Dertig Amersfoorters 'sWerelds draaiboek Wijziging tarief machtigingswet 1934 „De Reiger" had pech Schiphol krijgt nieuw landingslicht Aanleiding voor opgewekten toon De Sterrit naar Monte Carlo werken bij het - „Amersfoortsch Dagblad" - (Directie, Redactie, Admini stratie, Expeditie). Wat zij verdienen, komt Amersfoort ten goede. Amersfoorters, Leest het „Amersfoortsch Dagblad" Sedert de oprichting, ruim 35 jaar geleden, zonder onderbreking, uitgegeven door de Amersfoortsche Uit geversfirma Valkhoff Co. Weekabonnement: 15 ct. met Ongevallenverzekering De invoerrechten in Ned. Indië Nieuwe vinding van Philips WERNER Belastingverlaging in Ned. Indië Wetsontwerp ingediend Qezag in huis Luchtvaartrampenwet Bijzondere aanbieding van 16-30 October '37 N.V. vh. A. VAN BEEK Rzn., TELEPHOON 128 Waarschuwing van Mr. P. J. Oud S«Jhrvi 1„ n' n p\g 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 23 OCTOBER 1937 Bureau: Arnhemsche Poortwal 2a. Bijkantoor: Pieter Pijperstraat 10 BINNENLAND „Het wetsontwerp kan leiden tot een volkomen omzetting onzer in wezen nog liberale handelspolitiek" Bij het afdeelingsonderzoek der Twee de Kamer van dit wetsontwerp, erken den verscheidene leden de noodzakelijk heid ook voor de XederlandsOhe Regee ring om te beschikken over wettelijke middelen ter verdediging van onze be langen ingeval deze door maatregelen van eenig ander land zouden worden bedreigd of aangetast, doch zij meen den, dat met de Tariefmachtigingewet 1934, zooals deze thans luidt, kan wor den volstaan- In elk geval ontkenden zij dat hiervoor een zoo ingrijpende wets wijziging als thans wordt voorgesteld, noodig zou zijn. Het. inslaan van den weg, dien de Regeering thans voorstelt te gaan be wandelen. zou ons, naar zij vreesden, voeren tot de instelling van zg. vecht- tarieven, waarvan zij voor ons econo* misch leven geenerlei heil verwachtten. Het wetsontwerp kan leiden tot een grondige wijziging, een volko- l men omzetting onzer in wezen nog t liberale (handelspolitiek. Het geeft j den Minister van Economische Za ken immers volkomen vrijheid tot het nemen van al die tariefmaat regelen, welke hij in het „econo misch landsbelang" acht. Het eco nomisch landsbelang nu, zooals de thans aan het bewind zijnde Minis ter dit ziet, schrijft een protectionis tische 'handelspolitiek voor. Daar voor is echter de meerderheid dezer Kamer niet gewonnen. De Minister mag dan ook, aldus deze leden, van de Kamer niet verwachten, dat zij hem de bevoegdheid zal verlee lt en de tariefwetgeving geheel naar zijn opvattingen in te richten. In verband hiermee hadden deze le den overwegende bezwaren tegen toe kenning van de thans gevraagde prac- tische onbegrensde machtiging. Tegen de verlenging van den termijn, waarvoor tariefmaatregelen bij Kon. Be sluit kunnen worden genomen, van een tot vijf jaar bestond bij deze leden even zeer bezwaar. Voorts vestigden deze loden er nog de aandacht op, dat de voorgestelde verruiming van de bevoegdheden der Begeering niet alleen handelspolitieke gevolgen kan hebben, doch dat daaraan evenzeer ver gaande financieele conse quenties \erbonden kunnen zijn. Zij za gen ook hierin een beperking van de rechten der Staten-Generaal, welke zij bedenkelijk achtten. Vele leden konden zich er mee ver eenigen, indien de Regeering van ta riefmaatregelen gebruik vvenscht te ma ken om aan het Nederlandsche bedrijfs leven waar noodig tijdelijken steun te verleenen tegen huitenlandsche con currentie. Zij achtten zulk een gebruik van het tarief van invoerrechten inder daad noodzakelijk. Ten slotte verklaarden enkele leden, flat zij zich met het wetsontwerp wol zouden kunnen vereenigen, :r.dien Ne derland een corporatieve fascistische staat ware. In dat geval zou de tarief- machtigingswet inderdaad het uitganzs punt kunnen -ijn voor een opbouwende ordening. Zoolang de Regeering echter steunt op de politieke partijen, vrees den deze leden willekeur bij de toepas sing eener wet, die een zoc ver strek kende delegatie van bevoegdheden aan de Regeering bevat Zij zouden er daarom de voorkeur aan geven, dat een wets ontwerp werd ingediend, waarin, cp grond van een weldoordachte ordening, het tariefsysteem, waarop de Regeering baar politiek wil grondvesten, werd neergelegd. leder* automobilist ken u dadelijk TO vertellen, hoeveel kilomeier per uur zijn wagen haalt, maar slecht» iNQfw) weinigen weten, hoeveel metar ze wel noodig hebben om met die vaart te stoppen I Na vertraging van ruim twee uur de reis naar Indië weer aangevangen AMSTERDAM, 23 October. Het postvliegtuig, dat hedenmorgen te 6.57 uur van Schiphol naar Indië vertrok, de PH-ALR „Reiger", moest kort na het vertrek terugkecren en landde te 7.33 uur weer op het vliegveld. Het bleek, dat er iets haperde aan de auto matische besturing, zoodat de gezag voerder Abspoel het vliegtuig met uit schakeling van den automatischen pi loot weer naar Schiphol terugbracht. Hier werd aoor den technischcn dienst de automatische besturing verwisseld en met een vertraging van ruim twee uur kon de „Reiger" te 9.36 uur weder om opstijgen. Tweede bestuurder is Anceaux, werk tuigkundige de Jonge, radio-telegrafist Kerkhof, steward Blessing. Het toestel vertrok met vijf passa giers: drie voor Allahabad, één voor Calcutta en één voor Lydda. Voor het traject Napels-Basrah heeft een passa gier plaats besproken, voor Napels-Cal- cutta eveneens één. twee voor Alexan driaKarachi en één AlcxandriePe- nang. Het toestel heeft 265 kg. vracht, 489 k.g. briefpost en 2S k.g. pakketpost me degenomen. Met watergekoelde kwiklampen van 2.700.000 kaars, een proef neming met groote mogelijkheden Sport- en zweefvliegtuigen vrij van invoerrecht Bij do Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend houdende maatrege len ten aanzien van de invoerrechten in Ned.-Indië. Het ontwerp heeft in de eerste plaats de strekking om de rechtenheffing op den bestaanden voet voor 1938 te be stendigen. Hoezeer de als gevolg van verschil lende factoren ingetreden opleving in het geheele verband van de economi sche ontwikkeling van Ned.-Indië van groote beteekenis i6 te achten, is de verhooging van de koopkracht der be volking in verschillende gedeelten van den Archipel, meer in het bijzonder op Java, nog geenszins van zoodanigen omvang, dat de hoogerbedoelde, tot eind 1937 geldende verlaging van som mige invoerrechten tot 6 of 8 pet. in 1938 gemist zou kunnen worden. Daar naast blijft in meer algemeenen zin de noodzaak bestaan om het Indisch prijs niveau op een zoo laag peil te handha ven als de omstandigheden veroorlo ven. De financieele gevolgen van deze voorziening kunnen voor 1938 op f 6 millioen worden geschat. De toestand van de geldmiddelen van Ned.-Indië maakt het overigens eveneens noodzakelijk om de krach tens de hoogeraangehaalde wet gedu rende 1937 geheven wordende opcen ten op de invoerrechten, in 1933 op denzelfden voet te blijven heffen. Tege lijk met de hoogerbedoelde tijdelijke rechten verlaging, werden die opcenten voor de ad valorem belaste goederen van 50 op 25 teruggebracht en voor de tijdelijk tot 6 pet. verlaagde rechten geheel afgeschaft. De uit de opcentenheffing te ver wachten bate wordt voor 1938 op f 814 millioen geraamd. Bij artikel 3 wordt een wijziging van het tarief voor invoerrechten voorge steld, welke de strekking heeft om ook de sport- en zweefvliegtuigen vrij te stellen van invoerrecht. AANRIJDING OP ONBEWAAKTEN OVERWEG HENGELO, 23 October. Op den on bewaakten overweg bii het vliegveld Twente in de spoorlijn Oldenzaal—Hen gelo heeft een motortrein een vracht auto van de firma Hoogland uit En schede gegrepen. De laadbak werd in de sloot geslingerd. De chauffeur J. G. V., die verklaarde den trein niet tijdig I genoeg gezien te hebben, kreeg geen letsel. NAAR ons uit betrouwbare bron uit Amsterdam be richt wordt, zal het vliegveld Schiphol na de voltooiing der uitbreiding in 193S de beschik king krijgen over een vlieg veldverlichting, die eenig ter wereld is. Op het oogenblik heeft Schiphol acht landingslichten, elk met een sterkte van 300.000 kaars. De N.V. Philips Fabrieken te Eindhoven heb ben aangeboden, voorloopig voor eigen rekening, langs de grenzen van het nieuwe veld een verlichtingsinstallatie aan te brengen, bestaande uit 10 landingslichten, elk met een sterkte va». 2.700.000 kaars. Het geldt hier een proefne ming der Philips fabrieken, die sinds langen tijd aan het experimenteeren zijn met wa ter gekoelde kwiklampen van zeer groote lichtsterkte; ook de nieuwe landingslichten be- hooren tot dit type. Indien de proefnemingen tot een gunstig resultaat leiden zal dit natuur lijk zeer belangrijk zijn voor de ont wikkeling der i liegvcldverlichting, niet alleen in Europa doch over de geheele wereld. Het is wel aardig te bedenken, dat één der nieuwe landingslichten nog grootere sterkte heeft dan de acht licht bronnen te zamen, die momenteel op Schiphol opgesteld zijn. De tegenwoor dige acht landingslichten hebben een gezamenlijke sterkte van 2.400.000 kaars, terwijl één der nieuwe lichten 2.700.000 kaars ontwikkelt. VOOR WIJNEN EN GEDISTILLEERD. D'ARNHEMSCHE POORT TEL. 242 Ter voldoening aan artikel 16 der Indische comptabiliteitswet is hij een aanvullende begrooting betreffende af- deeling III der begrooting van Ned. In dië voor 1937 op een viertal belasting maatregelen gerekend. Deze aanvul- lingsbegrooting, waarmedo de Volks raad zich heeft vereenigd. werd door den G.G. vastgesteld bij besluit van 25 Augustus 1937. welk besluit thans ter goedkeuring bij de wet wordt voorge dragen. Omtrent de strekking van de even- bedoelde belastingmaatregelen welke bestemd zijn om op 1 Januari 193S in werking te treden wordt het volgen de opgemerkt: Nu de ontwerp-begrooting voor 1938 daai'toe ruimte blijkt te bieden, ligt in de eerste plaats een verlaging van in komsten- en loonsbelastingen in het voornemen. Wat de eerstgenoemde hef fing betreft, zal de verlaging tot 6tand worden gebracht door een aantal op centen, dat sinds 1935 vijftig heeft be dragen. tot dertig terug te brengen Hiermede zal jaarlijks een bedrag van ongeveer 4 8 millioen gemoeid zijn Voor de loonbelasting zal het tarief van 4 pet. worden verlaagd tot 3 pet., hetgeen voor den fiscus een inkomsten derving van rond 2 7 millioen per jaar beteekent. Deze verlagingen zijn reeds in de begrooting voor 1938 verwerkt. Voorts zal een verdere differentiatie worden ingevoerd in de laagste tarief- klasse der inkomstenbelasting. De vierde belastingregeling tenslotte strekt om het aantal opcenten op de vennootschapsbelasting op 100 te be stendigen en dus een heffing van 20 pet. van de belastbare winst te hand haven LUCHTVERDEDIGING TE AMSTER DAM Het Bestuur van het Officiers-Casino te Amsterdam, brengt ter kennis van belanghebbenden dat het Officiers-Casi no (Amstel Hotel) op den Luchtverde digingsdag. 30 October 1937 zal zijn opengesteld voor alle officieren van Land- en Zeemacht (beroeps en reser ve) die op dien dag te Amsterdam ver toeven. mils in uniform gekleed vanaf 16.00. Ook de Dames der officieren heb ben op dien dag toegang tot het Casino. OOK al is vader minister en stamt moeder uit een officiersgeslacht, toch worden de problemen, die om trent de opvoeding van hun jonge doch ters rijzen, nog achter ochtendblad en bij een eitje aan de ontbijttafel afgedaan. En ook al kijkt vader norsch en doet moeder verdrietig, toch heeft dochterlief, onstul mig en onder de achttien, nog wel eens het laatste woord. Zoo was bet tenminste met de dochter van een Zweedschen minister van lucht, aart. Een gezien man, een goed minis ter, die ondanks al zijn gezag en het commando over een heele luchtmacht, toch wel eens thuis het onderspit moest delven, als hij tenminste een scène wil de vermijden. Scènes zijn zoo vervelend. Toen zijn dochter hem dus op een mor gen stoutmoedig er van in kennis stel de, dat ze den volgenden dag haar eer ste vliegles zou krijgen, kon hij alleen maar boos kijken, vriendelijk gebiedend zeggen: „Nee kindje, daar komt niks van in", zijn schouders optrekken en de deur hard achter zich dicht slaan. De dochter stond op haar stuk en de minister vluchtte naar zijn departe ment. Nu is een minister geen goed minis ter, wanneer hij niet een goed diplo maat is. Na een telefonische conferen tie met zijn vrouw om elf uur en een paar uurtjes piekeren tusschen het tee kenen van paperassen en het bestudee- ren van plannen door, kwam de diplo maat den huisvader te hulp. En zoo ge beurde het, dat een ministerieels hand* teekening op een officieel stuk papier meer effect had, dan een boos gezicht thuis. Dc dochter van een minister zou niet willen leeren vliegen, als ze geen oede „sport" is, die tegen verliezen kan. Ze wist, dat ze verslagen was, toen haar piloot haar den volgenden morgen een document onder den neus duwde, met het briefhoofd Departement van Luchtvaart, de laatste ministe- rieele verordening, waarbij: „het aan personen onder de achttien jaar verstrekken van vliegdiploma'9 (paragraaf XYZ 5672 etc.) slechts op te vatten is met dien verstande, dat reeds afgelegde examens hun geldigheid be houden, doch nieuwe aanvragen niet in overweging kunnen worden genomen, dan met bijzondere toestemming van den minister van luchtvaart." En toch: toen vader, de Zweedsche minister, aan de ontbijttafel het lachen de gezicht van zijn dochter zag en het proteeteerende hoofdartikel in zijn krant, wist hij nog niet, wie nu eigen lijk gelijk had gekregen. Zijn gezag was gered, want hij had zijn zin. Zij voelde zich terechtgewezen door den minister. Wie kan nu tegen ministers op? Misschien, dat er onder de lezers ook vaders zijn, die met opvoedingsproble men van hun wispelturige dochters op gescheept zitten. Een van de oplossingen is zich cfindidaat to stellen voor den post van een of ander ministerie, mi nister van sociale zaken, als do proble men van economischen aard zijn (zak geld), van onderwijs voor schoolmoeilijk. heden (huiswerk), voor binnenlandsche zaken vanwege de vermakelijkheidsbot singen (bioscoop), huitenlandsche za ken voor reisbelasting (vacantiereisjes) etc. Misschien, dat de lezer zoo de op voedingsmethode vindt, waar hij en zijn vrouw al jaren naar zoeken. Ze zijn echter gewaarschuwd. Ook al is vader minister t Zie boven. Bij de Tweede Kamer ie ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de Luchtvaartrampenwet. Aan de toelichting is het volgende ontleend: Bij de toepassing van de Luchtvaart rampenwet is de Raad voor de Lucht vaart gestuit op een moeilijkheid. De aanhef van artikel 37, lid 2, der wet spreekt van „ieder ander lid der bemanning", daarmede kennelijk een tegenstelling makende met lid 1 van het artikel, waarin sprake is van den gezagvoerder. Taalkundig valt do ge zagvoerder derhalve niet onder het tweede lid. De Minister van Waterstaat is met den Baad van oordeel, dat voor een juiste hanteering van de bevoegdheden van afdeeling 3 der wet, de mogelijk heid ook den gezagvoerder, aan wiens schuld een luchtvaartongeval is te wij ten. disciplinair te straffen, niet kan worden gemist. Ook de Schepenwet brengt den kapitein onder het gelijke strekking hebbend artikel 48, lid 2, dier wet. De Raad voor de Luchtvaart acht zich niet gerechtigd tegen de letter van de bepaling in, artikel 37, lid 2, zóó toe te passen, dat daaronder ook de hou der van een bewijs van geschiktheid valt. die als gezagvoerder is aangewe zen. Voorgesteld wordt deze leemte thans weg te nemen. „Heb Je al gehoord dat dr. Kwack cn dr. Kweek geduelleerd hebben?" „Wat fe zegt. met nistool of sa bel?" „Nee. ze hebben elkaar over en weer medicijnen voorgeschreven!" („T id ens Tegn") 1 fl Sherry Superior 1 L Vermouth Martini 2 fl. Chateau Lalibarde Bourg 1929 roode Bordeaux 2 fl Graves Sec of demi sec witte Bordeaux tesamen inclusief flesschen Fl 8.70 Als steeds staan wij ten volle in voor de goede kwaliteit De economische toestand op den elfden accountants dag besproken AMSTERDAM, 23 Oct- Onder lei ding van den heer J. Meijer, Azn., oud directeur van het centraal bureau voor verificatie en financieele adviezen der Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten werd heden te Amsterdam de elfde accountantsdag der Vereeniging van Gemeente-Accountants gehouden. De vergadering was druk bezocht. De voorzitter wijdde na een hartelijk welkomstwoord, vooral aan gasten en autoriteiten, eenige beschouwingen aan den algemeenen toestand. Spreker begon met er op te wijzen, dat de internationale politieke verhou dingen sedert het vorige jaar zijn ver scherpt. Het gaat eensdeels om vragen van leiding in den staat: democratie of dictatuur en de daarmede samen hangende beginselen van vrijheid en dwang en anderdeels veelal om stoffe lijke dingen, aanzien en macht. Die strijd, die duizenden menschenlevens kost. verstoort onmeedoogend het eco- nomisoh leven, dat bezig is zich hier en daar te herstellen. Alles bereidt zich wederom voor tot den oorlog. Er heerscht weer een oorlogspsychose. Van het 6ohoone ideaal van de broederschap der menschen, waarnaar velen streven, zijn wij nog ver verwijderd, tenzij er kome een zuivering der geesten, een erkenning of hervinding van eeuwige waarden, die leidt tot een bekeering 'of ommekeer in den gang der beschaving. Sprekende over den internationalen economischen toestand weeg de voorzit ter er op, dat dit jaar zich kenmerkte door een lichte reactie op de opleving van het bedrijfsleven buiten onze gren zen. Zij is evenwel in deze maand blij kens de daling der koersen sterker ge worden. Deze dalingen hebben het ka rakter aangenomen van het omslaan van den conjunctuur. Men moet even wel bedenken, dat dit plaats vindt on danks het feit, dat. de monetaire voor waarden voor een hausse nagenoeg alle vervuld zijn. Hieruit blijkt, dat het economische maar vooral politieke fundamen- teele onevenwichtigheden zijn, die veel meer dan monetaire oorzaken de gunstige ontwikkeling van de conjunctuur bedreigen. Wat de economische toestand van ons land en Nedcrlandsch Indië betreft, daarin is gelukkig eenige verbetering ingetreden. In verschillende takken van industrie is een opleving merkbaar, dank zij ook de vele opdrachten van overheidslichamen. Hoewel de economische verhou dingen nog vele kenmerken vertoo- nen van depressie, is er. thans, wat ons land betreft, alle aanleiding een opgewekteren toon te doen klinken, zij het dan ook een van getemperd optimisme, want het is de groote vraag of de hausse-periode in ons land niet van veel korteren duur zal zijn dan die van andere landen. Van een getemperd optimisme getuigt ook de onlangs verschenen nota betref fende den toestand van '6 rijks finan ciën. Spreker geeft hiervan enkele hoofdlijnen aan. Er blijft nog een tekort van 13 millioon te dekken. Het. is dui delijk, dat de financieele toestand nog niet rooskleurig is, vooral wanneer ip de naaste toekomst het ruimer vloeien van middelen vertraging gaat ondervin den. Na dit openingswoord verkreeg de heer mr. P. J. Oud, oud-minister van financiën, het woord ter bespreking van het onderwerp: „Het algemeen verhand tusschen rijks- en gcmeente-financien". Spreker gaf een toelichting op reeds vroeger gepubliceerde stellingen. Na een gemeenschappelijke lunch volgde een gedachtenwisseling over het door mr. P. J. Oud behandelde onder werp, waarna de directeur van het cen traal bureau voor verificatie cn finan cieele adviezen der Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten, mr. D. Simons, een inleiding hield over het onderwerp „De financiering van ge meentebedrijven". Tot commandant van het regiment Jagers te den Haag is benoemd luit.- kolonel H. D. Scherpenhuyzen, com mandant van het 1ste regiment infan terie te Assen. Groote zorg over den financieelen toestand Op den elfden accountantsdag heeft mr. P. J. Oud aan het einde van een toelichting die hij gaf op zijn stellingen gewaarschuwd tegen optimisme, dat b.v. voorkomt uit een verhoogde op brengst van de middelen. De minister zal ondervinden, dat men daaruit zal concludeeren. dat van alles kan gebeuren. Wat in werkelijkheid niet het geval is. Mijn groote zorg aldus de oud-minister betreft in de eersle plaats den financieelen toesland der gemeenten. Men kan op het oogen blik geen optimist zijn, noch over den financieelen toestand van het Rijk, noch over die der gemeenten- Men moet de werkelijke toestanden onder het oog zien om tot verbetering te komen. AUTOMOBILISME Het reglement is ver schenen In het dezer dagen in druk versche nen reglement van den a.s- Sterrit naar Monte Carlo zoo schrijft de K.N A.C. vormen de détail6 der beide klasse mentsproeven het belangrijkste, nog niet eerder gepubliceerde nieuws. De eerste proef wordt gehouden over het in vier étappes verdeelde. 355 km lange slottraject Grenoble— Monte Carlo, te rijden over de Route Nationale 85. dus over Digne (Winter-Alpenroule). Over elk dezer vier étappes moet een ,romiddelde snel heid. welke tus schen 50 en 60 km/h ligt worden aangehouden en men kan er op rekenen dat dit onder wintersche omstandigheden op de sterkst ge accidenteerde en hoschrijkste ge deelten van het parcours niet ge makkelijk zal zijn De tweede klas sementsproef, welke op den dag na aankomst op de boulevard in Monte Carlo wordl gehouden, is een accelera tie-. rem- en keerproef van een bekend Rallye-genre. Ieder rijder volvoert deze proef twee keer, in tegengestelde rijrichtingen; de gemaakte tijden worden opgeteld, raison van 0,1 punt per 0,1 seconde in punten omgezet, cn van 200 afgetrok ken. De uitkomst dient als klassee- ringsfactor- Wat betreft de voorwaarden, waar aan de deelnemende wagens moeten voldoen, vermeldt het reglement thans, dat van het chassis-type hetgeen we derom „in normale en voortgezette fa bricage" dient te zijn minstens 30 identieke exemplaren vóór 1 November 1937 moeten zijn gemaakt. Wagens met meer dan zes zitplaatsen zijn niet toegelaten met de touring cars en autobussen i6 het dus uit! Tengevolge van de verschuiving der rijtijden heeft de start van het Amster- damsche contingent nu in den vroegen morgen plaats (Vrijdag 28 Januari), ter wijl de contrfile te Venlo des Vrijdags van ongeveer half tien tot kwart over vier zal zijn geopend. De aankomst in Monte Carlo, op Zaterdag 29 Januari begint om 11 uur 's morgens. De inschrijvingen, welke de lieih hens bij voorkeur via de K.N.A.C lieven in te zenden, worden van 1 Nov. a-s. tot en met 24 Dcc. geaccepteerd.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 2