'sWerelds' draaiboek Kinderhoekje Fortmann Hehenkamp Inbraak in Tandheelkundig Instituut te Utrecht Vorst Cobra Een groot aantal studenten gedupeerd ZWEEDSCH SCHIP IN NOOD Mijn man, de peppel fitpwda Het groene oog van Baa-al J, i AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 25 OCTOBER 1937 Dc deur (X.). waardoor de inbrekcr(s) zich toegang vcrschuftc(n) tot de demon stratiezaal. door het losschroeven der scharnieren stellen Van dader(s) ontbreekt elk spoor De waarde van het gestolen goud bedraagt ruim 4000 TOEN een student Zater dagmorgen de tweede jaarszaal in het Tandheel kundig Instituut aan den Jutphaasscheweg te Utrecht wilde betreden, kwam hij tot de ontstellende ontdekking dat een groot aantal laden was opengebroken en de in houd verdwenen bleek. Deze laden waren gevuld met goud. door de studenten daar opgeborgen, voor tandheel kundige en technische doel einden. Direct waarschuwde deze student den directeur van hot instituut en gezamen lijk ging men daarna op onderzoek. Een 47 laden vva.en opengebroken en al het goud verdwenen. Bovendien bleek, dat in de demonstratiezaal ook eenige kas ten waren geopend. Ook daaruit was het aanwezige goud - ongeveer tien bussen elk ter waarde van 70.ge stolen. De politie werd direct gewaarschuwd en zij liet een voorloopig onderzoek in- Hoewel niet precies nog is vast tc stellen de waarde van het gestolene. is de algemeene schatting, dat deze ruim 4000 gulden bedraagt. De inbreker(s) is (zijn) binnen gekomen door forceering van een deur in de demonstratiezaal. Een gelukkige omstandigheid was, dat juist Vrijdag het grootste deel der, leerlingen hun werkstukken van het vorig jaar terug hadden gekre gen, zoodat het slechts een tiental is, dat zich van het goud beroofd ziet. In de 2e jaarszaal bedraagt het aantal gedupeerde studenten wel ongeveer 175. Zooals begrijpelijk leverde het bekend worden van den inbraak onder de stu denten eenige consternatie. Er zijn er bij, die voor een waarde van 150 aan goud in de laden geborgen hadden. Voor de inbreker(s) was het vrij ge makkelijk tot de betreffende zalen door te dringen. Zij hadden alleen de genoem de buitendeur te forceeren hetgeen zij deden door de scharnieren los te schroeven en stonden meteen in de demonstratiezaal. Omtrent den dader ontbreekt elk spoor, niettegenstaande ijverige na sporingen van de politie. Het moet wel iemand geweest zijn, die goed ter plaatse bekend is, daar hij re gelrecht naar de zalen is gegaan, waar goud aanwezig was. Er kon trouwens ook nog niet vastgesteld worden of er meerdere dieven de hand in het spel hebben. De con cierge van het instituut heeft om negen uur des avonds nog een ron de door het gebouw gemaakt en daarbij niets gemerkt, dat op eenig onraad leek. BINNENLAND Door sleepboot naar Emden gebracht ZOUTKAMP, 24 Oct. Hedenmorgen om kwart over acht is op Terschellin gerbank van het s.s- Sandenburg draad loos bericht ontvangen dat het Zweed- sche s.s. „Axel" in nood verkeert. Ilct. schip maakt zware slagzij. De bemanning heeft het schip verla ten e>n is aan boord van het Duitsche s.s. „Felix Neumann' opgenomen. De positie van de „Axel" is 53 gr. 20 min. N-B„ 5 gr 6 min. O.L., onge veer 20 mijl van Terscheilingerbank. De sleepboot „Oceaan" van dc reede- rij Doeksen te Terschelling is ter as sistentie uitgevaren. Wij vernemen nader, dat het söhip, dat met gra-an was geladen, door een grondzee is opgenomen, waarbij de la ding is gaan overwerken en bet vaar tuig 45 graden slagzij maakte. In den loop van den middag is de sleepboot „Holland" van de reederij Doeksen bij het hulpeloos ronddrijvende schip aangekomen- Men slaagde er in een verbinding tot stand te brengen, waarna de „Axel" op sleeptouw is ge nomen naar Embden. Men hoopte Zon dagavond tegen tien uur voor do mond van Eems te arriveeren. De „Axel" behoort toe aan de reederij Assmundson en Son te Gothenburg. Het schip, d-ait-in 1915 is gebouwd, heeft een bruto inhoud van 325 registerton. DIEFSTAL VAN RIJWIELBELASTING- PLAATJES GRONINGEN, 24 Oct. Het aantal rijwielbclastingplaatjes, dat den laatstcn lijd word gestolen, is weer legio. Hierbij aan de dieven op hoogst brutaio wijze te werk en zij ontzien zich niet, om zoo noodig, de rijwiellantaarns -of zelfs de gehecle fiets tc ontvreemden. De recherche ontving dan ook herhaal delijk klachten en zij greep op kracht dadige wijze in. Het is haar gelukt, drie personen te arrestceren. Het zijn de 25- iarig B. H., auto-oppasser, dc 21-jarige H. O., venter en de 20-jarige W. S., poe lier, allen wonende te Groningen en geen onbekenden van de poltiie. De drie mannen zijn tor beschikking van den officier van justitie gesteld. Het onderzoek naar de diefstallen wordt met kracht voortgezet. Er worden nog meer arrestaties venvacht. NOORSCH MOTORSCHIP WRAK GESLAGEN IJMUIDEN, 24 Oct, Naar wij verne men heeft de te LTmuiden thuisbehooren- de stroomtrawler „Eveline", IJm. 115, acht opvarenden aan boord, onder wie de kapitein van het Noorsche motorschip „Aarsten", dat bij het slechte weer op ongoveer tachtig mijl van IJmuiden wrak is geslagen. De stuurman van de „Aarsten" is door een Engelsch stoomschip, de Salerno, ge red. Daar de bemanning uit negen personen bestond, zijn er bij dit scheepsongeval geen slachtoffers te betreuren. Het schip is later gezonken. WOLHANDKRABBEN IN DE WAAL NIJMEGEN, 25 October. Naar wij vernemen zijn in de Waal, onder Weurt door visschers wederom twee wolhand- krabben gevangen- HET GEVAARLIJKE SMOKKELEN Op 24 Augustus werd de 25-jarige A. F. uit Weert, die nabij de Belgische grens onder die gemeente als verdacht van smokkelarij, door de rijksambtena ren van Weert werd aangeroepen en aan deze sommatie geen gevolg gaf, op korten afstand in den rug geschoten, zoodat hij in het St. Jansgasthuis te Weert moest worden opgenomen. Zaterdag is de man in genoemd zie kenhuis overleden. DRAISItlA-vAN-VALKENBURCJ C A -I LEVER! '"Zacht van smaak -prus /Oct - T~\ IT is het iaargelijde der hoornen J Overal waar men kijkt, staan ze als levende pastels langs de grachten en achter de huizen Elk blarendak is nu een wonder van kleuren. Elke windvlaag brengt een dans van blaren met zich mee Laten we dus ecre brengen wien ecre toekomt, tuten we hulde bewijzen aan den boom, steun in den storm, schaduwgever in den zomer, vriend en wachter bij het huis en thans ook trouwe echtgenoot Met alle andere huwelijksgebruiken, die er bestaan is het niet eens zoo vreemd, dat in de Hin doelandcn de boom wordt beschouwd als een gezien en waar dis echtgenoot en als zoodanig wordt behandeld In Indië vecht de regeering al jaren tesen heel wat ver dcrfeliiker wetten, tegen kinderhuwelijken waarbii zuigelingen aan eikaar uitgehuwe lijkt worden In Afrika werden de vrott wen met hun man begraven. De Joden van don Bijbel trouwden hun schoonzuster wanneer hun vrouw stierf. Maar we zou den het over boomen hebben. Dc vorige maand werd het oude Hin- doesche gebruik, waarbij jonge meisjes boomen trouwen, officieel door een godsdienstig gerechtshof bevestigd. Een jonge man werd tot honderd rocpijen boete en een jaar gevangenisstraf ver onrdceld wegens het uit den weg rui- ben van zijn mededinger. Hij had na melijk een peppel omgekapt, in stukje" gehakt en verbrand, waarna dp bijl ver borgen cn was zelf gevlucht. Westerlin gen vragen zich af, wat eigenlijk de misdaad was, maarr er zit hier een hecle voorgeschiedenis aan vast, die een eigenaardigen kijk geeft op den eerbied voor tradities, dien de Hindoes koeste ren. De oude Hindoe-wet eischt sinds on heugelijke tijden, dat in de gezinnen, waar meer dan één jong meisje is, de oud ste getrouwd moet zijn voor de jongeren. Nu gebeurt't natuurlijk nog al eens, dat aan een der jongere meisjes eerder hel hof wordt gemaakt en dat zij ook eer der verloofd raakt dan haar oudere zus tere. Het zou onbillijk zijn te cischcn, dat ze dan maar wachten moet, tot haar zusters aan den man gebracht zijn Toch is de wet onverbiddelijk. In een land, waar de tradities gelijk staan met de zoo primitiefste-wetten van eer en deugd, is dit een moeilijkheid die niet zoo maar kan worden opgelost Tot op een dag een Hindoesch priester het eenvoudige en doeltreffende mid del van het hoomhuwelijk uitvond. Alle meisjes, die geen man hebben, kunnen om hun jonger zusje ter wille te zijn, een huwelijk sluiten met een boom. Do Hindoesche wet vond het toen noodig de boomen te vrijwaren tegen minder waardige practijken en voor smaad te vrijwaren. Sommige van deze boomen stellen na melijk hooge moreele eischen. Voel hoo- ger dan heel wat menschen. De popu lier bijvoorbeeld denkt er niet aan scheiding toe te staan. Elk meisje, dat met een populier trouwt, weet dat zij nooit meer kan huwen. Haar symbolisch huwelijk staat gelijk met een gelofte van zuiverheid, waar geen ontkomen aan is. Een heilige hoorn al6 de peppel mag, volgens de wet, niet lastig geval len worden met de beslommeringen en verwikkelingen van een echte schei ding. Het meerendeel van de jonge meis jes, die er op uit trekken, om een vege tarisch echtgenoot in het bosch te gaan zoeken, het zijn er gemiddeld zeventig duizend per jaar, trouwen daarom met den palm. De palm is universeel en be scheiden, maakt geen aanspraak op heiligheid en ondergaat in alle kalmte scheiding en verwaarloozing. liet schijn! zelfs maar misschien is dat slechts een staaltje Hindoesche humor dat de palm alle blaam op zich neemt. Een huwelijk met een palm op leef tijd redt de eer van het meisje Geen man kan jaloersch zijn op den vroege- ren echtgenoot van zijn vrouw, wanneer die herfst en zomer achter in den tuin zijn leven slijt. Aangezien weduwen een heel onaanlokkelijk leven hebben in Britsch-Indië, is het in het belang van de vrouw, dat haar boom leeft en ge dijt. Een blikseminslag wordt daarom beschouwd als een teeken van de god- beid. Een man, die verliefd is op een meisje dat een peppel trouwde, kan niets doen dan wachten, tot de peppel VERKOUDHEDEN EN HOEST BEËINDIGD DOOR NIEUW HUISMIDDEL Eigenlijk is het een ouderwetsch huis middeltje, doch volkomen gemoderni seerd. De thuis gemaakte stroop, sa mengesteld uit 30 gram Broncon en een kwart liter heet water met een eetlepel stroop, honing of suiker, is steeds het allerbeste middel tegen verkoudheden, hoesten, enz. De ademhaling wordt gemakkelijker en de geneeskrachtige ingrediënten van Broncon dringen door tot de klein ste kanaaltjes, waar de bacillen huizen. U zult verbaasd staan, hoe groot de onmiddellijke verlichting is en hoe gauw U weer geheel in orde zult zijn. Nooit eerder hebt U Uw verkoudheid zoo snol overwonnen. Koopt nog heden 30 gram Broncon bii Uw apotheker of drogist en maakt zelf een flesch van Uw eigen huismiddeltje. Het is zeer zuinig in het gebruik en gemakkelijk te maken. Knipt deze paragraaf uit om U er aan te herinneren, Broncon bij Uw apotheker of drogist te koopen. (Aiv.) sterft. Wie de wet zelf in handen neemt krijgt moeilijkheden met het gerecht. Dc Britsch-Indische krant, die het proces beschrijft van den jongeman, die een peppel omgekapt en verbrand heeft, beschouwt het geval als een interes sant rechtszaakje, maar meer toch ook niet. Zij veronderstelt, dat haar lezers de kern van de zaak wel weten. Alleen stipt ze aan, dat volgens den verdediger zijn cliënt gehandeld had niet uit haat tegen de heilige gebruiken van zijn land, maar uit liefde voor het meisje. Wat een rechtsmogelijkheden zoo'n oude wet al niet biedt! Wat gebeurt er als een heel „huwelijksbosch" afbrandt? Ontstaan er dan plotseling een dorp van weduwen? Bestaat er ook wel bigamie, of wordt iedere boom, waarmede een huwelijk is aangegaan, behoorlijk ge kenmerkt met een huwelijksring of brandmerk? Een gewone wet brengt al de onzinnigste moeilijkheden met zich mee, hoeveel te meer zoo'n wet dan Ik zou wel eens een proces willen bijwo nen, waarin een peppel bij monde van den staat de aanklager is. „Mijn cliënt mijnheer peppel, beklaagt zich over het onheusc'he gedrag van zijn vrouw. Nooit nog heeft ze hem laten snoeien. Altijd is er te weinig waler. In den heetcn zomer heeft ze maanden lang niet naar hem omgekeken." 26 October. Foyer Amicitia. Ver. van Huisvrouwen. Lezing met licht beelden van mej. M. T. Boekei over Finland. 2-30 uur. 26 October. Sierkunst. Vergade ring Vereenigin# van Luchtbescher ming. 4.30 uur in.m. 26 October. Sierkunst. Psvchom. Séance van Benedict. 8.30 uur. 27 October. Amicitia. Kapitein ter zee L. A. C. M. Doorman spreekt over „Onze Vloot" voor Nat. Veilig heid, Onze Vloot en N.J.V. 8 uur. 28 October. Grand Thó&tre. Con- certvereeniging. U. S. O. concert. Piano-soliste Steil Andereen. S uur. 28 October Amicitia. Bridge-con- cours van BRAM S uur. 28, 29 en 30 October. Sierkunst. Expositie van de fotoclub Eemland. lederen avond geopend. 29 October. Amicitia. Propa- panda-vergadering Ver. Oost en West 8 uur. 29 October De Valk. Schermwedstrii den van E.M M A ZEIST. 30 October. Figi. Abonn. voorstel ling „Hef Masker." „George en Mar- geret." 8 uur. 1 November. Figi. Klein abonnement R'damsch Ilofstadtoonccl voert op „Can did a." 8 uur. UTRECHT 27 October. Stadsschouwburg. Hof- stad-Tooneel voert op: „Boefje." 8 uur. 31. Toen men het vuur met vereende krachten had gebluscht. vervolgde de zee-officier zijn verhaal. Dc groene sma ragd liet Groene Oog van Baa-al. was vroeger het eigendom geweest van een der oudste koningen van Egypte. Ame- notep 32. Deze Amenotcp had een soort goo chelaar in dienst, die allerlei bijzondere kunstjes kende. Deze maakte een papje gereedhet papje werd aangestoken en de steen in den gloed geworpenIedereen dacht dat de goochelaar kunstjes verkocht. LANGESTRAAT 63 TELEF. Het herstellen, opmaken on bijvullen van Matrassen geschiedt door ons goed, goedkoop en in 1 dag. Vraagt prijsopgave. OMREKENINGSKOERSEN 23 Oct. 25* Oct Oft Niet off, Londen 8.96 S.96 Berljjn 0.72.68 0.72.6S Parüa 0.15 6.14 Brussel 30.50 30.53 ZUnch 41.68 71.71 Kopenhagen 40.03 40.05 Stockholm 46.25 46.25 Oslo 45.10 45.05 New York 1 .él 1.81 Praag 7.37 6.37 Modeeed door de R'damsehe Bankvereon FEUILLETON Door MARK CHANNING Ned. bewerking door MARIE DE BELMONTE 45) „Graae generaal." Mercer slak een cigaret aan en beschouwde nadenkend den uitbrandenden lucifer „Den dag van mijn vertrek hebben ze me bijna te pakken gehad Nog nooit hel» ik iemand zien chauffeeren als dien Mohunn Dutt In de vierde versnelling over een onhe rijd ha ren weg!" „Hoe staan de zaken te Labak?" „Wij allen zijn natuurlijk zeer ondei den indruk van den moord op sir John en de ontvoering van miss Lindsay „Rn 't is altiid den ouden vriend. d< man-met den-sluier hé9 ditmaal heef» hij plan Prnstiee onlusten te verwekken Heel Tndië is overstroomd door zijn pro paganda De Hindoes worden door hem geterroriseerd „Tn de groote steden ook. generaal?" De generaal liet een toestemmend ge brom hooren. „Eén van onze agenten, die de luch' van zijn knmplot had gekregen he» ging om niets minder dan het gouverne mentspaleis in de lucht te laten sprin gr>n je de vorige week vermoord Dn' voor Calcutta Ranneriee heef» hel zelf de lot ondergaan zoodra hij onze con tra propaganda heeft losgelaten. Ileb je ei eenig idee van. wat er van Gray ge worden is?" „Neen generaal" Mercer bestudeerde u» gedachten verdiept de asch van zijn ••igarette. ,Wij vermoeden, dat /.ijn gids er de hand in heeft." .Hneft Gray ooit met je gesproken •ver da* geheimschrift, dat hij uitga- lacht heeft" „Neon generaal." „Wist je dat hij er een had?" Nieuwe ontkenning. „U zult wet weten generaal, dat ».rav niet mededeelzaam is." Even zweefde een glimlachje over hel flinke gelaat van den opper-offi cier. „Ja. we kennen Gray Luister nu s Mercer* er gebeuren vreemde dingen We ontvangen berichten geredigeerd tOlgcns dat Bvzantijnsch cijferschrift Welnu er bestaan maar twee exern plaren van: het zijne en het mijne" „Iemand zal zich meester gemaakt hebben van dat van Gray," opperde Mercer uit het raam kijkende De generaal 'rok zijn schouders op „Je kunt de telegrammen lezen, zp /.;jn ontcijferd Hij schoof Mercer een vel papier toe. waarop vijf telegram-formulieren wa ren geplakt; 't was de getypte, leesbare bewerking van de vijf telegrammen rigineel in cijferschrift. „We ontvangen er eiken dag één," vervolgde de chef van don Geheimen Dienst .,'t Ie begonnen den dag na de •ritvoenng van miss Lindsay" „Van waar kornpn die berichten ge neraal?" vroeg Mercer. „Dat is niet bekend Klaarblijkelijk van een eigen zender en een die st°'k is ook Het magere salurnische gezicht van Mercer werd nog somberder bij het be- sludeeren van de vijf korte mededee- lingen. die in hoofdzaak betrekking hadden op orientatieteekens, met hier en daar 'n vermelding van Diana: miss Lindsay behouden. Gevaar. Maakt spoed enz. „Oriëntatieteckens?" merkte Mercer up. de wenkbrauwen fronsend. De generaal trommelde ongeduldig mei zijn vingers. „Ja. maar wat betreft te weten in hoeverre er op te vertrouwen is..... dat zal kolonel Haugh'.on moeten uit vinden." „Gelooft u generaal, dat deze berich ten van Gray afkomstig kunnen zijn? „Per draadlooze? Hoe zou dat mo gelijk zijn? Neen. ze komen van een derde Ze dragen niet Gray's ondertec- kening in cijferschrift." „Zelfs, indien, zooals jij veronderstel de die copie, welke Gray van zijn code heeft hem ontstolen was. dan is ei in elk geval nog eon gehpim topkon dat wij alleen kennen, hij en ik; en zon der hetwelk ik nie* begrijp hoe een derde zich zou kunnen bedienen van het cijferschrift en ons op een dwaal spoor brengen." De draaistoel keerde zich naar de deur toen een officier binnenkwam, een telegram voor zijn chef neerlegde en zich daarop terugtrok De scherp* oogen achter de lorgnet namen haastig inzage van het vodje papier. „Daar heb je er waarachtig weer één. Neem nog een cigarette Mercer, terwijl ik het ontcijfer." Hij stond op en na het letterslot te hebben gedraaid, opende hij een brandkast, waaruit hij een klein rood boekje nam Hij ging er mee naar het vensier In de korte pauze die volgde deed het schorre gekras van een raaf buiten in de heete stilte, huiverig aan. „Hoor nu 's even. Mercer: De dood kiest de partij van den Co bra. Ik zal zegevieren. Die van de Swastika. Ik begrijp er geen steek van. En jij?" Mei eer schudde bedenkelijk zijn hoofd, hij scheen onder den indruk Hij en Gray hadden drie jaar geleden samen deel uitgemaakt van een zending in Perziè, en Gray was zoowel zijn vriend als zijn held. „Ik zal bevel geven, dat ondanks al les dit bericht per radio naar kolonel Haughton gezonden wordt. Een ge spierde hand drukte op een tafelschel Wanneer zoo dadelijk ons onderhoud afgeloopen is. zou ik je willen verzoe ken. Mercer om direct naar Labak te rug te gaan. Eerst wil ik graag je oor deel hebben over den toestand in Yani stan. Van generaal Philips heh je ze ker gehoord, dat de mobilisatie afse kondigd is voor de eerste derde en zesde devisie? Ik voor mij geloof da' die Tartaar-Mongoolsche opstand gauw onderdrukt zal zijn. tenminste indien de Mir toont doortastend te zijn. Ik zou wenschen, dai je hem op de hoogte van je plannen brach* Mohammed Shuh je officier van de spionnage heeft het zijne gedaan, om onze politiek te ver sterken door de vriendschappelijke re laties tusschen den Mir en de residen tip nauwer toe te halen. Belast dus Mo hammed Shah er mee den auteur van deze berich'en uit te vinden. Hij is je van nut." „Dat za' waar zijn. generaal Sindt- den moord op Sir John werkt hii voor zes. Hij hield veel van den resident °n hij maakt er zich een verwijt van dien Mongoolschen gids met Gray te heb ben gezonden. Maar feitelijk is 't mijn schuld, dat die man gekozen is, gene raai. Ik had hooren zeggen, dat hij de bergen van Labak honderd K M. in t rond kende, als de aderen van den rug van zijn hand, volgons de zegswijze van de bergbewoners, toen heb ik hem aanbevolen voor het baantje 'k Wou dat ik het niet gedaan had" De chpf van den Geheimen Dienst tikte met zijn lorgnet tegen zijn opge trokken lip „Ja dat begrijp ik Zeg aan Moham med shah, dat hij daarover niet moet tobben. En nu moeten wij het nog eens even hebben over die praatjes van af val in Yanistan en over dien Rus Po trinoff Wat denk je daar van?" En gedurende de twee uur, dat be raadslaagd werd. kwam het oogenblik der terechtstelling van Diana Lindsay en van Colin Grav op het Strijdplein honderdtwintig minuten nader. HOOFDSTUK XXXII Terechtstelling van den eunucb Jaffir Pas in den avond van den dag, waar op Jaffir. de eunuch zoo geheimzinnig verdwenen was. gelukte het Khoon den Mongool toegang bij den Cobra te krij gen. Op al zijn dringende verzoekpn was hem hetzelfde antwoord gegeven .Dp Khan wil niemand ontvangen En toen hij eindelijk toegelaten werd was de ontvangst van dien aard dat zelfs iemand met meer moed dan hij ervan ontsteld zou zijn Hij vond b'o Cobra zittende op den rand van in groot rustbed zonder tulhand iir/ia met verwoed op zijn nagels tc hijb-n 't Lag niet in de gewoonte van Alam Khan. om zijn vlagen van razernij te beteugelen, maar ditmaal was hij door den man-met-den-sluier er toe gedwon gen Na de missive, welke diens beve len bevatte, gelezen te hebben, had hij ze in duizend snippers oro zich heen gestrooid. Ouder gewoonte was ze in korte woorden vervat. „Ik heb dien kikker van je te pak ken Over een uur zal ik hem aan de slang toewerpen, Spreek nergens over. De Drager van den Sluier". 't Was geen medelijden, dat Jaffir, overgeleverd aan een barbaarsche ge rechtigheid. hern inboezemde; wat de woede van Alam Khan opwekte, was de gedachte, dat hij nu van het genot ver stoken zou zijn den eunuch voor diens dood te martelen; dat hij hem niet met groot misbaar zou hooren smeeken om genade, die hij veinzen zou te verleenen, om ze daarna weer in te trekken. Doch Alam Khan wist, dat ongehoorzaamheid aan de bevelen van den Man-met-di'ïi- Sluier zijn eigen doodvonnis beteekende. Er is een spreekwoord in Oostelijke landen nagenoeg hetzelfde als in Wèste- lijke: „Spreken is zilver en zwijgen goud". Alam Khan had een eenijsrszins verward begrip van het in practijk bren gen. „Wat is or Mongool?" vroeg hij. Zijn zware stom, bevende van opwin ding, trachtte hij vergeefs te bedwingen. Dat juist deze man op dit moment bij hem kwam, bracht hem buiten zich ze'f van ergenis. „Ik heb niets te vragen, Oh Khan," antwoordde Khoon, die moeilijkheden voorzag en voor alle veiligheid maar zijn mes trok ..Waarom kom je dan?" snauwde de T<hnn „Ik ben in geen prettige stem ming." (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 2