Fortmann Hehenkamp Vorst Cobra Familiedrama te Maastricht Een zevenjarig Motorrijtuigen belasting Het vaccinatie- vraagstuk Opleiding voor het M-brevet 75 cent 75 cent Een ander misdrijf ging nog vooraf Zich vergist bij een voorrangsweg meisje vermist Instelling van een staatscommissie De Duitsche kerk strijd FILMVERVOERPER VLIEGTUIG Overtreding van het uniformverbod Iedere dame profiteert van wasschen, knippen, waterproof of onduleeren Salon Nieuborg - Wijersstraat 1 - Tel. 216 Door MARK CHANNING Je RI AH pao 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 18 OCTOBER 1937 BINNENLAND Vader schiet zijn elfjarig dochtertje dood en slaat daarna de hand aan zichzelf MAASTRICHT. 17 October. He denmorgen heeft zich in een woning aan de Aert van Trichtweg 69 al- rie een familiedrama afgespeeld, dat aan twee menschen het leven heeft gekost. De dader heeft zijn elf-iarig doch tertje doodgeschoten en daarna de hand aan zichzelf geslagen. In het genoemde perceel woont de vroegere schoonmoeder van den dader. Deze laatste is de 33-iarige huisschilder L. H. J„ die reeds eenigen tijd wettelijk is gescheiden van zijn vrouw, welke laatste op het oogenblik in Amsterdam vertoeft Zondagmorgen vertoonde J. zich plot seling in den achtertuin van het huis. waartoe hij langs een der brandgangen in deze woningcomplexen toegang moet hebben gekregen. Toen zijn vroegere schoonmoeder bui ten kwam. loste hij een schot op haar, doch hij trof haar slechts licht in den rechter arm. Toen de vrouw de straat op vluchtte, 'drong J. verder de woning binnen, waar hij zijn elfjarig dochtertje, dat daar in huis was aan zijn vroegere schoonzuster ontrukte. De schoonzuster vluchtte naar bo ven. Even later werd er een knal gehoord. Nadat nog eenigen tijd ge tierd en gedreigd was in het bene denhuis, waar toen niemand meer aanwezig was, hoorde men weer een schot Daarna waren de inmiddels ge alarmeerde politie en geneeskundige dienst ter plaatse gearriveerd. Toen zij de woning waren binnengegaan, vonden zij J. en zijn elfjarig dochter tje levenloos in de benedenvoorka mer. Beiden waren met een schot in het voorhoofd gedood. De lijken zijn naar het ziekenhuis Calvariënberg te Maastricht overge bracht Zaterdagavond was J. reeds met twee andere Maastrichtenaren naar Kerkrade geweest Zij bezochten daar een café waarboven de vrouw van één der ande ren woont. In het café is ruzie ontstaan welke zoo hoog liep. dat J. met zijn re volver op de cafehoudster Wetzels een schot heeft gelost en haar ernstig in do buik raakte. Deze vrouw is in ernstigen toestand naar het ziekenhuis te Kerk rade overgebracht De twee metgezellen van J. zijn met hun auto naar Maastricht gevlucht, waar zij Zaterdagnacht zijn aangehou den. Het is niet bekend hoe J. vóór Zon dagmorgen in Maastricht is gekomen. DE OPLEIDING VAN VERKEERS VLIEGERS AMSTERDAM, IS October. Naar wij vernemen, is de heer L. J. Fritz, officier-vlieger tweede klasse bij de Ko ninklijke Marine, als vliegtuig-bestuur der in dienst getreden bij de K.N.I.L.M. en zal hij in het begin van de vol gende week naar Nederlandsch-Indië vertrekken. De heer L. J. Fritz heeft naar wij van de K.N.I.L.M. vernemen dozer dagen als eerste Nederlandschc vlieger met goed gevolg het rijksexamen voor navigator eerste klasse afgelegd. Hij is de eerste Nederlander, aan wien dit certificaat is uitgereikt. Verkoudheid en hoest onmiddellijk tot staan gebracht DE OUDEHWETSCHE MANIER NOG DE BESTE Jarenlang hebben duizenden men schen hoest, verkoudheid en alle bron chiale aandoeningen bestreden met ben recept', dat zij zelf thuis klaarma ken. Dit is hun beproefd middel: Koopt bij Uw apotheker of drogist 30 gram BRONCON (dubbel geconcen treerd). Vermengt het met een kwarl liter heet water en een eetlepel suiker, tafelstroop of honing. Als resultaat ver krijgt U een groote flesch medicijn zóó doeltreffend van kwaliteit, dat één eetlepel U \erlichting brengt, terwijl na korten tijd Uw \erkoudheid geheel verdwijnt. BRONCON is samengesteld uit ge concentreerde essence van Siberische pijnboomen, eohte Japansche peper- muntolie en 10 andere, waardevolle, medische bestanddeelen. Het verzacht de ontstoken slijmvliezen en reinigt de verstopte kanaaitjes van neus en keel. Het is buitengewoon geschikt voor kin deren, omdat zij den heerlijken siroop- smaak zoo lekker vinden; ook bij vol wassenen is de werking afdoend. Neemt vandaag zelf een proef met dit uitste kende recept. BRONCON is bij alle apothekers en drogisten verkrijgbaar (Adv.* Motorrijder raakt fietser, die spoedig overlijdt, en wordt zelf ernstig gewond HATTEMERBROEK, 17 October. Vanmiddag heeft zich op den groo- ten verkeersweg onder Hattemer- broek een verkeersongeluk voorge daan, waarbij één persoon werd ge dood en vier anderen werden ge wond, van wie één ernstig. Een auto, bestuurd door den heer G. V. uit Nunspeet, reed in de richting van de IJsselbrug. Van den zijweg naar het station Hattemerbroek naderde de mo torrijder v. d. G. uit Zwolle. Op de duo zat de heer M. uit Hatte merbroek. Vermoedelijk heeft de motor rijder zich pas op het laatste oogenblik gerealiseerd, dat de rijksweg een voor rangsweg is. Hii remde dan ook, bij het naderen van de auto, zeer krachtig, doch kwam te slingeren terwijl tegelij kertijd de voorband sprong. Het gevolg was, dat de 20-jarige wiel rijder V. uit het Loo (gem. Oldenbroek). die voor de naderende auto reed, door len motorrijder in de flank werd aange reden. Vervolgens kwam de motor' in botsing met de auto. waarna het voer tuig tegen een boom tot stilstand kwam. De wielrijder werd hoogst ernstig ge wond en is in het Sophiaziokenhuis, waarheen hij was overgebracht, korten tijd na het ongeluk overleden. Do motor rijder v. d. G., die eveneens ernstigg ver wondingen had opgeloopen, is ter ver pleging in het Sophiaziekenhuis opge nomen. In de auto zat behalve do be stuurder, nog een persoon. Beiden wer- ■■'en licht gewond, evenals de duoriider Zij konden, na ter plaatse verbonden te zijn, huiswaarts keeren. De motor en de fiets werden geheel vernield. Van de auto werd de radiator in elkaar gedrukt. AMBTSAANVAARDING VAN PROP. DR, J. TEN CATE AMSTERDAM, 18 October. Heden middag heeft prof. dr. J. ten Cate, be noemd vanwege het Genootschap tot Bevordering van Natuur-, Genees- en Heelkunde tot bijzonder hoogleeraar in de vergelijkende physiologie aan de Gemeente Universiteit van Amsterdam zijn ambt aanvaard met het~uitspreken van een rede over: „De integratie van de functies bij de levende organismen". Men vreest dat het kind ontvoerd is ROTTERDAM. Vrijdagmiddag om streeks half vijf heeft de 7-jarige Lijntje Huiser, wonende aan de Brielschelaan 300 te Rotterdam, haar woning verlaten om wat op straat te gaan spelen. Toen Met kind niet in de woning terugkeerde, werden de ouders ongerust Aanvanke lijk meende men nog. dat het kind mis- schieen te laat was geweest en niet naar huis durfde komen. Uit verschillende verklaringen is evenwel komen vast te staan, dat er groote kans is, dat de 7-jarige Lijntje is ontvoerd. Het signalement van het meisje luidt: Lengte ongeveer 1 meter, postuur flink, aangezicht bol. kleur gezond, haar blond, oogen lichtblauw, neus dik. dik ke bovenlip, tanden gaaf. kleeding: brui ne jekker, geruite jurk met witten kraag en witte knoopen, een wit en blauw onderlijfje, blauwe directoir. Gedurende den Zondag heeft de poli tie met man en macht in de omgeving van Rotterdam een onderzoek ingesteld Onder meer zijn zeven patrouilles poli tiehonden er op uit gezonden. Een amendement-de Geer inzake de tertiaire wegen Het Tweede Kamerlid de Geer heeft een amendement voorgesteld op het wetsontwerp tot wijziging van de mo- torrijtuigenbelastingwet en van de wet van den 6den October 1934 tot instelling van een verkeersfonds. inzonderheid met het oog op het belang der tertiaire wegen. Naar de voorsteller meent, is de op pervlakte der provinciën niot een juiste maatstaf voor de lengte der tertiaire wegen. Daar ook die lengte zelf, op de door de regeering aangevoerde gronden althans voorshands niet als factor van verdeeling in aanmerking kan komen, zal naar een andere oplossing moeten worden gezocht. Het meest juist schijnt, in afwach ting van de door de regeering in uit zicht gestelde principieele herziening van de verdeelingsformule, op dit oogen blik genoegen te nemen met aanslui ting aan het geldende recht van verdee ling voor de secondaire wegen, althans voor dat deel der uitkeering, dat de pro vinciën zelf zullen bijdragen, anders gezegd, dat zal worden ingehouden pp wat haar volgens de vigeerende wet over 1937 en volgende jaren zou toeko men. De algemeene opzet van het ont werp is, dat dit deel aan de provinciën zal blijven uitgekeerd met een nieuwe bestemming. Er pleit in de gegeven omstandigheden z.i. alles voor, dezen opzet te effectueeren ook voor iedere provincie afzonderlijk. Het amendement beoogt, voornoemd doel te bereiken. Resultaat van het amendement zal zijn. dat de provinciën het haar met 1937 in uitzicht gestelde percentage van de opbrengst der betref fende belastingen zullen behouden, ech ter met wijziging van de bestemming in dier voege, dat 35 pet, wordt besteed voor de secondaire en 5 pet. voor de tertiaire wegen. HEFFING OP BOTER De heffing op boter is voor de week van 17 tot en met 23 October, behou dens tusschentijdsche wijziging, vastge steld op 0..40 per kg. PERSONALIA Jhr. A. Elias van Stabrouck, directeur van het Unilever concern in Italië, is door Z-M. Koning Victor Emanuel be noemd tot officier in de kroonorde van Italië. Jhr. Elias van Stabrouck is vice-voor- zitter der Nederlandsche vereeniging en bestuurslid der Ned. Kamer van Koop handel te Milaan. IANGESTRAAT 63 TELEF. Het herstellen, opmaken en bijvullen van Matrassen geschiedt dooi ons goed, goedkoop en in 1 dag. Vraagt prijsopgave. Verlenging van de tijdelijke maatregelen voor twee jaar voorgesteld ✓Ingediend is een wetsontwerp, hou dende verlenging van den geldigheids duur van tijdelijke bepalingen betref fende dc vaccinatie. De aanleiding tot de na 1928 steeds herhaalde opschorting van den vroeger hestaanden indirecten vaccinatieplicht mag geacht worden bekend te zijn. Met zijn ambtsvoorganger is de mi nister van oordeel, dat het principieel aan de orde stellen van het vaccinatie probleem noodzakelijk is. Hij meent in- tusschen, dat hiermede een aanvang moet worden gemaakt door de instel ling van een staatscommissie, aan welke wordt opgedragen te onderzoe ken: 1. of het wens.chelijk is de bestaande bepalingen betreffende den vaccinatie plicht, waarvan do werking is opge schort, hetzij terstond, hetzij geleidelijk, weer in werking te doen treden, en zoo deze vraag ontkennend wordt beant woord 2. of het wenschelijk is, deze bepa lingen te doen vervallen, zonder dat tot eenige nieuwe regeling van de vaccina tie wordt overgegaan, dan wel: 3. of het wenschelijk is ten aanzien van de vaccinatie een nieuwe regeling te treffen, en, zoo ja, hoe zij behoort te luiden. In verband met het vorenstaande acht de minister van sociale zaken het noodzakelijk, een opschorting van de bepalingen der besmettelijke ziektewet betreffende de vaccinatie voor den duur van twee jaar voor te stellen. De oplage van het boek van W. Laatsman vernietigd De Uitgevens La Rivière Voorhoe ve te Zwolle declen mede, „dat zij aan gaande de gesprekken, welke de heer W. Laatsman in zijn bij hen verschenen boek over den Duitschen Kerkstrijd beweert gehad te hebben met de voor aanstaande personen, informaties ont vingen, welke bij onderzoek tenslotte uitwezen, dat ze niet hebben plaats gevonden. Bij dezen betreurenewaardi- gen loop van zaken zien zij zich ver plicht, de uitgave van het hoek in te trekken en de oplaag te vernietigen." BELEEDIGING VAN HET HOOFD VAN EEN BEVRIENDEN STAAT 's-GRAVENHAGE, 18 October. De directeur van „Ons I-luis" te Rotterdam, dr. K. F. P., is door de Rottcrdainsche rechtbank veroordeeld tot een boeto van 50.— subs. 20 dagen hechtenis, omdat hij op de tentoonstelling „Nationaal Socialistische Cultuur" te Rotterdam een affiche had laten ophangen, waar op het gelaat van Hitler was afgebeeld met daaronder eenige geciteerde zinsne den van prof. Gruber te München o.a.: „Zijn gelaatsuitdrukking is die van een opgewonden waanzinnige". Deze zinsnede werd beleedigcnd vo >r het Duitsche staatshoofd geacht. Het gerechtshof te 's-Gravenhage, waarvoor de zaak in hooger beroep heeft gediend, sprak eveneens een ver oordeeling uit, doch verlaagde de geld boete tot 25.subs. 10 dagen hech tenis. Tweede tiental jongelui wordt vanwege het Luchtverdedi gingsfonds opgeleid 'a-GRAVENHAGE Het Luchtverde- digingsfonds, onderdeel van de Vereeni ging voor Nationale Veiligheid heeft voornamelijk ten doel, in samenwerking met andere fondsen en instellingen op luchtvaartgebied, de vliegopleiding ge heel of gedeeltelijk te bekostigen van hen, die zelf daartoe niet in staat zijn, opdat die opleiding aan de versterking van onze nationale weermacht ten goede komt. Op 1 October zijn de plannen van het Luciitverdedigingsfonds in werkelijk heid omgezet, toen men een begin heeft gemaakt met de opleiding van een tien tal jongelieden voor het M-brevet. Zondag kwam een tweede tiental aan de beurt en de voorzitter van het Lucht verdedigingsfonds, ir. J. E. F. de Kok heeft de twintig jongelieden, die op het vliegveld Ypcnburg klaar stonden om de lucht in te gaan. met een kort maar gloedvol woord toegesproken. „Het is. zoo zeide ir. De Kok, vandaag een be langrijk moment in de nog korte ge schiedenis van het Luchtverdedigings fonds. Een tweede tiental jonge vliegers staat klaar om hun opleiding voor het M-brevet te beginnen. Hier staan 20 flinke Hollandsohe jon gen, die het a-brevet reeds haalden en die geselecteerd zijn door het Luciitver dedigingsfonds, gereed om de lucht in te gaan, maar nog honderden staan er klaar om dit voorbeeld te volgen, indien de middelen van het fonds dit veroorlo ven. De Luchtverdedigingsdag op Sche- veningen heeft een golf van enthousias me door het Nederlandsche volk doen oplaaien en vele adhaesiebetuigingen zijn binnengekomen. De opgave van nieuwe leden was echter hier niot mee in overeenstemming. Het publick heeft hierin toleurgesteld. Als de nood aan den man is, dan is men eensgezind, doch aan... is het vaak te laat „Daarom doe ik," aldus ir. de Kok, „en het is eigenlijk beschamend dat ik het moet doen, een beroep op het heele Ne derlandsche volk. Nu moet er gehan deld en voorbereid worden, nu moet de Nederlandsche luchtmacht worden ver sterkt en iedere Nederlander kan daar toe meewerken, door zioh ale-- begunsti gend lid op te geven van het Luchtver dedigingsfonds. Hot gironummer van de Vereeniging voor Nationale Veiligheid waar het Luchtverdedigingsfonds is onderge bracht is 2S7177. De tweede luchtverdedigingsdag, op 30 October te Amsterdam te houden, moet een propaganda zijn voor het fonds, moet ook de platonische sympathie in daden omzetten, opdat zich voor het fonds vele leden opgeven." Ten slotte richtte de heer De Kok zich weor tot de vliegers en wees hun erop, dat zij een voorbeeld moeten zijn voor die anderen, die na hen zullen komen- Met een „Many happy landings" ein digde spr. zijn rede. Hierna werd met de oefeningen een aanvang gemaakt. De jonge vliegers klommen in hun vliegtuigen en niet lang daarna was de lucht vol van moto rengeronk en capriolecrende machines. De verschillende genoodigden en belang stellenden, waaronder vele autoriteiten op luchtvaartgebied, namen op het ter ras van de Haagsche Aeroclub plaats om de vliegers in hun evoluties gade te slaan. PREMIERE VAN SINFONIETTA UITGESTELD AMSTERDAM, 18 October. In ver band met het feit, dat de componist nog enkele wijzigingen in de partituur van zijn nieuwe werk wcnscht aan te brengen, moet de première van de Sin- fonietta van Willem van Otterloo, wel ke bepaald was op Donderdag 4 No vember worden uitgesteld. WAT ETEN WIJ MORGEN? VOOR DE KOFFIETAFEL Kaassneedjes met ham. Bereiding: Snijd 8 dunne sneedjes brood zonder korstjes, besmeer ze met boter, leg op ieder sneedje een plakje kaas, hak c.a. 50 gram ham zeer fijn, en strooi op 4 sneedje de fijngehakte ham. Druk er de andere 4 sneedies overheen en bak ze in ruim boter vlug aan beide kanten bruin en knappend. Dien ze zeer heet op. VOOR DE MIDDAGTAFEL Kopje soep. Koude kalfsborst. Zoete appeltjes. Aardappelen. Flensjes. In met asbest bekleede metalen bussen 's-GRAVENHAGE. Naar wij verne« men heeft de K. L. M. het transport van filmmateriaal er vliegtuig aan een grondige bestudeering onderworpen. De maatschappij ie van oordeel, dat het vervoer van films in geenerlei opzicht' gevaarlijk is. wanneer deze op de ge bruikelijke wijze verzonden worden. Dagelijks worden ongemerkt duizen den films, overal ter wereld per vlieg- tuig, per boot, met den trein, in auto's zelfs als postpakket, vervoerd. Hoewel hiervoor volstrekt geen aan leiding, noch eenige noodzakelijkheid bestaat, heeft de K L. M. besloten, ten overvloede, alle voorzorgsmaatregelen betreffende het vervoer per vliegtuig van filmmateriaal, te treffen. Hiertod zijn speciale metalen bussen vervaar digd, geheel bekleed met asbest. De- films worden in deze bussen in het vrachtruim van het vliegtuig* vervoerd. njV. AMSTERDAM, 18 October. -r-> Een vcrkiezingsnaspel beleefde vanmorgen in de zaal van het kantongerecht een korte opvoering. Op 24 April was tegen 12 Amster dammers proces-verbaal opgemaakt we gens overtreding van het uniformver- bod. Zij liepen, gekleed in donkere blouses, door de le van Swinrlenstraat. Ieder droeg op zijn" kleeding een wit katoenen letter, zoodat zij samen de verkiezingsleuze „Mussert-wint" vorm den. Do ambtenaar van het O.M. had hen gedagvaard, omdat zij tezamen een op zichtig onderscheidingsteekcn vormden en uiting gaven van het staatkundig streven van de N.S.B. Het twaalftal liet verstek gaan en de ambtenaar requireerde tegen hen 6. boete en verbeurdverklaring van de opzichtige klcedingstukken. Do kantonrechter mr, G. F. Haase veroordeelde de verdachten ieder tot f 5.boete, subs. 5 dagen hechtenis. FEUILLETON Ned. bewerking door MARIE DE BELMONTE 39) „Gray, ik wou je wat zeggen." Hij plaatste zijn eenen arm als een trommelstok op den schouder van zijn vriend en na al tastende zijn gezicht te hebben gevonden, draaide hij het langzaam met zijn andere hand naar hem toe. „Luister. De man met de gebroken beenderen haat hem," fluisterde hij. Dat had ik al heel gauw uitgevonden. Geef me nog een beetje whisky. Dank je. Ponah, wat een vies goed. Ik weet niet goed meer, hoe hij en ik vrienden zijn geworden. Ik geloof, dat hij op zijn manier medelijden met :ne had. Kort om, op een nacht heh ik gedroomd, dat die duivel (ik kan zijn naam niet u'.t- •preken) door zijn satansche tijgerin ge dood was geheel verscheurd. Die droom heeft me op een idee gebrach*. In dat heb ik verteld aan dien vriend jiet zijn verbrijzelde handen." Het uitgemergelde lichaam beefde van •motie Zachtjes maakte Gray zijn arm los uit don greep van den ander. „Vertel mo dat eens verder," fluister de hij. „Tk heb hem in den bazaar voor mij 'twee toestelletjes laten maken, elk be staande uit vijf Kleine meisjes, met vlijmscherpe omgebogen punten, in den vorm van tijgerklauwen. Elk toestel letje is gesoldeerd aan een soort vuist met geledingen, ik heb ze verstopt on der een steen in mijn cachot. Op een goeden dag en ik weet, dat, die dag komen zal, ik leef slechts in afwachting daarvan, zal ik ze bevestigen aan mijn eigen armen en die zal ik dan om dien ellendeling hoen slaan, hij is nog lan ger dan jij, Gray, en hem de darmen uit zijn iijf scheuren. Is dat geen goed plan?" „Prachtig Gigs. Als het uur geslagen heeft, hoop ik je bij te staan. Ik zal trachten het terrein voor te berei den De wapens, die Galbraith had laten maken, waren een uitvinding van de oude Mahratta's, die ze baghnakhs (tij-c gerklamven) noemden en hun vermaard hoofd Sivadji had één der aanvoerders van Akbar vermoord, precies op dezelf de manier als Galbraith het Alam Khan hoopte te doen. Gray had dergelijke voorwerpen in het museum van South- Kensington gezien. „Zouden ze mij toestaan bij je te blij ven, Gray," vroeg do blinde ongerust. „Och, we zijn in elk geval buren," ant woordde Gray zoo luchtig, als 't hem mogelijk was. „We kunnen over den tuinmuur buurpraatjes houden." „Ik heb altijd zooveel van tuinen ge houden," morde Galbraith. Haastige stappen weerklonken in (le galerij. ,,'t Is tijd..." riep de stem van den bewaker. „Er is nog een derde in het spél. Gray," mompelde Galbraith met slape rige stem. De man. die de wapens voor me heeft laten maken." De komst van den cipier bespaarde Gray een antwoord. Het gezicht yan den man zag donker van woede, en ont zetting sprak uit zijn oogen. Mot een ongeduldig gebaar beduidde hij Gal braith terug te gaan naar zijn eigen cachot. „We moeten ODstaan. Vooruit," zei Gray met gemaakte opgewektheid, ter- vvijl hij Galbraith hielp overeind te ko men. Ik zal hem terugbrengen naar zijn cel," vervolgde hij zich tot den cipier wendend. De man schudde energiek van neen. „Wat gaat niet?" informeerde Gray. „Zei je wat tegen mij?" vroeg Gal braith, die met onvasten pas naar den uitgang van het cachot begaf. Gray gaf hem een duwtje. „Niet tegen jou. Tegen onzen vriend Cerberus," antwoordde hij, zijn vraag herhalend. Met woedende blikken beduidde de stomme, dat hij den ring kwijt was. „Verloren?" Pas op Gigs, stoot je hoofd niet aan dien balk." Tot eiken prijs zou hij zijn teleurstel ling en zijn wanhoop voor Galbraith verborgen houden. Weer schudde de stomme ontkennend zijn hoofd. Door een pantomime slaag de hij er in Gray te doen begrijpen, dat Iemand met dikken buik zich van den ring had meester gemaakt Dus natuur lijk Jaffir Doch Gray tei niets; hij keek naar kapitein George Ian Galbraith, die een maal behoorde tot het beroemde N. re giment en die nu al tastende langs den muur den weg trachtte te vinden. Een diep tragisch tafreel. HOOFDSTUK XXVII De eunuch Jaffir tracht Chirine dc loef af te steken „Aan uw bevel zal voldaan worden, hooge vrouwe, de danseres zal van avond voor u en den Khan optreden Is 't mij geoorloofd de doorluchtige Tegenwoordigheid te verlaten?" Chirine antwoordde niet. Zij bestu deerde het gezicht van Jaffir, den be waker van den harem. Tot dusver had ze alleen gesproken over onderwerpen, het dagelijksch leven van den harem betreffende, maar nu was het oogen blik gekomen om hem te doen ver moeden, dat de Galcha haar ingelicht had over het verraad van hem en den dwerg Khoon. Ze wi6t zich op glad terrein te begeven. Bij den minsten misstap zou de vlucht van Diana, voor dienzelfden avond beraamd, in gevaar worden gebracht. Ondergeschikten van den eunuch bewaakten den paleis-tuin, de sleutels van alle uitgangen had Jaffir onder zijn berusting. „Mag ik weggaan?" herhaalde hij. niet op zijn gemak; de blik van de fa voriet voorspelde niet6 goeds. Hoe groot ook de macht was van den eunuch in den harem van den Cobra de invloed van Chirine op den heer en meester Alam Khan on'ging niet aan zijn controle. Op 'n goeden dag zou ze zeker wel eens een flatèr begaan, di" haar in ongenade bracht bij den Khan en dan zou ze aan hem worden over geleverd voor cle kastijding. En dien dag zou hij zijn vurig gewenschte wraak nemen op de talrijke malen, dat zij zijn tirannieke aanvechtingen had gedwarsboomd. Hij zou haar geeselen op haar spuwen, haar vermorzelen; eigenhandig zou hij die fijne polsen samenbinden en haar op haar knieën voor den scherprechter werpen. „Hoe lang hen je al in dienst van den Khan?" vroeg ze peinzend. „Drie jaar, edele Vrouwe. Moge Al lah een zegen van de zeldzaamste ze geningen doen neerdalen over hem en over u." „Mijn lieer heeft overvloedige stort buien uitgegoten over een zekeren Jaf fir" antwoordde Chirine kwaadaardig, doelonde op een drietal drachten stok slagen, die hij ontvangen had, de derde op haar aanstoking. „Er bestaat geen edelmoedigheid, die de zijne evenaart", hijgde do eunuch, die trachtte zijn groeiende onrust te verbergen. Voor iemand, gewend om dc rol van kat te spelen, is die van muis niet gemakkelijk. „Mijn edelmoedigheid zou niet voor de zijne behoeven onder te doen voor hen, die ze verdienen, wel te verstaan", spon Chirine. Jaffir spitste zijn ooren. Had zij hem noodig? Mogelijk zou ze op die manier hem ten prooi vallen. „Hoe vol van onuitsprekelijke wijs heid is toch elk door haar gesproken woord", declameerde hij, zich wendend tot cle mozaïeken van het plafond. Chirine glimlachte fijntjes. Zij zap onder elk woord van dezen man zijn gedachten kronkelen als een aal. die probeert weg te kruipen. „Mijn Heer heeft groot vertrouwen iri je", zei ze met de welwillendheid van een poes. die op de loer ligt. „En is dat niet gerechtvaardigd, ge nadige houri?" vroeg Jaffir, haar na gels ontwijkend, ,,'t Is toch van alge meene bekendheid, dat ik mijn huid zou geven, om. indien hij het koud had, zijn voeten te wannen.' Zijn huik ging op en neer van emotie. „Hij hepft gelijk te vertrouwen op hem. die bereiri is voor hem te eterven." De eunuch snoof. „Zij, in wie de heer geen vertrouwen 6telt, worden gedood", antwoordde be daard Chirine; „en sommigen na eerst te zijn gegeescld.' „Jaffir wrong zich in allerlei bochton. Zou ze weten, dat hij met Khoon, den Mongool, samenspande, om Alam Khan te vergiftigen? „Mijn rekeningen zijn juist en recht vaardig als de rechtvaardigheid van Allah", zei hij met schelle stom, „en mijn toewijding aan den Khan moge de vrede van de vrede van Allah heer- schen in zijn hart kent een ieder." (Oh, ze weet stellig meer) „Niets is rechtvaardiger, dan de rechtvaardigheid van AHah. zooals je zelf beweerde", antwoordde Chirine, haar hardvochtige, schitterende oogen op hem vestigende. „En soms wordt deze door een vrouw uitgedeeld." De eunuch hief zijn vleezige handen op naar den hemel en donkere zweet plekken teekenden zich af in de holte der oksels onder de mouwen van zijn witte jas. De oogen van Chirine keken hem doorborend aan. En dan opeens sloeg zij haar slag - op dc manier van den Cohra. „Er bestaan twee personen, die in hun hart tweeling adders koesteren, die van verraad en van moord. Weet je over wie ik spreek?" Het opgpblazen gezicht van Jaffir werd vaalgrijs on om zijn diepliggende, meestal half gesloten oogen kwamen plotseling bleeke kringen. Hij schudde energiek van neen. „Je vaardigheid in hef liegen is groo- tor dan ie herinneringsvermogen", verj volgde Chirine onverbiddelijk. „Iemand, in wien miin Heer vertrouwen stelt, heeft verraderlijke woorden gesproken Misschien weten wc tegen -wicri ie ge zegd, mogelijk kennen we zelfs de woor den, welke geuit werden. XWordt vervolgd.)]

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 2