BINNEN IEDERS BEREIK RIN TE! LAATSTE BERICHTEN REGEERINGSJUBILEUM ONZER KONINGIN CHINEESCH VERWEER in Sjantoeng FEESTDAG OP MASSA, Havik 41 - Tel. 292 CHINA BOEKT SUCCES LEUKE MANTELS VOOR KINDEREN 6 September 1938 Belangrijke tentoon stellingen M.s. „ORANJE" AAN N ederlandsche vloot toegevoegd Wat is „parkeeren"? Derde werelduit zending U.I.R. UIT DE STAATSCOURANT Leerlingenschaal bij het onderwijs AMERSFOORT WAARSCHIJNLIJK NIET MEER IN LEVEN Mongoolsche troepen in actie HET VERGAAN VAN DE WESTFALIA GANZENMARKT 16-18 UTRECHT Dat is het geheim van onzen grooten ver koop, want ongeacht in welke prijsklasse U wenscht te koopen, altijd kunt U uit onze groote sorteering zon der moeite en geheel naar Uw smaak een eleganten Mantel vinden. Varkensmarkt 13-15 Telefoon 582 Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 22 OCTOBER 1937 BINNENLAND f Nationale bijeenkomst in de Nieuwe Kerk te Amster dam AMSTERDAM, 22 October. Gisteren heeft onder voorzitterschap van mr. L. J. A. Trip ten kantore van De Neder- landsche Bank voor het eerst na de feestelijkheden bij het bezoek van de Koninklijke Familie in Juni j.I. het uit voerend comité der huldigingscommis- sie 1938 vergaderd. Deze commissie is. zooals bekend, op initialief van den burgemeester dr. W de Vlugt gevormd, met het doel de feestelijke herdenking van de 40-jarige regcering van H. M. de Koningin in September 1938 voor te be reiden. In deze vergadering werd naar voren gebracht dat Hare Majesteit den wensch te kennen heeft gegeven dat bij Haar jubileum geen geschenken worden aan geboden, doch dat de burgemeester van Hare Majesteit de mondelinge mededee- ling heeft ontvangen dat het in Haar voornemen ligt in de eerste week van September 1938 het jaarlijksch bezoek aan de hoofdstad te brengen en bij die gelegenheid een huldebetooging van Haar Volk gaarne in ontvangst zal ne men. Van de regeering werd bericht ontvangen, dat zij het initiatief zal nemen om den 6den September 1938 te bestemmen tot een feestdag. In den morgen waarvan een plechtige nationale bijeenkomst in de Nieuwe Kerk te Amsterdam zou worden ge- houden, tot het bijwonen waarvan Hare Majesteit de Koningin en do Koninklijke Familie zullen worden uitgenoodigd. De minister-president dr. H. Colijn heeft zich bereid ver klaard de herdenkingsrede uit te spreken. Het uitvoerend comité heeft een voor- ïoopig programma ontworpen voor de feestelijke herdenking der 40-jarige re geering in de hoofdstad. Er zullen o.m. verschillende ten toonstellingen worden gehouden. De hoofddirecteur van het Rijks museum heeft reeds zijn medewer king toegezegd voor het inrichten van een zeer belangrijke tentoon stelling. Ook in de gemeentemusea zullen meerdere tentoonstellingen worden gehouden, o.a. een van Ne- derlandsche beeldende kunsten uit het tijdvak van de regeering van Hare Majesteit, en een van antieke kunstvoorwerpen, gedurende de 40- jarige regeering in ons land geko men, afkomstig uit Griekenland, Rome. Egypte, Azië enz., terwijl ook een afdeeling voor penning kunst zal worden ingeruimd. In het Museum Fodor zal een over zicht worden gegeven van de uitbrei ding van Amsterdam gedurende de laat ste 40 jaren. Door hot Koloniaal Insti- tuur is medewerking toegezegd voor het houden van een tentoonstelling, gevende een overzicht van de ontwikkeling ge durende de laatste 40 jaar van de ver schillende cultures van Ned. Indië, ter wijl tevens aldaar een overzicht zal wor den gegeven van eenige der voornaam ste grootbedrijven in Nederland gedu rende de 40-jarige regeering. Dr. A. F. Philips te Eindhoven heeft zich bereid verklaard daartoe zijn medewerking te verleenen. Voorts werden met den voorzitter van het centraal comité van Oranje en Na tionale organisaties, den heer J. ter Haar jr., alsmede met den heer mr. R. E. Kielstra, voorzitter der Verecniging tot Veredeling van het Volksvermaak, hesprekingen gehouden om in het pro gramma voor de feestweek een ruime plaats te laten voor het houden van volks- en kinderfeesten, optochten, etc. Binnen eenigen tijd zullen nadere me- dedeelingen over het voor te bereiden programma worden gedaan. AMSTERDAM, 22 October. De Stoomvaart Maatschappij Nederland deelt ons mede dat het, bij de Nc- derlandsche Scheepsbouw Maat schappij onder nr. 270, in aanbouw zijnde motor passagiersschip voor haar maatschappij den naam „Oran je" zal dragen. Zooals reeds vroeger gemeld, zal het schip in begin 1939 voltooid zijn. vijf personen aangehouden wegens het stelen van koloniale waren HELMOND, 22 October. Gisteren heeft de gemeente-politie van Helmond, in sa menwerking met de koninklijke mare chaussee uit deze plaats, in Uden vijf personen gearresteerd. Reeds een half jaar werden uit de magazijnen van de N.V. Gebr. Magis, groothandel in margarine en koloniale waren te Helmond, aanzienlijke partijen goederen vermist. Verdacht van diefstal en heling* van deze goederen, waarvan men nog een gedeelte heeft kunnen opsporen, zijn thans gearresteerd de magazijnmeester van genoemde firma J. van R- uit Hel mond en vier medeplichtigen nl. G- B. van der R. en A. K., eveneens uit Hel mond, en A. van S. en mejuffrouw M. K-, wonende te Uden. Het onderzoek duurt nog voort. De vijf aangehouden personen zullen ter beschikking van den officier van justi tie te Roermond worden gesteld- Bij velen heerscht daaromtrent nog een verkeerde opvatting 's-GRAVENHAGE, 22 Oct Het blijkt de K.N.A.C. op gezette- tijden, dat er immer nog bij vele automobilisten mis verstand bestaat omtrent het begrip „parkeeren". Velen meenen n.l., dat zoo lang men zelf of eventueel eon particu lier chauffeur achter het stuur van een stilstaanden wagen blijft zitten, er nog niet geparkeerd wordt. Zulks is echter niet juist en ter voorkoming van on- noodige processen-verbaal zij er hier nogmaals op gewezen, dat „parkeeren" is: het in stilstand hebben op een weg van motorrijtuigen, rijwielen op meer dan twee wielen, of rij- en voertuigen, geen motorrijtuigen of rijwielen zijnde, anders dan tot het onmiddellijk uit- of inlaten of uit- of instappen van personen of het onmiddellijk laden of lossen van goederen. Een parkeerverbod geldt dus voor alle soorten voertuigen, uitgezonderd ge wone rijwielen. Bij een stationeerverbod vervalt ook de uitzondering voor het onmiddellijk laden en lossen van goederen. Dan mag dus slechts worden stilgehouden voor het onmiddellijk laten in- of uitstappen van personen. De bovenstaande rege lingen zijn thans ruim drie jaar oud. Zij werden in het motor- en rijwielregle- ment ingevoerd hij Koninklijk Besluit van 24 Maart 1934, hetwelk op 16 Juli 1934 in werking trad. Voor dien tijd kende de Nederlandsche verkeerswetgeving geen definitie voor parkeeren en stationeeren evenmin als de modellen van de betreffende ver bodsborden, die thans wel algemeen hekend geacht mogen worden. Voor hen, die zich niettemin met de ver schillende modellen van verkeersborden niet voldoende vertrouwd gevoelen stelt de K.N.A.C. op aanvrage gratis een vouwblaadje met de meest voorkomende modellen ter beschikking. 's-GRAVENHAGE, 22 October. De werelduitzendingen van de U.I.R., waar van er reeds een tweetal hebben plaats gehad, zullen Zondag a.s. worden ge volgd door een derde. Verzorging van het programma ge schiedt door de N.I.R.O.M., die met me dewerking van den Indischen en den Nederlandschen P.T.T.-dienst, welke de radioverbindingen ter beschikking stel len, het programma over het muziekge- leidingen-net van Europa distribueert voor doorgifte aan de onderscheidene Europeesche omroepzenders. Het P.T.T. ontvangstation Nora en het Duitsche ontvangstation bij Berlijn zijn aangewe zen voor de ontvangst uit Indië. De bes te ontvangst van deze twee zal worden doorgezonden. De Indische dienst zendt met een drietal gerichte zenders uit, terwijl Nora gerichte ontvangst toepast. De uitzending geschiedt tevens naar de overige werelddeelen, welke het pro gramma echter rechtstreeks uit Indië ontvangen Donderdag, 21 dezer heeft een voor bereidende proefuitzending plaats ge had, welke uitstekend is geslaagd en waaruit ook naar de meening van het Duitsche station bleek, dat het Nederlandsche ontvangstation Nora op de beste ontvangst voor Europa kon bogen. Bij K.B. van 19 October zijn met in gang van 1 November 1937, benoemd en aangesteld: a. bij het wapen der infanterie: tot kapitein: bij het 22o regiment in fanterie, de eenste-luitenamt C. F. Heij- nen, van het 19e regiment infanterie: bij het 2e regiment infanterie, de eerste luitenant H. A. Boogert, van het 2e re giment infanterie; bij het 15e regiment infanterie, de eerste-luitenant W. P. J- A. Heijmans, van het 15e regiment in fanterie; bij 't 17e regiment infanterie, de eerste-1 'itenant J A. J. van Hors- sen„ van het 17e regiment infanterie; bij de school voor reserve-officieren dor in fanterie de le luitenant A. H. Schou ten, van de school voor reserve-officie ren der infanterie; b. bij het wapen der artillerie: bij den staf van het wapen tot kapitein magazijnmeester, de eerste-luitenant- magazijnmeester E. A. Brongers, van dien staf. Bij K.B van 20 October is met ingang van 1 November 1937, op het daartoe door hem gedaan verzoek, aan den ka pitein H. Ludwig, commandant van de 3e en 4e compagnie geneeskundige troe pen, ter zake van langdurigen dienst, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. Verschillende besprekingen gehouden 's-GRAVENHAGE, 22 Oct. Een depu tatie uit de zes centrales van overheids personeel, vertegenwoordigd in de cen trale commissie voor georganiseerd over leg, heeft met den voorzitter van de cen trale commissie een bespreking gehad. Namens de zee centrales werd mede gedeeld, dat de onderlinge bespreking der centrales had geleid tot het una niem genomen besluit, geen openbare actie te voeren tot verkrijging van een positieverbetering van het rijksperso neel en de onderwijzers, doch to trach ten deze aangelegenheid in het geor ganiseerd overleg tot een, zoowel voor de Regeering als voor de organisaties, bevredigende oplossing te brengen. Zij lichtte de gronden, waarop haar be sluit berustte toe en deelde mede, dat het de bedoeling was deze aangelegen heid volledig te doen behandelen in do rustige, zakelijke sfeer van het georga niseerd overleg. De voorzitter, eympathisecrende met de grondgedachte door de centrales ont wikkeld, zegde toe do hem verstrekte mededeelingen aan do Regeering ter overweging te zullen overbrengen. Audiëntie bij ministers 's-GRAVENHAGE. Een delegatie uit de zes groote onderwijzersorganisaties bij het openbaar en bijzonder onderwijs, bestaande uit de hoeren Jungcurt,_Van der Sluys en Wiltschut, is door den minister van algemeone zaken, Dr- H. Colijn, in particuliere audiëntie ontvan gen ter toelichting van een reeds vroe ger gezonden adres in zake verlaging van de leerlingenschaal. Met groote welwillendheid stond de minister de delegatie te woord en, hoe wel uit den aard der zaak geen posi tieve toezegging gedaan kon worden, bleek de minister bereid zich meer ge gevens te laten verstrekken en de zaak in ernstige nadere overweging te ne men- De heeron Bos, van der Sluys en Wilischut., vertegenwoordigers der zes groote onderwijzereorganisaities zijn ont vangen door den minister van onder wijs. kunsten en wetenschappen, ter be spreking van de verlaging der leerlin genschaal. ooooooooooooo <>ooooooooooooooooo^o<xxx>oooo<xx>o«oooo< zu kakelde: Deze zuivere advocaat is myn eigen fabrikaat Prijzen vanaf f 1.15 p. fl. f 0.60 p. fl. ooooooooooooocx>4xxx>o^^^<h>oo^<k>o<xxx>o<xxxxx>oc»<xxx>^o^oooco BUITENLAND door auto aangereden en gedood EDE, 21 October. Gisteravond werd te Ede de ongeveer 25-jarige mej. B. Kersten, die zonder uit te kijken den Rijksweg over wilde steken, door een auto aangereden en gedood. Het stoffelijk overschot werd naar het Julianaziekenhuis overgebracht. Het slachtoffer was ongehuwd. Waarschijn lijk treft de automobilist geen schuld. De politie, die de auto in beslag nam. stelt een onderzoek in. Een verklaring omtrent het lot van kolonel Fawcett BUENOS AIRES. 22 October (Reutor). Naar aanleiding van het uit Sao Pau lo afkomstige bericht, volgens hetwelk een monnik beweerd zou hebben, dat do twaalf jaar geledon tijdens een expedi tie in het Amazonodal verdwenen kolo nel Fawcett nog in leven is, heeft do Britsche consul-generaal te Sao Paulo, die op 't oogenblik te Buenos Airas ver toeft, als zijn meening te kennen gege ven, dat do ontdekkingsreiziger dood is. De consul, die in nauwe betrekking met kolonel Fawcett stond en een work- zaam aandeel heeft gehad in het op sporingswerk, wees er op, dat hot vrij wel onmogelijk is, dat Fawcett, die bij zijn verdwijning reeds 58 jaar oud was, twaalf jaar in de wouden van den Mat- to Grosso heeft kunnen vertoeven cn toch in leven bliivon. TEHTSJAU, 22 October. (Domei.) Op het oogenblik is het aan het front van Sjantoeng kalm. Drie divisies onder gene raal Han Foe Tsjoe, tezamen ongeveer 35.000 man sterk, zijn thans geconcen treerd langs de 120 K.M. lange lijn, welke Joetsjcng, Sjangho cn Woeting ten Noor den van de Gele Rivier verbindt, teneinde de naar het Zuiden oprukkende Japannee- zen in hun opmarsch te stuiten. Japansche verkenningsvliegtuigen hebben vastge steld. dat de Chineesche stellingen krachtig versterkt zijn met loopgraven en luchtaf weergeschut. Intusschen heeft de „commissie tot handhaving van den vrede" te Tehtsjau gisiermiddag een conferentie van de gouverneurs der hsiens (prefecturen) bijeengeroepen, teneinde de middelen te bcsr.reken, waardoor de vrede in de provincie Sjantoeng zou kunnen wor den gehandhaafd. Met algemeene stom men nam de conferentie een resolutie aan waarin er bij Han Foe Tsjoe op wordt, aangedrongen Sjantoeng te spa ren voor de gruwelen van den oorlog, door met de Japansche troepen samen te werken. Volgens te Pautau ontvangen berich ten heeft een 4000 man sterke Mongool sche afdeeling een offensief ingezet te-1 gen do Chineesche troepon. die zich naar do provincie Ningsia terugtrekken via Wocyoonn op 1G0 K M. ton N W. van Pautau cn Lintsjau, <>p 70 K.M. ten Z.W. van Wooyocan. Een andere Mon goolsche afdeeling, ter sterkte van 3000 man, jaagt do Chineesche troepen nat die uit Ikhtsjau gevlucht en den bo venloop van do Gele Rivier overgesto ken zijn. De Japansche troepen aan het front tui Noorden van Sjanghai zijn volgens Domei gisteren een kilometer opgerukt en hebben, na do Jangtsingkrcck te zijn overgestoken, liet ten N.O. van Kiating gelegen Hsintzo bezet. Do Japansche troepen in den sector van Koetsjiatze drongen de Chineesche troepen naar het Westen on bezetten Tsaltsjiatze. Met het s.s. Conto Biancamano is een 172 man sterke afdoeling Tlaliaansche mariniers van Genua naar Sjanghai ver trokken. Vijf projectielon, waarschijnlijk afgej schoten uit Japansche machinegeweren van het Japansche vliegveld in do richting van oen Ohinecsch vliegtuig, hebben volgens Ilavas to Tientsin eeni ge ruiten verbrijzeld van het Britsche gebouw, waar de Peking and Tientsin Times wordt gedrukt. Dit gebouw ligt in het hart van de Britsche concessie. Er zijn geen slachtoffers gevallen. Dc Schwalbe met een aantal geredden in Antwerpen aangekomen ANTWERPEN, 22 Oclober. Het Duitscho stoomschip Schwalbe, dat Woensdagavond Op de Noordzee in aan varing is geweest met het Duitsche schip Wcstfalia, is gisteravond om tien uur met zeven geredden van laatstge noemd schip in do haven van Antwer-" pen aangekomen. SJANGHAI, 22 October (Havas). Het Chineesche agentschap Central News meldt, dat do Chineesche troepen vanmorgen Ilcilahwantsje hebben her overd, gelegen op den Zuidelijken oever van do Wocsoengkreok, ten Westen van don weg van Tatsjang naar Lioehang, waardoor thans dc uitspringende punt van het Japansche front te Ketsjiapailoe ornstig bodrcigd wordt. In liet Noorden hebben de Chineesche strijdkrachten een tegenaanval onderno men, welke heeft geleid tot omsingeling der Japansche eenheden tusschen Ping- joean en Joetsjcng. in dc provincie Sjantoeng. Mobiele groopen hebben de achter- waartscho linies der Japanneezen afge sneden, door den weg in de omgeving van Toengkwang, in Ilopci in de lucht te laten vliegen. Aan de spoorlijn Peiping-Hankau be reikten de Chinccscho troepen Matoh in Hopei cn drongen zij dc Japansche een heden, die tot in de provincie ITonan waren doorgedrongen, terug. advertentiën. De door den E.A. Heer Rechter Commissaris goedge keurde eenigo uitdeclings- lijst in het faillissement der N.V. Bouwstoffenhandel „LIMBURG", gevestigd te Roermond en kantoor hou dende te Amersfoort, is he den door den curator gedepo neerd ter grfffie van de Arr. Rechtbank te Utrecht en het Kantongerecht te Amers foort. om aldaar gedurende tien dagen te liggen ter in zage van de söhuldcischcrs. De Curator: Mr. R. P. VAN DER MARK. Amersfoort, 22 Oct. 1937. Korte gracht 19. Voorloopiq kosteloos Bii vonnis der Arr.-Recht- bank te Utrecht d.d. 20 Octo ber 1937 zijn in staat van faillissement verklaard: lo. De Handels Vennootschap onder de firma Groencnberg en Gerritsen, gevestigd te Amersfoort, Havik no. 8; 2o. C. Groencnberg, wonende te Amersfoort, Havik 8; 3o. M. Gerritsen, wonende te Amersfoort, van Bemmol- straat 66, met benoeming van den E.A. Heer Mr. H. P. J M. Loeff tot Recht er-Commissa ris en van ondergeteekende tot curator. De Curator: Mr. Dr. M. TYDEMAh Amersfoort, 21 October 1937. Snouckaertlaan 19. kosteloos Bij beschikking der Arron- dissemcnts-Rechtbank te Utrecht d d. 20 October 1937 fa het faillissement van M. JANSEN, slaeer, wonende te Amersfoort, Soesterweg 212. opgeheven wegens gebrek aan baten. De Curator Mr. H. J. VAN URK Langegracht 13, Amersfoort

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 3