In onze bioscopen Fa. M. R. N. OOSTERVEEN Nieuwe aanval op Soest's natuurschoon WERNER - S otlervo - (JtakfawvrteLt//* VONDEL-VARIA MANDOLINE-FEEST DE MENSCH IN NAPOLEON City Theater Langestraat 42 Tel. 77 Diverse soorten Eng. biscuits en zoutjes PRINSELIJK PAAR TE SOESTDIJK 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 30 OCTOBER 1937 VOOR WIJNEN EN GEDISTILLEERD D'ARNHEMSCHE POORT TEL. 242 lets over drie curieuse boekjes op de tentoonstelling in Fléhite ,,Scribis aeternitati Een drietal curieuse boekjes zijn op de Vondel-tenloonstelling te zien: Eerstens eeri uitgave \an de Palame- dcs, volgens het titelblad gedrukt re Amersfoort bij Pieter Brakman in 1736 Nu wil hel geval dat in onze stad in dat jaar een Pieter Brakman totaal onbe kend is. Het blijkt dan ook een schuil naam te zijn, en het merkwaardige is dat juist onlang* is uitgevorscht wie de werkelijke drukker van deze uitgave is geweest. F.en zper bizonder vignet in dat werkje heeft hem verraden, want in een oud hoekje, dal het leven van Vondel beschrijft, en dat eveneens op de tentoonstelling aanwezig is is deze zelfde bizondere vignet 'teruggevonden, terwijl aan ommezijde vermeld staat- Te Amsterdam, bij de Drukkers dezes (Gerrit Tielenbyrg en Zoon, in de Gast huis Monlenstraat). Epit sterke aanwijzing, dat Amers foort geen part of rieel heeft aan deze uitgave, doch Amsterdam. Een tweede merkwaardig boekje dat uitgestald ligt, is het ouderwetsche rekenboekje van Bartjes, die nog altijd in de volksmond voortleeft in de uit drukking: „Het isvolgens Bartjes." Nu wij het geval dat Vondel, in zijn jonge jaren, is schoolgegaan te Amster dam hij dezen meester Bartjes, en in de uitgave van het rekenboekje dat op de tentoonstelling aanwezig is, een gedicht heeft gewijd aan zijn leermeester. Het derde merkwaardige boekje is we derom een uitgave van de Palamedes, doorschoten met blank papier, waarop Gerard Brandt (162616S5) aanteekenin- gen heeft gemaakt die op dit werk slaan. Deze Gerard Brandt was een vriend van Vondel, jong dichter, en schrijver van Vondels leven, en het is aan dezen Brandt te danken dat, uit het leven van den dichter, menige bi- zonhcid bekend is. die hij uit den eigen mond van den dichter heeft opgetee- kend Vandaar dat diens aanteekenin- gen op de Palamedes bizondere waarde hebben. Uit diens beschrijving van Vondels leven leeren wij den dichter kennen, doch niemand beter dan de hoogleeraar Vossius heeft Vondel in een paar woor den getypeerd, toen hij hem toevoegde: „Scribis aeternitati" (gij schrijft voor d' eeuwigheid) Wordt met Paschen in De Valk gevierd Het jaarlijksche Mandolinefeest, dat uitgeschreven wordt door het tijdschrift de Mandolinegids, zal in 1038 op den 2den Paaschdag gehouden worden in De Valk alhier. De organisatie is in han den van het Amersfoortsche Mandoline- orkest „Bel Canto". Het mandolinefeest wordt in 1038 voor de veertiende maal gehouden. Het is de jaarlijksche reunie- dag van de Nederlandsche mandoline- ereenigingen. HET SCHOUWSPEL Donderdag 4 November speelt de Ne derlandsche Tooneelgroep in het Grand Théatic voor den Kunstkring: „Het Schouwspel" „Sprong in Duister" (Love from a stranger), een tooneelspel van Frank Vospör, onder regie van Cruys Voorberg h. De pers schreef o.m.: Nieuwe R o 11Crt. Op bijzon der gelukkige wijze opende de Nederl. Tooneelgroep het seizoen. Prachtig spel van Cruys Voorbergh; Ellv van Steke- lenhurg bekoorlijk, mede. doordat zij zelfs in de meest tragische oogenblikken een tikje humor behoudt, wat het tra gisch etfect eerder versterkt dan ver zwakt. Voor het vroolijk element zorgde voorts ook Rika Hopper, die haar lieve- lingskarakter uitbeeldde. Men is in de gelegenheid van goed tooneelspel te ge nieten: tot het einde groeide de span ning, het beloop van het stuk is een verrassing. Vereen. R. K. Pers... Cruys Voor bergh levert een creatie, die op één lijn gesteld kan worden met Albert van Dal sum in het Chincesche landhuis. Schit terend tooneel- van Ellv van Stekelen burg, dat opweegt tegen het fascinee- rende spel van Cruys Voorbergh. Rika Hopiier zorgt voor de vroolijke noot in dit enerveerende, spannende stuk; zij doet de zaal daveren van de lach. De eerste opvoering van „Sprong in het Duister" werd een groot succes. Niet overdreven lijkt het ons te voorspellen, dat dit moderne, spannende spel binnen korten tijd in den lande enkele honder den succesvolle opvoeringen zal beleven. A1 g. H andelsblad Wij kun nen niet anders dan erkennen, dat Vos- pers stuk tot het allerbeste ontspan- ningstooneel behoort dat de laatste ja ren op de vaderlandsche planken is ge bracht. Boeiend tooneel met een climax, welke tot een inderdaad adembenemende ont knooping leidt. Prachtige beheerschte vertolking van de hoofdrol vond Cruys Voorbergh in Ellv van Stekelenburg een uitnemende tegenspeelster, terwijl Rika Hopper met entrain en humor de rol van een goedhartige tante speelde. BEDRIJFSLEVEN Heropening groenten- en Fruitwinkel De heer H. R. Spink, heropende he- denriiidag ziin Groenten- en Fruithandel in het pand Kamp 23, Tel. 2140, wat ja renlang in gebruik is geweest als sla gerij van den heer de Bree, doch nu floor verbouwing een modern aanzien heeft gekregen. Een kostelijke collectie fruit lokt tot koopen. Voorheen was deze zaak gevestigd Kamp 54. Bloemen en belangstelling ontbraken natuurlijk niet Muziekhuis Herm Polak thans Lange Bergstraat 26 De trek naar de Lange Bergstraat, onze nieuwe winkelstraat in spé, blijft aanhouden. Muziekhuis Herm Polak heeft den Vtrechtscheweg vaarwel gezegd en maakt heden zijn entree in Bergstraat 26. Met alles staat de heer Polak den muziekliefhebber ten dienste, klassie ke en moderne muziek, zoowel als par tituur nf als gramafoonplaat. Voorts mandolines en fie nieuwste pick-up. Deze openingsmiddag was klankvol en bloemrijk. ..THE MELODY MAKERS" Komen 7 November a.s. in De Valk Met zijn bekende ondernemingsgeest heeft de heer Ab Bovenkamp het aange durfd voor de volgende week. Zondag avond, in Concertzaal „De Valk" de dans en orchestband „The Melody Makers" te engageeren. Deze band, welke gedurende langen tijd de hoofdattractie vormde van het Casino-Hamdorff te Laren, heeft naast dansmuziek ook een groot répertoir op het gebied van orkestmuziek. lenig stadg^pot zal zich nog het geslaagde filml^ van den heer Ab Bo- venkamp herinneren, waar ook „The Melody Makers" triomfen vierden. Aan jong Amersfoort is thans het woord om door een groote opkomst te toonen dat on amusementsgebied Amers foort geen doode stad is. Voor de zakelijke bijzonderheden leze men de advertentie in dit nummer. FRUIT- EN GROENTENVEILING 29 October Valappelen 2—5 ct.. Druiven 8—12 ct., Tomaten 40—95 ct., Notarisappel 6—11 ct., Bellefleur 4ct., Winterjan 57 ct., Goudreinet 6—15 ct., Giesse Wilde man 7—8 ct., Sterappel 9—13 ctLe- moenappel 5—7 ct.. Present v. Enge land 89 ct., Nouvpau Poiteau 814 ct., Groninger Kroon 5—8 ct., Beurré Glair- eeau 1521 ct., Wijnperen 10—12 ct., Bergamot 6—8 ct., Emile d'Heyst li—17 ct., Graham 8—10 ct Beurré Diel 12—13 ct., Snijboonen 26—31 ct., Sp. boonen 9— Octave Aubry spreekt over dit onderwerp voor het Genootschap Neder landFrankrijk Gisteravond sprak voor de afd. Amers foort van bovengenoemde vereeniging de vermaarde Napoleonkenner Octave Auhry over: De rnensch in Napoleon. Hij gaf de toehoorders een zeer vrien delijk beeld van den grooten keizer, en schetste hem als een man, die zeer zeker wel eens hard was. maar steeds een gehoorzaam zoon, een teeder vader, een soms wat zwakke broer. Alle getui genissen hieromtrent stemmen overeen, zelfs flat van een Metternich. Achtereenvolgens werd het beeld ge schilderd van Madame Mère, Laetitia, door haar zoon gevreesd, bemind en bewonderd. „Een vrouw uit de oudheid" volgens den keizer. Daarna schetste spreker de verhouding van Napoleon tot zijn broers, onder wie hij vooral Joseph liefhad, dien hij met weldaden overlaad de. evenals Louis, dien hij Koning van Holland maakt. Van de zusters van den keizer was Alisa een „femme de tête". Paillette een schoonheid, die zich echter niet wist te gedragen. Ook voor zijn aan gehuwde familie was Napoleon zeer welwillend. De keizer had ook een sterke neiging tot vriendschap: Talma, de groote acteur; schilders, als David en Isabey, hij was voor hen allen vervuld van groote dankbaarheid voor hun trouw. Zijn ministers behandelde hij buna altijd met vertrouwen en hartelijkheid; zelfs een Talleyrand en een Fouché, die zich niet ontzagen hem te verraden. Ook voor hen was Napoleon soms te zwak. Wat den machtigen heerscher in de oogeiT van het publiek de meeste schade deed, was de omstandigheid, dat hij zich in gezelschap soms niet wist te gedra gen. Ook tegenover zijn vijanden gaf Na poleon blijk van veel toegevendheid, b.v. tegenover Bernadotte, dien hij wan trouwde. maar niet. goedheden overlaad de, wegens zijn herinneringen aan de 34 ct.. Pronkers 4S ct., Postelein 5—8 ct., Spinazie 79 ct., Bieten 1024 ct., Lof 1112 ct.. Komkommers 2540 ct., Bloemkool 6S ct., Chin, kool 1725 ct., Groene kool 1650 ctWitte kool 2970 ct., Roode kool 3587 ct., Spruiten 710 ct.. Prei 1135 ct., Knolseldery 2035 ct., Sla 617 ct.. Andijvie 610 ct., Ra dijs 1516 ct., Ramanas 1821 ct.. Pe terselie 6—12 ct., Seldery o10 ct,, Wor telen 3—5 ct. Gloria Stuart, Freddie Bartholomew en Michael Whalen in een scène uit de Twentieth Century- Fox film „De Huurling" eenige vrouw, die Napoleon waarschijn lijk heeft liefgehad: Désirée Clary, Ber- nadotte's echtgenoote. De spreker behandelde vervolgens de verhouding van den keizer tegenover Mme Récamier en Mme de Staél. De verhouding tot Chateaubriand, die na 't ter dood brengen van den Due d'Enghien in onmin raakte rnet den keizer, werd vervolgens geschilderd. De groote hartstocht van Napoleon was niet de oorlog, maar de macht. Er zijn grooter, verhevener geesten geweest dan deze alleen heerscher, maar de kei zer had een verbazende werkkracht, een buitengewoon geheugen. Het belang van den Staat ging bij hem boven alias. Napoleon werd minder overwonnen door den tegenspoed in zijn leven, dan wel door het egoisme van hen. die hem omringden. Dp laagheid der menschen brak hem het hart. In den keizer was de rnensch niet te scheiden van den staatsman; het onge luk St Helena was noodie om in hem het verstoorde evenwicht te herstel len. den rnensch in den waren zin des woords, in al zijn grootheid en. al zijn kleinheid te doen uitkomen. De Voorzitter, Prof. Dr. L. F. de Beau fort dankte den spreker voor zijn duide lijke voordracht, die rijk aan inhoud en belangwekkend van vorm was. SMALFILMGELUIDS- APPARAAT Demonstratie van Fotocinehouse Gistermiddag stelde de heer Jos. Hak van Fotocinehouse ons in de gelegen heid eenè kennis te maken met het nieuwste smalfilmgeluidsapparaat Am- pro. En wij kunnen zeggen, dat de resultaten verrassend waren. Vooral het geluid was van zuiver gehalte en goed voor een zaal met 1000 personen. De films, die met dit apparaat geprojec teerd worden, zijn onbrandbaar en heb ben een breedte van 16 m.m. Het is met dit apparaat mogelijk één geheel uur onafgebroken te projecteeren. De heer Hak vertelde ons, dat het zijn bedoeling was projecties voor vereeni- gingen te verzorgen, tegelijkertijd be lastte hij zich met het opnemen van stomme en geluidsfilms. (Zoo men weet. wordt het geluid direct opgeno men. terwijl later met. muziek gesyn chroniseerd wordt). Het apparaat berust op de allernieuwste vindingen en hier door is het mogelijk op een doek van 6X4^ M. te projecteeren. AMERSF. RADIO-CENTRALE Naast dat van de Hollandsche zenders, geeft de N.V. Amersfoortsche Radio- Centrale komende week het volgende buitenlandsche programma door: Zondag 31 October. 8.30— 2.20 Brussel Vlaamsch 2.204.20 NederlandFrankrijk. 4.208.10 Droitwich. 8.109.20 Deutschlandsender 9.2512.00 Droitwich. 4e programma 8.30—12.00 Keulen 5e programma 8.30—12.50 Luxemburg 12.5012.00 London Regional Maandag 1 November 8.00— 9.20 9 20—12.20 12.20— 2 20 2.20— 3.20 3.20— 4 20 4.20— 6.50 Brussel Vlaamsch Hamburg Brussel Vlaamsch Deutschlandsender Radio-Paris Luxemburg ill 111111111111111 Ij 1111111111111111 1111111111111111111111111111111 MI i Graod-1 heatre „Land der Liefde," onder regie van Reinhold Schünzel, is een aantrekkelijk film-sprookje. Een operettetje, zoo naai den trant van een „Walzertraum". Er is een rijkje, dat op den atlas niet te vin den is, en daar regeert een Koning, die niet trouwen wil. De minister-president heeft hem met veel moeite overgehaald tot een huwelijk met Prinses Julia van ljisilanie. Julia, uit de kloosterschool teruggeroepen door haar moeder, lloii- ka, moet wel gehoorzamen. Zc komt in de feestvierende hoofdstad, kan er geen taxi krijgen een prinses in een taxi kan alleen in een sprookje en ont moet Franz'l. Dat is een bijzonder aan trekkelijk jongniensch en het is dan ook geen wonder, dat Prinses Julia de taxi vergeet en met haar jas nog aan een rondje met hem danst in een gezellige dancing. Franz'l heeft hij zijn thuis komst nog een paar knalbommetjes uit de dancing in zijn zak. Hij gooit, ze non chalant het raam uit en zc komen te recht voor de auto van den Koning. Dio van de verwarring gebruik maakt spoorloos te verdwijnen. Franz'l gaat in het gevang, waar men ontdekt dat hij als twee druppels water op den Koning lijkt, zoodat men hem er uit haalt om als double op te treden, zoolang de Koning wegblijft. Julia wil niet niet den Koning trouwen, maar haar afkeer ver keert in het tegendeel, als zij Franz'l als Koning ontdekt. Zij bezorgen pre mier en politie-prefect grijze haren, floor een gezellin vrijerijtje instede van de saaie hofétikette. Tot de échte Ko ning zijn rol weer opneemt en het lot hem in de armen van de moeder van Julia voert, terwijl Julia met haar dich ter Franz'l, nu Koning-af, in eenvoud gelukkig zal worden. Regisseur Schünzel heeft de film te recht door zijn sujetten laten spelen in een onwerkelijke wereld. Hij heeft er een goedmoedige groteske van gemaakt waarin de zotste situaties geéstig wor den uitgebuit. Het begin is nog wat conventioneel, maar van de aankomst van Julia in de stad af, hebben de spe lers den goeden geest te pakken. Koste lijk is de repetitie van premier en pre fect vooor Franz'l, hoe hij zijn bruid ont vangen moet en de daarop volgende wer kelijke ontmoeting. Alleraardigst is het contrast uitgebuit van de vereischte conventioneels conversatie en de flirt \an den pseudo-koning en zijn prinses. Het wordt alles zoo gewoontjes en van zelfsprekend gespeeld en dat maakt het nog des te grappiger. Albert Matterstock speelt de twee rol len van Koning en dubbelganger, hij doet het met zooveel verschil, dat aan vankelijk de gelijkénis niet eens heel frappant is. Oskar Sirna is een pracht van een politie-prefect van groote komi sche kracht. Het woord is wat versle ten, maar we kunnen dit met recht een dol-komische en gelukkig ook een fijn-komische film noemen, geheel vrij van alles wat naar operette-banaliteit zweemt. In het voorprogramma loopt een kleurenfilm van een Londensche para de op 's Konings verjaardag. Tot nu toe bleef de kleurenfilm binnen de wanden van het atelier, we hebben uit Amerika 'raaier kleurenwerk gezien, dan deze film biedt. Toch blijkt de kleur dikwijls een aanwinst. De roode uniformen, de witte paarden spreken het bestp. De film geeft er een idee van. dat althans in het conservatieve Engeland een para de nog een kleurrijk schouwspel is. Overal elders hoeft hof «;aaie veld- grauw do overhand. Engeland hecht aan de traditie on handhaaft een schoon, kleurrijk schouwspel. Freddie Bartholomew in een scène uit de Twentieth Cen- tuiy-Fox film „De Huurling" Victor MacLaglan is een groot film speler, grooter dan eenig ander, eenvou diger, klaarder, overrompelender door het rechtstreeks-zichtbare, zuiver en al leen visueele, niets suggereerende, alles toonencle van zijn spel. In De Huurling was hij de weergalooze virtuoos, in een groteske, zoo schaterlachend-dwaas, dat het het publiek zoo nu en dan in ver warring scheen te brengen; of het soms ernst was, of men toch ontroerd moest worden door deze vriendschap tusschen een fijn jongske en dien groven bruut, inplaats van in een proestbui uit te bar sten over de clownerie, waarin hun de hoofdrol werd toebedeeld. Alles in deze film is immers parodie, een overmoedi ge parodie, welke voor niets staat. De song waarmede de film begint is een parodie, en een parodie is het smijten niet geld van Foster, het millionnairs- zoontje en de ontvoering uit het cabaret door Michael, zijn mentor. Tot zelfs het harmonicadeuntje toe, dat klinken blijft terwijl Michael zijn pupil naar bed brengt en ook zelf en hoe! onder de wo! kruipt. Het kostelijk mal neemt bij dit alles geen einde. Het is zoo overdadig, dat men het bij oogenblikken nauwelijks be merkt. Hoe een prachtige figuur is ook Augusta, hel vroegere kindermeisje van Peter, dat een handlangster van de re volutionnaircn blijkt. De jonge koning is trouwens zelf op hun hand en als de koningsgezinden hem komen ontzetten, neenit hij met Michael de vlucht. Bij het paleis aangekomen, worden zij nog onderschept. Michael wordt achter de tralies gezet niet den dood voor oogen. Als de jonge koning op het schavot ge bracht wordt, weet Michael te ontkomen en dan voert hij het kunststuk uit, waarvan hij snoevend placht te vertel len: met een machinegeweer in den arm verovert hij in zijn eentje het paleis cn bevrijdt zijn vriendje. Om dit verhaaltje is het anders niet te doen. Het is om de dwaze verteke ningen, welke cle verbeelding erin heeft aangebracht, teveel om allemaal op te sommen. En dan is liet waarlijk magi strale spel van Victor MacLaglan ip zichzplf een stuk, waarom men onbe daarlijk lachen kan, en de kleine Fred die Bartholomew, die zijn koningsrol uitmuntend speelt. Het voorprogramma in dit theater vermeldt een geestige eenacter, alsmede een goede teeken film, welke liet geheel op waardige wij ze completeert, 7.008.00 Gram. uitz. A.R.C. 8.0012.00 Droitwich 4e programma 8.00—12.00 Keulen 5e programma 8.0010.50 Luxemburg 10.5012.00 London Regional Dinsdag 2 November 8.00— 9.20 9.20—12.20 12 202.20 2.20— 3.50 3.50— 6.50 7 00— 8.00 3.00—10.20 10 2012.00 Brussel Vlaamsch Hamburg Brussel Vlaamsch Deutschlandsender Luxemburg Gram. uitz. A.R.C. Brussel Vlaamsch Deutschlandsender 4 e programma 8.00—12.00 Keulen. 5e programma 3.0010.50 Luxemburg. 10.5012.00 London Regional Woensdag 3 November 8.00— 9.20 9 20— 2.20 12 20— 2.20 2.20— 4.20 4.20— 6.20 6.20— 6.50 7.00— 8.00 8.00—12,00 Brussel Vlaamsch Hamburg Brussel Vlaamsch Deutschlandsender Droitwich Luxemburg Gram. uitz. A.R.C Droitwich 4e programma 8.0012.00 Keulen 5e programma 8.0010.50 Luxemburg 10.5012.00 London Regional Donderdag 4 November 8.00— 9.20 9.20—12.20 12.20— 2.20 2.20— 3.20 3.25— 6.20 6.20— 6.50 7.00— S.00 8.00—12.00 Brussel Vlaamsch Hamburg. Brussel Vlaamsch Deutschlandsender Droitwich Luxemburg Gram. uitz. A.R.C. Droitwich 4e programma 8.00—12.00 Keulen. 5 e programma 8.0010.50 Luxemburg 10.5012.00 London Regional yrijdag 5 November 8.00— 9.20 9.20—12.20 12.20— 2.20 2.20— 3.20 3.20— 5.20 5.20— 6.20 6.206.50 7.00— 8.00 8.00— 9.00 9.00—12.00 Brussel Vlaamsch Hamburg Brussel Vlaamsch Deutschlandsender Hamburg Droitwich Luxemburg Gram. uitz. A.R.C. Droitwich Radio-Paris 4e programma S.OO—12.00 Keulen 5e programma 8 0010.50 Luxemburg 10.5012.00 London Regional Zaterdag 6 November 8.00— 9.20 9.20—12.20 12.20— 6.05 6.056.50 7.00— 8.00 8.00—12.00 Brussel Vlaamsch Hamburg Brussel Vlaamsch Luxemburg Gram. Uitz. A.R.C. Droitwich 4e programma 8.00—12.00 Keulen 5e programma 8.0010.50 Luxemburg 10.5012.00 London Regional 30 October. De Valk. Feestavond van E M.M.A. 8 uur. 30 October. De Valk. Hot-Amateur Cabaret, 31 October. Concordia. Inst. Arb. Ontwikkeling. Voordracht door Ge rard Pilger: „Japan, het land van de rijzende zon" 7.30 uur n.m. 2 November. Theosofische Loge. Liturgische Wijdingsavond t.g.v. Al lerzielen. 8.20 uur n.m. 3 November. Gildehuis A.K.G. Opening tentoonstelling schetsen en grafiek. 3 uur n.m. 4 November. Amicitia. Feestavond 50-jarig bestaan Jongelingsver. op geref. grondslag. 7.30 uur. 4 November. Remonstr. Kerk. Wij dingsavond- Dr. Miedema, Onder werp: Allerzielen. M.m.v. J. Canier- ling Helmolt, cello. 8 uur. 5 November. Sierkunst. Ds. Pan nebakker spreekt over Twijfel. 8 uur n.m. 8 November. Markthal. Propa ganda-vergadering Chr. Besturen bond. 8 uur. 9 November. Amicitia. Concert Hartvelt-kwartet. 20 November. Gildehuis. Concert Joh. Blok en M. BlokGaljaard. 8.15 uur n.m. ZEIST. 30 October. Figi. Ahonn. voorstel ling „Het Masker." „George en Mar- geret." 8 uur. 1 November. Figi. Klein abonnement R'damsch Hofstadtooneel voert op „Can dida." 8 uur. HEI MENU VOOR MAANDAG VOOR DE KOFFIETAFEL Kaasbroodjes Bereiding: Maak een sausje van bo-* ter. bloem, melk, wat peper en zout, wat mosterd en geraspte kaas. Bind het sausje vervolgens met 2 eierdooiers. Neem eenige 6needjes oud wittebrood, zonder korst, besmeer ze met het kaas mengsel en schik de broodjes met wat boter in een vuurvasten 6chotel Leg ook op ieder broodje een klontje boter. Laat er in den oven een mooi bruin korstje op komen. VOOR DE MIDDAGTAFEL Koude fricandeau Andijvie. Aardappelen. Chocoladepudding met slagroom. „Al het mooie, pittoreske en intieme van de gemeente is er vermoord ge worden" Dr. Henri Polak spreekt SOEST. Donderdagavond werd in „Religie en Kunst" een protestvergade ring gehouden tegen den verkoop van eenige honderden. H.A. gemeentebosch aan de Soesterbergschestraat, Deze vergadering, die onder auspiciën van de vereeniging „Algemeen Belang" werd gehouden, werd door een 70-tal personen bezocht, waaronder de raads leden Thijssen, Hilhorst, v. d. Ven. Hornsveld. Helmus, v. d. Berg, Stroband en Hom. Na het welkomstwoord en een uiteen zetting van het doel dezer vergadering van den heer Maas sprak ds. Henri Po lak over „bescherming van natuur schoon en bescherming der Soester bos- schen." Spr. schetste hoe cle bevolkingsaan was met zich meebracht dat de eertijds kleine dorpen snel aangroeiden wat tot gevolg had dat veel natuurschoon dat die dórpen omringde, verkocht werd en tot bouwland bestemd werd. Van alle kanten wordt het natuurschoon be dreigd. De overheid heeft tot taak het natuurschoon ongerept te bewaren en zoo mogelijk te vermeerderen. Helaas volgen de gemeenten niet het goede voorbeeld wat het Rijk gaf in ver schillende „natuur-zaken." Hoe is het in Soest? Spr.. die Soest vanaf heel klein dorp kent, kon thans constateeren. dat al het mooi. pittores ke, intieme van deze gemeente ver moord is geworden. Soest behoort ech ter nog tot een van de mooiste gemeen ten in Nederland, doch thane» wordt er wederom een aanval gedaan op het prachtige natuurschoon. Het mooiste plekje Soest wil men opofferen aan de vraag naar belastingbetalers. Spr. spoorde de aanwezigen aan te vechten en te protesteeren niet den wensch, dat de overwinning behaald ^al worden. (Applaus). Na het beantwoorden van eenige vra gen werd een motie aangenomen, waar in Geel. Staten worden verzocht het be sluit van den gemeenteraad niet goed te keuren. .SOESTDIJK. 20 October. Na een afwezigheid van ongeveer vier weken zijn H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard heden avond te 7 uur weder in het paleis teruggekeerd. Het prinselijk paar was gezeten in de Maybach De prins zat aan het stuur. De hofhouding volgde in een tweede auto. Op het bordes van het paleis was de intendant van het domein Jhr. J. A. de Jonge van Zwijnsbergen ter begroeting aanwezig. OMREKENINGSKOERSEN Oft N ff. 29 Oct. 30 O Londen 8.98 Berlijn 0.72.70 0.7 Parijs 6.10 .l Brussel 30.69 30 6' Zurich 41.75 41 8 Kopenhagen 40.10 40.10 Stockholm 46.30 46.30 Oslo 45.10 45.12 New York 1 -81 1.81 Praag 6.36 6.37 Medeged. door de R'damsche Bankvereen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 6