Nieuw Parijs IAATSTE BERICHTEN Klokkenspelen Mutaties bij de marine MASSA, HAVIK 41 TELE.F. 292 o SI. Nicolaas j j„ |ndjg Kerstmis Langestr. 35 Tel. 308 INGEZONDEN STUKKEN Rietmattenfabriek te Gouderak afgebrand Uit de schatkamers der oudheid Probeert U ze ook eens JAC. KROES PERSONEEL BIJ Sociale diensten GERAFFINEERDE winkeldievegge Nieuwe secretarissen van den B.E.N.I.S.O. C. L. E.BORAWITZi WAT ETEN WIJ MORGEN? HET MENU VOOR ZONDAG 2e BLAD PAG. 2 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 29 OCTOBER 193; Wij verzenden Uw geschenken onder garantie. Wacht U niet te lang? U.S.O.-VOLKSCONCERT Maandagavond heeft in Tivoli te Utrecht het vierde volksconcert doorliet U.S.O. plaats onder leiding van Carl Schuricht. Het programma is als volgt: 1. Ouverture „Cyrano de Bergerac," opus 23, Dr. Johan Wagenaar. 2. Svmphonie No. 86 in D gr. t. Jos. Havdn. 3. Symphonic I in c kl. t., opus 68, I Johannes Brahms. MARKTBERICHT r 29 October 'Appelen 4.tot 6.peren 3. lot 6.per H.L. Hoendereieren 5.25 tot 5.70, een deneieren 3.tot 3.50 per 100 stuks. Grasboter 1.65 per K.G. Ivippen 0.40 tot 1.10, hanen 0.65 tot 0.90. jonge hanen f 1.tot 1.50. tamme konijnen 0.90 tot f 1.90, wilde konijnen 0.-45 tot 0.60, hazen 1.90 tot f 2.10 per stuk. Tamme duiven 0.20 tot 0.30 p. p. Zeugen drachtige 90 tot 110. big- gen 16 tot 20, zeugen guste 60 tot 85 per stuk. Aangevoerd waren ongeveer: 80 H.L. aardappelen, 30 H.L. peren.240.000stuks hoendereieren. 900 eendeneieren, 15 K.G. grasboter. 3 zeugen drachtige, 80 biggen 2 zeugen guste. BURGERLIJKE STAND 29 October GEBOREN: Johannes Gijsbertus Theo- Üorus, z. van W. J. E- van Raay en A. M. Stekelenburg; Hendrik Willem An ton! ue, z. van C. M- A. de Jong en G. C. Id zen ga- OVERLEDEN: M. Raué. 73 jaar, echt- genoote van J. v. d. Vlasakker, .(Buiten .verantwoordelijkheid der Redactie) TERUG UIT ZONNEOORD TE EDE Woensdag kwam hier een Kleine terug die dit jaar voor de tweede maal een periode van 6 weken had doorgebracht in het koloniehuis „Zonhe-oord" te Ede. Met recht is dit huis voor dit kind jeen zonne-oord geweest. De Ned. vereeniging voor uitzending yan misdeelde kinderen, naar lichaam en geest minderwaardigen, is gevestigd in Den Haag. Uit onze gemeente gingen in het voor jaar eerst drie kinderen en nu nog een yan hen voor de tweede maal, Wat een verandering! Eerst mocht het voortbewegen geen loopen heeten en kon het meisje de on bestemde bewegingen niet alleen ma ken; altijd tusschen twee grooten; nu bewust van eigen kunnen, ging het loo pen niet alleen regelmatig maar klom het zelfs alleen de huistrap op. Eerst alleen verwarde geluiden ma kend, nu vrij verstaanbaar sprekend, telkens uiting .gevend aan het beleefde in Ede onder Zuster Callenbach. Kalm, gehoorzaam, leidzaam gewor den door zoo'n dubbel verblijf, was het kind geestelijk en lichamelijk enorm veranderd, zeer veel verbeterd. Van zulke hulpbehoevenden, vaak door de ouders nog meer dan andere kinderen vertroetelden, wonen er meer in Amers foort. Zou het niet prachtig ziin, als ook zij eens mochten uitgaan ten einde te verblijven onder soortgelijken, onder lot genoten om te komen tot het besef, dat ze toch de spieren kunnen beheerschen, dat ze wel tot iets in staat zijn? Wie helpt daartoe mee? Er kan ook hier een kleine afdeeling iworden gevormd; het begin is er. Kindervrienden! Laten we deze klei nen, die vaak niet verder komen dan de .vloer van de huiskamer, helpen. Meldt U aan als lid bii den heer Feikema Regentesselaan 7 en (of) zendt Uw gaven voor dit doel aan hetzelfde adres. A. B. v. d. KLEIN. BINNENLAND VERHOOGING MAAT OP AAL OF PALING VGRAVENHAGE, 29 October. Naar ■wij van bevoegde zijde vernemen, zal dezer dagen in het staatsblad verschij nen bet kon. -besluit tot wijziging der verschillende visscherij reglementen, waarbij met ingang van 15 November de minimum-maat op aal of paling wordt verhoogd tot 28 centimeter, en die op gerookte aal of paling tot 26 centimeter. Het zal dus met ingang van genoem den datum verboden zijn, aal of paling van kleinere afmeting dan de boven vermelde maten voor handen te heb ben in verschen of gerookten staat. Deze maatregel werd getroffen na dat gebleken was. dat de groote meer derheid van belanghebbenden voor maatverhooging was, omdat de kleine re aal of paling slechts geringe markt waarde bezit en van de maatverhooging in de toekomst groote opbrengst voor de visschers werd verwacht, Drie loodsen, zoomede plm. 25.000 rietmatten, gingen in de vlammen op Schade geraamd op f 50.000 GOUDA, 29 Oct. Door onbekende oorzaak is vanmorgen brand ontstaan in de rietmattenfabriek van den nee»"* H. Boers te Gouderak. Het bedrijf wordt uitgeoefend in drie groote loodsen op een aan den Hollandschen IJsel binnen- en buitenzijde gelegen terrein, waarop met eenige rietschelven, waarin de bossen riet zijn opgetast, ook eenige woningen staan. Toen het personeel, naar schattin; twaalf man, vanmorgen om zes uur aan het werk wilde gaan, ontdekte men den brand. De brandweer van Gouderak, 'die direct werd gewaarschuwd, kon het vuur niet meester worden, zoo dat de brandweren van Gouda en Berkenwoude eveneens te hulp wer den geroepen. Het vuur woedde over een oppervlakte van ongeveer tweeduizend vierkante meter* De drie loodsen en de voorraden bestaande uit ongeveer 25.000 riet matten zijn in vlammen opgegaan. Een der op het terrein staande wo ningen kreeg vuur- en waterschade De brandweer slaagde erin eenige boeren woningen, die ernstig gevaar liepen, te behouden. De schade wordt op onge veer 50.000 geschat De eigenaar is slechts laag tegen brand verzekerd en niet verzekerd voor bedrijfsschade. Tengevolge van den brand te Gou derak is het verkeer over den dijk langs de Hollandsche IJsel uren lang gestremd geweest en vanaf Ouderkerk aan den IJsel door den Krimpenerwaard over de gemeente Berkenwoude geleid, Toen de rietmattenfabrieE en de riet schelven in volle vlam stonden, joegen de vonken van het bij den dijk gelegen fabrieksterrein over den dijk heen naar het buitendijks gelegen terrein, waar zevenduizend bossen riet lagen opgesla gen. Deze vatten vuur met het gevolg, dat de vlammen over den dijk naar den verkeersweg van Gouderak naar Ouder kerk a. d. IJsel, sloegen, waardoor het verkeer onmogelijk werd. Een telefoon paal geraakte in brand. De telefoonver binding werd niet verbroken. De groote tentoonstelling te Amsterdam bij het 40-jarig regeeringsjubileum der Koningin AMSTERDAM, 29 October* —In ver band met de publicatie van het voorloo- pig feestprogramma voor de herdenking van de 40-jarige regeering van H. M. de Koningin kunnen reeds eenige mede- deelingen geschieden over een der in September 1938 in het Stedelijk Museum to Amsterdam te organiseeren tentoon stellingen. De hier bedoelde tentoonstelling zal worden gehouden onder de auspiciën van do huldigingscommissie 1938 en zal de naam dragen van: Jubileumtentoon stelling 1898—1938" uit de schatkamers der oudheid" voorwerpen uit openbaar en particulier bezit. Deze tentoonstelling zal trachten een overzicht te geven van de meest belang rijke antieke voorwerpen, waarmede ons land gedurende de 40-jarige regcering van H. M. de Koningin verrijkt is, wel ke afkomstig zijn uit Nederland. Indië, China, Egypte, Griekenland, Mesopo- tamie, Palestina, Rome. Tevens wil men op deze tentoonstel ling een overzicht geven van alle we tenschappelijke werken op oudheidkun dig gebied door landgenooten in deze regeeringsperiode van H. M. de Ko- ninein gepubliceerd. Aangezien het de bedoeling is, zoowel inzendingen van musea als van parti culieren tentoon te stellen, verzoekt het werkcomité een ieder die voorwerpen heeft die eventueel hiervoor in aanmer- komen. om opgave daarvan, liefst met uitvoerige beschrijving. Het uitvoerend comité bestaat uit de heeren: Mr. L. J. A. Trip, voorzitter; C. G. Vattier Kraane, vice-voorzitter; W. A. v. I.eer, secretaris; Prof. dr. F. M. Th. Bohl: Dr. F. D. K. Bosch, Prof. dr. D. Cohen, Dr. J. H. Holwcrda, Jhr. D. C. Roell. Prof. Dr. G. A. S. Snijder, H. F. E. Visser, Mr. H. K. Westendorp, en Dr. W. D. van Wijngaarden. Het werkcomité wordt gevormd door de heeren: C. G. Vattier Kraane, voor zitter; W. A. van Leer, secretaris en H. F. E Visser. Het adres van het secretariaat dezer tentoonstelling is Apollolaan 117, Am sterdam-Zuid. MINISTER COLIJN BELEEDIGD ASSEN. 29 Oct. De rechtbank te Assen deed vandaag uitspraak in de zaak tegen B. H. M B. te Amsterdam, die in verzet was gekomen tegen het vonnis van de rechtbank te Assen, waarbij hij bij verstek was veroordeeld tot een maand gevangenisstraf omdat hij, op 20 Mei te Vries, in een politieke vergadering den minister-president Dr. H Colijn. had beleedigd. De officier had bevestiging van het verstekvonnis gevraagd. De rechtbank veroordeelde hem thans wederom tot één maand gevan genisstraf, Alleenverkoop LANGESTRAAT 78 - TEL. 840 LEIDEN, 29 Oct. Naar wij vernemen zal het 'n aanbouw zijnde nieuwe raad huis te Leiden van een groot klokken spel met 45 klokken worden voorzien, waarvan de klokken gemaakt zullen worden in de klokkengieterij te Heili- gertee. De grootste van de 45 klokken heeft een omtrek van ongeveer zeven meter en behoort daardoor tot de grootste ter wereld. De architect Blaauw en de heeren J. A. H. Wagenaar te Utrecht en dr. J. Casparie te 's-Hertogenbosch zullen de klokkengieterij van advies dienen. Men hoopt in 1938 met het klokkenspel ge reed te komen. Ook Bergen op Zoom en Hoorn krij gen klokkenspelen. De klokkengieterij te Heiligerlee heeft op het oogenblik tevens in bewerking 42 klokken voor een nieuw klokkenspel te Bergen op Zoom, dat geplaatst zal wor den in den toren op de Groote Markt, en 37 klokken, bestemd voor den toren der Herv. kerk te Hoorn. VGRAVENHAGE, 29 Oct. Donder dagmiddag werd onder leiding van den heer S. C. de Haas van Dorsser, direc teur van Maatschappelijk Hulpbetoon van Haarlem, op het Departement van Sociale Zaken een vergadering gehou den van vertegenwoordigers van ver- eenigingen, die zich op gemeentelijk sociaal en economisch gebied bewegen, met het doel om te geraken tot de in stelling van een examen, met opleiding daartoe, voor personeel bij gemeente lijke diensten en instellingen van Maatschappelijk Hulpbetoon en van diensten voor arbeidsbemiddeling en werkloosheidsverzekering, enz. De voorzitter herinnerde eraan hoe in 1910 de Ned. Vereeniging voor Ar menzorg en Weldadigheid reeds een congres wijdde aan de opleiding van den maatschappelijken werker. De be staande opleiding aan de scholen voor maatschappelijk werk is in de praktijk gebleken niet voldoende te zijn om in de behoefte, speciaal aan ge schoolde m an n e l ij k e krachten te voldoen. Daarom meent sprekers be stuur, dat de gelegenheid dient te wor den geschapen tot opleiding van reeds in de praktijk van het vak werkzaam zijnden, met, aan het eind van die op leiding, een examen. Spreker had zich de volgende figuur en den volgenden gang van zaken voor dit in twee richtingen (sociaal en econo misch) gaande examen ingedacht: De verschillende belangstellende instanties: de minister van Sociale Zaken en de be trokken vereenigingon besluiten tot het gezamenlijk instellen van een exa men, als bedoeld, af te nemen door de Ned. Vereen, voor Gemeentebelangen, naar een programma, dat in onderling overleg worde vastgesteld. De minister van Sociale Zaken wordt hier afzonder lijk genoemd, omdat het de plicht der regeering is, volgens de arbeidsbemidde- lingswet, om voor personcelsopleiding te zorgen. Naar sprekers oordeel zal de op leiding ook niet aan het particulier ini tiatief kunnen worden overgelaten, doch zullen de instellcrs van het examen daar bij leiding hebben te geven. Bij de hierop gevolgde besprekingen bleek, dat de vergadering in het alge meen accoord ging met de door den voor zitter uitgestippelde lijnen. In beginsel was de vergadering van oordeel, dat, althans voorloopig, om toe gelaten te worden tot het examen geen eischen van algemeene ontwikkeling be- hooren te worden gesteld. Ten minste niet voor hen, die op het moment van de instelling ervan reeds in functie zijn. terwijl in het algemeen niet aan het examen zal kunnen worden deelgeno men dan na een zekeren tijd praktisch werk op dit gebied te hebben verricht. Algemeen was de vergadering van oor deel, dat de opleiding niet aan het par ticulier initiatief dient te worden over gelaten, doch dat de gezamenlijke instel- lers van het examen daarbij leiding die nen te even. Ten slotte werd een commissie samen gesteld voor het ontwerpen van een examen programma, ter voorlegging aan de vertegenwoordigde instanties. En wel als volgt: mr. J. N. J. E. Heerkens Thïjssen. voor Gemeentebelangen, die tevens als voorzitter zal fungeeren, mr. M. J. A. Moltzer en S. C- de Haas van Dorsser voor Maatschappelijk Hulpbe toon, en mr. H. .T. Morren en A. J. A. C. van Delft voor de werkloosheidsbestrij ding. BESTRIJDING VAN DE BALDADIG HEID DER HAAGSCHE JEUGD 's-GRAVENHAGE, 29 Oct. In aan sluiting aan de actie van de overheid ter bestrijding van de baldadigheid der Haagsche jeugd heeft de afdeeling den Haag van het Nationaal-Jongeren Ver bond het initiatief genomen om te ko men tot een gezamenlijke aclie van alle Haagsche jeugdorganisaties tegen de baldadigheid van de Haagsche jeugd. De Burgemeester van VGravonhag?, mr. S. J. R. de Monchy, de wethouder van onderwijs, prof. ir. C. L. van dpr Bilt en de hoofdcommissaris van poli tie, de heer N. G. van der Meij, hebben hun instemming met dit initiatief be tuigd. Binnenkort zullen de Haagsche jeugd organisaties en de plaatselijke afdee- lingen van landelijke organisaties uit- genoodied worden tot een gemeenschap pelijke bespreking. Een platinaring ter waarde van plm. 1200.door een valsche vervangen VGRAVENHAGE, 29 October. Een juweliersfirma in het Noord einde hier ter stede is gistermiddag het slachtoffer geworden van een geraffineerde oplichterstruc, ge pleegd door een ongeveer 35-jarige onbekend gebleven vrouw, die het klaar speelde om er met een plati naring, bezet met 19 briljanten, ter waarde van 1200, vandoor te gaan zonder dat bet winkelpersoneel er iets van bemerkt had. Eerst een «kwartier later werd de diefstal ontdekt, doch toen was de lis tige dievegge al lang gevlogen. Het was circa 12 uur gistermiddag, toen een dame den juwelierswinkel bin nentrad en de /erkoopster, die op dat moment alleen in den winkel was, mee deelde een ring of althans een sieraad, te willen koopen De vro_w, die er rus tig bij was gaan zitten, liet zich een groot aantel kostbare ringen en andere dure kunstvoorwerpen voorleggen waarbij de verkoopster uiteraard een enkele maai haar klant alleen moest laten, om uit kasten en vitrines nieuwe sieraden te halen. De dame bleef ongeveer anderhalf uur in den winkel en zeide toen, dat er niets naar haar keuze bij was. Zij ver dween zonder iets gekocht te hebben. De verkoopster, die, nadat zij de be zoekster had uitgelaten, de voor den dag gehaalde sieraden weer wilde op bergen en daarbij ook het tableau met kostbare ringen van de tafel optilde, zag, dat één der ringen uit het. tableau viel. Zij raapte den ring van den grond op, hekeek hem en controleerde tot haar grooten schrik, dat deze valsch wa6. De juwelier heeft van dezen diefstal aangifte gedaan bij de politie* De scheidende voorzitter, Mr. Jongejan, ontvangt de gouden medaille van het Suikersyndicaat 's-GRAVENHAGE, 29 October De buitengewone ledenvergadering van den bond van eigenaren van Neder- landsch-Indische suikerondernemingen (B. E. N. I. S. O.) heeft gisteren twee nieuwe secretarissen benoemd in de va catures, ontstaan door het aftreden van Jhr. Mr. C. H. V. de Vilieneuve, die be noemd is tot. voorzitter van den onder- nemersbond in Nederlandsch-Indië en van Jhr. Mr. H. A. Quarles van Ufford, die het secretariaat van den Onderne- mersraad voor Nederlandsch-Indië zal aanvaarden. Do vergadering benoemde tot. secreta rissen van den B. E. N. I. S. O. Mr. H. P. J. van Lier. advocaat en procureur te Semarang en Mr. A. G. Bak, secretaris van de centrale organisaties der suiker industrie te Soerabaja. Beide benoemin gen gaan per 1 Januari 1938 in. In dezelfde vergadering nam de voor zitter, Mr. W. G. F. Jongejan afscheid van den B. E. N. I. S. O. Hij zal op 1 November a.s. zijn nieuwe functie van voorzitter van dan Ondernemersraad voor Nederlandsch-Indië aanvaarden. Mr. Jongejan heeft het presidium van den B. E. N. I. S. O. overgedragen aan Mr. J. Luyten, die den afgetreden voor zitter de. gouden medaille van het sui kersyndicaat heeft uitgereikt VGRAVENHAGE, 29 Oct Bij be schikking van den minister van Defen sie zijn de volgende plaatsingen gelast: Met 26 October 1937: de luitenant ter zee der le klasse Kon. Mar. Res. H. Panjer eervol ontheven van het bevel over H.Ms „Gruno" en van zijn plaat sing. Do officier van den marinestoom vaartdienst der le klasse J. Moerer aan boord Hr. Ms. „Van Speijk". Met 28 October 1937: de luitenant ter zee der 2e klasse F. R. L. Gonggrijp ter beschikking gesteld. Met 30 October 1937: de luitenant ter zee der 2e klasse M. C. Hoorn a/b Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord. Met 1 November 1937: de luitenant ter zee der le klasse A- Kroese bij het de partement van defensie; de luitenant ter zpe der 2e klasse J. F. Drijfhout van Hoof! bij den onderzeedienst te Willems oord; de luitenant ter zee der 2e klasse G. D. Kwast bij den onderzeedienst te Willemsoord. De luitenant ter zee der 2e klasse J- L. van Meeuwen a/b. Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord- Met 15 November 1937: de officier van rlen marin©stoomvaartdienst der le kl. H. P. Allaries a/b. Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord. De officier van den marine- stoomvaartdienst der le kl. A. J- Romijn a/b- I-Ir. Ms. wachtschip te Willemsoord, de officier van den marinestoomvaart- Grand Thóêtre, Van Vrijdag 29 Oct. t.m. Dinsdag 2 Nov. vertooning van de films „Land der Liefde" en „Trouping the Colour." Zondag doorloopend 2-, 5- en 8.30 uur n.m. (Laatste voorstelling). Avondvoorstelling ovarige dagen 8.10 uur n.m* Woensdag en Zaterdag 2.30 uur n.m. matinée. City Théater. Van Vrijdag 29 Oct. t.m. Maandag 1 November ver- tooning van de film „De Huurling." Zondag 1.45, 4 uur, 6.15 en 8.30 uur. (Doorloopend). Aanvang laat ste voorstelling 8.30 uur. Zaterdag 6.15 en 8.30 uur. Overige dagen 8.10 uur. Zaterdag en Woensdag matinée 2.30 uur. Museum Fléhlte, Waetslngel. Vondeltentoonstelling van 6.t.m. 30 October. Geopend dage], van 10—12 en 14 uur, uitgezonderd Zondags. 's Zaterdags 10—12 en 1-303 uur. (Stadgenooten hebben 's Zaterdags vrijen toegang). Theosofische Bibliotheek. Ge bouw Theosofische Vereeniging, Re gentesselaan. lederen dag van 6—8 uur. Sierhuis Beekenst.laan 0. Iedere avond geopend en Zondagsmiddags voor alle meisjes. R.-K. Leeszaal, Nieuwstraat 24. Filiaal uitleen-bibliotheek Edison- 6traat 35. Openbare Leeszaal met Jeugdlees zaal, Muurhuizen 9. GUdehnis A.K.G. t/o. Zuidsingel 16. Najaarstentoonstelling van 2—31 October, van schilderijen, bouw kunst en kunstnijverheid, dag. van 1017 uur. Woensdag en Zaterdag van 25 uur demonstratie weven door mevr. Dien Materman. 28, 29 en SO October. Sierkunst Expositie van de fotoclub Eemland. lederen avond geopend yan 8 tot 10 uur* 29 October. Amlcitia. Propa- ganda-vergadering yer* Oost en West 8 uur. 29 October. De Valk. Schermwedstrii- den van E.M.M.A. 29 October. Monopole. Genootschap Ned.Frankrijk. Lezing door Octave Aubry over: L'Homme chez Napo léon. S uur n.m* 30 October. De Valk. Feestavond vaii E.M.M.A. 8 uur. 30 October. De JValk, Hot-Amateur Cabaret. 31 October. Concordia. Inst Arb. Ontwikkeling. Voordracht door Ge rard Pilger: „Japan, het land van de rijzende zon". 7.30 uur n.m* 2 November. Theosofische Loge. Liturgische Wijdingsavond t.g.v, Al lerzielen. 8.20 uur n.m. 4 November. Amicitia. Feeêtavond 50-jarig bestaan Jongeling6ver. op geref. grondslag. 7.30 uur. 4 November. Remonstr. Kerk. Wij*-» dingsavond- Dr. Miedema. Onder werp: Allerzielen. M.m.v. J. Cajner- ling Helmolt, cello. 8 uur. 8 November. Markthal. Propa ganda-vergadering Chr, Besturen bond. 8 uur. 9 November. Amicitia. Concert Hartvelt-kwartet 20 November. Gildehuis. Concert Joh. Blok en M. Blok—Galjaard. 8.15 uur n.m* ZEIST. 30 October. Figi. Abonn. vooretsl- ling „Het Masker." „George en Mar- geret." 8 uur. 1 November. Figl. Klein abonnement. R'damsch Hofstadtooneel voert op „Can dida." 8 uur. dienst der le klasse B. W. Poldermans aan boord Hr. Ms. wachtschip te Wil lemsoord. De kapitein-luitenant ter zee H. C. Nieuwenhuisen eervol ontheven van het bevel over Hr. Ms. „Brinio" en geplaatst te Willemsoord. Met 1 December 1937: <ie officier van den marinestoomvaartdionst der 2e klasse G. E. J. Groenendaal aan boord Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord. VALSCHE AANGIFTE VOOR DE BE LASTING De Haagsche rechtbank veroordeelde den Katwijkschen hotelhouder C. de J., die een groot gedeelte van zijn inkomen en vermogen voor de belasting heeft ver zwegen, tot een gevangenisstraf van drie maanden. Het O M., had 8 maanden (de maxi mum-straf) gevorderd. WIJN UIT ZUIVERE DRUIVENSAP. R IJ N W IJ N E N: RüDESHEIMER HAUSERWEG F 1.50 LIEBFRAUMILCH 1.30 LAUBENHEIMER 193S 1.10 MOEZEL WIJNEN: MUSKATELLER DOPFF 1.70 PISPORTER TREPPCHEN 1.60 MOSEL RIESLING tt 1.00 kunsê In vroeger jaren bekend pauke- nist van het Utrechtsch Stedelijk Orchest In den ouderdom van 86 iaar is ij Haarlem overleden de heer C. L. E. Bo rawitz, die een lange reeks van jore- een bekende figuur in het Utrechtser muziekleven is geweest. Bij C( Utrechtsch Stedelijk Orchest was heer Borawitz paukenist, terwijl hij oc: het verdere slagwerk bediende De heer Borawitz, die geboren wetf in Brieg (Breslau) in Galicië was ii 1887, nadat hij eerst aan de opera jr Bremen verbonden was geweest, naa» Utrecht gekomen, waar hij tn diens- trad bij het U.S.O., waaraan hij £te.ji> rende 45 jaar zijn medewerking heet C. L. E. BORAWITZ verleend. In al die jaren heeft hij niefl één dag op het appèl ontbroken. De beert v Borawitz was in het Utrechtsche muil ziekleven dan ook een populaire figuur, die velen zich ongetwijfeld zuilen heel inneren. De teraardebestelling van hjet stoffel lijk overschot zal Zaterdagmorgen1 plaats hebben op de R.K. Begraafplaats! aan de Biltstraat te Utrecht om 10.30 uur. VOOR DE KOFFIETAFEL Kerryechotel. B e r el d i n g (6 pers.)' 400 gr. vleeschre6ten, 4 d.L* bruin van jus of bouillon, 2 eetlepels vet van jus of boter, 1 groote ui, 1 eetlepel ker- ry, 400 gr. gekookte rijst (125 gr. rau we rijst), zout of soja, boter, paneer-* meel. Fruit de gesnipperde ui lichtbruin in de boter met de kerry, voeg er de bouillon aan toe, laat het fijngekookte vleesch hier ca. 30 min. in stoven meng j de gekookte rijst er door en laat het j mengsel nog 10 minuten stoven, voeg er zoonoodig nog wat soja en zout bij en zorg er voor dat het mengsel goed vochtig is. Doe de massa in een met boter ingevetten vuurvasten schotel, be dek hem met paneermeel en stukjes bofer en laat er in den oven een mooi bruin korstje op komen- VOOR DE MIDDAGTAFEL Boerenkool stamppot. Rookworst. Havermoutpap. VOOR DE KOFFIETAFEL Zalm schoteltje. VOOR DE MIDDAGTAFEL Niersoep. Kalfsfricandeau. Brusselsch lof. Tutti-frutti. Hazelnotenvla. Bereiding: 150 gr. gepelde hazel noten, 1 L. melk, 1 vanille stokje, wat maizena, 2 eierdooiers, 50 gr. 6uiker, wat slagroom, wat vanille suiker. Laat de gepelde hazelnoten even in warmwater staan, ontdoe ze daarna van de zachte schil. Droog de noten in den oven en maal ze vervolgens door den amandelmolen. Breng de melk met het vanillestokje langzaam aan de kook en voeg er de gemalen hazelno ten bij. Laat alles tezamen even door koken (pas op voor aanbranden)' Maak van wat maizena met koude melk een papje en breng de vla hier mede op de vereischto dikte. Roer de eierdooirs flink los, voeg er de suiker bij en voeg de vla voorzichtig steeds kloppende (van het vuur) bij de eier dooiers. Verwijder het vanillestokie en laat de vla afkoelen. Klop vervolgens wat dagroom met vanillesuiker flink stijf. Versier de vla met opgespoten slagroom en een paar hazelnoten.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 6