Botsing tusschen tram en autobus Twaalfde verslag van het Werkfonds Acht gewonden Druk verkeer met de K.L.M. Hazardspel met automaten Op 1 October 167 Groote materieele schade MISBRUIK VAN AUTOMATEN plannen uitgevoerd In totaal f 89.131.619.06 geblokkeerd UIT DE STAATSCOURANT Verzekering pogen op te lichten 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD Startende auto noodzaakte buschauffeur het stuur om te gooien AMSTERDAM 1 November Vanavond te half tien is op de Weesperzijde, tegenover perceel 21, in de buurt van het Tulp- plein, een ernstig ongeluk gebeurd waar bij acht personen zijn gewond. Een bus van lijn K. kwam doordat de bestuurder moest uit wijken voor een auto, in borsing met den motorwagen van lijn 3. Do bus kwam van den kant van de Berlagebrug en was van den Radioweg op weg naar de Maurilsstraat, de be stuurder reed met de gewone voorge schreven snelheid. Ter hoogte van Weesperzijde no. 21 stonden eenige auto's geparkeerd. Even voor de bus dit punt passeerde, kwam van de zijde van het Turpplein de tram. Op hetzelf de moment startte een der auto's en wilde de richting van het Tulpplein oprijden. Op het laatste moment zag de bestuurder van de bus, de heer Gieskes, de auto vlak voor zich op den weg.-Hij poogde een aanrijding te voorkomen, wierp het stuur naar links, doch kwam od dat oogenblik in botsing met h t voorbalcon van den motorwagen van lijn 3. Met een vreeselijken slag, die stra ten ver gehoord werd, drongen de beide voertuigen in elkaar. Onder de passagiers van bus en tram ont stond een paniek. Glas- en hout splinters spatten naar alle kanten. JUftt voorste gedeelte van de bo- stuurderscabine van de bus het nieuwste model dat bij de gemeente in gebruik is werd gedeeltelijk ingedrukt. De bestuurder sloeg met het hoofd tegen de voorruit en raakte beklemd. De bestuurder van de tram kwam er 'beter af, met een lichte beenwonde en hevig geschrokken stond hij enkele oogenblikken later op straat. Hij had nog de tegenwoordigheid van geest ge had om op het laatste moment uit alle macht te remmen. De passagiers, zoowel in de bus als in de tram, werden dooreen ge worpen. Zeven passagiers liepen min of meer ernstige snijwonden op. De drie voorste linkerzijruiten waren geheel versplinterd. Het voorbalcon was gedeeltelijk ingedrukt en de schakel kast was achterover gevallen. De bij wagen liep met een schok op den motor wagen, zoodat de koppeling brak en de conducteur, die juist bij de glazen deur tusschen voorbalcon en wagen stond, tegen het glas aansloeg. De ruit werd verbrijzeld, doch de conducteur liep geen verwondingen op. Onmiddellijk nadat het ongeluk ge beurd was, kwam van alle kanten hulp opdagen. Enkele minuten later waren drie wagens van den geneeskundigen dienst aanwezig om de gewonden te vervoeren, die deels bij omwonenden waren ondergebracht. Door den geneeskundigen dienst zijn twee personen naar hun woningen ver voerd. Twee andere licht gewonden zijn naar het Binnengasthuis gebracht, doen konden later naar hun woningen wor den vervoerd. De vier andere gewonden zijn na ter plaatse te zijn verbonden, op oigen gelcgonheid naar huis terug gekeerd. Aanvankelijk leken de ver wondingen van den busbestuurder ta melijk ernstig, doch bij informatie op den laten avond werd ons medege deeld, dat zijn toestand zeer bevredi gend is, zoodat ook hij naar huis koo .worden gebracht. Naar de trambestuurder ons mede deelde had hij geen startende auto aan den linkerkant van den weg gezien, wel had hij de bus zien naderen, die met een normale snelheid reed. Plotse ling was de bestuurder naar links uit geweken en in minder dan geen tijd was het ongeluk gebeurd. Ik had zoo vertelde de trambestuurder. L. Dres, nog juist den tijd om de rem men aan to zetten. U kunt zich de paniek voorstellen onder de elf passa giers in den motorwagen en van de twaalf in den bijwagen, wanneer u ziot hoe groot de verwoesting is Een voor bijganger. die op een afstand van on geveer vijftig meter het ongeluk had zien gebeuren, verklaarde met stellig heid, dat de bestuurder van de bus niet anders kon dan naar links uitwijken, omdat een startende auto plotseling vrij wel naar het midden van den weg reed. Het tramverkeer had een aanmerke lijke vertraging. Lijn 3 en S werden via het Frederiksplein en de van Wou- straat geleid Bus K. nam de route door de Swammordamstraat. De poli tie onder leiding van commissaris Staal, stelt een uitgebreid onderzoek in naar de schuldvraag. PORTRET VAN DS. WELTER VGRAVENHAGE. 1 Nov. De schilde res. mej. Sophie Hirschmann heeft een portret geschilderd van den oud-hofpre diker ds. Weiter en heeft dit hedenoch tend ten paleizc Soestdijk aan H. K. H. Prinses Juliana aangeboden. De Prinses nam het portret persoon lijk in ontvangst. Rond 350 passagiers en ruim 6500 kilo vracht per dag 's-GRAVENHAGE, 1 Nov. De groote regelmaat, waarmee het winterprograra- ma van de K. L. M. wordt uitgevoerd en het doorgaans fraaie herfstweer, dat wel tot reizen noodt, heeft weerslag ge vonden in de vervoersresultaten van de luchtverkeersmaatschappij sedert den derden October, toen de winterdienat van kracht werd. In de drie afgeloopen weken vloog de maatschappij alleen reeds op haar ver bindingen met het buitenland bijna 100.000 passagiers-km. meer dan in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. De bezettingspercentages der vliegtui gen liggen, met uitzondering van den dienst op Frankfort, allen ruim boven de 50 pet. Het drukste verkeer heerscht tusschen Berlijn, Amsterdam en Lon den en tusschen Amsterdam, Praag en Weenen Vooral deze laatste lijn mag zich in een opmerkelijk groote belang stelling verheugen. Over het verkeer met Parijs en met Scandinavië kan men ook alleszins tevreden zijn. In totaal werd in de eerste drie weken van den winterdienat rond 2,8 millioen passagiers-km. geboekt, uitsluitend op de Europeesche lij nen. Gemiddeld reizen in deze dagen met de K.L.M.-vliegtuigen 350 pas sagiers per dag. Het vrachtvervoer ontwikkelt zich welhaast nog gunstiger. Per week wordt thans 11.000 kg. goederen en bijna 2.000 kg. post meer vervoerd dan het vorige jaar. In totaal werden in de eerste drie weken van den winterdienst rond 137.000 kg. vracht vervoerd, wat neer komt op een gemiddelde van ruim 6.500 kg. per dag. HONGAARSCHE ONDERSCHEIDIN GEN BIJ DE K. R. O. AMSTERDAM, 1 Nov. Heden werd op het gezantschap van Hongarije een on derscheiding verleend aan de heeren H. Schaffers en F. Pas, chefs resp. van de programma- en propaganda-afdeeling van den K. R. O., alsmede aan den heer W. d'Ablaing, muziekadviseur van den K. R. O. De rijksbestuurder van Hongarije heeft door het overhandigen van de oor- logsherinncringsmedaille „Pro Deo et Pafria" aan den Katholieken Radio Om roep zijn erkentelijkheid willen betui gen, voor de vele aan Hongarije bewe zen diensten, waardoor de cultureel© banden tusschen Hongarije en Neder land ongetwijfeld versterkt zijn AANBESTEDINGSNIEUWS LEEUWARDEN. 1 Nov. Door den provincialen dienst in Friesland voor de verbetering van de kanalen Stroo- bosIJsselmeer en FonejachtLeeu wardenHarlingen is heden aanbesteed de verbetering van het kanaalvak Dron- rijpDei num. Laagste inschrijver was J C. Kooiman te Harlingen voor 195.700. Verbodsbepaling te Amsterdam te wachten AMSTERDAM, 1 Nov. Evenals in Den Haag komen ook hier ter stede her haaldelijk klachten binnen over de vele speelautomaten, die zijn opgesteld in winkels en andere voor het publiek toe gankelijke gelegenheden. De politie kon hiertegen, daar in de Amsterdamschc politie-verordening op dit terrein geen bepaling bestaat, niet optreden. Naar wij echter thans vernemen zal de Amsterdamsche politiever ordening weldra worden aangevuld en is een bepaling hierover reeds in bewerking. De politie zal dan in staat zijn een einde te maken aan het spelen op groo te schaal, waarbij het herhaaldelijk voorkomt, dat werkloozen een belang rijk deel van hun uitkeering kwijt ra ken, wat ten gevolge heeft, dat hun vrouwen zich met klachten tot de poli tie richten. De nieuwe bepaling zal bin nenkort in werking treden en op grond hiervan zullen de speelautomaten niet langer op voor het publiek toeganke lijke plaatsen mogen worden geëxploi teerd. UIT STOOMTRAWLER GEVALLEN EN VERDRONKEN EGMOND AAN ZEE, 1 November. Vroeg in den morgen is de kok K. Glas uit Egmond aan Zee. varende op den stoomtreiler „Schoorl" van de maat schappij „Petten" te IJmuiden, over boord gevallen en verdronken. De trei- ler was Zaterdag ter vischvangst uitge varen. Niemand van de opvarenden heeft het ongeluk zien gebeuren. OP REIS Reisbureau Lissone-Lindeman meldt on^ï Zoo juist is de ex t ra-win tersportui t- gave van „Op Reis" verschenen met de voor den a.s. winter geldende prijzen voor de hotels en alle mogelijke bijzon derheden over de wintersport Zich met vertinde centen goederen toegeëigend 's-GRAVENHAGE. 1 Nov. Bij een geslaagde poging om versnaperingen uit een kwartiesautomaat op den Sta tionsweg te Rotterdam te halen na er een vertinte cent in te hebben gewor pen, werd een werkloos procuratiehou der betrapt. Het bleek, dat hij dergelijke feiten meermalen had gepleegd en de man kreeg daarvoor eenige weken ge vangenisstraf. Zijn vrouw, die ervan zou hebben geweten, werd wegens he ling veroordeeld tot een week. De man berustte in het vonnis van de Rotterdam6che rechtbank doch de vrouw ging in hooger beroep, daar zij in de meening zou hebben verkeerd, dat haar man iedere week een dubbeltje spaarde van de 14.steun, waarvan zij moesten leven, en dat hij daardoor af en toe een kwartje voor versnaperin gen kon missen. Slechts eenmaal zou de vrouw een vertinden cent in het dres soir hebben gevonden en toen had zij dadelijk argwaan gekregen Daarom achtte de vrouw zich niet schuldig, zoo dat zij hooger beroep aanteekende. Vandaag behandelde het Haagsche gerechtshof deze kwestie. Er waren geen getuigen opgeroepen, doch eenige schrif telijke getuigenverklaringen, gaven den procureur-generaal, nadat verdachte was gehoord, aanleiding om bevestiging van het vonnis te requirecrcn. Mr. de Hartogh ging als pleiter de omstandigheden na, waaronder ver dachte. die veertien jaren lang als pro curatiehouder bij een Rottcrdamsche exportfirma gewend was aan eenige luxe, tegenwoordig moest leven van een geringen steun. Hij achtte het zeer on waarschijnlijk. dat de vrouw zou hebben geweten, dat haar man op onregelma tige wijze de voorwerpen uit de auto maten haalde. En waar er twijfel heerscht. behoorde z.i. vrijspraak te volgen. Uitspraak 15 November. DR. KUYPER TENTOONSTELLING AMSTERDAM, 1 Nov. De Kuyper- tentoonstelling in het Rijksmuseum is verlengd en zal pas op 10 November a.s. gesloten worden. De lieer J. D. Heijkoop, halchef bij het staatsvisschcrshavenbedrijf te IJmuiden, heeft afscheid uit zijn functie genomen. De heer Heijkoop overhandigt zijn op volgerden heer A. Tol (rechts), de halsleutels 's-GRAVENHAGE, 1 November. Aan het twaalfde verslag van het Werk fonds 1934, loopende van 15 Maart tot 1 October 1937 wordt het volgende ont leend: Op 1 October 1937 waren in totaal 1G7 plannen uitgevoerd, welke kunnen wor den onderverdeeld in: 97 rijkswater- staafswerken en 70 werken van andere publiekrechtelijke organen. Hiervan zijn 64 rijkswaterstaatswer ken voor de tweede maal opgeleverd en geheel afgerekend, terwijl van de ove rige werken 28 plannen geheel zijn af gerekend. Bovendien zijn er nog 8 plan nen betreffende grondaankoop, waarvan 5 plannen, welke afzonderlijk zijn ge noemd in de lijst van geblokkeerde gel den, afgerekend, te zamen tot een be drag van 767.493,75. De duur van elk werk bedroeg gemid deld 35 weken, terwijl elk werk gemid deld 1140 manwekon arbeid leverde, zoodat gedurende 35 weken gemiddeld 32 a 33 arbeiders op elk werk op de bouwplaats werkten. Het voor al deze plannon geblokkeer de bedrag bedroeg in totaal 15.676.691,94, Voor de rijkswaterstaatswerken be droeg dit een bedrag van 10.055.002,37, voor de overige werken derhalve 5.621.6S9,57. Van het totaal geblokkeerde bedrag ad 15.676.601,94 werd, volgens de bij het bureau binnengokomen loonlijsten, op de bouwplaats vertoand 3.093.768,00. Deze werken hebben arbeid geleverd, voorzoover het uit de loonlijsten moge lijk was le berekenen, voor 171.225 man- weken. Van 15 plannen werden deze gege vens niet ontvangen, omdat deze geheel of gedeeltelijk in werkverschaffing wer den uitgevoerd of omdat het werkzaam heden in de fabriek of leveringen be troffen. Het aantal manweken voor deze wer ken wordt geschat op rond 20.200. Hier door wordt het totaal manweken arbeid voor de groep afgeloopen werken ge bracht op 191.425. Deze manweken arbeid hebben a 1- leen betrekking op arbeiders, werk zaam off de bouwplaats. Op 1 October waren nog 146 plannen geheel of gedeeltelijk in uitvoering. Het bedrag, dat voor deze plannen moest worden geblokkeerd, bedroeg In totaal 38.545.814,32, waarvan nog 10.125.36S,12 voor rijkswaterstaatswer ken. Aangenomen kan vworden, dat van het bedrag ad 3S.545.814,32 ruim 'A gedeelte door aanbestedingen reeds is vastgelegd en dat meer dan K gedeelte is verwerkt. Volgens een berekening, gemaakt aan de hand van de reeds bekende gegevens, zou het aantal arbeiders, dat bij (leze plannen werk heeft of werk zal krij gen, in manweken uitgedrukt, rond 578.000 bedragen. Deze berekening heeft evenzeer al leen betrekking op arbeiders, werkzaam op do bouwplaats. Op 1 October 1937 waren nog van 24 plannen een of meer bestekken door het werkfonds goedgekeurd, zoodat aan genomen kan worden, dat deze werken voor een groot gedeelte binnenkort in uitvoering zullen komen. Scheepvaartinspectie Bij K B. is met ingang van 1 Novem ber 1937 benoemd tot expert bij de scheepvaartinspectie in vasten dienst de heer \V. J. de Haan te Vlissingen, thans adjunct expert bij do scheep vaartinspectie. Onderscheidingen Bij K.B. van 28 October is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau ver bonden eere-medaille in brons, aan: E. Kronenberg, arbeider in dienst van den heer F. H Witholt. te Wijhe (O.): is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille in zilver, aan: J. J. Rosbach. pianostem mer bij Kettner en Duwaer's Pianohan- del N.V., te Amsterdam; is aan den heer B. Vlielander Hein, directeur van de N.V Wester Disconto- Bank te 's-Gravenhage. vergunning ver leend tot het aannemen van de benoe ming tot commandeur in de orde van de Kroon van Roemenië, hem door Zijne Majesteit den Koning van Roemenië verleend. Bij K.B van 23 October is aan N. R A. Drcesmann, directeur van de N.V. NijmeegscheManufacturenhandel Vroom on Dreesmann. te Nijmegen verlof ver leend tot het aannemen van het onder- scheidingsteekon van ridder der orde van den H. Gregorius den Groote van den Heiligen Stoel. Bij K B van 13 October Is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau ver bonden eere-medaille in brons, aan: C. van der Made. landbouwersknecht bij den heer W. W M. Sprangers. te Lage- Zwaluwe. gemeente Hooge- en Lage- Zwaluwe; is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verhonden eere-medaille in brons, aan H. Smit, boschwachter bij do familie Pelinck te Assen; is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille in brons aan: C. Quist wonende te Tholen, tuinman In dienst van den heer P. J, Geuze, te 's-Gravenhage; is toegekend de aan de orde van Oran je-Nassau verbonden eere-medaille, in zilver, aan: mej. A van Os. huishoud ster bij de R.K Pastorie te Tiel. Bij K.B. Aan 28 October is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau ver bonden eere-medaille. in brons, aan: F. K. Hutters, wonende te Weesp, stokeT bij de N.V. Centrale Ammoniakfabriek te Weesperkarspel; is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille in brons, aan: M. de Grauw, letterzetter bij de N V. N. Samsom, te Alphon aan den Rijn; ie toegekend de aan de orde van 0ranje-Na6sau verbonden eere-medaille in brons, aan; H. J. Oosterlaar, arbeider in dienst van den heer F. H. Wiltholt, to Wijhe (O.). Bij K.B. van 14 October is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau K. Evertse, ontvanger der directe belas tingen. invoerrechten en accijnzen te Leerdam. Bij K. B. van 6 October 1937, is aan J A. J. de Heus, bode van den burge meester dor gemeente Amsterdam, te Amsterdam, de zilveren eere-medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nas sau toegekend. Bij K. B. van 15 October 1937, is aan A. G. Bakker, ambtenaar ter gemeente secretarie en agent der arbeidsbemidde ling, te Vianen, de zilveren eere-medail le, verbonden aan de orde van Oranje- Nassau toegekend. Bij K. B. van 28 October is: aan den kapitein P. M. H. Tielens. van den generalen staf, adjudant van den minister van Defensie, vergunning verleend tot hot aannemen en tot het dragen op de uniform van de ordetee- kenen van ridder in de orde van het Legioen van Eer, hem verleend door den president der Fransche republiek; aan den generaal-majoor jhr J. T. Ai ling von Geusau, commandant der le divisie, vergunning verleend tot het aannemen en tot het dragen op de uni form van de ordeteekenen van com mandeur in de orde van het Legioen van Eer, hem verleend door den presi dent der Fransche republiek. Arbeidsinspectie De controleur van den arbeid A. Groe- nink te Haarlem is. met ingang van 4 November 1937. behalve in het 6e dis trict der arbeidsinspectie, waarin hij werkzaam is. mede werkzaam gesteld in het 5e district der arbeidsinspectie. P .T .T.-dienst Bij beschikking van den directeur- generaal der Posterijen, Telegrafie en Telefonie ie met ingang van 16 Decem ber 1937 aangewezen als directeur van het Post-, Telegraaf- en Telefoonkantoor te Sliedrecht de commies bij den Post-, Telegraaf- en Telefoondienst J. C. Bit ter. thans directeur van het Post-, Tele graaf en Telefoonkantoor te Dongen (N.B.). Consulaire dienst Ingevolge Koninklijke machtiging is de heer M. de Jong erkend en toegelaten als vice-consul van Portugal te 's-Gra venhage. Ingevolge Koninklijke machtiging is de heer J. de Souea Cordeiro erkend en toegelaten als vice-consul van Portugal te Amsterdam. Departement van 'Alg. Zaken Bij K B. van 23 October is mr W. H. Fockema Andrcae met ingang van 1 November 1937 benoemd tot commies in vasten dienst bij het departement van Algemcene Zaken, onder gelijktijdig eer vol ontslag als commies bij het depar tement van Buitenlandsche Zaken. Kon. Ned. Marine Bij K.B. van 29 October 1937, zijn le. met ingang van den 1 November 1937 bevorderd: a. tot kapitein-luitenant ter zee, de luitenants ter zee der le klasse P. J. Hendrikse en A. S. Pinko; b tot kapitein-luitenant ter zee bij de Koninklijke Marine-Reserve, de luite nants ter zee der le klasse bij die re serve A. W. Fischer, R. Borst, A. Ver- tregt. C. J. de Kup, J. J. Jager. B. F. A. Fohren en II L. Oudenhoven; c. tot luitenant ter zee der 2e klasse bij de Kon. Marine-Reserve, den luite nant ter zee der 3e klasse bij die reserve J. C. M. Jansen. 2e. is de titulaire rang van kapitein luitenant ter zee bij de Kon. Marine- Reserve, met ingang van l November 1937 verleend nan de luitenants ter zee der le klasse bij die reserve N. S. Har- tog, J. ten Klooster en G J. de Jonge. Registratie en domeinen Bij K. B. zijn met ingang van 1 Dec. 1937 benoemd tot inspecteur der re gistratie en domeinen; Te Tiel, H. Schuttevaer, ontvanger der regis'ratie en domeinen te Heeren veen; te Amsterdam, W. L. van Silfhout, ontvanger der registratie en domeinen te 's-Gravenhage en is hij toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der suc cessie en registratie aldaar; te Sneek, M. A. Wisselink', ontvanger der registratie en domeinen te Haar lem. Belastingen Zijn met ingang van 1 November 1937 benoemd tot inspecteur der directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen: te Rotterdam, J. Janssen, ontvanger dier middelen aldaar en is hij werk zaam gesteld aan de inspectie der in voerrechten en accijnzen aldaar; te Kerkrade, A. C. den Duik, ontvan ger dier middelen aldaar en is hij werkzaam gesteld aan de inspectie der invoerrechten en accijnzen aldaar; te 's-Gravenhage, H Dijkstra, ontvan ger dier middelen aldaar en is hij werk zaam gestold aan do inspectie der in voerrechten en accijnzen aldaar; te Amsterdam, W. de Vries, ontvan ger dier middelen aldaar en is hij werk zaam gesteld aan het secretariaat van de tariefcommissie.® Is met ingang van 1 November 1937 benoemd tot essaieur van den waarborg en de belasting der gouden en zilveren werken te Leeuwarden, F. Verhage, ad junct-controleur aldaar. Is benoemd tot ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen le Dinxperlo, J. Cohen, commies dier middelen te Leeuwarden. Is benoemd tot ontvanger der invoer rechten en accijnzen te Budel (station), J. Smit, commies der directe belastin gen, invoerrechten en accijnzen te Har lingen. Is met ingang van 1 December 1937 benoemd tot verificateur der invoer rechten en accijnzen te Kerkrade (sta tion). I Seip, kommies-verificateur dier middelen aldaar. Landmacht Bij K. B. van 28 October 1937, is op het daartoe door hen gedaan verzoek, 1. eervol ontslag verleend uit den mi litairen dienst: a. met ingang van den datum van dit besluit, aan do reserve-eerstc-luitenants L. C. van Donselaar, van het 22e regi ment infanterie en dr L. Brummel, van het 4e regiment infanterie: b. met ingang van 26 December 1937, aan den reserve-eerste-luitenant voor speciale diensten J. Bakker, van, het Vrijwillig Landstormkorps Luchtwacht dienst; 2. eervol ontslag als zoodanig ver leend uit den militairen dienst, aan den reserve-eerste-luitenant mr. J. M. Ravesloot, van het 2e regiment veld artillerie. In totaal is voor de plannen, vallende onder deze groep, een bedrag vastge legd van 2.150.6SS, In groep 4 (plannen, goedgekeurd door dc ministcrieele commissie, nadat over de loon en met de arbeidersorganisaties overeenstemming is bereikt) zijn thans in totaal 15 plannen gerangschikt, waar voor in totaal is geblokkeerd een be drag Van 1.744.427,50. Hieronder zijn geen rijkswaterstaats- werken begrepen. Aan het einde van dc vorige verslag periode bedroeg het aantal plannen, be- hoorende tot groep vijf (plannen, goed gekeurd door dc ministerieel© commis sie, over de arbeidsvoorwaarden moet nog, voor zooveel noodig, met de arbei dersorganisaties onderhandeld worden), 42, met een vastgelegd bedrag van 14.343.831,84, terwijl thans 38 plannen hieronder zijn gebracht, waarvoor in to taal werd geblokkeerd 15.365.290, Op het einde van dezo verslagperiode waren in totaal door do ministcrieele commissie voor het werkfonds goedge keurd 68 plannen, welke in gcheele of gedeeltelijke werkverschaffing worden uitgevoerd. Het totale bedrag, bcnoodigd voor de werken, bedraagt, voor zoover tot dus verre geraamd, 13.505.509,47. Uit het werkfonds worden gefinan cierd do bijkomende kosten, voor al deze plannen geraamd op een totaal be drag van 7.449.777,67. Kosten van werkverschaffing (loonon), bijdrage van het departement van so ciale zaken in totaal geraamd op 5.190.089,66. Van deze 68 plannen worden er 31 ge heel in werkverschaffing uitgevoerd, terwijl 37 plannen gedeeltelijk in werk verschaffing zullen worden uitgevoerd. Thans zijn bij liet bureau nog 263 plannen voor openbare werken in be handeling, welke nog gedeeltelijk moe ten worden onderzocht, doch waaronder verschillende plannen zijn, waarvan de voorbereiding zoo ver is gevorderd, dat deze binnenkort aan dc ministerieel® commissie kunnen, worden voorgelegd. Hieronder is echter ook begrepen een aantal plannen, welke vermoedelijk niet voor financiering uit het werkfonds in aanmerking komen. In de periode 15 Maart1 October 1937 werden 73 nieuwe plannen inge diend. Voor grondaankoop ten behoeve van rijkswerken werd de goedkeuring van dc ministcrieele commissie verkregen tot een bedrag van 767.493,75. Ten behoeve van werken van andere publiekrechtelijke organen werd de goedkeuring voor grondaankoop verkre gen tot een bedrag van 542.924, In totaal was op 1 October j.l. 89.131.619,06 geblokkeerd. Tegen Brummensch koopman werd een jaar gevangenis straf geëischt ZUTPHEN, 1 Nov. De Zutphcnsche rechtbank behandelde vandaag de zaak tegen den Brummenschen koopman B. P. Bij een in den jongston zomer plaats gehad hebbenden brand is een voor raad goederen van verdachte verbrand. Hij had den voorraad verzekerd bij do Onderlinge Brandwaarborg Maatschap pij onder directie de Jong en Co Vol gens p. vertegenwoordigde de verbrande goederen een waarde van f 2543.70 maar de verzekering maatschappij betaalde de som niet uit, omdat, uit een ha rentwege ingesteld onderzoek was ge bleken, dat de opgaven van P. onwaar waren. De koopman, die reeds eerder wegens diefstal tot gevangenisstraf was veroor deeld, moest zich thans verantwoorden wegens poging tot oplichting. De ver- dachto hield vol, dat de door hem opge geven voorraad in de verbrande woning was opgeslagen. Er werd een groot aantal getuigen gehoord. Do chef-velchvachter en dc veldwachter van Brummen waren er van overtuigd, dat in het kleine vertrek in de woning niet zooveel goederen wa ren geweest als door den verdachte was opgegeven. Daarvoor was de beschik bare ruimte veel te klein geweest. Een verzekeringsinspecteur, die een onderzoek had ingesteld, verklaarde, dat er hoogstens voor een waarde van drie honderd gulden in het vertrek kon zijn geweest. Eenige getuigen décharge deelden mede, dat verdachte een flinken voor raad goedoren had gehad. De officier van justitie, mr. Stam, achtte het wettig onovertuigend bewijs geleverd Hij vond het een feit van ernstigen aard. Tegen den man eischte hij een jaar gevangenisstraf. De rechtbank zal op 12 November uit spraak doen. ALGEMEEN VERBINDENDVERKLA RING VAN DE NEDERLANDSCHE JAPONNEN-CONVENTIE 's-GRAVENHAGE. 1 November. De Noderlandsche Staatscourant van 1 No vember 1937 bevat de ministerieele be schikking. waarbij de Nederlandsche japonnen conventie met ingang van he den voor den duur van een jaar alge meen verbindend is verklaard. In deze beschikking zijn de overwegingen, welke lot algemeen verbindendverklaring heb ben geleid, alsmede do verbindendver- klaarde bepalingen opgenomen. Ten behoeve van belanghebbenden kan wor den medegedeeld, dat deze beschikking ter inzage ligt hij alle Kamers van Koophandel en Fabrieken. EERVOL ONTSLAG PROF DR. K. R. GALLAS AMSTERDAM. 1 Nov. B. en W. stellen den raad voor aan prof dr. K. R, Gallas, op diens verzoek, met ingang van 19 September 1938 eervol ontslag te verleenen als gewoon hoogleeraar in de Fransche taal on letterkunde aan de gemeente universiteit.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 6