VOOR DE VROUW kofd™ schouders VROUWEN-KRUISTOCHT HOE BLIJVEN WIJ JONG? Tnstitut ^osmetique wjCUAMI &&2AA CQ/METICn Vorst Cobra Inmaken van zuurkool ff ff ANNEKE Bont op mantels Zorg voor Uw hakken feuilleton Door MARK CHANNING OP mijn reizen, in toeristencentra verblijvend, ben ik altijd getroffen geweest door de tallooze scharen wan vrouwen, die ronddolen over de Kvereld. z .wereld. Aldus N. van W. in de vrou wenrubriek van „Het Kind", een opmer king, die ook bij anderen wel eens zal 2ijn opgekomen. Zè overstroomden de Promenade in •Merano en ze waren zoo deerniswek kend om aan te zien. Ze waren, sommigen te dik, maar de meesten zoo mager, zoo onmogelijk ma ger, alsof het allemaal doodarme stum pers waren. Dat werd echter door haar kleeren weersproken, al toonden die niet veel aan de nooddruftige gestalten. In gansche menigten waren ze eiken dag opnieuw aan de kade te Lugano. Maakten we de rondtoeren over het meer da boot was tot de laatste plaats bezet, en misschien waren er nog geen tien mannen aan boord. Met de Rolf-Roundtoer naar de Boro- meïsche eilanden waren het weer vrouwen, meest oudere vrouwen, meest Engelsch sprekende vrouwen. Zooveel vrouwen, dat de weinige heeren moede loos de galanterie op moesten geven. Allemaal stuntelden de dames zoo'n beetje, want de overgroote meerderheid was niet jong meer. En de heeren wil* Sen toch ook zélf wat genieten van hun reis. Daarvoor waren ze toch niet op reis gegaan na wie weet hoeveel jachtig .en zwaar werk. Maarn u dezen zomer in Noorwegen hebben de stoeten vrouwen, die ik zag, wel alles overtroffen, wat ik ooit beleefd heb. Aan boord was 't evenwicht man nen-vrouwen nog niet zóó sterk ver stoord, 6choon een enkele blik op het gezelschap aan tafel of in de 6alon ge noeg was om te concludeeren: „Véél meer vrouwen dan mannen", n Doch in Noorwegen zelf werd het ge tal der reizende vrouwen, gemeten aan 'dat der reizende mannen, overbluffend. Ontstellend. De groote eetzaal van het hotel in Norheimsund zat schouder aan 6chouder vol vrouwen. Aan onze lange tafel zaten dertig vrouwen en één man. De Engelschsprekende vrouwen voer- Hen de boventoon. Maar ik heb Fran- Raises ontmoet, en Tjechische vrouwen, ook Noorsche vrouwen. Duitsche waren er enkele. Ze waren met hun tweeën, met hun drieën. Hun kleine groepjes vormden een groote groep. De boot naar Eidfjord zat vol Engelsche en Ameri- kaansche dames. Bij elke aanlegplaats kwam er één man op de boot tegen Weer een heele toevloed vrouwen. 3 In Ulvik, in ons hotel, gonsde 't van He vrouwenstemmen. Als de koffie in tic hall gedronken werd, de meeëte gas ten staand om de tafel, dan zag men de heeren bijna niet tusschen de zeer groote meerderheid der dames. Toen is er tweemaal een passagiers schip uit Liverpool voor de wal geko men. Het bleef midden in de Fjord lig gen en twee barkassen voeren de gan sche dag op en neer tusschen de schepen en de vaste wal en brachten almaar Vrouwen mee. Hier en daar een man. Ik had 't me makkelijk gemaakt in een luie Stoel aan de waterkant bij de kade, waar -de barkassen meerden. Drie keurige zee lui, in smetteloos wit gekleed, hielpen jrlc dames uitstappen, droegen haar vaak omhoog, tot mannen aan den oever haar 'konden grijpen. Het was alweer nèt als in de toeris tencentra van Midden-Europa: zielige (vrouwen, stuntelige vrouwen. Hoevelen heb ik gezien, die met een stokje liepen? Nauwelijks hadden de barkassen ieder twee of drie vaarten gedaan, of reeds drongen de vrouwen weer aan den wal, om terug te gaan. Ze hadden eens een kijkje genomen in het curiositeitswin- koltje aan de Fjord, of bij den zaagmo len. En zoo bleef het de heele dag een va-et-vient. Een aardig spel. De witte figuren bleven even correct. Op den oever zat ik en was vervuld van een oneindig meelij. O, de zwerfsters. Mees tal waren ze als uitgehongerde, nood druftige skeletten, waaromheen de klee ren fladderden in den zomerwind. Van nooddruft sprak echter allerminst het groote, statige sneeuwblanke schip, de keurige barkassen van teakhout, met de groene fluweelen kussens op de zitban ken, de correcte bemanning in witte costuums met gouden knoopen, allen evenzeer tot de dienst bereid van deze schamele, vroeg vergrijsde, afgetobde schare. Toen het tweede schip, tweo dagen later voor den wal kwam vonden we 't te warm om buiten te blijven en met een Engelsch echtpaar kozen we een plaats in een nis van de koele hall, van waar men door de breede open deuren een uitnemend gezicht had op de Fjord en het nu weer aangekomen passagiers schip. Daar kwamen de vrouwen het hotel binnenstroomen. Zo verdrongen zich aan 't bureau, waar een allerliefst meisje uit Stavanger haar in uitnemend Engelsch alle mogelijke inlichtingen gaf. Ze belegerden de kiosk in de hall, waar verrukkelijke stalen Hardanger huisvlijt te zien en te koop waren. Als een spring tij kwamen de vrouwen opzetten. De hall was al spoedig overvol. Het bleek, dat de reizigsters door het hotel heen naar het groote plein gingen, waar ontelbare auto's klaar stonden voor een tocht door het hooggebergte. De Engelschman ging staan, alsof hij onze rustige nis wou verdedigen en zei. bijna ontstemd: „So many womenl Really, now it is toö much". Ik sprak uit, wat mijn gedachten al lang had bezig gehouden. Alsof mannen dergelijke reizen niet even hard noodig hebben als vrouwen. Doch tegenover dertig vrouwen, die zich zulk een reis blijken te kunnen permit- teeren, staat één man. „Where are the men?" vroeg ik. Zijn gezicht werd hard. Hij beet me bijna toe: „They are killed in the great War". Zoo meende hij. Dat ze vroeg verwelkt, vroeg versleten rondzwierven, omdat hij, die haar bruigom had kunnen zijn, gevallen was in den Grooten Oorlog. 's Avonds brachten de meest Engelsche kranten nieuws over de Spaansche bur geroorlog Over dc toestand in Shanghai. Over de wassende bezorgdheid in En geland. O, dochter van Hecuba! Hoogeren bloei van padvinders-, jeugd- en sportvereenigingen, de oprichting van vacantiescholen, cursussen in huisvlijt en diverse handwerken (ook voor de rijpere jeugd), vacantiereizen en -uit stapjes enz. Kortom alles wat er van particuliere en andere zijde wordt ge daan om de jeugd liefde voor de natuur bij te brengen en om haar aangenaam en nuttig bezig en daardoor van do straat te houden. Al deze bemoeiingen, welke onzen hoogsten lof verdienen, hebben helaas niet kunnen bewerken, dat de baldadig heidsgraad der jeugd het vooroorlogsclie peil weer heeft bereikt. Zijl gij teleurgesteld met Uw Permanent Wave. We hebben zelfs voor de meest moeilijke haarsoorten de juiste behandeling. Onze jarenlange ervaring staat U borg voor een accurate bediening. Wij hebben ons hierin gespecialiseerd. Stationsstraat 30 a Vanaf 2.50 Telefoon 1728 Bewaart Uw cassabono. BIJ f 10.— bona een gratia behandeling. Bediening ultaluitend door geachoold vakkundig peraoneel ZUURKOOL is smakelijk, gezond en licht verteerbaar en kan als groente zoowel als stamppot ge geten worden, bij voorkeur met var- kensvleesch. Voor het inmaken wordt witte kool gebruikt, liefst stevige groote exem plaren van de beste kwaliteit. Zooals in alles, heeft men ook in groenten ver schillende kwaliteiten en de beste kool geeft de meeste waarborgen, dat kleur en smaak aan de hoogste eischen zul len voldoen. De kooien worden gewasschen en van de buitenste bladeren ontdaan, daarna op een droge, luchtige plaats gelegd om het overtollige water te la ten verdampen Dc kool wordt met een koolmes fijn esneden, nadat eerst de dikke stronk verwijderd is, hetgeen men het best kan doen, door hem eerst In twee helf ten te verdeelen met een groot mes. De inmaakpot, die van poreu9 aarde werk moet zijn en bij iedere huisvrouw bekend is, moet met heet water en so da uitgeborsteld zijn en goed nage spoeld worden. Plankjes en steen worden eveneens vooraf in heet sodawater gereinigd- Wanneer men een deel van de kool geschaafd heeft, strooit men hierover keukenzout en gaat steed9 verder na oen nieuwe laag kool met een klein handje zout, Is de pot nagenoeg vol, dan drukt men de aanwezige kool telkens naar omlaag, zoodat er steeds nieuwe voor raad bij kan. Men zal bemerken, dat zich dan door het stevige aandrukken reeds pekel be gint te vormen. Op een vat van 100 liter inhoud re kent men pl.m. 1 K.G. zout. Naar smaak kan men een gesnip perde ui, zure druiven of gesnipperde zure appels hieraan toevoegen, terwijl velen tusschen de lagen peperkorrels strooien. De bovenste laag wordt het sterkst gezouten en daarna afgedekt met kool bladeren, hierop komen de plankjes, die meest uit twee aaneen passende helften bestaan en tenslotte de steen. Men laat de pot eenige dagen op een matig warme plaats staan om het gis tingsproces door te maken, waarna zich een'troebele, schuimende massa zal vormen, die men afschept. De kool bladeren worden eveneens verwijderd en de bovenkant afgedekt met een schoone, witte doek, waarbovenop plankjes en een steen komen, Men moet de kool wekelijks nazien en het vat in den kelder of op een an dere koele plaats gedurende de winter maanden bewaren, De doek, plankjes en steen worden grondig afgewasschen, opdat zich geen kim vormt. Na drie weken kan men de kool reeds gebruiken. Anneke heeft mazelen gehad. Ze is nogal ziek geweest en nu als gevolg hiervan erg slap geworden. Het minste windt haar op en als ze wat druk gespeeld heeft komen 's nachte de rare droomen die haar telkens doen opschrikken uit haar slaap. Mijn man en ik spraken hier in haar bijzijn over en zeiden o.m. „Och, 't is echt, wat je noemt een nachtmerrie". Gistermiddag schrok onze kleine meid wakker en gilde hevig! Ze is jaar doch slaapt hog geregeld 's middags. Ik haastte me naar boven en daar zat ze recht overeind in haar bedje met groote verschrikte oogen rond te kijken. „O, mam", riep ze, ik heb een merrie!" „Een merrie", vroeg ik, wat bedoel je nu toch? „Ja, net als *6 nachts, maar dit is een middagmerrie!" (Het Kind). OSZE SCHOONHEIDSMIDDELEN Waar beslaan zc uit, welke zijn goed en welke niet? Naarmate het ge bruik van schoonhoidspraeparaten toe neemt. gaat men zieli ook meer en meer op de vervaardiging er van toe leggen. Als paddestoelen verrijzen steeds weer nieuwe merken uit den grond. De vraag Is: zijn alleen de dure middelen goed? Hierop kan ik gerust antwoorden: neen! Niet alleen de dure. ook de gocdkoopcrc praepa ra ten kunnen in alle opzichten vol doen. De waarborg voor de zuiver heid van hun samenstelling zit niet in den prijs van het artikel, wel dikwijls in den naam. Firma's, die een reputa tie te verliezen hebben, zullen er zich wel voor wachten waardeloos goed te distribueeren, of erger nog. schadelijke grondstoffen voor de fabricatie van hun producten te gebruiken, die een uadeellgen invloed kunnen uitoefenen op de gezondheid van dc huid. Het zou daarom wenschclijk zijn alle schoonheidsmiddelen onder strenge contrólc te stellen, opdat iedereen dc zekerheid hebbe. dat het gekochte mid del aan de meest strenge eischen van deugdelijkheid voldoet. Wc zijn echter nog lang zoo ver niet, zoodat op het oogenblik het koo- pen van schoonheidsmiddelen een quaestie van vertrouwen blijft. Dat intusschen het gebruik van cos metica van faar tot laar toeneemt be wijst alleen reeds het groote aantal schoonheidssalons in de U.S.A. (c.a. 40.000). Hierin vinden ongeveer 170.000 personen een werkkring. Maar ook in dc meeste landen van Europa neemt het gebruik van schoon- heidspraeparaten voortdurend toe. zelfs in ons eigen dierbaar en degelijk land! alle puritelnsche opvattingen ten spijt. DIANA IEDER jaar brengt de mode weer an dere garneeringen van bont. Onge twijfeld hebben de bontwerkers de handen vol, om ln deze maanden in de behoefte te voorzien. Laten wij er ech ter aanstonds aan toevoegen, dat behal ve bont ook vele bontstoffen verwerkt worden. Degeen, die over een beperkt kleedgeld beschikt, zal dus toch aan dc eischen, die de mode stelt kunnen vol doen. Een voordeel van deze versoberde bontgarneering is, dat ze veel minder zwaar werkt, hetgeen niet alleen frêle figuurtjes ten goede komt, doch ook korte, gezette vrouwen. Het is tevens mogelijk om persoonlijken smaak te laten werken, hetgeen steeds iets aparts geeft, dat van het massaproduct afwijkt. Niet zeer moderne mantels kunnen op eenvoudige wijze up to date gemaakt worden door het aanbrengen van bont. De hoog, opstaande kragen waarin het gelaat bij koud weer zoo heerlijk schuil kon gaan, ziet men op de moderne, lange mantels niet meer dragen. Thans wordt de voorkeur ge geven aan platte modellen, 6oms ook aan kragen, die men opstaand en plat kan dragen, zooals de mantel links aangeeft. De kraag maakt in verbinding met het bonte voorstuk een chabot-achtigen indruk en geeft een gekleed geheel. De bont6oorten, die vooral bij deze garneeringen verwerkt worden, zijn meestal astrakan, Breitschwanz, Laun, Sealskin en bever. Ongetwijfeld worden verschillende bontsoorten ook nage maakt, waarvoor menig konijnenvelle- tie dienst doet. Verschillende gladde bontsoorten treft men als imitatie in bontstoffen, hetgeen echter niet moge lijk i6 bij de langharige. DEZE vraag stelt iedereen zich wel eens, de een vroeger, do ander later, de vrouw vaak reeds op 30- iarigen leeftijd, de man in den ouder dom van 40 jaar. Iedereen wordt ééns getroffen door de angst om te verouderen, en de vrees om iets meer op den achtergrond te moeten blij ven- Oud worden wij op den duur allen, dat is 's werelds beloop, toch kunnen wij desondanks jong blijven, lichame lijk en geestelijk, mits wij ons lichaam niet veronachtzamen, het voortdurend dio stoffen in voldoende mate toevoe ren, die het zoozeer noodig heeft. Even zeer moet ook de ziel worden gespaard. Lichaam en ziel zijn een onsplitsbaar geheel en als wij ergernis, zorgen of hartzeer hebben, dan wordt ook ons li chaam oud, ziekelijk en leelijker. „Zorgen maken een mensch leelijk," is een bekend gezegde. Daarom is de eorste voorwaarde om jong te blijven, zich niet over kleinig heden op te winden, altijd de goede hoedanigheden het eerst zien. Men moot positief ingesteld zijn op vreugde, want vreugde moet lichaam en ziel be- heerschen Vreugde maakt den mensch jong, maakt het leven gemakkelijker en verlicht het werk. De tweede vereischte Is de juiste sa menstelling van do maaltijden. Ons lichaam slijt en de cellen moeten voort durend vernieuwd worden. Veel eten heeft geen enkel voordeel. Matigheid moet de grondregel zijn van ons doen en laten, vóór alle dingon ten opzichte van onze voeding. Het lichaam moet alles wat het niet gebruiken kan, weer afscheiden en wordt bij overmatig ge bruik slechts belast, speciaal als de spijsverteering onregelmatig function- neert. Mode in Coiffures merkt hierover op: Voor alles heeft het lichaam heel bij zondere, fijne opbouwstoffen (Hormo nen) noodig om jong te blijven. Deze ontstaan in de klieren en worden door het bloed naar de cellen gevoerd. Wij kunnen ons lichaam bij dit proces on dersteunen door b.v vóór iedere maal tijd wat rauw voedsel te nuttigen, op de nuchtere maag wat fruit en in het alge meen veel groente, vérder weinig koffie en weinig alcohol drinken. Vrouwen moeten zoo weinig mogelijk rookon, want nicotine schaadt do geslachtsorga nen, die eveneens door de klieren wer ken, welke zeer gewichtige be9tanddee- len aan het bloed moeten toevoegen on daardoor het geheele lichaam verjon gen. Bovendien geeft veel rooken aan de vrouwen een Iets verflenste, vale gelaatskleur. In het gelaat komen Jammer genoeg de teekenen van ouderdom het eerst te voorschijn en het is daarom een zegen dat de moderne cosmetische weten schap hierin veel verandering kan aan brengen. Een geschoolde cosmetische behandeling kan het proces van het verouderen zooveel mogelijk stuiten en hot vernieuwen van de lichaamscellen bespoedigen- Het beste verjongingsmid- del is: bloed, jong slagaderlijk bloed in de weefsels te brengen, opdat zij ver- sche voedingsstoffen, zuurstof enz. ont vangen en zich daardoor spoediger vor- nieuwen kunnen. Natuurlijk moet naar een voortduren de bloeddoorstrooming gestreefd wor den, zoodat do weefsels tijd hebben zich te herstellen. Een krachtige bloeddoorstrooming be reikt de hedendaagsche cosmetiek met de Biuticult-methode, een electrische die>p'tc-doorstraling, die op moderne we tenschappelijke inzichten berust en die de natuurlijke werkzaamheden van de huid prikkelt. Reeds bij de eerste be handeling bespeurt men een ontspan nende werking op de gelaatshuid. Even belangrijk als de innerlijke voe ding van de huid door de zoo juist be sproken opbouwstoffen is de uiterlijke roiniging- Als de huid niet voortdurend van schilfers enz. wordt bevrijd, kan ze niet ademen en do werking van de talk- en zwectkliertjes wordt dan zeer gehinderd. Water en zecep alleen zijn niet voldoende; men moest eigonlijk minstens tweemaal in de week het lichaam met een niet te zachte borstel en water krachtig borstelen tot zij rood wordt- De gezichtshuid moet evenwel met zachtere middelen behandeld wor den. De zeep, indien dan zeep gebruikt wordt en men die verdragen kan, moet zacht en overvet zijn. Het beste ie, dat men een ervaren schoonheidsspecialiste vraagt hoe men do gezichtshuid verzor gen moet, temeer daar deze raadgevin gen meestal gratis verstrekt worden. De verzorging van het gezicht moet op in- dividuccle manier geschiedon en ner gens moet men zich meer hoeden voor algemeenheden, dan Juist in deze ge vallen, men zou andere meer 6chade aanrichten, dan profijt trekken. \X/ IL men gaarne een zeer verzorg- den indruk maken, dan zal men moeten zorgen, dat het toilet tot in de kleinste details verzorgd ie. Handschoe nen mogen gestopt zijn, doch een gat in een der vingertoppen staat slordig en typeert de draagster -evenzeer als los hangende knoopen en een slordige handta6ch. Waar no£ maar al te vaak tegen gezondigd wordt door vrouwen en meis- Jc6, die er bijzonder op gesteld zijn er in de puntjes uit te zien, dat zijn de hakken, die meermalen zóó scheef ge- loopen zijn, dat de schoen er geheel en al naar staat. Men kan niet volstaan met modieuse schoentjes te dragen van fijn leer, doch zij moeten er tevens ver zorgd uitzien. Een vrouw die met schee- ve hakken loopt wordt voor nonchalant en slordig aangezien. Trouwens de gang eener vrouw ver liest aan elasticiteit, aangezien de env kels een verkeerde vouw krijgen en naar buiten gedrukt worden. Men kan beter minder hooge hakken dragen met een breeder vlak, dio minder gauw 6Üjten cn de voet meer steun geven, dan de onooglijke en scheevo en weinig sier lijke dunne hooge hakken. Laat den schoenmaker daarom liever enkele malen meer do hakken bijwer ken, dan dat gij met scheef geloopen schoenen looptl MET boven haar sexe-genooten staat de vrouw, die een goed verzorgde huid bezit. Onvakkundige behandeling kan echter meer kwaad dan goed verrichten. Laat daarom Uw teint verfraaien door GEDIPLOMEERD SPECIALISTE DIPL. BERLM. P. BUMS LAAN 12 Tdtfoon 1607 Ned. bewerking door MARIE DE BELMONTE |*i) „Vrede over u, Sirdar Mohammed shah," zei de grijsaard. „Het verheugt ons den afgezant van de Britsche resi dentie te ontvangen." In korte woorden deed Mohammed Shah verslag van zijn zending. „Zooals gewoonlijk zullen wij ons voe gen naar de wenschen van de Sirkar." zei de Mir plechtig. De afgezant wierp een blik op den kring van hovelingen. „Zou Uw Hoogheid de groote goed heid willen hebben mii een particuliere audiëntie te verleenen? vroeg hij onder danig. De Mir hief een gerimpelde hand op en onder geritsel van gewaden en ge klepper van sandalen trokken de aan wezige teleurgestelde ambtenaren zich langzaam terug, tot buiten het gehoor der stemmen. Alleen de vizir bleef vol •°ns het protocol. t, „Uw F.dele gelieve plaats te nemen, zei de Mir hoffelijk en wees naar eenige op elkaar gestapelde kussens op een Perzisch tapijt op ongeveer vijf passen van hem af. „Onze waarde vriend, de vïce-komng verzoekt telegrafisch om vijfhonderd man versterking voor den kolonel-sahib; en wij hebben daarvoor de noodige be velen gegeven." „Wie zou het bevel voeren over die vijfhonderd, die wij wilden zenden?" vroeg de Mir aan zijn raadsman. „Het hoofd Youssof Khan, koninklijke gebieder." De Mir knikte goedkeurend. „In hem stellen we vertrouwen," zei hij alleen. „Ik heb vergunning gevraagd om deze expeditie te mogen meemaken Hoog heid," zei bedaard Mohammed Shah. „Ik vertrouw, dat aan mijn verzoek zal worden voldaan. Indien de prins, uw zoon lust had ook te gaan..." De oude Mir zuchtte. „Onze zoon is geen krijgsman, zooals wij dit waren." zei hij spijtig, 't Is onze wensch. dat bij ons opvolgt nog tijdens ons leven, opdat wij zijn onervaren hand zullen kunnen leiden Tndien het niet was. dat deze Alam Khan ontko men was aan den dood. dien wij hem toegedacht hadden, dan zouden wij nu in de oa«e van den Vrede op den drem pel van den ouderdom zijn gezeten. De oogen van Mohammed Shah schit terden. Met mopite bedwong hij een uitbarsting van den haat. die hij het hooren van den naam van den Cobra in zijn binnenste ziedde. „Die handlangpr van den Duivel, die geespl is verantwoordelijk voor de ont voering van miss Lindsay, en ook voor het verdwijnen van majoor Gray-sahih, en ellendeling, die ik ben. 't zijn mnn woorden geweest, gesproken tegen ma joor Grav, die hem er toe brachten den dwerg mee te nemen, die °en errad.r bleek te zijn." De Mir wierp een vragende bhk op zijn vizir. Hij begreep 't met goed. Da sirdar Mohammed Shnh, oh Be schermer heeft het over een zekeren Khoon, een Mongoolschen dwerg, dien de verdwenen sahib als gids had mee genomen." „Is onze waarde vriand Sir John Lindsay ook niet door nem vergiftigd? Wat denkt u er van?" vorschte de Mir ongerust na. „De misdaad zou door één van de be dienden zijn begaan? Zijn ze allen op de pijnbank gelegd, sirdar-sahib?" Meer dan eens had de Mir zit b kun nen overtuigen, dat folteren de sleutel is, die de deur van de waarheid ont sluit. „Allen hebben oen verhoor onder gaan, Vorst der Voisten. De oude knecht van den resident, die hpm dc koffie bracht, wa3 al twintig jaar bil hem in dienst „Misdadigers moet men ver zoeken" zuchtte de Mir. „Uw wijsheid, majesteit, is overwe! digend. Wij verdachten een bordemvas- scher in de keuken: fhaar den 'Jag na den moord op den resident sahib heaft hij plotseling koorts gekregen en kon hij niet verboord worden." „Hij zal wel weer beter worden. En dan zijn er wel middelen om een weer spannige tong los te krijge.n." De vleugels van den fijnen arends neus verwijdden zich een weinig. „Hij is dezen morgen gestorven, Hoog heid, en de sleutel van het duistpr ge val is stellig door Mongoolsche handen gesmeed. Men beweert, dat die dwerg pen slechte reputatie heeft." Het gezicht van Mohammed Shab be trok steeds meer. „Uw vizir verzwaart nog mijn last, die toch bijna zooveel weegt als de zon den der wereld. En hij heeft gelijk, 't Ts inderdaad zoo." Een plotselinge vlaag van woede, die de meest beproefde krijgers angst aan joeg. wanneer ze over hen loskwam, schokte de tengere gestalte op den rood pluchen zetel. „Al zou het ons al de jonge lieden van ons rijk kosten, Lindsay miss-sahib zul len wij terugvinden." Hij zweeg en met een rimpeligen, bevenden vinger wees hij naar een groot olieverf schilderij, den koning en koningin van Engeland voorstellend, die naast den baldakijn van zijn troon hing tegenover een foto met opdracht van den vice-koning in zware, vergulde lijst. De gratie en waardigheid van Lind say miss-sahib deden ons altijd denken aan deze doorluchtige vrouwe, wier koninklijke gemaal lange jaren geleden te Agra het gevest van onzen degen heeft aangeraakt. Het gesprek werd afgebroken door de komst van een langen jongeman, ge kleed in een wijd gewaad van groen fluweel met goud geboduurd. om zijn slank middel saamgebonden door een zilveren gordel met turkooizen en kor nalijn bezet. De Mir wierp een liefdevollen blik op den jongen man, die voor hem boog, terwijl diens bijna vrouwelijke hand een sandaal van den vader be roerde. „Wees welkom, koninklijke zoon," zei deze, en hij vertelde hem daarop, na opnieuw alle ambten en waardigheden van den bezoeker, die bij de komst van den jongen prins was opgestaan, te heb ben opgenoemd. dat Mohammed Shab voorstelde, dat het bevel over de vijf honderd recruten zou worden toever trouwd aan hem. De jongeman wendde zijn oogen met de zware door antimonium bruin ge maakte oogleden naar Mohammed Shah. „Ik houd niet van den krijg," zei hij op pruilenden toon. De Qude Mir zuchtte. „Het zou toch leerzaam voor je zijn den kolonel-sahib en den sirdar te ver gezellen," zei hij aarzelend. De prins schudde ontkennend zijn hoofd, terwijl zijn hand over zijn don zige kin streek. „Ik heb andere dingen aan mijn hoofd, koninklijke vader." „Andere vrouwen!" riep de vader toe geeflijk uit. „Maar wat is een vrouw vergeleken bij de opwinding van een ge vecht," En zich daarop tot Mohammed Shah wendend: „Indien u ons alles, wat u op het hart had. gezegd hebt, sirdar sahib, dan kunt u ons alleen laten." Mohammed Shah stond op en maakte de drie voorgeschreven buigingen. „Ik heb wel alles gezegd... Maar er is toch nog iets." „Spreek." ..Indien Uw Hoogheid het goedkeurt, zal ik naar Simla telegrafeeren, dat u er op staat uw mannen te zenden, doch onder voorwaarde, dat ze onder mijn hevel komen Dit is immers de wensch van Uw Hoogheid." In de doffe oogen van den Mir kwam een tinteling van leven. „De Sirkar zelf zou ons niet kunnen beletten ons aan het hoofd van onze troeppn te stellen, om op ons eigen grondgebied een roover te achtervol gen En dit zullen we zeker doen. indien wij onze soldaten nipt met den kolonel-sahib zenden," verklaarde hij bondig. HOOFDSTUK XXXI Simla wordt nog steeds misleid In een tusschen hoornen verscholen bungalow op de grens van het Kanton- nement van Simla, zat een kleine, sterk gespierde officier op een draaistoel en trommelde machinaal met zijn potlood op tafel: tip, tip, tap, tap, tap, tip, tip, tap, tap... „Majoor Mercer is nog niet gekomen, Lockyer?" „Neen, generaal." De kleine generaal keek een beetje verwonderd op en staakte het afgetrok ken getokkel van morse-teekens. „Hij had hier al moeten zijn. Zijn er maatregelen genomen voor zijn veilig heid onderweg?" Bij deze vraag hief de chef van den Geheimen Dienst zijn hoofd vragend op. Zijn adjudant keek het rapport in, dat boven op een stapel op tafel lag. „Mohunn Dutt, de chauffeur, die hem vier dagen lang gereden heeft, van La bak tot Peshaver is een van onze ver trouwdste mannen, generaal. Vanaf daar is Youssouff Ali er mee belast." „Hebben ze onderweg ook bericht ge stuurd?" „Mohunn Dutt heeft geseind, dat er tot twee maal toe op den wagen ge schoten is, en, dat er tweemaal een poging gedaan is, om den weg te ver sperren. Zijn telegram is daar in dat mandje recht van u. Van Youssouff Ali hebben we niets gehoord,'' F.r werd op de deur geklopt en een ordonnans kwam binnen met een lang- wernig stuk papier. „Wanneer men over den duivel spreektbegon de generaal en ver volgde: „laat hem terstond binnen Mercer bracht het militair saluut. „Men heeft mij gezegd, dat u naar me gevraagd hebt. generaal „Juist, majoor. Ga ziften Ziin er ge durende den tocht nog moeilijkheden geweest? Tn dat kistje daar zitten ciga- rctten." (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 11