PARLEMENTAIR VOORSPEL HET NIEUWE KABINET ONDER DE LOUPE GEEN GRONDSLAG voor een Christelijk kabinet? Gevaarlijke trap portalen Radio-telegrafisch verkeer met Indië-vliegtuigen Het Blauwe Zand- incident Wielrijdc door auto gedood 3e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 23 OCTOBER 1937 De leden der Tweede Kamer onderwerpen in het Voorloopig Verslag over de algemeene be schouwingen der Rijksbegrooting den uitslag der verkiezingen en de regeeringsformatie aan breed voerige besprekingen Ontstemming over het ont breken der samenwer king op breedere basis opnieuw ter sprake Toegespitste tegen stellingen VERSCHENEN is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over Hoofdstuk I der Rijksbegroo ting (algemeene beschouwingen) 1938. Het begint met zeer breedvoe rige beschouwingen over den uit slag der verkiezingen en de kabi netsformatie waaruit wij omdat ze niet veel nieuws meer opleveren hieronder slechts enkele grepen willen doen. Als het voornaamste van den uitslag der laatstgehouden verkiezingen be schouwde men vrij algemeen de neder laag die de extremistische partijen heb ben geleden. Het Nederlandsche volk heeft getoond zijn tegenwoordige staats instellingen in stand te willen houden Een ander belangrijk verschijnsel bij deze verkiezingen achtten veie leden den teruggang van de kleine partijen en belangengroepen. Aan het proces van versnippering, dat zich in 1933 ver toonde, is een einde gekomen. Men gevoelde behoefte te getuigen van zijn dankbaarheid voor het waarde vol bezit van yrije verkiezingen, zooais die in ons land mogelijk zijn. Verscheidene leden gaven als hun gevoelen te kennen, dat de verkie zingen geen grondslag hebben opge leverd voor een Christelijke kabinet, steunende op de drie groote recht- sche partijen. Weliswaar behaalden deze partijen tezamen 52,7 pet. der uitgebrachte gel dige stemmen verwierven zij op grond daarvan 56 van de 100 zetels, maar deze meerderheid kan niet worden be schouwd als een volksuitspraak voor een rechtsche coalitieregeering van het van ouds bekende karakter. Dat de ver kiezingsuitslag voor die partijen, teza men beschouwd, zoo gunstig is geweest, is voornamelijk te danken aan het groo te aantal niet-rechtsche kiezers, die hun stem op de lijsten, waarop de heer Colijn als nummer één voorkwam, heb ben uitgebracht. Hij verscheen voor het volk als een staatsman van ruime opvattingen, die door velen de aangewezen leider kon worden geacht voor een samenwerking op breede basis. Dit verschafte hem hel vertrouwen en de stemmen van vele duizenden kiezers, niet tot het eigen lijke rechtsche kiezerscorps behoorende Het is dan ook geen wonder, dat de verschijning van dat kabinet in wijde kringen des volks teleurstel ling en zelfs verontwaardiging heeft gewekt, die gevoelens zijn niet ge temperd door de opneming in het kabinet van de heeren van Buuren en Patijn. Het benoemen tot minis ter van deze heeren, die met geen enkele politieke partij zijn verbon den. heeft niet de beteekenis van een verbreeding van de basis van het kabinet. Zij zijn slechts te be schouwen als technische medewer kers, die zich naar de principieel© opvattingen van het kabinet hebben te richten. Het waarschijnlijkst achtten deze le den het, dat de formateur door zijn eigene politieke vrienden gedwongen is van zijn aanvankelijken opzet af te zien. Wat naar het oordeel der hierbedoet- de leden had moeten geschieden is hot vormen van een geheel ander kabinet: een kabinet van herstel, dat gebroken zou hebben met de aanpassing en zich bereid zou hebben verklaard tot het voeren van een constructieve welvaarts- politiek. In de Troonrede werd vermijding van de toespitsing van tegenstellin gen aangekondigd en te kennen ge geven, dat het te voeren beleid ook den toets van innerlijke redelijkheid zal kunnen doorstaan. Dit kan ech ter de fout niet goedmaken, die is begaan door in de politieke struc tuur van ons land zonder eenige noodzaak en tegen alle duidelijke aanwijzingen in een tegenstelling in het leven te roepen, die slechts krachten uit elkaar kan houden, welker samenwerking land en volk teen goede zouden kunnen komen. Een ander geluid De critiek. van zoo\ele zijden en in zoo verschillenden toonaard geoefend op de wijze, waarop na de verkiezingen ten aanzien van de samenstelling van een kabinet is gehandeld, gaf zeer velen andere leden aanleiding als hun mee ning uit te spreken, dat de kabinets- ming, gelijk die heeft plaats gehao het scherpe oordeel, dat daarover werd uitgesproken, allerminst verdient. Op den voorgrond stelden deze leden, dat de overwegingen, welke bij een kabi- netsormatie behooren te gelden, geens zins uitsluitend bepaald worden door de resultaten van de stembus. De kiezers stellen de Kamer samen en niet een kabinet. Een formateur zal goed doen zoo veel mogelijk met den uitgesproken wensch der kiezers rekening te hou den, maar tevens zal hij en dat zeker niet in de laatste plaats moeten denken aan de positie, waar in het door hem te vormen kabinet zal komen te verkeeren. Zijn doel zal moeten zijn het tot stand bren gen van een kabinet, dat in zijn program en in de personen zijner leden een redelijke zekerheid biedt voor een behoorlijke werking van het overleg tusschen regeering en volksvertegenwoordiging. Naar de meening der hier aan het woord zijnde leden is het als een zegen te beschouwen, dat, met inachtneming van alle noodzakelijke overwegingen, een kabinet van deze samenstelling kon worden gevormd. In dezen tijd van groote geestelijke verwarring en on evenwichtigheid toch is het meer dan ooit van belang, dat het regeeringsbe- leid zich kenmerkt door een krachtige verdediging en doorvoering van de christelijke beginselen. Intusschen achtten de hierbovenbe- doelde leden het, na al hetgeen van an dere zijde over het karakter der samen stelling van he kabinet werd gezegd, noodzakelijk, er uitdrukkelijk op te lij zen, dat die samenstelling wel een po sitief karakter draagt, doch dat daar door samenwerking met andere dan de rechtsche groepen geenszins is uitge sloten. De opvatting, dat de groote winst van de anti-revolutionnaire partij uitslui tend zou moeten worden toegeschreven aan liberale stemmen, noemden deze leden geheel onjuist. Er hebben zich verschuivingen van verschillenden aard voorgedaan. Hoe dit echter ook zij, al len, die op de candidaten der anti-revo lutionnaire partij stemden, konden we ten, wat zij aan die partij hebben. Verscheidene andere der in deze pa ragraaf aan het woord zijnde leden had de stemhusuitslag mede verheugd, om dat daaruit gebleken is van een toege nomen vertrouwen in de door hem voor gestane staatkundige beginselen. Naar de hierbedoelde leden meenden, biedt een kabinet op den gekozen grond slag alleszins de mogelijkheid om ook een sociaal-economische politiek te voe ren. die door hen als wenschelijk en noodzakelijk wordt beschouwd. Het wezen der S.D.A.P. Gaarne wilden de leden, hier aan het woord, erkennen, dat de S.D.A.P een zeer belangrijke evolutie heeft ver toond De geleidelijke wijziging van haar houding ten opzichte van het mi litaire vraagstuk, den godsdienst, de monarchie, de gezagshandhaving en het nationale beginsel konden zij waardee ren. Echter mag niet uit het oog wor den verloren, dat die partij nog steeds verbonden is met het historisch-mate- rialistische beginsel en de klassenstrijd- leer en dat haar verhouding tot het be ginsel van den eigendom haar noc steeds socialisatie rloet verlangen, ter wijl, voor wat betreft haar internatio nale orienteering, de sympathieën der S D A F in andere richting gaan dan de hunne Eenige regeeringscombinatie met sociaal democraten zou zonder twij fel tot veel meer inwendige moeilijkhe den en spanningen aanleiding gever, dan een rechtsch kabinet, zooals thans gevormd is. Ook wezen de hierbedoelde leden er op, dat van andere zijde ten onrechte van een coalitie-kabinet is gesproken Sinds 1918 bestaat de coalitie niet meer. Over het door het kabinet in het vooruitzicht gestelde beleid waren verscheidene leden zeer weinig op timistisch gestemd. Zij meenden, dat de groote verwachtingen, waar mede het kabinet vooral in katho lieken kringen was verwelkomd, reeds nu voor een belangrijk deel beschaamd zijn. Slechts op een paar ondergeschikte punten blijkt uit de Troonrede van eenige succes der katholieken. Ons land, aldus de leden, hier aan het woord, heeft behoefte aan een krachtige doelbewuste conjunctuur- politiek. Onder het vorige kabinet heeft die volkomen ontbroken. Bij deze leden sloten zich anderen aan. Gaarne zouden deze leden vernemen, wat bedoeld is met de in de Troonrede voorkomende uitdrukkinog „versterking van onze handelspolitieke weerbaar heid". Zal vroegen zij de regee ring verder voorthollen op den verder- felijken weg der protectie? Verscheidene leden meenden met be trekking tot het algemeen beleid van het kabinet voorsbands een afwachten de houding te moeten aannemen. Naar hun meening is de door het vorige ka binet gevoerde aanpassingspolitiek vol komen juist geweest. Zeer vele andere leden leidden hun beschouwingen over het te voeren be leid in met de opmerking, dat zij zich uiteraard de vrijheid moesten voorbe houden om met inachtneming van het juiste beginsel, dat de regeering en de leden der volksvertegenwoordiging ieder hun eigen verantwoordelijkheid dragen, de daden van het kabinet te toetsen aan de door hen beleden beginselen als aan de eischen welke de werkelijkheid stelt en de mogelijkheden, welke deze biedt. Onder dit voorbehoud verklaar den zij zich gaarne bereid, aan bet op getreden kabinet hun volle medewer king te verleenen. Als een bepaalde leemte in de Troon rede hadden dezelfde leden het gevoeld, dat in dat staatsstuk niet duidelijk uit drukking is gegeven aan de gedachte, dat de „beveiliging en versteviging van de positief christelijke grondslagen on zer samenleving" ook in de te voeren sociaal-economische politiek tot uiting zal komen, De landbouwcrisis maatregelen Vele leden gaven den wensch te ken nen nader te worden ingelicht omtrent de wijze waarop en het tempo waarin de regeering meent haar voornemen met betrekking tot den landbouwsteun te kunnen effectueeren. Met name zouden zij gaarne vernemen, hoe de regeering het prijspeil van de landbouwproducten denkt te kunnen handhaven. Aan dit verzoek om inlichtingen voegden zij toe, dat zij gaarne zouden zien, dat in de liquidatie van de landbouwcrisis maatregelen niet zal worden begrepen UIT DE STAATSCOURANT Rijksverzekeringsbank Bij K B is r°et ingang van 1 F nrua- ri 1938 aan T. P. Metz op zijn verzoek eervol ontslag verleend als commies bij de Rijksverzekeringsbank Bij K B is met ingang van 1 Janua ri 1938 aan E. A. R. van Eimeren om gezondheidsredenen eervol ont6lag ver leend als administrateur bij de Rijks verzekeringsbank. onder dankbetuiging voor de in zijn betrekking bewezen diensten. Onderscheiaingen Bii K B. is benoemd tot otficier in de orde van Oranje-Nassau J. Daniels, hoofd van het internationaal kunstz'jde verkoopkantoor, te Arnhem Reserve-personeel der landmacht Bij K B i6 benoemd en aanresleid. bij het reserve-personeel der landmochi, bij het wapen der infanterie, bij zjn tegenwoordig regiment. 1. te rekenen van 4 September 1937, tot reserie-kapitein, de isseric ccrste- luitenant P. H O. H Küpptre, van het 2de regiment infanterie; 2. te rekenen van 8 Septemhet 1937, tot reserve-eerste-luitenant, de reserve- tweede-luitcnant W L van Draai ran het 22eregiment infanterie. Is op het daartoe door hen gedaan verzoek een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst, aan den teserve- kapitein P H van der Zande. van bel 19e reeiment infanterie, de reserve-eer- ste-luitenants D G. Magé. van het 17e regiment infanterie en J. Arp, van "et 7de regiment veldartillerie alsmede aan den reserve-eerste-luitenant voor spe ciale diensten R. van Zuiden, van het Vrijwillig Land6tormkorps luchtwacht dienst. 1 Met ingang van 1 December 1937, benoemd en aangesteld, bij het reserve- personeel der landmacht, bij het wa pen der infanterie, tot reser\ e-generaal- majoor. de reserve-kolonel K. van Dru- nen, van den staf der infanterie; 2. een eervol ontslag verleend uit den militairen dien6t, a. op het daartoe door hen gedaan verzoek, onderscheidenlijk met ingang van 1 December 1937, 1 December 1937, 1 November 1937. 5 November 1937 en 1 December 1937. aan den reserve-gene- raal-majoor K. van Drunen, van het wapen der infanterie, de reserve-kolo nels A. C. Breebaart, van den 6taf der 4e infanterie-brigade en P. E. Haje- nius. van den staf der infanterie, als mede aan de reserve-kapiteins C. E Stolk, van het 20e regiment infanterie en L. J. Prons, van het 16e regiment infanterie: b. met ingang van 13 December 1937, aan den reserve-kapitein G. J. K. Hen drikman Verstegen, van het regiment motorartillerie. Bij K.B. van 20 October zijn, te reke nen van 25 September 1937. benoemd en aangesteld, bij het reserve-personeel der landmacht, bij het wapen der infan terie. bij hun tegenwoordig regiment, a. tot reserve-kapitein, de reserve- eerste-luitenants T J. Besling en C. W. A Wezepoel. beiden van het 19e regiment infanterip. S de Jong, van het 11e regiment infanterie en B. J. Wel- sing en ir L. B van Dijk. beiden van het 19e regiment infanterie; b. tot reserve-eerste-luitenant. de re- serve:tweede-luitpnant R. M. H. C. Na- daud. van het 15e regiment infanterie. BURGEMEESTER VRAAGT ONTSLAG HAAR EX, 22 October. De heer A. de Ruyter. burgemeester van Haaren bij Oisterwijk heeft, naar wij \ernemen. wegens gezondheidsredenen aan H. M. de Koningin eervol ontslag gevraagd uit zijn ambt. de opheffing van eenige zeer nuttig ge bleken instituten, zooals de contingen- leering en de clearing. Openbare moraal Ten slotte werd gevraagd, wat de re geering denkt te doen om paal en perk te 6tellen aan de propaganda voor het neo-malthusianisme. aan de nog steeds niet afdoende bestreden verspreiding van pornographische geschriften, aan het toenemend aantal echtscheidingen, aan de excessen van het strand- en bad leven, aan het euvel van de gemengde baden, alsmede ter bestrijding van de openbare ontucht. 's Lands defensie \T RIJ algemeen was men van oordeel, dat het bij den he- staanden internationalen toestand onvermijdelijk is, dat de weermacht van ons land wordt versterkt. Intusschen liepen de meeningen uit een over de mate, waarin zulks behoort te geschieden. Verscheidene leden, die erkenden dat het treffen van voorzieningen op dit punt een aangelegenheid van groot be land en van dringende noodzakelijkheid is, gaven als hun meening te kennen, dat bij hetgeen te dezen opzichte wordt voorgesteld te zeer is voorbij gezien, dat aan het vermogen der natie, ten behoe ve van die voorzieningen middelen op te brengen, grenzen zijn. Volgens de berekening van deze leden zullen, indien de regeerings- plannen op dit punt ongewijzigd worden uitgevoerd, de jaarlijksche lasten eerlang, vergeleken bij de begrooting voor 1937, met ongeveer 64 millioen stijgen. Dit zal zonder twijfel ten gevolge heb ben, dat voor uitgaven ten behoeve van dringende sociale en cultureels belan gen binnen afzienbaren tijd geen gul den meer te vinden zal zijn. Onderscheidene andere leden waren, zonder elk woord van het boven weer gegeven betoog te kunnen onderschrij ven, toch evenzeer van meening, dat met betrekking tot de uitgaven voor de fensiedoeleinden een zekere matiging behoort te worden betracht, opdat niet het gevaar ontsta, dat voor de naaste toekomst elk perspectief op het stuk van andere, niet minder noodzakelijke uitgaven wordt afgesneden. Vele leden, hoezeer de noodzakelijk heid van den hierbedoeklen maatregel betreurende, meenden, dat het hier uit gaven betreft, welke zoozeer het bestaan van den staat zelf raken, dat daarin, indien de regeering aannemelijk maakt, dat zij in dezen omvang noodig zijn, zal moeten worden berust. De financieele politiek BIJ hun beschouwingen over den fi- nancieelen toestand des rijks stel den verscheidene leden voorop, dat, ondanks den reeds merkbaren in vloed van de mede als gevolg van de gewijzigde monetaire politiek tot stand gekomen verbetering van het econo misch leven, die toestand nog verre van gunstig is. Toch meenden deze leden in dit op zicht iets minder pessimistisch gestemd te moeten zijn dan de steller der mil- lioenennota. De belangrijkste post onder de zg. zwakke plekken is die van 31 mil lioen wegens het stopzetten van stor tingen in de sociale verzekeringsfond sen. Is vroegen de hier bedoelde le den de hervatting van deze stortin gen wel zoo onvermijdelijk als de mU- lioenennota aanneemt? Kan niet de overgang van het fondsenstelsel naav het omslagstelsel of naar een gemengd systeem de volledige hervatting dezer stortingen mogelijk maken? In de tweede plaats mag meenden deze leden de vraag worden gesteld, of de opbrengst van de middelen voor 1938 niet te laag is geraamd. Allereerst ware naar hun meening te overwegen, of niet nog nieuwe midde len kunnen worden verkregen. De re geering zelf maakt in dit verband ge wag van het denkbeeld om een bijzon dere belasting voor defensiedoeleinden op te leggen. Gaarne zou men omtrent dit denkbeeld nadere bijzonderheden vernemen. Meer nut verwachtten de hierbedoel de leden van de invoering van een be lasting op de winsten der naamlooze vennootschappen, ter vervanging van de dividend- en tantièmebelasting. In de tweede plaats dachten deze le den aap een verdere conversie van de staatsschuld. Zij achtten het, ruw ge schat, mogelijk, dat hierdoor een ver lichting van den rentelast tot een be drag van ongeveer 15 millioen gulden zou worden bereikt. Verscheidene leden meenden tegen deze beschouwingen aanstonds een waarschuwend woord le moeten doen hooren. Een reservekracht in de begroo ting is van het grootste belang voor het geval zich opnieuw financieele moei lijkheden zouden mogen voordoen. Ook meenden dezelfde leden er op te moeten wijzen, dat het heffen van een belasting, waardoor ook de niet uitge keerde winst \an vennootschappen zou worden getroffen, een gevaarlijk experi ment zou zijn. De depressie van de af- eeloopen jaren heeft wel niets duide lijker geleerd, dan dat reserveeringen \oor de ondernemingen hoog noodig zijn en een groot belang vormen. Verscheidene andere leden, die met nadruk wenschten voorop te stellen, dat ook zij vast wilden houden aan een gezonde en voorzichtige financieele po litiek, waren na een uitvoerige analyse van de begrooting toch ook tot een min der sombere conclusie gekomen, dan die. welke in de millioenennota wordt getrokken. Vele andere leden konden allerminst het optimisme met betrekking tot den financieelen toestand deelen. DAGELIJKSCHE INDEXCIJFERS (Medegedeeld door het Centraal bu reau voor de statistiek). 's-GRAVENHAGE, 22 October. Aan deel enkeorsen: 95,0; goederen groothan- delsprijzen: 84,1. Bouwmaatschappijen zullen schadevergoeding moe ten betalen Bezoeker stelde een eisch in AMSTERDA. 22 Oct. Men herinnert zich. dat een bezoeker van een der huizen van het bouwblok „Landlust" in Amsterdam-West een val maakte toen hij had aangebeld, de deur elec- trisch was geopend en hij naar binnen wilde stappen Hij stortte naar bene den langs de trap. die komend uit het sousterrain rechthoekig uitmondde op huisgang, onmiddellijk opzij achter d«* straatdeur. Door den val werd zijn elleboog versplinterd en zijn linkerarm blij vend invalide. Deswege stelde hij een eischt om schadevergoeding in, zoowel tegen de eigenaresse van landlust. de mpij. „Amsterdam 4", alsook tegen de bouwmaatschappij van Saane en de gemeente Amster dam. De gemeente had n.l. dien trappen- bouw goedgekeurd. De pleiter voor ci6cher, mr. Alfred Lév y meende dat op grond der bouw verordening de teekening niet goedge keurd had mogen worden en de inge bruikneming niet toegestaan. Voor de gemeente pleitte Mr. N. J. C Kap- p e y n e v. d. C o p p e 11 o, de aanspra kelijkheid der gemeente bestrijdend, ge lijk die ook aan de zijde van de eigena res en de bouwmaatschappij bestreden werd door mr. W. F. Schokking. De rechtbank achtte bij haar vonnis van heden de gemeente ten deze niet aan sprakelijk. omdat geen bepaling dei bouwverordening aan de gemeente den plicht oplegt de vergunning voor dus* danigen trappenbouw te weigeren. Ook in art. 170 der toenmalige bouwverorde ning kon de rechtbank een dusdanig verbod niet lezen. De vordering tegen de gemeente, als overheid handelend, is du6 niet ontvankelijk Daarentegen oordeelt het vonnis zoowel de maatschappij die als eigenaresse de bouw had opgedra gen, alsook de maatschappij, die den bouw had uitgevoerd, schuldig aan onrechtmatige daad (gebrek aan zorgvuldigheid, die in het ver keer tusschen burgers betaamt), zoodat beide naaml. vennootschap pen verplicht zijn de 6chade aan den verongelukten bezoeker te ver goeden. Nu zoowel de beweerde toedracht der feiten als de hoegrootheid der 6chade door gedaagden zijn ontkend, is eischer toegelaten een en ander door getuigen verhoor te 6taven op 25 November a.s. Over de geheele route van Nederland en Indië uit bereikbaar 's-GRAVENHAGE, 22 Oct. Met in gang van 1 November a.s. wordt een dienst geopend voor de wisseling van radio-telegrammen met vliegtuigen op de luchtlijn Amsterdam—Batavia v.v. De overbrenging van deze telegram men geschiedt door het radiostation van den luchtvaartdienst op Schiphol, indien zij bestemd zijn voor of afkom stig van vliegtuigen tusschen Amster dam en Cairo, en door het kust6tation Scheveningen-Radio. indien zij bestemd zijn voor of afkomstig van vliegtuigen tusschen Cairo en Batavia. Op deze radio-telegrammen zijn de bepalingen en tarieven van toepassing, welke gelden in het radio-telegrafisch verkeer met vliegtuigen via een Neder- landsch landstation. Te\ens wordt met ingang van den zelfden datum een radio-telegrafi6che dienst geopend tusschen Ned -Indië en vliegtuigen op de route Amsterdam— Batavia, door tusschenkomst van Ned.- Indi6che landstations. BRAND TE NIEUWEUYK NIEUWKÜYK, 22 October. - Van avond omstreeks half acht brak door onbekende oorzaak brand uit in de wo ning van Jef Heuvelinckx aan de Pe perstraat. Het perceel, dat met riet was gedekt, was in een oogwenk in een vlammenzee herschapen. De bewoners, vader, moeder en vijf kinderen konden zich bijtijds in veilig heid stellen. Later op den avond von den zij te Vlijmen onderdak. Van den inboedel werd niets gered. Verzekering dekt de schade. MOTOR BOTST OP VRACHTAUTO PIJXACKER. 22 October. Heden avond om kwart over zes i6 op den rijksstraatweg tusschen Delft en Rotter dam onder de gemeente Pijnacker een uit cle richting Delft komende motor fiets, waarop twee personen zaten, in volle vaart tegen een stilstaande vrachtauto eereden, welke de motorrij der door de duisternis niet had opge merkt De duopassagier werd ernstisr gewond en liep o.m een schedelbreuk op. Hij is in levensgevaarlijken toe stand naar het oude en nieuwe zieken huis te Delft vervoerd. De bestuurder van het motorrijwiel bleef vrijwel onge deerd. De identiteit van den duorijder i6 niet bekend, aangezien hii onderweg was opgestapt en geen papieren hij zich had. De motorfiets is geheel vernield. De strafzaak tegen ir. A. A. Mussert door het Hof naar de openbare zitting verwezen Bezwaarschrift ongegrond verklaard AMSTERDAM, 22 October. Naar wij vernemen heeft de raadkamer van het gerechtshof een beschik king gegeven op het bezwaarschrift, door ir. A. A. Mussert, leider van do Nationaal Socialistische Beweging, ingesteld tegen de tegen hem uitge brachte dagvaarding en dit bezwaar schrift ongegrond verklaard. De rechtbank had het bezwaarschrift gegrond verklaard en aangenomen, dat ir. A. A. Mussert bij het bekende inci dent op het Blauwe Zand uit zelfver dediging had gehandeld, zoodat zij ir. Mussert buitea vervolging stelde. Van deze beschikking kwam de offi cier van justitie, mr. B. Kist, nog dien zelfden dag in appèl bij het gerechts hof. Nadat deze de zaak in raadkamer had behandeld, vernietigde het Hof de beschikking van de rechtbank, verwierp het beroep op raadkamer en verwees de strafzaak naar de openbare zitting der rechtbank. Negen maanden geeischt wegens verkeersdelict Doodelijke aanrijding ver oorzaakt op den weg MiddelburgVeere MIDDELBl'RG, 22 Oct. De ambtenaar van het O. M. bij de rechtbank te Mid delburg cischte heien negen maanden gevangenisstraf tegen den 34-jarigon winkelier K. M. aldaar, wegens dood door schuld. Op 2 Augustus reed de verdachte mot groote vaart over den weg tusechen Mid delburg en Veere. Hij reed tegen een boom. Zijn passagier, de 34-jarige H. C. W., werd zoo ernstig gewond, dat hij spoedig daarop overleed. De officier vorderde bovendien één jaar intrekking van het rijbewijs De verdediger, mr. P. C. Adriaanse, bepleitte vrijspraak, subsidiar clemen tie. Op 5 November zal uitspraak worden gedaan. Hij stak den weg over, zonder een teeken te geven AMSTERDAM, 22 October. Vanmiddag om bij half vier is op den Hemwcg bij de Petroleumhaven een ongeveer vijf tigjarige fietser, die zonder teeken te geven plotseling den weg overstak om zich naar het rijwielpad te begeven, door een hem achteropkomende perso nenauto gegrepen De man sloeg tegen den grond en was vrijwel op slag dood. De bestuurder van de auto heeft nog geprobeerd den wielrijder te ontwijken, met het gevolg dat de wagen in de sloot langs den weg terecht kwam, en vrij ernstig werd gehavend. De automobi list bleef evenwel ongedeerd. De wagen, die uit Friesland afkomstig was, is later uit de sloot gehaald. Het stoffelijk overschot van het slachtoffer is naar het Wilhelmina-gasthuis vervoerd. ZEEMANSTEHUIS VOOR POOLSCHE VISSCHERS 's-GRAVENHAGE, 22 October. Door samenwerking tusschen Apostolaat ter zee en de Poolsche regeering heeft men in de Keizerstraat 73 te Scheveningen een zeemanshuis kunnen inrichten, dat bestemd is voor hier ter plaatse ver toevende Poolsche visschers. Dit huis zal Zaterdagmiddag te 3 uur officieel worden in gebruik gesteld door den Poolschen gezant, dr. W. Babinsky, KON. NED. LANDBOUW COMITÉ 's-GRAVENHAGE, 22 October. Op de heden gehouden vergadering van het Kon. Ned. Landbouwcomitéé wees Mi nister Steenberghe in een korte toe spraak op de groote belangen, welke de landbouw dient en op de taak, welke hiervoor op de Centrale Landbouworga nisatie rust. Er is hier tusschen regeering en or ganisatie een belangrijk terrein van sa menwerking en spr. gaf de toezegging, dat hij, waar hem dat mogelijk is, de medewerking van die organisatie zal inroepen, niet alleen op het gebied van den landbouw, maar, wanneer de land bouw daarbij betrokken is, ook voor de belangen van het geheele land. Na de rede van den heer Charbo deed de voorzitter mededeeling van een in gekomen telegram, dat Prins Bernhard gaarne het eere-voorzitterschap van het Kon Ned. Landbouw Comité aanvaardt (applaus). Op de rede van den heer Charbo volgde eenige gedachtenwisseling, waar na de vergadering tot Zaterdagmorgen 10 uur werd geschorst. TAXEGEDEELTE CONSUMPTIEMELK 's-GRAVENHAGE, 22 Oct. Nederland sche Zuivelcentrale 24 Oct. t./m. 30 Oct. Consumptiemelk regeeringscontract, taxegedeelte 7.25 cent. eventueel ver hoogd met premie of verminderd met kwaliteitsafdracht. Overmelk regeerings minimumprijs 6.40 cent- Afdracht bij levering in consumptie van andere dan taxemelk 2.50 cent-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 7