hoofdschouders MIJN NIEUWE MIDDAQJAPON DEZE BEYER'S PATRONEN EFFICIENCY IN DE HUISHOUDING CQ/METICn Verzorging der handen Stations-sfeer VROOM DREESMANN AMERSFOORT %stitut /osmetique De rijkste vrouwen van Amerika MOET MEN UITSLUITEND SLAPEN VOOR MIDDERNACHT? DE VOLMAAKTE ECHTGENOOTE NJ Goede echtgenooten slechte dansers! alsmede een prachtsorteering STOFFEN Zijn verkrijgbaar bij: VOOR DE VROUW Huishoudelijk werk, zoo schrijft de Vrouwen Post van de H. P., heeft de laatste jaren ingrijpende veranderingen ondergaan. De oorzaak? Natuurlijk zij. die er het meeste mee te maken had de huisvrouw. De be langstelling van de vrouw, die vroeger alleen op huishouding en gezin was ge richt, heeft zich zeer uitgebreid en dat wel ten voordeele van huishouding en gezin- Zij is er zich van bewust gewor den, dat haar gedachten, die zich steeds bezig hielden met wasch. 'verstelmand en borduurraam, betere zaken waard zijn. Zij erkende dat en was bereid, zich in niet-de-huishouding-betreffende pro blemen te verdiepen maar de huis houding moest intusschen toch óók ge daan worden Alleen anders, doeltref fender. En met de hulp van den man is zij zoover gekomen Niet. doordat zij haar echtgenoot, eenige maanden in de keuken nieuwe werkmethoden liet uit denken en toepassen, maar eenvoudig door te bestudeeren, hoe de man in de fabriek, werkplaats of teekenkamer kwam tot rationeel werken, waarbij geen handeling zonder doel geduld werd. DM is toen ook de huisvrouw gaan toepassen in haar gebied. Heeft u er zich wel eens rekenschap van ge geven, dat de huishouding eigenlijk een maatschappij in miniatuur is? In koop. productie en verbruik, verdeeline van arbeid, terwijl hygiënische, moree- le en oeconornische kwesties aan de orde \nn den dag zijn. Daarom is het ook van zooveel bplang, dat de huis vrouw voor haar taak berekend is enbaar ernstig opvat. Het laisser- faire-principe heeft immers reeds lang afgedaan, ook in het klein, in onze huishouding! Het spreekt vanzelf, dat de huisvrouw niet zóó maar de nieu we werkwijze: uit fabrieken enz. kon o\ernemen; zij diende die pasklaar te maken voor de huishouding. En dat is haar gelukt, eenmaal op den goeden weg ging liet voetje voor voetje voor uit en dank zij eenige Amerikaansche, Duitsche en Fransche huisvrouwen, die er niet tegen opzagen, haar tijd, geld en energie voor dit doel beschik baar te stellen, weet thans iedere huis vrouw. wat efficiency beteekent. Wij kunnen niet een bepaalde me thode als de beste in elke huishouding aangeven. Iedere huisvrouw moet uit zoeken. welke voor haar het meest practisch is, want wat voor de een ef ficiency beteekent, is voor de ander hoogst inefficient. Ieder moet dus op haar eigen plaats zoeken naar die ma nier, die tot de beste resultaten leidt. Wij werken minder dan vroeger, maar véél beter, meer doordacht. Wij hebben hulpmiddelen voor den huishoudelij- ken arbeid uitgedacht, die niet meer te verbeteren zijn en die ons kracht en tijd sparen. De moderne vrouw is be reid, ten koste van geld zicb eenige rust en tijd te verzekeren; ziet u maar eens naar het groote aantal stofzuigers, waschmachines en honderd andere kleine hulpmiddeltjes, die in een goed ingerichte woning niet. meer ontbreken. Er zijn echter huisvrouwen, die met een huis vol van het meest prachtige en prnctische materiaal nog hoege naamd geen besef hebben van efficient werken. Er zijn nog huisvrouwen, die den stofdoek in de eene en het stof- kwastje in -de andere kast bewaren; er zijn er nog. dio naast het fornuis de afwaschkwast en hoven den gootsteen de potlepels hebben gehangen. Heusch. er zijn er, die nog onzinniger werkten dan onze grootmoeders deden en dat nog wel met zooveel voorlichting van allerlei kanten, met een practisch in gericht huis en met doelmatig werk materiaal. Hoe kwam dat? Het kleine beetje animo van vele ion ge meisjes voor het huishoudelijke werk. in haar oogen een minderwaardige taak, waarvoor het met zorg gepoederde neusje dient te worden opgetrokken, is misschien één oorzaak DE afdeeling Statistik van de be lastingautoriteiten der Vereenigde Staten heeft haar rapport over 1936 uitgebracht, en daarin kan men lezen, cfat 2S68 vrouwen in Amerika meer dan een millioen dollar bezitten en 462 een vermogen hebben van boven de twintig millioen. De rijkste vrouw van de Ver eenigde Staten N mrs. Edward B. Mart- ford, die goed is" voor 200 millioen dol lar. Zij heeft dit vermogen te danken aan de enorme vlucht, die de Atlantic and Pacific Tea Company indertijd heefl genomen. Op haar volgt de weduwe van den Mclkkoning mrs. Smith te Newport. Haar man eindigde zijn leven als een van de rijkste grootgrondbezitters en liet haar 155 millioen dollar na. Daar mede niet tevreden, heeft zij als knap pe zakenvrouw haar vermogen nog weten te vermeerderen Als derde ver schijnt in het statistische rarmnrt een echte prinses: de prinses Miguel de Braeanza, die eigenares is van een hankkonto van 100 millioen dollar. Even rijk als zij is mre. Graham Fair Vanderhilt. Onder de „armere" millionaires moeten wij in de eer ste plaats Anna Morgan noemen, de zus ter \an den hekenden wereldbankier J P Morgan. Dpre zuster van ...T. Pbe heert haar eigen vermogen: 90 millioen dollar. Zii beheert dat vermogen niet slecht, want zij gebruikt voor zichzelf zoo goed als niets en zit iederen dag voor haar bureau de administratie t<? voeren van haar uitgebreide liefde-wer ken Nu gaan wii ppn diepen val maken, wij komen aan bijna klageliik lage ge tallen: de weduwe van den staalkoning Andrew Carnegie hesehikt ..nog maar" over 50 milloen dollar. Mrs. Marshall Field moet het doen met 40 millioen dollar Gelukkig geniet ze van familie nog een klein stipendium. Jaarlijks krijgt ze één millioen dollar als extra inkomen topgestopt Die hepft ze op grond van ..alimentatie". Zoodat ze dus wel rond kan komen... van dat slechte werken. En is het tekort aan animo niet een gevolg van het wei nig aantrekkelijke van de slovende en zwoegende vrouw van eertijds? Het ligt aan u, moderne en denkende huisvrouw, uw veelzijdige taak zóó op te vatten, uw huishouding zóó efficient te leiden, dat er geen sprake is van zwoegen en sloven, wèl van vrijen tijd, wèl van le vendige belangstelling voor alles wat er om u heen gebeurt. Leert den jongeren, dat zii. die haar huishoudelijk werk goed doet, een even belangrijk werk ver richt als een arts of een financier, want wat zou er van onze arme wereld te recht moeten komen, als alle huishou dingen. die haar toch samenstellen, uit haar voegen lagen? Hoe kan er ooit worden gesproken van saaie sleur, als men gaat inzien, dat een huisvrouw ook is gastvrouw, verpleegster, waschvrouw. paedagoge. kokkin, electricien. kame raad van echteenoot en kinderen, en wat niet al? Het is een zaak. die de aandacht van iedere huisvrouw vraagt, andersdenkenden te laten zien. dat men naast de huishouding nog dat kan doen, wat bevrediging van behoefte, waarnaar ieder individu streeft, teweegbrengt. Zii. die huishouding en huishoudeliiken ar beid als minderwaardig beschouwen, hebben ongelijk, zii welen niet hoe de iuiste opvatting daarover is en wat men kan bereiken door en naast dien arbeid. Ligt er voor de ervaren, werkende en denkende huisvrouw hier niet een op gave klaar, die waard is, energiek te worden aangepakt, ter wille van de toe komstige huisvrouw? VEEL spreekwoorden staven de op vatting dat vroeg opstaan en vroeg naar bed gaan de beste leefwijze is. Maar als dit in het alge- moen waar was, dan zou zich geen strijd hebben ontsponnen over den juis- ten tijd om te slapen en dan zou men bij een onderzoek niet tot zulke buitenge wone resultaten zijn gekomen als nu gepubliceerd zijn door een geleerde. Over het wezen en de beteekenis van den slaap is men het nu in hoofdzaak wel eens: in den slaap worden schade lijke verbruikte stoffen afgescheiden en nieuwe bruikbare stoffen gereedge maakt. Door deze geestelijke en lichamelijke vernieuwing van den mensch worden zijn capaciteiten natuurlijk aanzienlijk beïnvloed, daarom is de slaap op zich zelf een noodzakelijk iets. Over het „wanneer" echter is men het geenszins eens. Alleen al het feit dat de manier van slapen verschilt, bemoeilijkt het vaststellen van een norm. Sommi gen vallen direct in een diepen slaap en worden 's morgens gemakkelijker wak ker, anderen hereiken tegen den mor gen pas hun diepsten slaap en zijn dan bij het begin van den dag gewoonlijk nog niet uitgeslapen. Een geleerde heeft op de meest, ver schillende personen en ook op zichzelf alle mogelijke proeven genomen wat be treft den slaaptijd. Hij is gekomen tot een nauw begrensde slaap voor midder nacht. Daarbij deed hij de waarneming dat iedere minuut die hij meer sliep, zich op storende wijze liet voelen. Van de aanhangers van zijn theorie, die hlijkbaar in aantal toenemen, is het geval van een student vermeldenswaar dig. Deze veranderde zijn slaaptiid. daar hij door nerveuze storingen belemmerd werd in zijn werkprestaties en sliep van 17 uur tot 23 30. Sedert dien voelt hij zich gezond en is een aandachtig toehoorder op de colleges. Meer derge lijke ervaringen werden bevestigd door andere jougdige personen- Terecht zal men nu de vraag kunnen stellen, of een slaap, die voor midder nacht beëindigd wordt, nog met den naam van „natuurlijke slaap" kan wor den betiteld, het is zeker ongewoon dat men de tweede helft van den nacht wa kend en werkend zou doorbrengen. Ook de kortheid van den genoten slaap zou iemand suffig maken. Misschien is het voldoende om den eigenlijken kern van de methode eruit te halen en alle over drijving terug te voeren tert de normale afmetingen: vroeg naar bed gaan en slapen is zeker gezond, wat speciaal geldt voor jonge menschen. Tn de eerste plaats moet men er voor oppassen, voor alle menschen denzelf den norm te stellen. Vooral nerveuze menschen lijden onder starre hevelen en voorschriften. Vele kinderen zijn met tien uren slaap nog moe, ook wanneer ze vroeg naar bed zijn gegaan. Wek ze daarom niet met het doel ze ertoe te duingen in het vervolg vroeger te gaan slappn. Een Joego Slavische schrijver, die van meening is. dat het huwelijk een „we tenschap" is, maakte zijn opvattingen kenhaar en stelt aan een echfgenoote de volgende eischen: „Zij moet moederlijk gevoel hebben, zachtmoedig zijn. trouw tot in den dood. een vriendin van den man zijn onder alle levensomstandig hpdpn. Zii mag niet ijverzuchtig zijn den man geen zorgen geven, geen on doordachte vragen stellen en sieeds vooi oogen houden, dat een goed verzorgde huishoudine en smakelijke maaltijden ie noodzakelijke basis der liefde zijn. Zou deze schrijver „de ideale vrouw' vinden? UW TOILETTAFEL WACHT U! Hoe gezellig en aantrekkelijk kan zoo'n specifiek vrouwelijk meubelstuk er uitzien, waarop tal van flacons, doozen. potten, etc. van diverse vor men en kleuren sierlijk zijn gerang schikt. Verschillende borstels, een handspiegel, eenvoudig glad van vorm of wel luxieus van uitvoering, alles onontbeerlijke hulpmiddelen voor onze schoonheid. Het is lieelemaal niet noodig. dat aan een toilettafel een groot bedrag ten koste wordt gelegd. Desnoods kan een eenvoudig tafelt ie of een plank in een kast door zorgzame handen een aantrekkelijk aspect verkrijgen. Dal ligt nu maar aan de Eva, die de kunst verstaat van bescheiden mate riaal toch een smaakvol geheel te maken. Van dat speciale hoekje, dat van haar en voor haar alleen is. gaat altijd nog een waas van geheimzinnigheid uit. Ondefinieerbaar fiine, welriekende parfums stijgen van de toilettafel op. wanneer zij bezig is datgene te doen, wat tal van beroemde vrouwen uit lang vervlogen tüden reeds deden, n.l. het conscrvccren van schoonheid en jeugd. De moderne vrouw kan daarbij thans worden bijgestaan door hen. die over de noodige ervaring beschikken op het gebied der cosmetica. Schoonheid behoort bij de vrouw: dit is geen gril van een enkeling, maar een drang, een groote behoefte, die elke normale vrouw in zich voelt. Sedert eeuwen heeft zii naar middelen gegre pen, die haar in staat stelden haar schoonheid te behouden of zoo moge lijk nog te vergrooten en zóó zal het altijd wel bliivcn, omdat het verlangen tc bekoren een van haar natuurlijke eigenschappen is. Ondanks deze erkenning zijn er nog tal van vrouwen, die het genoemde verlangen diep in haar hart bewaren uit een misplaatste angst beschuldigd tc worden van coquetlerie. Zij bezitten dikwijls wel een mooie toilettafel, ver sierd met prachtige, artistiek geslepen flacons, echter zonder inhoud, zoodat dit sierlijke meubelstuk jammer genoeg heelemaal niet tot zijn recht komt. DIANA PEPERNOOT Hij: Tob je ergens over? Zij: Ja. De meid is plotseling ver trokken en nu moet moeder al het werk alléén doen. DE innerlijke beschaving van een mensch, zoo lezen wij in „De Hol- la.ndsche Huisvrouw", komt ook tot uiting in de verzorging van gelaat en handen en niet minder in een onberis pelijke kleeding De handen typeeren een vrouw en een goede verzorging is zoowel uit aesthetisch als uit een hy giënisch oogpunt van beteekenis. De vele technische hulpmiddelen maken het mogelijk, dat de huisvrouw die genoodzaakt is veel of wellicht zelfs alle huiswerk zelf te verrichten, toch steeds goed uitziende handen kan heb ben. In de keuken worden bij verschil lende bezigheden, alsmede bij ruw huis werk steeds gummihandschoenen gedra gen. Men kan het best twee paar tegen elkander dragen, één paar voor het schoonmaken van groenten, aardappe len enz en een ander paar voor ruw werk, koper poetsen enz., tenvijl men voor het verzorgen van de kachel het best oude glacé- of andere handschoe nen kan gebruiken. Roestvrije messen o.a. sparen veel werk, aangezien deze niet na ieder gebruik schoongemaakt en gepolijst behoeven te worden. Men kan ze steeds scherp houden met behulp van een stalen aanzetter. Zoo zijn er nog op verschillende andere wijzen be sparingen van arbeid te vinden. Het voortdurend invetten der handen houdt deze lenig, alhoewel men natuurlijk niet zooveel crème of glycerine moet gebrui ken, dat ze vettig blijven aanvoelen. Er is ook werk, dat de handen welis waar niet vuil maakt, doch waardoor vooral de wijsvinger ruw wordt, n.l. door veel naaien. Het is vanzelfspre kend, dat iedere vrouw een vingerhoed draagt, doch lang niet iedereen be schermt de wijsvinger met een schild pad- of gummibandje. Alle openingen in de huid en vooral aan de handen, die men bij alles gebruikt, scheppen de mogelijkheid tot infectie. Onverzorgde handen zijn niet alleen schadelijk voor de betrokkenen, doch ook voor de omgeving. Kleine wondjes, die zich aan de oppervlakte bevinden, stipt men even aan met jodium tinc tuur, eventueel windt men er een lapje verbandgaas om, dat men met een stukje hechtpleister vasthecht. Voor het wasschen der handen gebruikt men steeds overvette zeep, die weliswaar niet geparfumeerd is, doch uitstekend inwerkt op de huid. Men kan deze bij drogisten en apothekers koopen. Warm, doch geen heet water wordt gebruikt, eventueel indien het hard is wordt een weinig borax toegevoegd; steeds met koud water naspoelen. Zeer slecht is vluchtig afdrogen, aangezien de huid hierdoor veel spoedfi-ger zal gaan sprin gen. Men kan voor het afdrogen der handen gerust een stevige handdoek gebruiken, omdat de bloedsomloop hier door meer geprikkeld wordt. Na het wasschen worden de handen steeds met een of andere crème (vette) of met glycerine, die met rozenwater verdund is, ingewreven. Een gevoelige huid maakt, dit steeds na iedere keer dat men de handen wascht. noodig Ook de nagels vragen een beetje extra verzorging en moeten in de eerste plaats kort gehouden wor den, terwijl men ze na het borstelen in warm zeepsop af en toe met citroensap schoonmaakt. Men kan de gehalveerde citroenen, die uitgeperst zijn, b.v. gebruiken, aange zien hierin voldoende, sap achterblijft. De nagelriemen moeten 's avonds voor het naar bed gaan met een weinig va seline ingewreven worden, men voor komt hierdoor het vormen van een har den huid. Men ziet het zijn alle kleine hulp middelen, die ertoe bijdragen de han den een keurig aanzien te geven. Ieder een kent ze, doch over het algemeen is men te vluchtig om ze toe te passen, hetgeen echter alleszins de moeite loont. MET boven haar 6exe-genooten staat de vrouw, die een goed verzorgde huid bezit. Onvakkundige behandeling kan echter meer kwaad dan goed verrichten. Laat daarom Uw teint verfraaien door GEDIPLOMEERD SPECIALISTE DIPL. BERLM. P. BUIJSLAAN IZ Telefoon 1607 Tl 7 AN NEER we zoo op een perron 1/1/ vertoeven, op welken tijd van den dag ook, is het opmerkelijk hoeveel verschillende typen we kun nen opmerken. Eerstens de gewone reizigers van iederen dag, die, blasé van alles, reeds nergens meer belangstelling voor heb ben en direct, nadat ze op de plek staan waar ze wezen moeten, (ze we ien ook vooruitwelke wagon op de plaats waar ze ziin moeten, vlak bij de uitgang stopt) hun courant pakken en beginnen te lezen. Dan de reizigers die hun weekend doorgebracht hebben bij familie of kennissen en nu door de hcele familie uitgeleide gedaan worden, en, wan neer de trein wegrijdt, de noodige heil- wenschen en groeten nog nageroepen krijgen. Daar zijn de dames, (natüürlijk zijn het dames!) die voor het eerst alleen reizen, zonder de veilige zorgen van man-lief. Het begint reeds bij haar komst op het perron, ze vergeten naar het bord te kijken van welk perron hun trein vertrekt en klampen direct een conducteur aan. Zijn ze dan ein delijk op het goede perron beland, dan vragen ze aan ieder die het niét weten kan of nu heusch de trein naar X. van daar vertrekt. Wajineer de trein er dan is en ze ziin met veel vijven en zessen ingeste gen, dan vragen ze nog aan een over buur of deze trein werkelijk wel de goede is Daar is de dandy, het type Don Juan. die met veroveraarsblikkcn over het perron loopt, iedere vrouw aangaapt en zich verbeeldt dat ze allen direct „weg" zijn van hem! Men ziet er heeren, die maar wei nig reizen en het kennelijk een heel evénement vinden in hun leventje, daar ze anders alleen een trein zien in hun vacantie. Om menschen en menschen-typen te bestudeeren biedt, dunkt me, een per ron een pracht-gelcgenheid. Het is er immers steeds vol men schen? CYNIA DE te Parijs wonende Fransche ad vocaat Gaston Legaff, wiens voor naamste bezigheid bestaat in de behandeling van echtscheidingsproces sen, heeft in den loop der jaren op dit gebied rijke ervaringen opgedaan. Op den grondslag van zijn waarnemingen kwam hij onlangs tot het besluit, dat goede echtgenooten öf heelemaal niet dan wel in ieder geval maar zeer slecht Kunnen dansen. Gaston Legoff consta teerde namelijk telkens weer, dat de mannen, die onschuldig waren aan de ontreddering van een huwelijk, tot deze categorie behoorden. Deze ervaring gaf den advocaat aanleidng, eiken nieuwen cliënt onmiddellijk te vragen, of hij een goed of slecht danser was. Al is de cliënt over deze vraag van clen advo- vaat, die volgens zijn meening totaal niets te maken heeft met het echtschei dingsproces, meestal zeer verbaasd, het antwoord is voor den advocaat steeds van groote beteekenis. Volgens zijn mee ning immers bestaat er een nauw ver band tusschen dit antwoord en de schuldvraag in de echtscheidingskwes tie. In ieder geval beweert Legoff, dat zijn theorie ten opzichte hiervan hem nog nooit in den steek heeft gelaten. Jonge meisjes, aldus concludeert de Vrouwenpost, kunnen met deze uit spraak haar voordeel doen en zich wachten voor den goeden danser. Al weet hij haar nog zoo goed te leiden hij den meest inge wikkel den dans, laat zij niet meenen, dat hij in de balzaal van het huwelijk een even goed figuur zal slaan. K. 24102. Jeugdig middagloiletfe van wollen stof, fluweel of zijde De garnccring in hel gekleurd bandfluweel. Benoodigd: 2.SO M. stof 90 cM breed. Reycr knippatroon voor 92 en 100 cM. bovenwijdte. K 24091. Japonnetje van dun wol len stof met apart voorpandje De ruimte wordt door een broche vastgezet. Benoodigd: 2.40 M. stof 130 cM. breed. Beyer knippatroon voor 92 en 100 cM bovenwijdte. K. 24103. Dit snoezig toiletje is gegarneerd met twee kleuren tres n.l. zwart en goud. Benoodigd: 2.50 M. stof 90 cM. breed. Beyer knippatroon voor S8 en 96 cM. bovenwijdte. K. 24086. Elegant faponnetfe van bedrukte zijde of lamé clocqué met knoopsluiting. Benoodigd: 3.45 M. stof 90 cM. breed. Beyer knippatroon voor 96 en 104 cM. bovenwijdte. K. 24104. Fluweclen japonnetje met plissee volants van zwarte zijde. Benoodigd: 4.25 M. fluweel 70 cM. breed Beyer knippatroon voor 92 en 100 cM. bovenwiidte. V. 24081. Vlot kapje van bruin vilt met rood. bruin en groen lint bestikt. Benoodigd: 45 cM3 groot lapje vilt. V 2408J

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 12