FOTOCINEHOUSE Eerste Geluidssmalfilm- installatie in Amersfoort LEUSDERWEG 210 TEL. 1526 HET FINANCIEEL BELEID ZIJ ZEER VOORZICHTIG U belt 1357 KROON-TAX Wollen Dekens W.v.BEKKUM Afscheid Ad. Ter Cock 1935 en 1936 brachten eenige verbetering in den algemeenen toestand der gemeen- telijke middelen GEMEENTE-BEGROOTING 1938 NUTSSPAARBANK Kasgeld-leeningen DE GEMEENTE- BEGROOTING Commaindo'overdraclit bij de Genie te Utrecht Introduceert hiermede de Geschikt voor kleine en groote zalen tot ÏOOO personen Speciaal voor Vereenigingen en groote gezelschappen jjH Bijzdhder mooie programma's Vraagt inlichtingen: OUDEN VAN DAGEN roemen onze hulpvaardigheid Wy komen direct! De lijn Amersfoort- Arnhem Bij Woning-Inrichting „OOST EN WEST" 2c BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 30 OCTOBER 1937 B. en W. hebben den raad aangebo den het ontwerp der plaatselijke be grooting van inkomsten en uitgaven van het jaar 1938. Aan de begeleidende no ta is het volgende ontleend De vertraging van de aanbieding is eenerzijds het gevolg van de vele admi nistratieve werkzaamheden verbonden aan de conversie van geldleeningen, waarvan de resultaten voor 1938 geheel in het ontwerp zijn verwerkt, anderzijds tengevolge van de moeilijkheid om de begrooting sluitend te krijgen zonder daarvoor op eenigerlei wijze de hulp cler regeering in te roepen. Ondanks de bate uit de conversies, ten bedrage van rond 40.000ten voordeele van den dienst 1938 der ge meente-huishouding, met inbegrip ran de improductieve diensten, in vergelij king met dc oorspronkelijke begrooting 1937, bedroeg het tekort in het eerste ont werp 193S rond 75.000.hetgeen in groote trekken te verklaren is uit. het in de begrooting 1938 te dekken nadeelig saldo ad f 22.100.van den dienst 1936. uit de verlaging van de garantie-uitkee- ring uit het gemeentefonds met 32.000,- uit een extra uitkeering aan het bijzon der onderwijs, wegens restant vergoo ding ex art. 101 der L.O. wet 1920 over 1936, tengevolge van wetswijziging, van 11.850.uit een minder ontvangst uit de bedrijven van 17.300.terwijl voorts een aantal posten van uitgaaf hooger was geraamd dan in de oorspronkelijke begrooting 1937 was opgenomen. Hoewel het eenigermate teleurstelling verwekt, dat de rekening over 1936 een nadeelig saldo heeft opgeleverd, is het anderzijds aangenomen, te kunnen con- stateeren, dat ook 1936, evenals 1935, een verbetering in den algemeenen toestand 'der gemeentelijke middelen heeft ge geven. Evenals vorig jaar mogen we ons ver heugen, dat het laatste rekeningsjaar wederom eenige verbetering in de uit komsten der gemeentefinanciën heeft gebracht en dat de jaarlijksche lasten ten volle door de gewone inkomsten konden worden gedragen. Te meer mo gen we ons hierin verheugen, omdat de kans bestaat, dat de opleving, welke sedert de laatste maanden van 1936 in het economisch leven tot uiting is ge komen, de uitkomsten van volgende dienstjaren gunstig zal beïnvloeden. De moeilijkheden om tot een sluiten de begrooting te komen, zijn vooral het gevolg van de omstandigheid dat nog fe weinig bekend is, welke gunstige gevol gen de bedoelde opleving ten aanzien van de opbrengst der belastingen zal hebben, terwijl daarentegen vermeer dering van uitgaven in sommige geval len en verlaging van-sommige ontvang sten vaststaan.-Daarom is ten aanzien der belastingramingen een zekere mate van voorzichtigheid in acht genomen en daarnaast zijn de uitgaven zoo zuinig mogelijk geraamd en in verschillende gevallen besnoeid, ten einde op deze wijze het aanvankelijk tekort te over bruggen. B. en W. meenen hiermede er in geslaagd te zijn ook deze keer een begrooting te hebben samen gesteld, welke aan de eischerT van een goed fi nancieel beleid voldoet, doch hebben zich tevens afgevraagd of ook in vol gende jaren, althans in 1939, een slui tende begrooting zal zijn te verkrijgen, als rekening wordt gehouden met den financieelen achteruitgang, die in ver schillende onderdeelen nog is te ver wachten. Het is bekend, dat voorloopig Jaarlijks nog een bedrag van rond f 32.000. moet worden opgevangen wegens ver mindering van de garantie-uitkeering uit het Gemeentefonds, maar bovendien wezen B. en W. er reeds in 1935 op. „dat, hoewel wij dankbaar mogen zijn, dat de bedrijven deze gunstige uitkomsten heb ben geleverd, waardoor het mogelijk is andere nadeelige verschillen op te van gen, wij toch niet mogen nalaten op het hieraan verbonden gevaar te wijzen. Immers het is niet te voorzien, dat in de toekomst over dezelfde winsten kan wor den beschikt." Een overzicht over 'de Jaren 1932 1940 toont wel aan, dat wij in onze ver- Het jeugd- en school- sparen Op den wereldspaardag 1936 opende de Nutsspaarbank een speciale jeugdafdee- ling in het Leusderkwartier. Sindsdien bestaat iederen Woensdagmiddag van half 4 tot half 5 in het Clubgebouw van den Nutsspeeltuin in 't Leusderkwartier voor jongens en meisjes van 414 jaar, in die stadswijk woonachtig, gelegenheid tot sparen. Thaps bestaat die jeugdspaarbank rdus een jaar, Het resultaat is, dat daar 238 kinderen als spaarders staan inge schreven. Voor elk der trouwste spaar ders dat bleken er 27 te zijn werd door het Bestuur der Nutsspaarbank een leesboek als premie beschikbaar gesteld. Ook aan de trouwste spaarders onder de leerlingen van de scholen in deze ge meente, waar het z.g. schoolsparen toe passing vindt, werd zulk een premie uitgereikt; in totaal kwamen 76 leerlin gen daarvoor in aanmerking. Een commissie, bestaande uit de da mes A. E. Robbers en P. L. Murkens en de heeren W. C. Oosterman en D. H. Huygen, had zich welwillend belast met het samenstellen van een keurcollectie boeken, waaruit de kinderen zelf moch ten kiezen. Ongetwijfeld zullen de uitgereikte premies een gewaardeerde aansporing vormen voor vele jongens en meisjes, zoowel voor hen, die in het. Leusder kwartier hij de Jeugdspaarbank als voor degenen, die in andere wijken op de scholen sparen, om in het volgende jaar oen prijs niet voor veel maar voor trouw sparen te verwerven^ wachtingen in dit opzicht niet te vo zichtig kunnen zijn. Uit dit overzicht, waarin rekening is gehouden met .de in de bedrijfsbegrootingen voor 1937 en 1938 opgenomen winstramingen, welke zoo nauwkeurig zijn gesteld, dat op belang rijke afwijkingen niet behoeft te wor den gerekend, blijkt, dat we voor 1939 op een mindere ontvangst ,?an rond 42.000.uit dc bedrijven moeten reke nen, zoodat de totale vermindering aan middelen, met mederekening van de. reeds genoemde f 32.000.mindere ga rantie-uitkeering, op f 74.000.moet worden geschat. Hiertegenover staat, dal voor 1939 ook mag gerekend worden op mindere uitgaven tot een totaal van f 60.800.Ten aanzien van het dan nog bestaand nadeel van rond 13.200.mag worden verwacht, dat de opleving in het economisch leven voldoende tot uiting komt in de belastingopbrengst. Intusschen blijkt, mede in verband met den verderen teruggang der mid delen in 1940 met eveneens rond 70.000.dat van optimisme nog geen sprake mag zijn, doch integendeel nog steeds moet worden aangedrongen op een zeer voorzichtig financieel beleid. Mag een millioen gulden niet overschrijden B. en W. stellen den Raad voor: I. Burgemeester en Wethouders te machtigen over te gaan tot opname van tijdelijk kasgeld naar behoefte ten laste van het dienstjaar 1938; Van dc Nutsspaarbank te Amers foort tot een maximum van vijfhonderd duizend gulden 500.000.tegen een rente gelijk aan het promesse-disconto der Nederlandsche Bank; b. Van diverse Woningbouwvereeni- gingen te Amersfoort, overeenkomstig de in de hesluiten tot het verleenen van houw voorschot ten dienaangaande gestel de bepalingen, tot een maximum van driehonderdduizend gulden 300.000. tegen een rente van uiterlijk 4% 'sjaars; Van dc Heeren Staal Co., ban kiers te 's-Gravenhage q.q. tot een maxi mum van een .millioen gulden (f 1.000.000).—tegen een rente van uiterlijk 4 'sjaars; d. Van de Bank voor Nederlandsche Gemeenten te 's-Gravenfcage tot een maximum van driehonderd vijftig dui zend gulden (ƒ350.000.—) tegen een door de Bank te bepalen rente, welke niet meer zal mogen bedragen dan 2% boven het promesse-disconto der Nederland sche Bank, één en ander met dien verstande, dat het totaal sub a tot en met d op hetzelf de tijdstip opgenomen tijdelijk kasgeld nimmer meer mag bedragen dan één millioen gulden 1.000.000. II. Te bepalen, dat de rente zal wor den bestreden uit de gewone en de af lossing uit de gewone en kapitaalsmid delen der gemeente, terwijl de geheele aflossing der schuld zal moeten ge schieden vóór of op 31 December 1938. III. Te bepalen dat boven de hierge noemde rentepercentages kan worden betaald ten hoogste V\% provisie per jaar, uitsluitend aan de onder c en d genoemde geldschieters. Voorstellen van B. en W. aan den Raad Aan het eind,van de nota van B. en W. bij het ontwerp der plaatselijke be grooting van inkomsten en uitgaven voor het jaar 1938 stellen zij den Raad voor te besluiten: a. aan den Commissaris van politie toe te kennen een jaarlijksche vergoe ding van 500.voor gebruik van eigen auto in gemeentedienst; b. het bedrag, hetwelk per leerling bij het openbaar gewoon L.O. voor het jaar 1938 beschikbaar wordt gesteld ter bestrijding van de kosten, bedoeld in artikel 55, onder e tot. en met h en f der L.O. wet 1920, alsmede die van in standhouding, te bepalen' op 14.81 en dit bedrag per leerling bij het openbaai U.L.O. op f 20.13, overeenkomstig dt bij dit besluit behoorende berekening c. f 400— toe te staan voor subsidie aan het Groene Kruis en Wit-Gele Kruis voor kraamhulp aan min- en onvermo- genden; d ingaande 1 Januari .1938 in te trekken het raadsbesluit d.d. 2 Mei 1933 waarbij subsidie is toegestaan aan het Ziekenfonds voor tandheelkundige hulp. e. ingaande 1 Januari 1938 in te trek ken het raadsbesluit tot het gratis be schikbaar stellen van schoollokalen aar het neutrale voorbereidend onderwijs en aan het Christelijk voorbereidend on derwijs; f. het aantal opcenten op de hoofd som der Gemeentefondsbelasting voor het belastingjaar, loopende van 1 Mei 1938 tot en met 30 April 1939. vast te stellen op 75; g. volgnummer 4 van het ontwerp der begrooting 1938. alsmede den post voor Onvoorziene uitgaven te verhoo- gen met f 15.464.22, met aanwijzing, dat dit bedrag, voor zooveel noodig, zal worden bestemd voor betaling van ren te en aflossing (of bijdrage) der kosten voor het bouwen van een politiebureau c.a.; h. vast te stellen de afschrijvings percentages op de aanschaffingswaar den der bezittingen van de Gasfabriek, de Waterleiding het bedrijf Openbare Werken, het bedrijf Bouw- en Woning toezicht. Bouwbureau en Woningbedrijf, de Brandweer, den Reinigingsdienst, den Ontsmettingsdienst, het Openbaar Slachthuis en den Keuringsdienst, over eenkomstig de cijfers, welke daartoe in de bedrijfsbegrootingen zijn opgenomen; i. aan den Owd-Directeur der Bedrij van R. Zijlstra een gratificatie van f 250 te verleenen over het jaar 1938 en aan de oud-gepensionneerden de gratifica ties, zooals deze in de memorie van toelichting zijn opgenomen, eveneens over het jaar 1938; j. ons te machtigen tot opname in 1938 van kasgeld naar behoefte; k. vast te stollen de aangeboden be drijfsbegrootingen en de gemeentebe groting voor het jaar 1938. JEUGDVOORSTELLINGEN IN GRAND THÉ&TRE In Grand Théatre hebben Maandag en Dinsdagmiddag in verband met de herfstvacantie jeugdvoorstellingen plaats o.m. persoonlijk optreden van Mickey Mouse door Oom Max. Woensdagmiddag hetzelfde program ma in City Theater. Voor bijzonderheden leze men de ad vertentie in dit blad. PERSONALIA De heer A. Nijzink, volontair ter se cretarie gemeente Hoevelaken, is be noemd tot ambtenaar ter secretarie der gemeente Soest, met ingang van 1 Nov. a.s. Kolonel W N Becking (links) overhandigt aan luitenant-kolonel P. W. Scharroo het vaandel van het Regiment Genietroepen Telling van reizigers In verband met de in gebrul kstelling op 15 Nov. a.s. vam de nieuwe Diesel- mechanische motorrijtuigen op het tra ject AmersfoortArnhem, waarmede reeds een geslaagde proefrit gehouden is. heeft een officieele telling van rei- ziger6vervoer plaats gehad. De chef van den Dienst der Exploita tie, de heer J. D. Evers, gaf de volgen de cijfers van het gemiddelde aantal reizigers per dag vanaf 3 October tot nu toe. Van Amersfoort naar Bameveld 480; van Barneveld naar Ede 510 en van Ede naar Arnhem 540, terwijl vroeger op het traject EdenBarneveld het ge middeld aantal reizigers 250 per dag bedroeg. Deze cijfers, aldus de heer Evers, zien er mooier uit dan ze zijn, daar een zeker aantal reizigers b.v. vanaf Arnhem thans de route over Barneveld kiezen, terwijl diezelfde per sonen zich vroeger over Ke6teren naar Utrecht of Amsterdam begaven. Voors hands echter beschouwt de Directie de nieuwe verbinding toch als een succes, daar andere lijnen door deze indienst neming, vooral wat het goederenvervoer betreft, belangrijk ontlast kunnen wor den. In Barneveld stappen dagelijks 400 personen in en uit welk getal vroe ger 100 bedroeg. Voorts deelde Ir. W. Hupkes, Chef van den Dienst van Tractie en Mate- riëel, ons nog mede. dat er plannen bestaan, om den duur der reis op het traject AmersfoortArnhem nog meer te bekorten Waarschijnlijk zullen er om dit te bereiken, wel eenige stop plaatsen moeten vervallen. Het ligt echter in de bedoeling op deze plaatsen op verzoek reizigers uit te laten. Het oponthoud dat b.v. in Ede op drie verschillende stopplaatsen ont staat, is namelijk veel te groot en ook blijkt dat de nieuwe halte Barneveld— Voorthuizen niet voldoende reizigers levert om het stoppen van den trein, wat den spoorwegen op ongeveer 7.50 per keer komt te staan, te wettigen. Prima kwaliteit en maathoudend nog steeds voor ouden prijs LANGESTRAAT 104 TELEFOON 976 GEREF. KERK Tweetal ts Amersfoort (derde predi- kantsplaats) Ds. G. Lustigheid te Am sterdam en Ds. C. W. J. Teeuwen te Heerde. EIERVEILING 28 Ootober Aanvoer pl.m. 21.000 stuks. Heneieren 3.15 tot f 3.50; witte eieren f 5— tot 5.40: bruine eieren 5 30 tot f 5.60; eendeneieren f 3.30 tot 3.35, Als voorzitter van den Raad van Arbeid te dezer stede Hedenmorgen heeft ten kantore van den Raad van Arbeid te dezer stede het afscheid plaats gehad van den voorzitter, den heer Ad. Ter Cock, dien met ingang van 1 No vember a.s. op zijn verzoek eervol ontslag is verleend, Onder de vele aanwezigen, die zich In de raadszaal bevonden, bemerkten wij prof. Nolst Trénité, mr, Hermans, den nieuw benoemden voorzitter, mr. dr. van Duyl, voorzitter van de Rijksverze keringsbank, alsmede mr. Tydeman. De heer G. van Wyland opende de vergadering en noemde den heer Ter Cock, een eminent leider van vergade ringen en een voorbeeld voor vele ande ren in den omgang met zijn personeel. De heer Van Buuren memoreerde in korte trekken de 18 jaren, dat de heer Ter Cock den voorzittershamer heeft gehanteerd. Spreker kon liet zich indenken, dat het den Voorzitter wee moedig zal stemmen wegens het berei- ken van den pensioengerechtigden leef tijd den dienst te moeten verlaten en nu in de volle vitaliteit zijn taak moest neer leggen. De heer A an Buuren bood den voorzitter daarna een stoffelijk blijk van waardeering aan in den vorm van een bureaulamp- Namens het personeel sprak de heer B e r e n d s e en noemde den heer Ter Cock een humaan en eerlijk chef, die wenkte in het belang van allen- Spr. bood den heer Ter Cook een schrijfma chine aan. Mr. dr. Van Duyl vertolkte de ge voelens van de Rijksverzekeringsbank. Wel zijn er in den loop der tijden enkele geschilpunten geweest, zoo zeide spr., doch het is verheugend te kunnen zeg gen, dat deze altijd op de meest aange name wijze konden worden opgelost. M r. Her m a n s, de nieuw benoem de voorzitter van den Raad van Arbeid verzekerde den scheidenden 'voorzit ter, dat hij de boot in dezelfde richting zcu laten varen, als tot dusver was ge schied. Ook de heeren d r. B r u i n i n g, de Winter en van Wijnbergen spraken hierna nog enkele waardee- rende woorden over het vele werk, dat in de afgeloopen periode door den heer Ter Cock is tot stand gebracht. Prof. Nolst Trénité, de voor zitter van het scheidsgerecht, van den Raad van Arbeid, verheugde er zich over, dat nooit klachten waren binnen gekomen en concludeerde hieruit, dat de onderlinge verhoudingen zeer goed waren. Hierna dankte de heer Ad. Ter Cock de sprekers en zeide, dat het hem moeilijk was nu afscheid te ne men. Ruim 18 jaar heb ik met ambitie en voldoening gewerkt, zoo zeide spre ker, doch nu moet ik gaan en alvorens ik dit doe, wil ik er den nadruk op vestigen, dat de lof die mij is toege zwaaid voor een groot deel mijn amb tenaren toekomt, want het is ook mede door hun werk tot 6tand gebracht. Spreker dankte allen voor het vertrou wen, dat zij in hem hadden gesteld. Nadat de heer Ter Cock nog had medegedeeld, dat hij dezer dagen was benoemd tot eerelid van bet bestuur der vereeniging van Raden van Arbeid, zei de hij, dat juist hedenochtend de 755ste vergadering van den Raad door hem was gepresideerd. Na afloop drukten velen den scheiden den voorzitter de hand. AD. TER COCK (Foto v. d. Pol Uitvoering van mej. Anny Prins in Amicitia Voor de afdeeling Amersfoort van de Kon. Vereeniging „Oost en West" heeft gisteravond mej. Anny Prin6 in Amicilia een uitvoering gegeven, welke een Indisch karakter had. De voorzitter van de afdeeling, do heer P. Coops, sprak in zijn welkomst woord zijn vreugde uit over de groote belangstelling, welke voor dezen avond bestond. Met nadruk wees hij er op, dat de vereeniging er vooral naar streeft ook niet oud-Indische gasten in haar midden op te nemen, opdat juist zij meerdere kennis omtrent Indië krij gen, waardoor de onderlinge band ver sterkt wordt. Spreker schetste vervol gens in korte trekken hetgeen „Oost en West", welke vereeniging nu veertig jaar bestaat, beoogt. Het programma werd hierna geopend met een piano-solo, een parafrase op het lied aioon, ajoon, in den hoogen klapperboom, een stemmige ouverture van de Indische sfeer, welke mej Prins voor de pauze in de zaal schiep. Op on derhoudende en vaak humoristische wijze hield zij een conférence over haar ervaringen en ontmoetingen tijdens haar langdurige tournee door Java, Bail en Sumatra. Knap typeerde zij de zwoele, beklem mende sfeer van een der Tropiarlen van Jan Feith, de wrekende boom. Met een piano-solo van Albeniz' Cordoba, Malei- sche folklore en voordrachten in In disch dialect, werd het Indische pro gramma voor de pauze besloten. De avond werd besloten met Hollandsche chansons cn piano-parafrases. De groote publieke belangstelling was deze mooie avond waard „Oost en West" kan moeilijk avonden organisee- ren, welke beter in staat zijn de leden onderling en ook met hen, die Indië niet van nature kennen, te binden. CONSUL A. N. W. B. Als consul van den A X.W.B. alhier is thans opgetreden de heer A. G. Ch. Gaillard, luitenant-kolonel b. d. burgerlijke stand 30 October GEBOREN: Willem Marinus. zoon van Dries Johannes van Rootselaar en Wilhelmina Maria Lamrix. Coendertje, dochter van Zeger Eikelboom en Ger- rltje Brandsen. Maria Clara, dochter van Johannes Hermann Stender en Wil- helimina van Renswonw. Albert Rijk, zoon van Hendrik Gerrit Vet.kamp en Rijkje Buis. OVERLEDEN: Johannes Blom. weduwnaar van Agatha Louise i Schalen. Jantien Hunse, 80 jaar. wedu we van Jan Bij 11.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 5