenieur van het Marsmanconcern) werd voor zichtig vóór uit de cabine gehaald en onder leiding van doktoren, per bran card naar de intu6schen op het vlieg- gearriveerde Roodp Kruis-auto ge- neen Duarnn vo 'd do lichter gewon de freule Smissaert, dan de heer Hu- herman, die licht gewond was aan heide armen en handen en die klaagde over pijn in het linkerbeen en in de zij. De hoeren Schnch en Bouwman waren ook slechts licht gewond. In gereed staande auto's vertrokken de doktoren en Roode Kruis dames dadelijk met de gewonden naar het ziekenhuis waar helaas kort na aankomst de zwaar gewonde heer Van Steenbergen overleed. Gelegenheid tot inleggen en terugontvangen van spaargelden. Breedestraat 82 Opgarlcht IS Juli 1910. Telefoon 1783 Giro no. 248878 WOENSDAG van 7 tot 8 uur VRIJDAG 10 11 ZONDAG 12 1 Spaarbusjes Inleggers kunnen spaarbusjes in bruikleen ontvan gen. Deze spaarbank is lid van den Nederlandschen Spaarbank- bond en staat onder controle van het Nederlandsch Spaar bankbureau. tot secretaris van de wis- en natuur kundige afdeeling der Koninklijke Aka- demie van Wetenschappen te Amster dam. Prof. Woerdeman treedt in de plaats van prof. dr. B. Brouwer, die het secretariaat wegens gezondheidsrede nen heeft neergelegd. Het algemeen se cretariaat der Akademie, dat eveneens door prof. Brouwer werd bekleed, zal thans worden waargenomen door prof. mr. P. Scholten, secretaris der afdee ling voor de geschied- en letterkundige wetenschappen. Naar ons ter oore komt, zal de volgen de week niet de minister van binnen- landsche zaken, de heer van Boeijen, doch zijn ambtgenoot van financien, mr. J. A. de Wilde, de voorstellen tot Grondwetsherziening in de Tweede Kamer verdedigen. Wij herinneren er aan dat deze dit in het vorige kabinet-Colijn als minister van binnenlandsche zaken gedaan heeft; (hans schijnt hij zich met de verdedi ging in tweede instantie te belasten op grond van het feit. dat de heer van Boeijen eenigen tijd ongesteld is ge weest, al heeft deze laatste nu ook weder zijn werkzaamheden hervat. (N.R.Ct.) GOED AFGELOOPEN AMSTERDAM, 15 Oct. Vanmiddag om vijf uur is op de brug over de Lijn baansgracht bij de Bloemgracht een verkeersongeluk gebeurd, dat zeer goed is afgeloopen. Een dame, die met haar 6-jarig dochtertje op de duo fietste, raakte bij het passeeren van een kar het stuur kwijt en door het slingeren vieL het kind van de duo. Het kwam vlak voor een van de andere zijde ko mende auto terecht. De chauffeur wist zijn zware vrachtwagen nog juist bij tijds te stoppen. Het kind liep slechts een lichte hoofd wonde op en kon, na op het politiebu reau voorloopig verbonden te zijn, naar het Wilhelmina Gasthuis worden ge bracht, vanwaar het na behandeld te zijn, naar huis kon tenigkeeren. BIJ HET SPELEN TE WATER GERAAKT AMSTERDAM, 15 October. Een 12- jang meisje kwam vanmiddag om half zes met haar autoped langs het water van de Bloemgracht. Zij raakte het stuur kwijt en reed recht de gracht in Een burger, die het ongeluk zag gebeu ren, sprong haar na en het mocht hem gelukken het kind tijdig op het droge te brengen. OPROEP AAN ANONIEMEN BRIEFSCHRIJVER AMSTERDAM, 15 Oct. De officier van justitie te Amsterdam ontving op 26 Augustus 1937 een getypt anoniem schrijven inzake gepleegde strafbare fei ten. Hij verzoekt den anoniemen brief schrijver dringend om naam en adres». HERSTELUNGSOORD-VEREENIGING 1835—1905 Naar wij vernemen zijn, in een dezer dagen gehouden vergadering van de H.O.V. 18351905, ter verkiezing van nieuwe bestuursfuncties, in het Bestuur de volgende wijzigingen gekomen: Tot voorzitter, in de plaats van den aftre denden heer H. Krapels, werd benoemd de heer F. Heus, gep. ambtenaar te Vor- den, tot le penningmeester de heer .T. F. Boseker, controleur der Generale Con trole en tot vice-Voorzitter de heer J. W. H. Prins te Haarlem. Nog zij medege deeld dat het bericht in eenige bladen, dat de heer H. D. Amstel tot voorzitter zou zijn benoemd, onjuist is. deze heer maakt wel deel uit van het bestuur, cloch niet als voorzitter. MOGEN DROGISTEN GEEN ABDIJ SIROOP VERKOOPEN? Ingevolge de wet op de artsenijbereid- kunst, is het behalve aan artsen en apothekers verboden, een aantal nader aangeduide chemicaliën te verkoopen, beneden een hoeveelheid van tien gram. Op de lijst, vermeldende welke genees middelen hieronder vallen, komt ook voor codeïne, dat in uiterst geringe hoeveelheid wordt verwerkt in Abdijsi roop. Een drogist te Rotterdam had een flesch Abdijsiroop als geneesmiddel verkocht en zag zich deswege geverba liseerd. Dinsdag diende de zaak voor den Rotterdamschen kantonrechter, die dpn drogist veroordeelde tot 6.— boete of twee dagen hechtenis, conform den eisch van het O.M. De veroordeelde gaat van dit vonnia waarschijnlijk in hooger beroep.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 7